Ubezpieczenie do Czarnogóry

Wieloetniczny i wielokulturowy kraj, którego mieszkańcy w zdecydowanej większości reprezentują wyznanie prawosławne. Czarnogóra, bo o niej mowa, to kraj, który zachwyca swoją kulturą, zwłaszcza literaturą i muzyką, a także kuchnią i przyrodą. Nic dziwnego, że stał się częstym kierunkiem wakacyjnych podróży wielu Europejczyków.

Czarnogóra

11 najciekawszych atrakcji turystycznych w Czarnogórze

Perełki średniowiecznej, barokowej, ale i nowszej – XX-wiecznej architektury, rozrywkowa Budva, różnorodna bałkańska przyroda, a także lokalna kuchnia – to wszystko można znaleźć, wybierając się do Czarnogóry. Co warto tam zwiedzić?

grafika

Kotor

Położone nad brzegiem Boki (Zatoki) Kotorskiej miasto, to turystyczny symbol Czarnogóry. Jego znakiem rozpoznawczym jest wpisana na listę UNESCO i otoczona murami starówka, na której można zobaczyć m.in. główny plac Trg od Oružja z wieżą zegarową, strażnicą czy pałacem książęcym, a także katedrę św. Tryfona. Nad miastem góruje natomiast twierdza św. Jana, z której rozciąga się piękna panorama na Kotor i zatokę.

Budva

Głośny i zatłoczony kurort, który przyciąga odwiedzających plażami, aquaparkami i możliwością zabawy do białego rana. Poza tym jest tam jednak również klimatyczna starówka ze średniowieczną cytadelą, murami miejskimi i katedrą św. Jana.

Cetinje (Cetynia)

Dawna stolica kraju, która dziś jest leżącym poza głównymi szlakami turystycznymi niewielkim miasteczkiem. Można tam zobaczyć m.in. pałac królewski, cerkwie Wołoską i na Ćipurze, oraz monaster Narodzenia Matki Bożej.

Park Narodowy Durmitor

Pasmo górskie i park narodowy położone na północy kraju, oplecione gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych, a także prowadzącą przez serce gór malowniczą drogą P14. Jego najwyższym szczytem jest liczący 2522 m n.p.m. Bobotov Kuk.

Perast

Malownicze miasteczko w Zatoce Kotorskiej, przy którym znajdują się dwie wysepki: Sveti Dorde i Gospa od Škrpjela z Kościołem Matki Boskiej na Skale. Zwiedzający będą tu mieli okazję zobaczyć m.in. liczne pałace i niewielkie kościółki.

Bar

Największy port Czarnogóry z XIX-wiecznym Pałacem Króla Mikołaja i ruinami Starego Baru, którego historia sięga VI wieku. Można tam podziwiać m.in. pozostałości fortecy, świątyń i akweduktu.

Ulcinj

Popularny kurort turystyczny położony na południu kraju, niedaleko granicy z Albanią. Oprócz ładnych plaż (w tym 13-kilometrową piaszczystą Veliką Plazą) i licznych klubów, można tam znaleźć także stare miasto położone na terenie dawnej pirackiej twierdzy.

Jezioro Skadar (Szkoderskie)

Położone na granicy między Czarnogórą a Albanią największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego, którego obszar tworzy park narodowy z licznymi gatunkami ptaków i ryb. Odwiedzający mogą tam liczyć na bardzo malownicze widoki np. z trasy łączącej Vladimir i Virpazarem albo rejsu łodzią lub kajakiem po jeziorze.

Monaster Ostrog

Położony w centrum kraju, przyklejony do skalnego zbocza klasztor, którego biała fasada wyróżnia się na tle skał. Bardzo popularny cel pielgrzymek, ale też atrakcyjne miejsce dla miłośników pięknych widoków.

Herceg Novi

Nadmorskie miasto położone w północnej części wybrzeża, tuż przy granicy Czarnogóry z Chorwacją u ujścia Zatoki Kotorskiej. Charakteryzuje go piękna nadmorska starówka z wieżą zegarową i kilkoma placami położona na górskim zboczu, a także aż trzy znajdujące się w mieście forty.

Lovćen

Park narodowy obejmujący masyw górski o tej samej nazwie. Warto tam wejść na szczyt Jezerski Vrh, z którego rozciąga się piękny widok na Zatokę Kotorską i całą Czarnogórę. Można tam dostać się zarówno pieszo, jak i samochodem.

Architektura i zabytki Czarnogóry

Most Đurđevića

Jedyna konstrukcja łącząca miasteczka Pljevlja i Żabljak. Wzniesiono ją na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Wysokość mostu sięga nawet 116 m. Rozciąga się z niego przepiękny widok na rzekę Tarę oraz okoliczne wzniesienia.

Kościół Matki Boskiej na Skale

Mieszcząca się w miejscowości Perast barokowa budowla to imponujący, mimo niewielkich rozmiarów, zabytek. Wzniesiono go na pamiątkę odkrycia ikony Matki Boskiej. Świątynię zlokalizowano w miejscu, w którym dokonano znaleziska.

Atrakcje przyrodnicze w Czarnogórze

Kanion rzeki Tary

W niektórych miejscach nad rzeką rozciągają się skały wysokie nawet na ponad 1000 m. Kanion najlepiej podziwiać podczas spływu rzeką Tarą, jednak można patrzeć na niego także z góry – z mostu Đurđevića lub korzystając z tyrolki tuż obok przeprawy z jednego brzegu na drugi.

Boka Kotorska

Jeden z nielicznych fiordów na południu Europy. Mieści się w Zatoce Kotorskiej, a jego wysokość sięga nawet 1748 m n.p.m. W rzeczywistości fiord ten tworzy kilka zatok rzeźbiących wybrzeże Czarnogóry na tym odcinku.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro położone na granicy między Albanią a Czarnogórą, będące częścią Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Akwen jest miejscem gniazdowania niemal 300 gatunków ptaków.

Gastronomia Czarnogóry

Kuchnia czarnogórska to kuchnia bałkańska. Czarnogóra nie zdążyła jeszcze wypracować swoich własnych, niepowtarzalnych potraw, z których mogłaby zasłynąć. Jadąc do tego kraju, można jednak spodziewać się pewnych standardowych dań w karcie, których warto spróbować na Bałkanach. Dobrze jest sięgnąć po tamtejszą baraninę, rozmaite gulasze, owoce morza i ryby. W czarnogórskich restauracjach można także rozkoszować się kuchnią włoską i inspirowaną charakterystycznymi dla Italii smakami. Do obiadu warto spróbować miejscowego wina, które jest jednym z produktów, z którymi kojarzona jest Czarnogóra.

Co przywieźć z Czarnogóry?

 • Sok z granatów;
 • lokalne wino, np. Vranac lub Krstac;
 • różnego rodzaju rakije.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Czarnogóry na mubi.pl?
 • Unikniesz ponoszenia kosztów wizyt u lekarza, badań i hospitalizacji. W Czarnogórze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana.
 • Otrzymasz odszkodowanie za utracony paszport lub dowód osobisty. Liczba kradzieży dokumentów w tym kraju rośnie.
 • Będziesz chroniony podczas uprawiania sportów ekstremalnych. W Czarnogórze panują doskonałe warunki do uprawiania raftingu.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Czarnogórze

Na dzień 11.01.2024 roku nie ma żadnych obostrzeń wjazdowych dotyczących przekraczania granic Czarnogóry. Nie trzeba okazywać zaświadczeń o szczepieniu, negatywnych wyników testów, odbywać kwarantanny i wypełniać formularza lokalizacyjnego. Noszenie maseczek jest obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Czarnogórze można sprawdzać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kierunek – Czarnogóra. Jak przygotować się do wyjazdu?

Przygotowania do wakacji, pakowanie i planowanie wycieczek mogą być równie przyjemne, co sam odpoczynek i zwiedzanie podczas urlopu. Poza tym troska o zabranie wszelkich niezbędnych rzeczy i organizację dojazdu czy noclegu daje poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych podróży.

Euro, rozmówki i klapki na plażę – to powinno znaleźć się w walizce podróżnej

Chociaż Czarnogóra jest dopiero kandydatem na członka Unii Europejskiej, już w 2002 roku wprowadzono tam euro jako obowiązującą walutę. Polskie złotówki warto wymienić jeszcze przed wyjazdem, bo na terenie Czarnogóry kantorów jest niezwykle mało. Pieniądze można wymienić w tamtejszych bankach, ale te znajdują się właściwie tylko w większych miastach, przez co dostęp do tych instytucji może być utrudniony dla osób, które zaplanowały wakacje w mniejszej miejscowości. W większości sklepów, restauracji i hoteli można, co prawda, płacić kartą (także wydaną w Polsce), jednak na peryferiach preferowana jest płatność gotówką.

Językiem urzędowym jest język czarnogórski. Wiele osób posługuje się tam jednak także albańskim czy serbskim. Zwłaszcza ten ostatni może stwarzać pozory zrozumiałego dla Polaków, bo funkcjonują w nim słowa podobne do polskich. W rzeczywistości większość z nich oznacza coś zupełnie innego niż w Polsce. Bez kieszonkowego słowniczka lub rozmówek w Czarnogórze zatem ani rusz.

Fani plażowania i morskich kąpieli, którzy planują spędzić urlop, korzystając z uroków Riwiery Czarnogórskiej i Morza Adriatyckiego oblewającego wybrzeże tego kraju, nie powinni wybierać się na plażę bez klapek. Te ochronią stopy przed ostrymi krawędziami kamieni, którymi pokryta jest większość tamtejszych plaż i dno morskie.

Kiedy wybrać się do Czarnogóry?

Czarnogóra jest krajem o zróżnicowanym klimacie. W zależności od celu podróży, turyści mogą spotkać się z klimatem śródziemnomorskim na wybrzeżu, kontynentalnym w głębi kraju oraz z chłodnym w pasmach górskich. Planując wyjazd na lipiec lub sierpień, trzeba przygotować się na wysokie, sięgające 40°C temperatury. Osoby, które źle tolerują gorąco, powinny wybrać się do Czarnogóry w maju, czerwcu lub wrześniu, kiedy panuje tam przyjemne ciepło poniżej 30°C. Dodatkowo poza sezonem Czarnogóra nie jest tak oblegana przez turystów.

Niektóre rejony kraju są przyjazne dla zwiedzających nawet zimą. Nie wszędzie panuje bowiem typowo zimowa atmosfera.

Nocleg w Czarnogórze – ile kosztuje pobyt w poszczególnych miastach?

Podczas urlopu trzeba gdzieś spać. Ceny obowiązujące w bazach noclegowych czarnogórskich miast mogą być zróżnicowane w zależności od terminu wyjazdu, długości pobytu, standardów panujących w obiektach oferujących nocleg oraz od wielu innych czynników. Sprawdźmy najniższe ceny, na jakie mogą liczyć podróżni, którzy szukają tygodniowego noclegu dla 2 osób w hotelu 3-gwiazdkowym w terminie od 17.08.2024 roku do 23.08.2024 roku.

 • Kotor – 781,
 • Podgorica – 516,
 • Ulcinj – 479,
 • Budva – 1224,
 • Herceg Novi – 1016,
 • Sveti Stefan – 951,
 • Bar – 964,
 • Tivat – 1037,
 • Perast – 2214,
 • Cetynia – 823,
 • Petrovac na Moru – 964,
 • Risan – 1146,
 • Igalo – 1615,
 • Virpazar – 651,
 • Dobrota – 3959 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

Wjazd do Czarnogóry – potrzebne dokumenty

Polscy turyści mogą przekraczać czarnogórską granicę na podstawie dowodu osobistego, jeśli ich pobyt nie będzie trwał dłużej niż 30 dni. W ciągu 24 godzin od przyjazdu cudzoziemcy powinni zameldować się we właściwym urzędzie miasta.

Przez ostatnie lata turyści, którzy wybierali się do Czarnogóry samochodem, musieli przed wyjazdem zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę OC) i złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. W tym momencie nie ma już takiego obowiązku – do poruszania się po czarnogórskich drogach w zupełności wystarczy polisa OC wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela. Zielona Karta przyda Ci się tylko, jeśli zamierzasz odwiedzić sąsiednie kraje – Albanię i Macedonię Północną.

Przeczytaj też: Czarnogóra – przewodnik dla kierowców

Jak zapewnić sobie opiekę medyczną podczas urlopu w Czarnogórze?

O zdrowie warto zadbać jeszcze przed wyjazdem na wakacje: zatroszczyć się o potrzebne szczepienia, zastanowić się, jaką pomoc można uzyskać w razie przeziębienia, zatrucia czy wypadku samochodowego.

Czy trzeba się zaszczepić przed wakacjami w Czarnogórze?

Chociaż osoby mające w planach urlop w Czarnogórze nie mają obowiązku szczepienia, zalecane jest przyjęcie szczepionki m.in. przeciwko błonicy, polio, tężcowi czy durowi brzusznemu, a także przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

EKUZ – czy przyda się w Czarnogórze?

W Czarnogórze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie obowiązywała. Polscy turyści mogą otrzymać pomoc lekarską tylko w nagłych, zagrażających życiu sytuacjach. Wówczas konieczne będzie opłacenie leczenia z własnej kieszeni i uzyskanie potrzebnych dokumentów w Czarnogórze, które będą podstawą uzyskania zwrotu po przyjeździe z feralnych wakacji.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czarnogóry

Ile kosztuje leczenie w Czarnogórze? Idąc na wizytę do lekarza, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia od 30 euro do 50 euro. Przed niechcianymi opłatami może ochronić ubezpieczenie kosztów leczenia. Ubezpieczyciel, który objął prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym turystę, opłaci wówczas wizyty lekarskie, hospitalizację i transport medyczny, jeśli wykupiony zakres ochrony obejmuje te usługi. Ile może kosztować taka polisa dla jednego dorosłego turysty na tygodniowe wakacje w Czarnogórze?

Firma ubezpieczeniowaCenaZakres ubezpieczenia
mtu24.pl22,00 złKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe.
SIGNAL IDUNA25,52 złKoszty leczenia – 87 010 zł;
NNW – 15 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe.
UNIQA29,40 złKoszty leczenia – 250 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł,
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe.
Proama30,00 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5000 zł.
AXA Partners31,70 złKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
Ubezpieczenie sportowe.
Generali46,00 złKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 11.01.2024).

Jeśli będziesz podróżował z osobami towarzyszącymi, możesz wykupić polisę turystyczną dla wszystkich uczestników wycieczki. Wówczas składka powinna proporcjonalnie wzrosnąć. Niewielka oszczędność może być widoczna przy zakupie ubezpieczenia dla większej liczby osób. Sprawdźmy, jaki koszt polisy na tydzień do Czarnogóry ubezpieczyciele zaproponują parze i 4-osobowej rodzinie z dwójką dzieci.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia KL, NNW, OCCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22,00 zł44,00 zł88,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 87 010,
NNW: 15 000 zł
25,52 zł51,04 zł91,88 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł58,80 zł105,84 zł
ProamaKL: 100 000 zł30,00 zł60,00 zł114,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
31,70 zł63,40 zł105,63 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
46,00 zł93,00 zł178,00 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 11.01.2024).

Ile kosztuje pobyt w Czarnogórze? Ceny niektórych produktów i usług

 • Frytki – od 4,20 zł do 6,30 zł;
 • kanapka z szynką i serem na ciepło – od 4,20 zł do 5,50 zł;
 • burger – około 19 zł;
 • rakija – około 30 zł;
 • piwo w restauracji – około 6,40 zł;
 • gałka lodów – od około 2,10 zł do około 5,10 zł;
 • przejazd taksówką (stawka za 1 km) – od około 2,10 zł do około 3,40 zł;
 • wynajem samochodu (stawka za dzień) – około 190 zł;
 • wizyta lekarska – od 130 zł do 210 zł;
 • benzyna (litr) – około 6,42 zł*,
 • diesel (litr) – około 6,21 zł*

*ceny z portalem pl.globalpetrolprices.com (aktualizacja: 08.01.2024).

PODSUMOWANIE
 • Do Czarnogóry można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, jeśli pobyt nie będzie przekraczał 30 dni.
 • W Czarnogórze nie trzeba posiadać Zielonej Karty, wystarczy zwykła polisa OC.
 • Temperatury w lipcu i sierpniu w Czarnogórze sięgają nawet 40°C.
 • W Czarnogórze nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego turystom zaleca się wykupienie przed wyjazdem prywatnego ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia za granicą.
 • Turystów do Czarnogóry przyciągają przede wszystkim piękne plaże i wysokie temperatury, ale jest to również kraj bogaty w atrakcje przyrodnicze i historyczne, a także oferujący pyszną bałkańską kuchnię.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Czarnogórze

Co warto zwiedzić w Czarnogórze?
Czego nie robić w Czarnogórze?
Czy w Czarnogórze dogadam się po polsku?
Ile dni na zwiedzanie Czarnogóry?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!