Ubezpieczenie do Czarnogóry

Wieloetniczny i wielokulturowy kraj, którego mieszkańcy w zdecydowanej większości reprezentują wyznanie prawosławne. Czarnogóra, bo o niej mowa, to kraj, który zachwyca swoją kulturą, zwłaszcza literaturą i muzyką, a także kuchnią i przyrodą. Nic dziwnego, że stał się częstym kierunkiem wakacyjnych podróży wielu Europejczyków.

COVID-19 w Czarnogórze

Na dzień 20.09.2022 roku nie ma żadnych obostrzeń wjazdowych dotyczących przekraczania granic Czarnogóry. Nie trzeba okazywać zaświadczeń o szczepieniu, negatywnych wyników testów, odbywać kwarantanny i wypełniać formularza lokalizacyjnego. Noszenie maseczek jest obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia, miejscach zbiorowego zakwaterowania i w transporcie publicznym.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Czarnogórze można sprawdzać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kierunek – Czarnogóra. Jak przygotować się do wyjazdu?

Przygotowania do wakacji, pakowanie i planowanie wycieczek mogą być równie przyjemne, co sam odpoczynek i zwiedzanie podczas urlopu. Poza tym troska o zabranie wszelkich niezbędnych rzeczy i organizację dojazdu czy noclegu daje poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych podróży.

Euro, rozmówki i klapki na plażę – to powinno znaleźć się w walizce podróżnej

Chociaż Czarnogóra jest dopiero kandydatem na członka Unii Europejskiej, już w 2002 roku wprowadzono tam euro jako obowiązującą walutę. Polskie złotówki warto wymienić jeszcze przed wyjazdem, bo na terenie Czarnogóry kantorów jest niezwykle mało. Pieniądze można wymienić w tamtejszych bankach, ale te znajdują się właściwie tylko w większych miastach, przez co dostęp do tych instytucji może być utrudniony dla osób, które zaplanowały wakacje w mniejszej miejscowości. W większości sklepów, restauracji i hoteli można, co prawda, płacić kartą (także wydaną w Polsce), jednak na peryferiach preferowana jest płatność gotówką.

Językiem urzędowym jest język czarnogórski. Wiele osób posługuje się tam jednak także albańskim czy serbskim. Zwłaszcza ten ostatni może stwarzać pozory zrozumiałego dla Polaków, bo funkcjonują w nim słowa podobne do polskich. W rzeczywistości większość z nich oznacza coś zupełnie innego niż w Polsce. Bez kieszonkowego słowniczka lub rozmówek w Czarnogórze zatem ani rusz.

Fani plażowania i morskich kąpieli, którzy planują spędzić urlop, korzystając z uroków Riwiery Czarnogórskiej i Morza Adriatyckiego oblewającego wybrzeże tego kraju, nie powinni wybierać się na plażę bez klapek. Te ochronią stopy przed ostrymi krawędziami kamieni, którymi pokryta jest większość tamtejszych plaż i dno morskie.

Kiedy wybrać się do Czarnogóry?

Czarnogóra jest krajem o zróżnicowanym klimacie. W zależności od celu podróży, turyści mogą spotkać się z klimatem śródziemnomorskim na wybrzeżu, kontynentalnym w głębi kraju oraz z chłodnym w pasmach górskich. Planując wyjazd na lipiec lub sierpień, trzeba przygotować się na wysokie, sięgające 40°C temperatury. Osoby, które źle tolerują gorąco, powinny wybrać się do Czarnogóry w maju, czerwcu lub wrześniu, kiedy panuje tam przyjemne ciepło poniżej 30°C. Dodatkowo poza sezonem Czarnogóra nie jest tak oblegana przez turystów.

Niektóre rejony kraju są przyjazne dla zwiedzających nawet zimą. Nie wszędzie panuje bowiem typowo zimowa atmosfera.

Nocleg w Czarnogórze – ile kosztuje pobyt w poszczególnych miastach?

Podczas urlopu trzeba gdzieś spać. Ceny obowiązujące w bazach noclegowych czarnogórskich miast mogą być zróżnicowane w zależności od terminu wyjazdu, długości pobytu, standardów panujących w obiektach oferujących nocleg oraz od wielu innych czynników. Sprawdźmy najniższe ceny, na jakie mogą liczyć podróżni, którzy szukają tygodniowego noclegu w hotelu 3-gwiazdkowym w terminie od 17.10.2022 roku do 23.10.2022 roku.

 • Kotor – 702 zł,
 • Podgorica – 749 zł,
 • Ulcinj – 396 zł,
 • Budva – 1032 zł,
 • Herceg Novi – 1017 zł,
 • Sveti Stefan – 1248 zł,
 • Bar – 735 zł,
 • Tivat – 1093 zł,
 • Perast – 702 zł,
 • Cetynia – 556 zł,
 • Petrovac na Moru – 947 zł,
 • Risan – 820 zł,
 • Igalo – 1017 zł,
 • Virpazar – 749 zł,
 • Dobrota – 702 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2022].

Wjazd do Czarnogóry – potrzebne dokumenty

Polscy turyści mogą przekraczać czarnogórską granicę na podstawie dowodu osobistego, jeśli ich pobyt nie będzie trwał dłużej niż 30 dni. W ciągu 24 godzin od przyjazdu cudzoziemcy powinni zameldować się we właściwym urzędzie miasta.

Przez ostatnie lata turyści, którzy wybierali się do Czarnogóry samochodem, musieli przed wyjazdem zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę OC) i złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. W tym momencie nie ma już takiego obowiązku – do poruszania się po czarnogórskich drogach w zupełności wystarczy polisa OC wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela. Zielona Karta przyda Ci się tylko, jeśli zamierzasz odwiedzić sąsiednie kraje – Albanię i Macedonię Północną.

Przeczytaj też: Czarnogóra – przewodnik dla kierowców

Jak zapewnić sobie opiekę medyczną podczas urlopu w Czarnogórze?

O zdrowie warto zadbać jeszcze przed wyjazdem na wakacje: zatroszczyć się o potrzebne szczepienia, zastanowić się, jaką pomoc można uzyskać w razie przeziębienia, zatrucia czy wypadku samochodowego.

Czy trzeba się zaszczepić przed wakacjami w Czarnogórze?

Chociaż osoby mające w planach urlop w Czarnogórze nie mają obowiązku szczepienia, zalecane jest przyjęcie szczepionki m.in. przeciwko błonicy, polio, tężcowi czy durowi brzusznemu, a także przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

EKUZ – czy przyda się w Czarnogórze?

W Czarnogórze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie obowiązywała. Polscy turyści mogą otrzymać pomoc lekarską tylko w nagłych, zagrażających życiu sytuacjach. Wówczas konieczne będzie opłacenie leczenia z własnej kieszeni i uzyskanie potrzebnych dokumentów w Czarnogórze, które będą podstawą uzyskania zwrotu po przyjeździe z feralnych wakacji.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czarnogóry

Ile kosztuje leczenie w Czarnogórze? Idąc na wizytę do lekarza, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia od 30 euro do 50 euro. Przed niechcianymi opłatami może ochronić ubezpieczenie kosztów leczenia. Ubezpieczyciel, który objął prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym turystę, opłaci wówczas wizyty lekarskie, hospitalizację i transport medyczny, jeśli wykupiony zakres ochrony obejmuje te usługi. Ile może kosztować taka polisa dla jednego dorosłego turysty na tygodniowe wakacje w Czarnogórze?

Firma ubezpieczeniowaCenaZakres ubezpieczenia
mtu24.pl22 złKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe.
Proama28 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5000 zł.
You Can Drive29 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe.
AXA Partners30 złKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
Ubezpieczenie sportowe.
Generali44 złKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Assistance;
Ochrona COVID;
OC sportowe;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 20.09.2022).

Jeśli będziesz podróżował z osobami towarzyszącymi, możesz wykupić polisę turystyczną dla wszystkich uczestników wycieczki. Wówczas składka powinna proporcjonalnie wzrosnąć. Niewielka oszczędność może być widoczna przy zakupie ubezpieczenia dla większej liczby osób. Sprawdźmy, jaki koszt polisy na tydzień do Czarnogóry ubezpieczyciele zaproponują parze i 4-osobowej rodzinie z dwójką dzieci.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia KL, NNW, OCCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł44 zł88 zł
ProamaKL: 100 000 zł28 zł57 zł111 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł
OC: 50 000 zł
29 zł58 zł116 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
30 zł60 zł102 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
44 zł88 zł173 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 20.09.2022).

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry już od około 3 zł za dzień ochrony

Nigdy nie da się przewidzieć, co może się stać podczas wakacyjnego wyjazdu. Choroba, po której będziesz musiał trafić do szpitala? Nieszczęśliwy upadek przy hotelowym basenie skutkujący złamaną ręką? Zniszczenia w hotelu spowodowane przez Twoje dziecko? Wszystko to może Cię słono kosztować, lecz wydane pieniądze możesz łatwo odzyskać, kupując przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne.

Polisę turystyczną na wyjazd do Czarnogóry oferuje większość polskich firm ubezpieczeniowych. Sprawdź, co otrzymasz za mniej niż 10 zł za dzień ochrony podczas tygodniowych wakacji w tym bałkańskim kraju.

Firma ubezpieczeniowaCena i pakietZakres ubezpieczeniaOpcje dodatkowe
mtu24.plPakiet Optymalny – 26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
Choroba przewlekła – 23 zł;
Sporty ryzykowne – 23 zł;
Wyczynowe uprawianie sportu – 34 zł;
Ubezpieczenie bagażu na sumę 4000 zł – 7 zł.
ProamaPakiet Optymalny – 46 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł);
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł;
Kontynuacja leczenia NNW w kraju – 5000 zł.
Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł);
Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
GeneraliPakiet Optymalny – 46 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł;
Kontynuacja leczenia NNW w kraju – 5000 zł.
Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł);
Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
UNIQAPakiet Basic – 47 złLeczenie i assistance za granicą – 100 000 euro;
NNW – 4000 euro;
OC w życiu prywatnym – 50 000 euro.
Sporty wysokiego ryzyka – 47 zł;
Sporty zawodowe i wyczynowe – 94 zł;
Sporty ekstremalne – 141 zł;
Skutki chorób nowotworowych, psychicznych i przewlekłych – 47 zł;
Ubezpieczenie bagażu oraz amatorskiego uprawiania sportu w cenie.
WienerWariant II – 48 złKoszty leczenia – 60 000 euro;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł;
OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie w zakresie uprawiania sportów wodnych, zimowych i ekstremalnych.
Europa UbezpieczeniaPakiet Comfort – 53 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
Assistance 24h – 300 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł;
Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł. Kwarantanna – 9 000 zł.
Ubezpieczyciel dodatkowo zapewnia ochronę na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych, amatorskiego uprawiania sportu. Dodaje też klauzulę alkoholową.
Signal IdunaWariant Komfortowy – 57 złKoszty leczenia i assistance – 80 000 euro;
NNW – 20 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1500 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, ekstremalnych i pracę fizyczną, a także o ubezpieczenie na wypadek konieczności odbycia kwarantanny i assistance w wariancie Super.
AXA PartnersPakiet Podróżnik – 76 złKoszty leczenia i assistance – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł.
Sporty wysokiego ryzyka – 76 zł;
Klauzula alkoholowa – 11 zł;
Kontynuacja leczenia w Polsce – 14 zł;
Moto assistance – 23 zł.
WartaPakiet Optymalny – 76 złKoszty leczenia – 400 000 zł;
Ratownictwo i transport medyczny – bez limitu;
Assistance – 1 000 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.
Sporty zimowe – 75 zł;
Sporty ekstremalne – 142 zł.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 21.09.2022)

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Czarnogórze?

Perełki średniowiecznej, barokowej, ale i nowszej – XX-wiecznej architektury, rozrywkowa Budva, różnorodna bałkańska przyroda, a także lokalna kuchnia – to wszystko można znaleźć, wybierając się do Czarnogóry. Co warto tam zwiedzić?

Architektura i zabytki Czarnogóry

Most Đurđevića

Jedyna konstrukcja łącząca miasteczka Pljevlja i Żabljak. Wzniesiono ją na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Wysokość mostu sięga nawet 116 m. Rozciąga się z niego przepiękny widok na rzekę Tarę oraz okoliczne wzniesienia.

Kościół Matki Boskiej na Skale

Mieszcząca się w miejscowości Perast barokowa budowla to imponujący, mimo niewielkich rozmiarów, zabytek. Wzniesiono go na pamiątkę odkrycia ikony Matki Boskiej. Świątynię zlokalizowano w miejscu, w którym dokonano znaleziska.

Atrakcje rozrywkowe w Czarnogórze

Miłośnicy zabaw do białego rana i kosztowania różnorakich trunków w miejscowych barach czy klubach powinni wybrać się na wakacje do Budvy. Miejscowość nigdy nie zasypia, dając przyjezdnym okazję do imprezowania w miejscowych klubach, degustowania lokalnej kuchni w licznych restauracjach i do shoppingu, bo sklepów w tym mieście nie brakuje.

Atrakcje przyrodnicze w Czarnogórze

Kanion rzeki Tary

W niektórych miejscach nad rzeką rozciągają się skały wysokie nawet na ponad 1000 m. Kanion najlepiej podziwiać podczas spływu rzeką Tarą, jednak można patrzeć na niego także z góry – z mostu Đurđevića lub korzystając z tyrolki tuż obok przeprawy z jednego brzegu na drugi.

Boka Kotorska

Jeden z nielicznych fiordów na południu Europy. Mieści się w Zatoce Kotorskiej, a jego wysokość sięga nawet 1748 m n.p.m. W rzeczywistości fiord ten tworzy kilka zatok rzeźbiących wybrzeże Czarnogóry na tym odcinku.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro położone na granicy między Albanią a Czarnogórą, będące częścią Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Akwen jest miejscem gniazdowania niemal 300 gatunków ptaków.

Gastronomia Czarnogóry

Kuchnia czarnogórska to kuchnia bałkańska. Czarnogóra nie zdążyła jeszcze wypracować swoich własnych, niepowtarzalnych potraw, z których mogłaby zasłynąć. Jadąc do tego kraju, można jednak spodziewać się pewnych standardowych dań w karcie, których warto spróbować na Bałkanach. Dobrze jest sięgnąć po tamtejszą baraninę, rozmaite gulasze, owoce morza i ryby. W czarnogórskich restauracjach można także rozkoszować się kuchnią włoską i inspirowaną charakterystycznymi dla Italii smakami. Do obiadu warto spróbować miejscowego wina, które jest jednym z produktów, z którymi kojarzona jest Czarnogóra.

Co przywieźć z Czarnogóry?

 • Sok z granatów;
 • lokalne wino, np. Vranac lub Krstac;
 • różnego rodzaju rakije

Ile kosztuje pobyt w Czarnogórze? Ceny niektórych produktów i usług

 • Frytki – od 4,20 zł do 6,30 zł;
 • kanapka z szynką i serem na ciepło – od 4,20 zł do 5,50 zł;
 • burger – około 19 zł;
 • rakija – około 30 zł;
 • piwo w restauracji – około 6,40 zł;
 • gałka lodów – od około 2,10 zł do około 5,10 zł;
 • przejazd taksówką (stawka za 1 km) – od około 2,10 zł do około 3,40 zł;
 • wynajem samochodu (stawka za dzień) – około 190 zł;
 • wizyta lekarska – od 130 zł do 210 zł;
 • benzyna (litr) – około 5,97 zł*;
 • diesel (litr) – około 7,39 zł*

*ceny za portalem pl.globalpetrolprices.com (aktualizacja: 21.09.2022).

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Czarnogóry na mubi.pl?
 • Unikniesz ponoszenia kosztów wizyt u lekarza, badań i hospitalizacji. W Czarnogórze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana.
 • Otrzymasz odszkodowanie za utracony paszport lub dowód osobisty. Liczba kradzieży dokumentów w tym kraju rośnie.
 • Będziesz chroniony podczas uprawiania sportów ekstremalnych. W Czarnogórze panują doskonałe warunki do uprawiania raftingu.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Do Czarnogóry można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, jeśli pobyt nie będzie przekraczał 30 dni.
 • W Czarnogórze nie trzeba posiadać Zielonej Karty, wystarczy zwykła polisa OC.
 • Temperatury w lipcu i sierpniu w Czarnogórze sięgają nawet 40°C.
 • W Czarnogórze nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego turystom zaleca się wykupienie przed wyjazdem prywatnego ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia za granicą.
 • Turystów do Czarnogóry przyciągają przede wszystkim piękne plaże i wysokie temperatury, ale jest to również kraj bogaty w atrakcje przyrodnicze i historyczne, a także oferujący pyszną bałkańską kuchnię.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Czarnogórze

Czy na wyjazd do Czarnogóry trzeba się ubezpieczyć?

Zdecydowanie warto to zrobić. Ubezpieczenie turystyczne pokrywające np. koszty leczenia i NNW to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych dziennie, a może Cię uchronić od konieczności pokrycia kosztów opieki medycznej, która w Czarnogórze jest dla obywateli Polski w pełni płatna. Pamiętaj również o możliwości rozszerzenia ochrony np. o OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenie bagażu.

Czy w Czarnogórze obowiązuje Zielona Karta?

Nie. Wybierając się do Czarnogóry własnym samochodem, musisz posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także potwierdzenie ubezpieczenia OC, jednak tym ostatnim nie musi już być Zielona Karta, a zwykła polisa ubezpieczeniowa wystawiona przez polską firmę. Zielona Karta będzie Ci potrzebna, jeżeli zechcesz przedłużyć podróż i wybierzesz się do Albanii lub Macedonii Północnej.

Jak można spędzić czas w Czarnogórze?

Czarnogóra to nie tylko piękne plaże – rozrywki dla siebie znajdą tam również Ci turyści, którzy szukają innych form wypoczynku. Miłośników przyrody przyciągną np. kanion Tary, fiordy w ZaToce Kotorskiej czy Jezioro Szkoderskie, a fanów zwiedzania zainteresuje choćby Most Đurđevića. Poza tym w Czarnogórze nie brakuje nocnych rozrywek i dobrej kuchni.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!