Ubezpieczenie na Kretę
Podróż na Kretę nie wymaga wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Natomiast dzięki karcie EKUZ można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w przypadku nagłego i niespodziewanego zachorowania. Mimo tej podstawowej ochrony kosztów leczenia warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia o wiele większe wsparcie. Jakie? I ile kosztuje polisa turystyczna na Kretę? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
Ubezpieczenie na Kretę – Spis Treści
Wprowadzenie
Kreta to największa grecka wyspa o powierzchni 8261 km², co czyni ją piątą pod tym względem w basenie Morza Śródziemnego. Największym miastem na wyspie jest Heraklion z licznymi atrakcjami turystycznymi – np. ruiny minojskie w Knossos, jaskinie Dikte czy zabytkowe fortyfikacje w Retimno i Spinalodze.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem na Kretę
Wycieczka na Kretę odbywa się w obrębie Unii Europejskiej. To ważna kwestia, ponieważ oznacza, że jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, to możesz korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w Grecji. Warunkiem jest wyrobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziale NFZ. Czy w takim razie polisa turystyczna na Kretę to bezsensowny wydatek?
Absolutnie nie! EKUZ zapewnia podstawowe i ograniczone wsparcie na zasadach obowiązujących w systemie opieki zdrowotnej danego kraju. W przypadku Grecji niektóre świadczenia są częściowo płatne w prywatnych placówkach mających kontrakt z państwem, więc karta nie zapewnia bezpłatnego leczenia. Dodatkowo nie pokrywa ona kosztów transportu medycznego czy zwłok w przypadku zgonu podróżnego podczas zagranicznego wyjazdu.
Natomiast ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszt leczenia zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Assistance zapewnia wiele usług, w tym pokrycie kosztów transportu czy akcji ratowniczej na morzu i w górach. Polisa może zostać rozszerzona o OC w życiu prywatnym, NNW i ubezpieczenie bagażu.
Czy ubezpieczenie na Kretę jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie na Kretę jest dla każdego podróżnego dobrowolne. Nie ma obowiązku wykupywania polisy turystycznej, Warto jednak się na nią zdecydować, by zapewnić sobie kompleksowe wsparcie podczas beztroskiego wypoczynku na greckiej wyspie.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Kreta należy do Grecji, czyli państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jednocześnie znajduje się w Strefie Schengen, która zapewnia swobodny przepływ osób i towarów. W związku z tym na podróż ma wyspę wystarczy dowód osobisty – oczywiście możesz korzystać również paszportu lub paszportu tymczasowego.
Wjazd na terytorium Grecji nie wymaga posiadania wizy i ubezpieczenia. Podróżny musi mieć ważny dokument tożsamości przez cały okres pobytu za granicą. Jednak w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni należy uzyskać pozwolenie.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski udostępnia informacje o innych krajach. W przypadku wyjazdu do Grecji MSZ wskazuje na EKUZ jako podstawową ochronę podczas wyjazdu. Dodaje również, że:
Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne. W razie konieczności pokryje ono koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują sytuacji zgonu, a możliwość zapewnienia transportu medycznego na podstawie EKUZ odbywa się na szczególnych zasadach, dostępnych na stronie NFZ wskazanej poniżej.
Źródło: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych na Kretę
Żaden rozsądny turysta nie będzie wybierał się w zagraniczną podróż bez ubezpieczenia turystycznego, nawet jeśli zamierza spędzić urlop tylko na plaży, ewentualnie na zmianę z hotelowym basenem. Miejsce i rodzaj wypoczynku nie ma żadnego znaczenia, w końcu wypadek może zdarzyć się gdziekolwiek i lepiej być na niego przygotowanym, a ubezpieczenie turystyczne może zapewnić kompleksową ochronę.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas pobytu na Krecie otrzymasz darmową pomoc medyczną w publicznych placówkach służby zdrowia. Natomiast w tych prywatnych będziesz musiał pokryć część lub całość kosztów – zależy, czy mają podpisany kontrakt z EOPYY (odpowiednik naszego NFZ).
EKUZ ma również swoje ograniczenia, dlatego warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty:
- hospitalizacja;
- operacji i zabiegów;
- badań lekarskich i diagnostycznych;
- konsultacji medycznych;
- zakupu leków, opatrunków i środków pomocniczych;
- leczenia okołoporodowego oraz związanego z ciążą do określonego miesiąca;
- naprawy lub zakupu protez i okularów korekcyjnych;
- niezbędnego leczenia stomatologicznego;
- transportu medycznego.
Ochrona ubezpieczenia kosztów leczenia dotyczy niezbędnego i nieplanowanego leczenia. Wysokość wsparcia zależy od sumy ubezpieczenia i podlimitów wprowadzonych przez ubezpieczyciela. Szczegóły związane z warunkami ochrony znajdziesz w OWU.
Ubezpieczyciel mtu24.pl w ramach usług ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywa do kwoty 2000 zł naprawę bądź zakup okularów i protez.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Nawet w najbezpieczniejszym miejsce może dojść do nieszczęśliwego wypadku. W końcu nawet w łazience można poślizgnąć się na płytkach czy potknąć o krawężnik na ulicy i złamać rękę lub uszkodzić się poważniej. Właśnie dlatego przed wyjazdem za granicę warto zastanowić się nad poszerzeniem ubezpieczenia turystycznego o NNW.
Ubezpieczenie NNW to wsparcie związane z następstwami nieszczęśliwego wypadku, a więc uszkodzeniem ciała, którego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszczerbku (określany procentowo) i od sumy ubezpieczenia. W OWU znajdziesz tabelę uszczerbków.
You Can Drive w przypadku 100% trwałego uszczerbku na zdrowiu wypłaca świadczenie w wysokości 200% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie bagażu
W podróż na Kretę z pewnością zabierzesz ze sobą bagaż. W ramach ubezpieczenia turystycznego również go możesz ubezpieczyć na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty, w tym kradzieży. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być nie tylko walizki, torby czy plecaki, ale również rzeczy osobiste, ubrania, obuwie, wózek dziecięcy, wózek inwalidzki czy wybrany sprzęt elektroniczny (aparat fotograficzny, laptop, smartfon, tablet).
Ubezpieczenie bagażu działa, gdy powierzysz bagaż profesjonalnemu przewoźnikowi, oddasz do przechowalni, pozostawisz w pomieszczeniu bagażowym, jak i wtedy, gdy znajduje się on pod Twoją opieką. Dokładną listę przedmiotów chroniony w ramach ubezpieczenia oraz tych wyłączonych z ochrony znajdziesz w OWU.
AXA Partners oferuje ubezpieczenie bagażu w wariancie Zdobywca do 6000 zł.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Podczas wykonywania czynności życia codziennego w czasie pobytu na Krecie może zdarzyć się, że to turysta spowoduje szkodę. Może to być uszkodzenie wyposażenia hotelu czy potrącenie osoby trzeciej podczas wycieczki rowerowej. Dzięki ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym sprawca takiego zdarzenia otrzyma finansowe wsparcie ubezpieczenia w pokryciu szkód.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje ochroną również szkody spowodowane przez niepełnoletnie dzieci oraz zwierzęta, które w czasie wyjazdu są pod opieką ubezpieczonego podróżnego. Górną granicę wsparcia ubezpieczyciela określa suma ubezpieczenia. Część ubezpieczycieli w przypadku szkód na mieniu ogranicza maksymalne wsparcie do 50% sumy ubezpieczenia.
Generali w granicach sumy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym pokrywa koszty wynagrodzenia rzeczoznawców (ustalenie okoliczności powstania szkody), obrony sądowej przed roszczeniami poszkodowanych (do 20% sumy ubezpieczenia) oraz koszty działań ubezpieczonego, których celem było zmniejszenie szkody.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Assistance to drugie po ubezpieczenie kosztów leczenia ubezpieczenie, które zawsze znajdziesz w polisie turystycznej na zagraniczny wyjazd. Obecnie ubezpieczyciele oferują oba ubezpieczenia łącznie. Assistance to gwarancja wielu usług, które będą wsparciem podczas podróży i w razie nieszczęśliwego wypadku lub poważnego zachorowania wymagającego hospitalizacji. Wśród nich są:
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
- transport ubezpieczonego,
- transport bliskich ubezpieczonego,
- opiekę nad dziećmi,
- pomoc informacyjną,
- pomoc prawną,
- organizację kontaktu z bliskimi,
- wsparcie w razie utraty dokumentów,
- przedłużenie ochrony ubezpieczenia w nagłych sytuacjach,
- pomoc w przypadku opóźnienia lotu.
Powyższa lista zawiera tylko popularne usługi assistance. Ich pełne zestawienie wraz z opisem działania z najdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Wiener w ramach assistance zapewnia opłacenie pomocy tłumacza do kwoty 500 euro w przypadku problemów z komunikacją podczas leczenia choroby lub następstw nieszczęśliwego wypadku, a także w czasie zgłaszania odpowiednim służbom szkody w bagażu podróżnym lub sprzęcie sportowym.
Koszty leczenia i opieka medyczna na Krecie
Podczas zagranicznego wyjazdu zawsze warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ koszty leczenia potrafią być bardzo wysokie. Wprawdzie na Krecie, która jest częścią Grecji, możesz skorzystać z EKUZ, ale i tak warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego we własnym zakresie, które zapewnia bardziej rozbudowaną ochronę.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Opieka zdrowotna na Krecie jest dobrze rozwinięta. Dostępne są placówki publicznej, jak i prywatne. W większych miastach – Heraklion, Chania, Retimno, Agios Nikolaos, Sitia – działają nowoczesne szpitale, które zapewniają szeroki zakres usług medycznych. Na przykład w Heraklionie działa University General Hospital i Venizelio/Pananeio General Hospital, a w Chanii Agios Georgios General Hospital.
Dostęp do usług medycznych na Krecie jest zróżnicowany. W dużych miastach nie ma z nim problemów, ale w mniejszych miejscowościach i na wsiach może być ograniczony, choć w takich miejscach również funkcjonują mniejsze ośrodki zdrowia i gabinety lekarskie.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Na Krecie leczenie w placówkach publicznej służby zdrowia (ESY i PEDY) jest bezpłatne. Natomiast w przypadku placówek, które współpracują z EOPYY (odpowiednik NFZ) świadczenia są w części płatne. Na przykład:
- badania – 15% kosztów,
- leczenie stacjonarne w szpitalu – 10% kosztów hospitalizacji lub 30% ceny procedury medycznej (dodatkowe opłaty za anestezjologa czy opiekę lekarską, wyższy standard sali),
- konsultacje w prywatnej placówce – płatne, gdy zostanie przekroczony limit 200 konsultacji w miesiącu.
Realizacja recepty na leki kosztuje 1 euro. Natomiast za leki pacjent płaci 25% ceny lub 10% w przypadku niektórych leków na poważne i przewlekłe choroby.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Przed wyjazdem na Kretę nie ma obowiązku wykonania jakichkolwiek szczepień. Zaleca się jednak posiadanie tych na:
- szczepienia rutynowe (grypa, meningokoki, ospa);
- WZW B;
- tężec, błonica, krztusiec;
Natomiast niektórzy podróżni mogą otrzymać zalecenie szczepienia na:
- wściekliznę,
- WZW A,
- kleszczowe zapalenie mózgu.
Informacje o szczepieniach warto skonsultować z lekarzem przed podróżą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na Kretę?
Ubezpieczyciele oferuję ubezpieczenia turystyczne w różnych wariantach, z różnymi ochronami, sumami ubezpieczeń i limitami. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu przed wyborem polisy na wyjazd na Kretę.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego znaczenie mają sumy ubezpieczenia, ponieważ określają one górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Mówiąc wprost, wskazują one, jakie maksymalne może być wsparcie lub świadczenie, na przykład do jakiej kwoty możliwe jest pokrycie kosztów leczenia.
Pamiętaj jednak, że wiele świadczeń oferowanych w ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance ma limity. Większość z nich określona jest kwotowo i jest dużo niższa niż suma ubezpieczenia. Takie rozwiązanie znajdziesz również w ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Ubezpieczenie na Kretę powinno Cię chronić od dnia wyjazdu do momentu powrotu do domu. Dlatego w formularzu ubezpieczeniowym proszony jesteś o podanie startu i zakończenia wyjazdu. W tym kontekście należy pamiętać o karencji, zwłaszcza, jak kupujesz polisę w ostatni dzień przed podróżą lub będąc już na miejscu.
Istotna jest również długość wyjazdu. Dlaczego? Sumy ubezpieczenia w pakiecie turystycznym są redukcyjne. Oznacza to, że każde wypłacone świadczenie pomniejsza je, aż do wyczerpania. Dlatego na dłuższy wyjazd lepiej wybrać wariant z wyższymi sumami poszczególnych ubezpieczeń.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie
Na Krecie oprócz wypoczynku i zwiedzania można również uprawiać różnego rodzaj sporty. Ubezpieczenie turystyczne podczas takiej aktywności może zapewnić ochronę. Pamiętaj jednak, że standardowe ubezpieczenie działa tylko w przypadku uprawiania sportu rekreacyjnego, np. grania w siatkówkę plażową czy przejażdżki rowerowej.
Natomiast wiele dyscyplin wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka/ekstremalne czy nurkowanie, które mogą być różnie definiowane. Dlatego przed wyborem polisy warto zajrzeć do OWU, w jaki sposób sklasyfikowane są tam sporty.
Ta sama dyscyplina (sport) może być uznany za jednego ubezpieczyciela za rekreacyjną, a u innego wymagającą rozszerzenia ochrony!
Koszt ubezpieczenia na Kretę
W porównaniu z kosztami wyjazdu, zakwaterowania czy wyżywienia na Krecie koszt ubezpieczenia jest niski. Zależy on od kilku zmiennych, które wpływają na wysokość składki. Czas zająć się również tą kwestią!
Przykładowe ceny polis
Ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne dla dorosłego turysty na tygodniowy pobyt na Krecie i jaki będzie jej zakres, zakładając, że podróżny zamierza wyłącznie wypoczywać i zwiedzać, a także, że wybierze najtańszą opcję ubezpieczenia?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia turystycznego na Kretę |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 86 616 zł, NNW: 15 000 zł | 25,48 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 29,00 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | KL: 173 232 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 108 270 zł | 36,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 49,00 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 72,00 zł |
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Najtańsze ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd na Kretę może kosztować kilkadziesiąt złotych, co przy dzisiejszych cenach wielu rzeczy jest ceną taniego obiadu lub prostego dania z restauracji typu fast food. Co więc wpływa na wysokość składki? Są to następujące zmienne:
- zakres ochrony,
- sumy ubezpieczenia,
- miejsce wyjazdu,
- długość wyjazdu,
- liczba podróżnych (do 10 maksymalnie),
- cel wyjazdu,
- rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.
Zasada jest prosta – im ubezpieczenie ma mniejszy zakres, niższe sumy i dotyczy mniejszej liczby podróżnych, tym cena będzie niższa.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Kretę?
Ubezpieczenie na Kretę wygodnie, szybko lecz bez pośpiechu kupisz w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi. Wystarczy, że wejdziesz na stronę mubi.pl, przejdziesz do formularza, odpowiesz na kilka prostych i podstawowych pytań, a otrzymasz oferty polis o różnym zakresie ochrony i sumach ubezpieczenia od wielu ubezpieczycieli.
Dzięki porównywarce spokojnie możesz zestawić różne propozycje ubezpieczenia, porównać je, sprawdzić ich szczegóły i zajrzeć do ich warunków w jednym miejscu. Pozwoli Ci to wybrać najlepiej dopasowaną ochronę do celów Twojego wyjazdu na Kretę.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na Krecie
W porównywarce ubezpieczeń Mubi możesz kupić ubezpieczenia na Kretę od następujących ubezpieczycieli:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego na Kretę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na Kretę
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Kretę jest dobrowolne. Warto jednak je wykupić nawet w najprostszej wersji mimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ EKUZ pokrywa koszty leczenia tylko w ramach publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju.
Porównywarka ubezpieczeń Mubi umożliwia zestawienie ze sobą ubezpieczeń turystycznych na Kretę o różnych zakresie ochrony i sumach poszczególnych ubezpieczeń od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu podróżny może wybrać wariant ubezpieczenia najlepiej dopasowany do potrzeb i celów wyjazdu.
Na Kretę najczęściej wybieramy się latem, więc do bagażu powinniśmy spakować letnie przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, w których będziemy czuli się komfortowo przy wysokich temperaturach. Nie obejdzie się także bez kapelusza lub czapki z daszkiem, by zapewnić sobie ochronę przed słońcem. Koniecznie weźmy ze sobą krem z filtrem UV 50, balsam do ciała i okulary przeciwsłoneczne. Wiele plaż na Krecie pokrywa żwir lub kamyczki, więc na pewno przydadzą się także buty do pływania.
- Ubezpieczenie turystyczne na Kretę jest dobrowolne, ale warto je kupić mimo obowiązywania systemu EKUZ.
- Opieka zdrowotna jest na Krecie powszechnie dostępna i stoi na wysokim poziomie.
- W największych miastach wyspy (Heraklion, Chania, Retimno, Agios Nikolaos, Sitia) działają szpitale.
- Leczenie w prywatnych placówkach, które mają podpisane kontrakty z państwem, są w części płatne.
- Do wjazdu na Kretę potrzebny jest dowód osobisty lub paszport.
- Podróż na Kretę nie wymaga wykonania obowiązkowych szczepień.
- Ubezpieczenie na Kretę kupisz w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi.
- Ceny ubezpieczenia turystycznego na Kretę na tygodniowy wyjazd zaczynają się od 22 zł.
- https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
Dołącz do dyskusji