Ubezpieczenie na Kretę

Z czym kojarzy Ci się Kreta? Z kolebką cywilizacji i starożytnymi kulturami minojską i mykeńską? Z mitami o Dedalu i Ikarze lub Minotaurze? A może w pierwszej kolejności z turystycznym rajem, którego atrakcje bynajmniej nie kończą się na zabytkach? Każda odpowiedź jest prawidłowa, a to dopiero początek. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czemu ta największa grecka wyspa to miejsce, które koniecznie powinieneś odwiedzić.

kreta

Jakie są najciekawsze atrakcje na Krecie?

Plaża, słońce i morze to tylko niektóre z atrakcji oferowanych turystom przez Kretę. Być na tej pięknej wyspie i niczego nie zwiedzić? To byłoby wielkie marnotrawstwo! Polecamy kilka miejsc, które warto uwzględnić na trasie wycieczki.

atrakcje krety

TOP 10 atrakcji na Krecie

Pałac w Knossos

Pozostałość dawnej potęgi cywilizacji minojskiej, imponujący rozmachem nawet w formie ruin, w które wplecione zostały rekonstrukcje niektórych miejsc.

Wąwóz Samaria

Położony w górach Lefka Ori najdłuższy wąwóz w całej Europie, ciągnący się przez 18 km, a w najwęższym miejscu mający zaledwie 4 m szerokości.

Chania

Drugie pod względem wielkości miasto na Krecie, znane z weneckiej architektury, ciasnych uliczek starego miasta i słynnej dzielnicy portowej.

Retimno

Miasto znane przede wszystkim ze słynnej weneckiej Fortecy (Fortezza), w której do dziś w świetnym stanie zachowały się zarówno mury zewnętrzne, jak i liczne wewnętrzne zabudowania.

Laguna Balos

Bajkowe miejsce na północno-zachodnim krańcu Krety, gdzie róż piasku kontrastuje z turkusową wodą i szarymi skałami, przypominając egzotyczną wyspę.

Plaża Elafonisi

Jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie i w całej Europie, która leży na wysepce na południowo-zachodnim brzegu Krety, a z lądem jest połączona malowniczą laguną.

Heraklion

Stolica i największe miasto, w którym można oglądać weneckie mury, bramy miejskie, fontanny czy twierdzę Koules, a także odwiedzić imponujące Muzeum Archeologiczne.

Plaża Vai

Piękna plaża, która swoją urodę zawdzięcza porastającemu ją lasowi palmowemu i jasnemu żwirowo-piaskowemu wybrzeżu.

Ajos Nikolaos

Główną atrakcją tego popularnego kurortu jest połączone z morzem słodkowodne jezioro Voulismeni w centrum miasteczka, otoczone klimatycznymi tawernami i kamieniczkami.

Spinalonga

Dawna wyspa trędowatych, która dziś przyciąga pięknymi widokami, weneckimi domami i ruinami twierdzy.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Kretę na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za pobyt w szpitalu, jeśli trafisz tam po wypadku lub zachorowaniu. W Grecji pacjent ponosi część kosztów hospitalizacji.
 • Będziesz miał zapewniony transport medyczny do Polski.
 • Ubezpieczyciel bezpłatnie przedłuży okres Twojej ochrony ubezpieczeniowej, jeśli z uzasadnionych powodów Twój powrót we wcześniej zaplanowanym terminie będzie niemożliwy.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wakacje na Krecie a COVID-19

Na należącej do Grecji Krecie obowiązują takie same restrykcje dotyczące COVID-19, jak w części kontynentalnej tego kraju. Oznacza to, że aktualnie podróżni nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających ich stan zdrowia przy wjeździe do Grecji. Nie trzeba wykonywać testu na COVID-19 przed i po przyjeździe, nie jest wymagany Unijny Certyfikat COVID ani formularz lokalizacyjny. Dotyczy to wszystkich przyjezdnych, a więc zarówno osób zaszczepionych, jak też niezaszczepionych i ozdrowieńców.

Ponadto w Grecji zniesiony został obowiązek używania maseczek w przestrzeniach zamkniętych, ale nie dotyczy to ośrodków zdrowia i szpitali. W przypadku złamania nakazu zakrywania ust i nosa w miejscu, gdzie jest to wymagane, grozi mandat w wysokości od 300 euro. A co robić, jeśli podczas pobytu w Grecji wykryjesz u siebie objawy grypopodobne (gorączka, problemy z oddychaniem itp.)? Przede wszystkim zostań tam, gdzie jesteś i niezwłocznie zadzwoń na całodobową infolinię w języku angielskim pod numerem 1135. Tam otrzymasz informacje na temat dalszych kroków. Jeżeli otrzymasz pozytywny wynik testu na COVID-19, powinieneś poddać się izolacji na 5 dni, po których możesz ją zakończyć, jeśli w ciągu poprzednich 24 godzin nie wystąpiły u Ciebie objawy koronawirusa.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat obowiązujących w Grecji obostrzeń związanych z COVID-19 znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie dla podróżnych na Krecie – tygodniowa polisa od 25 zł!

Żaden rozsądny turysta nie będzie wybierał się w zagraniczną podróż bez ubezpieczenia turystycznego, nawet jeśli zamierza spędzić urlop tylko na plaży, ewentualnie na zmianę z hotelowym basenem. Miejsce i rodzaj wypoczynku nie ma żadnego znaczenia, w końcu wypadek może zdarzyć się gdziekolwiek i lepiej być na niego przygotowanym. Jeśli nie, to najprawdopodobniej zamiast pięknych wspomnień przywieziesz do domu zmarnowane wakacje, bolesną kontuzję i wysokie rachunki za leczenie.

Aby uniknąć chociaż tych ostatnich, powinieneś pamiętać o:

Ekspert Mubi radzi:

EKUZ i prywatne ubezpieczenie turystyczne się nie wykluczają, wręcz przeciwnie, najlepiej mieć je oba podczas wyjazdu za granicę. Dzięki karcie masz pewność otrzymania pomocy w nagłym przypadku, z kolei polisa daje Ci gwarancję, że ubezpieczyciel pokryje za Ciebie wszystkie koszty do sumy ubezpieczenia. Niezależnie od tego, jakie koszty ponosi w danym kraju pacjent, czy trafiłeś na leczenie do ośrodka publicznego, czy prywatnego, a nawet czy była potrzebna akcja ratownicza.

Standardowa polisa dla podróżnych zawiera najczęściej ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW podróżne, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Ile może kosztować tego rodzaju ochrona dla dorosłego turysty na tygodniowy pobyt na Krecie i jaki będzie jej zakres, zakładając, że ten zamierza wyłącznie wypoczywać i zwiedzać, a także, że wybierze najtańszą opcję zapewniającą sumę ubezpieczenia KL na kwotę minimum 50 tys. euro?

Firma i cena polisyKoszty leczeniaNNWOC prywatne
SIGNAL IDUNA – 25,36 zł86 232 zł15 000 zł
UNIQA – 29,40 zł250 000 zł30 000 zł
AXA Partners – 31,70 zł200 000 zł20 000 zł
Proama – 32 zł100 000 zł
Wiener – 35 zł172 464 zł10 000 zł107 790 zł
Generali – 49 zł300 000 zł15 000 zł50 000 zł
Obliczenia wykonano w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl (29.02.2024).

Ceny w większości firm okazały się bardzo podobne, dlatego warto zwrócić uwagę na zakresy ochrony. UNIQA wyróżnia się najwyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia jednak już NNW wypada korzystniej w SIGNAL IDUNIE i AXA Partners. Nieco droższa propozycja Generali jako jedyna z ofert zawiera z kolei trzy rodzaje ochrony – KL, NNW i OC w życiu prywatnym.

Kreta – podstawowe informacje przed urlopem

Kreta to największa grecka wyspa (większa m.in. niż Rodos czy Kos) i piąta pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Słynie ona nie tylko z pięknych wakacyjnych kurortów, słońca i ciepłego morza, którymi przyciąga do siebie turystów z całego świata, ale też z różnorodnego ukształtowania terenu, co przypadnie do gustu miłośnikom górskich wycieczek, a przede wszystkim z bardzo bogatej historii, której mnóstwo śladów można tam wciąż znaleźć.

CZY WIESZ, ŻE …

Pierwsze ślady działalności człowieka na Krecie sięgają epoki neolitu (6000-3100 p.n.e.), ale na wyspie odkryto też jedne z najstarszych śladów obecności przodków człowieka, pochodzące sprzed nawet 5,7 mln lat!

Zanim jednak zanurzysz się w opowieściach o antycznych czasach (lub w Morzu Śródziemnym), musisz poznać podstawowe fakty, aby dobrze zaplanować podróż. Od czego zaczynamy?

Kiedy najlepiej jechać na Kretę?

W kwestii terminu wyjazdu masz do dyspozycji praktycznie cały rok. Wszystko dzięki mieszance klimatu umiarkowanego z subtropikalnym, która sprawia, że lato trwa na Krecie bardzo długo, a zimy są łagodne.

Jeżeli planujesz podróż przede wszystkim pod kątem wypoczynku i zależy Ci na wygrzewaniu się w słońcu, celuj zdecydowanie w okres lipiec-wrzesień. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi wówczas 25-30°C, ale maksymalnie może osiągać nawet 40°C. Ulgę w upałach przynosi jednak wiatr znad morza, z kolei temperatura wody to ok. 25°C.

Za gorąco? Za dużo ludzi? To żaden problem! Sezon turystyczny na Krecie trwa od maja do października, więc jeśli lubisz wypoczywać w cieple, ale niekoniecznie w największym upale i w największym tłumie, możesz spokojnie wybrać np. czerwiec, a nawet październik, gdy temperatura nagrzanego latem morza utrzymuje się dłużej. Z kolei na zwiedzanie albo górskie wycieczki na Krecie można wybrać się wiosną, choć trzeba się przygotować na chłodniejsze wieczory i bardziej kapryśną pogodę, zwłaszcza w górach.

CZY WIESZ, ŻE …

Większą część powierzchni Krety zajmują trzy pasma górskie – Lefka Ori na zachodzie, Góry Idajskie w środkowej części wyspy i Thriptis na wschodzie. Najwyższym szczytem Krety jest Psiloritis (2456 m n.p.m.).

Jak dostać się i przemieszczać po Krecie?

Ani z jednym, ani z drugim nie będzie problemu. Lot możesz zaplanować na jedno z dwóch dostępnych na Krecie lotnisk:

 • Port Lotniczy im. Nikosa Kazantzakisa w stolicy wyspy – Heraklionie,
 • Port Lotniczy Daskalogiannis w Chanii w zachodniej części wyspy.

Na obydwa z nich kursują samoloty z różnych polskich miast (m.in. Warszawy, Gdańska, Krakowa czy Wrocławia). Lot bezpośredni trwa ok. 3 godziny, a na miejscu można się łatwo dostać do centrum Heraklionu lub Chanii autobusem.

No dobrze, a co z przemieszczaniem się po Krecie? Czy konieczny jest samochód i turyści bez prawa jazda stoją na straconej pozycji? Nic z tych rzeczy. Samodzielne zwiedzanie wyspy jest jak najbardziej możliwe dzięki dobrze zorganizowanej komunikacji publicznej, która kursuje zarówno między największymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami.

CZY WIESZ, ŻE …

Świadczeniem usług transportu zbiorowego na Krecie zajmuje się firma KTEL. Możesz sprawdzić interesujący Cię rozkład jazdy lub kupić bilet online.

Jeśli wolisz być w pełni niezależny, pozostaje Ci wypożyczenie samochodu. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste, natomiast największą wadą jest jak zwykle cena. Koszt wynajmu samochodu to minimum 50 euro za dzień, więc jeśli chcesz tak objechać całą wyspę (linia brzegowa Krety ma ponad 1000 km, więc wyobraź sobie odległości), czeka Cię konkretny wydatek. O przepisach na greckich drogach i zwyczajach tamtejszych kierowców przeczytasz w artykule “Grecja – przewodnik dla kierowców”.

Ile kosztuje nocleg na Krecie?

To zależy oczywiście od wielu czynników, począwszy od terminu wyjazdu i daty zrobienia rezerwacji, przez standard danego lokum, po wybraną miejscowość. Planując wakacje na Krecie, pamiętaj, że północna część wyspy jest znacznie bardziej nastawiona na turystów – to tam znajdują się najpopularniejsze kurorty i większa część bazy noclegowej, a także piaszczyste plaże świetnie nadające się dla rodzin z dziećmi. Południowa strona wyspy jest bardziej “surowa”, pełna dzikich plaż i trudno dostępnych wąwozów.

Cena noclegu w wybranych miejscowościach na Krecie:

 • Heraklion – 1633 zł,
 • Chania – 1258 zł,
 • Retimno – 1361 zł,
 • Ajos Nikolaos – 1718 zł,
 • Sitia – 1353 zł,
 • Malia – 805 zł,
 • Jerapetra – 805 zł,
 • Palaiochora – 1594 zł,
 • Agia Galini – 1278 zł.

*koszt tygodniowego pobytu na Krecie jednej dorosłej osoby we wrześniu za portalem booking.com, wybrano najtańszą opcję w średnim standardzie (29.02.2024)

Dokumenty potrzebne na Krecie to…

Całkowicie standardowy zestaw, a więc dowód osobisty lub paszport, a do tego prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczenia OC, jeśli zamierzasz poruszać się po wyspie samochodem. Nie zapomnij też o karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym, o których piszemy niżej.

UWAGA!

W Grecji nie jest potrzebna Zielona Karta, ale jeśli wybierasz się w podróż własnym samochodem, prawdopodobnie będziesz musiał przejechać przez Albanię lub Macedonię Północną, gdzie musisz ją mieć. Z kolei aby przejechać autem przez Kosowo, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Ciekawostki i przydatne informacje dla podróżujących na Kretę

 1. Na Krecie należy przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu.
 2. Tylko część plaż na Krecie jest piaszczysta! Sporo jest pokrytych żwirem lub drobnymi kamieniami, dlatego warto zaopatrzyć się w buty do pływania.
 3. Jeśli chcesz wypoczywać w luksusowych warunkach, powinieneś odwiedzić kreteńskie Saint-Tropez, czyli miejscowość Agios Nikolaos na wschodzie wyspy. Tam znajdziesz najdroższe i najlepsze hotele.
 4. Będąc na Krecie, możesz wyskoczyć na inną popularną wśród turystów grecką wyspę, czyli Santorini. Promy kursują regularnie z Heraklionu do portu Thira, a czas rejsu to ok. 3 godziny w jedną stronę.
 5. Jeśli planujesz górską wycieczkę na Krecie, zwłaszcza w lecie, pamiętaj koniecznie o odpowiednim nawodnieniu i nakryciu głowy. Udary słoneczne są częstą przyczyną interwencji miejscowych służb, pomagających nieprzygotowanym turystom.
 6. Kreta, tak jak cała Grecja, słynie z oliwy z oliwek. Na całej wyspie rośnie ponoć ponad 30 milionów drzew oliwnych! Pamiętaj, aby zabrać ze sobą chociaż butelkę lokalnej oliwy, za którą w zwykłym markecie zapłacisz ok. 5 euro.
 7. Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy Kreteńczyk, powinieneś udać się do kawiarni (kafeníon), gdzie można spędzić długi czas przy skromnym zamówieniu. A jeśli preferujesz mocniejsze trunki, np. ouzo czy raki, to musisz udać się do baru zwanego uzería.
 8. Kreta często pojawia się w greckiej mitologii. To stąd na skrzydłach uciekali Dedal i Ikar, tutaj pod pałacem w Knossos znajdował się Labirynt Minotaura, tutaj też w ramach jednej ze swoich dwunastu prac Herakles musiał schwytać byka kreteńskiego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Krecie

Która część Krety jest najładniejsza?
Co warto zobaczyć na Krecie?
Czy warto lecieć na Kretę?
Co zabrać ze sobą na Kretę?
PODSUMOWANIE
 • Kreta to największa grecka i piąta pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym.
 • Sezon turystyczny na Krecie trwa od maja do października, a najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i maj.
 • Na Krecie znajdują się dwa lotniska, na które kursują samoloty z Polski.
 • Do wjazdu na Kretę potrzebny jest dowód osobisty lub paszport.
 • Kreta słynie z antycznych zabytków, m.in. pałacu w Knossos i wielu innych stanowisk archeologicznych.
 • Na Krecie warto też zobaczyć cuda przyrody, m.in. wąwóz Samaria, lagunę Balos czy plażę Elafonisi.
 • Ubezpieczenie turystyczne na Kretę w standardowej wersji obejmuje pokrycie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i ochronę bagażu.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!