Prawo jazdy A, A1, A2 i AM. Czym się różnią? | Mubi
W 2013 roku na mocy nowych przepisów wprowadzono kolejne kategorie prawa jazdy: kategorię AM i A2. Obecnie wyróżniamy cztery kategorie z grupy A, mianowicie kategorię A, A1, A2 i AM. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym te kategorie różnią się między sobą i jakie uprawnienia dają oraz wskazujemy, kto może ubiegać się o konkretną kategorię. Z poniższego tekstu dowiesz się również, jakie kroki należy podjąć, aby zdobyć prawo jazdy na motocykl, motorower czy quada.
W naszym artykule przeczytasz:
- Kategorie prawa jazdy A, A1, A2 i AM – czym się różnią?
- Ile trzeba mieć lat, aby móc starać się o prawo jazdy poszczególnych kategorii?
- Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM?
- Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A1?
- Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A2?
- Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?
- Jak uzyskać prawo jazdy kategorii A, A1, A2, AM?
- Jak wygląda proces uzyskiwania prawa jazdy?
Czym się różnią kategorie prawa jazdy A, A1, A2 i AM?
W 2013 roku pojawiły się przepisy, na mocy których zaczęły funkcjonować nowe kategorie prawa jazdy, mianowicie kategoria AM i A2. Kategoria AM zastąpiła dotychczasową kartę motorowerową, z kolei kategoria A2 dała uprawnienia do kierowania motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW, którego stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg. Uzyskanie prawa jazdy kat. A2 uprawnia ponadto do prowadzenia motocyklu trójkołowego o mocy do 15 kW, pojazdów z kategorii AM oraz prowadzenia pojazdów z przyczepą, tj. zespołu pojazdów (spełniających odpowiednie wymogi) na terytorium Polski.
Można więc uznać, że kategoria A2 jest kategorią pośrednią między kategorią A1 i A. Co one oznaczają? W poniższym artykule opisujemy dokładnie, jakie uprawnienia są przypisane do konkretnej kategorii, a także jakie wymagania należy spełnić, aby je uzyskać.
Ile trzeba mieć lat, aby móc starać się o prawo jazdy poszczególnych kategorii?
Kategorie: A, A1, A2 i AM różnią się między sobą nie tylko uprawnieniami, które dają kierowcy, ale również wymaganiami, co do wieku osoby starającej się o nie. Ile lat musi skończyć dana osoba, aby uzyskać prawo jazdy określonej kategorii?
- Prawo jazdy kategorii AM – osoba ubiegająca się o kategorię AM, musi mieć ukończone 14 lat. Składając wniosek o wydanie dokumentu, osoba ta powinna przedstawić zgodę rodziców.
- Prawo jazdy kategorii A1 – osoba, która chce posiadać prawo jazdy kat. A1, musi mieć ukończone 16 lat. Składając wniosek o wydanie dokumentu, osoba ta powinna przedstawić zgodę rodziców.
- Prawo jazdy kategorii A2 – mogą je uzyskać jedynie osoby pełnoletnie.
- Prawo jazdy kategorii A – wymagany wiek zależy od posiadanych wcześniej uprawnień. Osoba, która posiada kategorię A2 (od co najmniej 2 lat), może ubiegać się o rozszerzenie uprawnień do kategorii A w momencie ukończenia 20 lat. Jeśli nie posiadasz prawa jazdy kat. A2, musisz ukończyć 24 lata,aby uzyskać to kategorii A.
Na sam kurs i egzamin możesz się zapisać, zanim ukończysz wskazany wyżej wiek – uzyskanie konkretnego wieku jest istotne dla samego procesu wydania dokumentu. Kurs oraz egzamin możesz odbyć na 3 miesiące wcześniej.
Posiadając prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat można prowadzić motocykl o pojemności silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Uprawnie to dotyczy terytorium Polski.
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM?
Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem, czterokołowcem lekkim (np. quadem) oraz zespołem pojazdów obejmującym wymienione wcześniej pojazdy połączone przyczepą (uprawnienie obowiązuje jedynie na terenie Polski). Zastąpiło ono używaną wcześniej kartę motorowerową. Osoby, które uzyskały kartę motorowerową przed zmianą przepisów, mogą ją wymienić na prawo jazdy kategorii AM – wystarczy, że złożą wniosek o wydanie dokumentu w odpowiednim urzędzie.
Pamiętaj, że posiadając jakiejkolwiek uprawnienia wyższej kategorii, nie musisz wymieniać karty motorowerowej czy wyrabiać kategorii AM. Posiadanie prawa jazdy kategorii A czy B pozwala także na kierowanie motorowerem oraz czterokołowcem lekkim (a także zespołem tych pojazdów – tylko w Polsce).
32-letniemu Michałowi zamarzyło się posiadanie quada. Wprawdzie nigdy nie wyrabiał sobie prawa jazdy żadnej kategorii, ale słyszał, że osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku (data wejścia w życie przepisów o kategorii AM), nie potrzebują żadnych uprawnień do prowadzenia motorowerów, więc uznał, że to samo tyczy się quadów. Czy miał rację? Nie! Wyjątek o możliwości prowadzenia pojazdów przez osoby bez uprawnień, które uzyskały pełnoletność przed nowelizacją przepisów, dotyczy tylko motorowerów. Aby jeździć quadem potrzebne jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM.
Prawo jazdy kat. AM jest dokumentem uprawniającym do kierowania, który można uzyskać w najmłodszym wieku. Osoba, chcąca je zdobyć, musi ukończyć jedynie 14 lat.
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A1?
Prawo jazdy kategorii A1 mogą uzyskać osoby, które ukończyły 16 lat. Pozwala ono na kierowanie:
- motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 oraz maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg;
- motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW;
- wszystkimi pojazdami z kategorii AM;
- zespołem pojazdów, obejmującym pojazdy wymienione wyżej połączone za pomocą przyczepy (uprawnienie działa jedynie na terenie Polski).
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A2?
Takie uprawnienia może uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat. Pozwalają one na kierowanie:
- motocyklem, który ma maksymalną moc 35 kW i w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg – nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc dwukrotnie przekracza moc takiego motocykla;
- motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW;
- pojazdami z kategorii AM;
- zespołem wyżej wymienionych pojazdów połączonych przyczepą (takie uprawnienie przysługuje jedynie na terenie Polski).
Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?
Kategoria A uprawnia do kierowania każdym motocyklem, obejmuje również prawo do prowadzenia pojazdów z kategorii AM. Dodatkowo uprawnienie obejmuje także prowadzenie zespołu wymienionych pojazdów połączonych przyczepą, ale tylko na terytorium Polski. O uprawnienia kategorii A mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 24 lata. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły 20 lata i od co najmniej 2 lat posiadają uprawnienie z kategorii A2 – takie osoby również mogą uzyskać kategorię A.
Jak uzyskać prawo jazdy kategorii A, A1, A2, AM?
Każda osoba, która stara się o uzyskanie prawa jazdy w Polsce, powinna w pierwszej kolejności uzyskać PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. W celu uzyskania PKK należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w odpowiednim urzędzie. Do wniosku należy dołączyć ponadto:
- zdjęcie (kolorowe 35x45mm),
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
- zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich.
Jeśli wniosek jest kompletny, PKK uzyskasz od ręki, a jeśli dane będą wymagały dłuższej weryfikacji, zajmie to do 2 dni. Jeśli podczas weryfikacji dokumentów powstaną dodatkowe wątpliwości, na PKK poczekasz dłużej, tj. do miesiąca czasu, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nawet do 2 miesięcy.
Po co nadawany jest PKK? Profil Kandydata na Kierowcę to elektroniczny dokument zawierający dane dotyczące kandydata i przebiegu jego szkolenia, które są na bieżąco aktualizowane. Każdy kandydat ma swój indywidualny numer, a ponadto PKK nadawany jest na poczet konkretnego wniosku. Oznacza to, że jeśli posiadasz już kategorię A2 i chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia, zdając na kategorię A, to będziesz musiał złożyć nowy wniosek w urzędzie, a co za tym idzie – uzyskasz nowy PKK.
Profil Kandydata na Kierowcę prowadzony jest w systemie teleinformatycznym, a dane w nim zawarte są na bieżąco aktualizowane wraz z postępem procesu uzyskiwania prawa jazdy. Dzięki temu kandydat nie musi krążyć z toną dokumentów między ośrodkiem szkoleniowym, ośrodkiem egzaminacyjnym i urzędem, żeby udowodnić swoje postępy. Innymi słowy, po pozytywnym zakończeniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym, dane na temat będą już w twoim PKK. Wystarczy więc, że zapiszesz się w WORD na egzamin państwowy. Jeśli z kolei zdasz egzamin państwowy, to takie dane będą widoczne dla urzędu, który po uzyskaniu opłaty (za wydanie prawa jazdy) wyda dokument w odpowiednim terminie.
Jak wygląda proces uzyskiwania prawa jazdy?
- Składasz wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie.
- Uzyskujesz PKK.
- Zapisujesz się do wybranej szkoły jazdy.
- Odbywasz kurs wewnętrzny.
- Zdajesz egzamin wewnętrzny: teoretyczny i praktyczny.
- Zapisujesz się na egzamin państwowy.
- Zdajesz państwowy egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny.
- Po pozytywnym zakończeniu egzaminu państwowego, wnosisz opłatę od wydania prawa jazdy w wysokości 100,50 zł (przelew na konto urzędu).
- Prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie po 9 dniach od uzyskania przez urząd opłaty – chyba że we wniosku wskazałeś doręczenie pocztą jako sposób odbioru dokumentu.
Powyżej wypunktowano standardowy proces uzyskiwania prawa jazdy. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że jeśli czujesz się na siłach, to możesz samodzielnie przygotować się do części teoretycznej. Egzamin teoretyczny można zdać go po uzyskaniu PKK, a jeszcze przed ukończeniem kursu z części praktycznej. W takiej sytuacji w ośrodku szkoleniowym odbędziesz jedynie kurs praktyczny i egzamin wewnętrzny również będzie dotyczył tylko tej części.
Dodatkowo należy wskazać, że osoba, która poszerza swoje uprawnienia, w pewnych przypadkach nie musi ponownie zdawać egzaminu teoretycznego. Zgodnie z §10 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 czerwca 2019 w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, w przypadku osób starających się o prawo jazdy kategorii A i posiadających prawo jazdy kategorii A1 lub A2 (lub potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku na te kategorie) uznaje się, że uzyskały one pozytywny wynik państwowego egzaminu teoretycznego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy kategorii A, A1, A2 i AM
Do zdobycia prawa jazdy tej kategorii potrzebne jest zdanie egzaminu teoretycznego składającego się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej dotyczącej kategorii AM. Po zaliczeniu testu konieczne jest wykonanie zadań na placu manewrowym, takich jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, jazda po łuku i slalom. Następnie wykonuje się zadania w ruchu drogowym.
Tak, to prawda, ale nie dotyczy to wszystkich kierowców. Tylko osoby, które osiągnęły pełnoletniość przed zmianą przepisów na temat karty motorowerowej i prawa jazdy kategorii AM (czyli przed 19 stycznia 2013 roku), mogą prowadzić motorowery nie mając prawa jazdy.
Za sam dokument należy zapłacić 100 zł. Natomiast do tego należy dodać dodatkowe koszty, czyli opłaty za kurs prawa jazdy kat. A (o ile jest konieczny), opłaty za egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny.
Tak. Pozwolenie rodziców lub opiekunów na ubieganie się o prawo jazdy jest wymagane w przypadku osób, które ukończyły 14 lat, ale są niepełnoletnie i chcą uzyskać prawo jazdy kat. AM oraz tych, które mają od 16 do 18 lat i planują starać się o prawo jazdy A1.
Tak, do prowadzenia quada potrzebne są uprawnienia kategorii AM, ale również kierowcy posiadający uprawnienia jakiejkolwiek innej kategorii mogą zasiąść za kierownicą czterokołowca lekkiego.
- Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim, a także zespołem tych pojazdów (tylko na terenie Polski).
- Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM, motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 oraz maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW oraz zespołem wymienionych wyżej pojazdów (tylko na terenie Polski).
- Prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM, motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW, motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW, w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg oraz zespołem wyżej wymienionych pojazdów (tylko na terenie RP).
- Prawo jazdy kategorii A uprawnia do prowadzenia każdego rodzaju motocyklu oraz pojazdów z kategorii AM.
- Dla każdej kategorii zastrzeżono inne wymagania wiekowe. Kategorię AM może uzyskać osoba, która ukończyła 14 lat, kategorię A1 – 16 lat, kategorię A2 – 18 lat, a kategorię A – 24 lata.
- O kategorię A mogą także starać się osoby, które ukończyły 20 rok życia i od co najmniej 2 lat posiadają kategorię A2.
- Osoba, która chce uzyskać prawo jazdy, przed zapisaniem się na kurs powinna złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Osoba, której wniosek zostanie przyjęty, uzyska PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który jest niezbędny, aby rozpocząć kurs w ośrodku szkoleniowym.
Dołącz do dyskusji