Serbia – przewodnik dla turystów

Chociaż Serbia nie ma dostępu do morza i pięknych plaż, których tak często szukają turyści planujący urlop, jest bardzo wdzięcznym celem wycieczek dla osób, które preferują miejskie zwiedzanie lub turystykę górską. Stanowi też doskonały punkt postoju w drodze do innych bałkańskich krajów.

Zanim na dobre rozpoczniesz urlop, odpowiednio się przygotuj

Urlop w takim kraju jak Serbia wymaga odpowiedniego przygotowania. Zwłaszcza, jeśli podczas wakacji w którymś z serbskich miast planujesz odwiedzić także inne, sąsiednie kraje, jak Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina lub Kosowo.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Jak do Serbii, to tylko między majem a wrześniem

Żeby móc do woli korzystać z uroków Serbii i nie martwić się o pogodę podczas wakacji, w tamte strony najlepiej wybrać się między majem a wrześniem. To bowiem czas, kiedy jest tam najcieplej. Wiosną i wczesną jesienią termometry wskazują przyjemne 20-25 stopni, a w szczycie sezonu, tj. w lipcu i sierpniu, temperatura może sięgać nawet 30 stopni. Celem turystów jadących na urlop do Serbii z pewnością jest poznanie tamtejszej kultury, przyrody i zabytków. Z racji braku dostępu do morza, w którym można by zażywać kojących w upalne dni kąpieli, plażowanie trzeba tu odłożyć na rzecz zwiedzania. Do tego typu aktywności nie potrzeba wysokich temperatur. Nawet wskazane będzie spacerowanie w mniej palącym słońcu. Tym bardziej warto rozważyć wycieczkę poza letnimi miesiącami.

Nocleg w Serbii – ile kosztuje?

Ceny noclegów w Serbii są zróżnicowane. Ich wysokość zależy od standardu hotelu, miejscowości, w której zaplanujesz pobyt oraz terminu urlopu. Sprawdźmy, ile za nocleg w przykładowych serbskich miastach zapłaciłby turysta podróżujący w pojedynkę na początku sierpnia, czyli w szczycie sezonu. Ceny dotyczą obiektów 3-gwiazdkowych.

 • Belgrad – 615 zł,
 • Subotica – 616 zł,
 • Sombor – 479 zł,
 • Nowy Sad – 546 zł,
 • Topola – 542 zł,
 • Vršac – 507 zł,
 • Smederevo – 606 zł,
 • Zlatibor – 638 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [sierpień 2021].

Aby dopełnić formalności…

Przygotowując się do wakacyjnej podróży, nie wystarczy wybrać terminu, zarezerwować nocleg lub wykupić wycieczkę i spakować walizki. Trzeba też zadbać o to, bez czego poza polskie granice po prostu nie można wyjechać. Mowa oczywiście o dokumentach.

Żeby wjechać na terytorium Serbii, musisz mieć przy sobie aktualny dowód osobisty lub paszport. Jeśli zaplanowałeś wycieczkę objazdową po krajach graniczących z Serbią i będziesz wjeżdżał na jej teren od strony Kosowa, dowód nie wystarczy. Aby przekroczyć granicę tego państwa, koniecznie musisz mieć paszport. Jeśli jedziesz samochodem, weź ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W Serbii Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna, podobnie jak w Czarnogórze lub Bośni i Hercegowinie. W przypadku planowanego wjazdu do Kosowa, będziesz musiał kupić ubezpieczenie graniczne. A to kosztuje 30 euro za pobyt do 15 dni, czyli około 136 zł.*

*Kurs euro według danych Narodowego Banku Polskiego, 03.08.2021 r.

W Serbii EKUZ nie obowiązuje! Wykup ubezpieczenie od kosztów leczenia!

Z racji tego, że Serbia nie jest krajem należącym do Unii Europejskiej czy Wspólnoty EFTA, na jej terytorium nie są honorowane karty EKUZ. Przyjezdni, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza lub trafią do szpitala po wypadku, za opiekę medyczną będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Opłata za konsultację wynosi około 50 euro, czyli ponad 227 zł. W niektórych miejscowościach taką kwotą można by pokryć połowę kosztów noclegu. Przed opłatami za leczenie uchroni jednak ubezpieczyciel, który weźmie na siebie koszty związane ze świadczeniem usług medycznych. Żeby móc liczyć na jego wsparcie, musisz kupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne, które w swoim zakresie będzie zawierało ubezpieczenie od kosztów leczenia.

A ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Sprawdziliśmy ceny indywidualnego ubezpieczenia turystycznego zawartego z terytorium Polski na tygodniowy wyjazd do Serbii (od 14.08 do 21.08) dla osoby w wieku 35 lat. Wprawdzie ubezpieczyciele oferują różne warianty, do naszego zestawienia wzięliśmy tylko te podstawowe, basic lub minimum. Oto wyniki!

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
GeneraliKoszty leczenia – 100 tys. zł,
NNW Uszczerbek – 15 tys. zł,
kradzież mienia na czas wyjazdu 5 tys. zł.
34 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 tys. zł,
NNW Uszczerbek – 15 tys. zł,
kradzież mienia na czas wyjazdu 5 tys. zł.
34 zł
AXA AssistanceKoszty leczenia i assistance – 200 tys. zł,
NNW – 20 tys. zł.
31,36 zł
AvivaPokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala – 40 tys. zł,
OC – 50 tys. zł,
NNW – 10 tys. zł
24 zł
Europa UbezpieczeniaKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 100 tys. zł,
NNW 15 tys. zł,
Assistance 100 tys. zł.
36 zł
mtu24.plKoszty leczenia i Assistance – 80 tys. zł,
OC – 50 tys. zł.
25 zł
PZUUbezpieczenie kosztów leczenia – 120 tys. zł,
NNW – 50 tys. zł.
34,80 zł
UniqaLeczenie i assistance za granicą – 50 tys. euro,
NNW – 2,5 tys. euro.
36 zł
Signal IdunaKoszty leczenia – 20 tys. euro, NNW – 15 tys. zł,
Bagaż – 1 tys. zł.
28,57 zł
WartaKoszty leczenia – 200 tys. zł,
ratownictwo i transport medyczny bez limitu,
Assistance – 1 mln zł,
NNW – 10 tys. zł,
OC – 100 tys. zł,
ochrona bagażu 1 tys. zł.
53 zł
WienerKoszty leczenia 20 tys. euro,
NNW – 5 tys. zł.
33 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w dniu 03.08.2021 roku.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Co zwiedzić podczas urlopu w Serbii?

W Serbii można spędzić czas na wiele sposobów. I leniwie, i aktywnie. Co oferuje ten bałkański kraj?

Zabytki i architektura Serbii

Turyści będący w Serbii odwiedzają m.in. Stari Ras, pozostałości średniowiecznego miasteczka, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stari Ras ma niebagatelne znaczenie dla Serbów, bowiem jest pierwszą stolicą kraju. Warto zajrzeć także do Nowego Sadu. Turystów przyciąga tam zabytkowa starówka z okazałym ratuszem.

Osoby, które preferują zwiedzanie obiektów sakralnych, na pewno zainteresuje Monaster Studenica. Jeden z najbogatszych klasztorów w Serbii, zachwycający wnętrzami w stylu bizantyjskim.

W drodze powrotnej warto zatrzymać się na chwilę nad Dunajem, gdzie znajduje się twierdza Gołubac, pod którą rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami króla Zygmunta Luksemburskiego a armią Imperium Osmańskiego. W bitwie zginął słynny polski rycerz, Zawisza Czarny z Grabowa. To świetna gratka dla miłośników historii. Cała okolica zachwyca również walorami przyrodniczymi, bo fortecę otacza Park Narodowy Đerdap.

Rozrywka w Serbii

Jeśli podczas wakacji chcesz trochę poszaleć, potańczyć i spróbować miejscowych trunków, kieruj się do Belgradu, który zyskał miano imprezowej stolicy Europy. Belgrad dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą klubów, do których można kierować się wieczorową porą. Część tego typu miejsc działa tylko latem, ale niektóre są otwarte dla turystów także o innych porach roku.

Serbskie cuda natury

Serbia z pewnością spodoba się miłośnikom przyrody. W jej granicach znajdują się miejsca, w których warto się zatrzymać, aby je podziwiać. Jednym z nich jest Djavolja Varos tłumaczone jako Miasto Diabła. To formacje skalne piaskowca, które mają formę kolumn przypominających gniazda termitów.

Twojej uwadze nie może umknąć Uvac, kanion o długości 119 km, którego dnem płynie rzeka będąca dopływem rzeki Lim. Całość doskonale widoczna jest z kilku punktów widokowych, gdzie z góry rozpościera się piękny krajobraz. Możliwe jest jednak także podziwianie uroków tego miejsca podczas rejsu łodzią przez zakola rzeki.

Mięso z grilla, gołąbki, ser i miejscowy alkohol – niby to samo, co w Polsce, a jednak zupełnie inne

Kuchnia serbska nie należy do najlżejszych i najzdrowszych, ale turyści zajadają się daniami serwowanymi w tamtejszych lokalach. Polaków, którzy w sezonie letnim nie stronią od grilla, a jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich dań obiadów są gołąbki, może zdziwić fakt, że podobne jedzenie  znajdą w Serbii. Ten bałkański kraj słynie z grillowanego mięsa (np. cevapi, czyli niewielkich, podłużnych kotlecików, pljeskavice, tj. kotlety z siekanej wieprzowiny lub wołowiny). Inną potrawą z której słynie serbska kuchnia, jest sarma, czyli odpowiednik polskich gołąbków, jednak nieco mniejszych i zawiniętych w liście kiszonej kapusty.

Oprócz dań typowo obiadowych warto też spróbować tamtejszych deserów z kory, czyli ciasta przypominającego ciasto francuskie. Podaje się je z owocami, bakaliami  i miodem, chociaż można je nadziewać również wytrawnym farszem – mięsnym lub warzywnym. Szukaj ich pod nazwą burek. Jednym ze słodkich przysmaków jest też ratluk, czyli swego rodzaju gęste, owocowe żelki w pudrze.

Z żadnego bałkańskiego kraju nie można wyjechać bez miejscowego wina lub innego alkoholowego trunku, np. rakiji, ze znalezieniem której w tym kraju nie będziesz miał problemu.

Przeczytaj też: Serbia – przewodnik dla kierowców

FAQ – najważniejsze pytania o wakacje w Serbii

Kiedy najlepiej odwiedzić Serbię?
Zdecydowanie najwięcej swoich uroków Serbia oferuje od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Należy jednak pamiętać, że miesiące letnie (lipiec, czerwiec) bywają bardzo upalne. Dlatego polecamy odwiedzić Serbię w maju lub wrześniu.
O jakich formalnościach trzeba pamiętać przed wyjazdem do Serbii?
Do Serbii wjedziesz, okazując dowód osobisty. Jeśli planujesz podróż samochodem, to musisz mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i aktualną polisę OC. Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ Karta EKUZ w Serbii będzie nieprzydatna. Kraj ten nie należy do UE. Co warto zobaczyć w Serbii? Jeśli chodzi o architekturę, to niewątpliwą atrakcją dla wszystkich pasjonatów historii będzie średniowieczne miasteczko Stari Ras. Warto także odwiedzić Nowy Sad, a także Monaster Studenica. Miłośnicy rozrywki powinni odwiedzić Belgrad.
PODSUMOWANIE
 • Na wycieczkę do Serbii najlepiej wybrać się późną wiosną lub latem.
 • Ceny noclegów zależą od miejscowości i wybranego miejsca zakwaterowania.
 • Do Serbii wiedziesz z dowodem osobistym.
 • W przypadku podróży samochodem do Serbii nie potrzebujesz Zielonej Karty.
 • W Serbii EKUZ nie obowiązuje – potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne.
 • Serbia to kraj pięknych zabytków, przyrody i wspaniałej kuchni.

Źródła:

 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/serbia
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kosowo
 • https://www.booking.com/
 • https://www.pbuk.pl/materialy-dla-prasy/item/20-europejska-mapa-cen-ubezpieczen-granicznych
 • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
 • https://elvia.pl/poradnik-ubezpieczeniowy/karta-ekuz-kraje

Oceń artykuł:
34,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!