Ubezpieczenie do Serbii

Chociaż Serbia nie ma dostępu do morza i pięknych plaż, których tak często szukają turyści planujący urlop, jest bardzo wdzięcznym celem wycieczek dla osób, które preferują miejskie zwiedzanie lub turystykę górską. Stanowi też doskonały punkt postoju w drodze do innych bałkańskich krajów.

Sebia przewodnik

Co zwiedzić podczas urlopu w Serbii?

W Serbii można spędzić czas na wiele sposobów. I leniwie, i aktywnie. Co oferuje ten bałkański kraj?

atrakcje turystyczne w serbii

TOP 10 atrakcji turystycznych w Serbii

Twierdza Kalemegdan

Jeden z symboli stolicy kraju, czyli Belgradu, to pochodzące z czasów celtyckich, ale rozbudowane w XVII wieku fortyfikacje, w których obrębie dziś znajdują się park, zoo, katakumby, muzeum czy tereny rekreacyjne z pięknym widokiem na ujście Sawy do Dunaju.

Skadarlija

Zabytkowa ulica na Starym Mieście w Belgradzie, która od końca XIX  wieku stanowi artystyczne centrum miasta. Przez lata odwiedzana przez sławy z całego świata.

Twierdza Petrovaradin

Położona na wzgórzu na prawym brzegu Dunaju w Nowym Sadzie XVIII-wieczna twierdza, która zachwyca ogromem i pięknymi widokami podczas spaceru wzdłuż jej murów.

Klasztor Studenica

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowieczny monaster zlokalizowany w południowo-zachodniej części kraju. Jeden z najważniejszych serbskich zabytków, z historią sięgającą XII wieku.

Klasztor Žiča

Monaster w Krajlevie (środkowa Serbia) założony na początku XIII wieku i znany jako miejsce koronacji pierwszego serbskiego króla.

Drvengrad (Mecavnik)

Położona w południowo-zachodniej części Serbii, blisko granicy z Bośnią, drewniana wioska, którą wybudowano na potrzeby filmu Emira Kusturicy “Życie jest cudem”.

Felix Romuliana

Wpisany na listę UNESCO zespół budowli późnorzymskich na stanowisku archeologicznym w Gamzigradzie we wschodniej Serbii, będący ruinami dawnego ufortyfikowanego kompleksu pałacowego.

Park Narodowy Đerdap

Największy serbski park narodowy, położony wzdłuż Dunaju i granicy z Rumunią w środkowo-wschodniej części kraju. Znany z różnorodności występującej tam fauny i flory oraz Żelaznych Wrót, które oddzielają Karpaty i Góry Wschodnioserbskie.

Twierdza Nis

Fortyfikacje nad brzegiem Niszawy w trzecim co do wielkości serbskim mieście w południowo-wschodniej części kraju, sięgające historią czasów tureckich.

Subotica

Położone na północy kraju blisko granicy z Węgrami miasto znane z secesyjnej architektury, w którym można zobaczyć m.in. ratusz z charakterystyczną strzelistą wieżą czy ogromną synagogę.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Serbii na mubi.pl?
 • Pomoże Ci zastępczy kierowca, jeśli po chorobie lub wypadku nie będziesz w stanie prowadzić samochodu. Jego usługi zorganizuje i opłaci firma ubezpieczeniowa.
 • Wrócisz do Polski karetką, jeśli Twój stan będzie tego wymagał. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Otrzymasz odszkodowanie za skradzione przedmioty i dokumenty, a także pożyczkę, jeśli w wyniku kradzieży stracisz pieniądze.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rozrywka w Serbii

Jeśli podczas wakacji chcesz trochę poszaleć, potańczyć i spróbować miejscowych trunków, kieruj się do Belgradu, który zyskał miano imprezowej stolicy Europy. Belgrad dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą klubów, do których można kierować się wieczorową porą. Część tego typu miejsc działa tylko latem, ale niektóre są otwarte dla turystów także o innych porach roku.

Mięso z grilla, gołąbki, ser i miejscowy alkohol – niby to samo, co w Polsce, a jednak zupełnie inne

Kuchnia serbska nie należy do najlżejszych i najzdrowszych, ale turyści zajadają się daniami serwowanymi w tamtejszych lokalach. Polaków, którzy w sezonie letnim nie stronią od grilla, a jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich dań obiadów są gołąbki, może zdziwić fakt, że podobne jedzenie znajdą w Serbii. Ten bałkański kraj słynie z grillowanego mięsa (np. cevapi, czyli niewielkich, podłużnych kotlecików, czy pljeskavice, tj. kotlety z siekanej wieprzowiny lub wołowiny). Inną potrawą z której słynie serbska kuchnia, jest sarma, czyli odpowiednik polskich gołąbków, jednak nieco mniejszych i zawiniętych w liście kiszonej kapusty.

Oprócz dań typowo obiadowych, warto też spróbować tamtejszych deserów z kory, czyli ciasta przypominającego ciasto francuskie. Podaje się je z owocami, bakaliami i miodem, chociaż można je nadziewać również wytrawnym farszem – mięsnym lub warzywnym. Szukaj ich pod nazwą burek. Jednym ze słodkich przysmaków jest też ratluk, czyli swego rodzaju gęste, owocowe żelki w pudrze.

Z żadnego bałkańskiego kraju nie można wyjechać bez miejscowego wina lub innego alkoholowego trunku, np. rakiji, ze znalezieniem której w tym kraju nie będziesz miał problemu.

Zanim na dobre rozpoczniesz urlop, odpowiednio się przygotuj

Urlop w takim kraju jak Serbia wymaga odpowiedniego przygotowania. Zwłaszcza, jeśli podczas wakacji w którymś z serbskich miast planujesz odwiedzić także inne, sąsiednie kraje, jak Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina lub Kosowo.

UWAGA!

Do Serbii w celu pobytu można wjechać bez wykonywania testu, odbywania kwarantanny i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Maseczki są zalecane w ciasnych pomieszczeniach zamkniętych, oraz obowiązkowe w placówkach służby zdrowia. Aktualne informacje są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak do Serbii, to tylko między majem a wrześniem

Żeby móc do woli korzystać z uroków Serbii i nie martwić się o pogodę podczas wakacji, w tamte strony najlepiej wybrać się między majem a wrześniem. To bowiem czas, kiedy jest tam najcieplej. Wiosną i wczesną jesienią termometry wskazują przyjemne 20-25 stopni, a w szczycie sezonu, tj. w lipcu i sierpniu, temperatura może sięgać nawet 30 stopni. Ile wtedy kosztuje polisa turystyczna?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena pakietuCena za dzień ochrony
SIGNAL IDUNA26 zł3,71 zł
UNIQA29 zł4,14 zł
Proama30 zł4,29 zł
AXA Partners32 zł4,57 zł
Generali46 zł6,57 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Kalkulacja dotyczy tygodniowego pobytu w Serbii w połowie sierpnia. Ubezpieczającym się turystą jest 43-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który podczas urlopu zamierza wypoczywać i zwiedzać serbskie zabytki.

Nocleg w Serbii – ile kosztuje?

Ceny noclegów w Serbii są zróżnicowane. Ich wysokość zależy od standardu hotelu, miejscowości, w której zaplanujesz pobyt oraz terminu urlopu. Sprawdźmy, ile za nocleg w przykładowych serbskich miastach zapłaciłby turysta podróżujący w pojedynkę w okresie świątecznym, czyli w szczycie sezonu zimowego. Ceny dotyczą obiektów 3-gwiazdkowych*.

 • Belgrad – od 89 zł,
 • Subotica – od 88 zł,
 • Sombor – od 72 zł,
 • Nowy Sad – od 79 zł,
 • Topola – od 66 zł,
 • Vršac – od 120 zł,
 • Smederevo – od 101 zł,
 • Zlatibor – od 123 zł.

*ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie (24.01.2024)

Aby dopełnić formalności…

Przygotowując się do wakacyjnej podróży, nie wystarczy wybrać terminu, zarezerwować nocleg lub wykupić wycieczkę i spakować walizki. Trzeba też zadbać o to, bez czego poza polskie granice po prostu nie można wyjechać. Mowa oczywiście o dokumentach.

Żeby wjechać na terytorium Serbii, musisz mieć przy sobie aktualny dowód osobisty lub paszport. Jeśli zaplanowałeś wycieczkę objazdową po krajach graniczących z Serbią i będziesz wjeżdżał na jej teren od strony Kosowa, dowód nie wystarczy. Aby przekroczyć granicę tego państwa, koniecznie musisz mieć paszport. Jeśli jedziesz samochodem, weź ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W Serbii Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna, podobnie jak w Czarnogórze lub Bośni i Hercegowinie. W przypadku planowanego wjazdu do Kosowa, będziesz musiał kupić ubezpieczenie graniczne. A to kosztuje 30 euro za pobyt do 15 dni, czyli około 131 zł.*

*Kurs euro według danych Narodowego Banku Polskiego, 24.01.2024 r.

W Serbii EKUZ nie obowiązuje! Wykup ubezpieczenie od kosztów leczenia!

Z racji tego, że Serbia nie jest krajem należącym do Unii Europejskiej czy Wspólnoty EFTA, na jej terytorium nie są honorowane karty EKUZ. Przyjezdni, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza lub trafią do szpitala po wypadku, za opiekę medyczną będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Opłata za konsultację wynosi około 50 euro, czyli ponad 219 zł. W niektórych miejscowościach taką kwotą można by pokryć połowę kosztów noclegu!

Przed opłatami za leczenie uchroni jednak ubezpieczyciel, który weźmie na siebie koszty związane ze świadczeniem usług medycznych. Żeby móc liczyć na jego wsparcie, musisz kupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne, które w swoim zakresie będzie zawierało ubezpieczenie od kosztów leczenia.

A ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Sprawdziliśmy ceny indywidualnego ubezpieczenia turystycznego zawartego z terytorium Polski na 8-dniowy wyjazd do Serbii dla osoby w wieku 27 lat. Wprawdzie ubezpieczyciele oferują różne warianty, do naszego zestawienia wzięliśmy najtańsze od poszczególnych ubezpieczycieli. Oto wyniki!

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL – 87 510 zł,
NNW – 15 000 zł
29 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
33 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
34 zł
ProamaKL – 100 000 zł34 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
36 zł
Wiener KL – 175 020 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 109 387 zł
40 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
54 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Kupując ubezpieczenie turystyczne, trzeba też pamiętać stałym zagrożeniu epidemicznym. Chociaż większość firm zapewnia ochronę również w przypadku zachorowania na COVID-19, a także konieczności poddania się izolacji i kwarantannie (również te wymienione w tabeli powyżej), niektóre towarzystwa oferują szczególne rodzaje polis tylko na ten wypadek. Jakie są ich warunki i ile kosztują? Sprawdziliśmy, podając takie same dane turysty, jak przy poprzednim wyliczeniu.

UbezpieczycielCo obejmuje polisa?Cena ubezpieczenia
mtu24.plZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test25 zł
SIGNAL IDUNAZachorowanie, test30 zł
You Can DriveZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test33 zł
UNIQAZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test34 zł
ProamaZachorowanie, izolacja, test34 zł
AXA PartnersZachorowanie, izolacja, kwarantanna, test36 zł
Wiener Zachorowanie, test 40 zł
GeneraliZachorowanie, izolacja, test54 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Albanii.

FAQ – najważniejsze pytania o wakacje w Serbii

Z czego słynie Serbia?
Na co uważać w Serbii?
Co przywieźć z Serbii?
Czy w Serbii jest drogo?
Co zabrać ze sobą do Serbii?
PODSUMOWANIE
 • Na wycieczkę do Serbii najlepiej wybrać się późną wiosną lub latem.
 • Ceny noclegów zależą od miejscowości i wybranego miejsca zakwaterowania.
 • Do Serbii wjedziesz z dowodem osobistym.
 • W przypadku podróży samochodem do Serbii nie potrzebujesz Zielonej Karty.
 • W Serbii EKUZ nie obowiązuje – potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne.
 • Serbia to kraj pięknych zabytków, przyrody i wspaniałej kuchni.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/serbia
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kosowo
 • https://www.booking.com/
 • https://www.pbuk.pl/materialy-dla-prasy/item/20-europejska-mapa-cen-ubezpieczen-granicznych
 • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
 • https://elvia.pl/poradnik-ubezpieczeniowy/karta-ekuz-kraje

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!