Serbia – przewodnik dla kierowców

Jadąc do Serbii, trzeba mieć na uwadze stan tamtejszych dróg, styl jazdy kierowców i możliwość spotkania bezpańskich zwierząt w pobliżu ulic. Te niedogodności rekompensują jednak przepiękne widoki i urokliwe zabytki. Żeby móc w pełni z nich korzystać i nie martwić się o zagrożenia na drodze, wystarczy zachować ostrożność, a przed wyjazdem kupić odpowiednie ubezpieczenie i właściwie się na tę podróż przygotować.

serbia - przewodnik dla kierowców

COVID-19 w Serbii

Na dzień 24.01.2024 roku do Serbii można wjechać bez dodatkowych warunków związanych z COVID-19. Nadal zalecane jest utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w placówkach służby zdrowia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Serbii znajdziesz na stronie tamtejszego centrum informacyjnego lub w komunikatach polskiego MSZ.

Samochodem do Serbii w 13 godzin

Chociaż Serbia nie leży bardzo daleko od Polski, podróż samolotem z Warszawy do Belgradu prawdopodobnie musiałaby odbyć się z przesiadką i trwałaby około 4,5 godziny. To i tak szybciej niż trasa pokonana samochodem, bo na tę musiałbyś zarezerwować około 13 godzin. Tak długa podróż autem to rozwiązanie dla odważnych i wytrwałych. Trudne, ale wykonalne. Trasa biegnie przez Czechy, Słowację i Węgry.

podróż Warszawa - Belgrad

Do Serbii z dowodem osobistym i bez Zielonej Karty

Zarówno serbską granicę, jak i granice państw, przez które będziesz przejeżdżał po drodze, możesz przekroczyć na podstawie dowodu osobistego. Paszport jednak także będzie ważny, jeśli to nim wolisz się legitymować. Pamiętaj, że jako kierowca musisz zabrać ze sobą także dokumenty dotyczące pojazdu: zaczynając od prawa jazdy (to obowiązujące w Polsce jest honorowane także w Serbii), przez dowód rejestracyjny, po ubezpieczenie OC. Na miejscu możesz posługiwać się polisą, która jest ważna w granicach Polski. Nie musisz więc martwić się o wyrobienie Zielonej Karty.

Jeśli jednak oprócz Serbii planujesz zwiedzić okoliczne kraje, np. Macedonię lub nieco dalszą Albanię, będziesz musiał zabrać ze sobą ten dokument. Najlepiej postarać się o niego na kilka tygodni przed wyjazdem lub już przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej, jeśli wiesz, że czeka Cię zagraniczna podróż. W przypadku odwiedzania Kosowa, ani polisa samochodowa, ani Zielona Karta nie wystarczą. Będziesz musiał nabyć ubezpieczenie graniczne.

Uszkodzona nawierzchnia, bezpańskie zwierzęta i nie zawsze przestrzegający przepisów kierowcy

Serbia nie jest łaskawa dla kierowców. Chociaż większość przepisów jest podobna do tych obowiązujących w Polsce (informacje o zasadach ruchu drogowego znajdziesz niżej), przyjezdni powinni zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim ze względu na miejscowych uczestników ruchu drogowego, którzy nie zawsze przestrzegają obowiązujących tam przepisów. Dodatkowo na drodze często pojawiają się znikąd bezpańskie zwierzęta, które mogą nagle wtargnąć pod koła Twojego samochodu. Trudności w prowadzeniu auta powoduje także nierówna nawierzchnia. Liczne zniszczenia sprawiają, że będziesz chciał ominąć dziury w asfalcie, a to wymaga dużej podzielności uwagi. Gwałtowny manewr skrętu w lewo w celu ominięcia nierówności może być przyczyną kolizji, jeśli nie będziesz wystarczająco uważny.

Jeśli poruszasz się autostradami, powinieneś mieć gotówkę w miejscowej walucie (dinar) lub euro, aby zapłacić za korzystanie z tych dróg. Autostrady w Serbii są bowiem płatne – opłata, tak jak w Polsce, jest pobierana na bramkach. Średni koszt przejazdu przez 100 km serbskich autostrad to 3,5–6,0 euro.

Ograniczenia prędkości na serbskich drogach i najważniejsze przepisy ruchu drogowego

Dozwolona prędkość:

grafika

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego:

  • na rondach, podobnie jak w Grecji, pierwszeństwo mają kierowcy wjeżdżający na tego typu skrzyżowanie;
  • kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, obowiązują bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości (45 km/h w terenie zabudowanym, 72 km/h poza terenem zabudowanym, 27 km/h przy szkołach, 90 km/h na drogach ekspresowych i 108 km/h na autostradach, czyli w każdym przypadku 90% prędkości dozwolonej dla pozostałych);
  • osoby podróżujące z przodu muszą mieć zapięte pasy, pasażerowie na tylnym siedzeniu również powinni je zapiąć, jeśli jest taka możliwość;
  • w samochodzie należy wozić apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, rękawiczki gumowe, zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową i linę holowniczą;
  • żeby wsiąść za kółko nie można mieć więcej niż 0,5‰ alkoholu we krwi.

Jeśli chodzi o ceny paliw w Serbii, są one zbliżone do tych obowiązujących w Polsce i wynoszą (ceny za portalem globalpetrolprices.com, 22.01.2024 roku przeliczone wg. kursu z dn. 24.01.2024):

  • benzyna – 6,58 zł/l;
  • olej napędowy – 7,33 zł/l.
serbia - ważne numery telefonów

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Serbii

W Serbii przydadzą się takie ubezpieczenia jak AC, assistance czy ubezpieczenie opon. Trzeba mieć bowiem na uwadze nierówną nawierzchnię i styl jazdy miejscowych kierowców, którzy często prowadzą pojazd po swojemu.

Do Serbii z ubezpieczeniem OC, ale bez Zielonej Karty

Jak już wspominałam, w Serbii wystarczy polisa, którą otrzymałeś od ubezpieczyciela przy zawieraniu ostatniej umowy. Chociaż w Polsce nie musisz wozić jej przy sobie, podczas wyjazdu do Serbii koniecznie ją spakuj. Zielona Karta nie jest wymagana w tym kraju.

Autocasco na wypadek kolizji ze zwierzęciem lub innym użytkownikiem serbskich dróg

Ze względu na błąkające się w okolicy dróg bezpańskie zwierzęta oraz kierowców, którzy w Serbii nie zawsze przestrzegają przepisów prawa drogowego, warto zainwestować w autocasco. Będzie to odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni rekompensatę, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu. O ile w przypadku szkody spowodowanej przez innego kierowcę możesz domagać się odszkodowania z jego OC, to po kolizji ze zwierzęciem uszkodzenia pozwoli Ci usunąć jedynie własne ubezpieczenie AC.

Gdy uszkodzisz pojazd przez dziury w drodze, z pomocą przyjdzie assistance!

Dziurawy asfalt na drodze nie sprzyja zachowaniu samochodu w dobrym stanie. Duża wyrwa, której nie zdążysz ominąć, może skutecznie uniemożliwić Twoją dalszą podróż. Dlatego też może się przydać ubezpieczenie assistance, dzięki któremu ubezpieczyciel pomoże zorganizować naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie auta do warsztatu, kompleksową naprawę u fachowca czy samochód zastępczy na czas naprawy. W rozszerzonych wariantach możliwe są natomiast dodatkowe usługi, np. organizacja noclegu w hotelu, gdy dalsza podróż nie będzie możliwa, powrót do domu innym środkiem transportu, jeśli samochód nie będzie nadawał się do użytku po wypadku, a także opieka medyczna czy opieka nad nieletnimi, jeśli prawni opiekunowie będą musieli zostać w szpitalu.

Ubezpieczenie opon, gdy uszkodzisz je na wyrwach w drodze

Opony są jednym z tych elementów pojazdu, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Zwłaszcza na dziurawej nawierzchni. Mimo że możesz je naprawić lub wymienić w ramach autocasco, zastanów się nad zakupem tego dodatkowego ubezpieczenia, aby nie stracić zniżek na AC. Przy zakupie ubezpieczenia opon zwróć uwagę na to, czy polisa będzie działała za granicą. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują ochronę tego elementu pojazdu poza granicami Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Serbii?

Na pytanie o koszt ubezpieczenia samochodu na podróż za granicę nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że składki dla poszczególnych kierowców są wyliczane indywidualnie na podstawie przedstawionych przez nich danych. Aby zorientować się, ile może kosztować Twoja polisa, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w jednym miejscu otrzymasz oferty ubezpieczeń od różnych firm dopasowane właśnie do Ciebie.

Zobaczmy, ile może kosztować ubezpieczenie samochodu, korzystając z wyliczeń w kalkulatorze na mubi.pl przygotowanych dla 35-letniego kierowcy ze Zgierza, który ma prawo jazdy od 12 lat i nie ma szkód w swojej historii ubezpieczenia, a jeździ 11-letnią Skodą Superb (benzyna, pojemność silnika: 1798 cm3). Wzięliśmy pod uwagę tylko ofert zawierające AC lub assistance obowiązujące za granicą.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena ubezpieczenia
Trasti OC + Assistance 490 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance 831 zł
WienerOC + Assistance 872 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance 874 zł
UNIQA OC + AC + NNW + Assistance 961 zł
LINK4OC + Assistance 978 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (24.01.2024).

FAQ – najważniejsze pytania o podróż samochodem do Serbii

Które dokumenty trzeba mieć, by wjechać do Serbii?
Czy w Serbii potrzebna jest Zielona Karta?
Które ubezpieczenia dodatkowe warto kupić przed wizytą w Serbii?
PODSUMOWANIE
  • Podróż samochodem do Serbii zajmuje około 13 godzin.
  • Trasa przebiega przez terytorium Polski, Czech, Słowacki, Węgier i Serbii.
  • Do Serbii można wjechać, posługując się dowodem osobistym i bez Zielonej Karty.
  • Na serbskich drogach należy uważać na stan nawierzchni oraz bezpańskie zwierzęta.
  • W wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się apteczka, a takżę trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa, lina holownicza i rękawiczki.
  • Przed wyjazdem do Serbii warto nabyć dodatkowe ubezpieczenia.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Brak ważnej informacji - internet na kartę? jakiej sieci i w jakiej cenie za GB? Cena za LPG? Znalazłem info żeby się nie tankować na stacjach prywatnych, bo mają słabe paliwo???
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!