Serbia – przewodnik dla kierowców

Jadąc do Serbii, trzeba mieć na uwadze stan tamtejszych dróg, styl jazdy kierowców i możliwość spotkania bezpańskich zwierząt w pobliżu ulic. Te niedogodności rekompensują jednak przepiękne widoki i urokliwe zabytki. Żeby móc w pełni z nich korzystać i nie martwić się o zagrożenia na drodze, wystarczy zachować ostrożność, a przed wyjazdem kupić odpowiednie ubezpieczenie i właściwie się na tę podróż przygotować.

Samochodem do Serbii w 13 godzin

Chociaż Serbia nie leży bardzo daleko od Polski, podróż samolotem z Warszawy do Belgradu prawdopodobnie musiałaby odbyć się z przesiadką i trwałaby około 4,5 godziny. To i tak szybciej niż trasa pokonana samochodem, bo na tę musiałbyś zarezerwować około 13 godzin. Tak długa podróż autem to rozwiązanie dla odważnych i wytrwałych. Trudne, ale wykonalne. Trasa biegnie przez Czechy, Słowację i Węgry.

Do Serbii z dowodem osobistym i bez Zielonej Karty

Zarówno serbską granicę, jak i granice państw, przez które będziesz przejeżdżał po drodze, możesz przekroczyć na podstawie dowodu osobistego. Paszport jednak także będzie ważny, jeśli to nim wolisz się legitymować. Pamiętaj, że jako kierowca musisz zabrać ze sobą także dokumenty dotyczące pojazdu: zaczynając od prawa jazdy (to obowiązujące w Polsce jest honorowane także w Serbii), przez dowód rejestracyjny, po ubezpieczenie OC. Na miejscu możesz posługiwać się polisą, która jest ważna w granicach Polski. Nie musisz więc martwić się o wyrobienie Zielonej Karty.

Jeśli jednak oprócz Serbii planujesz zwiedzić okoliczne kraje, np. Bośnię i Hercegowinę lub Czarnogórę, będziesz musiał zabrać ze sobą ten dokument. Najlepiej postarać się o niego na kilka tygodni przed wyjazdem lub już przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej, jeśli wiesz, że czeka Cię zagraniczna podróż. W przypadku odwiedzania Kosowa, ani polisa samochodowa, ani Zielona Karta nie wystarczą. Będziesz musiał nabyć ubezpieczenie graniczne.

Uszkodzona nawierzchnia, bezpańskie zwierzęta i nie zawsze przestrzegający przepisów kierowcy

Serbia nie jest łaskawa dla kierowców. Chociaż większość przepisów jest podobna do tych obowiązujących w Polsce (informacje o zasadach ruchu drogowego znajdziesz niżej), przyjezdni powinni zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim ze względu na miejscowych uczestników ruchu drogowego, którzy nie zawsze przestrzegają obowiązujących tam przepisów. Dodatkowo na drodze często pojawiają się znikąd bezpańskie zwierzęta, które mogą nagle wtargnąć pod koła Twojego samochodu. Trudności w prowadzeniu auta powoduje także nierówna nawierzchnia. Liczne zniszczenia sprawiają, że będziesz chciał ominąć dziury w asfalcie, a to wymaga dużej podzielności uwagi. Gwałtowny manewr skrętu w lewo w celu ominięcia nierówności może być przyczyną kolizji, jeśli nie będziesz wystarczająco uważny.

Jeśli poruszasz się autostradami, powinieneś mieć gotówkę w miejscowej walucie (dinar) lub euro, aby zapłacić za korzystanie z tych dróg. Autostrady w Serbii są bowiem płatne.

Ograniczenia prędkości na serbskich drogach i najważniejsze przepisy ruchu drogowego

Dozwolona prędkość:

 • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym – 80 km/h,
 • przy szkołach – 30 km/h,
 • na drogach ekspresowych – 100 km/h,
 • na autostradach – 120 km/h.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego:

 • na rondach, podobnie jak w Grecji, pierwszeństwo mają kierowcy wjeżdżający na tego typu skrzyżowanie,
 • kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, obowiązują bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości (45 km/h w terenie zabudowanym, 72 km/h poza terenem zabudowanym, 27 km/h przy szkołach, 90 km/h na drogach ekspresowych i 108 km/h na autostradach, czyli w każdym przypadku 90% prędkości dozwolonej dla pozostałych),
 • osoby podróżujące z przodu muszą mieć zapięte pasy, pasażerowie na tylnym siedzeniu również powinni je zapiąć, jeśli jest taka możliwość,
 • w samochodzie należy wozić apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, rękawiczki gumowe, zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową i linę holowniczą,
 • żeby wsiąść za kółko nie można mieć więcej niż 0,5‰ alkoholu we krwi.

Numery telefonów, które warto znać

 • Policja – 192,
 • pogotowie – 194,
 • straż pożarna – 193
 • uniwersalny numer alarmowy – 112,
 • (+381) 11 20 65 301– Ambasada RP w Belgradzie.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Serbii

W Serbii przydadzą się takie ubezpieczenia jak AC, assistance czy ubezpieczenie opon. Trzeba mieć bowiem na uwadze nierówną nawierzchnię i styl jazdy miejscowych kierowców, którzy często prowadzą pojazd po swojemu.

Do Serbii z ubezpieczeniem OC, ale bez Zielonej Karty

Jak już wspominałam, w Serbii wystarczy polisa, którą otrzymałeś od ubezpieczyciela przy zawieraniu ostatniej umowy. Chociaż w Polsce nie musisz wozić jej przy sobie, podczas wyjazdu do Serbii koniecznie ją spakuj. Zielona Karta nie jest wymagana w tym kraju.

Autocasco na wypadek kolizji ze zwierzęciem lub innym użytkownikiem serbskich dróg

Ze względu na błąkające się w okolicy dróg bezpańskie zwierzęta oraz kierowców, którzy w Serbii nie zawsze przestrzegają przepisów prawa drogowego, warto zainwestować w autocasco. Będzie to odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni rekompensatę, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu. O ile w przypadku szkody spowodowanej przez innego kierowcę możesz domagać się odszkodowania z jego OC, to po kolizji ze zwierzęciem uszkodzenia pozwoli Ci usunąć jedynie własne AC.

Gdy uszkodzisz pojazd przez dziury w drodze, z pomocą przyjdzie assistance!

Dziurawy asfalt na drodze nie sprzyja zachowaniu samochodu w dobrym stanie. Duża wyrwa, której nie zdążysz ominąć, może skutecznie uniemożliwić Twoją dalszą podróż. Dlatego też może się przydać assistance, dzięki któremu ubezpieczyciel pomoże zorganizować naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie auta do warsztatu, kompleksową naprawę u fachowca, samochód zastępczy na czas naprawy, a w rozszerzonych wariantach dodatkowe usługi, np. organizację noclegu w hotelu, gdy dalsza podróż nie będzie możliwa, powrót do domu innym środkiem transportu, jeśli samochód nie będzie nadawał się do użytku po wypadku, a także opiekę medyczną czy opiekę nad nieletnimi, jeśli prawni opiekunowie będą musieli zostać w szpitalu.

Ubezpieczenie opon, gdy uszkodzisz je na wyrwach w drodze

Opony są jednym z tych elementów pojazdu, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Zwłaszcza na dziurawej nawierzchni. Mimo że możesz je naprawić lub wymienić w ramach autocasco, zastanów się nad zakupem tego dodatkowego ubezpieczenia, aby nie stracić zniżek na AC. Przy zakupie ubezpieczenia opon zwróć uwagę na to, czy polisa będzie działała za granicą. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują ochronę tego elementu pojazdu poza granicami Polski.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Serbii

Ubezpieczenie turystyczne warto nabyć przed wyjazdem do Serbii przede wszystkim ze względu na brak możliwości korzystania z tamtejszej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ. Ale w ramach tej polisy można otrzymać także inne zabezpieczenia.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia konieczne, jeśli chcesz mieć dostęp do opieki medycznej

Chyba niewiele osób zakłada, że podczas urlopu za granicą będą potrzebowali interwencji lekarza. Tymczasem niemal wszędzie może dojść do wypadku drogowego. Serbia nie jest tu wyjątkiem. W tym bałkańskim kraju EKUZ się nie przyda. Jednak nie jesteś skazany na płacenie za opiekę medyczną z własnych oszczędności. Jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne wraz z polisą chroniącą przed kosztami leczenia, opłaty te weźmie na siebie Twój ubezpieczyciel.

NNW, jeśli zamierzasz spędzić urlop aktywnie

Zwiedzanie Serbii często jest ściśle związane z turystyką górską. Nawet jeśli spacerujesz po niskich górach, może przydarzyć Ci się przykra kontuzja. Złamania, skręcenia i inne uszkodzenia ciała zrekompensuje Ci ubezpieczyciel, jeśli zaopatrzysz się przed wyjazdem w ubezpieczenie NNW. Wybierając wariant dla siebie, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że niska suma ubezpieczenia to niskie odszkodowanie. Niska składka, na którą możesz liczyć w ich przypadku, może Cię kusić, jednak nie zawsze taka oszczędność się opłaca.

Ubezpieczenie bagażu – obowiązkowy punkt każdego wyjazdu

Chociaż nie ma odgórnie narzuconego obowiązku posiadania ubezpieczenia bagażu, tak jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC kierowców, to podróżni powinni brać pod uwagę to, że bagaże turystów są łakomym kąskiem dla złodziejaszków. Coraz częściej zabieramy ze sobą na urlop wartościowe przedmioty: telefony komórkowe, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne i inne. Bagaż może zaginąć na lotnisku czy w pociągu, ale równie dobrze może zostać skradziony z zaparkowanego pod hotelem samochodu. Właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się ubezpieczenie bagażu. Wraz z nim ochroną można objąć często sprzęt sportowy, jeśli zabierasz go ze sobą na wakacje.

Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!