Sprzedaż samochodu a niezapłacona rata za OC. Kto ponosi koszty i dlaczego?

Wiele osób decyduje się na ratalne ubezpieczenie OC samochodu. Niewątpliwie jest to jedna z najpowszechniejszych metod zapłaty za ochronę swojego mienia. Co się stanie z niezapłaconą ratą ubezpieczenia, kiedy zdecydujesz się na sprzedaż samochodu? Kto ponosi koszty zobowiązań w sytuacji, w której termin zapłaty raty wypada już po zmianie właściciela pojazdu? Sprzedający czy kupujący?

sprzedaż samochodu a rata za OC

Raty za OC a sprzedaż samochodu

Jako sprzedający pojazd musisz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, która na tobie ciąży. Przede wszystkim jako zbywca masz obowiązek przekazać nowemu właścicielowi wszelkie informacje dotyczące bieżącego ubezpieczenia OC. Nabywca wtedy zdecyduje, czy będzie kontynuował polisę, czy ją wypowie. Jeśli wybierze ten drugi wariant, to sprzedającemu pojazd przysługuje zwrot za każdy niewykorzystany dzień polisy.

Warto wspomnieć, powołując się na przepisy z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a dokładniej art. 32. ust. 1, że masz 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jeśli w tym terminie dopełnisz wszystkich formalności (zwykle wystarczy pisemne zawiadomienie do ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu), to obowiązek uiszczenia kolejnej raty za OC przejdzie na nabywcę samochodu. Jednak kiedy nie poinformujesz ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu, to nadal może cię obowiązywać konieczność zapłaty raty za OC. Innymi słowy, jeśli nie prześlesz informacji do firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży auta, może na tobie nadal ciążyć obowiązek zapłaty za OC. Nawet pomimo tego że nie jesteś już właścicielem pojazdu.

UWAGA!

Przejście zobowiązania ratalnego na nabywcę samochodu dotyczy tylko sytuacji, gdy zbywca pojazdu korzystał z opcji zakupu polisy na raty oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie ma zastosowania w przypadku, gdy zakup ubezpieczenia OC jest finansowany poprzez pożyczkę bankową lub parabankową (np. Wonga). Takie zobowiązanie pozostaje po stronie sprzedawcy nawet po sprzedaży samochodu i zgłoszeniu tego faktu firmie ubezpieczeniowej.

Konsekwencje braku zgłoszenia sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi

Warto rozważyć pewien czarny scenariusz. Sprzedałeś auto i nie zgłosiłeś towarzystwu ubezpieczeniowemu tego faktu, a nowy nabywca nie płaci rat za OC. Jakie w takim wypadku mogą być konsekwencje dla osoby, która sprzedała pojazd?

Otóż ubezpieczyciel ma wtedy prawo zdecydować, kto będzie płacił raty – nabywca czy zbywca pojazdu. Jeśli to sprzedający zostanie obciążony dalszym obowiązkiem opłacania składki, to nowy właściciel będzie mógł cieszyć się darmowym, trwającym do końca umowy ubezpieczeniem OC. Sprzedawca będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie pojazdu, nawet jeśli nie będzie z niego korzystał.

Brak zgłoszenia sprzedaży samochodu a kolizja lub wypadek z winy nowego właściciela

Dodatkowo warto wspomnieć o możliwych wypadkach spowodowanych przez nowego nabywcę pojazdu. Jeśli kupujący doprowadzi do kolizji, a sprzedający nie zgłosi sprzedaży samochodu towarzystwu ubezpieczeniowemu, to może mieć z tego powodu pewne nieprzyjemności.

Jeśli informacja o zgłoszeniu zbycia pojazdu nie zostanie przekazana do ubezpieczyciela, to właśnie sprzedający będzie widniał jako właściciel pojazdu. W związku z tym to on, aby nie ponieść odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe, będzie musiał udowodnić, że nie jest właścicielem pojazdu. Ponadto sprzedawca może stracić wszystkie zniżki, a zakład ubezpieczeń będzie wysyłał do niego pisma jak do sprawcy samego zdarzenia na drodze.

W jaki sposób powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu?

Wszelkich wspomnianych wcześniej nieprzyjemności można uniknąć. Wystarczy tylko wysłać odpowiednie dokumenty do ubezpieczyciela.

Poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu nie należy do skomplikowanych procedur. Zwykle wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku, w którym należy zawrzeć takie informacje, jak: imię i nazwisko nabywcy, jego adres zamieszkania, numer PESEL kupującego.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wszelkich błędów przy składaniu takiego oświadczenia jest pobranie wzoru zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Wnioski tego typu zwykle są umieszczane na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych.

Dodatkowe formalności przy sprzedaży samochodu

Warto także pamiętać, że o sprzedaży auta należy poinformować odpowiedni wydział komunikacji. Zawiadomienie o sprzedaży pojazdu należy zgłosić w urzędzie w ciągu 30 dni od transakcji. Jeśli pojazd ma kilku właścicieli, zawiadomienie o jego zbyciu powinno być podpisane przez wszystkie osoby, które miały prawa do pojazdu.

UWAGA!

W związku z epidemią COVID-19 czas na zgłoszenie sprzedaży samochodu w urzędzie przez pewien czas był wydłużony do 60 dni. Obecnie na zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu ponownie kierowcy mają 30 dni.

Niedopełnienie tych formalności może wiązać z niepotrzebnymi wizytami m.in. na policji. Jeśli samochód zostanie użyty do złamania prawa, to sprzedawca figurujący jako właściciel będzie w pierwszej kolejności podejrzany o wykroczenie lub przestępstwo.

PODSUMOWANIE
  • Masz 14 dni na poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o nowym właścicielu pojazdu. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz rozłożoną składkę OC na raty. Jeśli ubezpieczyciel nie otrzyma informacji o nowym właścicielu pojazdu, będzie mógł domagać się zapłaty od dotychczasowego właściciela.
  • W ciągu 30 dni od transakcji musisz poinformować o zmianie właściciela wydział komunikacji urzędu, w którym został zarejestrowany pojazd. Może być to starostwo powiatowe, urząd miasta bądź urząd dzielnicy w przypadku warszawiaków.
  • Jeśli chcesz zgłosić sprzedaż auta ubezpieczycielowi, ale nie wiesz, jak napisać takie powiadomienie, zajrzyj do sekcji z dokumentami na stronie wybranej firmy ubezpieczeniowej. Możesz stamtąd pobrać gotowy wzór do wypełnienia informacjami. Jeżeli brakuje takiego wzoru, napisz do firmy z prośbą o listę danych, których potrzebują. Prawdopodobnie wystarczy tylko imię i nazwisko nowego właściciela, numer PESEL, adres zameldowania/zamieszkania. Przyda Ci się także kopia umowy transakcji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzedaż samochodu i niezapłacone raty za OC

Co zrobić po sprzedaniu samochodu?
Jak zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaniu auta?
Co się stanie, jeśli zapomniałem poinformować ubezpieczyciela o sprzedaniu auta?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

19 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Aktualizacja 4.01.2021 r. a przeterminowane informacje - od 1.01.2021 r, ponownie jest 30 dni ( a nie 180) na poinformowanie wydziału komunikacji o sprzedaży samochodu
Oczywiście ma Pan rację. Dziękujemy za informację i przepraszamy za niedopatrzenie. Zmiany już zostały wprowadzone.
avatar autora komentarza
A co w przypadku kiedy sprzedający nie opłacił pierwszej raty, sprzedał auto po 2 miesiącach i nie powiadomił kupującego o niezapłaconej składce? Kupujący zmienił ubezpieczyciela po 3 miesiącach od daty kupna ale otrzymał zawiadomienie o niezapłaconej składce? Kto ponosi koszty?
avatar autora komentarza
To jak w końcu jeżeli sprzedawca sprzeda samochód przed zapłata drugiej raty OC i powiadom ubezpieczyciela to kto jest odpowiedzialny za zapłatę drugiej raty sprzedawca czy nabywca? WARTA twierdzi że sprzedający.
avatar autora komentarza
Witam . Otóż auto zakupiłem w Maju 2022 roku . W tym momencie jest 2023 rok Styczeń, za kilka dni kończy się ubezpieczenie, już kupiłem nowe UB .. Ale na teraźniejszym ubezpieczeniu OC ,gdy chciałem wypowiedzieć umowę zobaczyłem że poprzedni właściciel wziął ubezpieczenie OC na raty, sprzedający nie poinformował mnie o tym i teraz pytanie czy ja będę w razie czego ponosił za to odpowiedzialność karną? Tamta rata powinna być opłacona w Lipcu 2022roku . Sprzedający nie zgłosił sprzedaży auta , a ja jako zbywca też tego nie zrobiłem. Jedynie tylko przerejestrowałem auto na siebie w urzędzie i tyle ...
Jeżeli żadna ze stron umowy sprzedaży samochodu nie zgłosiła tego faktu ubezpieczycielowi, ten będzie miał prawo wybrać stronę, od której zażąda uregulowania zobowiązania.
avatar autora komentarza
Sprzedałem samochód w 2018 roku, UFG 12.2022 wysyła mi karę za brak OC w 2022, ja ich informuje i wysyłam umowę kupna-sprzedaży, że sprzedałem samochód w 2018 (zgłoszone w wydziale kommunikacji oraz ubezpieczalni) a UFG nadal żąda ode mnie zapłaty kary bo moje dane widnieją na kupionej polisie z 2022r po przerwie gdzie był brak OC (prawdopodobnie przez kogoś nieznanego). Czy UFG pomimo przedstawienia umowy nadal może żadać ode mnie opłacenia kary jak nie jestem właścicielem od 2018r? (swoją drogą prokuraura zajęłą się użyciem moich danych... 3 miesiące temu...)
avatar autora komentarza
Mam taką sytuację, kupiłam samochód 10.08.2021 roku poprzedni właściciel miał oc na dwie raty drugą powinien zapłacić do 06.08.2021. Dzisiaj otrzymałam z firmy windykującej informację ,że mam zapłacić OC przypadające za 10.08.2021. Co robić? Wynika z tego, że ubezpieczenie nie było wykupione, czy mam płacić? Ja wykupiłam ubezpieczenie zgodnie z przypadającym terminem po roku czyli 06.02.2022 r . Proszę o pomoc.
Jeżeli poprzedni właściciel nie opłacił drugiej raty za ubezpieczenie, a Pani nie wypowiedziała umowy OC po nabyciu pojazdu, korzystając z ochrony do czasu wykupienia nowej polisy, będzie trzeba uregulować należność.
avatar autora komentarza
Witam,u mnie natomiast jest taka sytuacja że sprzedający nawet nie wiedział gdzie mam ubezpieczone auto bo twierdził że zapomniał hasło do email na którym miał polisę dodatku nie poinformował mnie że nie ma opłaconej raty,spocznij się że zgłoszeniem sprzedaży auta do ubezpieczalni jak dla własnego bezpieczeństwa zakupiłem polisę w kwietniu a poprzednia polisa była do czerwca i teraz przyszło mi pismo że muszę opłacić druga ratę która rzekomo poprzedni właściciel opłacił co mam zrobić
Po zgłoszeniu sprzedaży auta przez zbywcę, polisa OC przechodzi na kolejnego posiadacza. Jeśli 2. rata faktycznie nie została opłacona przez poprzedniego właściciela, a termin jej opłacenia następował po dacie spisania umowy kupna-sprzedaży, powinien ją Pan uregulować, aby uniknąć zadłużenia.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, samochód zakupiłem w dniu 06.07 (OC do 30.06.2024). Sprzedający nie opłacił składki OC, nie poinformował ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Ze swojej strony nie podpisywałem nowej polisy.
avatar autora komentarza
Sprzedałem auto, nie mam pewności czy sprzedający opłaci koljene raty ( zostały dwie raty) co w przypadku jak nie opłaci kolejnych rat? Ja poniosę konsekwencje czy on?
Po zgłoszeniu ubezpieczycielowi zmiany właściciela auta polisa OC przechodzi na nabywcę razem z przywilejami i obowiązkami. To do nowego posiadacza należy więc opłacenie pozostałych rat, jeśli zamierza nadal korzystać z zawartej przez poprzedniego właściciela umowy.
avatar autora komentarza
Mam tego typu sytuację. Kupiłem auto pod koniec października 2023r. z polisą zbywcy ważną do 04.11. Zbywca przekazał mi jednak w momencie sprzedaży auta odcinek nowej polisy ważnej od 4.11.23-04.11.24 z informacją, iż pierwsza rata nowej polisy została już opłacona. Tak też było w istocie. Jednak zaraz po sprzedaży auta, jeszcze w październiku, sprzedający zgłosił sprzedaż Towarzystwu , a to zwróciło mu pełną składkę opłaconą z tytułu nowej polisy. Ani Towarzystwo, ani sprzedający mnie o tym nie poinformował. O braku polisy dowiedziałem się po 16 dniach w momencie rejestracji auta. Teraz żąda się ode mnie zapłaty kary z tytułu braku polisy na auto . Przerwa w OC trwała ponad 14dni. Czy muszę zapłacić karę gdy wycofano polisę "za moimi plecami" , nie informując mnie o tym fakcie?
Poprzedni właściciel albo zamiast sprzedaży auta zgłosił odstąpienie od umowy przed jej wejściem w życie, albo zakład ubezpieczeń, w którym nabył nową polisę, błędnie odczytał jego intencje w tenże sposób. Powinien Pan to ustalić w pierwszej kolejności, kontaktując się z towarzystwem, aby potem ewentualnie na tej podstawie, jeśli zaszły takowe przesłanki, złożyć wniosek o umorzenie kary za brak OC do UFG.
avatar autora komentarza
Kupiłem auto 15.12.2023. Nowe OC na samochód rozpoczynało się 20.11.2023. Sprzedający nie poinformował (nie zapisalismy umowie), że będzie rezygnować z ubezpieczenia i prosić o zwrot zapłaconej kwoty. Otrzymałem informacje o opłaceniu ubezpieczenia na cały rok za OC obowiazujace od 15.12.2023. Co w takiej sytuacji? Sprzedajacy mógł od tak sobie przerwać umowę z ubezpiczalnią?
Poprzedni właściciel mógł kupić ubezpieczenie online i wtedy faktycznie miałby 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość. Wskazane terminy mieszczą się w tym limicie czasu. Istotna jest jednak kolejność podpisania umowy kupna sprzedaży i rezygnacji. Po spisaniu umowy kupna sprzedaży na nowego właściciela przechodzi prawo do dysponowania polisą. Sugeruję więc kontakt z ubezpieczycielem, aby ustalić, czy odstąpienie zostało złożone skutecznie, czyli przed sprzedażą auta.
avatar autora komentarza
Sprzedałam samochód 3 marca 2023, nabywca podpisał wypowiedzenie umowy OC, które zostało zgłoszone do ubezpieczyciela razem z umową sprzedaży i otrzymałam zwrot skladki. W tym miesiacu(styczeń 2024) dostałam weswanie do zapłaty składki za sprzedany samochód z uzasadnieniem, że w dniu wejścia w życie wypowiedzenia OC, osoba tam widniejąca nie była już w posiadaniu tego auta - sprzedała je kolejnej osobie. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC