Węgry – przewodnik dla turystów

Wyjątkowo trudny język, tokaj, łaźnie i leczo – to tylko pierwsze skojarzenia o naszych bratankach zza Karpat. Łączy nas również wspólna historia, sympatia i zamiłowanie do zabawy. Czas wybrać się na Nizinę Węgierską, by poznać Budapeszt, zanurzyć się w ciepłych wodach Balatonu i spróbować najlepszych papryczek na świecie. Szia Magyarország!

Plan na węgierskie wakacje

Założenie jest proste. Wycieczka na Węgry ma być czystą przyjemnością. Dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Kiedy najlepiej pojechać na Węgry. Jaki środek transportu wybrać? Czy będą potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty? I na co uważać na węgierskich drogach?

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Kiedy? I dlaczego przez cały rok!

Węgry są krajem cieplejszym niż Polska. Średnia roczna temperatura wynosi tam aż 16ºC, czyli jest ponad dwukrotnie wyższa niż u nas. Niestety zimą nie będziesz mógł spacerować po Budapeszcie w krótkim rękawku albo w swetrze. Średnie temperatury nocą spadają wtedy poniżej 0ºC, a w dzień ledwo przekraczają tę wartość. Nie oznacza to, że nie warto pojechać na Węgry zimą lub późną jesienią. Węgrzy mają coś, co zawsze Cię rozgrzeje… Tak, to może być tokaj i inne wina, ale tym razem chodzi o coś zupełnie innego – gorące źródła, które są słynne na całą Europę!

Jednak najlepszym terminem na wycieczkę na Węgry jest późna wiosna i lato. Od maja do września pogoda w Panoniitak starożytni Rzymianie nazywali te tereny – jest wyborna. Mało deszczu, dużo słońca i temperatury powyżej 20ºC. Dużo powyżej! W lipcu i sierpniu średnio słupki rtęci wskazują regularnie 28ºC. To idealny czas na zwiedzanie historycznych miast, pływanie w Balatonie i odkrywanie parków narodowych. Nie może Cię również ominąć, wyprawa na słynną węgierską pusztę!

Aktualna pogoda w stolicy Węgier – Budapeszt

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Jak? I dlaczego samochodem!

Wybór ten łatwo nakreślić, dzięki panu László József Bíró, który uznawany jest za wynalazcę długopisu. Wystarczy prosta kalkulacja, by wybrać podróż na Węgry samochodem. Dajmy mimo wszystko szanse kolei i samolotowi.

Samolot

Największe lotnisko znajduje się w stolicy – jest to Budapest Liszt Ferenc. To tam najlepiej przylecieć samolotem z Warszawy – lot trwa 1 godzinę i 15 minut. Bilet w obie strony można znaleźć już w cenie od 271 zł (na 16-20 kwietnia). Pamiętaj, aby zawsze doliczyć sobie kilka godzin spędzonych na lotnisku, co sprawia, że wyprawa samolotem przestaje być tak przyjemna i szybka. 

Kolej

Tym razem wybór pada na podróż pociągiem. Do Budapesztu dotrzesz koleją w około 10 godzin. Przy okazji przejedziesz przez czeskie Brno i słowacką Bratysławę. Czy to dobre rozwiązanie? Tak, jeśli lubisz wygodę – wysiądziesz w samym centrum stolicy. Nie musisz się martwić problemami z parkowaniem i samochodem – a to może irytować w tak dużym mieście, jak Budapeszt. Jest to więc idealne rozwiązanie, jeśli planujesz wypad jedynie do tego miasta. 

Samochód

To pomysł dla podróżnych, którzy zamierzają poznać Węgry na swój własny sposób. Z Warszawy dojedziesz do Budapesztu w niecałe 9 godzin. Trasa liczy 858 kilometrów. Najpierw będziesz jechał S8 i A1 do granicy z Czechami, a potem płatnymi drogami czeskimi (winieta 310 koron czeskich), słowackimi ( winieta 10 euro) i węgierskimi – na stronie http://toll-charge.hu/ znajdziesz wszystkie możliwe opłaty. 

Pamiętaj, że na Węgrzech dopuszczalny poziom alkoholu zezwalający na prowadzenie pojazdu to 0,0 promila we krwi! 

Blisko i zdecydowanie najszybciej – to argumenty za wyborem auta. Wycieczka samochodem na Węgry to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli jesteś aktywnym turystą i zamierzasz zobaczyć również Wyszehrad, Esztergom oraz spędzić kilka dni nad Balatonem. I jeśli uważasz, że wymienione atrakcje to dopiero początek Twojej węgierskiej przygody! 

Dokumenty i noclegi

Jakich dokumentów będziesz potrzebował, by wjechać na Węgry? To zadanie jest zdecydowanie łatwiejsze do rozwiązania, niż kostka rubika do ułożenia, którą oczywiście wymyślił Pan Rubik. NIe, nie ten co tworzy muzykę i lubi klaskanie, ale rzeźbiarz i architekt z Węgier – Ernő Rubik.

Węgry należą do Unii Europejskiej, dlatego do poruszania się po kraju potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Oczywiście jeśli wybierasz się tam samochodem, to musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC i prawo jazdy. 

Pamiętaj także o karcie EKUZ, dzięki której będziesz miał zapewnioną pomoc węgierskiej publicznej opieki medycznej. W razie problemów ze zdrowiem zostaniesz przyjęty w placówce, która mają podpisaną umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ-u, który nazywa się Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety dodatkowa i prywatna opieka medyczna może być płatna i droga. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – zwłaszcza, jeśli planujesz aktywnie spędzić czas na Węgrzech. 

Noclegi

Jak wyglądają przykładowe ceny pobytu w 3 gwiazdkowych hotelach w wybranych węgierskich miejscowościach? Wyszukiwania dokonano na booking.com 31.03.2020 roku dla jednej osoby na pobyt w dniach 6 – 12 lipca. Wymienione ceny są najtańszymi znalezionymi na te dni:

 • Budapeszt – 744 zł,
 • Hajdúszoboszló – 699 zł,
 • Siófok – 1222 zł,
 • Hévíz – 806 zł,
 • Pecz – 688 zł.

Wielu Węgrów wynajmuje prywatne kwatery po bardzo okazyjnych cenach. Wybierając się w okolice Balatonu, możesz również pomyśleć o domkach wczasowych. Jeśli potrzebujesz większego luksusu, to również apartamenty będą czekać na Ciebie. 

Atrakcje turystyczne

Budapeszt to obowiązek – nie ma co nawet z tym dyskutować. Ominięcie podczas wyprawy węgierskiej stolicy, to jak pójście do znanej restauracji i zamówienie tylko wody i przystawek. Można? Oczywiście, tylko po co?

Miasta, miasteczka, zabytki

Budapeszt

Jeszcze 150 lat temu miasto o takiej nazwie nie istniało. Dziś liczy ponad 1,7 miliona mieszkańców. Jak to możliwe? W latach 1872-1873 doszło do połączenia trzech miast: Budy, Óbudy i Pesztu. To znane na całym świecie miasto odwiedzane jest przez miliony turystów.  A jest w nim co robić! Wystarczy wspomnieć tylko o kilku ciekawostkach:

 • W Budapeszcie jest 2 najstarsze po londyńskim metro na świecie – w 1894 roku rozpoczęto budowę pierwszej linii.  
 • Dopiero w 1849 roku zbudowano pierwszy most łączący Budę i Peszt. To Most Łańcuchowy mierzący 380 metrów.
 • Mieści się tam największa synagoga w Europie, a 3 pod względem wielkości na świecie.
 • W mieście często powtarzają się nazwy ulic (wynik łączenia miejscowości), dlatego podawaj nazwę ulicy i numer dzielnicy, jeśli szukasz konkretnego adresu. Na przykład ulica Józefa Bema powtarza się 13 razy!
 • Węgrzy chyba lubią liczbę 3, bo mają też trzeci największy budynek parlamentu na świecie. Znajduje się w nim najważniejsza relikwia, czyli korona św. Stefana.

To tylko początek! W Budapeszcie znajduje się centrum kulturalne Węgier z licznymi teatrami, muzeami oraz zabytkami. To miasto po prostu trzeba zobaczyć!

Wyszehrad 

Ta późnośredniowieczna stolica Węgier słynie z cytadeli, która góruje nad miasteczkiem. Tak, teraz Wyszehrad liczy około 2 tysięcy mieszkańców. Warto jednak go odwiedzić dla pięknych widoków na dolinę Dunaju. Znajduje się także pałac królewski z ogrodami.

Esztergom

To święte miasto dla Węgrów. Znajduje się tu bazylika św. Wojciecha, która skrywa w sobie największą kolekcję przedmiotów liturgicznych w kraju. W mieście znajdującym się 40 km od stolicy warto zobaczyć także zabytkowy rynek. A co najlepsze… do Esztergom można popłynąć statkiem z Budapesztu – po modrym Dunaju. 

Zespół mubi na wakacjach!

1. Budapeszt nazywam najbardziej dziurawą stolicą Europy. Dlaczego? Chociaż dla turystów udostępniono trzy jaskinie, z czego w jednej znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, to geolodzy mówią, że pod miastem znajdują się podziemne korytarze o długości nawet kilkuset kilometrów! Wiele z nich jest odkrywanych podczas stawiania nowych budynków.

2. Należysz do ambitnych turystów, którzy podczas zagranicznych wojaży lubią poznać przynajmniej kilka podstawowych zwrotów w obcym języku? Niestety, nie tym razem. Daruj sobie trud nauki na Węgrzech. W słowach aż roi się od wielu głosek, które nie występują w języku polskim, więc całkiem prawdopodobne jest, że mimo Twoich starań Węgier i tak Cię nie zrozumie. Z młodszym pokoleniem spokojnie dogadasz się po angielsku. ludzie w średnim wieku, pamiętający czasy demoludów i wycieczki turystów z NRD, dobrze mówią po niemiecku. Łatwo też trafić na Węgra, który komunikatywnie posługuje się… językiem polskim.

3. Węgry to prawdziwy raj dla rowerzystów. Do najpopularniejszych długodystansowych szlaków rowerowych na Węgrzech należy Balaton Körút. Teoretycznie – nieco ponad 200 km możesz pokonać w dwa dni, ale praktycznie – widoki zwłaszcza w północnej (najbardziej pagórkowatej) i zachodniej (klifowej) części są tak piękne, że polecam zaplanować wycieczkę co najmniej kilka dni. Komfort rowerzysty jest zapewniony przez znakomitą infrastrukturę z licznymi pasami, automatami z dętkami i narzędziami, które są niezbędne do naprawy sflaczałej opony.

4. Gorsze informacje mam dla miłośników gór. Z jednej strony – na najwyższy szczyt Kékes (1014 m. n.p.m.) można wejść z parkingu oddalonego od jakieś pięć minut piechotą od szczytu. Dojeżdża tam autobus z Budapesztu. Z drugiej strony – możesz utrudnić sobie wyzwanie, a przynajmniej trochę dłużej pochodzić po lesie, wybierając jeden z licznych szlaków w okolicy. Góry Mátra są znakomicie oznakowane i gęsto usiane szlakami. Na szczycie Kékesa znajduje się wieża widokowa, z której możesz podziwiać postrzępione szczyty Tatr przy dobrej pogodzie. Wycieczkę warto zakończyć w Gyöngyös, miasteczku, które jest winną stolicą regionu.

5. Miłośnicy zamków i pałaców powinni koniecznie odwiedzić Szekesfehervar po zwiedzaniu siedzib rodzin Festetics i Esterházy. Znajduje się tu zamek Bory’ego. Ekscentryczny Jano Bory razem z dwoma pracownikami budował swój pałac przez ponad 40 lat! Dużo tu niewielkich wieżyczek i wąskich korytarzy. Pałac jest otoczony przez piękny i zadbany ogród, w którym możesz podziwiać neoklasycystyczne dzieła rzeźbiarza, a z murów zameczku widać chociażby Balaton.

Jacek na Rysach
Jacek Gędłek Kwiecień / maj 2018

Przyroda i rozrywka

Hévíz

Co znajduje się w tej miejscowości? Największe naturalne jezioro termalne na kontynencie. To cudowne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. Zimą temperatura wody w jeziorze nie spada poniżej 24ºC, a latem dochodzi do 36ºC. Te ciepłe i zdrowe wody mineralne wypływają z 38 metrowego krateru. Ponieważ walory tego miejsca doceniane są od dawna, przy jeziorze znajduje się piękny zabytkowy kompleks leczniczy z XIX wieku. 

Puszta w Hortobagy

To pierwszy węgierski park narodowy powstały w 1973 roku. Wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teren nizinny porośnięty trawami i zamieszkany przez liczne gatunki ptaków. Zajmuje powierzchnię 800 km². Poczujesz tu klimat dawnych Węgier oraz poznasz ich folklor. 

Park Narodowy Aggtelek

Znajduje się na północy Węgier przy granicy ze Słowacją. Zwiedzisz tam jaskinię Baradla. Podróż podziemnymi korytarzami zajmuje godzinę i robi niesamowite wrażenie. Tylko ta temperatura – ledwie 10ºC. Nie zapomnij założyć czegoś cieplejszego. A to tylko jedna z wielu jaskiń! Cały system, wraz z częścią po słowackiej stronie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rozrywki i zabawa

Balaton

Zajmuje powierzchnię 529 km² i jest największym jeziorem w Europie Środkowej. Węgrzy nazywają je swoim morzem. To idealne miejsce na żeglowanie, kąpiele oraz wędkarstwo. Temperatura wody w sezonie letnim wynosi 23ºC. Wokół jeziora ciągną się ośrodki turystyczne. Jeśli Twoim celem jest odpoczynek i beztroski relaks, to Balaton jest świetnym miejscem na takie wakacje. 

Hungaroring

Nie mogło zabraknąć czegoś dla miłośników sportów samochodowych! Hungaroring to położony niedaleko Budapesztu jedyny tor w Europie Środkowej i Wschodniej, na którym odbywają się wyścigi Formuły 1. Pierwszy miał miejsce 10 sierpnia 1986 roku – jeszcze przed upadkiem komunizmu! Wyścigi zazwyczaj odbywają się w pełni sezonu letniego na początku sierpnia. 

Łaźnie i termy

To może Cię pewnie zaskoczyć, ale w Budapeszcie jest mnóstwo źródeł geotermalnych. Będąc w stolicy Węgier, odwiedź koniecznie jedno z 30 kąpielisk z leczniczą wodą. W niektórym termach temperatura wody sięga 75ºC. Jeśli kochasz prozdrowotne i relaksujące kąpiele, to Rudas Gyógyfürdő (najstarsza łaźnia z 1566 roku), Wody Gellért Gyógyfürdő lub Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda są miejscami stworzonymi dla Ciebie

Kuchnia i zwyczaje

Sprawa jest prosta – na Węgrzech króluje papryka. Uprawia się tam około 1000 odmian tego warzywa. Będąc w kraju Madziarów spróbuj koniecznie Gulyásleves, czyli zupy gulaszowej, która nie jest tym samym co gulasz! Gulasz węgierski to Pörkölt. Warto wspomnieć także o przekąskach – pyszny placek to langosz (Lángos). No i oczywiście leczo – lecsó.

Będąc na Węgrzech, zapewne rozsmakujesz się w tamtejszych winach. Najbardziej znany jest oczywiście tokaj, czyli białe deserowe wino. Gdy będziesz pić piwo z Węgrami, to nie wznoś toastów, stukając szklanką o szklanki współbiesiadników. Węgrzy tak nie robią – w ten sposób oddają cześć 13 generałom rozstrzelanym w 1849 roku przez Austriaków, którzy wznosili w ten sposób toasty po kolejnych strzałach. 

Ceny w Budapeszcie

Utrzymanie i wydatki w stolicy Węgier są podobne do tych, które spotkasz w dużych polskich miastach. I tak średnie ceny za:

 • posiłek w taniej restauracji – 20,57 zł;
 • podstawowy zestaw w fast foodzie – 19,29 zł;
 • piwo węgierskie 0,5 l – 5,17 zł;
 • bilet w Budapeszcie w jedną stronę – 4,50 zł;
 • litr benzyny – 4,60 zł;
 • butelka wody mineralnej 0,33 l – 2,45 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać na Węgry

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!