Ubezpieczenie do Węgier

Wyjątkowo trudny język, tokaj, łaźnie i leczo – to tylko pierwsze skojarzenia o naszych bratankach zza Karpat. Łączy nas również wspólna historia, sympatia i zamiłowanie do zabawy. Czas wybrać się na Nizinę Węgierską, by poznać Budapeszt, zanurzyć się w ciepłych wodach Balatonu i spróbować najlepszych papryczek na świecie. Szia Magyarország!

parlament węgierski

Atrakcje turystyczne

Budapeszt to obowiązek – nie ma co nawet z tym dyskutować. Ominięcie podczas wyprawy węgierskiej stolicy, to jak pójście do znanej restauracji i zamówienie tylko wody i przystawek. Można? Oczywiście, tylko po co?

atrakcje na węgrzech

Miasta, miasteczka, zabytki

Budapeszt

Jeszcze 150 lat temu miasto o takiej nazwie nie istniało. Dziś liczy ponad 1,7 miliona mieszkańców. Jak to możliwe? W latach 1872-1873 doszło do połączenia trzech miast: Budy, Óbudy i Pesztu. To znane na całym świecie miasto odwiedzane jest przez miliony turystów. A jest w nim co robić! Wystarczy wspomnieć tylko o kilku ciekawostkach.

  • W Budapeszcie jest drugie najstarsze po londyńskim metro na świecie – w 1894 roku rozpoczęto budowę pierwszej linii.  
  • Dopiero w 1849 roku zbudowano pierwszy most łączący Budę i Peszt. To Most Łańcuchowy mierzący 380 metrów.
  • Mieści się tam największa synagoga w Europie, a trzecia pod względem wielkości na świecie.
  • W mieście często powtarzają się nazwy ulic (wynik łączenia miejscowości), dlatego podawaj nazwę ulicy i numer dzielnicy, jeśli szukasz konkretnego adresu. Na przykład ulica Józefa Bema powtarza się 13 razy!
  • Węgrzy chyba lubią liczbę 3, bo mają też trzeci największy budynek parlamentu na świecie. Znajduje się w nim najważniejsza relikwia, czyli korona św. Stefana.

To tylko początek! W Budapeszcie znajduje się centrum kulturalne Węgier z licznymi teatrami, muzeami oraz zabytkami. Oto lista miejsc, które warto zobaczyć:

  • Parlament Węgierski – ten najbardziej znany węgierski budynek powstawał w latach 1885-1904 nad brzegiem Dunaju w dzielnicy Peszt. Jego neogotycki styl oraz wielkość robią niesamowite wrażenie. Budynek otwarty jest dla turystów (jak są sesje parlamentu, to zwiedzanie jest ograniczone).
  • Bazylika św. Stefana – ten największy kościół w Budapeszcie może pomieścić aż 8 500 osób. Budowlę wieńczy kopuła sięgająca 96 metrów, na której powstała mozaika z wizerunkiem Boga Ojca. Koniecznie trzeba zobaczyć wnętrze tej świątyni.
  • Zamek Królewski – w Budzie na Wzgórzu Zamkowym znajduje się zamek, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce, w którym można poznać historię Węgier, odwiedzić Muzeum Historii Budapesztu i Galerię Narodową.
  • Wzgórze Gellerta – określane także jako Góra Gellerta, to wzniesienie w Budapeszcie o wysokości 235 metrów. Znajduje się ono na zachód od Wzgórza Zamkowego. Na szczycie góry oprócz cytadeli wzniesiono Pomnik Wolności, czyli 14-metrowy posąg kobiety trzymającej liść palmowy (stoi na 26-metrowym postumencie).
  • Łaźnie Gellerta – to zapewne najpiękniejsze miejsce w Budapeszcie, w którym można wziąć kąpiel i popływać. Secesyjny styl budynku zniewala urodą, a tamtejsze wody mają właściwości lecznicze. 
  • Plac Bohaterów – na tym największym placu Budapesztu znajduje się Pomnik Tysiąclecia, który upamiętnia 1000-letnią historię Węgier.
  • Wyspa Małgorzaty – utworzona z mniejszych wysp w 1950 roku pełni funkcję rekreacyjne. Znajdują się tam obiekty sportowe, hotele, restauracje i puby. To miejsce idealne na odetchnięcie w Budapeszcie.
  • Wielka Synagoga – to największa synagoga w Europie i jedna z 3 największych na świecie. Ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Oryginalna budowla powstała w latach 50. XIX wieku. Niestety w 1939 roku została wysadzona, a jej odbudowa zakończyła się w 1996 roku.
  • Most Łańcuchowy – symbol Budapesztu, który jest efektownie rozświetlony w nocy. Przeprawa przez Dunaj ma 380 metrów długości, a rozpiętość między przęsłami sięga 230 metrów. Konstrukcja powstawała w latach 1839-1849. 
  • Pałac Szechenyi – były targ miejski stanowi centrum dzielnicy Pecz. Przy nim znajduje się meczet Gazi Kasima Paszy, ratusz, pałac Loranta, Kościół Bonifratrów czy Urząd Komitacki. Bez wątpienia trzeba odwiedzić to tak bogate architektonicznie miejsce w Budapeszcie.
  • Park Memento – to tutaj zgromadzono posągi i rzeźbione tablice z czasów węgierskiego komunizmu, które warto zobaczyć ze względu na ich brutalistyczny styl.  

Przeczytaj też: Węgry – przewodnik dla kierowców

Holloko

Na północy Węgier niedaleko granicy ze Słowacją znajduje się mała wioska, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego? To tradycyjna węgierska wieś z chatami z bielonymi ścianami czy kościołem z drewnianą wieżą. Latem często odbywają się tam różnego rodzaju wydarzenia historyczne.

Katedra w Peczu

Będąc na Węgrzech, warto także udać się na południe kraju do Peczu, choćby dlatego by zobaczyć Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To budowla, która była wielokrotnie przebudowywana, a jej styl się zmieniał. Koniecznie zajrzyj do jej wnętrza. 

Wyszehrad 

Ta późnośredniowieczna stolica Węgier słynie z cytadeli, która góruje nad miasteczkiem. Teraz Wyszehrad liczy około 2 tysięcy mieszkańców, ale warto jednak go odwiedzić dla pięknych widoków na dolinę Dunaju. Znajduje się tam także pałac królewski z ogrodami.

Esztergom

To święte miasto dla Węgrów. Znajduje się tu bazylika św. Wojciecha, która skrywa w sobie największą kolekcję przedmiotów liturgicznych w kraju. W mieście znajdującym się 40 km od stolicy warto zobaczyć także zabytkowy rynek. A co najlepsze… do Esztergom można popłynąć statkiem z Budapesztu – po modrym Dunaju.

Przyroda i rozrywka

Hévíz

Co znajduje się w tej miejscowości? Największe naturalne jezioro termalne na kontynencie. To cudowne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. Zimą temperatura wody w jeziorze nie spada poniżej 24ºC, a latem dochodzi do 36ºC. Te ciepłe i zdrowe wody mineralne wypływają z 38-metrowego krateru. Ponieważ walory tego miejsca doceniane są od dawna, przy jeziorze znajduje się piękny zabytkowy kompleks leczniczy z XIX wieku.

Puszta w Hortobagy

To pierwszy węgierski park narodowy powstały w 1973 roku. Wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teren nizinny porośnięty trawami i zamieszkany przez liczne gatunki ptaków. Zajmuje powierzchnię 800 km². Poczujesz tu klimat dawnych Węgier oraz poznasz ich folklor.

Park Narodowy Aggtelek

Znajduje się na północy Węgier przy granicy ze Słowacją. Zwiedzisz tam jaskinię Baradla. Podróż podziemnymi korytarzami zajmuje godzinę i robi niesamowite wrażenie. Tylko ta temperatura – ledwie 10ºC. Nie zapomnij założyć czegoś cieplejszego. A to tylko jedna z wielu jaskiń! Cały system, wraz z częścią po słowackiej stronie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rozrywki i zabawa

Balaton

Zajmuje powierzchnię 529 km² i jest największym jeziorem w Europie Środkowej. Węgrzy nazywają je swoim morzem. To idealne miejsce na żeglowanie, kąpiele oraz wędkarstwo. Temperatura wody w sezonie letnim wynosi 23ºC. Wokół jeziora ciągną się ośrodki turystyczne. Jeśli Twoim celem jest odpoczynek i beztroski relaks, to Balaton jest świetnym miejscem na takie wakacje. 

Hungaroring

Nie mogło zabraknąć czegoś dla miłośników sportów samochodowych! Hungaroring to położony niedaleko Budapesztu jedyny tor w Europie Środkowej i Wschodniej, na którym odbywają się wyścigi Formuły 1. Pierwszy miał miejsce 10 sierpnia 1986 roku – jeszcze przed upadkiem komunizmu! Wyścigi zazwyczaj odbywają się w pełni sezonu letniego na początku sierpnia. 

Łaźnie i termy

To może Cię pewnie zaskoczyć, ale w Budapeszcie jest mnóstwo źródeł geotermalnych. Będąc w stolicy Węgier, odwiedź koniecznie jedno z 30 kąpielisk z leczniczą wodą. W niektórym termach temperatura wody sięga 75ºC. Jeśli kochasz prozdrowotne i relaksujące kąpiele, to Rudas Gyógyfürdő (najstarsza łaźnia z 1566 roku), Wody Gellért Gyógyfürdő lub Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda są miejscami stworzonymi dla Ciebie.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Węgry na mubi.pl?
  • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Twoje dokumenty. Kradzieże zdarzają się na Węgrzech w miejscach atrakcyjnych turystycznie, centrach handlowych, komunikacji zbiorowej.
  • Tłumacz pomoże Ci porozumieć się z policjantem, gdy będziesz musiał zgłosić utratę dokumentów lub złożyć zeznania po wypadku.
  • Ubezpieczyciel zapłaci za specjalistyczne leczenie i powrót karetką do Polski, jeśli podczas pobytu zachorujesz lub ucierpisz w wypadku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Kuchnia i zwyczaje

Sprawa jest prosta – na Węgrzech króluje papryka. Uprawia się tam około 1000 odmian tego warzywa. Będąc w kraju Madziarów, spróbuj koniecznie Gulyásleves, czyli zupy gulaszowej, która nie jest tym samym, co gulasz! Gulasz węgierski to Pörkölt. Warto wspomnieć także o przekąskach – pyszny placek to langosz (Lángos). No i oczywiście leczo – lecsó.

Będąc na Węgrzech, zapewne rozsmakujesz się w tamtejszych winach. Najbardziej znany jest oczywiście tokaj, czyli białe deserowe wino. Gdy będziesz pić piwo z Węgrami, to nie wznoś toastów, stukając szklanką o szklanki współbiesiadników. Węgrzy tak nie robią – w ten sposób oddają cześć 13 generałom rozstrzelanym w 1849 roku przez Austriaków, którzy wznosili w ten sposób toasty po kolejnych strzałach. 

Plan na węgierskie wakacje

Założenie jest proste. Wycieczka na Węgry ma być czystą przyjemnością. Dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Kiedy najlepiej pojechać na Węgry? Jaki środek transportu wybrać? Czy będą potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty? I na co uważać na węgierskich drogach?

Kiedy? I dlaczego przez cały rok?

Węgry są krajem cieplejszym niż Polska. Średnia roczna temperatura wynosi tam aż 16ºC, czyli jest ponad dwukrotnie wyższa niż u nas. Niestety zimą nie będziesz mógł spacerować po Budapeszcie w krótkim rękawku albo w swetrze. Średnie temperatury nocą spadają wtedy poniżej 0ºC, a w dzień ledwo przekraczają tę wartość. Nie oznacza to, że nie warto pojechać na Węgry zimą lub późną jesienią. Węgrzy mają coś, co zawsze Cię rozgrzeje… Tak, to może być tokaj i inne wina, ale tym razem chodzi o coś zupełnie innego – gorące źródła, które są słynne na całą Europę!

Jednak najlepszym terminem na wycieczkę na Węgry jest późna wiosna i lato. Od maja do września pogoda w Panoniitak starożytni Rzymianie nazywali te tereny – jest wyborna. Mało deszczu, dużo słońca i temperatury powyżej 20ºC. Dużo powyżej! W lipcu i sierpniu średnio słupki rtęci wskazują regularnie 28ºC. To idealny czas na zwiedzanie historycznych miast, pływanie w Balatonie i odkrywanie parków narodowych. Nie może Cię również ominąć wyprawa na słynną węgierską pusztę!

Jak? I dlaczego samochodem?

Wybór ten łatwo nakreślić dzięki panu László József Bíró, który uznawany jest za wynalazcę długopisu. Wystarczy prosta kalkulacja, by wybrać podróż na Węgry samochodem. Dajmy mimo wszystko szanse kolei i samolotowi.

Samolot

Największe lotnisko znajduje się w stolicy – jest to Budapest Liszt Ferenc. To tam najlepiej przylecieć samolotem z Warszawy – lot trwa 1 godzinę i 20 minut. Bilet w obie strony można znaleźć już w cenie od ok. 160 zł (na 20.09.2024). Pamiętaj jednak, aby zawsze doliczyć sobie kilka godzin spędzonych na lotnisku, co sprawia, że wyprawa samolotem przestaje być tak przyjemna i szybka.

Kolej

Tym razem wybór pada na podróż pociągiem. Do Budapesztu dotrzesz koleją w około 13 godzin. Przy okazji przejedziesz przez czeskie Brno i słowacką Bratysławę. Czy to dobre rozwiązanie? Tak, jeśli lubisz wygodę – wysiądziesz w samym centrum stolicy. Nie musisz się martwić problemami z parkowaniem i samochodem – a to może irytować w tak dużym mieście, jak Budapeszt. Jest to więc idealne rozwiązanie, jeśli planujesz wypad jedynie do tego miasta. Koszt takiej wyprawy to co najmniej 250 zł (stan na 20.09.2024).

Samochód

To pomysł dla podróżnych, którzy zamierzają poznać Węgry na swój własny sposób. Z Warszawy dojedziesz do Budapesztu w około 9 godzin. Trasa liczy 858 kilometrów. Najpierw będziesz jechał E77 i DK7 do granicy ze Słowacją, a potem płatnymi drogami słowackimi i węgierskimi – na stronie https://eznamka.sk/ znajdziesz wszystkie możliwe opłaty (jedna winieta na 10 dni, obejmująca Słowację i Węgry, kosztuje 164 zł).

Pamiętaj, że na Węgrzech dopuszczalny poziom alkoholu zezwalający na prowadzenie pojazdu to 0,0 promila we krwi! 

Blisko i zdecydowanie najszybciej – to argumenty za wyborem auta. Wycieczka samochodem na Węgry to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli jesteś aktywnym turystą i zamierzasz zobaczyć również Wyszehrad, Esztergom oraz spędzić kilka dni nad Balatonem. I jeśli uważasz, że wymienione atrakcje to dopiero początek Twojej węgierskiej przygody! 

Dokumenty i noclegi

Jakich dokumentów będziesz potrzebował, by wjechać na Węgry? To zadanie jest zdecydowanie łatwiejsze do rozwiązania, niż kostka rubika do ułożenia, którą oczywiście wymyślił Pan Rubik. Nie, nie ten co tworzy muzykę i lubi klaskanie, ale rzeźbiarz i architekt z Węgier – Ernő Rubik.

Węgry należą do Unii Europejskiej, dlatego do poruszania się po kraju potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Oczywiście jeśli wybierasz się tam samochodem, to musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC i prawo jazdy. 

Pamiętaj także o karcie EKUZ, dzięki której będziesz miał zapewnioną pomoc węgierskiej publicznej opieki medycznej. W razie problemów ze zdrowiem zostaniesz przyjęty w placówce, która ma podpisaną umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ-u, który nazywa się Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety dodatkowa i prywatna opieka medyczna może być płatna i droga. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – zwłaszcza, jeśli planujesz aktywnie spędzić czas na Węgrzech. 

Noclegi

Jak wyglądają przykładowe ceny pobytu w 3-gwiazdkowych hotelach w wybranych węgierskich miejscowościach? Wyszukiwania dokonano na booking.com 20.09.2024 dla jednej osoby na pobyt w dniach 10-12 maja. Wymienione ceny są najtańszymi znalezionymi na te dni:

  • Budapeszt – od 400 zł,
  • Hajdúszoboszló – od 660 zł,
  • Siófok – od 644 zł,
  • Hévíz – od 451 zł,
  • Pecz – od 422 zł.

Wielu Węgrów wynajmuje prywatne kwatery po bardzo okazyjnych cenach. Wybierając się w okolice Balatonu, możesz również pomyśleć o domkach wczasowych. Jeśli potrzebujesz większego luksusu, to również apartamenty będą czekać na Ciebie. 

Ubezpieczenie dla turystów na Węgrzech już od 22 zł na tydzień

Wspominaliśmy już o tym, jak kosztowna może być prywatna opieka zdrowotna na Węgrzech – poniesione na nią wydatki może pokryć dobrze dobrana polisa turystyczna, która jednak przydaje się nie tylko w tym celu! Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) standardowe oferty zawierają również ochronę NNW i OC w życiu prywatnym, które można rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenia.

Sprawdźmy, co zawierają i ile kosztują polisy turystyczne na tygodniowy wyjazd na Węgry dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCenaZakres ubezpieczenia
mtu24.pl22 złKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
SIGNAL IDUNA25,10 złKL – 85 386 zł,
NNW – 15 000 zł
Proama27 złKL – 100 000 zł
You Can Drive29 złKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
UNIQA32,34 złKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
AXA Partners32,69 złKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
You Can Drive 33 zł KL – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł
Wiener 36 zł KL – 170 772 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 106 732 zł
Generali47 złKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi

Zastanów się, jakiej dokładnie ochrony będziesz potrzebował. Inny powinien być zakres ochrony dla turysty, który zamierza spędzić czas na Węgrzech na zwiedzaniu, a inny dla osoby, która chce spędzić wakacje aktywnie, uprawiając różnego rodzaju sporty. Sprawdź, ile wynoszą sumy interesujących Cię ubezpieczeń i dobierz do nich dokładnie takie rozszerzenie ochrony, jakie będzie Ci potrzebne.

Ubezpieczyciele dostosowują swoje oferty do warunków pandemicznych, które z pewnością zwiększają ryzyko związane z wyjazdem za granicę. Na przykład SIGNAL IDUNA zapewnia dodatkową ochronę na wypadek kwarantanny ubezpieczonego (suma ubezpieczenia do 2000 euro). Z kolei Towarzystwo Ubezpieczeń Europa, oprócz pokrycia kosztów związanych z przebywaniem na kwarantannie (do 9000 zł) zapewnia także pokrycie kosztów leczenia COVID-19 do sumy 1 000 000 zł. Ale ryzyko związane z podróżowaniem w czasie pandemii część ubezpieczycieli bierze pod uwagę i ubezpiecza już w podstawowym zakresie ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony w związku z COVID-19
AXA Partnerszachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Generalizachorowanie, izolacja, test
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Proamazachorowanie, izolacja, test
SIGNAL IDUNAzachorowanie, test
UNIQAzachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna, test

Ceny w Budapeszcie

Utrzymanie i wydatki w stolicy Węgier są podobne do tych, które spotkasz w dużych polskich miastach. I tak średnie ceny wynoszą:

  • posiłek w taniej restauracji – 33 zł,
  • podstawowy zestaw w fast foodzie – 27 zł,
  • piwo węgierskie 0,5 l – 7 zł,
  • butelka wody mineralnej 1 l – 1,20 zł,
  • jednorazowy bilet na przejazd komunikacją miejską – 4,50 zł,
  • litr benzyny – 6,35 zł*,
  • litr oleju napędowego – 6,31 zł*.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 18.09.2024) według kursu HUF z 20.09.2024.

Wyjazd na Węgry w czasie pandemii

Obecnie, tj. na dzień 20.09.2024 roku, nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19, wykonywać testów, poddawać się kwarantannie ani wypełniać formularza lokalizacyjnego, żeby wjechać na terytorium Węgier. 

UWAGA!

Aktualne informacje na temat ograniczeń związanych z pandemią można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Węgrzech

Na co uważać na Węgrzech?
Czy warto jechać na Węgry?
Co można zwiedzić na Węgrzech?
Co zabrać ze sobą na Węgry?
PODSUMOWANIE
  • Najlepszą porą na wakacje na Węgrzech jest lato – średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi tam 28ºC.
  • Na Węgry można się dostać samolotem, pociągiem lub dojechać samochodem.
  • Aby wjechać na Węgry potrzebujesz tylko dowodu osobistego lub paszportu. Zmotoryzowani muszą mieć ubezpieczenie OC. Do tego przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ.
  • Stolica Węgier – Budapeszt – to centrum kulturalne kraju, w którym pełno jest zabytków i atrakcji turystycznych.
  • Popularnymi turystycznie węgierskimi ośrodkami są Balaton, Hévíz czy Puszta w Hortobagy.
  • Do najpopularniejszych dań kuchni węgierskiej zaliczają się m.in. gulasz Pörkölt i zupa gulaszowa Gulyásleves, placek Lángos i lecsó.

Trudne pojęcia:

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!