Przewodnik dla kierowców do Wielkiej Brytanii

ulica w wielkiej brytanii

Wycieczka samochodem do Wielkiej Brytanii to dość odległa wyprawa. Podczas takiego wyjazdu jesteś narażony na wiele nieprzewidzianych sytuacji. Ponadto sporym zagrożeniem może być dla Ciebie również to, że w kraju tym obowiązuje ruch lewostronny, a ograniczenia prędkości wyrażone są w milach. W dodatku zastanawiasz się pewnie, czy po Brexicie zmieniły się regulacje dotyczące przekroczenia granicy Wielkiej Brytanii i wjazdu samochodem. Odpowiedź dotyczącą tego i wielu innych ważnych kwestii związanych z podróżą samochodem do Wielkiej Brytanii znajdziesz w poniższym artykule.

PODSUMOWANIE – najważniejsze informacje
  • Największym wyzwaniem dla turystów wybierających się do Wielkiej Brytanii jest jazda po lewej stronie drogi.
  • Przed wyruszeniem do Wielkiej Brytanii należy dostosować reflektory samochodu do ruchu lewostronnego.
  • Ograniczenia prędkości w Wielkiej Brytanii wyrażone są w milach.
  • Zielona Karta w Wielkiej Brytanii nie jest wymagana, ale jej posiadanie ułatwia dopełnienie formalności po wypadku.
  • Brytyjska infrastruktura drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a miejscowi kierowcy zwykle przestrzegają przepisów drogowych i jeżdżą ostrożnie.

Dlaczego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Wielkiej Brytanii?

Dodatkowa polisa komunikacyjna to większe bezpieczeństwo na drodze. Podstawowe OC zapewnia wsparcie poszkodowanym przez Ciebie osobom trzecim. Jeśli podczas podróży spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie drogowe, bez dobrowolnej ochrony jesteś zdany tylko na siebie. Mając dodatkowe ubezpieczenie, możesz liczyć na organizację i pokrycie kosztów pomocy przez towarzystwo, dzięki czemu nie będziesz stresował się tym, jak poradzisz sobie w obcym kraju. Bez ochrony jesteś narażony na spore opłaty np. za holowanie czy wynajęcie pojazdu zastępczego. W Wielkiej Brytanii ceny tego typu usług mogą być dużo wyższe niż w Polsce.

Zwróć również uwagę na to, że podróż do Wielkiej Brytanii to daleka i wymagająca wyprawa, podczas której może się wiele wydarzyć. Oczywiście nie zakładaj od razu samych złych scenariuszy. Po prostu przygotuj się na to, że nawet pomimo dobrego przygotowania Twój wyjazd może nie przebiegać tak, jak go zaplanowałeś.

W ramach dodatkowych form wsparcia towarzystwo zapewni Ci np.:

  • holowanie pojazdu i przyczepy,
  • auto zastępcze,
  • transport dla Ciebie i pasażerów,
  • naprawę na miejscu zdarzenia,
  • pomoc serwisową,
  • pomoc informacyjną, tłumacza i prawnika,
  • nocleg,
  • kierowcę zastępczego.

Rodzaje i zakres ubezpieczeń komunikacyjnych do Wielkiej Brytanii

Abyś wiedział, w jaką ochronę zaopatrzyć się na czas podróży do Wielkiej Brytanii, wyjaśnimy Ci, co obejmują i co zapewniają poszczególne ubezpieczenia.

OC a Zielona Karta

OC komunikacyjne, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to obowiązkowa polisa, którą muszą wykupić wszyscy właściciele pojazdów zarejestrowanych w Polsce i w innych krajach europejskich. Celem ubezpieczenia jest ochrona osób trzecich przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez użytkownika pojazdu. Z kolei Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, który potwierdza, że dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Dokument ten jest uznawany w innych krajach należących do systemu Zielonej Karty.

UWAGA!

Podczas podróży do Wielkiej Brytanii Zielona Karta nie jest wymagana, ale MSZ zaleca, aby się w nią zaopatrzyć, ponieważ w razie zdarzenia drogowego ułatwia ona uzyskanie odszkodowania.

Autocasco

AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które chroni pojazd w przypadku szkód niezależnie od tego, czy powstały z winy właściciela, w wyniku zdarzeń losowych lub aktów wandalizmu. Autocasco obejmuje również kradzież pojazdu lub jego części. W ramach tej ochrony ubezpieczony może liczyć na organizację i pokrycie kosztów naprawy auta lub wypłatę odszkodowania. AC może obejmować wyłącznie Polskę lub obszar także poza granicami naszego kraju.

Na stronie MSZ możemy przeczytać:

Pożądane jest wykupienie ubezpieczenia AutoCasco. W Wielkiej Brytanii polisa ubezpieczeniowa wykupywana jest na kierowcę i na pojazd, a nie tak jak w Polsce – tylko na pojazd. Dlatego też poruszanie się samochodem użyczonym może wywoływać wątpliwości co do zakresu posiadanego ubezpieczenia.

www.gov.pl/web/wielkabrytania/informacje-dla-podrozujacych

Assistance i assistance krótkoterminowe

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w razie awarii, wypadku i kradzieży samochodu podczas podróży. Zapewnia m.in. holowanie pojazdu, auto zastępcze, naprawę na miejscu zdarzenia czy pomoc serwisową. Dzięki assistance kierowca nie musi martwić się organizacją i opłatami za poszczególne usługi, których koszty mogą być wysokie. Zwłaszcza za granicą. W zależności od zakresu assistance może działać wyłącznie na terenie Polski lub również poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczyciele oferują assistance w formie całorocznej oraz krótkoterminowo. Pierwszy wariant dostępny jest w pakiecie razem z OC. W drugi można się zaopatrzyć tuż przed wyjazdem. Towarzystwa oferują ochronę zwykle na 7, 15 lub 30 dni.

NNW komunikacyjne

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni kierowcę i pasażerów w razie wypadku lub innych zdarzeń skutkujących obrażeniami ciała, trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. Gwarantuje pomoc finansową dla poszkodowanych, a w przypadku zgonu świadczenie otrzymują bliscy ubezpieczonego. NNW obejmuje szkody, do których dojdzie podczas jazdy autem, wsiadania i wysiadania z samochodu, załadowywania i rozładowywania pojazdu, a także naprawy auta w trasie.

Koszt ubezpieczeń komunikacyjnych do Wielkiej Brytanii

Wiesz już, co gwarantują poszczególne formy ochrony, więc teraz przyjrzyjmy się temu, ile kosztuje ubezpieczenie komunikacyjne. W tabeli poniżej znajdziesz oferty, które dotyczą 44-letniej Iwony – właścicielki 9-letniego Peugeota 508 z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l. Pojazd jest parkowany na ulicy i ma 100 tys. km przebiegu. Iwona planuje nim przejechać do 10 tys. km w ciągu najbliższego roku. Właścicielka posiada prawo jazdy od 15 lat, jest mężatką, mieszka w Pile i ma pełne zniżki OC oraz AC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy
TrastiOC + assistance543 zł
TrastiOC + NNW560 zł
mtu24.plOC624 zł
TrastiOC + AC mini + NNW + assistance662 zł
mtu24.plOC + NNW + assistance707 zł
BeesafeOC + AC mini + NNW + assistance1209,93 zł
TrastiOC + AC + NNW + assistance1143 zł
WienerOC + AC + NNW + assistance1464 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl

Gdzie kupić ubezpieczenie komunikacyjne do Wielkiej Brytanii

Ochronę komunikacyjną obejmującą Wielką Brytanię kupisz w niemalże każdej firmie. Zwracaj jednak uwagę na to, czy towarzystwo nie stosuje pewnych wyłączeń odpowiedzialności.

Np. w OWU Compensy przeczytamy:

COMPENSA nie świadczy ochrony ani nie wypłaci świadczenia w zakresie, w jakim ochrona lub wypłata świadczenia naraziłyby COMPENSĘ na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem rezolucji ONZ lub regulacji sankcyjnych, embarga handlowego lub sankcji ekonomicznych wprowadzonych na podstawie prawa Unii Europejskiej lub Stanów
Zjednoczonych Ameryki, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub prawa innych krajów i regulacji wydanych przez organizacje międzynarodowe, jeśli mają zastosowanie do przedmiotu umowy.

OWU Ubezpieczenie Compensa Komunikacja

Polisę kupisz za pomocą kalkulatora OC, porównywarki ubezpieczeń lub u agenta stacjonarnie.

Wymagane dokumenty na wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii

Granicę Wielkiej Brytanii przekroczysz na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego, a do końca 2025 roku także na podstawie dowodu osobistego, jeśli posiadasz status osiedlonego lub czasowo osiedlonego (uzyskany na podstawie dowodu osobistego).

Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii samochodem, potrzebny Ci będzie również dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz polisa OC.

Szkody komunikacyjne podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Choć Wielka Brytania charakteryzuje się dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, a miejscowi kierowcy jeżdżą zwykle uważnie i zgodnie z przepisami, turyści podróżujący do tego kraju własnym autem są narażeni na wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Głównym zagrożeniem dla odwiedzających jest ruch lewostronny. Kwestię dotyczącą tego, co w sytuacji, kiedy dojdzie do szkody, jaką pomoc zapewni towarzystwo i jak zgłosić zdarzenie, wyjaśniamy niżej.

Dokumenty do zgłoszenia szkody

Jeżeli padniesz ofiarą wypadku w Wielkiej Brytanii, do zgłoszenia szkody potrzebne Ci będą przede wszystkim:

  • numer polisy,
  • formularz zgłoszeniowy,
  • opis zdarzenia,
  • dane właściciela,
  • dane pojazdu,
  • zdjęcia uszkodzeń,
  • faktury i rachunki,
  • dokumentacja medyczna,
  • protokół policji,
  • oświadczenie sprawcy.

Pomoc ubezpieczyciela na miejscu

Na wsparcie towarzystwa, w którym jesteś ubezpieczony, niezależnie od rodzaju ochrony, możesz liczyć przede wszystkim w kwestii pomocy informacyjnej, dzwoniąc na infolinię. W ramach assistance masz dostęp do całodobowego wsparcia. Oprócz tego niemalże od razu po powstaniu zdarzenia, w zależności od tego, co Cię spotka, towarzystwo zajmie się np. holowaniem Twojego auta, naprawą na miejscu zdarzenia, pomocą serwisową, a także organizacją parkingu, auta zastępczego czy transportu i noclegu dla Ciebie oraz Twoich pasażerów. Niekiedy na pomoc w postaci holowania pojazdu możesz liczyć również w ramach autocasco.

Proces zgłaszania i likwidacji szkody

Na stronie PBUK przeczytamy:

W razie wypadku spowodowanego ruchem pojazdu zarejestrowanego w Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii nie ma możliwości zgłoszenia szkody do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego.

www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica

Oznacza to zatem, że jeśli padniesz ofiarą wypadku komunikacyjnego w Wielkiej Brytanii, powinieneś zgłosić się do ubezpieczyciela OC sprawcy.

Jeżeli będziesz chciał zgłosić szkodę w ramach dodatkowych form ochrony, np. AC czy NNW, zrobisz to:

  • przez internet,
  • za pomocą aplikacji mobilnej,
  • mailowo,
  • listownie,
  • osobiście.

Podczas zgłaszania szkody będziesz musiał przekazać towarzystwu wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie Twojego zgłoszenia i wypłatę odszkodowania lub naprawę pojazdu. W przypadku OC, jeśli czas ten będzie niewystarczający, termin może się wydłużyć do 90 dni. W ramach AC oraz NNW nie jest on zobowiązujący, więc rozpatrzenie sprawy również może potrwać dłużej. W przypadku assistance pomoc otrzymasz niemalże od razu. W przeciągu maksymalnie kilkudziesięciu godzin.

Przepisy drogowe i ich wpływ na ubezpieczenie

W każdym kraju obowiązują inne przepisy ruchu drogowego, a turyści wyruszający w podróż własnym samochodem są zobowiązani do tego, aby się do nich dostosować. Lekceważenie zasad drogowych może doprowadzić do wypadku i grozi mandatem, a niekiedy także problemami z ubezpieczeniem. Największym wyzwaniem dla turystów wyruszających do Wielkiej Brytanii własnym autem jest to, że w kraju tym obowiązuje ruch lewostronny. Ponadto ograniczenia prędkości podane są w milach.

Limity prędkości i mandaty

Limity prędkości w Wielkiej Brytanii określane są w milach i wynoszą:

  • w obszarze zabudowanym 30 mph, czyli 48 km/h,
  • poza obszarem zabudowanym 60 mph, czyli 96 km/h,
  • na autostradach 70 mph, czyli 112 km/h.

Kierowcy, którzy nie dostosują się do obowiązujących limitów prędkości, narażą się na mandat. Minimalna wysokość grzywny to 100 funtów, ale mandat może uszczuplić budżet kierowcy nawet o 12 000 funtów.

*Na dzień 16.01.2025 kurs GBP wynosi 5,06 zł

UWAGA!

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, jadąc z nadmierną prędkością, może otrzymać niższe odszkodowanie w ramach AC. Dotyczy to także OC, jeśli poszkodowany poprzez złamanie przepisów, przyczyni się do powstania zdarzenia.

Przepisy dotyczące alkoholu

W Wielkiej Brytanii dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,8 promila dla Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz 0,5 promila dla Szkocji.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu w Wielkiej Brytanii są bardzo surowe. Za takie działanie grozi mandat w kwocie do 5000 funtów, punkty karne, kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy i zatrzymanie prawa jazdy. Na konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 2500 funtów, punktów karnych oraz kary pozbawienia wolności do 3 miesięcy lub prac społecznych narażeni są również ci, którzy są w tzw. bezpośrednim posiadaniu pojazdu silnikowego. Nawet jeśli nie prowadzą samochodu i nie usiłują tego robić. Z kolei odmowa poddania się badaniom na zawartość alkoholu skutkuje karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną i zatrzymaniem prawa jazdy do 1 roku.

UWAGA!

Kierowca, który nie przekroczy dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi, ale zdaniem policjanta nie będzie w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu również podlega karze.

Jazda pod wpływem alkoholu to generalne wyłączenie odpowiedzialności towarzystw w ramach każdego rodzaju ochrony.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

W Wielkiej Brytanii kierowcy są zobowiązani do tego, aby na wyposażeniu ich pojazdu znajdował się trójkąt ostrzegawczy. Do nieobowiązkowych, ale zalecanych przedmiotów należy kamizelka odblaskowa, apteczka i gaśnica. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych warto zaopatrzyć się w zimowe opony, mimo że w Wielkiej Brytanii są one nieobowiązkowe.

Brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu nie powinien wpłynąć na problemy z wypłatą odszkodowania.

UWAGA!

Numery alarmowe w Wielkiej Brytanii:
– ogólny numer alarmowy: 112 lub 999,
– pilna porada lekarska: 111,
– policja: 101,
– zagrożenie terrorystyczne: 0800 789 321,
– Ambasada RP w Londynie: +44 (0) 207 2913 520.

Najważniejsze ryzyka związane z jazdą po Wielkiej Brytanii

Turyści, którzy wyruszają w zagraniczną podróż samochodem, są narażeni na liczne wyzwania na drodze. W Wielkiej Brytanii należy do nich z pewnością infrastruktura drogowa i oznakowanie, a także ruch lewostronny.

Stan dróg i infrastruktury

Stan dróg w Wielkiej Brytanii jest na bardzo dobrym poziomie, szczególnie jeśli chodzi o główne szlaki komunikacyjne i autostrady. Kraj posiada rozwiniętą sieć dróg i nowoczesną infrastrukturę, jednak ich stan może się różnić w zależności od regionu.

Nawierzchnia brytyjskich dróg jest utrzymana na wysokim poziomie, a najważniejsze odcinki powstały z nowoczesnych materiałów i technologii. W dużych miastach, takich jak Londyn, Manchester czy Birmingham oraz na najważniejszych trasach, mogą występować korki, zwłaszcza w godzinach szczytu i w okresach wakacyjnych. W związku ze zwiększonym ruchem w Londynie wjazd do centrum miasta jest płatny. Ma to na celu ograniczyć ruch. Na obszarach wiejskich drogi bywają wąskie, kręte i często są słabo oświetlone. Na wszystkich trasach znaki drogowe są zgodne z międzynarodowymi standardami, co ułatwia turystom poruszanie się po kraju.

CZY WIESZ, ŻE …

Ronda w Wielkiej Brytanii są bardzo popularne i stanowią kluczowy element infrastruktury drogowej. Obowiązuje na nich ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara (w lewo), a pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się na rondzie.

Niektóre brytyjskie autostrady zostały przekształcone w tzw. inteligentne autostrady, gdzie dynamicznie zarządza się pasami ruchu (np. otwierając pas awaryjny w przypadku dużego natężenia). Ponadto Wielka Brytania intensywnie inwestuje w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W miastach, takich jak Londyn czy Cambridge, znajduje się również szeroko rozwinięta sieć dróg rowerowych.

CZY WIESZ, ŻE …

Wielka Brytania może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników wypadków drogowych w Europie.

Sposób jazdy miejscowych kierowców

Brytyjscy kierowcy są znani z uprzejmości na drodze. Często ustępują pierwszeństwa, nawet jeśli nie muszą tego robić. Regularnie używają sygnałów świetlnych lub krótkiego sygnału dźwiękowego, aby podziękować lub przeprosić. Starają się jeździć płynnie i unikać gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Wielu kierowców dba także o to, aby nie blokować ruchu, nawet w sytuacjach awaryjnych.

Brytyjscy kierowcy zazwyczaj przestrzegają ograniczeń prędkości z uwagi na częste kontrole drogowe. Są także zobowiązani do tego, aby ustępować pierwszeństwa pieszym na przejściach, co jest przez nich rygorystycznie przestrzegane. Wielka Brytania intensywnie promuje rowery jako środek transportu, a kierowcy zazwyczaj zachowują odpowiednią odległość przy wyprzedzaniu rowerzystów. Z uwagi na to, że w regionach wiejskich drogi często bywają bardzo wąskie i nie posiadają poboczy, kierowcy są przyzwyczajeni do ustępowania miejsca innym pojazdom w zatokach.

Warunki atmosferyczne i ich wpływ na jazdę

Deszcz jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów brytyjskiego klimatu. Występuje przez cały rok. Wówczas nawierzchnia dróg, szczególnie asfaltowych, staje się bardzo śliska, co zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg. Pogarsza się również widoczność. W Wielkiej Brytanii dość częste są także silne wiatry, szczególnie na wybrzeżach i w otwartych terenach. Mgła pojawia się głównie w miesiącach jesiennych i zimowych oraz wczesnym rankiem w rejonach wiejskich i w dolinach. Śnieg nie jest częsty w większości regionów Wielkiej Brytanii, zatem jeśli już się pojawi może powodować znaczne zakłócenia w ruchu drogowym, szczególnie w południowych i miejskich obszarach, które nie są dobrze przygotowane na zimowe warunki.

UWAGA!

Wielka Brytania jest znana z nagłych zmian warunków atmosferycznych. Deszcz, słońce, wiatr i mgła mogą wystąpić w ciągu jednej godziny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii

Czy w Wielkiej Brytanii wymagana jest Zielona Karta?
Jakie są ograniczenia prędkości w Wielkiej Brytanii?
Czy przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii należy dostosować reflektory samochodu do ruchu lewostronnego?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/informacje-dla-podrozujacych
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Niech sobie Pani przetłumaczy z gov.uk ,odnośnie obowiązkowego wyposażeniea pojazdu"There is also no legal requirement for any safety equipment that you have to keep in your car. However, it’s always good to be prepared and having a standard safety kit in your car could prove useful should a break-down or an accident occur." Pozdrawiam
avatar autora komentarza
Włączone światła w dzień w UK? ?
Dziękujemy za komentarz. Nastąpiła pomyłka, która już została poprawiona.
avatar autora komentarza
Czy nadal są wymagane aż 3 testy w tym jeden przed wyjazdem aby dostać się własnym autem do uk?
Przepisy dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów bardzo dynamicznie się zmieniają. W dodatku to, czy konieczne będzie wykonanie testów, zależy często od tego, czy turysta jest zaszczepiony, czy przeszedł COVID-19, czy też nie. Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji na stronie MSZ. O zasadach podróżowania do Wielkiej Brytanii można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wielka-brytania.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!