Wielka Brytania – przewodnik dla kierowców

Wielka Brytania leży dosyć daleko od Polski, dlatego zdecydowana większość turystów z naszego kraju decyduje się na lot samolotem na zaplanowane tam wakacje. Tymczasem na wyspy można także dojechać samochodem. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do tej podróży. Jak?

ulica w wielkiej brytanii

COVID-19 w Wielkiej Brytanii

18 marca 2022 roku zniesiono ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii. Nie trzeba wykonywać testów przy wjeździe do kraju i okazywać dokumentów potwierdzających szczepienie na COVID-19.

UWAGA!

Pełną listę obostrzeń, a także aktualizowane na bieżąco informacje na temat epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii znajdziesz na stronie Ambasady RP w Londynie: https://www.gov.pl/web/wielkabrytania.

Podróż do Wielkiej Brytanii – praktyczne informacje

Wielka Brytania jest krajem położonym na wyspach. Dlatego też najpopularniejszym środkiem komunikacji między Polską a Zjednoczonym Królestwem jest samolot. Dzięki niemu podróż zajmie około 2,5 godziny. Nie oznacza to jednak, że na wyspy nie można dostać się samochodem. Wielką Brytanię ze stałym lądem łączy tunel pod kanałem La Manche (z Calais we Francji do Folkestone). Samochód można także przewieźć promem z Calais do Dover. Biorąc pod uwagę dojazd samochodem na wyspy, trzeba przygotować się na długą podróż. Przebycie ponad 1600 km między Warszawą a Londynem zajmie około 17-18 godzin, a podróż z postojami potrwa jeszcze dłużej.

Czy Brexit zwiększył liczbę formalności przy przekraczaniu granicy?

W styczniu 2021 roku zakończył się okres przejściowy związany z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przewidywano związane z tym utrudnienia dla turystów chcących zwiedzić ten wyspiarski kraj. Tymczasem okazuje się, że, jak do tej pory, nie przybyło zbyt wielu obostrzeń w związku z Brexitem. Przyjezdni muszą przygotować się na kontrolę przy przekraczaniu granicy, jednak nadal można posługiwać się przy tym paszportem bądź dowodem osobistym. Kierowcy, którzy jadą do Wielkiej Brytanii własnym samochodem, muszą mieć przy sobie prawo jazdy (Brytyjczycy honorują polski dokument), dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Na razie wystarczy polisa otrzymana w Polsce od ubezpieczyciela. Nie ma więc konieczności zabiegania o Zieloną Kartę, jednak PBUK zaleca jej wyrobienie.

CZY WIESZ, ŻE …

W Wielkiej Brytanii ubezpieczenie OC jest wystawiane na kierowcę, nie na samochód, jak w Polsce. To istotna informacja zwłaszcza dla osób, które rozważają wypożyczenie auta na czas podróży.

Pamiętaj o ruchu lewostronnym!

Dla przyjezdnych poruszających się własnym samochodem niemałym problemem może okazać się ruch lewostronny, który obowiązuje w Wielkiej Brytanii. O ile do prowadzenia pojazdu na lewym pasie prostej drogi można się przyzwyczaić, o tyle skrzyżowanie, na którym musisz skręcić w prawo lub poruszanie się po rondzie, mogą wymagać dużo większej koncentracji.

Jazda po lewym pasie ruchu będzie wymagała przestawienia reflektorów. Posiadanie świateł nieprzystosowanych do tamtejszych warunków i przepisów może grozić otrzymaniem mandatu.

Przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii

Żeby ułatwić sobie poruszanie się po lewym pasie, musisz skupić swoją uwagę na znakach drogowych. Poza nimi powinieneś znać kilka przepisów dotyczących ruchu drogowego na wyspach:

 • samochód można prowadzić, mając maksymalnie 0,8 promila alkoholu (za niestosowanie się grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. funtów, kara aresztu lub 12-miesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów na terenie kraju);
 • kierowca i wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy podczas jazdy;
 • światła w samochodzie muszą być włączone podczas jazdy, gdy widoczność jest mniejsza niż 100 m;
 • podczas jazdy nie należy korzystać z telefonu;
 • zabronione jest używanie klaksonu w nocy;
 • w samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę;
 • ograniczenia prędkości na znakach to wartość podana w milach na godzinę.

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Samochody osobowe w obszarze zabudowanym mogą jeździć z prędkością do 30 mph (48 km/h), na single carriageway – do 60 mph (96 km/h), na double carriageway i na autostradach – do 70 mph (112 km/h). Samochody z przyczepami kempingowymi i innymi powinny jechać o 10 mph wolniej. Wyjątkiem jest obszar zabudowany, na którym mogą jechać z tą samą prędkością, co auta osobowe.

Zwyczaje panujące na brytyjskich drogach

 • Nie ma skrzyżowań równorzędnych, za to jest wiele rond.
 • Brytyjskie drogi są monitorowane, dlatego nie warto nawet na chwilę tracić czujności i ignorować prawa.
 • Rowerzyści są na uprzywilejowanej pozycji.
 • Piesi wchodzą na jezdnię nawet na czerwonym świetle.
 • Obowiązuje zakaz wjeżdżania na buspasy.
UWAGA!

22 stycznia 2022 roku weszło w życie osiem nowych przepisów i 49 poprawek w ruchu drogowym. Wśród nich są: zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy (kara 200 funtów i 6 pkt) czy pierwszeństwo pieszych na przejściach dla pieszych, przejściach równoległych i skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną (zielone).

Stan dróg w Wielkiej Brytanii

Miłym zaskoczeniem dla podróżujących osobówkami będzie fakt, że przejazd autostradą dla samochodów o wadze do 12 ton jest bezpłatny. Wyjątek stanowi jedynie autostrada M6. Trzeba za to przewidzieć sumę pieniędzy na przejazd przez niektóre tunele i mosty.

Wybierając się nie tylko do dużych miast, ale odwiedzając także peryferia, trzeba przygotować się na przejazd wąskimi drogami, osłoniętymi przez liczne żywopłoty zasłaniające dalsze odcinki.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Wielkiej Brytanii

Ciesząc się wakacyjnym wyjazdem, łatwo zapomnieć o formalnościach, których należy dopełnić przed przekroczeniem polskiej granicy i rozpoczęciem podróży na dobre. Na swojej liście spraw do załatwienia przed urlopem zapisz punkt dotyczący ubezpieczenia samochodu. Tak, z pewnością masz OC, jednak w drodze mogą przydać Ci się także dodatkowe rodzaje ochrony w zakresie, który będzie zapewniał pomoc za granicą.

Wystarczy ubezpieczenie OC, ale lepiej wnioskować też o wystawienie Zielonej Karty

Jak już wspominałam, podczas poruszania się po Wielkiej Brytanii wystarczy mieć przy sobie ubezpieczenie OC, które obowiązuje na co dzień w Polsce. Mimo wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, na razie jest to ważny dokument na wyspach. Trzeba jednak pamiętać, że regulacje te mogą ulec zmianie do czasu Twojego wyjazdu. A pewnie nie chciałbyś dowiedzieć się na dzień przed podróżą, że bez Zielonej Karty nie pojedziesz. Wówczas na jej wyrobienie może być już za późno. Jeśli chcesz mieć ten dokument zawsze pod ręką, wnioskuj o jego wystawienie już na etapie zakupu polisy (Zielona Karta będzie ważna przez cały rok – do końca obowiązywania umowy ubezpieczenia OC). Możesz zdecydować się na jej wyrobienie przed wyjazdem, jednak nie rób tego później niż na trzy tygodnie przed podróżą.

Autocasco na wszelki wypadek?

W Wielkiej Brytanii przestępczość związana z kradzieżą czy niszczeniem pojazdów nie jest zakrojona na szeroką skalę. Pamiętaj, że Twój samochód może jednak ucierpieć przez niszczycielski żywioł lub podczas wypadku drogowego. Jeśli to Ty będziesz jego sprawcą i nie będziesz miał ubezpieczenia AC, nie otrzymasz odszkodowania na naprawę. Podczas dalekiego wyjazdu warto mieć wsparcie z każdej możliwej strony. Jeśli zdecydujesz się kupić autocasco, zadbaj, aby ochrona w jego ramach obowiązywała nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Europy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie assistance do Wielkiej Brytanii?

Dzięki ubezpieczeniu assistance towarzystwo ubezpieczeniowe pomoże Ci, jeśli Twój samochód zostanie unieruchomiony lub uszkodzony w kolizji czy wypadku. Jadąc do Wielkiej Brytanii, zadbaj o zwiększony limit holowania, dzięki któremu będziesz mógł przewieźć uszkodzone auto na lawecie do Polski, a przynajmniej w pobliże granicy, aby zminimalizować koszt związany z tą usługą. Przyda się także samochód zastępczy, dzięki któremu będziesz mógł kontynuować podróż po Anglii czy Walii nawet wtedy, gdy Twój pojazd trafi na kilka dni do warsztatu.

W ramach assistance przydatną usługą staje się też pomoc prawnika znającego miejscowe przepisy, oraz tłumacza. Chociaż w dzisiejszych czasach większość podróżnych jest w stanie porozumieć się po angielsku, bardziej skomplikowane kwestie, np. prawne lub związane z naprawą auta, mogą okazać się barierą nie do przeskoczenia. Wówczas wsparcie osoby dobrze znającej język będzie nieocenione.

Podobnie jak w przypadku autocasco, również assistance musi mieć odpowiedni zakres terytorialny. Ubezpieczenie, które zapewni Ci pomoc tylko w granicach Polski, na niewiele się zda podczas feralnych wakacji na wyspach. Upewnij się zatem, czy rzeczywiście będziesz mógł liczyć na TU w awaryjnej sytuacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd turystyczny do Wielkiej Brytanii

Czy w związku z Brexitem zmieniły się warunki wjazdu turystów do Wielkiej Brytanii?
Czy w Londynie panują odmienne zasady parkowania?
Czy do Wielkiej Brytanii mogę zabrać swojego pupila?
PODSUMOWANIE
 • W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Podczas podróży do Wielkiej Brytanii własnym samochodem powinieneś mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, ale zalecane jest również wyrobienie Zielonej Karty.
 • Oprócz dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC, podczas podróży do Wielkiej Brytanii powinieneś mieć przy sobie także dowód rejestracyjny i prawo jazdy.
 • W Wielkiej Brytanii samochód można prowadzić, mając maksymalnie 0,8 promila alkoholu we krwi.
 • Przejazd autostradą autem do 12 ton jest bezpłatny.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy nadal są wymagane aż 3 testy w tym jeden przed wyjazdem aby dostać się własnym autem do uk?
Przepisy dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów bardzo dynamicznie się zmieniają. W dodatku to, czy konieczne będzie wykonanie testów, zależy często od tego, czy turysta jest zaszczepiony, czy przeszedł COVID-19, czy też nie. Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji na stronie MSZ. O zasadach podróżowania do Wielkiej Brytanii można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wielka-brytania.
avatar autora komentarza
Włączone światła w dzień w UK? ?
Dziękujemy za komentarz. Nastąpiła pomyłka, która już została poprawiona.
avatar autora komentarza
Niech sobie Pani przetłumaczy z gov.uk ,odnośnie obowiązkowego wyposażeniea pojazdu"There is also no legal requirement for any safety equipment that you have to keep in your car. However, it’s always good to be prepared and having a standard safety kit in your car could prove useful should a break-down or an accident occur." Pozdrawiam
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!