Irlandia – przewodnik dla kierowców

Jazda samochodem po irlandzkich drogach może być o tyle trudna, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Kierowcy, którzy nie są przyzwyczajeni do takich zmian z pewnością będą bardziej narażeni na udział w zdarzeniach drogowych. Zwłaszcza na początku. Co musisz wiedzieć, żeby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu? Jak zabezpieczyć się na wypadek uczestniczenia w stłuczce? Jakie inne ubezpieczenia przydadzą Ci się podczas pobytu w Irlandii?

Trasa z Warszawy do Dublina samochodem potrwa dobę

Podróż z Warszawy do Dublina to kwestia 3 godzin, jeśli wybierzesz bezpośrednie połączenie samolotem. Trasa liniami lotniczymi z przesiadką będzie trwała nieco dłużej, bo około 5,5 godziny. Nie tylko ze względu na różnicę w czasie podróży, ale też ze względu na to, że po drodze trzeba pokonać Kanał La Manche, a następnie, po przejechaniu Wielkiej Brytanii ze wschodu na zachód konieczna jest jeszcze przeprawa promem do samej Irlandii, lot samolotem wydaje się wygodniejszą opcją. Żeby mieć komfort przemieszczania się po kraju, można na miejscu wynająć samochód. Jeśli jednak chciałbyś wybrać się do Irlandii autem, powinieneś przygotować się na długą podróż. Trasa między stolicami Polski i Irlandii liczy 2240 km, a na jej przebycie potrzeba niemal doby, nie licząc przystanków i przerw po drodze.

Kierowca powinien zabrać polskie prawo jazdy i ubezpieczenie

Bez względu na to, czy jedziesz do Irlandii swoim samochodem, czy zamierzasz wynająć auto na miejscu, powinieneś zabrać ze sobą prawo jazdy, którym posługujesz się na terenie ojczyzny. Międzynarodowy dokument nie jest w tym kraju akceptowany. Oprócz dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu, konieczne jest też posiadanie dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia samochodu i dowodu wniesienia opłaty drogowej.

Żeby móc przekroczyć irlandzką granicę, musisz mieć przy sobie także dowód osobisty lub paszport. W ciągu doby od wjazdu do Irlandii powinieneś powiadomić o tym fakcie tamtejsze służby graniczne.

UWAGA!

Przed wyjazdem do Irlandii trzeba wypełnić formularz online Passenger Locator Form. Od 19.07.2021 dorośli oraz dzieci w wieku 12-17 lat mogą wjechać swobodnie na wyspę, okazując jeden z wybranych dokumentów:

 • dowód szczepienia przeciwko COVID-19,
 • dowód przejścia choroby i wyzdrowienia w ciągu ostatnich 180 dni,
 • negatywny wynik testu RT-PCR, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Irlandii. Wynik należy zachować przez minimum 14 dni.

Więcej informacji na temat obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w Irlandii znajdziesz w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dobrej jakości autostrady i jednopasmowe drogi krajowe

Irlandia dysponuje dosyć dobrze rozbudowaną siecią dróg, jednak nie wszystkie z nich doprowadzą do istotnych w kraju miejsc, np. autostrada, która prowadzi w kierunku Achill dosyć wcześnie zmienia się w drogę krajową, którą trzeba dojechać do celu. Mimo dosyć dobrej jakości nawierzchni, irlandzkie autostrady nie zostały jednak wyposażone w barierki energochłonne, które znajdowałyby się między pasami ruchu. Irlandczycy postawili tu na zieleń i to ona stanowi granicę między pasami prowadzącymi w różnych kierunkach.

Drogi krajowe z kolei są zwykle jednopasmowe, aczkolwiek pasy te są dosyć szerokie, a na wielu odcinkach biegną pasy awaryjne i pasy do wyprzedzania, co ułatwia wykonywanie manewrów.

Przejazd niektórymi drogami, tunelami i mostami w Irlandii może wymagać wniesienia opłaty.

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny – najważniejsze przepisy drogowe

Wybierając się do Irlandii samochodem lub decydując się na wynajem pojazdu na miejscu, musisz pamiętać, że w Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Przyzwyczajenie się do jazdy lewym pasem z pewnością zajmie Ci nieco czasu. Szczególną ostrożność zachowaj podczas wjeżdżania na rondo, na którym powinieneś pojechać w lewo, a także podczas skrętu w prawo na zwykłym skrzyżowaniu.

Od kierowców poruszających się samochodami na irlandzkich tablicach wymagane jest posiadanie w samochodzie trójkąta ostrzegawczego, apteczki oraz gaśnicy, którą należy przewozić we wnętrzu pojazdu, nie w bagażniku.

Podczas jazdy powinieneś mieć włączone światła bez względu na to, czy jedziesz w dzień, czy w nocy. Wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe powinny ponadto mieć zapięte pasy.

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują kierowców poruszających się po irlandzkich drogach?

W terenie zabudowanym Poza terenem zabudowanymNa drodze ekspresowej Na autostradzie
Samochód osobowy50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Pojazd z przyczepą50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Ciężarówki o masie powyżej 3,5 t50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h
Źródło: http://autempoeuropie.pl.
irlandia - ważne numery

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Irlandii

Jeśli to właśnie swoim samochodem wybierzesz się do Irlandii, powinieneś zadbać o ubezpieczenie pojazdu. Niektóre rodzaje ochrony są obowiązkowe, inne dobrowolne. Czy w Irlandii trzeba bać się utraty własnego pojazdu? Czy wystarczy poprzestać na zakupie ubezpieczenia OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Z pewnością musisz posiadać wspomniane już ubezpieczenie OC. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą polisę, którą kupiłeś ostatnio, aby w razie potrzeby móc ją okazać i w ten sposób udowodnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie. Na wyjazd do Irlandii nie będziesz potrzebował ani Zielonej Karty, ani ubezpieczenia granicznego.

AC, żeby otrzymać rekompensatę w razie włamania do samochodu

Według informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w dużych miastach zdarzają się włamania do samochodów. W ich wyniku pojazd może zostać uszkodzony, skradziony lub przywłaszczone może zostać jego wyposażenie. Jeśli obawiasz się, że to właśnie Ciebie dotknie taka sytuacja, wykup przed wyjazdem autocasco. Wybierając tę polisę, pamiętaj, aby upewnić się, że ochrona będzie działała na terenie całej Europy. Ubezpieczyciele przygotowują zazwyczaj ofertę autocasco w kilku wariantach. Część z nich będzie zapewniała ochronę jedynie na terenie Polski, inne będą miały szerszy zakres terytorialny, a więc będą chroniły także w innych krajach europejskich, również na terenie Irlandii. Planując wyjazd do tego kraju, wybierz tę drugą opcję.

Assistance zawsze pomocne za granicą

Warto też pomyśleć o assistance, które może zapewnić Ci pomoc ubezpieczyciela po wypadku, kradzieży lub awarii. Przy wyborze tego rodzaju ochrony powinieneś upewnić się nie tylko co do tego, że otrzymasz wsparcie w każdym z tych przypadków (a przynajmniej po kradzieży i wypadku), ale także, że otrzymasz wsparcie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jakie usługi powinno zawierać to ubezpieczenie? Oto kilka przykładów:

 • naprawę pojazdu na miejscu,
 • holowanie (z możliwie wysokim limitem),
 • naprawę w warsztacie,
 • samochód zastępczy lub zakwaterowanie na czas naprawy albo organizację powrotu do Polski innym środkiem transportu – po szkodzie całkowitej lub kradzieży),
 • organizację opieki nad dziećmi (jeśli podróżujesz z małoletnimi i obawiasz się, że w razie hospitalizacji nie będzie miał kto się nimi zająć),
 • pomoc prawnika,
 • pomoc tłumacza.

NNW, abyś mógł skorzystać z opieki medycznej po wypadku

Skoro masz już ochronę dla swojego samochodu, powinieneś zadbać również o własne dobro i bezpieczeństwo Twoich pasażerów. Taką ochronę zapewni Tobie i Twoim bliskim ubezpieczenie NNW, które działa wtedy, gdy ucierpisz w wyniku wypadku drogowego. W ramach tej polisy będziesz mógł liczyć na ubezpieczyciela m.in. wtedy, gdy konieczne będzie wniesienie opłaty za leczenie.

Musisz wiedzieć, że niewielu irlandzkich lekarzy ma podpisany kontrakt z tamtejszą publiczną służbą zdrowia, a tylko skorzystanie z ich usług umożliwia uzyskanie bezpłatnej konsultacji. Co prawda, w nagłych przypadkach powinieneś otrzymać pomoc lekarza, jednak czasem dużo łatwiej jest skorzystać z tych usług prywatnie, jeśli liczy się czas. A takiej prywatnej interwencji nie opłaci NFZ nawet posiadaczom karty EKUZ.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Irlandii

Podczas urlopu powinieneś zapewnić sobie bezpieczeństwo i wsparcie nie tylko na czas podróży i zdarzeń z nią związanych, ale także w trakcie pobytu. Zatrucie i konieczność leczenia, wypadek w trakcie uprawiania sportu lub wybicie szyby w hotelu i obciążenie odszkodowaniem. Jakie formy pomocy zapewni Ci ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Zacznij od EKUZ!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, na podstawie którego możesz skorzystać z pomocy medycznej na takich zasadach, na których otrzymują ją Irlandczycy. W tym wyspiarskim kraju bezpłatną pomoc na podstawie EKUZ otrzymasz w nagłych przypadkach i od lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z publiczną służbą zdrowia w Irlandii (mowa tu nie tylko o poradzie lekarskiej, ale także o hospitalizacji i bezpłatnej realizacji recepty wystawionej przez lekarza HSE). Tych lekarzy nie ma jednak zbyt wielu. Dlatego EKUZ może okazać się niewystarczające.

Ubezpieczenie kosztów leczenia da Ci więcej możliwości

To właśnie to prywatne ubezpieczenie pozwoli Ci korzystać z pomocy medycznej w szerszym zakresie. Dzięki ubezpieczeniu KL będziesz mógł liczyć na lekarza nie tylko w publicznych placówkach, ale także otrzymasz wsparcie prywatnego medyka, a ubezpieczyciel pokryje koszty konsultacji. I nie tylko wizyt, ale także hospitalizacji, niezbędnych badań i operacji, również zabiegów stomatologicznych, a także transportu medycznego czy zakupu leków, jeśli tylko okaże się to niezbędne, abyś mógł zostać przetransportowany do Polski.

Ubezpieczenie bagażu, jeśli walizka zniknie podczas włamania

Bagaż, który przewozisz w samochodzie, możesz ubezpieczyć nie tylko w ramach ubezpieczenia turystycznego, ale także przy zakupie polisy komunikacyjnej. Ta dodatkowa ochrona zapewni Ci pomoc finansową, jeśli zgubisz swoją walizkę, ulegnie ona zniszczeniu, np. w wyniku wypadku drogowego lub podczas ładowania do luku bagażowego, a także gdy dojdzie do kradzieży Twoich rzeczy. Dzięki polisie będziesz mógł bez obaw kupić najpotrzebniejsze przedmioty, których możesz potrzebować w podróży, a ubezpieczyciel zwróci poniesione przez Ciebie koszty. Wiedząc, że w Irlandii dochodzi do włamań do pojazdów, zastanów się, czy nabycie również takiego ubezpieczenia nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jeśli spowodujesz szkodę innym

To, że masz ubezpieczenie OC samochodowe, nie oznacza, że w jego ramach otrzymasz wsparcie w każdej sytuacji. Tzn. w większości tych związanych z korzystaniem z samochodu – owszem, ale co, jeśli Twoje dziecko wybije szybę w pokoju hotelowym, gdy będzie grało w piłkę? Co zrobisz, gdy Twój pies pogryzie innego turystę lub przechodnia? Albo wjedziesz rowerem w pieszego, a ten w wyniku upadku złamie rękę? W każdym z tych przypadków możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności i wezwany do pokrycia strat. Nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnych środków, jeśli wykupisz wcześniej OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu to ubezpieczyciel przejmie za Ciebie obowiązek zrekompensowania strat poszkodowanym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy poruszającego się po irlandzkich drogach?
Kierowca może prowadzić pojazd, jeśli ma nie więcej niż 0,5 promila we krwi.
Czy można poruszać się po Irlandii samochodem zarejestrowanym w Polsce?
Jeśli przyjeżdżasz do Irlandii w celach turystycznych, możesz jeździć po tamtejszych drogach na polskich tablicach rejestracyjnych. Turyści, w przeciwieństwie do osób, które jadą do Irlandii do pracy, nie muszą rejestrować samochodu w tym kraju.
Czy polisa turystyczna chroni na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas zagranicznej podróży?
Wielu ubezpieczycieli rozszerzyło zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o pokrycie kosztów leczenia i usługi assistance w sytuacji zakażenia koronawirusem. Bez konieczności opłacania dodatkowej składki takie wsparcie oferuje chociażby PZU w ramach ubezpieczenia turystycznego PZU Wojażer.
PODSUMOWANIE
 • Lot z Warszawy do Dublina trwa 3 godziny.
 • Natomiast samochodem trzeba pokonać ponad 2200 km i przepłynąć promem na wyspę.
 • Kierowca powinien mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
 • W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Przed wyjazdem warto wykupić także dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne: AC (jeśli to możliwe), autocasco, NNW.
 • Dodatkową ochronę zapewni także ubezpieczenie turystyczne.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!