Irlandia samochodem – przewodnik dla kierowców

Jazda samochodem po irlandzkich drogach może być o tyle trudna, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Kierowcy, którzy nie są przyzwyczajeni do takich zmian, z pewnością będą bardziej narażeni na udział w zdarzeniach drogowych. Zwłaszcza na początku. Co musisz wiedzieć, żeby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu? Jak zabezpieczyć się na wypadek uczestniczenia w stłuczce? Jakie inne ubezpieczenia przydadzą Ci się podczas pobytu w Irlandii?

dublin

Trasa z Warszawy do Dublina samochodem potrwa dobę

Podróż z Warszawy do Dublina to kwestia 3 godzin, jeśli wybierzesz bezpośrednie połączenie samolotem. Trasa liniami lotniczymi z przesiadką będzie trwała nieco dłużej, bo około 5,5 godziny. Nie tylko ze względu na różnicę w czasie podróży, ale też ze względu na to, że po drodze trzeba pokonać kanał La Manche, a następnie, po przejechaniu Wielkiej Brytanii ze wschodu na zachód, konieczna jest jeszcze przeprawa promem do samej Irlandii, lot samolotem wydaje się wygodniejszą opcją. Żeby mieć komfort przemieszczania się po kraju, można na miejscu wynająć samochód. Jeśli jednak chciałbyś wybrać się do Irlandii autem, powinieneś przygotować się na długą podróż. Trasa między stolicami Polski i Irlandii liczy 2240 km, a na jej przebycie potrzeba niemal doby, nie licząc przystanków i przerw po drodze.

Kierowca powinien zabrać polskie prawo jazdy i ubezpieczenie

Bez względu na to, czy jedziesz do Irlandii swoim samochodem, czy zamierzasz wynająć auto na miejscu, powinieneś zabrać ze sobą prawo jazdy, którym posługujesz się na terenie ojczyzny. Międzynarodowy dokument nie jest w tym kraju akceptowany. Oprócz dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu, konieczne jest też posiadanie dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia samochodu i dowodu wniesienia opłaty drogowej.

Żeby móc przekroczyć irlandzką granicę, musisz mieć przy sobie także dowód osobisty lub paszport. W ciągu doby od wjazdu do Irlandii powinieneś powiadomić o tym fakcie tamtejsze służby graniczne.

UWAGA!

Od 6 marca 2022 roku zniesione zostały wszystkie obostrzenia covidowe dotyczące podróżowania do Irlandii. Oznacza to, że przy wjeździe do tego kraju nie jest konieczne okazywanie dowodu zaszczepienia, przejścia COVID-19 lub negatywnego wyniku testu. Po przyjeździe nie ma obowiązku kwarantanny. Podróżni nie muszą także wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Dobrej jakości autostrady i jednopasmowe drogi krajowe

Irlandia dysponuje dosyć dobrze rozbudowaną siecią dróg, jednak nie wszystkie z nich doprowadzą do istotnych w kraju miejsc, np. autostrada, która prowadzi w kierunku Achill, dosyć wcześnie zmienia się w drogę krajową, którą trzeba dojechać do celu. Mimo dosyć dobrej jakości nawierzchni, irlandzkie autostrady nie zostały jednak wyposażone w barierki energochłonne, które znajdowałyby się między pasami ruchu. Irlandczycy postawili tu na zieleń i to ona stanowi granicę między pasami prowadzącymi w różnych kierunkach.

Drogi krajowe z kolei są zwykle jednopasmowe, aczkolwiek pasy te są dosyć szerokie, a na wielu odcinkach biegną pasy awaryjne i pasy do wyprzedzania, co ułatwia wykonywanie manewrów.

Przejazd niektórymi drogami, tunelami i mostami w Irlandii może wymagać wniesienia opłaty.

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny – najważniejsze przepisy drogowe

Wybierając się do Irlandii samochodem lub decydując się na wynajem pojazdu na miejscu, musisz pamiętać, że w Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Przyzwyczajenie się do jazdy lewym pasem z pewnością zajmie Ci nieco czasu. Szczególną ostrożność zachowaj podczas wjeżdżania na rondo, na którym powinieneś pojechać w lewo, a także podczas skrętu w prawo na zwykłym skrzyżowaniu.

Od kierowców poruszających się samochodami na irlandzkich tablicach wymagane jest posiadanie w samochodzie trójkąta ostrzegawczego, apteczki oraz gaśnicy, którą należy przewozić we wnętrzu pojazdu, nie w bagażniku.

Podczas jazdy powinieneś mieć włączone światła bez względu na to, czy jedziesz w dzień, czy w nocy. Wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe powinny ponadto mieć zapięte pasy.

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują kierowców poruszających się po irlandzkich drogach?

W terenie zabudowanym Poza terenem zabudowanymNa drodze ekspresowej Na autostradzie
Samochód osobowy50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Pojazd z przyczepą50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Ciężarówki o masie powyżej 3,5 t50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h
Źródło: http://autempoeuropie.pl.
irlandia - ważne numery

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Irlandii

Jeśli to właśnie swoim samochodem wybierzesz się do Irlandii, powinieneś zadbać o ubezpieczenie pojazdu. Niektóre rodzaje ochrony są obowiązkowe, inne dobrowolne. Czy w Irlandii trzeba bać się utraty własnego pojazdu? Czy wystarczy poprzestać na zakupie ubezpieczenia OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Z pewnością musisz posiadać wspomniane już ubezpieczenie OC. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą polisę, którą kupiłeś ostatnio, aby w razie potrzeby móc ją okazać i w ten sposób udowodnić, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie. Na wyjazd do Irlandii nie będziesz potrzebował ani Zielonej Karty, ani ubezpieczenia granicznego.

AC, żeby otrzymać rekompensatę w razie włamania do samochodu

Według informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w dużych miastach zdarzają się włamania do samochodów. W ich wyniku pojazd może zostać uszkodzony, skradziony lub przywłaszczone może zostać jego wyposażenie. Jeśli obawiasz się, że to właśnie Ciebie dotknie taka sytuacja, wykup przed wyjazdem autocasco. Wybierając tę polisę, pamiętaj, aby upewnić się, że ochrona będzie działała na terenie całej Europy. Ubezpieczyciele przygotowują zazwyczaj ofertę autocasco w kilku wariantach. Część z nich będzie zapewniała ochronę jedynie na terenie Polski, inne będą miały szerszy zakres terytorialny, a więc będą chroniły także w innych krajach europejskich, również na terenie Irlandii. Planując wyjazd do tego kraju, wybierz tę drugą opcję.

Assistance zawsze pomocne za granicą

Warto też pomyśleć o assistance, które może zapewnić Ci pomoc ubezpieczyciela po wypadku, kradzieży lub awarii. Przy wyborze tego rodzaju ochrony powinieneś upewnić się nie tylko co do tego, że otrzymasz wsparcie w każdym z tych przypadków (a przynajmniej po kradzieży i wypadku), ale także, że otrzymasz wsparcie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jakie usługi powinno zawierać to ubezpieczenie? Oto kilka przykładów:

 • naprawa pojazdu na miejscu;
 • holowanie (z możliwie wysokim limitem);
 • naprawa w warsztacie;
 • samochód zastępczy lub zakwaterowanie na czas naprawy albo organizacja powrotu do Polski innym środkiem transportu po szkodzie całkowitej lub kradzieży;
 • organizacja opieki nad dziećmi, jeśli podróżujesz z małoletnimi i obawiasz się, że w razie hospitalizacji nie będzie miał kto się nimi zająć;
 • pomoc prawnika;
 • pomoc tłumacza.

NNW, abyś mógł skorzystać z opieki medycznej po wypadku

Skoro masz już ochronę dla swojego samochodu, powinieneś zadbać również o własne dobro i bezpieczeństwo Twoich pasażerów. Taką ochronę zapewni Tobie i Twoim bliskim ubezpieczenie NNW, które działa wtedy, gdy ucierpisz w wyniku wypadku drogowego. W ramach tej polisy będziesz mógł liczyć na ubezpieczyciela m.in. wtedy, gdy konieczne będzie wniesienie opłaty za leczenie.

Musisz wiedzieć, że niewielu irlandzkich lekarzy ma podpisany kontrakt z tamtejszą publiczną służbą zdrowia, a tylko skorzystanie z ich usług umożliwia uzyskanie bezpłatnej konsultacji. Co prawda, w nagłych przypadkach powinieneś otrzymać pomoc lekarza, jednak czasem dużo łatwiej jest skorzystać z tych usług prywatnie, jeśli liczy się czas. A takiej prywatnej interwencji nie opłaci NFZ nawet posiadaczom karty EKUZ.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Irlandii?

Cena ubezpieczenia samochodu zależy od indywidualnych cech kierowcy i parametrów jego samochodu, dlatego w każdym przypadku może być inna. Sprawdźmy, ile za polisę obejmującą ubezpieczenie OC, a także autocasco i assistance działające za granicą musiałby zapłacić 33-letni kierowca z Torunia, który jeździ Fordem Galaxy (rok produkcji: 2018, benzyna, pojemność silnika: 1499 cm3), ma prawo jazdy od 2014 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
LINK4OC + Assistance621 zł
TrastiOC + Assistance676 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance779 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance801 zł
mtu24.plOC + AC mini + NNW + Assistance*1 123 zł
WienerOC + Assistance1 124 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1 787 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1 871 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1 834 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance2 275 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance2 348 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (22.01.2024).
*ubezpieczenie assistance obowiązujące w Polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy poruszającego się po irlandzkich drogach?
Czy można poruszać się po Irlandii samochodem zarejestrowanym w Polsce?
Czy polisa turystyczna chroni na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas zagranicznej podróży?
PODSUMOWANIE
 • Lot z Warszawy do Dublina trwa 3 godziny.
 • Natomiast samochodem trzeba pokonać ponad 2200 km i przepłynąć promem na wyspę.
 • Kierowca powinien mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
 • W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Przed wyjazdem warto wykupić także dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne: autocasco, assistance czy NNW.
 • Dodatkową ochronę zapewni także ubezpieczenie turystyczne.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC