Zwyżki w ubezpieczeniu mieszkaniowym – za co zapłacisz więcej?

Koszt ubezpieczenia zależy między innymi od rodzaju nieruchomości, jej wartości, położenia, a także od sum ubezpieczeń i zakresu ochrony. Duże znaczenie odgrywają także zniżki i zwyżki. Tym razem przyjrzymy się czynnikom, które podnoszą bazową składkę ubezpieczenia mieszkania i domu!

zwyzki ubezpieczenie mieszkania

Składka ubezpieczenia mieszkania i domu – od czego zależy jej wysokość?

Zgodnie z przepisami prawa w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym musi być zatrudniony aktuariusz. Kto to taki jest? To specjalista, który zajmuje się między innymi kalkulowaniem ryzyka i taryfikacją składek. To właśnie od ryzyka ubezpieczeniowego, a także zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela, zależy wysokość składki.

Bezpośrednio na to wskazują zapisy z OWU Generali Mój Dom:

Wysokość składki jest ustalana po dokonaniu oceny ryzyka, na podstawie aktualnie obowiązującej taryfy dla danego ubezpieczenia, z uwzględnieniem zniżek i zwyżek w składce wynikających z taryfy.

Źródło: Ogólne warunki ubezpieczenia Generali Mój Dom.

Z kolei w OWU Ubezpieczenia mieszkaniowe “Twoje miejsce” UNIQA zapisano, że składka obliczana jest według taryfy składkowej, biorąc w szczególności pod uwagę:

  • przedmiot ubezpieczenia,
  • sumy ubezpieczenia,
  • zakres ubezpieczenia,
  • zwyżki taryfowe,
  • obniżki taryfowe.

Im większa jest odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym składka będzie wyższa. Dlatego ubezpieczenia o wyższych sumach, większym zakresie i dotyczące większej liczby przedmiotów będą droższe. Na cenę polisy mieszkaniowej wpływ mają także zniżki i zwyżki – cechy nieruchomości, sposób jej użytkowania, zabezpieczenia, forma własności czy zdarzenia ubezpieczeniowe (szkody w przeszłości – najczęściej z ostatnich kilku lat).

Zwyżki w ubezpieczeniu domu i mieszkania – z jakich powodów zapłacimy więcej za ochronę?

Towarzystwa przygotowują taryfy bazowe dla oferowanych przez siebie ubezpieczeń. To w oparciu o nie w dniu składania wniosku o ubezpieczenie mieszkania lub domu wyliczana jest wysokość składki. Niektóre informacje związane z cechami nieruchomości i jej użytkowaniem wpływają na obniżenia lub podwyższenie składki – to tak zwane zniżki oraz zwyżki.

UWAGA!

Rodzaj i wielkość zwyżek zależy od strategii marketingowej konkretnego ubezpieczyciela!

Na przykład ubezpieczyciel UNIQA podaje, że do zwyżek taryfowych zalicza:

  • prowadzenie działalności gospodarczej w ubezpieczonej nieruchomości,
  • wynajem ubezpieczonej nieruchomości osobom trzecim.

Ubezpieczyciele w formularzach pytają o wynajem ubezpieczonej nieruchomości i rodzaj konstrukcji. Warto także pamiętać, że liczba szkód w ostatnich latach może wpłynąć na wysokość składki (aczkolwiek nie musi). I tak LINK4 pyta o ich liczbę w ostatnich 3 latach, Generali w ostatnich 5 latach, a UNIQA w ciągu minionego roku, a szkód powodziowych w ciągu ostatnich 10 lat.

UWAGA!

Liczba i rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych nieruchomości wpływa na wysokość składki przez naliczenie zniżki do taryfy bazowej!

Składka ubezpieczenia mieszkania i domu wzrośnie także, gdy zdecydujemy się na opłacenie jej w ratach. W przypadku rocznej ochrony towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zapłacenie za nią jednorazowo lub w dwóch ratach.

przyczyny zwyżek w ubezpieczeniu mieszkania - infografika

Wysokości składek ze względu na zwyżki – przykłady

Na podstawie przykładowych kalkulacji ubezpieczenia mieszkania, sprawdziliśmy, jak zwyżki wpływają na wysokość składki. Pod uwagę wzięliśmy wymienione wyżej czynniki, czyli prowadzenie działalności gospodarczej, wynajem, drewnianą konstrukcję, szkody w przeszłości i rozłożenie opłaty na raty.

Przedstawione poniżej oferty dotyczą następujących wariantów: Generali Optymalny, UNIQA Optymalny, LINK4 Elastyczny. Dla przejrzystości tabel nie podajemy sum ubezpieczeń, ponieważ zależy nam na pokazaniu wpływu zwyżek na wysokość składek. Przyjęliśmy również proponowane przez ubezpieczycieli wartości wybranych nieruchomości.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Nasza przykładowa nieruchomość to 140-metrowy dom we Wrocławiu. Budynek powstał w 1992 roku, należy do właściciela oraz ma zamontowane drzwi antywłamaniowe. Do tej pory ubezpieczony nie zgłaszał szkód. Ceny zostały zaokrąglone!

UbezpieczycielBrak działalności gospodarczejProwadzenie działalności gospodarczej
UNIQA743 zł1113 zł
LINK4786 zł857 zł
Generali931 zł1058 zł
Źródło: Kalkulatory na stronach ubezpieczycieli (20.08.2024).

W przypadku ubezpieczenia nieruchomości, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zaznaczono w kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania online UNIQA i LINK4, że prowadzona jest ona do 50% powierzchni całkowitej. Dodatkowo w przypadku ubezpieczyciela UNIQA zaznaczono, że jest ona związana z pracą biurową, usługami bądź handlem detalicznym.

Kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania Generali nie zawiera pytania dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej – dlatego wysokość składki jest taka sama. Jednak po otrzymaniu oferty można wybrać dodatkową ochronę przedmiotów do działalności.

Wynajem mieszkania bądź domu

Czy wynajem mieszkania znacząco wpłynie na wysokość składki ubezpieczenia mieszkania? Aby to sprawdzić, przeprowadziliśmy kolejny raz kalkulację, lecz tym razem dotyczyła ona mieszkania w bloku we Wrocławiu o powierzchni 58 m² z 1992 roku. Nieruchomość zabezpieczona jest drzwiami antywłamaniowymi oraz domofonem.

UbezpieczycielNieruchomość zamieszkana przez właścicielaNieruchomość wynajmowana osobom trzecim
LINK4336 zł347 zł
Generali385 zł439 zł
UNIQA503 zł529 zł
Źródło: Kalkulatory na stronach ubezpieczycieli (20.08.2024).

W Generali i UNIQA wysokość składki ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania były wyższe. Jednak w przypadku ubezpieczyciela UNIQA musieliśmy wybrać wariant All risk – ubezpieczyciel założył, że właściciel chce ubezpieczyć tylko mury i elementy stałe, a ubezpieczenie ruchomości będzie w kwestii wynajmujących.

Drewniana konstrukcja domu 

W przypadku drewnianych konstrukcji wycena przeprowadzana jest indywidualnie po konsultacji z doradcą ubezpieczeniowym. Warto jednak przyjrzeć się, dla jakich budowli trzeba zaznaczyć, że nie jest ona murowana.

UNIQA wskazuje, że na pytanie, czy ściany i dach domu wykonane są z elementów palnych, należy odpowiedzieć “Tak”, gdy:

  • dom zbudowany jest z bali (technologia kanadyjska, skandynawska lub podobna),
  • w dachu domu znajduje się trzcina, słoma bądź gonty drewniane.

Z kolei Generali wskazuje, że konstrukcja drewniana to taka, w której elementy nośne (ściany, słupy, podciągi i ramy) są drewniane, a więc szkielet jest wykonany z drewna lub cała konstrukcja powstała z bali. Do budynków drewnianych zalicza się także te, które w ponad 50% wykonano z drewna. 

UWAGA!

Jeśli kamienica ma konstrukcję drewnianą, również trzeba zaznaczyć, że jest ona drewniana!

Ubezpieczenie domu czy mieszkania w budynkach o konstrukcji drewnianej będzie droższe od tego murowanego, ponieważ ryzyko związane z pożarem jest większe. Dlatego wycenę składki przeprowadza się indywidualnie po kontakcie z agentem ubezpieczeniowym.

Liczba szkód

Jak bardzo wystąpienie jednej szkody wpłynie na cenę ubezpieczenia mieszkania. Sprawdziliśmy to na podstawie 65-metrowego mieszkania w Krakowie (drzwi antywłamaniowe, domofon). Nieruchomość jest własnościowa i wybudowano ją w 2002 roku.

UbezpieczycielBrak szkód w ciągu ostatniego rokuJedna szkoda w ostatnim roku
LINK4334 zł426 zł
Generali392 zł509 zł
UNIQA566 zł909 zł
Źródło: Kalkulatory na stronach ubezpieczycieli (20.08.2024).

Składka wzrosła we wszystkich firmach. W Generali i LINK4 o ok. 100 złotych, a w UNIQA o ponad 300 zł.

Rozłożenie składki na raty

Czy jednorazowa opłata składki wyjdzie taniej niż rozłożenie opłaty na dwie raty? W przypadku ubezpieczenia samochodu OC i AC zawsze lepiej jest zapłacić od razu całą składkę. Czy w ubezpieczeniu wspomnianego wyżej mieszkania w Krakowie będzie podobnie?

Ubezpieczyciel1 rata2 raty
LINK4334 zł397 zł
Generali392 zł471 zł
UNIQA566 zł710 zł
Źródło: Kalkulatory na stronach ubezpieczycieli (20.08.2024).

Okazuje się, że tak! Wszyscy ubezpieczyciele podnieśli opłatę w tym drugim przypadku, dlatego zawsze warto od razu opłacić całą składkę, by nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania i domu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwyżki w ubezpieczeniu mieszkaniowym

Skąd biorą się zwyżki w ubezpieczeniu mieszkania?
Czy opłaca się płacić składkę za ubezpieczenie mieszkania w ratach?
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia mieszkania i domu?
PODSUMOWANIE
  • Wysokość składki oblicza się na podstawie taryf, które powstają po analizie ryzyka ubezpieczeniowego.
  • Na wysokość składki wpływają: cechy i rodzaj nieruchomości, sumy ubezpieczeń, zakres ochrony, zwyżki oraz zniżki.
  • Zwyżki w ubezpieczeniu mieszkania i domu związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, wynajmem oraz konstrukcja drewnianą nieruchomości.
  • Koszt ubezpieczenie może wzrosnąć, ale nie musi, ze względu na powstałe w przeszłości szkody w nieruchomości.
  • Rozłożenie składki na raty podnosi koszt ubezpieczenia nieruchomości.
Źródła:
  • https://generaliagro.pl/wp-content/uploads/OWU_Generali-Moj-Dom_21_02.pdf
  • https://www.uniqa.pl/dokumenty/1715_OWU_Ubezpieczenie_mieszkaniowe_Twoje_miejsce.pdf
  • https://dokumenty.link4.pl/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC