Znów możesz skasować część punktów karnych dzięki kursom reedukacyjnym. Sprawdź, jak to zrobić!

Od 17 września 2023 roku możesz wziąć udział w kursie reedukacyjnym, który pozwoli Ci pozbyć się kilku punktów ze swojej puli raz na 6 miesięcy. Czy każdy będzie mógł uczestniczyć w kursach? Na jakich zasadach? 

kursy reedukacyjne dla kierowców

Kasowanie punktów karnych w 2023 roku – warunki

Od 17 września 2023 roku każdy kierowca raz na 6 miesięcy może odbyć kurs reedukacyjny na własny koszt. Dzięki niemu zmniejszy swoje konto o 6 punktów karnych. Brane pod uwagę są najstarsze punkty w kartotece. 

Nowe przepisy wymagają odbycia przez kierowcę wykładów trwających 6 godzin zegarowych. W ich skład wchodzą zajęcia poświęcone:

 • zasadom i przepisom ruchu drogowego,
 • wypadkom drogowym w Polsce – skutki, przyczyny i metody zapobiegania,
 • prawnym i społecznym skutkom wypadków drogowych,
 • psychologicznym aspektom kierowania pojazdem.

Część praktyczna polega na tym, że kierowca wykonuje manewr nagłego hamowania z prędkości od 30 do 50 km/h. Ma to pokazać uczestnikom, jak skraca się droga hamowania podczas jazdy z mniejszą prędkością. 

Nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Nie dotyczy to kierowców, którzy: 

 • otrzymali prawo jazdy w ciągu ostatniego roku, 
 • przekroczyli limit 24 punktów karnych,
 • mają zatrzymane prawo jazdy,
 • otrzymali zakaz prowadzenia pojazdów,
 • posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, ale są one ważne krócej niż 12 miesięcy.

Kurs reedukacyjnykrok po kroku

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem, które pozwoli Ci pozbyć się 6 punktów karnych, sprawdź dostępne terminy kursów w najbliższym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Gdy wybierzesz, możesz przejść do dalszych kroków. 

Jak odbyć kurs reedukacyjny krok po kroku?

 1. Wypełnij zgłoszenie i zapisz się na szkolenie. W zależności od placówki możesz zrobić to osobiście, telefonicznie lub drogą mailową.
 2. Zapłać za kurs.
 3. Przyjdź do ośrodka w ustalonym terminie.
 4. Okaż dokument tożsamości.
 5. Odbierz zaświadczenie o odbyciu szkolenia, które otrzymasz na koniec kursu. Na podstawie tego dokumentu i informacji przekazanej przez WORD komendant policji zmniejszy Twoje konto o 6 punktów karnych.

Wymogi formalne kursów reedukacyjnych

Nowe przepisy określają także to, jakie wymagania muszą spełnić organizatorzy wykładów i ćwiczeń redukujących punkty karne. Grupy uczestników muszą składać się maksymalnie z 15 osób. Ponadto szkolenia mogą być przeprowadzone wyłącznie przez uprawnione do tego osoby. Mowa tu o:

 • policjantach z ruchu drogowego lub osobach, które posiadają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • egzaminatorach w WORD lub osobach, które mają uprawnienia instruktora nauki jazdy lub techniki jazdy,
 • psychologach transportu.

Kursy reedukacyjne odbywają się w każdym ośrodku egzaminacyjnym dla kierowców.

Ile kosztuje kurs reedukacyjny

Cena kursu redukującego punkty karne w 2023 roku jest wyższa niż w latach ubiegłych. A to za sprawą wysokiej inflacji oraz rozszerzonego programu szkolenia względem wcześniej organizowanych kursów. Wówczas cena takiego kursu wynosiła około 350 zł. Od 17 września 2023 roku, jeśli chcesz odbyć szkolenie reedukacyjne organizowane przez ośrodki egzaminacyjne dla kierowców, musisz liczyć się z kosztem w wysokości około 1000.

Za jakie wykroczenie dostaniesz najwięcej punktów karnych?

W 2023 roku mandaty i kary za wykroczenia oraz przestępstwa drogowe są niekiedy bardzo surowe. Nawet za jedno przewinienie drogowe możesz otrzymać kilkanaście punktów karnych. Jeśli złamiesz kilka przepisów za jednym razem, narażasz się nawet na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Wówczas nie stracisz prawa jazdy, ale zostaniesz wysłany na badanie psychologiczne i egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. Jeśli otrzymasz pozytywną opinię od psychologa i zaliczysz test, możesz odzyskać uprawnienia. Jeśli nie, musisz przejść ponownie cały kurs na prawo jazdy oraz zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny.

Za jakie wykroczenia otrzymasz najwięcej punktów karnych?

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na przejście dla pieszych – 15 punktów karnych.
 • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim – 15 punktów karnych.
 • Złamanie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – 10 punktów karnych.
 • Złamanie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi – 10 punktów karnych.
 • Wjeżdżanie na torowisko przy opuszczonych, opuszczanych zaporach lub gdy nie skończyło się ich podnoszenie – 15 punktów karnych.

To tylko kilka z wielu wykroczeń, które są tak surowo karane.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A to złodzieje podwyższyli koszt kursu o prawie 186%

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC