Wyjeżdżasz na Dominikanę? Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne!

Planujesz wycieczkę i zastanawiasz się nad tym, czy potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego? Zdecydowanie tak! To nieodłączna część każdej podróży, zwłaszcza zagranicznej. Dlaczego ochrona jest tak ważna? Co powinna zawierać polisa turystyczna na Dominikanę?

dominikana

Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Dominikana bogata jest w wiele atrakcji turystycznych, które zachwycają fauną, florą i bogatą kulturą tego miejsca. Przyrodę można podziwiać z lądu oraz pod wodą. To świetny kierunek dla osób, które uwielbiają aktywne spędzanie czasu. Można tu uprawiać mnóstwo sportów wodnych, a przy okazji poznać naturalną dzikość tego regionu.

Jakie atrakcje turystyczne występujące na Dominikanie powinieneś zobaczyć?

 1. Damajagua 

Jedna z największych atrakcji Dominikany. Rezerwat przyrody, który składa się z siedmiokilometrowego kanionu z 27 wodospadami. Powstał bez ingerencji człowieka. Kaskady spadają z wysokości 11 metrów do naturalnie powstałych jezior, których głębokość liczy około 7 metrów. Atrakcja polega na wędrówce po parku, kąpieli w wodzie i wspinaczce po skałach. Wycieczka po rezerwacie odbywa się tylko w obecności przewodnika. 

 1. Wodospad el Limon

Może nie tak duży i popularny, jak wodospady w rezerwacie Damajagua, ale równie urokliwy. Droga do niego jest dość wyboista, nierówna i kamienista. Można pokonać ją pieszo lub konno. Wędrówkę w otoczeniu niezwykłej roślinności z pewnością zapamiętasz na długo. Możesz zakończyć ją kąpielą w szmaragdowej wodzie, do której spływa wodospad.

 1. Cayo Levantado

Niezwykle urokliwa wyspa i znana miejscowość Dominikany. Znajduje się na niej jeden pięciogwiazdkowy hotel. Miejsce to nazywane jest Wyspą Bacardi z uwagi na to, że przypadło do gustu producentowi białego rumu i pojawiło się w reklamie trunku.

 1. Park Narodowy Los Haitises 

Niezwykle różnorodny obszar, jeden z najciekawszych na Karaibach. Miejsce bogate w naturalną i dziką naturę: rozmaitą roślinność, w której skład wchodzi ponad 700 gatunków tropikalnych, skalne wysepki, delfiny i pelikany. Jeśli chcesz poznać Dominikanę nienaruszoną przez człowieka, odwiedź to miejsce.

 1. Santo Domingo

Stolica Dominikany i najstarsze miasto na Karaibach. Niezwykłą atrakcją tego miejsca jest starówka, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Santo Domingo bogate jest w malownicze uliczki, kościoły i pałace. Większość budynków pochodzi z XVI wieku.

 1. Punta Cana

Jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych Dominikany i dobra baza wypadowa. Największą atrakcją tego miejsca są niezwykłe plaże, które porastają palmy kokosowe oraz osłaniająca zatokę rafa koralowa. 

 1. Saona

Marzyłeś o wakacjach w miejscu, które wygląda, jak z obrazka? To właśnie wyspa Saona. Wchodzi w skład parku krajobrazowego East National Park. Atrakcją tego rajskiego miejsca są z pewnością rozgwiazdy oraz chylące się ku morzu palmy kokosowe, które porastają dzikie plaże w otoczeniu niezwykle turkusowej wody. 

 1. Puerto Plata

Oprócz plaż warto także zobaczyć Dominikanę od cywilizacyjnej strony. Zabytkowe miasto zachwyca muralami, które zdobią ściany budynków i ogrodzeń, nadając temu miejscu kolorów. To tutaj zjesz lokalne dania serwowane przez klimatyczne restauracje.

 1. Bayahibe

Jeśli chcesz poznać życie lokalnych mieszkańców, udaj się do rybackiego miasteczka Bayahibe. W niedalekiej odległości od plaży znajduje się wiele straganów, na których kupisz między innymi znany alkohol – Mama Juana oraz wiele potraw i pamiątek.

 1. La Romana

Jeden z kurortów Dominikany i częste miejsce noclegowe wśród turystów. Znajdziesz tu dużo pięknych plaż. Możesz odwiedzić także Altos de Chavón, gdzie kupisz pamiątki w replice XVI-wiecznej wioski rzemieślniczej. 

Jak wygląda sytuacja dotycząca COVID-19 na Dominikanie?

Kwestia obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa jest wciąż zmienna. Sytuację związaną z przepisami oraz bezpieczeństwem warto śledzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ odradza podróże do regionów, gdzie poziom zachorowań jest wyższy niż w Polsce. Tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest podobna do tej, która występuje w naszym kraju, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Dominikana zniosła wymóg dotyczący posiadania wyników testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju. W dalszym ciągu turyści przebywający na terenie państwa mogą zostać poddani testom na obecność wirusa. Jeśli wynik okaże się pozytywny, konieczna będzie kwarantanna. 

Osoby, które nie poddały się szczepieniom na COVID-19, mogą wjechać na teren Dominikany.

Aktualnie zniesiono wszystkie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa na Dominikanie. Nie ma także obowiązku noszenia maseczek.

Dlaczego polisa na wyjazd to istotny element każdej zagranicznej wycieczki?

Jeśli podróżujesz po Polsce i odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, masz zapewnioną ochronę i pomoc, jeśli będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej w kraju. Co w sytuacji gdy wyjeżdżasz za granicę? Wówczas o organizację pomocy i opiekę na czas wycieczki musisz zadbać sam.

Odpowiednią formą ochrony jest ubezpieczenie turystyczne. Może ono obejmować wybrany przez Ciebie kraj i różne formy pomocy. Jest to nieodłączny element podróży do krajów pozaeuropejskich.

Dzięki odpowiedniej polisie zagwarantujesz sobie pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak choroba lub wypadek. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji oraz transportu medycznego do Polski. Opłaty związane z opieką medyczną za granicą są bardzo wysokie, a dzięki ochronie nie będziesz narażony na dodatkowe wydatki.

Jakie są rodzaje polis turystycznych?

Ubezpieczenie na wyjazd powinno obejmować każdą podróż, zarówno tę nastawioną na wypoczynek oraz zwiedzanie, jak i taką, podczas której planujesz uprawiać różnego rodzaju sporty. Nigdy nie wiesz, gdzie i kiedy może spotkać Cię nieszczęście. Wybór polisy zacznij zatem od określenia celu swojej wycieczki. 

Wyróżnia się ubezpieczenie dotyczące:

 • wypoczynku i zwiedzania,
 • jazdy na nartach i snowboardzie,
 • nurkowania,
 • uprawiania sportów ekstremalnych,
 • uprawiania sportów wyczynowych,
 • pracy fizycznej.

Jeśli planujesz aktywnie spędzić swój urlop i uprawiać różnego rodzaju sporty, przed zakupem polisy zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia danego towarzystwa. Każdy ubezpieczyciel inaczej klasyfikuje aktywności fizyczne. W jednym towarzystwie dana dyscyplina będzie uważana za sport wyczynowy, a w innym za ekstremalny. Jeśli nie zakupisz odpowiedniego rozszerzenia, a ulegniesz wypadkowi podczas aktywności fizycznej, nie otrzymasz pomocy od ubezpieczyciela. Wówczas wszelkie koszty związane z opieką medyczną będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru polisy turystycznej na Dominikanę?

Zanim wybierzesz polisę turystyczną, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Rodzaje ochrony, formy pomocy, pakiety i wyłączenia odpowiedzialności w każdym towarzystwie mogą wyglądać inaczej. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ochrony Cię interesuje. Pamiętaj, aby dostosować go do:

 • kierunku podróży,
 • okresu wyjazdu,
 • celu podróży,
 • Twojego stanu zdrowia.

Do podstawowych elementów, które powinny zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru ubezpieczenia są:

 • suma ubezpieczenia,
 • ograniczenia i limity,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • karencja, 
 • dyscypliny sportowe ujęte w ochronie.

Co może zawierać ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę?

Ubezpieczenie turystyczne składa się z ochrony dotyczącej kosztów leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji, akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Assistance, w którego skład wchodzi transport medyczny, wsparcie tłumacza czy pomoc informacyjna. 

Wiesz już, że ochronę na wyjazd powinieneś dostosować do rodzaju swojej podróży. Jeśli decydujesz się na zakup ubezpieczenia, zadbaj o to, aby było ono odpowiednie. 

Polisę na wyjazd możesz rozszerzyć o:

 • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci),
 • OC (zapewnia odszkodowanie osobom trzecim, za wyrządzone przez Ciebie szkody osobowe lub w mieniu),
 • ubezpieczenie bagażu (ochrona Twojego ekwipunku, niekiedy także sprzętu sportowego, która obejmuje zniszczenie, zagubienie lub opóźnienie w dostarczeniu bagażu),
 • klauzulę alkoholową (pomoc, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi w stanie nietrzeźwości),
 • choroby przewlekłe (ochrona w sytuacjach, kiedy dojdzie do zaostrzenia objawów Twojej choroby, np. astmy, cukrzycy),
 • uprawianie sportów (pomoc, jeśli ulegniesz wypadkowi podczas aktywnego spędzania czasu).

Podróż na Dominikanę, jak każda inna wycieczka, wiąże się z wieloma zagrożeniami. Kraj ten w okresie od czerwca do listopada narażony jest na występowanie huraganów i tsunami. Istnieje także ryzyko trzęsienia ziemi. Ponadto występuje tam bardzo wysoki odsetek przestępstw związanych z napadami i kradzieżami. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa, która pogłębia ubóstwo mieszkańców. Wykup zatem polisę, która będzie miała odpowiednią sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Przydatne może okazać się również NNW oraz ochrona bagażu.

Turyści narażeni są także na wypadki związane z uprawianiem sportów. Na Dominikanie bardzo popularny jest surfing, windsurfing oraz kitesurfing. Część towarzystw uznaje te dyscypliny sportowe za aktywności wysokiego ryzyka. Oznacza to zatem, że aby otrzymać pomoc od ubezpieczyciela w sytuacji wystąpienia wypadku, potrzebujesz rozszerzenia, które obejmuje tego rodzaju sporty. Aby dowiedzieć się, która firma wymaga wykupienia odpowiedniej ochrony, czytaj ogólne warunki ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę?

Cena polisy na wyjazd zależy od wielu czynników. Wpływa na nią kierunek, okres i cel wyjazdu, liczba ubezpieczonych, a także to, czy chorujesz przewlekle. Składka zależy także od tego, co chcesz ująć w ubezpieczeniu.

Przyjrzyjmy się cenom ubezpieczeń turystycznych na przykładzie 31-letniego Patryka. Planuje on 10-dniowy wyjazd na Dominikanę. Celem jego podróży jest wypoczynek i zwiedzanie. Interesuje go polisa, która obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC. Co oferują towarzystwa? Ile Patryk zapłaci za ubezpieczenie turystyczne?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
54 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
75 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
75 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
127,68 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł
155 zł
UNIQAKL: 1 250 000 zł,
NNW: 75 000 zł,
OC: 500 000 zł
193 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł
237,16 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Z uwagi na wysokie opłaty związane z opieką medyczną oraz odległość Dominikany od Polski, warto wybrać ochronę, która posiada odpowiednią sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Pozwoli ona na pokrycie wszelkich kosztów związanych z opieką zdrowotną oraz transportem medycznym do Polski. Nieodpowiednio dobrana kwota może nie wystarczyć. Wtedy pozostałą część opłat będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Im szersza forma ochrony i wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa polisa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę jest tak ważne?
Czy EKUZ to ta sama forma ochrony, co ubezpieczenie turystyczne?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę?
Co zabrać ze sobą na Dominikanę?
PODSUMOWANIE
 • Podstawowym elementem ubezpieczenia turystycznego jest ochrona obejmująca koszty leczenia oraz assistance.
 • Polisę na wyjazd możesz rozszerzyć o NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, klauzulę alkoholową, choroby przewlekłe czy uprawianie sportów. Podczas podróży na Dominikanę warto także rozszerzyć polisę o NNW, ochronę bagażu, a także zadbać o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Jeśli planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, także uwzględnij tę kwestię.
 • Zakres ochrony w każdym towarzystwie może być inny. Czytaj zatem ogólne warunki ubezpieczenia, aby wiedzieć, jakie wyłączenia odpowiedzialności stosuje dana firma. Dotyczy to także uprawiania sportów. Ubezpieczyciele w różny sposób klasyfikują aktywności fizyczne.
 • Podczas wyboru polisy turystycznej zwracaj uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, sumę ubezpieczenia, ograniczenia i limity, karencję oraz sporty objęte ochroną.

Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!