Ekwador – Andy, dżungla i ocean

Ekwador jest państwem mniejszym od Polski, ale w jego granicach znaleźć można wysokie, wciąż aktywne wulkany, nieprzebytą amazońską dżunglę i piękne, oceaniczne plaże Wysp Galapagos. Dodajmy do tego zjadanie świnek morskich, posiadanie kilku rodzajów bananów i jednej z najlepszych kaw na świecie, których miejscowi… nie piją, a otrzymamy egzotykę w szalonym, ekwadorskim wydaniu.

Ubezpieczenie do Ekwadoru – koszty leczenia, NNW i co jeszcze?

Chociaż ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkową polisą, wybieranie się do Ekwadoru bez tego rodzaju polisy byłoby bardzo nierozsądne. Wszystko dlatego, że w razie wypadku lub choroby podczas podróży turysta jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów, a te mogą być bardzo wysokie, szczególnie jeśli konieczny będzie transport medyczny z Ameryki Południowej do Polski.

Zdecydowanie najważniejszymi elementami polisy są przez to ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) pokrywające wydatki związane z leczeniem, oraz ubezpieczenie NNW podróżne, które zapewnia odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku braku polisy konieczne będzie samodzielne pokrycie wszelkich kosztów, w tym m.in. wizyt lekarskich czy hospitalizacji (ok. 100 USD za dobę).

Podstawowy wariant ochrony zawiera ponadto zazwyczaj również usługi assistance, a także ubezpieczenie sportowe obejmujące rekreacyjną aktywność fizyczną. Oprócz tego ubezpieczenie dla podróżnych wybierających się do Ekwadoru może zawierać dodatkową ochronę, taką jak m.in.:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – chroniące ubezpieczonego przed konsekwencjami finansowymi w razie wyrządzenia przez niego szkody osobie trzeciej;
 • ubezpieczenie bagażu – zapewniające rekompensatę finansową za utracone, uszkodzone, opóźnione lub skradzione rzeczy osobiste podróżnego;
 • ubezpieczenie sportów ekstremalnych – rozszerzające ochronę na wybrane kategorie sportów (ich listę znajdziesz w OWU), np. nurkowanie, wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo itp.
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – chroni ubezpieczonego przed utratą pieniędzy w razie rezygnacji z zaplanowanego wcześniej wyjazdu z nieprzewidzianych przyczyn;
 • klauzule dodatkowe – rozszerzające ochronę np. na zdarzenia po alkoholu (klauzula alkoholowa) lub nagłe pogorszenie się objawów choroby przewlekłej (klauzula chorób przewlekłych).

Ubezpieczenie podróżne do Ekwadoru już od 37 zł za tydzień ochrony

Ile może kosztować ochrona ubezpieczeniowa do Ekwadoru? Sprawdźmy to na przykładzie 27-letniego turysty, który wybiera się do Ameryki Południowej na tygodniowy wyjazd.

Firma ubezpieczeniowaKoszty leczeniaNNWOC prywatneCena polisy
mtu24.pl150 000 zł30 000 zł50 000 zł37 zł
You Can Drive200 000 zł10 000 zł100 000 zł47 zł
Proama300 000 zł20 000 zł100 000 zł59 zł
Generali500 000 zł40 000 zł100 000 zł68 zł
AXA Partners600 000 zł50 000 zł250 000 zł77 zł
Generali800 000 zł60 000 zł200 000 zł97 zł
AXA Partners40 000 000 zł150 000 zł1 500 000 zł144 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (08.09.2022)

Jak widać, najtańsza polisa może kosztować nawet poniżej 40 zł za tydzień ochrony. Warto jednak zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia, szczególnie w przypadku ubezpieczenia KL. 150 000 zł w propozycji od mtu24.pl może okazać się niewystarczającą kwotą, w razie gdyby ubezpieczony musiał ponieść np. koszty akcji ratowniczej czy transportu medycznego, a wówczas będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.

A jak będą wyglądać koszty, gdy zamiast jednego ubezpieczonego polisa będzie obejmowała ochroną dwóch lub czterech podróżnych? Okazuje się, że ceny będą rosły proporcjonalnie do liczby ubezpieczonych turystów.

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczenia KLCena polisy dla 1 turystyCena polisy dla 2 turystówCena polisy dla 4 turystów
You Can Drive100 000 zł35 zł70 zł140 zł
Proama200 000 zł46 zł92 zł181 zł
Generali300 000 zł53 zł106 zł208 zł
AXA Partners600 000 zł77 zł155 zł309 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (08.09.2022)

Ekwador – wjazd, dokumenty, bezpieczeństwo

Polacy starający się o wjazd na terytorium Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Jedynym niezbędnym dokumentem jest paszport ważny przynajmniej przez 6 miesięcy. Jeśli interesuje nas dłuższe zwiedzanie Ekwadoru, konieczne jest ubieganie się o wizę w jednym z konsulatów lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru. 

Ekwador nie należy do najbezpieczniejszych państw regionu. Polskie MSZ odradza wszelkie podróże do pasa przygranicznego z Kolumbią, gdzie ekwadorska armia regularnie przeprowadza operacje wojskowe przeciwko kartelom narkotykowym i kolumbijskim separatystom. 

Do tego dochodzi bardzo poważny problem z przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) oraz zagrożenie aktywnością sejsmiczną. Dobrym rozwiązaniem jest zarejestrowanie swojej podróży w systemie Odyseusz, dzięki czemu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło podjąć interwencję w kryzysowych sytuacjach. System ostrzeże nas również przed potencjalnymi zagrożeniami. 

Warto jednak wiedzieć, że w Ekwadorze… aktualnie nie działa żadna polska placówka konsularna lub dyplomatyczna, jednak zgodnie z prawem Unii Europejskiej, i jak podaje strona gov.pl: „[…]obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom”.

Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przed podróżą do Ekwadoru wykonać niezbędne szczepienia na groźne, lokalnie występujące choroby:

 • Żółta febra w przypadku podróży do prowincji Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe;
 • Malaria w przypadku podróży do: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas;
 • Zika;
 • Cholera.

Wszystkie osoby wrażliwe na zmiany wysokości oraz osoby zmagające się z chorobami sercowo-naczyniowymi powinny mieć świadomość, że Ekwador jest państwem leżącym w znacznej mierze w górach wysokich, a jego stolica znajduje się na wysokości ok. 2800 metrów, w związku z czym bardzo możliwe jest wystąpienie objawów choroby wysokościowej, którą Ekwadorczycy nazywają soroche

Ekwador – informacje podstawowe

Ekwador przyjął nazwę od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik, która jest w tym przypadku bardzo adekwatna, bowiem państwo to leży na samym równiku właśnie. 

Państwo znajduje się w zachodniej części kontynentu i jest drugim najmniejszym krajem Ameryki Południowej. Położone na równiku ekwadorskie wybrzeże pędzi w górę do ośnieżonych wulkanów, a następnie opada do gorącej amazońskiej dżungli – wszystko to w kraju wielkości mniejszego od Polski! Być może nie jest to idealna sytuacja dla krajowego transportu, ale jakież tam muszą być widoki! 

Biegnące w orientacji północ-południe wysokie łańcuchy górskie dzielą kraj na trzy regiony: przybrzeżny, andyjski (sierra) i amazoński (oriente).

CIEKAWOSTKA

Przedstawiony na fladze Ekwadoru kondor reprezentuje odwagę i siłę kraju. Inkowie uważali kondory za posłańców bogów, posiadających zdolność latania pomiędzy dwoma światami – ludzkim i boskim – i przybierania ludzkiej postaci.

Ekwador jest też w posiadaniu Wysp Galapagos, które leżą 965 km w głąb Pacyfiku. Od północy kraj jest otoczony przez Kolumbię, a od wschodu i południa przez Peru. Region przybrzeżny rozciąga się od tropikalnego lasu deszczowego na północy do mieszanego wilgotno-suchego regionu monsunowego w pozostałej części regionu. 

Dorzecze Amazonki, na wschód od Andów, to niemal nieprzenikniona plątanina lasów deszczowych, znana Ekwadorczykom jako Oriente (Wschód). Chociaż sama Amazonka nie przepływa przez Ekwador, wszystkie rzeki na wschód od Andów w końcu wpadają do tej potężnej rzeki.

Wyżyna Andyjska – kręgosłup kraju – składa się z dwóch pasm wulkanicznych oddzielonych doliną centralną. Stolica, Quito, leży na północnym krańcu tej doliny, na wysokości 2850 m n.p.m., zaledwie 22 km na południe od równika. 

Ekwadorskie Andy posiadają wiele gór wulkanicznych, nad którymi górują Chimborazo, najaktywniejszy wulkan świata o wysokości 6278 metrów, i Cotopaxi, także aktywny wulkan o wysokości 5978 metrów. Co ciekawe, wulkany te leżą prawie dokładnie na równiku, jednak przez swoją wysokość są wiecznie pokryte śniegiem. 

Ekwador śmiało można określić jako kraj wielonarodowy. Posiada jedną z największych reprezentacji kultur tubylczych w Ameryce Południowej i dwie odrębne kultury afro-ekwadorskie, które tworzą potomkowie zniewolonych Afrykanów (czasami nazywani Afro-Ekwadorczykami). Żyją oni głównie w północno-zachodnim regionie przybrzeżnym Esmeraldas i w dolinie rzeki Chota na północnej wyżynie. 

CIEKAWOSTKA

Czerwień symbolizuje krew przelaną przez żołnierzy i męczenników podczas walk o niepodległość. Niebieski reprezentuje kolor oceanu i nieba. Żółty symbolizuje hojność i płodność zbiorów rolnych i ziemi.

Największa część populacji wywodzi się z hiszpańskich kolonistów i osadników, a w mniejszym stopniu z niemieckich, włoskich, libańskich i azjatyckich imigrantów. Językiem narodowym jest hiszpański, jednak w użyciu jest także trzynaście języków tubylczych, z których najważniejsze to Quichua w regionach Sierra i Oriente oraz Jivaroan w Oriente. Łącznie posługuje się nimi około milion osób. Większość Ekwadorczyków jest dwujęzyczna i posługuje się zarówno hiszpańskim, jak i językiem lokalnym. 

Ekwador – klimat, pogoda, kiedy jechać?

Jak sama nazwa wskazuje, Ekwador jest przecięty (w północnej części kraju) przez równik, czyli umowną linię, która dzieli Ziemię na dwie połowy (północną i południową), i gdzie dzień trwa równe 12 godzin przez cały rok. W związku z tym można by się spodziewać klimatu równikowego, gorącego i wilgotnego z całorocznymi deszczami, ale tak jest tylko we wschodniej części kraju i najbardziej na północ wysuniętej części wybrzeża, w obu przypadkach pokrytej lasami. 

Środkowa część Ekwadoru, leżąca w Andach, jest dalece bardziej uzależniona nie od równikowego położenia, lecz od wysokości nad poziomem morza. Oczywiście im wyżej, tym zimniej. 

Natomiast prawie cała zachodnia część, zarówno na równinie, jak i na wybrzeżu, jest pod wpływem chłodnego prądu oceanicznego (Prąd Humboldta), który obniża nieco temperaturę i czyni klimat bardziej suchym.

Do Ekwadoru najlepiej wybrać się, kiedy na półkuli południowej panuje zima, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, które są najmniej deszczowymi miesiącami roku, a w niektórych rejonach  Ekwadoru również najbardziej słonecznymi miesiącami w roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że we wschodniej części kraju, na terenach pokrytych lasami tropikalnymi, nawet w tym okresie opady atmosferyczne są wysokie, a ilość słońca niewielka. 

Ekwador – historia w pigułce

Historia Ekwadoru przedinkaskiego jest zagubiona w mglistej plątaninie czasu i legend, a jakiekolwiek wzmianki potwierdzone historycznie datuje się na XI wiek, jednak to, co najistotniejsze dla historii kraju, działo się później, już w erze inkaskiej.

Inkowie przybyli na te tereny około roku 1450 i pomimo zaciekłego oporu lokalnych plemion szybko opanowali cały region.  

Ich panowanie nie trwało jednak długo, gdyż już w 1526 roku do ekwadorskiego wybrzeża dobiły statki hiszpańskich odkrywców, w tym Fransica Pizarra.  W latach 1531-1535 brutalnie podbili oni tę część państwa Inków (podbili zresztą w konsekwencji całe państwo Inków), a w 1536 roku przyłączono ją do Wicekrólestwa Peru. Przez następne stulecia Ekwador rządzony był przez hiszpańskich zdobywców z Limy. 

CIEKAWOSTKA

Podczas walk z Hiszpanami o Quito miasto utrzymywało się przez dwa lata, ale w końcu zostało zrównane z ziemią przez inkaskiego generała, Rumiñahui, który dowodził obroną. Wolał on zniszczyć Quito niż oddać je w ręce Hiszpanów.

Hiszpanie panowali nad rdzennymi mieszkańcami Ekwadoru przy użyciu twardej ręki, co z biegiem czasu prowadziło do coraz większej niechęci, aż w końcu musiało zakończyć się zbrojnymi zrywami. Wyzwoleńcze walki długo nie były skuteczne. 

Dopiero w 1819 roku, kiedy to Hiszpania jest już cieniem dawnej potęgi kolonialnej, udaje się pokonać hiszpańskie wojska i powstaje federacyjna republika Wielkiej Kolumbii, w skład której wchodzi prowincja Quito, czyli właśnie Ekwador. W 1824 roku prowincja zmienia nazwę na Ekwador, a w 1830 roku, kiedy rozpada się federacja Wielkiej Kolumbii, Ekwador wybija się na niepodległość. 

Ważnym wydarzeniem w historii kraju była agresja Peru z 1941 roku. Powodem był spór o tereny w dżungli amazońskiej, na których odkryto bogate złoża ropy naftowej.  Ekwador przegrał starcie zbrojne i utracił około 40% swojego terytorium. Wynik konfliktu został sformalizowany poprzez tzw. protokół z Rio podpisany w 1942 roku. 

Ekwador zmuszony był sygnować niekorzystny dla siebie dokument z uwagi na presję międzynarodową, w tym ze strony USA,  jednak w 1961 roku rząd ekwadorski zakomunikował, że nie uznaje dłużej postanowień traktatowych z 1942 roku.

W latach 80. i 90. dochodziło nawet do krótkotrwałych konfliktów granicznych. Spór z Peru o Amazonię trwa więc do dziś, choć ryzyko konfrontacji zbrojnej na dużą skalę jest minimalne. 

Wojna z Peru i utrata na rzecz agresywnego sąsiada tak dużej części własnego terytorium jest zadrą w sercu każdego Ekwadorczyka. Popularne jest hasło ¡el Ecuador es, ha sido, y será, país amazónico!, które oznacza, że „Ekwador był, jest i będzie krajem amazońskim!”. Bardzo zaplusujemy w oczach ekwadorskich rozmówców, jeśli pokażemy, że wiemy cokolwiek o trudnej przeszłości kraju. 

Ekwador – zwyczaje, kuchnia, społeczeństwo

Kuchnia

W diecie Serranos – ludzi z obszarów górskich – dominuje kukurydza i ziemniaki, podczas gdy wielu Costeños – ludzi z regionów przybrzeżnych – woli ryż, fasolę i banany. Świeże owoce bardzo często pojawiają się na talerzach Ekwadorczyków, a ryby to jeden z fundamentów diety, szczególnie w rejonach przybrzeżnych. 

Kuchnia ekwadorska jest zróżnicowana, zmienia się w zależności od wysokości w górach i związanych z nią warunków rolniczych, i jest połączeniem kuchni hiszpańskiej, andyjskiej i amazońskiej oraz w mniejszym stopniu włoskiej, libańskiej, afrykańskiej i chińskiej. 

Wołowina, kurczak i owoce morza są popularne w regionach nadmorskich, zwłaszcza w postaci sałatki ceviche, którą serwuje się z pokarmami bogatymi w węglowodany, takimi jak ryż z soczewicą, makaronem lub plantanami, czyli dobrze znanymi nam bananami.

W regionach górskich popularne są wieprzowina, kurczak, wołowina i cuy (świnka morska), które często podawane są z ryżem, kukurydzą lub ziemniakami. 

Często spotykanym jedzeniem ulicznym w regionach górskich jest hornado, składające się z ziemniaków podawanych z pieczoną świnią. 

Inne przykłady ekwadorskiej kuchni to patacones (plastry zielonego platana smażone na oleju, rozgniecione, a następnie ponownie usmażone), llapingachos (kulki ziemniaczane na patelni) i seco de chivo (rodzaj gulaszu z kozy). Ekwadorczycy zajadają się także egzotycznymi dla nas owocami, które szczególnie na niższych wysokościach są łatwo dostępne. Należy tu wymienić męczennica językowata, owoce granatu, psiankę lulo, kilka rodzajów bananów, miechunkę peruwiańską, męczennicę miękką i pomidor drzewiasty. 

Bardzo charakterystyczną cechą kuchni ekwadorskiej jest wszechobecność zup i gulaszu. Jada się je zarówno podczas południowego, jak i wieczornego posiłku. Ekwadorskie zupy różnią się dość znacznie w zależności od regionu kraju i dostępnych tam składników. Nad morzem przeważają, a jakże, zupy rybne z mlekiem kokosowym (ciekawe połączenie, prawda?), w górach królują ciężkie i sycące zupy na bazie ziemniaków. We wschodniej, skrytej w lasach Amazonii części kraju popularne są  kremy z awokado oraz zupy z krowich nóg i flaków. 

Ulubione potrawy to Ekwadorczyków to arroz con pollo (ryż z kurczakiem), locro (zupa z ziemniaków, sera, mięsa i awokado), llapingachos (placki serowo-ziemniaczane), fritada (smażona wieprzowina) i empanadas (pierożki wypełnione mięsem lub serem).

5 ciekawych zwyczajów Ekwadorczyków

Telewizja

Ekwadorczycy uwielbiają barwne i kontrowersyjne show telewizyjne. W zasadzie im dziwniej, tym lepiej. Elektrowstrząsy przy złej odpowiedzi w trakcie teleturnieju? Proszę bardzo!

Ryż i dłuuuugie obiady

Ekwadorczycy, podobnie jak sąsiedni Peruwiańczycy, kochają ryż i jedzą go dosłownie codziennie. W restauracjach często można usłyszeć pytanie: „¿Qué hay de arroz hoy?”, czyli  „Z czym dzisiaj podawany jest ryż?”. Ryż najczęściej spożywa się w porze obiadowej, almuerzo, i jest to najważniejszy posiłek dnia. Wiele osób przerywa pracę od 13.00 do 15.00 i nikogo to nie dziwi.  

Kawa? Tylko instant!

W Ekwadorze produkuje się jedne z najlepszych kaw na świecie, które swój wyjątkowy smak i aromat zawdzięczają uprawom na zboczach andyjskich gór, jednak Ekwadorczycy wolą pić… kawy instant. Co ciekawe, ich zwyczajem jest picie kawy o 19.00 razem z czymś słodkim do przekąszenia. 

Rywalizacja z Peru

Nic tak nie cieszy Ekwadorczyków jak zwycięstwo ich piłkarzy nad drużyną narodową Peru. Wielu Ekwadorczyków wciąż nosi w sobie urazę po wojnie z 1941 roku, kiedy to zaatakowany Ekwador musiał odstąpić Peru 40% swojego terytorium. Znamy to skądś, prawda?

La hora ecuatoriana 

Jeśli umawiasz się na spotkanie lub zapraszasz kogoś, pamiętaj, że punktualność jest tu rozumiana specyficznie.  La hora ecuatoriana oznacza, że Ekwadorczycy zazwyczaj przychodzą do godziny od wstępnie umówionego terminu spotkania i absolutnie mieści się to w granicach grzeczności. Oczekuje się, że osoba zapraszająca płaci za wszystko, zwłaszcza jeśli to mężczyzna zaprasza kobietę.

Ekwador – najciekawsze atrakcje turystyczne

Mimo że Ekwador ustępuje pod względem popularności bardziej znanym wśród turystów sąsiadom, ma do zaoferowania mnóstwo różnorodnych atrakcji. Zachwyceni wizytą tam będą zwłaszcza miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku, ale pozostali również nie będą się nudzić. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

 • Galapagos – archipelag wysp położonych ok. 1000 km od wybrzeży Ekwadoru to jego zdecydowanie najsłynniejsza atrakcja. Wszystko za sprawą wspaniałej przyrody, rajskich plaż i oczywiście żółwi, którym wyspy zawdzięczają swoją nazwę.
 • Cotopaxi – wznoszący się na wysokość 5897 m n.p.m. wulkan o stożkowym kształcie, który przyciąga miłośników wszelkiego rodzaju aktywnego wypoczynku. Można tam uprawiać m.in. wspinaczkę i trekking, ale także jazdę na rowerze i konno, a nawet wynająć samochód terenowy, żeby poznać trudniej dostępne zakamarki parku narodowego.
 • Yasuni – ogromny, mający ok. miliona hektarów powierzchni obszar chroniony w kontynentalnej części Ekwadoru, który słynie przede wszystkim z niesamowitej bioróżnorodności. Porastający ten teren las tropikalny to dom dla setek gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu zagrożonych, dlatego zwiedzanie parku jest możliwe tylko pod opieką wykwalifikowanych przewodników.
 • Banos – miasteczko w centralnej części Ekwadoru stanowiące centrum aktywnej turystyki w kraju. Nazywane “bramami do Amazonii” jest otoczone przez liczne termalne źródła i wodospady, w których można spróbować raftingu, trekkingu i innych aktywności.
 • Quito – stolica Ekwadoru to malowniczo położone na zboczach wulkanu na wysokości 2850 m n.p.m., pełne zabytków miasto, które może pochwalić się przede wszystkim pięknie zachowaną starówką. Spacer wśród przepięknych kamienic, kościołów i placyków to atrakcja sama w sobie, a dodatkowo Quito kusi licznymi muzeami, klubami i restauracjami.
 • Cuenca – piękne miasto, które spodoba się zwłaszcza miłośnikom kolonialnej architektury oraz street artu. Spacerując po brukowanych uliczkach, nie można przegapić wizyty w Katedrze Niepokalanego Poczęcia, którą można łatwo dostrzec z każdego punktu w Cuenca.
co warto zwiedzić w ekwadorze

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat podróży do Ekwadoru

Czy przed podróżą do Ekwadoru trzeba testować się na COVID-19?

Podróżni przybywający do Ekwadoru muszą posiadać certyfikat szczepień z kodem QR i kompletem szczepień na COVID-19 wykonanym najpóźniej na 14 dni przed przyjazdem lub negatywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu. Obostrzenie nie dotyczy dzieci do lat 3. Konieczne jest także posiadanie wypełnionej Deklaracji Zdrowia Podróżnego.

Czy do Ekwadoru trzeba mieć wizę?

Nie, o ile długość pobytu nie przekracza 90 dni. W przeciwnym razie konieczna jest wiza, którą można uzyskać w jednym z ekwadorskich konsulatów lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru.

Czy w Ekwadorze jest bezpiecznie?

Ekwador należy do krajów, w których należy zachować szczególną ostrożność. MSZ odradza wszelkie niekonieczne podróże do terenów przy granicy z Kolumbią i prowincji Esmeraldas, a w pozostałej części kraju ostrzega przed niestabilną sytuacją polityczną i wysokim poziomem przestępczości pospolitej, zwłaszcza w dużych miastach. Przed podróżą zaleca się też wizytę u specjalisty ds. medycyny tropikalnej i wykonanie niezbędnych szczepień.

PODSUMOWANIE
 • Ekwador to kraj położony w zachodniej części Ameryki Południowej na wysokości równika.
 • Klimat w Ekwadorze różni się w zależności od regionu: przybrzeżnego, andyjskiego i amazońskiego.
 • Najlepszy okres na wizytę w Ekwadorze to lipiec i sierpień, które są najmniej deszczowymi miesiącami w roku.
 • Obywatele Polski podróżujący do Ekwadoru nie potrzebują wizy, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.
 • Przed podróżą do Ekwadoru zaleca się kontakt ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej i wykonanie szczepień na występujące tam choroby.
 • Cudzoziemcy są w Ekwadorze zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów pomocy medycznej, dlatego zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości minimum 200-300 tys. zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!