Ubezpieczenie do Grecji

Kraj bogów, mitów i legend, kolebka demokracji, a także zdrowej oraz pysznej kuchni, w której nie brakuje warzyw i owoców morza. Tak w skrócie można opisać Grecję, której urokowi trudno się oprzeć. Dzięki wysokim temperaturom i śródziemnomorskiemu klimatowi można liczyć na pewną pogodę, która umożliwi plażowanie i kąpiele w morzu. Jednak nawet poza sezonem żaden przyjezdny nie będzie się nudził. Grecja oddaje do dyspozycji podróżnych cały swój dobytek kulturowy: liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

COVID-19 w Grecji

Grecja zniosła wszelkie obostrzenia wjazdowe związane z COVID-19. Podróżujący:

 • nie muszą wykonywać testów przed przyjazdem,
 • nie muszą posiadać certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie lub przechorowanie COVID-19,
 • nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

W przypadku zauważenia u siebie lekkich objawów COVID-19, zaleca się poddanie samoizolacji na okres 5 dni. Nie ma obowiązku wykonywania testu końcowego. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych został utrzymany w środkach transportu publicznego oraz w określonych obszarach statków wycieczkowych, łodzi rekreacyjnych, jachtów i promów.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Grecji i związanych z nią obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak przygotować się na wyjazd do Grecji?

Grecja nie jest wymagającym krajem, przed wyjazdem do którego należałoby się szczególnie przygotować. W przygotowaniach wystarczy uwzględnić zaplanowanie terminu podróży (w zależności od preferowanej formy spędzania wolnego czasu podczas urlopu), zarezerwowanie noclegu (głównie wybór miasta docelowego i standardu hotelu), spakowanie potrzebnych rzeczy, w tym przede wszystkim dokumentów.

Kiedy jest najlepszy czas na urlop w Grecji?

Nie ma niczego dziwnego w tym, że każdemu podróżnikowi zależy, aby podczas jego urlopu dopisała pogoda. W zależności od planów zmieniają się preferencje co do temperatury. Jest to zatem jeden z głównych czynników, który decyduje o terminie wyjazdu.

Aktualna pogoda w stolicy Grecji – Ateny

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Zwiedzanie przebiega dużo przyjemniej, jeśli na dworze jest nieco chłodniej. Jeśli to właśnie poznawanie greckiego dorobku jest głównym celem turystów, powinni oni wybrać się tam w marcu, kwietniu, maju, październiku lub listopadzie, kiedy termometr wskazuje nie więcej niż 25 stopni.

Miłośnicy spędzania czasu na plaży, kąpieli wodnych i uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych, lepiej zrobią, jeśli zaplanują urlop na lipiec lub sierpień.

Ile kosztuje nocleg w Grecji?

Szukając noclegu w Grecji, turyści z pewnością natkną się na bardzo zróżnicowane cenowo oferty. Nawet pokoje w obiektach o podobnym standardzie mogą być dostępne za niższą lub wyższą kwotę. Najtańsze oferty 3-gwiazdkowych hoteli i pensjonatów dla osoby, która planuje tygodniowy pobyt w październiku, pokazały, że różnice sięgają kilkuset złotych.

 • Ateny – 529 zł,
 • Saloniki – 924 zł,
 • Korynt – 1260 zł,
 • Rodos – 902 zł,
 • Eretria – 1136 zł,
 • Argos – 1339 zł,
 • Sparta – 804 zł,
 • Kalamata – 741 zł,
 • Delfy – 902 zł,
 • Olimpia – 816 zł,
 • Korfu – 510 zł,
 • Kos – 482 zł,
 • Heraklion – 805 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2022].

UWAGA!

Zielona Karta nie jest potrzebna w Grecji, ale muszą ją mieć kierowcy w sąsiednich krajach. Pamiętaj o niej, jeśli Twoja trasa prowadzi przez Albanię lub Macedonię – w razie braku konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Dokumenty, których nie można zapomnieć

Polacy wybierający się do Grecji nie muszą obawiać się ogromu formalności i skomplikowanych procedur przy przekraczaniu granicy. Żeby móc cieszyć się bogactwem kulturowym tego kraju, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Osoby, które planują dojechać do Grecji samochodem, powinny zabrać ze sobą również prawo jazdy (dotyczy kierowcy lub kierowców), dowód rejestracyjny samochodu i polisę OC. Nie trzeba zabierać ze sobą Zielonej Karty.

Profilaktyka przed wyjazdem i opieka medyczna w czasie wakacji w Grecji

Przerwa w nauce czy pracy nie oznacza przerwy w dbaniu o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że o ile w Polsce ubezpieczeni mają możliwość korzystania z pomocy lekarza bezpłatnie, to za granicą dostęp do opieki medycznej może być utrudniony. Zwłaszcza, jeśli przyjezdni nie posiadają odpowiednich dokumentów. Jakie warto ze sobą zabrać, aby w razie wypadku czy zachorowania nie pozostać bez pomocy?

W Grecji działa EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który można wyrobić od ręki przed wyjazdem na wakacje. Posiadanie go podczas urlopu w Grecji umożliwi korzystanie z pomocy lekarza:

 • publicznej opieki medycznej (ESY),
 • prowadzącego prywatny gabinet i mającego podpisaną umowę z EOPYY,
 • podstawowej opieki zdrowotnej w ośrodkach PEDY.

Nie zawsze jednak opieka medyczna po okazaniu karty EKUZ będzie bezpłatna. Część wizyt, badań, zabiegów, a także hospitalizacja w niektórych przypadkach będzie wymagała wniesienia przynajmniej części należności.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia pokryje opłaty za opiekę medyczną

Można się uchronić przed kosztami, nawet tymi cząstkowymi, a także przed dodatkowymi opłatami, które mogą być związane np. z transportem medycznym lub koniecznością udania się do lekarza, który nie uwzględni EKUZ i zażąda zapłaty za wizytę. Sposobem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zawiera ochronę przed kosztami leczenia za granicą. Właściciele takiej polisy mogą liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w wielu sytuacjach, w których nie zadziała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oczywiście w zależności od wybranego wcześniej zakresu ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji poniżej 7 zł za dzień ochrony

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje nie tylko koszty leczenia za granicą. Podstawowe wersje ochrony zawierają również całodobową pomoc assistance na miejscu zdarzenia, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i ochronę OC w życiu prywatnym. Sprawdźmy ceny polisy dla jednej dorosłej osoby na tygodniowe wakacje w Grecji w lipcu.

Firma ubezpieczeniowaZakres i suma ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
mtu24.plKoszty leczenia (80 000 zł);
Assistance;
OC w życiu prywatnym (50 000 zł);
Uprawianie sportów;
OC sportowe (50 000 zł).
3,14 zł
You Can DriveKoszty leczenia (100 000 zł);
Assistance;
OC w życiu prywatnym (50 000 zł);
ubezpieczenie sportowe;
OC sportowe (50 000 zł).
4,14 zł
AXA PartnersKoszty leczenia (200 000 zł);
Assistance;
NNW (20 000 zł);
ubezpieczenie sportowe.
4,31 zł
ProamaKoszty leczenia (100 000 zł);
Assistance;
uprawianie sportów;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie ruchomości domowych (5000 zł).
4,43 zł
GeneraliKoszty leczenia (300 000 zł);
Assistance;
NNW (15 000 zł);
OC w życiu prywatnym (50 000 zł);
ubezpieczenie sportowe;
OC sportowe (50 000 zł);
klauzula alkoholowa;
ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu (5000 zł).
6,71 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.09.2022).

Koszt kompleksowej ochrony podczas urlopu w Grecji nie przekracza 7 zł na dzień. Taki wydatek wygląda wręcz śmiesznie, w porównaniu z kwotami, jakie trzeba by przeznaczyć np. na leczenie w Grecji w razie wypadku. A to nie wszystko, bo wielu ubezpieczycieli rozszerza swoje oferty o dodatkowe opcje, takie jak m.in. ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, czy ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu.

Rozszerzenie obecnie dotyczy również ochrony w razie zachorowania na COVID-19. Jest to norma niemal we wszystkich ubezpieczalniach. Ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia tej choroby do kilkuset tysięcy złotych, a nierzadko wypłacają także odszkodowanie, jeśli z powodu kwarantanny za granicą konieczne będzie przedłużenie pobytu, a co się z tym wiąże – dodatkowe wydatki. Przykładowo w Warcie koszty leczenia COVID-19 mogą sięgać nawet 700 000 zł, a odszkodowanie za przedłużenie pobytu w związku z kwarantanną – 9000 zł. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają ochronę związaną z COVID-19 już w podstawowym zakresie ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona związana z COVID-19?
AXA Partnerszachorowanie
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Grecji?

W Grecji każdy turysta znajdzie swój własny, ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu. Zwiedzanie, poznawanie tamtejszej kultury i stylu życia, degustacja dań pochodzących z greckiej kuchni, plażowanie i kąpiele w morzu, aktywny wypoczynek i uprawianie sportów wodnych – można powiedzieć: do wyboru, do koloru.

Przeczytaj też: Chalkidiki – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: Kos – przewodnik dla turystów

Zabytki i architektura grecka

Partenon

Ruiny dawnej świątyni Ateny, które składają się z licznych kolumn prezentujących styl dorycki w architekturze. Obiekt został zbudowany z białego marmuru. Jest to jedno z kluczowych miejsc Grecji, którego nie można pominąć w planie wycieczki.

Średniowieczne miasto na wyspie Rodos

Pamiątka po Joannitach, którzy stworzyli mury, przeobrażając miasto w twierdzę. Zabytek ten został zachowany w dość dobrym stanie: można podziwiać średniowieczne, masywne mury obronne, główną ulicę miasta – Rycerską, a także zabudowania służące jako domy rycerzy.

Mykeny

Miasto ulokowane na zboczu wzgórza, po którym obecnie zostały jedynie ruiny. Pozostałości odkryto dzięki prowadzonym tam wykopaliskom, które odsłoniły m.in. tamtejszy akropol oraz grobowce. To w jednym z nich znaleziono maskę Agamemnona.

Rozrywka w Grecji, czyli coś dla miłośników zabawy

Turyści, którzy lubią wieczory przy drinku, dyskoteki i huczne imprezy powinni poszukać miejscowości, które to zapewniają. Prym wiodą tu wyspy. Na Kos czy Krecie można spędzić cały tydzień na licznych zabawach. Okazję do imprezowania turyści znajdą także w Naxos, Mykonos oraz Santorini.

Poza typowymi dyskotekami i zabawą w rytm współczesnej muzyki warto zgłębić temat tradycyjnych greckich tańców. Grecy uwielbiają tańczyć. Widać to chociażby w tańcu zorba, który wszyscy doskonale znają, nawet w innych częściach Europy. Wśród najpopularniejszych praktykowanych przez Greków odmian tanecznych od dawien dawna jest zeimbekikos, sousta, tsamikos i tsiteteli.

Grecja oferuje także wiele parków wodnych, w których będą się doskonale bawili najmłodsi. Rodziny z dziećmi powinny zainteresować się ofertą m.in. Acqua Plus, Aqualand Corfu Water Park, Watercity, Limnoupolis czy Lido Water Park.

Grecja dla miłośników natury

Jaskinia Melissani

Do połowy XX wieku zapomniana jaskinia, która w mitologii była nazywana jaskinią nimf. Piękne, otoczone lasem jezioro wyróżnia błękitna woda. Jaskinię można podziwiać z poziomu jeziora ją zalewającego, podczas rejsu łodzią.

Plaża Nawajo

Jedna z plaż wyspy Zakynthos, która jest właściwie ogrodzona wysokimi skałami. Plaża jest częstym miejscem odwiedzin turystów nie tylko ze względu na położenie i krystalicznie czystą wodę, ale także z uwagi na znajdujący się tam wrak statku, który budzi duże zainteresowanie.

Meteory

Piaskowe skały znajdujące się w środkowej części Grecji, które zachwycają swoją niedostępnością i masywnością. Skały stały się miejscem idealnym dla mnichów, którzy na szczytach Meteorów wybudowali zespół 24 prawosławnych klasztorów. Niegdyś dostęp do nich był utrudniony, a dla turystów wręcz niemożliwy. Dziś jednak część budowli oraz same skały można zwiedzać dzięki stworzonym tam schodom.

Grecka kultura

National Museum of Contemporary Art w Atenach

Jedyna instytucja, która zajmuje się kolekcjonowaniem dzieł współczesnej sztuki tego kraju. Muzeum to znajduje się w Atenach i służy Grekom oraz przyjezdnym od 2000 roku.

Achillion

Letnia rezydencja cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (Sisi), zlokalizowana na greckiej wyspie Korfu. Achillion miał służyć księżniczce Sisi jako miejsce ucieczki po samobójczej śmierci jednego z jej synów. Pałac prezentuje styl neoklasycystyczny. Zdobione licznymi rzeźbami i malowidłami wnętrza zachwycają już od pierwszego pomieszczenia, którego sufit zdobi dzieło pn. Cztery pory roku.

Kuchnia grecka dla smakoszy

Kuchnia grecka jest bogata w owoce morza, ale też mięso i ponad wszystko w warzywa. Nieodłącznym jej elementem są oliwki, oliwa z oliwek, ser feta, a także popularny nie tylko w Grecji sos tzatziki, które są dodawane do wielu potraw tamtejszej kuchni. Po jakie dania sięgać, aby lepiej poznać Grecję od strony kulinarnej?

 • Moussakę – zapiekankę z mięsem mielonym, ziemniakami, bakłażanem i sosem pomidorowym lub pomidorami;
 • souvlaki – mięsne szaszłyki, które zwykle podaje się z sosem tzatziki i frytkami;
 • sałatkę grecką – choć można ją zjeść także w Polsce, warto spróbować tej greckiej, która jest podawana nieco inaczej (z dużymi kawałkami warzyw i jednym, solidnym plastrem sera feta, który często posypuje się przyprawami i skrapia oliwą;
 • melitzanosalatę – sałatkę z bakłażana;
 • kawę po grecku;
 • ouzo – grecką wódkę;
 • retsinę – wino.

Ceny przykładowych produktów i usług w Grecji

 • benzyna (litr) – 9,31 zł*;
 • diesel (litr) – 8,82 zł*;
 • piwo w lokalu – około 9 zł;
 • lampka wina – około 8,50 zł;
 • kawa mrożona – około 10 zł;
 • sałatka grecka – około 26 zł;
 • moussaka – około 38 zł;
 • grillowana ośmiornica – około 38 zł;
 • przystawki (zestaw) – około 13 zł;
 • porcja lodów – około 11 zł.

*cena za portalem e-petrol.pl (aktualizacja 22.09.2022)

Przeczytaj też: Santoryn – przewodnik dla turystów

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Grecji

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Grecji

Co trzeba zabrać ze sobą do Grecji?

Aby wjechać do Grecji, potrzebujesz jedynie dowodu osobistego. Jeśli podróżujesz samochodem, oprócz prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pamiętaj również o ubezpieczeniu OC i Zielonej Karcie, która nie jest wprawdzie potrzebna w Grecji, ale wymaga się jej w sąsiedniej Macedonii Północnej i Albanii. Przed wyjazdem warto też wyrobić kartę EKUZ.

Co warto zobaczyć w Grecji?

Grecja to oczywiście kraj pełen wspaniałych zabytków. Wśród tych, których nie można przeoczyć znajdują się m.in. Partenon, Mykeny czy średniowieczne miasto na Rodos. Na atrakcjach historycznych się jednak nie kończy, bo Grecja to również wspaniałe cuda natury, m.in. Jaskinia Melissani, Plaża Nawajo czy Meteory.

Jak spędzić czas podczas pobytu w Grecji?

Plażowanie, kąpiele w morzu, uprawianie sportów wodnych i zwiedzanie to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje turystom Grecja. Łatwo znaleźć tam miejscowość, w której można bawić się do białego rana w jednym z licznych klubów, rodziny z dziećmi mogą udać się do parku wodnego, a do tego koniecznie trzeba spróbować tamtejszych przysmaków, m.in. moussaki, souvlaki czy prawdziwej sałatki greckiej.

PODSUMOWANIE
 • Najwyższe temperatury panują w Grecji w lipcu i sierpniu. Jeśli planujesz głównie zwiedzanie, dobrym terminem na wyjazd będzie okres od marca do maja lub październik-listopad.
 • Podróżując do Grecji, wystarczy Ci dowód osobisty.
 • Jeżeli jedziesz samochodem do Grecji i Twoja trasa prowadzi przez Albanię lub Macedonię Północną, będziesz potrzebował Zielonej Karty.
 • Aby zapewnić sobie bezpłatną pomoc publicznej służby zdrowia w Grecji, musisz wyrobić kartę EKUZ.
 • W Grecji można zobaczyć m.in. Partenon, Mykeny czy Meteory.
 • Wśród licznych atrakcji turystycznych w Grecji nie brakuje rozrywek dla rodzin z dziećmi, amatorów aktywnego wypoczynku czy imprezowania.
 • Do najpopularniejszych potraw kuchni greckiej należą moussaka i souvlaki.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!