Ubezpieczenie do Grecji

Zastanawiasz się, którą z greckich wysp odwiedzić? A może tym razem postawisz na Grecję kontynentalną? Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, urlop w tym znanym z pięknych plaż i antycznych ruin kraju na pewno Cię nie rozczaruje. Sam powinieneś natomiast zadbać o to, żeby podczas wyjazdu nie musieć się niczym przejmować. Gwarancję spokoju w nawet najtrudniejszych sytuacjach za granicą da Ci ubezpieczenie turystyczne. Co musisz o nim wiedzieć?

Grecja - turystyka

Wprowadzenie

Zagraniczna podróż to zwykle gwarancja niezwykłych przeżyć, pięknych wspomnień i wspaniałego wypoczynku. Każdy turysta życzyłby sobie, żeby jego urlop wiązał się tylko i wyłącznie z takimi wrażeniami, ale rzeczywistość czasem brutalnie weryfikuje te plany. Wymarzony wyjazd może więc zostać zepsuty np. przez chorobę, wypadek czy kradzież portfela z dokumentami. Na szczęście można zrobić więcej, niż tylko trzymać kciuki, żeby nic złego się nie stało. Wystarczy kupić ubezpieczenie turystyczne, z którym będziesz mógł spokojnie cieszyć się podróżą.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Grecji?

Grecja to europejski kraj należący do UE, więc działa tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Błędne jest jednak przeświadczenie, że ochrona gwarantowana podróżnym przez NFZ sprawia, że prywatne ubezpieczenie staje się zbędne. Wręcz przeciwnie i jest ku temu kilka istotnych powodów.

  • Po pierwsze, karta EKUZ pokrywa koszty leczenia tylko w nagłych przypadkach i w zakresie przewidzianym przez przepisy danego kraju – ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty do wysokości sumy ubezpieczenia.
  • Po drugie, EKUZ nie obejmuje kosztów leczenia prywatnego i transportu do kraju – usługi te są objęte zakresem każdej polisy turystycznej.
  • Po trzecie, ochrona gwarantowana przez EKUZ obejmuje tylko pokrycie kosztów leczenia – prywatne ubezpieczenie można natomiast rozszerzyć m.in. o NNW, OC w życiu prywatnym, usługi assistance czy ochronę bagażu.

Jeśli więc chcesz, aby niestraszne Ci były nawet największe kłopoty za granicą, ubezpieczenie turystyczne to jedyne rozsądne rozwiązanie. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wybrać polisę, która zapewni Ci najlepszą ochronę, i jak za nią nie przepłacić.

Czy ubezpieczenie do Grecji jest obowiązkowe?

Jeśli planujesz podróż do Grecji, nie musisz kupować ubezpieczenia turystycznego. Pamiętaj jednak, że zakup polisy jest zalecany na każdy zagraniczny wyjazd, bez względu na jego kierunek i plany na pobyt. Brak ubezpieczenia może mieć bolesne konsekwencje, zwłaszcza finansowe, jeśli w obcym kraju doznasz np. urazu w wypadku lub zachorujesz.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

W Grecji możesz korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, dzięki czemu granicę tego kraju można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jedynym wymogiem jest ważność dokumentu podróżnego.

Bez zdobywania dodatkowych pozwoleń i załatwiania formalności możesz przebywać na terytorium Grecji do 90 dni. Dłuższy pobyt wymaga uzyskania pozwolenia, które są wydawane przez:

  • Wydziały Policji ds. Cudzoziemców (w rejonie Aten i Salonik),
  • wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów (w pozostałych częściach Grecji).
CZY WIESZ, ŻE …

Pozwolenie na pobyt w Grecji mogą otrzymać m.in. osoby zatrudnione i podejmujące studia w tym kraju.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

MSZ przypomina, że prawo do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej w Grecji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje tylko osobom płacącym składki na NFZ i posiadającym kartę EKUZ. Jednocześnie Ministerstwo podkreśla, że ochrona przez nią gwarantowana jest niewystarczająca.

Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne. W razie konieczności pokryje ono koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu.

Źródło: Polska w Grecji, Informacje dla podróżujących.

Oprócz zakupu ubezpieczenia na podróż, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje również zwracanie uwagi na komunikaty greckich służb i wiadomości dotyczące występowania klęsk żywiołowych, w tym trzęsień ziemi, powodzi i częstych w okresie wakacyjnym pożarów. Zalecana jest także ostrożność w zatłoczonych miejscach publicznych – w Grecji odnotowuje się w ostatnich latach wzrost przestępczości.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Grecji

Ponieważ za granicą turyście mogą przydarzyć się różnorakie wypadki, dobre ubezpieczenie musi zapewniać mu kompleksową ochronę. Ta nie będzie jednak możliwa, jeśli podczas zakupu polisy nie uwzględnisz w niej różnych rodzajów ubezpieczeń. Te mogą być inne w poszczególnych towarzystwach, ale niektóre są dostępne bez wyjątku wszędzie. O jakich ubezpieczeniach mowa?

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

Polisa pokrywająca koszty leczenia (KL) za granicą to absolutna podstawa każdego ubezpieczenia turystycznego. W jej ramach podróżny może liczyć na to, że ubezpieczyciel opłaci m.in.:

  • koszty wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów i dentystów (w tym ostatnim przypadku obowiązuje mniejszy limit kosztów),
  • koszty leczenia ambulatoryjnego i stacjonarnego w szpitalu,
  • koszty niezbędnych zabiegów i operacji,
  • koszty wykonanych badań laboratoryjnych i diagnostycznych,
  • koszty leczenia związanego z ciążą (do określonego miesiąca),
  • koszty leczenia w razie nasilenia się objawów choroby przewlekłej (opcja ta może być dodatkowo płatna),
  • koszty leczenia w razie koszty leków, środków opatrunkowych i środków pomocniczych (jeśli są niezbędne z medycznego punktu widzenia i zostały zapisane przez lekarza),
  • koszty naprawy protez i okularów korekcyjnych.
UWAGA!

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela nie jest nieograniczony. Wyznacza go suma ubezpieczenia kosztów leczenia, po której przekroczeniu koszty obciążają już ubezpieczonego.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Wyobraź sobie, że miałeś wypadek podczas wakacji w Grecji. Trafiłeś do szpitala w Atenach, gdzie spędziłeś kilka dni. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a koszty leczenia pokryło Twoje ubezpieczenie turystyczne. Problem w tym, że się nacierpiałeś, przepadł Ci urlop, a po powrocie do domu czeka Cię jeszcze długa rehabilitacja. Ubezpieczenie NNW nie zwróci Ci zdrowia i straconego czasu, ale może przynajmniej częściowo wynagrodzić Twoje przykre doświadczenia.

Wybierając ten rodzaj ochrony, możesz liczyć na to, że w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu za granicą, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie stosowne do jego stopnia i wybranej sumy ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli stracisz zęba, otrzymasz niewielką rekompensatę, np. w wysokości 1% sumy ubezpieczenia, ale już w przypadku złamania ręki będzie to np. 20%. Dokładne wartości procentowe przypisane poszczególnym urazom można sprawdzić w tabeli dołączonej do OWU.

CZY WIESZ, ŻE …

Odszkodowanie w ramach NNW podróżnego jest wypłacane także w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Należną kwotę (najczęściej w wysokości 100% sumy ubezpieczenia NNW) otrzymują w ramach rekompensaty osoby najbliższe lub wskazane w polisie przez poszkodowanego.

Ubezpieczenie bagażu

Ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego można objąć nie tylko podróżnych, ale także należące do nich rzeczy, które zabierają ze sobą za granicę. Ubezpieczenie bagażu przyda się, gdy walizki, torby czy plecaki wraz z ich zawartością zostaną np.:

  • uszkodzone podczas transportu,
  • zniszczone w wyniku wypadku komunikacyjnego,
  • zgubione przez przewoźnika,
  • skradzione z zamniętego pokoju hotelowego,
  • dostarczone z opóźnieniem przez linie lotnicze.

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela w ramach ubezpiecznia bagażu jest równe wartości straconych/uszkodzonych przedmiotów, ale nie wyższe niż suma ubezpieczenia.

UWAGA!

Pamiętaj, że ubezpieczenie nie będzie obejmować wszystkich bagaży. Ochrona dotyczy zwykle rzeczy osobistych – ubrań, obuwia, kosmetyków – czy sprzętu elektronicznego (mogą występować ograniczenia). Nie obejmuje natomiast m.in. przedmiotów wartościowych w tym środków płatniczych, biżuterii, zegarków czy dzieł sztuki.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Wypadki chodzą po ludziach i mogą przydarzyć się nie tylko Tobie, ale również z Twojego powodu, dlatego jasnym jest, że jeśli spowodujesz szkodę u osoby trzeciej, to będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie za granicą, problem może być jeszcze większy, gdy pojawią się też np. trudności komunikacyjne czy kwestie prawne. Wszystko to będzie kosztować, dlatego warto zabezpieczyć się za pomocą OC w życiu prywatnym.

Polisa chroniąca odpowiedzialność cywilną podróżnego obejmuje wyrządzone przez niego osobom trzecim szkody rzeczowe (w mieniu) i szkody osobowe (w zdrowiu i życiu). Ubezpieczyciel pokrywa ich koszty, czyli nie tylko wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale też np. opłaca rzeczoznawcę wynajętego do ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody. Ochrona obejmuje również osoby będące pod opieką ubezpieczonego, więc zadziała, jeśli np. Twoje dziecko rozbije lustro w hotelowym pokoju.

Przykład

Wiener wypłaca odszkodowanie z OC w życiu prywatnym za szkody w wyposażeniu wynajętego domu, mieszkania lub pokoju gościnnego albo hotelowego, jeśli wartość tych szkód przekracza 200 euro.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Ubezpieczenie assistance gwarantuje podróżnemu szybką pomoc w razie nagłego zachorowania, wypadku lub innych zdarzeń losowych. Zakres usług oferowanych w ramach tej polisy jest bardzo szeroki – mogą one obejmować świadczenia o charakterze medycznym, logistycznym czy informacyjnym. Zaliczają się do nich m.in.:

  • transport medyczny za granicą,
  • transport powrotny do kraju,
  • transport zwłok,
  • akcje ratownicze i poszukiwawcze,
  • transport i zakwaterowanie bliskich ubezpieczonego,
  • opieka nad dziećmi,
  • pomoc w razie kradzieży dokumentów,
  • pomoc prawna,
  • pomoc tłumacza.

Poszczególne usługi mogą być ograniczone pełną sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance lub niższymi limitami. Informacje na ten temat, jak i dokładny zakres świadczeń assistance oferowanych przez daną firmę, znajdziesz w OWU.

Przykład

AXA Partners w ramach assistance wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie, jeżeli podczas podróży dojdzie do opóźnienia lotu o co najmniej 6 godzin lub jeśli w razie odwołania lotu przewoźnik nie zapewnił alternatywnego środka transportu w ciągu 6 godzin od planowanego odlotu.

Koszty leczenia i opieka medyczna w Grecji

Podróżni z Polski mogą skorzystać z pomocy greckiej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gdzie należy się udać, aby z niej skorzystać? Jaki będzie zakres usług i czy trzeba będzie za nie zapłacić?

Jakość i dostępność służby zdrowia

Standard państwowej opieki medycznej w Grecji jest dość wysoki. Mieszkańcy, a także przyjezdni posługujący się kartą EKUZ, mogą otrzymać bezpłatną pomoc służby zdrowia w niezbędnym zakresie w:

  • placówkach publicznej służby zdrowia – ESY,
  • placówkach państwowej sieci podstawowej opieki zdrowotnej – PEDY.

Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do wspomnianych ośrodków może być utrudniony, zwłaszcza w sezonie turystycznym, poza dużymi miastami lub na wyspach. Wówczas można alternatywnie skorzystać z pomocy prywatnych placówek, które mają umowę z EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych), w związku z czym obowiązuje w nich tylko częściowa odpłatność. Leczenie w pełni prywatne lub wykraczające poza zakres niezbędnych usług, jest w stu procentach finansowane przez pacjenta.

CZY WIESZ, ŻE …

Pacjent korzystający z pomocy medycznej w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z EOPYY, pokryje m.in. 15% kosztów wykonanych badań i 10% ceny za dobę pobytu w szpitalu.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

Brak karty EKUZ i ubezpieczenia prywatnego będzie oznaczał, że turysta pokryje koszty leczenia w Grecji z własnej kieszeni. Jak wysokie mogą one być? Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, a kończą na wielu tysiącach euro w razie poważnych problemów zdrowotnych czy potrzeby zorganizowania transportu powrotnego do Polski.

Przykładowe koszty leczenia w Grecji*:

  • Wizyta pediatryczna – 331 euro.
  • Konsultacja ortopedyczna – 340 euro.
  • Leczenie zapalenia krtani – 570 euro.
  • Leczenie w związku z udarem słonecznym – 679 euro.
  • Leczenie zatrucia pokarmowego – 920 euro.
  • Hospitalizacja w związku z zapaleniem wyrostka robaczkowego – 1788 euro.
  • Operacja po złamaniu w obrębie stawu skokowego – 14 590 euro.
  • Transport medyczny helikopterem – 25 000 euro.

*powyższe ceny dotyczą świadczeń wypłaconych klientom w ramach ubezpieczenia turystycznego przez firmę AXA Partners.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

W Grecji nie występują zagrożenia sanitarne i epidemiologiczne, które wymagałyby od turystów obowiązkowej immunizacji. Podróżnym zaleca się jednak odbycie rutynowych szczepień na zaraźliwe choroby przenoszone drogą kropelkową i choroby brudnych rąk. Należą do nich:

  • meningokoki,
  • błonica,
  • krztusiec,
  • grypa,
  • odra,
  • świnka,
  • różyczka,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A.
CZY WIESZ, ŻE …

Przed podróżą do Grecji warto rozważyć szczepienie przeciwko tężcowi. Jest ono co prawda obowiązkowe i bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia, ale odporność utrzymuje się tylko przez okres ok. 10 lat. Po tym czasie dobrze jest przyjąć dawkę przypominającą, bo tężcem łatwo się zarazić – infekcję może spowodować zanieczyszczenie nawet najdrobniejszej rany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Grecji?

Niueważnie wybrana polisa turystyczna może nie zapewnić podróżnemu ochrony, jakiej ten będzie potrzebował podczas wyjazdu. Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę na jego warunki, ale także na bardzo istotne zapisy OWU, w szczególności te na temat limitów, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

Rekomendowany zakres ochrony polisy na wyjazd turystyczny do Grecji powinien obejmować:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • assistance podróżne,
  • ubezpieczenie NNW,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu.

Czy to wszystko? Niekoniecznie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować inne rodzaje ochrony (np. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub moto assistance), a także klauzule dodatkowe, które rozszerzają ochronę na wybrane ryzyka (np. zdarzenia po alkoholu). Przed zakupem polisy zastanów się dobrze, jaka ochrona może Ci się przydać na czas wyjazdu i dopasuj zakres ubezpieczenia do własnych potrzeb.

Ekspert Mubi radzi:

Przeglądaj oferty ubezpieczeń turystycznych pod kątem interesujących Cię rodzajów ochrony. Pamiętaj, że nie ma przepisów, które odgórnie regulowałyby zakres ubezpieczenia dla podróżnych, więc polityka poszczególnych towarzystw może być różna. Jeśli w jednej firmie interesująca Cię ochrona będzie oferowana jako dodatkowo płatne rozszerzenie, to wcale nie musi oznaczać, że w innej nie otrzymasz go w cenie standardowej polisy.

Wybór rodzajów ubezpieczenia to dopiero pierwszy krok. Kolejnym będzie określenie granic odpowiedzialności ubezpieczyciela, które wyznaczają sumy i limity ubezpieczenia. To te kwoty wskazują, choćby jak wysokie może być przyznane turyście odszkodowanie i decydują o tym, czy ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia i sprowadzenia podróżnego do Polski po wypadku za granicą.

Granica odpowiedzialności ustalona na zbyt niskim poziomie to więc potencjalne ryzyko, że ochrona okaże się niewystarczająca, co ma największe znaczenie w przypadku ubezpieczenia KL. Przekroczenie sumy podanej w polisie będzie oznaczać, że podróżny poniesie część kosztów na własną rękę, a tego każdy wolałby uniknąć. Pamiętaj, że lepiej wydać nieco więcej na polisę i z niej ostatecznie nie skorzystać, niż później żałować, że oszczędzało się na tak niewielkich wydatkach.

UWAGA!

Rekomendowana minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na podróż do Grecji to co najmniej 30-40 tys. euro.

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Czy wiesz, że każda pomoc ubezpieczyciela przy pokryciu kosztów leczenia za granicą zmniejsza sumę ubezpieczenia zapisaną w polisie? Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wyjazdów na dłuższy czas, gdy jednokrotna wizyta w szpitalu może być niewystarczająca i potrzebne będą dalsze konsultacje lub zabiegi. Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem kierować się zasadą, że im dłuższy pobyt za granicą, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia.

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie, trekking

Wakacje w Grecji to nie tylko wylegiwanie się plackiem na plaży i zwiedzanie starożytnych ruin. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tam mnóstwo możliwości uprawiania sportu, zarówno jeśli chodzi o dyscypliny typowo rekreacyjne, jak i znacznie bardziej niebezpieczne. Pamiętaj jednak, że taki sposób spędzania wolnego czasu niesie ze sobą potencjalne ryzyko kontuzji i urazów, więc wymaga szczególnie dobrze dobranego ubezpieczenia. Co powinno ono obejmować?

  1. Amatorskie uprawianie sportu – dotyczy najpopularniejszych dyscyplin, takich jak np. pływanie, bieganie czy siatkówka plażowa i jest zawarte w standardowej wersji polisy.
  2. Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – dodatkowo płatne rozszerzenie, które obejmuje dyscypliny klasyfikowane jako niebezpieczne, np. nurkowanie czy trekking wysokogórski.
  3. OC sportowe – ochrona odpowiedzialności cywilnej związana z uprawianiem sportów, która może, ale nie musi być zawarta w zakresie OC w życiu prywatnym.
  4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – ochrona obejmująca zniszczenie, uszkodzenie lub kradzież zarówno własnego, jak i wypożyczonego sprzętu.
Przykład

Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA wyróżnia aż trzy kategorie sportów, które mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. W standardowym zakresie polisy mieszczą się letnie i zimowe sporty amatorskie (np. fitness, jazda na rowerze, jogging, tenis), a koszt polisy zwiększają dodatkowo płatne sporty wysokiego ryzyka (m.in. kolarstwo górskie, trekking z użyciem specjalistycznego sprzętu i wspinaczka do 3500 m n.p.m.) oraz sporty ekstremalne (m.in. freediving, paralotniarstwo i sporty motorowe).

Koszt ubezpieczenia do Grecji

Ceny ubezpieczenia turystycznego wynoszą zwykle od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony, nie są więc wysokie. Wybierając droższą polisę, nie wydasz wiele, a możesz za to otrzymać ubezpieczenie o znacznie szerszym zakresie, ale pamiętaj, że nie jest to regułą. W pierwszej kolejności patrz zawsze na warunki ochrony, a dopiero później na cenę polisy.

Przykładowe ceny polis

Ile kosztują najtańsze ubezpieczenia turystyczne do Grecji? Sprawdziliśmy ceny ochrony na tygodniowy wyjazd dla jednego dorosłego turysty, wybierając po jednej propozycji od każdego towarzystwa. Polisy nie zawierają żadnych dodatkowych rozszerzeń i obejmują tylko standardowo gwarantowaną przez danego ubezpieczyciela ochronę.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 322 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
ProamaKL: 100 000 zł32 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
33 zł
WienerKL: 170 644 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 652 zł
36 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
51 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Zauważ, że najtańsze oferty obejmują pokrycie kosztów leczena na sumę niższą, niż wynosi rekomendowana minimalna kwota na wyjazd do Grecji. Ceny polis, które spełniają ten warunek, zaczynają się od ok. 30 zł.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku czynników, w tym m.in. od zakresu gwarantowanej ochrony, ale w praktyce największy wpływ na cenę polisy mają liczba ubezpieczonych i długość pobytu za granicą. Jak zmieniają one całkowity koszt polisy?

Zobacz to na przykładzie ubezpieczenia od firmy Proama (KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł), którego cenę sprawdziliśmy dla kilku różnych konfiguracji podróżnych i czasu ich pobytu w Grecji.

Długość pobytuCena ubezpieczenia dla pojedynczego turystyCena ubezpieczenia dla pary podróżnychCena ubezpieczenia dla 4-osobowej rodziny
5 dni32 zł64 zł122 zł
8 dni53 zł106 zł200 zł
10 dni66 zł133 zł252 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

Polisę ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Grecji znajdziesz bez problemu w każdym towarzystwie czy agencji ubezpieczeniowej, które posiadają ofertę ochrony dla podróżnych. Możesz kupić ubezpieczenie online przez stronę internetową ubezpieczyciela lub porównywarkę ubezpieczeń, telefonicznie albo w oddziale stacjonarnym danej firmy.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie turystyczne jest gwarantowane także w ramach wycieczki organizowanej przez biuro podróży. Tego rodzaju polisy obejmują jednak najczęściej tylko podstawową ochronę o wąskim zakresie, którą warto rozszerzyć, wybierając wyższy pakiet lub kupując prywatną polisę na własną rękę.

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Grecji

W jakich firmach można się się ubezpieczyć na wyjazd do Grecji? Wybór jest szeroki, bo polisy do tego kraju oferują praktycznie wszyscy ubezpieczyciele. Korzystając z kalkulatora na mubi.pl, możesz wybierać spośród ofert przygotowanych przez:

  • AXA Partners,
  • ERGO Hestia,
  • Generali,
  • mtu24.pl,
  • Proama,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • Wiener,
  • You Can Drive.

Wszystkie oferty otrzymasz w formie czytelnej listy zawierającej najważniejsze warunki ochrony. Więcej informacji, w tym również odnośniki do OWU, znajdziesz po kliknięciu w “Szczegóły oferty”. Po dokonaniu wyboru wystarczy kliknąć w “Kup teraz”, uzupełnić dane osobowe i zapłacić za ubezpieczenie online. Opłacona polisa po chwili trafi na Twoją skrzynkę mailową.

Najważniejsze informacje:
  • Do Grecji można jechać z paszportem lub dowodem osobistym. Dokument musi być ważny przy każdym przekraczaniu granicy.
  • W Grecji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Z EKUZ można otrzymać tylko niezbędną pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Karta działa w publicznych placówkach medycznych.
  • Leczenie w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z greckim NFZ-em, jest częściowo płatne. W innych prywatnych ośrodkach i gabinetach pacjent ponosi pełny koszt.
  • Ubezpieczenie turystyczne pokrywa pełne koszty leczenia w publicznej i prywatnej służbie zdrowia do wysokości sumy ubezpieczenia.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wypoczynkowy wyjazd do Grecji powinna wynosić co najmniej 30-40 tys. euro.
  • Ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Grecji

Co zabrać ze sobą do Grecji?
Czy leczenie w Grecji jest płatne?
Czy ubezpieczenie do Grecji obejmuje transport powrotny do kraju?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!