Grecja – przewodnik dla turystów

Kraj bogów, mitów i legend, kolebka demokracji, zdrowej oraz pysznej kuchni, w której nie brakuje warzyw i owoców morza. Tak w skrócie można opisać Grecję, której urokowi trudno się oprzeć. Dzięki wysokim temperaturom i śródziemnomorskiemu klimatowi można liczyć na pewną pogodę, która umożliwi plażowanie i kąpiele w morzu. Jednak nawet poza sezonem żaden przyjezdny nie będzie się nudził. Grecja oddaje do dyspozycji podróżnych cały swój dobytek kulturowy: liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

Jak przygotować się na wyjazd do Grecji?

Grecja nie jest wymagającym krajem, przed wyjazdem do którego należałoby się szczególnie przygotować. W przygotowaniach wystarczy uwzględnić zaplanowanie terminu podróży (w zależności od preferowanej formy spędzania wolnego czasu podczas urlopu), zarezerwowanie noclegu (głównie wybór miasta docelowego i standardu hotelu), spakowanie potrzebnych rzeczy, w tym przede wszystkim dokumentów.

Kiedy jest najlepszy czas na urlop w Grecji?

Nie ma niczego dziwnego w tym, że każdemu podróżnikowi zależy, aby podczas jego urlopu dopisała pogoda. W zależności od planów zmieniają się preferencje co do temperatury. Jest to zatem jeden z głównych czynników, który decyduje o terminie wyjazdu.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Aktualna pogoda w stolicy Grecji – Ateny

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Zwiedzanie przebiega dużo przyjemniej, jeśli na dworze jest nieco chłodniej. Jeśli to właśnie poznawanie greckiego dorobku jest głównym celem turystów, powinni oni wybrać się tam w marcu, kwietniu, maju, październiku lub listopadzie, kiedy termometr wskazuje nie więcej niż 25 stopni.

Miłośnicy spędzania czasu na plaży, kąpieli wodnych i uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych, lepiej zrobią, jeśli zaplanują urlop na lipiec lub sierpień.

Ile kosztuje nocleg w Grecji?

Szukając noclegu w Grecji, turyści z pewnością natkną się na bardzo zróżnicowane cenowo oferty. Nawet pokoje w obiektach o podobnym standardzie mogą być dostępne za niższą lub wyższą kwotę. Najtańsze oferty 3-gwiazdkowych hoteli dla osoby, która planuje tygodniowy pobyt w czerwcu, pokazały, że różnice sięgają niemal 2000 zł.

 • Ateny – 663 zł,
 • Saloniki – 1114 zł,
 • Korynt – 3293 zł,
 • Teby – 1653 zł,
 • Rodos – 776 zł,
 • Eretria – 1577 zł,
 • Argos – 1515 zł,
 • Sparta – 1642 zł,
 • Kalamara – 1127 zł,
 • Delfy – 1009 zł,
 • Olimpia – 788 zł,
 • Korfu – 857 zł,
 • Kos – 957 zł,
 • Heraklion – 1547 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Dokumenty, których nie można zapomnieć

Polacy wybierający się do Grecji nie muszą obawiać się ogromu formalności i skomplikowanych procedur przy przekraczaniu granicy. Żeby móc cieszyć się bogactwem kulturowym tego kraju, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Osoby, które planują dojechać do Grecji samochodem, powinny zabrać ze sobą również prawo jazdy (dotyczy kierowcy lub kierowców), dowód rejestracyjny samochodu i polisę OC. Nie trzeba zabierać ze sobą Zielonej Karty.

Profilaktyka przed wyjazdem i opieka medyczna w czasie wakacji w Grecji

Przerwa w nauce czy pracy nie oznacza przerwy w dbaniu o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że o ile w Polsce ubezpieczeni mają możliwość korzystania z pomocy lekarza bezpłatnie, to za granicą dostęp do opieki medycznej może być utrudniony. Zwłaszcza, jeśli przyjezdni nie posiadają odpowiednich dokumentów. Jakie warto ze sobą zabrać, aby w razie wypadku czy zachorowania nie pozostać bez pomocy?

W Grecji działa EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który można wyrobić od ręki przed wyjazdem na wakacje. Posiadanie go podczas urlopu w Grecji umożliwi korzystanie z pomocy lekarza:

 • publicznej opieki medycznej (ESY),
 • prowadzącego prywatny gabinet i mającego podpisaną umowę z EOPYY,
 • podstawowej opieki zdrowotnej w ośrodkach PEDY.

Nie zawsze jednak opieka medyczna po okazaniu karty EKUZ będzie bezpłatna. Część wizyt, badań, zabiegów, a także hospitalizacja w niektórych przypadkach będzie wymagała wniesienia przynajmniej części należności.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia pokryje opłaty za opiekę medyczną

Można się uchronić przed kosztami, nawet tymi cząstkowymi, a także przed dodatkowymi opłatami, które mogą być związane np. z transportem medycznym lub koniecznością udania się do lekarza, który nie uwzględni EKUZ i zażąda zapłaty za wizytę. Sposobem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zawiera ochronę przed kosztami leczenia za granicą. Właściciele takiej polisy mogą liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w wielu sytuacjach, w których nie zadziała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oczywiście w zależności od wybranego wcześniej zakresu ochrony.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Grecji?

W Grecji każdy turysta znajdzie swój własny, ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu. Zwiedzanie, poznawanie tamtejszej kultury i stylu życia, degustacja dań pochodzących z greckiej kuchni, plażowanie i kąpiele w morzu, aktywny wypoczynek i uprawianie sportów wodnych – można powiedzieć: do wyboru, do koloru.

Zabytki i architektura grecka

Partenon

Ruiny dawnej świątyni Ateny, które składają się z licznych kolumn prezentujących styl dorycki w architekturze. Obiekt został zbudowany z białego marmuru. Jest to jedno z kluczowych miejsc Grecji, którego nie można pominąć w planie wycieczki.

Średniowieczne miasto na wyspie Rodos

Pamiątka po Joannitach, którzy stworzyli mury, przeobrażając miasto w twierdzę. Zabytek ten został zachowany w dość dobrym stanie: można podziwiać średniowieczne, masywne mury obronne, główną ulicę miasta – Rycerską, a także zabudowania służące jako domy rycerzy.

Mykeny

Miasto ulokowane na zboczu wzgórza, po którym obecnie zostały jedynie ruiny. Pozostałości odkryto dzięki prowadzonym tam wykopaliskom, które odsłoniły m.in. tamtejszy akropol oraz grobowce. To w jednym z nich znaleziono maskę Agamemnona.

Rozrywka w Grecji, czyli coś dla miłośników zabawy

Turyści, którzy lubią wieczory przy drinku, dyskoteki i huczne imprezy powinni poszukać miejscowości, które to zapewniają. Prym wiodą tu wyspy. Na Kos czy Krecie można spędzić cały tydzień na licznych zabawach. Okazję do imprezowania turyści znajdą także w Naxos, Mykonos oraz Santorini.

Poza typowymi dyskotekami i zabawą w rytm współczesnej muzyki warto zgłębić temat tradycyjnych greckich tańców. Grecy uwielbiają tańczyć. Widać to chociażby w tańcu zorba, który wszyscy doskonale znają, nawet w innych częściach Europy. Wśród najpopularniejszych praktykowanych przez Greków odmian tanecznych od dawien dawna jest zeimbekikos, sousta, tsamikos i tsiteteli.

Grecja oferuje także wiele parków wodnych, w których będą się doskonale bawili najmłodsi. Rodziny z dziećmi powinny zainteresować się ofertą m.in. Acqua Plus, Aqualand Corfu Water Park, Watercity, Limnoupolis czy Lido Water Park.

Grecja dla miłośników natury

Jaskinia Melissani

Do połowy XX wieku zapomniana jaskinia, która w mitologii była nazywana jaskinią nimf. Piękne, otoczone lasem jezioro wyróżnia błękitna woda. Jaskinię można podziwiać z poziomu jeziora ją zalewającego, podczas rejsu łodzią.

Plaża Nawajo

Jedna z plaż wyspy Zakynthos, która jest właściwie ogrodzona wysokimi skałami. Plaża jest częstym miejscem odwiedzin turystów nie tylko ze względu na położenie i krystalicznie czystą wodę, ale także z uwagi na znajdujący się tam wrak statku, który budzi duże zainteresowanie.

Meteory

Piaskowe skały znajdujące się w środkowej części Grecji, które zachwycają swoją niedostępnością i masywnością. Skały stały się miejscem idealnym dla mnichów, którzy na szczytach Meteorów wybudowali zespół 24 prawosławnych klasztorów. Niegdyś dostęp do nich był utrudniony, a dla turystów wręcz niemożliwy. Dziś jednak część budowli oraz same skały można zwiedzać dzięki stworzonym tam schodom.

Grecka kultura

National Museum of Contemporary Art w Atenach

Jedyna instytucja, która zajmuje się kolekcjonowaniem dzieł współczesnej sztuki tego kraju. Muzeum to znajduje się w Atenach i służy Grekom oraz przyjezdnym od 2000 roku.

Achillion

Letnia rezydencja cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (Sisi), zlokalizowana na greckiej wyspie Korfu. Achillion miał służyć księżniczce Sisi jako miejsce ucieczki po samobójczej śmierci jednego z jej synów. Pałac prezentuje styl neoklasycystyczny. Zdobione licznymi rzeźbami i malowidłami wnętrza zachwycają już od pierwszego pomieszczenia, którego sufit zdobi dzieło pn. Cztery pory roku.

Kuchnia grecka dla smakoszy

Kuchnia grecka jest bogata w owoce morza, ale też mięso i ponad wszystko w warzywa. Nieodłącznym jej elementem są oliwki, oliwa z oliwek, ser feta, a także popularny nie tylko w Grecji sos tzatziki, które są dodawane do wielu potraw tamtejszej kuchni. Po jakie dania sięgać, aby lepiej poznać Grecję od strony kulinarnej?

 • Moussakę – zapiekankę z mięsem mielonym, ziemniakami, bakłażanem i sosem pomidorowym lub pomidorami,
 • souvlaki – mięsne szaszłyki, które zwykle podaje się z sosem tzatziki i frytkami,
 • sałatkę grecką – choć można ją zjeść także w Polsce, warto spróbować tej greckiej, która jest podawana nieco inaczej (z dużymi kawałkami warzyw i jednym, solidnym plastrem sera feta, który często posypuje się przyprawami i skrapia oliwą,
 • melitzanosalatę – sałatkę z bakłażana,
 • kawę po grecku,
 • ouzo – grecką wódkę,
 • retsinę – wino.

Ceny przykładowych produktów i usług w Grecji

 • benzyna (litr) – 6,85 zł,
 • diesel (litr) – 5,80 zł,
 • piwo w lokalu – około 9 zł,
 • lampka wina – około 8,50 zł,
 • kawa mrożona – około 10 zł,
 • sałatka grecka – około 26 zł,
 • moussaka – około 38 zł,
 • grillowana ośmiornica – około 38 zł,
 • przystawki (zestaw) – około 13 zł,
 • porcja lodów – około 11 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Grecji

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!