Ubezpieczenie do Islandii
Parafrazując tytuł filmu braci Coen, można powiedzieć o Islandii, że nie jest to kraj dla biednych turystów. Na szczęście to nie do końca tak. W tym jednym z najdroższych państw na świecie można znaleźć sposób na tańsze zwiedzanie. Jak podróżować po Islandii bez wydawania góry pieniędzy? Co przyciąga turystów na tę wyspę? I dlaczego wstydliwi ludzie będą mieli tam mały problem? Wybieramy się na północny Atlantyk na wyspę pełną gorących źródeł, wulkanów, gejzerów i wafelków Prince Polo!
W tym artykule przeczytasz:
Atrakcje – to, co turyści lubią najbardziej
Na Islandię jedzie się ze względu na piękno natury. To tutaj będziesz mógł zobaczyć jej siłę w działaniu. Na wyspie znajduje się wiele wulkanów, gejzerów i gorących źródeł. W środkowej części wyspy znajdziesz lodowce z największym Vatnajökull o powierzchni 7800 km². A do tego piękne wodospady z Gullfossem na czele. Czas przyjrzeć się atrakcjom wyspy!
11 najlepszych atrakcji turystycznych na Islandii
Blue Lagoon
Położona ok. 50 km od Reykjaviku Błękitna Laguna to znana atrakcja turystyczna i najpopularniejsze uzdrowisko geotermalne w Islandii. Powstało jako efekt uboczny budowy elektrowni, a dziś jest naturalnym SPA z bogatą w sole i minerały gorącą wodą.
Złoty Krąg
Popularna, licząca ok. 200 km trasa turystyczna w południowo-zachodniej części wyspy, na którą składają się Park Narodowy Thingvellir, obszar geotermalny Geysir i wodospad Gullfoss.
Wodospad Gullfoss
Zlokalizowany na trasie Złotego Kręgu, uwielbiany przez turystów za piękne widoki Złoty Wodospad, na który składają się właściwie dwie (11-metrowa i 21-metrowa) spadające do wąwozu kaskady.
Gejzery w Haukadalur
Kolejna atrakcja Złotego Kręgu to zajmujący ok. 3 km2 obszar słynący ze źródeł geotermalnych i obejmujący m.in. słynny gejzer Geysir i aktywny Strokkur.
Park Narodowy Thingvellir
Obszar, który ma znaczenie historyczne, bo w 930 r. powstał tu islandzki parlament. W parku spotykają się dwie płyty tektoniczne, co utworzyło spektakularne krajobrazy z jeziorem Thingvallavatn czy szczeliną Silfra.
Jökulsárlón (Laguna Lodowcowa)
Jezioro polodowcowe powstałe podczas cofania się lodowca Breiðamerkurjökull, które swoją sławę zawdzięcza odłamującym się od brzegu, mieniącym się błękitem krom.
Czarna plaża Reynisfjara
Położona na południu Islandii plaża z charakterystycznym czarnym piaskiem, bazaltowymi skałami i stosami morskimi Reynisdrangar.
Wodospad Seljalandsfoss
Malowniczy wodospad na rzece Seljalandsa w południowej Islandii, który osiąga wysokość ponad 60 m i można go podziwiać z każdej strony, również z perspektywy jaskini za kaskadą.
Wodospad Skógafoss
Mający 25 m szerokości i 60 m wysokości jeden z największych islandzkich wodospadów, położony na rzece Skógá, niedaleko okrążającej wyspę drogi krajowej nr 1.
Mývatn (Jezioro Midge)
Czwarte według wielkości islandzkie jezioro, położone w północno-wschodniej części wyspy i znane z nieregularnej linii brzegowej pełnej wysp i zatoczek. W okolicy znajdziemy też m.in. błotne kratery Hverarond i jaskinię Grjotagja.
Skaftafell w Parku Narodowym Vatnajökull
Znany z krajobrazowej różnorodności rezerwat przyrody w południowo-zachodniej części wyspy, wchodzący w skład obejmującego teren ogromnego lodowca parku narodowego.
Warto także odwiedzić bardzo popularne na Islandii baseny – tu małe ostrzeżenie: przed wejściem do basenu wymagane jest wzięcie prysznica w dużej otwartej sali. Znajdziesz tam nawet instrukcje, które części ciała trzeba dokładnie umyć!
Ceny i zakupy
Wielkim atutem Islandii jest to, że prawie w każdym miejscu zapłacisz kartą bankomatową. Oczywiście lepiej posiadać trochę gotówki, ponieważ w oddalonych miejscach może zabraknąć chwilowo sygnału i pojawi się problem z elektroniczną płatnością.
Islandia jest bogatym i drogim krajem. Na szczęście znajduje się na niej kilka tańszych sieci handlowych. Najtańszy jest Bónus z logo różowej świnki-skarbonki. To taka islandzka Biedronka lub Lidl. Walutą na Islandii jest korona islandzka (ISK), której kurs do złotego wynosi 1 ISK = 0,030 PLN (24.01.2024).
Na Islandii kupisz alkohol poza barami i restauracjami tylko w specjalnych sklepach monopolowych Vinbudin – trunki wyskokowe są dużo droższe niż w Polsce.
- Nie zapłacisz za leczenie, jeśli będziesz potrzebował pomocy w szerszym zakresie niż zapewnia EKUZ.
- Otrzymasz zadośćuczynienie za ból i cierpienie, jeśli w drodze do góry Kirkjufell złamiesz nogę.
- Porozumiesz się z lekarzem lub policjantem dzięki pomocy tłumacza, którego usługi opłaci ubezpieczyciel.
Jakie zasady wjazdu do Islandii obowiązują w czasie pandemii COVID-19?
Wjazd do Islandii odbywa się obecnie bez dodatkowych restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o przyjęciu szczepienia ani negatywnego wyniku testu.
Aktualne informacje dotyczące zasad wjazdu i przebywania na Islandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jakie warunki panują na Islandii?
Islandia – dalej niż północ
Jeszcze nie tak dawno ten mały kraj – liczy zaledwie 360 tys. mieszkańców – kojarzony był z zimnem, wulkanami i piosenkarką Bjork. Dziś każdy kibic piłkarski (piłki ręcznej i nożnej) rozpoznaje waleczne narodowe zespoły islandzkie, a miłośnik crossfitu najlepsze islandzkie zawodniczki, które są gwiazdami w tej dyscyplinie.
To także popularne miejsce wyjazdów zarobkowych i turystycznych. Obecnie Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość na wyspie – prawie 20 tysięcy. Gdzie jednak leży Islandia i jak położenie wpływa na jej zwiedzanie?
Geologiczna walka kształtuje wyspę
Islandia leży na południe… ale od koła podbiegunowego na Oceanie Atlantyckim. Bliżej stamtąd jest do Grenlandii (288 km), niż do Norwegii (970 km) czy Wielkiej Brytanii (798 km). Wyspa znajduje się więc daleko, daleko na północy i ma to decydujący wpływ, jak będzie wyglądać jej zwiedzanie i co będziesz musiał zabrać ze sobą na wyprawę z domu.
Ta geologicznie młoda wyspa położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, który dzieli ją na pół między płytę euroazjatycką a północnoamerykańską. Od razu zauważysz skutki tarć między dwoma geologicznymi płytami. Świadczą o nich liczne gorące źródłach, gejzery i oczywiście wulkany – czyli największe atrakcje turystyczne Islandii!
Popularnym przysmakiem na wyspie jest wafelek Prince Polo!
Zimna i zmienna pogoda
Położenie wyspy wpływa nie tylko na temperatury, ale także na zmienność pogody. Średnie temperatury latem nie przekraczają 12ºC i tylko w lipcu oraz sierpniu są one wyższe niż 10ºC. Nie ma więc wątpliwości, że na islandzkie wakacje musisz się ciepło ubrać i zamiast ręcznika plażowego, powinieneś wziąć ze sobą czapkę. Choć ręczniki na pewno się przydadzą podczas wizyty w ukochanych przez mieszkańców basenach i gorących źródłach!
Niskie temperatury to nie wszystko – pogoda na Islandii często zmienia się gwałtownie. Słoneczne i bezchmurne niebo w mgnieniu oka mogą przykryć czarne deszczowe chmury, z których spadnie obfity deszcz. Najgorszy jest jednak silny i porywisty wiatr. Potrafi on przewrócić człowieka! Dlatego wybierając się na tę wyspę, trzeba się ubrać jak na wypad w góry i przed wyruszeniem w odleglejsze miejsca sprawdzać prognozy pogody – najlepiej na oficjalnej stronie https://en.vedur.is/.
Niekończące się noce i dnie
Od kwietnia na Islandii robi się naprawdę jasno. Światło słoneczne dociera na wyspę przez ponad 15 godzin w ciągu dnia. Latem słońce praktycznie nie zachodzi i majaczy gdzieś tuż za horyzontem (to tak zwany z angielskiego civil twilight). Uważaj, jak będziesz kierował się w jego kierunku – może Cię łatwo oślepić! Za to zimą dni są naprawdę krótkie – trwają raptem 4 godziny. Najdłuższy dzień trwa 21 godzin i 8 minut (z 21 na 22 czerwca)!
Późna wiosna i lato to świetny czas na zwiedzanie wyspy. W ciągu długiego jasnego dnia można zobaczyć wiele atrakcji. Jednocześnie schowane tuż za horyzontem słońce sprawia, że niebo nie robi się czarne, za to zachwyca kolorami!
Przeczytaj też: Islandia – przewodnik dla kierowców
Praktyczne porady i formalności
Na Islandii jak w górach
Silne wiatry, niespodziewane załamania pogody i niskie temperatury nawet latem (11% wyspy pokrywają lodowce) sprawiają, że wybierając się na Islandię, warto zabrać ze sobą przeciwdeszczową i przeciwwietrzną kurtkę oraz spodnie – najlepiej oddychające. Weź ze sobą także ciepłe skarpety, sweter i czapkę. I co najważniejsze – okulary przeciwsłoneczne! Światło odbijające się od lodowców i nisko położone słońce mogą Cię łatwo oślepić.
Do wielu atrakcji turystycznych na Islandii trzeba dojść po nierównym, nieutwardzonym terenie. Buty trekkingowe będą więc niezbędne. Oczywiście jeśli Twoim jedynym celem jest zobaczenie latem stolicy kraju Reykjaviku, to pewnie i w sandałach sobie poradzisz. Tylko po co w takim razie jechać na Islandię?
W hotelu Snotra House od 2009 wystawiony jest ostatni cheeseburger i frytki zaserwowany na wyspie z restauracji McDonald’s. Od tego roku nie ma tej sieci na Islandii!
Nocleg na Islandii
Ceny noclegu w hotelach na Islandii mogą przyprawić o zawrót głowy – 300 czy 400 zł za dobę to poważny wydatek. Wyspę odwiedza wielu Amerykanów i mieszkańców bogatszych krajów Azji, a przy niewielkiej liczbie mieszkańców i ograniczonej bazie hotelowej ceny na pewno nie będą spadać. Czy jest jakaś alternatywa?
Tak! To pola kempingowe z całą infrastrukturą sanitarną. Możesz się także zdecydować na nocowanie “na dziko”. W przypadku Islandii to całkowicie legalne – musisz tylko przestrzegać kilku zasad: nie rozbijaj namiotu w pobliżu zabudowań (min. 150 metrów) oraz na terenie parków narodowych, zawsze za sobą sprzątaj i nie niszcz przyrody. Proste?
Na Islandii popularne staje się wynajmowanie pojazdów, w których można jednocześnie zwiedzać i spać. To bardzo słabo zaludniony kraj, więc jest to idealna opcja dla aktywnych turystów, którzy koniecznie chcą uniknąć biwakowania pod gołym niebem!
Podróżowanie po wyspie
Mało miast, niewielka gęstość zaludnienia i mnóstwo atrakcji na niezamieszkałych terenach może znaczyć tylko jedno – chcesz dobrze poznać Islandię, to wynajmij samochód z napędem na 4 koła. Wiele dróg jest nieutwardzonych, pamiętaj tylko, by nie dać się ponieść fantazji i nie zjeżdżać z wyznaczonych tras! Off road jest na Islandii karany – Islandczycy w ten sposób chronią unikatową przyrodę wyspy. Natomiast jeśli masz dobrą kondycję, to rower może być najlepszym rozwiązaniem.
Gwoli ścisłości – na Islandię najlepiej z Polski dostać się samolotem. Z kilku polskich miast bezpośrednio dostaniesz się na wyspę, ale nie do Reykjaviku, tylko do oddalonego o około 50 km Keflavík, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy.
Dokumenty
Niech nie zmrozi Cię ta informacja, ale na Islandii nawet osoby ubezpieczone muszą płacić za wizyty lekarskie i inne świadczenia medyczne. Dlatego oprócz karty EKUZ koniecznie wykup sobie ubezpieczenie turystyczne! Pamiętaj, że na wyspie ceny są prawie trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Weź to pod uwagę, wybierając sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Najwyższe otrzymasz w AXA Partners, Proamie i Generali.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Suma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia | Cena polisy turystycznej z najwyższą możliwą sumą ubezpieczenia |
---|---|---|
UNIQA | do 2 500 000 zł | 114,10 zł |
AXA Partners | do 40 000 000 zł | 100,69 zł |
SIGNAL IDUNA | do 671 309 zł* | 87,09 zł |
Wiener | do 655 455 zł* | 113,00 zł |
Proama | do 300 000 zł | 60,00 zł |
mtu24.pl | do 300 000 zł | 62,00 zł |
You Can Drive | do 200 000 zł | 44,00 zł |
*zależy od kursu euro.
Jeśli wybierasz się na Islandię z bliską osobą, za ubezpieczenie zapłacicie podwójnie. Ubezpieczyciele zwykle podwajają składkę, nawet jeśli obie polisy kupujesz jednocześnie.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony | Cena polisy dla singla* | Cena polisy dla pary* |
---|---|---|---|
mtu24.pl | Koszty leczenia: 80 000 zł, OC w życiu prywatnym: 50 000 zł. | 22,00 zł | 44,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 87 394 zł, NNW: 15 000 zł. | 26,32 zł | 51,38 zł |
You Can Drive | Koszty leczenia: 100 000 zł, OC w życiu prywatnym: 50 000 zł. | 29,00 zł | 58,00 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł. | 29,40 zł | 58,80 zł |
Proama | Koszty leczenia: 100 000 zł. | 30,00 zł | 60,00 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł. | 31,70 zł | 63,40 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 175 020 zł, NNW: 10 000 zł, OC w życiu prywatnym: 109 387 zł. | 35,00 zł | 69,00 zł |
Na Islandię wjedziesz, legitymując się dowodem osobistym. Jeśli będziesz chciał wynająć samochód, to oczywiście musisz mieć ze sobą prawo jazdy. Więcej o podróżowaniu samochodem i jego wynajęciu przeczytasz w poradniku dla kierowców.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Islandii
Na Islandię można tak naprawdę wybrać się o dowolnej porze roku, również dlatego, że pogoda bywa tam bardzo zmienna. Szczyt sezonu turystycznego przypada tam na miesiące od czerwca do sierpnia i jest to najlepszy okres na podziwianie piękna wyspy w całej okazałości. Zimą krajobraz i temperatury się zmieniają, jest za to mniej tłoczno i można zobaczyć zorzę polarną.
Tak. Islandia uchodzi za jeden z droższych krajów na świecie. Doba w tamtejszym hotelu potrafi kosztować kilkaset złotych. Nieco taniej jest na kempingach. Ceny w restauracjach są o ok. 50% wyższe od średniej w UE, bardzo drogi jest również alkohol.
Choć islandzkie atrakcje są rozsiane po całej wyspie, większość z nich jest całkiem łatwo dostępna, choćby dla podróżujących samochodem po drodze krajowej nr 1. Na zobaczenie tych najważniejszych powinno wystarczyć ok. 8 dni, więcej czasu przyda się na dokładniejsze poznanie kraju. W przypadku krótszej podróży warto skupić się na konkretnym regionie Islandii, bo na całą może zabraknąć czasu.
Islandia to kraj słynący w głównej mierze z niesamowitej przyrody. Jego wizytówką są gejzery, które można oglądać np. w dolinie Haukadalur. Ta leży na trasie tzw. Złotego Kręgu, do którego zaliczają się też Park Narodowy Thingvellir i wodospad Gullfoss. Spektakularne wrażenia zapewnią też wodospady Seljalandsfoss i Skógafoss, Laguna Lodowcowa czy czarna plaża Reynisfjara. Do wypoczynku świetnie nada się z kolei Błękitna Laguna.
Kapryśna aura na Islandii sprawia, że powinniśmy wziąć ze sobą na podróż do tego kraju oddychającą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną, tego typu spodnie oraz ciepłe skarpety, sweter i czapkę. Koniecznie trzeba wziąć także okulary przeciwsłoneczne, ponieważ słońce na wyspie jest nisko położone, a dodatkowo promienie odbijają się od lodowców. Zwiedzanie surowego klimatu Islandii ułatwią buty trekkingowe. Na Islandii działa EKUZ, ale warto mieć także ubezpieczenie turystyczne. Na wyspę dostaniemy się także z samym dowodem osobistym.
- Islandia to niewielki (372,5 tys. mieszkańców) wyspiarski kraj położony na Oceanie Atlantyckim.
- Z uwagi na bliskość koła podbiegunowego, na Islandii panują niskie temperatury – średnie w lecie nie przekraczają 12ºC.
- Charakterystyczne dla Islandii są długie dni w lecie oraz krótkie w zimie.
- Ceny na Islandii są znacznie wyższe niż w Polsce.
- Ochrona zdrowia na Islandii jest płatna – wybierając się tam, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ i wykupieniu ubezpieczenia turystycznego.
- Największymi atrakcjami Islandii są jej walory przyrodnicze, m.in. wulkany, gejzery, gorące źródła, wodospady i lodowce.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji