Islandia – przewodnik dla turystów

Parafrazując tytuł filmu braci Coen, można powiedzieć o Islandii, że nie jest to kraj dla biednych turystów. Na szczęście to nie do końca tak. W tym jednym z najdroższych państw na świecie można znaleźć sposób na tańsze zwiedzanie. Jak podróżować po Islandii bez wydawania góry pieniędzy? Co przyciąga turystów na tę wyspę? I dlaczego wstydliwi ludzie będą mieli tam mały problem? Wybieramy się na północny Atlantyk na wyspę pełną gorących źródeł, wulkanów, gejzerów i wafelków Prince Polo!

Jakie zasady wjazdu do Islandii obowiązują w czasie pandemii COVID-19?

Wjazd do Islandii w czasie pandemii COVID-19 jest możliwy po rejestracji na stronie visit.covid.is/. Warunkiem przekroczenia islandzkiej granicy jest jednak także posiadanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzina przed planowaną podróżą (osoby zaszczepione mogą wykonać test antygenowy). Testu nie muszą wykonywać tylko ozdrowieńcy, którzy przedstawią pozytywny wynik testu wykonany między 180 a 14 dniem przed podróżą. Osoby niezaszczepione i które nie przebyły choroby muszą powtórzyć test po przylocie na Islandię, pozostać na 5-dniowej kwarantannie, po czym powtórzyć test.

UWAGA!

Aktualne informacje dotyczące zasad wjazdu i przebywania na Islandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Islandia – dalej niż północ

Jeszcze nie tak dawno ten mały kraj – liczy zaledwie 360 tys. mieszkańców – kojarzony był z zimnem, wulkanami i piosenkarką Bjork. Dziś każdy kibic piłkarski (piłki ręcznej i nożnej) rozpoznaje waleczne narodowe zespoły islandzkie, a miłośnik crossfitu najlepsze islandzkie zawodniczki, które są gwiazdami w tej dyscyplinie. 

To także popularne miejsce wyjazdów zarobkowych i turystycznych. Obecnie Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość na wyspie – prawie 20 tysięcy. Gdzie jednak leży Islandia i jak położenie wpływa na jej zwiedzanie?

podróż Warszawa - Rejkiawik

Geologiczna walka kształtuje wyspę

Islandia leży na południe… ale od koła podbiegunowego na Oceanie Atlantyckim. Bliżej stamtąd jest do Grenlandii (288 km), niż do Norwegii (970 km) czy Wielkiej Brytanii (798 km). Wyspa znajduje się więc daleko, daleko na północy i ma to decydujący wpływ, jak będzie wyglądać jej zwiedzanie i co będziesz musiał zabrać ze sobą na wyprawę z domu.

Ta geologicznie młoda wyspa położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, który dzieli ją na pół między płytę euroazjatycką a północnoamerykańską. Od razu zauważysz skutki tarć między dwoma geologicznymi płytami. Świadczą o nich liczne gorące źródłach, gejzery i oczywiście wulkany – czyli największe atrakcje turystyczne Islandii!

CIEKAWOSTKA

Popularnym przysmakiem na wyspie jest wafelek Prince Polo!

Zimna i zmienna pogoda

Położenie wyspy wpływa nie tylko na temperatury, ale także na zmienność pogody. Średnie temperatury latem nie przekraczają 12ºC i tylko w lipcu oraz sierpniu są one wyższe niż 10ºC. Nie ma więc wątpliwości, że na islandzkie wakacje musisz się ciepło ubrać i zamiast ręcznika plażowego, powinieneś wziąć ze sobą czapkę. Choć ręczniki na pewno się przydadzą podczas wizyty w ukochanych przez mieszkańców basenach i gorących źródłach! 

Niskie temperatury to nie wszystko – pogoda na Islandii często zmienia się gwałtownie. Słoneczne i bezchmurne niebo w mgnieniu oka mogą przykryć czarne deszczowe chmury, z których spadnie obfity deszcz. Najgorszy jest jednak silny i porywisty wiatr. Potrafi on przewrócić człowieka! Dlatego wybierając się na tę wyspę, trzeba się ubrać jak na wypad w góry i przed wyruszeniem w odleglejsze miejsca sprawdzać prognozy pogody – najlepiej na oficjalnej stronie https://en.vedur.is/.

Niekończące się noce i dnie

Od kwietnia na Islandii robi się naprawdę jasno. Światło słoneczne dociera na wyspę przez ponad 15 godzin w ciągu dnia. Latem słońce praktycznie nie zachodzi i majaczy gdzieś tuż za horyzontem (to tak zwany z angielskiego civil twilight). Uważaj, jak będziesz kierował się w jego kierunku – może Cię łatwo oślepić! Za to zimą dni są naprawdę krótkie – trwają raptem 4 godziny. Najdłuższy dzień trwa 21 godzin i 8 minut (z 21 na 22 czerwca)! 

Późna wiosna i lato to świetny czas na zwiedzanie wyspy. W ciągu długiego jasnego dnia można zobaczyć wiele atrakcji. Jednocześnie schowane tuż za horyzontem słońce sprawia, że niebo nie robi się czarne, za to zachwyca kolorami!

Przeczytaj też: Islandia – przewodnik dla kierowców

Praktyczne porady i formalności

Na Islandii jak w górach

Silne wiatry, niespodziewane załamania pogody i niskie temperatury nawet latem (11% wyspy pokrywają lodowce) sprawiają, że wybierając się na Islandię, warto zabrać ze sobą przeciwdeszczową i przeciwwietrzną kurtkę oraz spodnie – najlepiej oddychające. Weź ze sobą także ciepłe skarpety, sweter i czapkę. I co najważniejsze – okulary przeciwsłoneczne! Światło odbijające się od lodowców i nisko położone słońce mogą Cię łatwo oślepić.

Do wielu atrakcji turystycznych na Islandii trzeba dojść po nierównym, nieutwardzonym terenie. Buty trekkingowe będą więc niezbędne. Oczywiście jeśli Twoim jedynym celem jest zobaczenie latem stolicy kraju Reykjaviku, to pewnie i w sandałach sobie poradzisz. Tylko po co w takim razie jechać na Islandię?

CIEKAWOSTKA

W hotelu Snotra House od 2009 wystawiony jest ostatni cheeseburger i frytki zaserwowany na wyspie z restauracji McDonald’s. Od tego roku nie ma tej sieci na Islandii!

Nocleg na Islandii

Ceny noclegu w hotelach na Islandii mogą przyprawić o zawrót głowy – 300 czy 400 zł za dobę to poważny wydatek. Wyspę odwiedza wielu Amerykanów i mieszkańców bogatszych krajów Azji, a przy niewielkiej liczbie mieszkańców i ograniczonej bazie hotelowej ceny na pewno nie będą spadać. Czy jest jakaś alternatywa?

Tak! To pola kempingowe z całą infrastrukturą sanitarną. Możesz się także zdecydować na nocowanie “na dziko”. W przypadku Islandii to całkowicie legalne – musisz tylko przestrzegać kilku zasad: nie rozbijaj namiotu w pobliżu zabudowań (min. 150 metrów) oraz na terenie parków narodowych, zawsze za sobą sprzątaj i nie niszcz przyrody. Proste?

Na Islandii popularne staje się wynajmowanie pojazdów, w których można jednocześnie zwiedzać i spać. To bardzo słabo zaludniony kraj, więc jest to idealna opcja dla aktywnych turystów, którzy koniecznie chcą uniknąć biwakowania pod gołym niebem!

Podróżowanie po wyspie

Mało miast, niewielka gęstość zaludnienia i mnóstwo atrakcji na niezamieszkałych terenach może znaczyć tylko jedno – chcesz dobrze poznać Islandię, to wynajmij samochód z napędem na 4 koła. Wiele dróg jest nieutwardzonych, pamiętaj tylko, by nie dać się ponieść fantazji i nie zjeżdżać z wyznaczonych tras! Off road jest na Islandii karany – Islandczycy w ten sposób chronią unikatową przyrodę wyspy. Natomiast jeśli masz dobrą kondycję, to rower może być najlepszym rozwiązaniem.

Gwoli ścisłości – na Islandię najlepiej z Polski dostać się samolotem. Z kilku polskich miast bezpośrednio dostaniesz się na wyspę, ale nie do Reykjaviku, tylko do oddalonego o około 50 km Keflavík, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Dokumenty  

Niech nie zmrozi Cię ta informacja, ale na Islandii nawet osoby ubezpieczone muszą płacić za wizyty lekarskie i inne świadczenia medyczne. Dlatego oprócz karty EKUZ koniecznie wykup sobie ubezpieczenie turystyczne! Pamiętaj, że na wyspie ceny są prawie trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Weź to pod uwagę, wybierając sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Najwyższe otrzymasz w AXA Assistance, Proamie i Generali.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczeniaCena polisy turystycznej z najwyższą możliwą sumą ubezpieczenia
AXA Assistancedo 40 000 000 zł134 zł
Proamado 1 200 000 zł69 zł
Generalido 1 200 000 zł70 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanych w kalkulatorach ubezpieczeń powyższych firm [styczeń 2021].

Na Islandię wjedziesz, legitymując się dowodem osobistym. Jeśli będziesz chciał wynająć samochód, to oczywiście musisz mieć ze sobą prawo jazdy. Więcej o podróżowaniu samochodem i jego wynajęciu przeczytasz w poradniku dla kierowców.

Atrakcje – to, co turyści lubią najbardziej

Na Islandię jedzie się ze względu na piękno natury. To tutaj będziesz mógł zobaczyć jej siłę w działaniu. Na wyspie znajduje się wiele wulkanów, gejzerów i gorących źródeł. W środkowej części wyspy znajdziesz lodowce z największym Vatnajökull o powierzchni 7800 km². A do tego piękne wodospady z Gullfossem na czele. Czas przyjrzeć się atrakcjom wyspy!

Wulkany

Islandia to pulsująca tektonicznie wyspa. Na jej obszarze znajduje się około 130 wulkanów aktywnych i tych uśpionych. Oto kilka z nich:

 • Eyjafjallajökull – mierzący 1651 m wulkan sławę zawdzięcza wybuchowi z 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w Europie. Znajduje się na południowym wybrzeżu Islandii.
 • Katla – nazwa tego 1490-metrowego wulkanu pochodzi od czarownicy Katli. Zapewne Katla przejął po niej temperament, bo to najbardziej aktywny wulkan na wyspie. Leży na południowym wybrzeżu Islandii.
 • Thrihnukagigur – wygasły od 4 tysięcy lat wulkan znajduje się niedaleko Reykjaviku. Co go wyróżnia? Można do niego wejść! Można zjechać na dno wulkanu, by podziwiać komorę magmową mieniącą się kolorami. Wizyta obowiązkowa!
 • Hekla – aktywny i siejący zniszczenia przez tysiąclecia wulkan leży na południu wyspy. Ostatni raz wybuchł w 26 lutego 2000 roku. 
CIEKAWOSTKA

Islandczycy kochają czytać i pisać książki. Szacuje się, że 1/10 z nich napisał własne dzieło! Mają nawet specjalny zwyczaj obdarowywania się książkami – to nie dające się wymówić Jólabókaflóðið.

Gejzery

To właśnie na Islandii powstała nazwa gejzer, co znaczyło po staroislandzku wytrysnąć. Znajdujący się 100 km od stolicy w kierunku południowo-wschodnim najbardziej znany Wielki Geysir nie jest aktywny. Jednak leżący w jego pobliżu Strokkur wystrzeliwuje wodę w górę na 30 metrów. Jak większość cudów natury gejzery można zwiedzać bezpłatnie.

Gorące źródła 

To właśnie z nich słynie Islandia. Bez zażycia kąpieli w jednym z takich miejsc Twój wyjazd na wyspę “lodu i ognia” będzie niekompletny! Najpopularniejsze gorące źródła to:

 • Błękitna Laguna – absolutne must have na Islandii. Wprawdzie powstała przypadkiem dzięki działalności człowieka, ale jej czysta i naturalna woda pochodzi z głębin ziemi i ma idealną temperaturę 39° C oraz jest bogata w związki mineralne. To uzdrowisko to cały kompleks z restauracjami, barami wodnymi i strefami relaksu. A do tego ta błękitna czysta woda! Znajduje się na Półwyspie Reykjanes 30 min jazdy od stolicy. Najtańszy bilet do Błękitnej Laguny kosztuje 12.000 ISK, czyli 360 zł.
 • Myvatn Nature Baths – te mniej zatłoczone i popularne źródła znajdują się na północy wyspy. Mają równie wspaniała gorącą wodę i dobrze rozbudowaną infrastrukturę. 

To tylko dwa najpopularniejsze miejsca do zażywania gorących kąpieli. Na wyspie znajdziesz ich zdecydowanie więcej, choćby Sekretną Lagunę czy Geosea Sea Baths

CIEKAWOSTKA

Warto także odwiedzić bardzo popularne na Islandii baseny – tu małe ostrzeżenie: przed wejściem do basenu wymagane jest wzięcie prysznica w dużej otwartej sali. Znajdziesz tam nawet instrukcje, które części ciała trzeba dokładnie umyć!

Ceny i zakupy

Wielkim atutem Islandii jest to, że prawie w każdym miejscu zapłacisz kartą bankomatową. Oczywiście lepiej posiadać trochę gotówki, ponieważ w oddalonych miejscach może zabraknąć chwilowo sygnału i pojawi się problem z elektroniczną płatnością. 

Islandia jest bogatym i drogim krajem. Na szczęście znajduje się na niej kilka tańszych sieci handlowych. Najtańszy jest Bónus z logo różowej świnki-skarbonki. To taka islandzka Biedronka lub Lidl. Walutą na Islandii jest korona islandzka (ISK), której kurs do złotego wynosi 1 ISK = 0,031 PLN (19.01.2022).

Przykładowe ceny produktów:

 • chleb – 425 ISK (13,07 zł),
 • piwo w barze – 1200 ISK (36,90 zł),
 • cheeseburger  – 540 ISK (16,61 zł),
 • kawa w kawiarni – 402 ISK (12,36 zł).
CIEKAWOSTKA

Na Islandii kupisz alkohol poza barami i restauracjami tylko w specjalnych sklepach monopolowych Vinbudin – trunki wyskokowe są dużo droższe niż w Polsce.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Islandii

Jakie temperatury panują na Islandii?

Wybierając się na Islandię, koniecznie przyszykuj ciepłe ubrania! Latem średnie temperatury na tej wyspie nie przekraczają 12ºC, a do tego pogoda potrafi się bardzo gwałtownie zmieniać. Mocno we znaki daje się również porywisty wiatr, co sprawia, że obowiązkowym wyposażeniem każdego turysty są ciepłe kurtki, spodnie i czapki.

Czy Islandia jest droga?

Tak. Islandia uchodzi za jeden z droższych krajów na świecie. Doba w tamtejszym hotelu potrafi kosztować kilkaset złotych. Nieco taniej jest na kempingach.

Co warto zobaczyć na Islandii?

Islandia przyciąga turystów przede wszystkim swoimi walorami przyrodniczymi. Na jej terenie znajduje się ok. 130 wulkanów (m.in. słynny Eyjafjallajökull), a także gejzery, gorące źródła czy lodowce. Większość tych cudów natury można podziwiać za darmo.

PODSUMOWANIE
 • Islandia to niewielki (360 tys. mieszkańców) wyspiarski kraj położony na Oceanie Atlantyckim.
 • Z uwagi na bliskość koła podbiegunowego, na Islandii panują niskie temperatury – średnie w lecie nie przekraczają 12ºC.
 • Charakterystyczne dla Islandii są długie dni w lecie oraz krótkie w zimie.
 • Ceny na Islandii są znacznie wyższe niż w Polsce.
 • Ochrona zdrowia na Islandii jest płatna – wybierając się tam, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ i wykupieniu ubezpieczenia turystycznego.
 • Największymi atrakcjami Islandii są jej walory przyrodnicze, m.in. wulkany, gejzery, gorące źródła, wodospady i lodowce.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!