Jak alkohol wpływa na statystyki wypadków w Polsce?

Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych w Europie. I to nie tylko ze względu na nienajlepszy, eufemistycznie rzecz ujmując, stan nawierzchni. Częstą przyczyną wypadków jest wciąż jazda pod wpływem alkoholu. Na podstawie raportu Biura Ruchu Drogowego Policji “Wypadki Drogowe w Polsce w 2023 roku” sprawdzamy, jak często pijani kierowcy – i nie tylko kierowcy – doprowadzają do nieszczęść na drodze.

nie prowadź samochodu po alkoholu

Według policyjnych statystyk ogólna liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych w Polsce stale rośnie i ta tendencja utrzymuje się od dekady. W roku 2013 zarejestrowanych pojazdów w całym kraju było 25 683 575. Na koniec 2023 roku odnotowano ich już 35 915 484, co oznacza wzrost aż o 39,8% w ciągu dekady. Na całe szczęście ponad 10 milionów dodatkowych pojazdów na polskich drogach nie przełożyło się na wzrost liczby wypadków drogowych.

W 2013 roku w Polsce zarejestrowano 35 847 wypadków, natomiast 10 lat później ta sama statystyka dla całego kraju wynosiła 20 936 wypadków. Nie licząc roku 2016, w którym odnotowano wzrost, zauważalna jest tendencja spadkowa. W stosunku do lat 2021 i 2022 liczba wypadków w ubiegłym roku zmalała odpowiednio o 1880 i 386, co w ujęciu procentowym daje spadek o 8,2% oraz 1,8%.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone i można ich wymienić co najmniej kilka, m. in. coraz lepszą infrastrukturę drogową, nowocześniejszą flotyllę samochodów na polskich drogach, kampanie społeczne czy odstraszające regulacje prawne. 

Przeczytaj też: Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2024 roku?

Pijani uczestnicy ruchu drogowego

Nadal jednak istnieje pewien obszar, w którym pomimo znacznego procentowego spadku wypadków liczby bezwzględne prezentują się po prostu źle. Ten obszar to oczywiście wypadki z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu. Wciąż co roku w wypadkach drogowych giną setki Polek i Polaków. Co prawda w latach 2013-2023 liczba incydentów drogowych, w których alkohol odegrał istotną rolę, zmalała z 4 028 do 2074, ale istnieje spory margines do poprawy. W dalszym ciągu to o 2074 za dużo.

wypadki na przestrzeni 10 lat

Umyślnie nie piszemy jedynie o pijanych kierowcach, gdyż statystyka ta dotyczy także pieszych, rowerzystów i pasażerów. W ubiegłym roku we wspomnianych 2074 wypadkach drogowych zginęło 290 osób (o 22 os. więcej niż przed rokiem), a aż 2263 zostały ranne. Zabici w wypadkach drogowych z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu stanowią 15,3% wszystkich śmiertelnych ofiar na polskich drogach, natomiast ranni to 9,4% ogółu osób z uszczerbkiem na zdrowiu.

A w ilu spośród tych 2074 wypadków osoby pijane nie tylko brały udział, ale po prostu same były ich przyczyną? Według policyjnych statystyk kierujący “na podwójnym gazie” spowodowali 1331 wypadków, doprowadzając do 212 zgonów (aż o 40 os. więcej niż w 2022 roku) oraz raniąc 1506 osób.

Zdecydowanie najliczniejszą grupą wśród sprawców wypadków pod wpływem alkoholu byli kierujący samochodami osobowymi. Doprowadzili oni do 825 spośród wspomnianych 1331 wypadków, co stanowi dokładnie 62% wszystkich zdarzeń drogowych z udziałem alkoholu. W ich wyniku śmierć poniosły 156 osób, a rannych zostało 1008.

Jakie niebezpieczne zachowania pijanych kierowców były bezpośrednimi przyczynami zdarzeń na drodze? Najczęściej były to:

  • niedostosowania prędkości do warunków ruchu, 
  • nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu, 
  • nieprawidłowe wymijania,
  • niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Do największej liczby wypadków przyczyniają się, nie do końca zgodnie ze społecznym stereotypem młodego szkodowego kierowcy, kierujący w przedziale wiekowym 25-39 lat. Opowiadają oni za 43,2% wszystkich wypadków z udziałem alkoholu.

wypadki z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu

Na podstawie powyższej tabeli łatwo zauważyć, że świeżo upieczeni kierowcy w wieku 18-24 powodują mniej poalkoholowych wypadków drogowych nie tylko od kierujących w przedziale wiekowym 25-39, ale również od dużo bardziej doświadczonych kolegów w wieku 40-59 lat. Co na to towarzystwa ubezpieczeniowe?

Nie tylko kierowcy

A jak wyglądają statystyki pieszych, których zachowanie pod wpływem alkoholu było przyczyną wypadku? W całym ubiegłym roku Policja zanotowała 253 takie przypadki, w których zginęły 38 osób, podczas gdy 217 zostało rannych.

Jakie zachowania pijanych pieszych Policja wymienia jako główne przyczyny spowodowanych przez nich wypadków? 124 wypadki wynikały z nieostrożnego wejścia na ulicę pod jadący samochód. To aż 49% całości. Co ciekawe leżenie lub siedzenie na jezdni wywołało 31 wypadków (12,3%). Sporo niefortunnych zdarzeń wywołało także przekraczanie ulicy w niedozwolonym miejscu (29 wypadków) i chodzenie po złej stronie jezdni (26 wypadków).

Jak więc widać, nie tylko pijani kierowcy inicjują wypadki komunikacyjne. Piesi również mają sporo na sumieniu. Warto jednak odnotować, że liczba pijanych pieszych spadła – w porównaniu do roku 2021 o 46 przypadków (spadek o 15,4%). W 2022 roku spadła też liczba wykrytych kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu (po użyciu i w stanie nietrzeźwości) – o  8828.

W weekendy pijemy i…

Ciekawie prezentuje się statystyka przedstawiająca liczbę wypadków osób pod wpływem alkoholu zestawiona z poszczególnymi dniami tygodnia. Zdecydowanie ponad przeciętną wybijają się tutaj dwa dni weekendowe – w sobotę dochodzi do 19,4% wszystkich poalkoholowych wypadków, a w niedzielę do 18,3%.

Wychodzi więc na to, że 4 na 10 wypadków z udziałem alkoholu rozgrywa się w weekend. Ściśle skorelowane z powyższymi danymi jest z pewnością społeczne przyzwolenie na spożywanie dużych ilości alkoholu właśnie w weekendy. Działa tu prosta zasada – skoro zwiększa się ogólna liczba spożywających alkohol ludzi, wzrasta też odsetek uczestników ruchu drogowego pod wpływem alkoholu. Innymi słowy wielu imprezowiczom po kilku głębszych do głowy przychodzą bardzo ryzykowne pomysły, a ich ocena sytuacji pozostaje daleka od optymalnej. To kolejny powód, który sprawia, że poniedziałkowe poranki są najsmutniejszym momentem całego tygodnia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ alkoholu na wypadki drogowe w Polsce

Jak wiele wypadków powodują pijani kierowcy w Polsce?
Czym różni się stan po spożyciu alkoholu od nietrzeźwości?
Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?
PODSUMOWANIE
  • W 2023 roku liczba wypadków, w których brali udział pijani uczestnicy ruchu drogowego w Polsce wyniosła 2074, czyli była mniejsza niż w roku ubiegłym.
  • W wypadkach z udziałem alkoholu zginęło 290 osób, a 2263 zostały ranne.
  • 1600 wypadków, w których brały udział osoby pijane, zostało przez te osoby spowodowane. W ponad połowie przypadków sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy samochodów osobowych.
  • Najwięcej wypadków po alkoholu spowodowały osoby w wieku 25-39 lat.
  • W wyniku zachowania pijanych pieszych doszło w 2023 roku do 253 wypadków, w których zginęło 38 osób.
  • Statystycznie do największej liczby wypadków z udziałem uczestników ruchu drogowego znajdujących się pod wpływem alkoholu dochodzi w weekendy.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Istnieje potrzeba zobowiązania producentów samochodów, by każde nowo wyprodukowane auto było wyposażone w alkomat zainstalowany do systemu uruchomienia. Opracowanie i wdrożenie takiego systemu powinna finansować UE a także zobowiązać producentów. W drugim etapie można by wdrażać system do pojazdów już wyprodukowanych. a ich wyposażenie, miało odzwierciedlenie w kosztach ubezpieczenia.
avatar autora komentarza
Aby " każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną" należałoby również podać najważniejszą liczbę dotyczącą tej tematyki czyli procentowy udział pijanych kierowców samochodów osobowych w śmiertelnych wypadkach drogowych ogółem a ten wynosi 7 % ! Również eufemizmy typu " miłośnicy jazdy po mocnych trunkach "nie za bardzo pasują do tematyki artykułu.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Zaktualizowaliśmy treść artykułu oraz sekcję FAQ i uzupełniliśmy o wspomnianą przez Pana statystykę. Rzeczywiście, według policyjnego raportu wypadków za zeszły rok, ponad 7% (dokładnie 7,3%) sprawców wszystkich wypadków drogowych w Polsce, stanowili pijani kierowcy. Zdecydowana większość z nich to kierowcy osobówek (65,2%).

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC