Aplikacja UFG Na wypadek – bezpłatna pomoc dla kierowców

Zastanawiasz się, jak powinieneś zachować się po stłuczce? Nie wiesz, jak napisać oświadczenie w razie kolizji drogowej? Martwisz się o dopełnienie formalności? Chcesz sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma aktualne OC? Z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z aplikacją mobilną. Dzięki niej w bardzo prosty sposób zbierzesz niezbędne informacje po zdarzeniu drogowym. A to nie wszystkie jej funkcje!

Użytkownik aplikacji – komu może się przydać?

Każdy z nas ma na komórce wiele aplikacji. Jedne służą do kupowania, inne kontaktów ze znajomymi albo przechowywania cyfrowych wersji dokumentów (np. mPojazd). Kolejne wskazują nam drogę lub po prostu uczą. Te przydatne i proste w obsłudze narzędzia przydają się w wielu sytuacjach. UFG stworzył aplikację, która może przydać się w razie wypadku lub stłuczki.

Aplikacja Na wypadek przeznaczona jest dla kierowców. Przyda się przede wszystkim osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Ponieważ aplikacja jest rozszerzeniem UFG Baza, zawiera także rozwiązania, które pozwalają na sprawdzenie ubezpieczenia OC na dany dzień oraz listę ubezpieczycieli

Również właściciele samochodów znajdą w aplikacji coś dla siebie. Użytkownicy, którzy posiadają jeden lub kilka pojazdów, mogą stworzyć ich listę. Po co? Aplikacja będzie przypominać o końcu polisy OC lub AC, a także o nadchodzącym terminie badań technicznych

Instalacja i uruchomienie – na co zwrócić uwagę?

Aplikację można zainstalować na telefonach komórkowych z Androidem i iOSem. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i ją ściągnąć. Następnie użytkownik proszony jest o podanie 4-cyfrowego PIN-u. Skąd go wziąć? Na szczęście nie trzeba czekać na maila z kodem czy smsa. Użytkownik sam wymyśla PIN, a następnie go potwierdza.

Podany PIN koniecznie trzeba zapamiętać, ponieważ będzie potrzebny przy każdym uruchomieniu aplikacji. W ten sposób będą chronione dane użytkownika w razie utraty telefonu. Bez podania PIN-u nie można odblokować aplikacji i skorzystać z jej funkcji!

Po uruchomieniu aplikacji pojawi się ekran startowy. Jak widać w instrukcji na oficjalnej stronie UFG, aplikacja ma 5 funkcji. W oczy rzuca się jeden duży “Kolizja”, czyli z najważniejszą funkcją aplikacji. Oprócz tego na stronie głównej znajdują się jeszcze 4 kafelki, o których będzie mowa niżej.

Funkcje aplikacji – do czego służą?

Po uruchomieniu aplikacji Na wypadek na ekranie głównym pojawi się 5 funkcji. Omówimy je pokrótce, by przybliżyć działanie jej narzędzi.

 • Kolizja
 • Mój profil
 • Udokumentowane zdarzenia
 • Sprawdź polisę OC pojazdu
 • Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń

Najbardziej wyeksponowany jest button z samochodem i napisem “kolizja”. To rzecz jasna najbardziej przydatna funkcja w aplikacji. Poniżej znajdują się mniejsze przyciski, które przekierowują nas do innych narzędzi zawartych w aplikacji.

Kolizja 

Po wciśnięciu buttona Kolizja będziemy mieli do przejścia 14 ekranów, na których znajdziemy pomoc potrzebną w razie stłuczki lub wypadku. Wszystkie informacje podane są w sposób czytelny i zrozumiały. 

Zawartość zakładki Kolizja:

 1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia – instrukcje dotyczące bezpieczeństwa po kolizji.
 2. Ocena miejsca zdarzenia – informacje, czy ktoś został ranny i numery alarmowe.
 3. Typ zdarzenia – czas, rodzaj kolizji oraz informacje o Twoim samochodzie.
 4. Miejsce zdarzenia – ulica i miasto.
 5. Wskazówki kiedy należy wezwać policję.
 6. Określenie sprawcy – należy podać także dane kierującego Twoim pojazdem.
 7. Informacje na temat drugiego pojazdu.
 8. Decyzja czy pojazd nadaje się do jazdy – można zamówić pomoc drogową, wpisując wcześniej lub na bieżąco dane.
 9. Dokumentacja zdjęciowa – pomoc w robieniu zdjęć uszkodzeń.
 10. Sytuacja na drodze – należy wybrać grafikę, która najlepiej przedstawia zdarzenie drogowe.
 11. Dodatkowe informacje – raport do wypełnienia dotyczący obecności policji, pogody, nawierzchni.
 12. Oświadczenie o zdarzeniu – jak powinno wyglądać oświadczenie i miejsce na dodanie jego zdjęcia (to sprawca wypisuje zaświadczenie lub wypełnia je własnoręcznie).
 13. Przypomnienie o kontakcie z ubezpieczycielem.
 14. Podsumowanie – zapisanie danych i przekazanie do zakładu ubezpieczeń.

Aplikacja pokazuje krok po kroku, co zrobić w razie kolizji. Najlepiej się sprawdzi, kiedy kierowca wcześniej uzupełni profil i będzie tylko wybierał odpowiednie opcje. W przeciwnym przypadku będzie musiał on na bieżąco wypełniać dane. 

W internecie można znaleźć gotowy wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Należy je ściągnąć i wydrukować – warto wozić je ze sobą w samochodzie.  

Mój profil

W zakładce Mój profil wpisuje się dane dotyczące prawa jazdy użytkownika. Podaje się w niej dane osobowe, a także datę ważności dokumentu i posiadane kategorie. Po wciśnięciu ikony samochodu w górnym prawym rogu następuje przejście do strony, na której uzupełnia się dane samochodu lub samochodów. Można wpisać je ręcznie albo zeskanować QR kod z dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Udokumentowane zdarzenia

To tutaj zebrane są informacje na temat wcześniejszych kolizji. Na górze strony można wybrać zdarzenia na te zamknięte i zakończone, przekazane do ubezpieczyciela lub zobaczyć wszystkie, które zostały wpisane do aplikacji. 

Sprawdź polisę OC pojazdu

Dzięki tej funkcji sprawdzisz, czy dany samochód w dzień zdarzenia ma aktualne ubezpieczenie OC. Podobnie, jak w przypadku uzupełniania profilu, tutaj dane można wpisać ręcznie (numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN i datę) albo zeskanować kod QR z dowodu rejestracyjnego.

Po uzupełnieniu pól należy nacisnąć przycisk Sprawdź polisę pojazdu. Nastąpi połączenie z internetem, a następnie na ekranie wyświetli się:

 • numer polisy,
 • nazwa pojazdu,
 • nazwa ubezpieczyciela z adresem.
Przykład

Agata miała stłuczkę z Janem wynikłą z jego winy. Mężczyzna się do niej przyznał, więc po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i spisaniu oświadczenia, wydawało się, że sprawa jest zakończona. Korzystająca z aplikacji Na wypadek Agata zobaczyła jednak na ekranie telefonu przypomnienie o kontakcie z ubezpieczycielem, więc dla pewności wprowadziła dane pojazdu Jana do aplikacji. Okazało się, że jego polisa OC jest nieważna. W takiej sytuacji Agata powinna wezwać na miejsce policję, a szkodę zgłosić dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Janowi grozi z kolei mandat, kara za brak OC, a także regres ubezpieczeniowy ze strony UFG.

Ważność polisy można także sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście aplikacja czerpie informacje dokładnie z tej samej bazy UFG.

Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń

W tej przydatnej zakładce – zwłaszcza podczas wyjazdów zagranicznych – znajduje się lista zakładów ubezpieczeń. Po kliknięciu w nazwę jednego z nich należy wybrać kraj, w którym chcesz sprawdzić reprezentanta danego ubezpieczyciela. Po połączeniu z siecią i sprawdzeniu danych na ekranie wyświetlą się dane kontaktowe danego reprezentanta ubezpieczyciela działającego na terytorium Polski. 

Jeśli sprawcą kolizji będzie kierowca z innego kraju, to możesz także sprawdzić, kto reprezentuje jego zakład ubezpieczeń w Polsce. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o aplikację UFG Na wypadek

Kto może zainstalować aplikację UFG Na wypadek?

Aplikacja UFG Na wypadek jest przeznaczona dla kierowców. Każdy z nich może zainstalować ją na swoim telefonie. Dane w aplikacji będzie mógł uzupełnić ręcznie lub skanując kod znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym.

Czy przez aplikację UFG Na wypadek można zgłosić kolizję?

Aplikacja przeprowadza kierowcę przez wszystkie etapy postępowania po stłuczce, w tym zawiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu. Dzięki zawartym w niej poradom można więc zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, wypełnić oświadczenie o zdarzeniu drogowym i przesłać informacje o nim towarzystwu ubezpieczeniowemu wystawiającemu polisę.

Kim jest reprezentant do spraw roszczeń?

Jedną z funkcji aplikacji UFG Na wypadek jest znalezienie reprezentanta do spraw roszczeń. Jest to przedstawiciel polskiego ubezpieczyciela za granicą, który na miejscu przyjmuje zgłoszenie poszkodowanego i wypłaca mu odszkodowanie. Na takiej samej zasadzie działają reprezentanci zagranicznych firm ubezpieczeniowych działający w Polsce.

PODSUMOWANIE
 • UFG Na wypadek to aplikacja dedykowana kierowcom oraz właścicielom pojazdów.
 • Zadaniem aplikacji jest pomoc w razie kolizji lub wypadku – prowadzi ona kierowcę krok po kroku przez czynności, jakie należy podjąć po zdarzeniu.
 • Aplikacja w przejrzysty sposób wyjaśnia kolejne kroki działania, m.in. ocenę i zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sporządzenie dokumentacji zdarzenia czy spisanie oświadczenia.
 • W aplikacji można również sprawdzić ważność ubezpieczenia OC i firmę reprezentującą danego ubezpieczyciela w Polsce lub zagranicą. Przypomina ona także o terminie przeglądu.

Źródła:

 • https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_009361
 • https://rf.gov.pl/files/wzory_10.pdf
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!