Co grozi za brak zapiętych pasów?

Choć obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa istnieje w Polsce od ponad 50 lat, wciąż zdarzają się osoby, które go ignorują. Brak wygody, krótki dystans, to tylko przykłady wymówek kierowców i pasażerów niestosujących się do obowiązujących przepisów. W poniższym artykule opisujemy, jakie funkcje pełnią pasy bezpieczeństwa, czym może skutkować niezapięcie pasów, a przede wszystkim, jakie konsekwencje prawne wiążą się z niedochowaniem obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Czym może skutkować brak pasów bezpieczeństwa

Nie zapinając pasów narażasz się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale również na konsekwencje prawne. Za brak zapiętych pasów możesz dostać mandat, a także punkty karne, jeśli jesteś kierowcą. Pomimo faktu, że obowiązek zapinania pasów istnieje w Polsce od dawna, w dalszym ciągu sporo osób o nim zapomina. W mediach wiele mówi się o wypadkach samochodowych i śmiertelnych skutkach braku zapiętych pasów, powinno to stanowić dla wszystkich przestrogę. Kierowcy oraz pasażerowie często wychodzą z założenia, że jeśli poruszają się po terenie zabudowanym z niewielką prędkością, na krótkich odcinkach trasy to nic im nie grozi. Jest to błędne założenie. Nawet, jeśli Ty prowadzisz w sposób bezpieczny, nigdy nie możesz mieć pewności, że inny uczestnik ruchu nie doprowadzi do kolizji. Pasy mają chronić Ciebie oraz Twoich pasażerów także w sytuacji, jeśli inny samochód w Was uderzy.

Zagrożenia wynikające z braku zapiętych pasów

Pasy bezpieczeństwa dwukrotnie zwiększają szansę na przeżycie wypadku samochodowego. Gdy dojdzie do mocnego uderzenia, nie tylko mogą ocalić Cię przed śmiercią, ale przede wszystkim zminimalizować obrażenia. Prawidłowo zapięte pasy utrzymują ciało w miejscu, jeśli dojdzie do stłuczki to siła rozejdzie się po dużym obszarze ciała. Jeśli rozłożyłaby się na małym obszarze ciała, wtedy zapewne obrażenia byłyby dużo większe. 

Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadku.. Jeśli nie zapną pasów to nabiorą energii tak wysokiej, jakby ważyli kilka ton. Wiele osób myśli, że skoro porusza się z niewielką prędkością, to zagrożenia nie ma. To błędne założenie. Nawet podczas jazdy z prędkością 40km/h może dojść do poważnych (a nawet śmiertelnych) obrażeń, jeśli samochód napotka przeszkodę. Dla zobrazowania sytuacji: jeśli samochód poruszający się z prędkością 50km/h uderzy w mur, to ciało pasażera wyleci z siedzenia z siłą kilku ton. W takiej sytuacji, nawet przedmioty znajdujące się w samochodzie mogą być niebezpieczne, 1-5 l butelka wody w przypadku takiego uderzenia będzie ważyła 60 kg.

Pasażerowie siedzący z tyłu powinni zdać sobie sprawę, że niezapinając pasów stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale również dla osób siedzących z przodu. W chwili uderzenia stają się żywym pociskiem, stanowią wtedy śmiertelne zagrożenie dla pozostałych pasażerów. 

Kolejną kwestią jest funkcja poduszek powietrznych. Poduszki pełnią funkcję pomocniczą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Należy jednak podkreślić, że jeśli osoba podróżująca nie zapnie pasów to poduszka nie spełni swojej podstawowej funkcji. Pasy bezpieczeństwa w dużej mierze przytrzymują ciało. Poduszka nie jest w stanie zamortyzować całej siły uderzenia. Co więcej działanie poduszki może okazać się dodatkowym niebezpieczeństwem, jeśli pasażer uderzy w nią z całą siłą.

Brak pasów może uratować życie?

Na temat obowiązku zapinania pasów krąży wiele mitów. Znajdą się też tacy, którzy uważają, że lepiej wypaść z samochodu, niż zostać w nim zmiażdżonym. Oczywiście zdarzają się nieliczne wypadki, gdzie brak pasów wbrew przyjętej regule pomógł ocalić życie. Jednak są to szczególne przypadki, a osoby które przeżyły, miały naprawdę dużo szczęścia. W przeważającej części wypadków jest jednak na odwrót. Statystyki w tym przypadku są bezlitosne. Zapięte pasy dwukrotnie zwiększają Twoją szansę na przeżycie. Niestety brak zapiętych pasów w większości przypadków kończy się dla podróżujących tragicznie, gdy dojdzie do zderzenia. Przypadki śmiertelne często wynikają właśnie z tego, że ofiara nie miała zapiętych pasów.

Kto zapłaci za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa

Zarówno kierowca, jak i podróżujący z nim pasażerowie, mają obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa. Przepisy w tej kwestii są jasne, zgodnie z art. 39 Kodeksu drogowego: Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Kodeks przewiduje wyjątki od reguły, jednak poza wprost wskazanymi w kodeksie podpunktami, wszyscy pozostali podróżujący muszą stosować się do obowiązujących przepisów. 

Nie dla wszystkich jednak oczywiste jest to, kto zapłaci mandat w przypadku braku dochowania obowiązku. Często kierowcy nie zwracają uwagi na to, czy pasażerowie zapięli pasy, jest to błędna postawa, bowiem obowiązkiem kierowcy jest sprawdzenie czy wszystkie przewożone osoby są bezpieczne. Kierowca, który zostanie przyłapany na jeździe bez pasów otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Jeśli natomiast okaże się, że to pasażer nie zapiął pasów, wtedy mandat zapłaci zarówno pasażer oraz kierowca! Każdy z nich zostanie ukarany mandatem na 100 zł, dodatkowo kierowca otrzyma 4 punkty karne. Jak widać warto sprawdzać czy wszyscy przewożeni zapięli pasy.

Kto może jeździć bez zapiętych pasów?

W ustawie prawo o ruchu drogowym wprost wskazano przypadki, w których nie ma obowiązku zapinania pasów. 

Pasów nie musi zapinać osoba, która posiada zaświadczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów. Ponadto obowiązek nie dotyczy również kobiet w widocznej ciąży. Kto jeszcze nie musi zapinać pasów?

 • Taksówkarz, który transportuje inne osoby.
 • Instruktor ze szkoły jazdy oraz egzaminator – w trakcie szkolenia, a także na czas trwania egzaminu.
 • Funkcjonariusze, którzy przewożą osobę zatrzymaną.
 • Zespół medyczny w trakcie udzielania pomocy medycznej.
 • Funkcjonariusze SOP, a także żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania służbowych czynności.
 • Osoba chora, która przewożona jest na wózku inwalidzkim lub na noszach.
 • Konwojent podczas przewożenia pieniędzy.

Brak pasów, a odszkodowanie

Kolejną istotną kwestią jest możliwość obniżenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Jeśli podróżowałeś jako pasażer i doszło do wypadku, sprawa wydaje się prosta. Kierowca odpowiada wobec pasażerów na zasadzie ryzyka, więc pasażer nie musi wykazywać jego winy. W praktyce jednak możesz napotkać trudności w procesie uzyskiwania odszkodowania, jeżeli ubezpieczyciel zarzuci Ci brak pasów. Skąd ubezpieczyciel będzie to wiedział? Zakład ubezpieczeń, który likwiduje szkodę, zawsze przegląda dokumentację sporządzoną w związku z wypadkiem. Takie informacje są możliwe do zweryfikowania. 

Brak zapiętych pasów skutkuje obniżeniem odszkodowania o tzw. przyczynienie. W zależności od konkretnych okoliczności sprawy, ubezpieczyciel może obniżyć przyznane odszkodowanie o 20%, 30%, a nawet 50%. Zdarza się, że zakłady ubezpieczeń ustalają poziom przyczynienia na jeszcze wyższym poziomie. Dlaczego jest to takie istotne?

Przykład

Marysia miała 19 lat w momencie wypadku. Jechała wraz ze znajomymi uczcić zakończenie matur. Siedziała na tylnym siedzeniu, nie miała zapiętych pasów. Podczas jazdy doszło do uderzenia, dziewczyna wypadła z samochodu, co skutkowało ciężkimi obrażeniami ciała. Cudem przeżyła. Dziewczyna połamała niemal wszystkie kończyny, do dziś nie może się samodzielnie poruszać. Konieczne jest kosztowne leczenie oraz długotrwała rehabilitacja. Mama Marysi musiała zrezygnować z pracy, żeby zająć się córką. Niestety wszystkie te rzeczy kosztują… i to sporo pieniędzy. Ubezpieczyciel przyznał dziewczynie 70 000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania, jednak dostała jedynie 35 000 zł, w związku z faktem, że nie miała zapiętych pasów.

Jak widać w przeliczeniu na prawdziwe liczby, różnica w otrzymanym odszkodowaniu może być naprawdę znacząca. Dla Marysi jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ otrzymane odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów.

PODSUMOWANIE
 • Pasy dwukrotnie zwiększają szansę na przeżycie wypadku drogowego.
 • Śmiertelne wypadki drogowe często wynikają z faktu, że ofiara nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 • W przypadku uderzenia, masa pasażerów oraz przedmiotów znajdujących się w aucie wzrasta. Jeśli nie zapiąłeś pasów, możesz wypaść z samochodu z siłą nawet kilku ton.
 • Poduszki powietrzne nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zapiąłeś pasów. Poduszki nie są w stanie zamortyzować tak dużej siły uderzenia.
 • Za brak pasów możesz zostać ukarany mandatem. Kierowca, który nie zapiął pasów i został zatrzymany, otrzyma mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.
 • Jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów, to policja ukara mandatem w wysokości 100 zł zarówno jego, jak i kierowcę. Ponadto kierowca otrzyma 4 punkty karne.
 • Kodeks drogowy przewiduje przypadki, w których nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, są to m.in taksówkarz przewożący pasażerów, czy kobieta w widocznej ciąży.
 • Jeśli nie zapiąłeś pasów, ubezpieczyciel może obniżyć przyznane odszkodowanie o tzw. przyczynienie, uznając, że nie zapinając pasów przyczyniłeś się do zwiększenia obrażeń.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!