Jazda na nartach i snowboard poza wyznaczonymi trasami a ubezpieczenie górskie. Czy dostaniesz odszkodowanie po wypadku?

Jazda na nartach lub snowboarding poza oznakowanymi trasami narciarskimi są klasyfikowane przez firmy ubezpieczeniowe jako sporty ekstremalne bądź wysokiego ryzyka. Z tego powodu musisz rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne o odpowiednie ryzyko, aby dostać odszkodowanie za ewentualny wypadek. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie narciarstwa i snowboardingu poza wytyczonym szlakiem oraz gdzie je kupić.

Czy narciarze i snowboardziści mogą jeździć poza wyznaczonymi trasami?

To zależy, na jakim obszarze chcą uprawiać sport. Jeśli dany teren nie przynależy do parku narodowego, rezerwatu, nie znajduje się w wysokich górach i nie jest chroniony w inny sposób, można uprawiać na nim narciarstwo lub snowboarding bez narażania się na kary pieniężne.

Jeśli zamierzasz szusować na terenie chociażby jednego z parków narodowych w Polsce, musisz sprawdzić zasady i zalecenia dotyczące turystyki narciarskiej.

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego można przeczytać, że uprawianie turystyki zimowej na szlakach, które są położone powyżej górnej granicy lasu, może odbywać się z niewielkim odstępstwem od ich przebiegu tak, aby turyści mogli poruszać się bezpiecznie. Ponadto w sąsiedztwie oznakowanych tras narciarskich znajduje się teren udostępniony, ale nie utrzymywany, tylko oznakowany czarno-żółtymi tyczkami wyznaczającymi granice strefy.

Przykład

W Karkonoskim Parku Narodowym narciarstwo poza oznakowanymi szlakami turystycznymi jest zabronione. Narciarstwo zjazdowe i snowboard można uprawiać tylko na zorganizowanych terenach narciarskich w Szklarskiej Porębie (w rejonie Szrenicy i Hali Szrenickiej) i w Karpaczu (w rejonie Hali Złotówka i Kopy). Narciarze śladowi i uprawiający ski-touring mogą korzystać ze szlaków pieszych w okresie ich dostępności. Osoby, które chcą uprawiać sporty ekstremalne, mogą korzystać ze specjalnych obszarów, które zostały stworzone w celu szkoleń (!) w poruszaniu się po trudnym górskim terenie. Wymagane jest zezwolenie i dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie turystyczne a jazda poza wyznaczoną trasą narciarską

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje ochroną finansową szkód związanych z uprawianiem sportu górskiego poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Aby taka aktywność była objęta ochroną ubezpieczyciela, musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard oraz jakimi kosztami są obciążeni polscy turyści za granicą.

Przejdź do artykułu

Ubezpieczyciele klasyfikują narciarstwo poza oznakowanymi trasami i inne potencjalnie niebezpieczne sporty, np. heliskiing, heliboarding, freeskiing, BASE jumping itp., jako sporty wysokiego ryzyka bądź sporty ekstremalne.

Ekspert Mubi radzi

Heliskiing to zjazd na nartach poza wyznaczoną trasą ze stoku, na który transport odbywa się helikopterem. Analogicznie odbywa się heliboarding. Freeskiing polega na wykonywaniu skoków narciarskich i wykonywaniu przeróżnych ewolucji w powietrzu, aczkolwiek np. Allianz używa tego terminu (free skiing w OWU) jako określenia jazdy na nartach poza oznaczonymi trasami. Inne interesujące sporty wysokiego ryzyka to np. snowtrikke czy airboarding, które są wspomniane w tabeli.

Gdzie kupić ubezpieczenie jazdy na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami?

Firma ubezpieczeniowaKategoria sportu w OWU obejmująca jazdę na nartach/snowboardzie poza wyznaczoną trasąInformacje dodatkowe
AllianzUprawianie sportów ekstremalnychDostępne jest ubezpieczenie sportów zimowych, które obejmuje m.in. kite-skiing, kite-snowboarding, narciarstwo biegowe, zjazdowe i snowboard po oznaczonych trasach, saneczkarstwo.
AXASport wysokiego ryzykaSkoki narciarskie i skoki akrobatyczne na nartach należą do innej kategorii: sportów ekstremalnych.
AvivaSport wysokiego ryzykaRozszerzenie obejmuje również m.in. narciarstwo i snowboarding ekstremalny.
BenefiaSporty ekstremalneObowiązuje 100% zwyżki za rozszerzenie ubezpieczenia o ryzyko uprawiania sportów. Sporty ekstremalne obejmują również np. skoki narciarskie, skialpinizm, taternictwo, trekking na wysokości powyżej 5500 m n.p.m.
GeneraliSporty wysokiego ryzykaWykupienie tego rozszerzenia jest niezbędne np. kiedy górołaz planuje wyprawę w tereny śnieżne, które wymagają użycia sprzętu asekuracyjnego.
LINK4Sporty wysokiego ryzykaW OWU ubezpieczenia podróżnego Link4 snowboard jest wymieniony w definicji amatorskiego uprawiania sportów zimowych, aczkolwiek nie w sportach wysokiego ryzyka.
mtu24brakSporty wysokiego ryzyka obejmują m.in. narciarstwo i snowboard po oznakowanych trasach. Rozszerzenie ochrony w formie wyczynowego uprawiania sportu i sportów ryzykownych jest dostępne w dwóch pakietach: Polecanym (KL: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł) i Maksymalnym (KL: 500 000 zł, NNW: 50 000 zł).
PZUSporty wysokiego ryzyka To rozszerzenie obejmuje sporty, które nie są wymieniane przez wszystkich ubezpieczycieli w OWU, np. airboarding – zjazd na specjalnej poduszce powietrznej po śniegu, snake gliss – zjazd na sankach gąsienicowych, snowtrikke – zjazd na hulajnodze śnieżnej.
UniqaSporty wysokiego ryzyka (ekstremalne)Uniqa wyjątkowo traktuje sporty wysokiego ryzyka jako synonim ekstremalnych. Kategoria obejmuje również np. skoki i loty narciarskie. Osobom aktywnym poleca się rozszerzenie ubezpieczenia o usługi sport assistance, dzięki którym Uniqa pokrywa dodatkowe koszty akcji ratowniczej z użyciem helikoptera w przypadku narciarstwa lub snowboardingu.
WartaSporty ekstremalneWedług Warty sportem ekstremalnym jest zarówno wspinaczka górska przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak i bez asekuracji. Trekking uznaje się za ekstremalny już na wysokości powyżej 4000 m n.p.m. (dla porównania – granica wyznaczona przez Benefię to 5500 m n.p.m.).
WienerSporty wysokiego ryzyka (wariant ubezpieczenia III B)Osoby, które zawierają umowę ubezpieczenia w wariancie związanym z uprawianiem sportu, otrzymują dostęp do infolinii sportowej, udzielającej informacji o trasach, trudnych warunkach, procedurach postępowania po wyrządzeniu szkody osobie trzeciej itp.
Aktualizacja danych: 3.03.2020

Odmowa wypłaty odszkodowania po wypadku na nartach poza wyznaczoną trasą

Ubezpieczenie turystyczne zawiera generalne wyłączenia odpowiedzialności, które dotyczą również wykupionych rozszerzeń. Jeśli podczas zjazdu na nartach poza oznakowaną trasą dojdzie do sytuacji, która jest wyjęta spod odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela, nie otrzymasz odszkodowania mimo wykupionego ryzyka.

UWAGA!

Jeśli na danym terenie obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się, narciarz nie otrzyma odszkodowania za wypadek powstały wskutek szusowania na tym obszarze.

Ubezpieczenie podróżne może nie pokrywać również kosztów wynikających z:

  • prób samobójczych bądź samookaleczeń niezależnie od stanu poczytalności osoby ubezpieczonej,
  • działania pod wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych,
  • zdarzeń spowodowanych umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa,
  • zaburzeń i chorób psychicznych, depresji, nerwic, leczenia psychoanalitycznego i psychoterapeutycznego,
  • przestępstw lub prób popełnienia przestępstwa,
  • udziału w bójkach,
  • działania wbrew miejscowemu prawu.
Przykład

Trójka znajomych zdecydowała się zjechać na nartach poza wyznaczonym szlakiem. Niestety doszło do wypadku, bo jeden z narciarzy przewrócił się na wąskim i ostrym zakręcie. Towarzyszom udało się wezwać pomoc na miejsce zdarzenia, ale niestety poszkodowany nie otrzymał świadczeń z ubezpieczeń NNW i KL mimo zakupionego dodatkowego ryzyka uprawiania sportów ekstremalnych. Dlaczego? Nie wykupiłklauzuli alkoholowej, a okazało się, że ma we krwi 0,5 promila alkoholu.

PODSUMOWANIE
  • Przed uprawianiem narciarstwa lub snowboardingu poza wytyczonym szlakiem sprawdź, czy na danym terenie rzeczywiście możesz to robić. Jazda na nartach poza szlakiem może być niedozwolona np. na terenie parku narodowego.
  • Firmy ubezpieczeniowe klasyfikują narciarstwo i snowboarding poza wyznaczonymi trasami jako sporty wysokiego ryzyka bądź sporty ekstremalne. W związku z tym musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia, aby otrzymać odszkodowanie za potencjalny wypadek.
  • Jeśli rozszerzysz ubezpieczenie podróżne o ryzyko jazdy na nartach lub snowboardzie poza wyznaczoną trasą, pamiętaj, że rozszerzenie podlega wyłączeniom odpowiedzialności.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!