Leasing motocykla – co warto wiedzieć?

Zakup motocykla wiąże się z poniesieniem nieco mniejszych kosztów niż zakup samochodu. Mimo to nadal mówimy o wydatku rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od parametrów i stanu jednośladu. Trudno się zatem dziwić, że leasing, zarówno samochodu, jak i motocykla, zyskuje na popularności. Czym jest? Ile kosztuje leasingowanie jednośladu? I czy leasing motocykla różni się od leasingu samochodu?

leasing motocykla

Kredyt, gotówka, wynajem długoterminowy, leasing sposobami na sfinansowanie zakupu motocykla

Decydując się na zakup motocykla, trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami liczonymi najczęściej w tysiącach złotych. Sfinansowanie takiego zakupu może zatem odbyć się na kilka sposobów w zależności od możliwości kierowcy.

Jeśli motocyklista marzy od własnych dwóch kółkach już od jakiegoś czasu, możliwe, że zdążył zgromadzić niezbędną sumę na jego zakup. Zwłaszcza jeśli planuje nabyć jeden z tańszych modeli. W takim przypadku wystarczy podjąć odpowiednią sumę z konta lub po prostu zapłacić kartą, aby stać się właścicielem wymarzonego jednośladu. Niestety, nie każdego stać na zakup pojazdu z własnych oszczędności. Wówczas konieczne okaże się pożyczenie pieniędzy od banku lub firmy pożyczkowej.

Zgłaszając się po kredyt do banku, trzeba mieć odpowiednią zdolność i historię kredytową. To powoduje, że otrzymanie kredytu na zakup motocykla może nie być takie proste. Okazuje się, że dużo łatwiej sfinansować zakup jednośladu kredytem gotówkowym, udzielanym na dowolny cel. Łatwiejszy dostęp do tego rodzaju pożyczek wiąże się z kolei zwykle z nieco większymi kosztami.

Przeczytaj też: Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć o samochodzie na raty?

Ubieganie się o kredyt to jednak nie jedyny sposób na sfinansowanie zakupu motocykla. Do dyspozycji miłośników dwóch kółek jest także wynajem długoterminowy i leasing operacyjny bądź leasing konsumencki.

Przeczytaj też: Wynajem długoterminowy samochodów

Każdy sposób finansowania ma swoje plusy i minusy. Dziś omówimy krótko leasing motocykla.

Czym jest leasing?

O leasingu możemy mówić wtedy, gdy kierowca na podstawie umowy leasingowej korzysta z pojazdu, który jest własnością leasingodawcy. Użytkowanie danego pojazdu wiąże się z comiesięcznym opłacaniem ustalonej wcześniej raty, często także z koniecznością wniesienia wkładu własnego oraz z możliwością wykupienia samochodu lub motocykla po okresie, na który ustalono leasing.

Czy zasady leasingu motocykla różnią się od reguł leasingu samochodu?

Leasing motocykla w dużej mierze odbywa się na podobnych zasadach, co leasing samochodu osobowego.

 • Pojazd jest niejako użyczany leasingobiorcy za odpowiednią opłatą (obowiązek wnoszenia co miesiąc ustalonych wcześniej rat przez określony w umowie czas).
 • Warunkiem leasingu może być wniesienie wkładu własnego.
 • Po zakończeniu okresu leasingowego leasingobiorca ma możliwość wykupienia motocykla na własność za przystępną kwotę, gdyż część została już spłacona w miesięcznych ratach. Nie jest to jednak obowiązek. Kierowca ma prawo oddać użytkowany przez okres leasingu pojazd i wziąć w leasing nowszy model motocykla.
 • Motocykl może wziąć w leasing zarówno przedsiębiorca, który potrzebuje jednośladu do wykonywania obowiązków służbowych, jak i konsument, który potrzebuje go na własny użytek.
 • Płatnicy VAT mogą odliczyć 100% lub 50% podatku w zależności od tego, czy korzystają z motocykla tylko w celach służbowych, czy zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych.
 • Wydatki eksploatacyjne, jak paliwo czy wizyty w warsztacie, będzie można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu w 100% lub w 75% w zależności od tego, czy motocykl będzie użytkowany tylko w celach służbowych, czy w celach służbowych i prywatnych.
 • W leasingu finansowym przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu część odsetkową raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacją motocykla, koszty ubezpieczenia i amortyzację. W leasingu operacyjnym z kolei – opłatę wstępną, wydatki związane z eksploatacją motocykla, raty leasingowe i koszty ubezpieczenia.

Z racji tego, że motocykle kosztują mniej, okres leasingu będzie trwał w ich przypadku krócej (zazwyczaj 2-3 lata), ale istnieje możliwość wydłużenia tego czasu do 5 lat. Decydując się na leasing motocykla, trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego, który wynosi zwykle 20% wartości pojazdu, chociaż w przypadku nowych modeli możliwy jest zaledwie 10% wkład, z kolei w przypadku jednośladów używanych wkład może wynieść 25% wartości pojazdu. Leasingowane motocykle mogą mieć zazwyczaj maksymalnie 3 lata, w wyjątkowych sytuacjach – 5 lat.

Kto może wziąć motocykl w leasing?

Leasing jest przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców i spółek. Mogą z niego skorzystać m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy prowadzący działalność rolniczą, a także spółki jawne, cywilne, z o.o., komandytowe. Coraz bardziej popularny jest jednak również leasing konsumencki, z którego mogą skorzystać osoby prywatne. Prowadzenie firmy nie jest już zatem warunkiem koniecznym do skorzystania z leasingu.

Ile kosztuje leasing motocykla?

To, jaki będzie miesięczny koszt leasingowanego motocykla, zależy nie tylko od wartości samego pojazdu, ale także m.in. od wysokości wkładu własnego, okresu leasingowania i ceny wykupu ustalonej przy podpisywaniu umowy. Nie bez znaczenia jest też stan pojazdu, tj. czy jest to nowy model, czy używany i jak długo był używany.

W poniższym zestawieniu można zauważyć, jak bardzo zróżnicowany jest miesięczny koszt leasingu motocykla w zależności od konfiguracji zasad leasingu, na jakie się zdecydujemy. Okazuje się, że nie trzeba wcale wpłacać dużej sumy, aby móc liczyć na niskie raty i krótki okres leasingowania. Wówczas jednak nieco wyższa powinna być wartość wykupu motocykla. Tak jest chociażby w przypadku motocykla Suzuki GSX-8S, który można użytkować przez 4 lata, płacąc ratę w wysokości zaledwie 654 zł miesięcznie. Wystarczy wkład własny w wysokości 6000 zł. Na wykup trzeba przygotować mniej, bo 4 500 zł.

LeasingowanyOkres umowy (mies.)Wysokość wkładu własnego (netto)Wartość wykupu (netto)Wysokość raty
Suzuki GSX-8S486000 zł4500 zł654 zł/mies.
Suzuki V-Strom 1500604500 zł6 000 zł998 zł/mies.
Suzuki GSX-S1000GT TRAVEL PACK606 500 zł7 000 zł1 200 zł/mies.
BMW F 900 R362500 zł6500 zł1 253 zł/mies.
BMW S 1000 RR6020 000 zł10 0000 zł1 363 zł/mies.
BMW M 1000 RR6013 000 zł14 500 zł2 355 zł/mies.
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze leasingu na carsmile.pl (29.01.2024).

Jak ubezpieczyć leasingowany motocykl?

Leasingodawcy często wymagają pełnego pakietu ubezpieczeniowego dla leasingowanego pojazdu. Leasingobiorca nie ma zatem możliwości zdecydowania, czy chce wykupić samo OC, czy dobrać do niego także któreś z dobrowolnych rodzajów ochrony. Ci, którzy zdecydują się na leasing jednośladu, prawdopodobnie będą zobowiązani do zakupu pakietu OC + AC + NNW + assistance.

Leasingodawcy często współpracują z wybranymi ubezpieczalniami, dzięki czemu ich klienci mogą liczyć na preferencyjne składki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby leasingobiorca wyszukał polisy we własnym zakresie, jeśli ta oferowana przez firmę leasingową wyda mu się niewystarczająca lub zbyt droga. Ważne, żeby wybrana przez kierowcę polisa spełniała wymagania właściciela motocykla, którym nadal jest leasingodawca. Ubezpieczenie dla motocykla w leasingu oferuje także porównywarka Mubi. W takim przypadku polisę można nabyć, kontaktując się telefonicznie z doradcą ubezpieczeniowym porównywarki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o leasing motocykla

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na wyposażenie firmy w motocykle?
Co wpływa na wysokość miesięcznej raty za leasing motocykla?
Ile może trwać leasing motocykla?
PODSUMOWANIE
 • Zakup motocykla można sfinansować gotówką, kredytem, ale można też zdecydować się na wynajem długoterminowy lub leasing motocykla.
 • Leasing to umowa między kierowcą (leasingobiorcą) a właścicielem pojazdu (leasingodawcą), na mocy której leasingobiorca może korzystać z pojazdu przez określony w umowie okres, wpłacając co miesiąc ustaloną wcześniej ratę.
 • Zasady rozliczania leasingu motocykla są podobne do zasad rozliczania leasingu samochodu.
 • Leasingowany motocykl można wykupić po okresie leasingu lub wymienić go na nowszy model.
 • Zasady rozliczania leasingu motocykla są podobne do reguł dotyczących leasingobiorców w przypadku samochodów.
 • Leasingowany motocykl powinien być młodszy niż 3 lata (maksymalnie 5 lat).
 • Przy leasingu motocykla wkład własny może wynosić od 10% do 25% wartości pojazdu.
 • Leasing motocykla zwykle trwa 2-3 lata (może zostać wydłużony do 5 lat). Krótszy okres leasingowania wiąże się z niższą ceną pojazdu.
 • Motocykl mogą wziąć w leasing zarówno przedsiębiorcy, rolnicy prowadzący działalność rolniczą i spółki, jak i osoby prywatne.
 • Motocykl w leasingu musi być ubezpieczony. Firmy leasingowe współpracują z ubezpieczycielami, dzięki czemu leasingobiorcy mogą liczyć na preferencyjne stawki. Zazwyczaj jednak leasingobiorca może sam poszukać odpowiedniej polisy.
Źródła:
 • https://leasingpolski.pl/blog/leasing-motocyklu-alternatywna-forma-transportu-dla-firm
 • https://www.leason.pl/leasing-motocykla/
 • https://leasing.sos.pl/blog/motocykle-quady-skutery-w-leasing-na-firme/
 • https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-motocykl-jak-sfinansowac-zakup-motocykla
 • https://mylease.pl/kalkulator-leasingowy/
 • https://carsmile.pl/kategoria/leasing-motocykli
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC