Ubezpieczenie OC GMC – ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie dla aut amerykańskiej marki?

GMC to przeszło stuletnia marka należąca do słynnego amerykańskiego koncernu General Motors, która specjalizuje się w produkcji SUV-ów, pickupów, samochodów dostawczych i ciężarowych. Choć pojazdy GMC są rzadkością na polskich drogach, zdarza się je sprowadzać do naszego kraju. Ile trzeba zapłacić za ich ubezpieczenie?

ubezpieczenie gmc

Ubezpieczenie OC GMC – średnie ceny z ostatnich miesięcy

719 zł płacili średnio za ubezpieczenie OC kierowcy, którzy szukali go w listopadzie 2023 roku za pomocą porównywarki Mubi. To sporo mniej, niż wydawali właściciele pojazdów marki GMC, którzy w tym samym czasie ubezpieczali je średnio za 1292 zł. Czy w poprzednich miesiącach było podobnie?

MiesiącŚrednia cena OCŚrednia cena OC GMC
wrzesień 2023711 zł937 zł
październik 2023719 zł926 zł
listopad 2023719 zł1292 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi.

Mimo że we wrześniu i październiku właściciele GMC płacili za OC mniej, odpowiednio 937 zł i 926 zł, wciąż były to koszty znacznie przewyższające średnie ceny ubezpieczenia samochodu dla pozostałych kierowców. Skąd biorą się takie różnice?

Trzeba pamiętać, że GMC to mało popularna w Polsce marka, dlatego niewielu kierowców szuka ubezpieczenia dla tych samochodów. Sprawia to, że już kilka kalkulacji może znacząco wpłynąć na średni wynik. Ponadto pojazdy marki GMC charakteryzują się silnikami benzynowymi lub benzynowymi z instalacją gazową o dużych pojemnościach (powyżej 2,0 l) – dla ubezpieczycieli są to czynniki, które wpływają niekorzystnie na cenę, dlatego próżno szukać GMC wśród marek z najtańszym OC.

Przykład

Jak pojemność silnika i rodzaj paliwa wpływają na cenę OC? Spójrzmy do statystyk Mubi. Według nich w listopadzie najwięcej za ubezpieczenie płacili właściciele samochodów o największych silnikach (powyżej 2,0 l pojemności) – średnio 815 zł. To aż o 260 zł więcej niż w przypadku maszyn z silnikami o pojemności nieprzekraczającej 1,0 l!

Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj paliwa, to największe koszty ubezpieczenia dotyczą aut z instalacją LPG (średnio 725 zł), silnikiem diesla (725 zł) i na benzynę (710 zł). O kilkaset złotych mniej płacą właściciele elektryków i hybryd, a jak można się domyślić, tego rodzaju pojazdy to rzadkość w ofercie GMC.

OC GMC a ceny ubezpieczenia innych marek

Średni koszt OC w wysokości 1292 zł sprawił, że GMC było jedną z najdroższych w ubezpieczeniu marek samochodowych w listopadzie. Ale czy najdroższą? Właściciele pojazdów jeszcze tylko pięciu innych marek płacili w listopadzie za ubezpieczenie OC ponad 1000 zł. O jakie marki chodzi?

Jak widać, tylko włoskie Lamborghini okazało się droższe w ubezpieczeniu od GMC. Amerykańska marka wyprzedziła za to pojazdy tak luksusowych producentów jak Aston Martin, Rolls-Royce czy Bentley. Jeszcze mniej korzystnie dla GMC będzie wypadało porównanie, gdy zestawimy te auta z pojazdami innych, częściej spotykanych na drogach marek.

MarkaŚrednia cena OC
Dacia554 zł
Kia617 zł
Toyota641 zł
Peugeot697 zł
Opel701 zł
Seat739 zł
Mercedes-Benz757 zł
Audi802 zł
BMW887 zł
GMC1292 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

Uchodzące za drogie w ubezpieczeniu BMW osiągnęło w listopadzie średnią cenę OC w wysokości 887 zł, czyli o ponad 400 zł niższą od GMC! W zestawieniu z zawsze znajdującymi się w czołówce listy samochodami marki Dacia, GMC wypada natomiast aż o 700 zł drożej. Biorąc pod uwagę wszystkie uwzględnione w porównaniu marki, GMC zajęło dopiero 67 z 68 miejsc.

CZY WIESZ, ŻE …

Jedynym poza Ameryką Północną rynkiem, na którym dostępne są samochody marki GMC, jest Bliski Wschód.

Ubezpieczenie GMC a OC dla samochodów z USA

Chociaż samochody GMC są sprzedawane także w Kanadzie i Meksyku, to Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym rynkiem ich zbytu i stamtąd też część z nich trafia do Polski. Podobnie zresztą jak sporo innych amerykańskich aut, bo USA to już 4. pod względem wielkości importu kraj, z którego sprowadzane są do naszego kraju auta – według danych Instytutu SAMAR w 2023 roku było ich już ponad 41 tys. sztuk.

Skoro tyle amerykańskich samochodów trafia do Polski, sprawdźmy, ile kosztuje ich ubezpieczenie i jak wypada na tym tle GMC.

Amerykańska marka samochoduŚrednia cena OC
Buick340 zł
Pontiac496 zł
Tesla551 zł
Jeep639 zł
Ram652 zł
Lincoln672 zł
Ford685 zł
Chevrolet707 zł
Hummer734 zł
Chrysler757 zł
Dodge797 zł
Cadillac826 zł
GMC1292 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

GMC znów okazało się najdroższe. Drugiego na liście Cadillaca można było ubezpieczyć w listopadzie średnio za 826 zł, z kolei najtańsze okazało się OC Buicka, które kosztowało średnio zaledwie 340 zł.

Ile kosztuje pakiet ubezpieczeń dla GMC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to oczywiście tylko jeden z rodzajów ochrony, jakie może nabyć właściciel GMC. Sprawdźmy, jakie jeszcze propozycje przygotowali ubezpieczyciele dla 54-letniego Janusza z Piaseczna, właściciela sprowadzonego właśnie z USA 3-letniego GMC Acadia z silnikiem benzynowym o pojemności 3,6 l. Kierowca ma prawo jazdy od 1991 roku i 10-letnią bezwypadkową historię ubezpieczenia. Samochód jest parkowany w przydomowym garażu.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plOC + Assistance868 zł
mtu24.plOC + NNW + Assistance934 zł
WienerOC + Assistance1055 zł
WienerOC + NNW + Assistance1091 zł
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance1222 zł
mtu24.plOC + AC + NNW + Assistance5697 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze OC AC Mubi (28.12.2023).

Najtańsza opcja została zaproponowana przez mtu24.pl i oprócz OC zawiera ubezpieczenie assistance powypadkowe. Jeżeli kierowca byłby zainteresowany ochroną autocasco, musiałby wydać co najmniej 1222 zł – w tej cenie otrzyma pakiet ubezpieczeń z NNW, assistance i AC Mini chroniącym na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły. Pełne AC oznacza z kolei koszt w wysokości ponad 5 tys. zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie GMC

Czy ubezpieczenie GMC jest drogie?
Co decyduje o cenie ubezpieczenia OC?
Czy dla GMC można kupić ubezpieczenie AC?
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia GMC w listopadzie to 1292 zł.
  • Ubezpieczenie OC GMC jest jednym z najdroższych wśród wszystkich marek samochodowych.
  • Dla GMC można kupić także dodatkowe ubezpieczenia – AC, NNW i assistance.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC