Samochody marki GAZ z ubezpieczeniem OC poniżej 400 zł na Mubi!

Chociaż to już nie te czasy, gdy samochody wyprodukowane za naszą wschodnią granicą były na polskich drogach częstym widokiem, wciąż można się jeszcze na nie natknąć. Wśród nich również na prawdziwe perełki, jak owiana mroczną legendą Wołga, czyli najsłynniejszy model samochodu marki GAZ. Przyjrzyjmy się bliżej tym autom i cenom ich ubezpieczenia.

samochod gaz

OC GAZ – średnie ceny ubezpieczenia z ostatnich miesięcy

GAZ (ros. Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod – Gorkowska Fabryka Samochodów) to rosyjski, a wcześniej radziecki producent samochodów założony w 1932 roku w Niżnym Nowogrodzie. W katalogu firmy znajdziemy samochody osobowe, terenowe, ciężarowe i autobusy, ale w przeszłości zajmowała się ona również produkcją pojazdów wojskowych, a nawet… rowerów.

CZY WIESZ, ŻE …

Duży wpływ na powstanie i rozwój marki GAZ miał Henry Ford. Słynny amerykański przedsiębiorca nawiązał współpracę z Rosjanami na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, a pierwsze modele samochodów marki GAZ powstawały na licencji Fordów.

Dziś GAZ to jeden z nielicznych rosyjskich producentów samochodowych, którego działalność przynosi zyski, auta są eksportowane do innych krajów, a w ofercie koncernu pojawiają się nowe modele. Co prawda w Polsce spotkać je trudno, ale dane porównywarki Mubi wskazują, że niektórzy kierowcy w naszym kraju szukają dla nich ubezpieczenia OC. Ile ono kosztuje?

MiesiącŚrednia cena OC GAZ
wrzesień 2023938 zł
październik 2023968 zł
listopad 2023458 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi.

W listopadzie 2023 roku średnia cena OC samochodów marki GAZ wyniosła tylko 458 zł. To o ponad 260 zł mniej niż płacili średnio wszyscy kierowcy szukający w tym czasie ubezpieczenia samochodu na Mubi (719 zł). Co jednak ciekawe, wcześniej koszt ubezpieczenia dla GAZ nie był tak niski – we wrześniu i październiku właściciele tych pojazdów płacili za OC dwukrotnie więcej. Skąd biorą się takie różnice?

Przyczyn należy szukać we wskazanej wyżej małej popularności marki GAZ w Polsce. Niewielka liczba kierowców szukających ubezpieczenia dla tych samochodów sprawia, że już pojedyncze niskie lub wysokie wyniki mogą znacząco wpływać na średnią, która odnotowuje gwałtowne skoki lub spadki w krótkim czasie. Chcąc uzyskać miarodajną prognozę ceny OC GAZ, zdecydowanie warto więc samodzielnie przeprowadzić obliczenia w kalkulatorze OC AC Mubi – jak zaraz zobaczycie, niektórym kierowcom bardzo się to opłaciło.

Ubezpieczenie GAZ – OC na Mubi już od 384 zł!

Według danych z listopada najtańsze OC samochodu marki GAZ kosztowało w tym miesiącu zaledwie 384 zł. Wyliczył je sobie 58-letni kierowca z Krakowa, w którego przypadku można zakładać, że wiele lat doświadczeń w prowadzeniu pojazdów przełożyło się na duże zniżki. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na niską cenę OC. W oczach ubezpieczycieli korzystne są m.in.:

  • wiek kierowcy powyżej 25 lat – osoby w wieku 18-25 lat są uznawane za grupę klientów podwyższonego ryzyka, co wynika ze statystyk wypadkowych, według których powodują oni najwięcej wypadków na 10 000 populacji,
  • miejsce zamieszkania poza dużym miastem – w mniejszych miastach lub miejscowościach jest mniejsze ryzyko wypadku lub kolizji,
  • silnik o niewielkiej pojemności – według statystyk Mubi, właściciele samochodów z silnikami o pojemności poniżej 1,0 l płacą nawet kilkaset złotych tańsze OC od tych z co najmniej dwukrotnie większymi jednostkami,
  • bezszkodowa historia ubezpieczenia – każdy rok bez zgłoszenia szkody z OC przekłada się na zniżki, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Te i inne czynniki wpływają na to, że niektórzy kierowcy mają szansę znaleźć OC w rewelacyjnej cenie. W listopadzie poniżej średniej dla całej marki zapłaciło trzech właścicieli samochodów marki GAZ.

SamochódKierowcaCena OC
GAZ Gazela (pojemność silnika: 2,6 l)58-letni mężczyzna z Krakowa384 zł
GAZ Gazela (pojemność silnika: 2,6 l)32-letni mężczyzna z Wronek411 zł
GAZ Gazela (pojemność silnika: 2,1 l)36-letni mężczyzna z Katowic428 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi.
CIEKAWOSTKA

Zdecydowanie najsłynniejszym samochodem produkowanym pod marką GAZ był model Wołga. Ta radziecka limuzyna kojarzy się z tym, że poruszali się nią komunistyczni dygnitarze i partyjni funkcjonariusze, ale także ze znaną miejską legendą z okresu PRL-u, wedle której po polskich miastach i wsiach miała krążyć czarna Wołga porywająca dzieci.

Ubezpieczenie OC GAZ a średnie ceny dla innych marek

Listopadowa średnia w wysokości 458 zł sprawia, że GAZ jest jedną z najtańszych w ubezpieczeniu marek samochodowych. Przeciętna wysokość składki wyniosła w tym miesiącu 719 zł, była zatem aż o 261 zł wyższa.

MarkaŚrednia cena OC
Buick340 zł
Trabant365 zł
GAZ458 zł
FSO/FSM494 zł
Dacia554 zł
Kia617 zł
Citroen654 zł
Ford685 zł
Volkswagen712 zł
Mercedes-Benz757 zł
BMW887 zł
IVECO907 zł
Lamborghini1408 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

Jeszcze tańsze okazało się OC Buicka i OC Trabanta, z kolei więcej od ubezpieczenia OC GAZ kosztowała ochrona m.in. dla takich marek jak Dacia (o 96 zł), Volkswagen (o 254 zł) czy BMW (o 429 zł). Za najdroższe w zestawieniu OC Lamborghini kierowcy płacili średnio ponad trzy razy więcej niż właściciele GAZ-ów.

A jak wypada OC GAZ na tle innych rosyjskich marek samochodów? Okazuje się, że nieliczni właściciele tego rodzaju pojazdów z Polski mogą cieszyć się naprawdę korzystnymi cenami ubezpieczenia.

Rosyjska marka samochoduŚrednia cena OCNajniższa cena OC
UAZ351 zł295 zł
GAZ458 zł384 zł
Lada470 zł232 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce Mubi (listopad 2023).

Każdą z rosyjskich marek samochodów można było w listopadzie ubezpieczyć znacznie poniżej średniej dla wszystkich kierowców. Najtańsze było OC UAZ-a, za którego ubezpieczenie jego właściciele płacili o ponad 100 zł mniej niż ci jeżdżący GAZ-ami. Składkę w porównywalnej wysokości do nich płacili natomiast kierowcy za OC Lady.

Dodatkowa ochrona GAZ – ile kosztuje pakiet ubezpieczeń?

Wiemy już, że OC GAZ jest tanie. A ile musiałby zapłacić właściciel samochodu tej rosyjskiej marki, gdyby oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej chciał nabyć także dodatkową ochronę? Czy ubezpieczyciele oferują pakiety z AC, NNW i assistance dla GAZ-ów? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam kalkulator OC AC na mubi.pl.

Przykładowe wyliczenia przeprowadziliśmy dla 46-letniego mężczyzny z Radomska, który ma prawo jazdy od 1997 roku, a furgonu GAZ Gazela (diesel, pojemność silnika: 2636 cm3) z 2012 roku używa w swojej działalności gospodarczej. Samochód ma na liczniku 132 tys. km, a jego właściciel zamierza przejechać w ciągu roku ponad 15 tys. km. Auto jest parkowane na terenie posesji. Kierowca może się pochwalić długą i bezszkodową historią ubezpieczenia.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance946 zł
WienerOC + Assistance1039 zł
WienerOC + NNW + Assistance1075 zł
mtu24.plOC + Assistance1768 zł
TrastiOC + NNW1828 zł
mtu24.plOC + NNW + Assistance1834 zł
TrastiOC + NNW + Assistance2080 zł
BeesafeOC + NNW2568 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance2620 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (02.01.2024)

Najtańszy pakiet ubezpieczeń z NNW kierowcy i pasażerów oraz assistance po kolizji zaoferowało TUZ Ubezpieczenia za 946 zł. Droższe pakiety zawierają ubezpieczenie assistance o szerszym zakresie (m.in. większy limit holowania, samochód zastępczy, pomoc serwisowa). Żadna z firm nie zaoferowała ubezpieczenia AC, co może wynikać z wieku pojazdu – wielu ubezpieczycieli obejmuje ochroną autocasco tylko pojazdy do 10 lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodów marki GAZ

Czy samochody marki GAZ są jeszcze produkowane?
Od czego zależy cena OC dla samochodu marki GAZ?
Jak sprawdzić cenę ubezpieczenia GAZ?
PODSUMOWANIE
  • GAZ to rosyjska marka samochodów założona w 1932 roku i znana m.in. z produkcji modelu Wołga, a także pojazdów dostawczych i ciężarowych.
  • Średnia cena OC GAZ w listopadzie to 458 zł.
  • Najtańsze OC GAZ w listopadzie kosztowało 384 zł.
  • Średni ceny OC GAZ są niskie na tle innych marek samochodów, ale potrafią się znacząco zmieniać nawet na przestrzeni jednego miesiąca.
  • Dla samochodu marki GAZ można kupić dodatkowe ubezpieczenia NNW i assistance.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC