OC Rolls-Royce’a może być Twoje nawet za mniej niż 400 zł!

Rolls-Royce jest jedną z najdroższych marek samochodowych. Nie ma się zatem co dziwić, że sięgają po nią nieliczni. Czy drogi samochód będzie również drogo ubezpieczany? Przekonaj się, ile kosztuje ubezpieczenie Rolls-Royce’a i sprawdź, kto płaci za OC samochodów tej marki najmniej.

OC Rolls-Royce’a średnio za 1280 zł

Od dłuższego czasu ceny ubezpieczenia OC właścicieli samochodów marki Rolls-Royce utrzymują się na poziomie powyżej tysiąca złotych. We wrześniu 2022 roku składka ubezpieczeniowa w przypadku pojazdów tego producenta wynosiła średnio 1280 zł. Dużo, ale jak na tę markę i tak nie najgorzej, bo tylko czterokrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdarzyło się, żeby OC Rolls-Royce’ów było tańsze. Zdarzało się natomiast, że ich kierowcy płacili za ubezpieczenie średnio nawet 1606 (sierpień 2022).

Jak widać w poniższym zestawieniu, ceny OC Rolls-Royce’ów są bardzo niestabilne. Może to wynikać z tego, że samochody tej marki nie są powszechne, a niewielka liczba użytkowników wyszukujących ofert dla tego typu pojazdów powoduje, że wpływ na statystyki ma nie tylko sama marka auta, ale także inne cechy charakteryzujące właścicieli Rolls-Royce’ów.

A jak wypada OC Rolls-Royce’a w zestawieniu z cenami dla pozostałych kierowców? Średnia cena ubezpieczenia obliczanego we wrześniu przez użytkowników porównywarki Mubi wyniosła 689 zł. Była więc aż o 591 zł niższa od składek płaconych przez właścicieli Rolls-Royce’ów! Warto jednak pamiętać, że choć to ogromna różnica, bywała ona znacznie mniejsza. Jak choćby w marcu tego roku, gdy średnia cena OC Rolls-Royce’a wynosiła tylko 1027 zł.

średnie ceny oc rolls-royce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Najtańsze OC Rolls-Royce’a za 368 zł!

To, że statystycznie Rolls-Royce jest bardzo drogi w ubezpieczaniu, nie oznacza, że właściciele samochodów tej marki w ogóle nie mogą liczyć na tanie OC. Takie również się zdarzają. Najtańsze OC wśród jeżdżących Rolls-Royce’ami wyliczył we wrześniu 30-letni mężczyzna z Pruszcza Gdańskiego, który jeździ Rolls-Royce’em Ghostem z silnikiem o pojemności 6,6 l. Ubezpieczyciel zaproponował mu polisę zaledwie za 368 zł. To prawie dwa razy mniej, niż wyniosła średnia składka dla wszystkich kierowców w tym miesiącu.

Mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego nie był jedynym, który mógł liczyć na niższą od pozostałych cenę ubezpieczenia dla swojego Rolls-Royce’a. Kto jeszcze znalazł się wśród kierowców z najtańszymi ofertami OC we wrześniu?

SamochódWłaściciel Cena OC Rolls-Royce’a
Rolls-Royce Ghost (pojemność silnika: 6,6 l)30-letni mężczyzna z Pruszcza Gdańskiego368 zł
Rolls-Royce Ghost (pojemność silnika: 6,6 l)37-letni mężczyzna z Warszawy375 zł
Rolls-Royce Ghost (pojemność silnika: 6,6 l)42-letni mężczyzna z Warszawy399 zł
Rolls-Royce Phantom (pojemność silnika: 6,6 l)34-letni mężczyzna z Koszalina578 zł
Rolls-Royce Ghost (pojemność silnika: 6,6 l)35-letni mężczyzna ze Szczecinka839 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2022]

OC młodego właściciela Rolls-Royce’a – czy kierowcy poniżej 25. roku życia muszą płacić krocie za ubezpieczenie samochodu tej marki?

Młodzi kierowcy najczęściej płacą nieco więcej za ubezpieczenie niż ich starsi koledzy lub rodzice. Wszystko przez niewielkie doświadczenie na drodze lub całkowity jego brak. Sprawdźmy zatem, ile za OC zapłaciłby 20-letni właściciel Rolls-Royce’a Phantoma z 2016 roku. Samochód jest napędzany benzyną, a jego silnik ma pojemność 6,7 l. Załóżmy, że kierowca pochodzi z Katowic i ubezpiecza samochód samodzielnie, tzn. bez współwłaścicieli. Prawo jazdy ma od roku i od tego czasu kupuje ubezpieczenie auta. Nie spowodował dotąd żadnej szkody.

FirmaZakresCena
BenefiaOC, NNW2386 zł
UNIQAOC, Assistance2405 zł
WienerOC, Assistance2793 zł
You Can DriveOC3173 zł
mtu24.plOC3173 zł
TrastiOC4393 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, Assistance5271 zł

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi (18.10.2022)

Wygląda na to, że niedoświadczony w prowadzeniu pojazdów właściciel Rolls-Royce’a musi mieć na uwadze, że w jego przypadku ryzyko ubezpieczeniowe jest większe, co będzie skutkowało wyższymi cenami polisy. Są jednak sposoby na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Młody kierowca może poprosić rodzica lub starszego brata czy siostrę, aby korzystali z pojazdu wraz z nim, a tym samym aby zostali współwłaścicielami auta. Zniżki za bezszkodową jazdę, którą wypracował współwłaściciel, powinny nieco obniżyć cenę ubezpieczenia.

OC Rolls-Royce’a a OC samochodów innych marek

Jak wynika z danych porównywarki Mubi, we wrześniu 2022 roku właściciele Rolls-Royce’ów płacili niemal najwyższe składki ubezpieczeniowe ze wszystkich właścicieli pojazdów. Jeśli zestawimy średnią cenę OC samochodów tej marki ze składkami właścicieli większości innych aut, zauważymy, że w przypadku Rolls-Royce’ów jest ona zdecydowanie największa. Wyższą średnią cenę odnotowano jedynie w przypadku Ferrari (1422 zł), z kolei mniej za OC płacili kierowcy takich marek, jak m.in. Lamborghini (1213 zł) czy Bentley (1268 zł). Z kolei poniżej 1000 zł kosztowało ubezpieczenie aut marek Maserati (819 zł), BMW (880 zł) czy Porsche (841 zł). Najtańszymi w ubezpieczaniu pojazdami są z kolei m.in.:

Które modele Rolls-Royce’a są najtańsze w ubezpieczeniu?

Niektóre modele Rolls-Royce’ów wyróżniają się ceną ubezpieczenia. Jak już było wspomniane, za najmniejsze pieniądze ubezpieczany był Rolls-Royce Ghost, którego najniższa składka wyniosła 368 zł. Sporo poniżej średniej ceny dla całej marki mogli wydać jednak również właściciele Rolls-Royce’a Phantoma i Rolls-Royce’a Wraitha – najtańsze OC tych modeli kosztowało odpowiednio 578 zł i 887 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Rolls-Royce’a

Czy marka jest kluczową cechą przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej?

Marka i model to tylko niektóre z cech, jakie biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wycenie polisy. Każda ubezpieczalnia inaczej waży znaczenie cech charakteryzujących auto i jego właściciela. Dla jednego towarzystwa ubezpieczeniowego najważniejsza będzie marka, dla innego – wiek kierowcy, a dla jeszcze innego – miejsce jego zamieszkania.

Które marki samochodów są ubezpieczane najtaniej?

Patrząc na majowe statystyki porównywarki Mubi, można wysnuć wniosek, że najtańsze oferty ubezpieczeniowe otrzymywali m.in. właściciele Dacii, Daihatsu oraz Suzuki. Rzeczywiście, wszystkie te marki co miesiąc znajdują się wśród tych z najtańszym OC, więc można przypuszczać, że posiadając któryś z tego rodzaju samochodów, zaoszczędzimy nieco na polisie. Warto mieć jednak tym samym na uwadze, że marka nie jest jedynym wyznacznikiem ceny OC. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy także od innych czynników.

Czy OC, które jest droższe, będzie jednocześnie lepsze?

Niekoniecznie. Zakres ochrony OC jest regulowany prawnie, dlatego bez względu na to, w jakim towarzystwie je kupisz i ile na nie wydasz, otrzymasz zawsze tę samą ochronę. Zatem jeśli szukasz samego OC, najlepszym wyjściem będzie zakup najtańszej opcji. Jeśli jednak ubezpieczyciel oferuje Ci dodatkowo assistance lub NNW w pakiecie z ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną, przyjrzyj się usługom, jakie otrzymasz w ramach assistance oraz sumie ubezpieczenia zaproponowanej w przypadku NNW i na tej podstawie wybierz najkorzystniejszą opcję.

PODSUMOWANIE
  • Rolls-Royce jest ubezpieczany średnio za 1280 zł.
  • Najtańsze OC Rolls-Royce’a kosztowało we wrześniu 2022 roku 368 zł.
  • Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi kosztami związanymi z ubezpieczeniem samochodów tej marki.
  • Ubezpieczenie Rolls-Royce’a okazało się drugim najdroższym ze wszystkich marek we wrześniu. Drożej ubezpieczano tylko Ferrari, bo średnio za 1422 zł.
  • Najniższe ceny OC dotyczyły we wrześniu Rolls-Royce’a Ghosta i Rolls-Royce’a Phantoma.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!