Ubezpieczenie samochodów z polskich fabryk (FSM i FSO) już za 201 zł!

Fiat 126p, Fiat 125p, Syrena 105, Polonez – to chyba najpopularniejsze modele samochodów, które wyszły z Fabryki Samochodów Osobowych lub z Fabryki Samochodów Małolitrażowych i do dziś mają status kultowych. Pojazdy te charakteryzuje niewielka pojemność silnika, co pozwala twierdzić, że auta FSM i FSO będą ubezpieczane za niewielkie kwoty. Potwierdzają to statystyki porównywarki Mubi. Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdów spod szyldu FSO i FSM?

Wspomniane wyżej modele od wielu lat nie są już produkowane, dlatego też trudno jest je spotkać dziś na drodze. Najwcześniej zaprzestano produkcji Syren, bo już w 1983 roku. Kilka lat dłużej – do 1991 roku – z taśm schodziły Fiaty 125p, a najdłużej produkowano Fiaty 126p (do 2000 roku) oraz Polonezy (do 2002 roku). Mimo że na rynku nie pojawiają się już nowe wersje tychże modeli, wiele osób nadal jest w posiadaniu pojazdów pochodzących z dawnych lat.

Przeczytaj też: Jak ubezpieczyć youngtimera?

Przeczytaj też: Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Ubezpieczenie FSM/FSO – ile to kosztuje?

We wrześniu 2021 roku ubezpieczenie samochodów spod szyldu FSM i FSO kosztowało średnio 651 zł. Łatwo zauważyć, że były to jedne z najtaniej ubezpieczanych marek w tym miesiącu (będzie o tym mowa niżej). Chociaż wrześniowa składka jest zadowalająca dla wielu właścicieli FSO/FSM (w tym roku nie zdarzyło się jeszcze, żeby była niższa), to wcześniej zdarzało im się płacić za ubezpieczenie jeszcze mniej. Taniej było chociażby w listopadzie i październiku zeszłego roku, kiedy to ubezpieczenie tychże samochodów kosztowało średnio odpowiednio 568 zł i 636 zł. Najtaniej było natomiast w grudniu 2020 roku, kiedy to osoby posiadające auta z polskich fabryk płaciły za OC średnio zaledwie 467 zł. Poprzedni rok zakończył się dla nich zatem takim pozytywnym akcentem.

FSM/FSO – średnie ceny ubezpieczenia OC

Najtańsze OC FSM/FSO za około 200 zł?

Najtańsze OC samochodów z fabryki FSM i FSO kosztowało we wrześniu 2021 roku zaledwie 201 zł. Tak atrakcyjną cenowo ofertę otrzymał 33-letni kierowca z powiatu myślenickiego, który szukał ubezpieczenia w kalkulatorze Mubi dla swojego FSM 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. Kto jeszcze mógł liczyć na ubezpieczenie FSM lub FSO w atrakcyjnej ofercie? Oto przykładowe kalkulacje.

Ubezpieczany samochód Właściciel samochodu Cena OC FSM/FSO
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)33-letni mężczyzna z powiatu myślenickiego201 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)56-letni mężczyzna z Łodzi202 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)46-letni mężczyzna z Poznania210 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)27-letni mężczyzna z Rabki-Zdroju214 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)41-letni mężczyzna z powiatu gorlickiego217 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)56-letni mężczyzna z Łodzi218 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)37-letni mężczyzna z powiatu lubelskiego222 zł
FSM Cinquecento (pojemność silnika: 0,7 l)65-letnia kobieta z powiatu kieleckiego223 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)32-letni mężczyzna z Gdyni227 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)37-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego228 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi [wrzesień 2021].

Dacia, Daihatsu i Kia tańsze w ubezpieczaniu od FSM/FSO

Chociaż samochody marki FSM/FSO są dosyć tanie w ubezpieczaniu (od Lamborghini, wyróżniającego się najwyższymi średnimi składkami OC, auta FSM/FSO są ubezpieczane taniej aż o 744 zł!), to jest kilka marek samochodowych, które we wrześniu zanotowały jeszcze niższe ceny ubezpieczeń niż 651 zł, jakie średnio płacili właściciele FSO/FSM. O jakich markach mowa?

Fiat 126p najtaniej ubezpieczanym modelem z fabryk FSM/FSO

Wrzesień pokazał, że najtaniej ubezpieczanymi pojazdami z fabryk FSM/FSO są te z modelu 126p. Najniższa cena, jaką udało się znaleźć właścicielowi takiego samochodu, to tylko 201 zł. Drugie z kolei najtańsze OC należało do FSM Cinquecento (223 zł), a następne były FSO 125p i FSO Polonez – obydwa z najniższym OC w cenie 300 zł. Od najwyższego progu, bo od 350 zł, rozpoczynały się koszty związane z ubezpieczeniem FSO Poloneza Vana.

Dlaczego ubezpieczenie samochodów FSM/FSO jest tanie?

Samochody z polskich fabryk, zwłaszcza FSM, jak sama nazwa wskazuje, wykazują się niewielką pojemnością silnika, a co za tym idzie, nie mogą osiągać zawrotnych prędkości na drodze. Wśród posiadaczy aut z niewielką pojemnością silnika, zazwyczaj nieprzekraczającą litra, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki lub uczestniczenia w niej jako poszkodowany. Przy małych prędkościach kierowca ma lepszą kontrolę nad pojazdem i jest w stanie w porę zareagować w razie niebezpiecznej sytuacji, często unikając w ten sposób kolizji.

Dla ubezpieczycieli pojemność silnika jest jednym z bardziej istotnych parametrów samochodu, które pozwalają oszacować ryzyko spowodowania szkody i wycenić polisę. Statystyki pozyskane z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl potwierdzają, że im mniejszy silnik, tym niższa cena OC. We wrześniu 2021 roku auta 1-litrowe i mniejsze były ubezpieczane średnio za 589 zł, natomiast te z silnikiem powyżej 2 litrów – średnio za 900 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC samochodów FSO i FSM

Które modele samochodowe sa ubezpieczane najtaniej na mubi.pl?

We wrześniu 2021 roku najniższe średnie stawki ubezpieczeniowe zanotowały marki: Tata (538 zł), Dacia (545 zł) i Smart (599 zł). Właściciele samochodów FSO/FSM płacili średnio 651 zł za OC.

Jakie inne parametry samochodu (poza pojemnością silnika) wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Rzeczywiście, pojemność silnika nie jest jedyną cechą, od której zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego. Oprócz niej (i danych właściciela oraz kierowcy) znaczenie ma także marka i model, rok produkcji, rodzaj napędu czy stan licznika.

Ile kosztuje najtańsze OC FSM/FSO?

We wrześniu 2021 roku najmniej za OC zapłacił 33-letni mężczyzna z powiatu myślenickiego. Ubezpieczenie jego FSM 126p kosztowało 201 zł. Jednak oferty ubezpieczenia poniżej 300 zł otrzymało więcej osób korzystających z porównywarki Mubi.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia samochodów z fabryk FSM/FSO to 651 zł.
  • Najtańsze OC pojazdów tej marki kosztuje 201 zł.
  • FSM/FSO jest 13. najtaniej ubezpieczaną marką samochodową. Taniej można ubezpieczyć m.in. Dacię, Daihatsu oraz Toyotę.
  • Ubezpieczenie FSM/FSO jest tańsze średnio o ponad 700 zł od najdrożej ubezpieczanego Lamborghini.
  • Najtaniej ubezpieczanym modelem FSM/FSO jest FSM 126p.
  • W wycenie ochrony ubezpieczeniowej samochodów dużą rolę odgrywa pojemność silnika, a ta w pojazdach z fabryk FSM i FSO jest zazwyczaj niewielka – stąd też niskie ceny ich OC.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!