Ubezpieczenie samochodów z polskich fabryk (FSM i FSO) już za 202 zł!

Fiat 126p, Fiat 125p, Syrena 105, Polonez – to chyba najpopularniejsze modele samochodów, które wyszły z Fabryki Samochodów Osobowych lub z Fabryki Samochodów Małolitrażowych i do dziś mają status kultowych. Pojazdy te charakteryzuje niewielka pojemność silnika, co pozwala twierdzić, że auta FSM i FSO będą ubezpieczane za niewielkie kwoty. Potwierdzają to statystyki porównywarki Mubi. Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdów spod szyldu FSO i FSM?

Wspomniane wyżej modele od wielu lat nie są już produkowane, dlatego też trudno jest je spotkać dziś na drodze. Najwcześniej zaprzestano produkcji Syren, bo już w 1983 roku. Kilka lat dłużej – do 1991 roku – z taśm schodziły Fiaty 125p, a najdłużej produkowano Fiaty 126p (do 2000 roku) oraz Polonezy (do 2002 roku). Mimo że na rynku nie pojawiają się już nowe wersje tychże modeli, wiele osób nadal jest w posiadaniu pojazdów pochodzących z dawnych lat.

Przeczytaj też: Jak ubezpieczyć youngtimera?

Przeczytaj też: Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Ubezpieczenie FSM/FSO – ile to kosztuje?

W marcu 2022 roku ubezpieczenie samochodów spod szyldu FSM i FSO kosztowało średnio zaledwie 581 zł. To nie tylko jedna z niższych cen OC dla tych pojazdów na przełomie ostatniego roku, ale również jeden z niższych średnich kosztów ubezpieczenia, jaki obliczono wśród wszystkich marek samochodów na Mubi w marcu! Choć więc marcowa składka jest wręcz rewelacyjnie niska, właściciele FSO/FSM wcześniej też nie mieli wielkich powodów do narzekań na ceny – te tylko raz (w kwietniu 2021) przekroczyły bowiem poziom 700 zł. Wkrótce zobaczymy, czy nowy rok uda się im zacząć równie dobrze, jak skończył się poprzedni!

FSM/FSO – średnie ceny ubezpieczenia OC

Najtańsze OC FSM/FSO za około 202 zł?

Najtańsze OC samochodów z fabryki FSM i FSO kosztowało w marcu 2022 roku zaledwie 202 zł. Tak atrakcyjną cenowo ofertę otrzymał 41-letni kierowca z powiatu inowrocławskiego, który szukał ubezpieczenia w kalkulatorze Mubi dla swojego FSM 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. Kto jeszcze mógł liczyć na ubezpieczenie FSM lub FSO w atrakcyjnej ofercie? Oto przykładowe kalkulacje.

Ubezpieczany samochód Właściciel samochodu Cena OC FSM/FSO
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)41-letni mężczyzna z powiatu inowrocławskiego202 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)39-letni mężczyzna z Grodziska Wielkopolskiego204 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)43-letni mężczyzna z Jarosławia205 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)45-letni mężczyzna z Warszawy214 zł
FSO Polonez (pojemność silnika: 1,6 l)46-letni mężczyzna z powiatu gnieźnieńskiego280 zł
FSO 125p (pojemność silnika: 1,5 l)35-letni mężczyzna z powiatu gliwickiego280 zł
FSM Cinquecento (pojemność silnika: 0,7 l)44-letni mężczyzna z Pokoju281 zł
FSO Polonez (pojemność silnika: 1,6 l)49-letni mężczyzna z Dobrodzienia281 zł
FSO 125p (pojemność silnika: 1,5 l)33-letni mężczyzna z Brzozowa294 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)39-letnia kobieta z Gliwic294 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi [marzec 2022]

Samochody FSM/FSO tańsze w ubezpieczaniu od pozostałych marek!

Jak już wspominaliśmy, samochody FSM/FSO ze składką w wysokości 581 zł okazały się jednymi z tańszych w ubezpieczeniu w marcu 2022 roku. Od średniej składki najdroższego w zestawieniu Lamborghini dzieli je aż 794 zł! Z kolei o 300 zł droższe jest m.in. OC Hyundaia (881 zł), o 218 zł droższe jest OC Renaulta (799 zł) czy o 255 zł droższe jest ubezpieczenie Forda (836 zł). W marcu było jednak jeszcze kilka innych marek, których średni koszt ubezpieczenia nie przekroczył 600 zł. O jakich markach mowa?

Fiat 126p najtaniej ubezpieczanym modelem z fabryk FSM/FSO

Marzec pokazał, że najtaniej ubezpieczanymi pojazdami z fabryk FSM/FSO są te z modelu 126p. Najniższa cena, jaką udało się znaleźć właścicielowi takiego samochodu, to tylko 202 zł. Drugie z kolei najtańsze OC należało do FSO Poloneza (280 zł) i FSO 125p (280 zł), a następne było FSM Cinquecento – z najniższym OC w cenie 281 zł. Od najwyższego progu, bo od 356 zł, rozpoczynały się koszty związane z ubezpieczeniem FSO Poloneza Vana.

Dlaczego ubezpieczenie samochodów FSM/FSO jest tanie?

Samochody z polskich fabryk, zwłaszcza FSM, jak sama nazwa wskazuje, wykazują się niewielką pojemnością silnika, a co za tym idzie, nie mogą osiągać zawrotnych prędkości na drodze. Wśród posiadaczy aut z niewielką pojemnością silnika, zazwyczaj nieprzekraczającą litra, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki lub uczestniczenia w niej jako poszkodowany. Przy małych prędkościach kierowca ma lepszą kontrolę nad pojazdem i jest w stanie w porę zareagować w razie niebezpiecznej sytuacji, często unikając w ten sposób kolizji.

Dla ubezpieczycieli pojemność silnika jest jednym z bardziej istotnych parametrów samochodu, które pozwalają oszacować ryzyko spowodowania szkody i wycenić polisę. Statystyki pozyskane z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl potwierdzają, że im mniejszy silnik, tym niższa cena OC. W marcu 2022 roku auta 1-litrowe i mniejsze były ubezpieczane średnio za 579 zł, natomiast te z silnikiem powyżej 2 litrów – średnio za 931 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC samochodów FSO i FSM

Które modele samochodowe sa ubezpieczane najtaniej na mubi.pl?

W marcu 2022 roku jednymi z najtaniej ubezpieczanych samochodów były pojazdy marki FSM/FSO, których średnia cena OC wyniosła tylko 581 zł. Bardzo niskie średnie stawki ubezpieczeniowe zanotowały również m.in. marki: Dacia (540 zł), SsangYong (552 zł), i Daihatsu (557 zł).

Jakie inne parametry samochodu (poza pojemnością silnika) wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Rzeczywiście, pojemność silnika nie jest jedyną cechą, od której zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego. Oprócz niej (i danych właściciela oraz kierowcy) znaczenie ma także marka i model, rok produkcji, rodzaj napędu czy stan licznika.

Ile kosztuje najtańsze OC FSM/FSO?

W marcu 2022 roku najmniej za OC zapłacił 41-letni mężczyzna z powiatu inowrocławskiego. Ubezpieczenie jego FSM 126p kosztowało 202 zł. Jednak oferty ubezpieczenia poniżej 300 zł otrzymało więcej osób korzystających z porównywarki Mubi.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia samochodów z fabryk FSM/FSO to 581 zł.
  • Najtańsze OC pojazdów tej marki kosztuje 202 zł.
  • FSM/FSO było jedną z taniej ubezpieczanych marek samochodowych w marcu. Droższe były m.in. ubezpieczenie Toyoty.
  • Ubezpieczenie FSM/FSO jest tańsze średnio o prawie 800 zł od najdrożej ubezpieczanego Lamborghini.
  • Najtaniej ubezpieczanym modelem FSM/FSO jest FSM 126p.
  • W wycenie ochrony ubezpieczeniowej samochodów dużą rolę odgrywa pojemność silnika, a ta w pojazdach z fabryk FSM i FSO jest zazwyczaj niewielka – stąd też niskie ceny ich OC.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!