Ubezpieczenie samochodów z polskich fabryk (FSM i FSO) już za 200 zł!

Fiat 126p, Fiat 125p, Syrena 105, Polonez – to chyba najpopularniejsze modele samochodów, które wyszły z Fabryki Samochodów Osobowych lub z Fabryki Samochodów Małolitrażowych i do dziś mają status kultowych. Pojazdy te charakteryzuje niewielka pojemność silnika, co pozwala twierdzić, że auta FSM i FSO będą ubezpieczane za niewielkie kwoty. Potwierdzają to statystyki porównywarki Mubi. Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdów spod szyldu FSO i FSM?

Wspomniane wyżej modele od wielu lat nie są już produkowane, dlatego też trudno jest je spotkać dziś na drodze. Najwcześniej zaprzestano produkcji Syren, bo już w 1983 roku. Kilka lat dłużej – do 1991 roku – z taśm schodziły Fiaty 125p, a najdłużej produkowano Fiaty 126p (do 2000 roku) oraz Polonezy (do 2002 roku). Mimo że na rynku nie pojawiają się już nowe wersje tychże modeli, wiele osób nadal jest w posiadaniu pojazdów pochodzących z dawnych lat.

Przeczytaj też: Jak ubezpieczyć youngtimera?

Przeczytaj też: Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Ubezpieczenie FSM/FSO – ile to kosztuje?

We wrześniu 2022 roku ubezpieczenie samochodów spod szyldu FSM i FSO kosztowało średnio zaledwie 582 zł. To nie tylko jedna z niższych cen OC dla tych pojazdów na przełomie ostatniego roku, ale również jeden z niższych średnich kosztów ubezpieczenia, jaki obliczono wśród wszystkich marek samochodów na Mubi we wrześniu! Choć więc wrześniowa składka jest wręcz rewelacyjnie niska, właściciele FSO/FSM wcześniej też nie mieli wielkich powodów do narzekań na ceny – te ani razu nie przekroczyły bowiem poziomu 700 zł. Wkrótce zobaczymy, czy ten trend uda się utrzymać.

FSM/FSO – średnie ceny ubezpieczenia OC

średnie ceny OC fsm/fso na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Najtańsze OC FSM/FSO za około 200 zł?

Najtańsze OC samochodów z fabryki FSM i FSO kosztowało we wrześniu 2022 roku zaledwie 200 zł. Tak atrakcyjną cenowo ofertę otrzymał 27-letni kierowca z powiatu radzyńskiego, który szukał ubezpieczenia w kalkulatorze Mubi dla swojego FSM 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. Kto jeszcze mógł liczyć na ubezpieczenie FSM lub FSO w atrakcyjnej ofercie? Oto przykładowe kalkulacje.

Ubezpieczany samochód Właściciel samochodu Cena OC FSM/FSO
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)27-letni mężczyzna z powiatu radzyńskiego200 zł
FSM Cinquecento (pojemność silnika: 0,7 l)37-letni mężczyzna z Niemodlina201 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)33-letni mężczyzna z Gdyni207 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)50-letni mężczyzna z Niska207 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)30-letni mężczyzna z Sochaczewa210 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)38-letni mężczyzna z powiatu tczewskiego212 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)56-letni mężczyzna z Warszawy215 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)33-letni mężczyzna z Pisza221 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)44-letni mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego229 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)32-letni mężczyzna z Oleśnicy233 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi [wrzesień 2022]

Samochody FSM/FSO tańsze w ubezpieczaniu od pozostałych marek!

Jak już wspominaliśmy, samochody FSM/FSO ze składką w wysokości 582 zł okazały się jednymi z tańszych w ubezpieczeniu we wrześniu 2022 roku. Od średniej składki najdroższego w zestawieniu Ferrari dzieli je aż 840 zł! Z kolei o 300 zł droższe jest m.in.OC BMW (880 zł), o 200 zł droższe jest OC Alfa Romeo (788 zł), czy o 100 zł droższe jest ubezpieczenie Volkswagena (683 zł). We wrześniu było jednak jeszcze kilka innych marek, których średni koszt ubezpieczenia nie przekroczył 600 zł. O jakich markach mowa?

Fiat 126p najtaniej ubezpieczanym modelem z fabryk FSM/FSO

Wrzesień pokazał, że najtaniej ubezpieczanymi pojazdami z fabryk FSM/FSO są te z modelu 126p. Najniższa cena, jaką udało się znaleźć właścicielowi takiego samochodu, to tylko 200 zł. Drugie z kolei najtańsze OC należało do FSM Cinquecento (201 zł). Za ubezpieczenie FSO 125p trzeba było zapłacić co najmniej 280 zł, podobnie było z OC Poloneza. Od najwyższego progu, bo od 343 zł, rozpoczynały się koszty związane z ubezpieczeniem FSO Poloneza Vana.

Dlaczego ubezpieczenie samochodów FSM/FSO jest tanie?

Samochody z polskich fabryk, zwłaszcza FSM, jak sama nazwa wskazuje, wykazują się niewielką pojemnością silnika, a co za tym idzie, nie mogą osiągać zawrotnych prędkości na drodze. Wśród posiadaczy aut z niewielką pojemnością silnika, zazwyczaj nieprzekraczającą litra, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki lub uczestniczenia w niej jako poszkodowany. Przy małych prędkościach kierowca ma lepszą kontrolę nad pojazdem i jest w stanie w porę zareagować w razie niebezpiecznej sytuacji, często unikając w ten sposób kolizji.

Dla ubezpieczycieli pojemność silnika jest jednym z bardziej istotnych parametrów samochodu, które pozwalają oszacować ryzyko spowodowania szkody i wycenić polisę. Statystyki pozyskane z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl potwierdzają, że im mniejszy silnik, tym niższa cena OC. W marcu 2022 roku auta 1-litrowe i mniejsze były ubezpieczane średnio za 579 zł, natomiast te z silnikiem powyżej 2 litrów – średnio za 931 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC samochodów FSO i FSM

Które modele samochodowe sa ubezpieczane najtaniej na mubi.pl?

We wrześniu 2022 roku jednymi z najtaniej ubezpieczanych samochodów były pojazdy marki FSM/FSO, których średnia cena OC wyniosła tylko 582 zł. Bardzo niskie średnie stawki ubezpieczeniowe zanotowały również m.in. marki: Dacia (529 zł), Suzuki (560 zł) i Daihatsu (571 zł).

Jakie inne parametry samochodu (poza pojemnością silnika) wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Rzeczywiście, pojemność silnika nie jest jedyną cechą, od której zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego. Oprócz niej (i danych właściciela oraz kierowcy) znaczenie ma także marka i model, rok produkcji, rodzaj napędu czy stan licznika.

Ile kosztuje najtańsze OC FSM/FSO?

We wrześniu 2022 roku najmniej za OC zapłacił 27-letni mężczyzna z powiatu radzyńskiego. Ubezpieczenie jego FSM 126p kosztowało 200 zł. Jednak oferty ubezpieczenia poniżej 300 zł otrzymało więcej osób korzystających z porównywarki Mubi.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena ubezpieczenia samochodów z fabryk FSM/FSO to 582 zł.
  • Najtańsze OC pojazdów tej marki kosztuje 200 zł.
  • FSM/FSO było jedną z taniej ubezpieczanych marek samochodowych we wrześniu. Droższe były m.in. ubezpieczenie Toyoty.
  • Ubezpieczenie FSM/FSO jest tańsze średnio o prawie 850 zł od najdrożej ubezpieczanego Ferrari.
  • Najtaniej ubezpieczanym modelem FSM/FSO jest FSM 126p.
  • W wycenie ochrony ubezpieczeniowej samochodów dużą rolę odgrywa pojemność silnika, a ta w pojazdach z fabryk FSM i FSO jest zazwyczaj niewielka – stąd też niskie ceny ich OC.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!