Ubezpieczenie sprzętu osobistego

Decydując się na ubezpieczenie AC, zapewne liczysz na to, że w razie wypadku lub kradzieży, dzięki odszkodowaniu odzyskasz wszystko, co straciłeś. Czy jednak przewożony w samochodzie sprzęt, osobiste rzeczy też objęte są ochroną? Przeczytaj, co zrobić, żeby uchronić się przed ich utratą.

Co obejmuje ubezpieczenie sprzętu osobistego i bagażu?

Na ubezpieczenie sprzętów osobistych czy bagażu zwykle decydują się te osoby, które często podróżują i przewożą w samochodzie cenne przedmioty – czy to sprzęty elektroniczne, czy znaczne sumy pieniędzy.

Za bagaż przez większość ubezpieczycieli uznawane są takie przedmioty jak:

 • portfel (i zawarte w nim pieniądze, a także papiery wartościowe, dokumenty czy nawet bilet komunikacji miejskiej),
 • teczka, torebka, plecak, aktówka,
 • wózek, chodzik, sprzęt rehabilitacyjny,
 • foteliki (niektórzy decydują się na osobne ubezpieczenie fotelików samochodowych),
 • rower, sprzęt turystyczny,
 • aparat fotograficzny, kamera i inne urządzenia audiowizualne,
 • przenośne sprzęty elektroniczne, m.in. telefony, komputery, nawigacje samochodowe,
 • instrumenty muzyczne,
 • okulary optyczne i przeciwsłoneczne,
 • walizki i torby.

A co bagażem nie jest (przynajmniej według definicji firm ubezpieczeniowych)? Zazwyczaj to, co przewozimy w walizkach czy plecakach, chyba że są to rzeczy wymienione wcześniej. Jeśli więc w podróżnej torbie schowaliśmy ubrania i część pieniędzy w portfelu, to odszkodowanie dostaniemy za torbę, utraconą kwotę pieniędzy, ale już za ubrania – nie. Z ochrony wyłączone są też przewożone przesyłki lub ładunki.

Sprawdź zakres swojego autocasco

Niektóre pakiety AC obejmują bardzo szeroką ochronę samochodu, która obejmuje jego wyposażenie i znajdujące się wewnątrz przedmioty – tak jest m.in. w Ergo Hestii czy PZU. Być może nawet nie wiesz o tym, że Twoje autocasco zapewnia również ubezpieczenie rzeczy osobistych pozostawionych wewnątrz samochodu. Dlatego warto dokładnie przewertować dokument OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zaglądać do niego nie tylko przed zakupem, ale i po wszelkich stłuczkach czy kradzieży. Świadomość własnych praw może uchronić Cię przed sporymi stratami.

Jeśli dopiero szukasz AC, które chroniłoby również Twoje sprzęty, możesz czuć się przytłoczony koniecznością przebijania się przez dziesiątki stron z warunkami ubezpieczeń. Skorzystaj z narzędzia, które ułatwi Ci wstępną selekcję ofert – dzięki naszej porównywarce OC/AC, szybko sprawdzisz ceny i zakres wielu polis naraz.

Ubezpieczenie bagażu jako dodatek do AC

Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie bagażu przewożonego w samochodzie jako płatny dodatek do AC (np. Compensa – dostępne pod nazwą Ubezpieczenie Bagażu). Inne, takie jak Proama czy Generali, oferują je za darmo tym klientom, którzy jeżdżą bez szkód

Najczęściej zakres takiego ubezpieczenia obejmuje ochronę rzeczy przewożonych wewnątrz samochodu lub w zewnętrznym bagażniku, w razie ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży/rabunku, a odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do pewnej kwoty.

Ubezpieczenia bagażu mogą znacznie się od siebie różnić. Niektóre z nich chronią tylko przed rabunkiem, ale już zniszczeniem w wyniku stłuczki czy wypadku – nie. Część z nich działa tylko na terenie Polski, inne również za granicą.

Ubezpieczenie obejmuje ochroną również bagaż przewożony na zewnątrz

Przeprowadzka, przewożenie przedmiotów o dużych gabarytach lub daleka podróż wymagają zabrania większej ilości rzeczy lub przetransportowania takich, które nie zmieszczą się w standardowym bagażniku samochodowym. W takich przypadkach właściciele pojazdów z bagażnikiem zewnętrznym mają możliwość zamontowania części bagaży na dachu samochodu. Dodatkowe walizki, meble lub narzędzia, sprzęt sportowy – to właśnie dla nich znajdzie się miejsce na zewnętrznym bagażniku. Przedmioty przewożone w taki sposób są zwykle bardziej narażone na zniszczenia oraz kradzieże. Złodzieje mają do nich łatwiejszy dostęp, bo nie muszą pokonywać bariery, jaką są drzwiczki pojazdu. Podczas kolizji z kolei taki ładunek może ulec zniszczeniu. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które regulują kwestie związane z ochroną bagażu, jest mowa o sytuacjach, w których polisa będzie działała:

§ 4. ZAKRES UBEZPIECZENIA

1. Zakresem ubezpieczenia objęte są zdarzenia będące następstwem:

1) zderzenia się pojazdów;

2) uszkodzenia spowodowanego nagłym działaniem siły mechanicznej w chwili zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu;

3) pożaru, wybuchu, zatopienia oraz nagłego działania sił przyrody;

4) nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu;

5) kradzieży z włamaniem.

Ubezpieczyciele, którzy oferują tego typu ubezpieczenie, zwykle obejmują ochroną również bagaż przymocowany do zewnętrznego bagażnika.

Ochroną na podstawie niniejszej klauzuli objęty jest bagaż przewożony wewnątrz pojazdu oraz w bagażnikach/boksach dachowych zewnętrznych, w tym w skrzyniach ładunkowych pojazdów typu pick-up zamykanych na co najmniej jeden integralnie wbudowany zamek wielozastawkowy (zamek, do którego klucz posiada w łopatce więcej niż jedno żłobienie prostopadłe do trzonu). Bagażnik/boks musi być przymocowany trwale zabezpieczeń. Ubezpieczony zobowiązany jest zabezpieczyć bagaż umieszczony w bagażniku/boksie lub pojeździe przed jego kradzieżą poprzez zamknięcie zamków zabezpieczających.

Ubezpieczyciele mają jednak swoje warunki, bez których objęcie ochroną ubezpieczeniową lub później wypłata odszkodowania nie będą możliwe. Informacje dotyczące sytuacji, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone, regulują wyłączenia odpowiedzialności będące częścią OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia TU Compensa jasno mówią:

Ubezpieczeniem nie są objęte zdarzenia oraz szkody

[…]

8) powstałe na skutek użycia pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub

wskutek niewłaściwego załadowania lub przewożenia ładunku lub bagażu;

[…]

Oznacza to, że odpowiedzialność zabezpieczenia elementów przewożonych zarówno w bagażniku wewnętrznym, jak i na zewnątrz, obciąża kierowcę/właściciela samochodu. Jeśli nie zadba on o właściwe przymocowanie i zamknięcie bagażnika, a dojdzie do wypadku, w którym ładunek ulegnie zniszczeniu lub zostanie skradziony, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jak uzyskać odszkodowanie za bagaż i sprzęt osobisty?

Jeśli chcesz być pewien, że skorzystasz z przysługującego Ci odszkodowania, powinieneś niezwłocznie (zwykle do 3 dni po wydarzeniu) zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, a jeśli doszło do kradzieży – również policji. Musisz też sporządzić listę utraconych rzeczy, określając ich liczbę i wartość. Ubezpieczyciel zapozna się z nimi i jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli – w terminie do 30 dni uzyskasz przelew lub przekaz z odszkodowaniem.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za bagaż utracony w wyniku działań wojennych, zamieszek, czy konfiskaty przez uprawnione organy. Nie wypłaci Ci odszkodowania, jeśli spowodujesz szkodę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Problem z odzyskaniem pieniędzy możesz mieć również wtedy, gdy okaże się, że szkoda jest wynikiem złego załadowania czy niedbałego przewożenia bagażu. Uważaj też na zakres terytorialny ubezpieczenia – wiele polis nie obejmuje odszkodowań za kradzieże, do których doszło w krajach takich jak Białoruś, Mołdawia, Rosja i Ukraina.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie sprzętu osobistego lub bagażu polecane jest szczególnie tym osobom, które często podróżują z cennymi przedmiotami.
 • Ubezpieczenie bagażu chroni m.in. sprzęty elektroniczne, turystyczne, zawartość portfela, wózki i foteliki dziecięce. Zabezpiecza przedmioty przewożone zarówno wewnątrz samochodu, jak i na zewnętrznym bagażniku.
 • Niektóre firmy ubezpieczeniowe chronią przedmioty znajdujące się w samochodzie w ramach podstawowego autocasco – warto sprawdzić jego zakres.
 • Ubezpieczenie bagażu może być też oferowane jako płatny dodatek do AC lub bezpłatny bonus dla lojalnych klientów.
 • Aby uzyskać odszkodowanie za bagaż, o jego utracie należy powiadomić ubezpieczyciela niezwłocznie, przekazując mu listę przedmiotów, które znajdowały się w samochodzie.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!