Ubezpieczenia OC samochodu

Porównaj nawet 56 ofert.
Ceny OC od 390 zł.

Oblicz OC/AC w 3 minuty
skoda proama
nissan axa
skoda generali
skoda proama
nissan axa
skoda generali
skoda proama
nissan axa
skoda generali
toyota YCD
skoda generali
fiat mtu24
toyota YCD
skoda generali
fiat mtu24
toyota YCD
skoda generali
fiat mtu24

Podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.

Przymus zakupu ubezpieczenia OC komunikacyjnego na 12 miesięcy i ciągłość jego zachowania reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyobraź sobie, co by było, gdyby setek tysięcy kierowców nie było stać na wypłatę odszkodowań dla poszkodowanych w kolizjach i wypadkach! Dzięki ubezpieczeniu OC poszkodowany w zdarzeniu drogowym otrzyma rekompensatę za uszkodzenie pojazdu i doznane obrażenia – zarówno własne, jak i pasażerów.

Zakres OC obejmuje szkody na mieniu i osobowe.

Przykładem szkody na mieniu, czyli materialnej, jest uszkodzenie samochodu wskutek kolizji czy czynności na parkingu. Jeżeli rozbijesz komuś reflektor, szybę albo porysujesz przypadkiem karoserię, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z Twojego OC. Szkodą osobową jest zaś każde obrażenie ciała wskutek wypadku drogowego.

Kara za brak OC w 2019 wynosi od 148 zł do 6600 zł.

Kara za brak OC jest zależna od wysokości płacy minimalnej, okresu bez ochrony ubezpieczeniowej i rodzaju pojazdu mechanicznego. Im dłużej nie masz OC, tym większą karę zapłacisz.

Ubezpieczenie OC na miesiąc jest dostępne dla niektórych pojazdów.

Ubezpieczenie OC na 30 dni mogą mieć właściciele komisów samochodowych, pojazdów historycznych, pojazdów zarejestrowanych czasowo i na zagranicznych tablicach.

Ubezpieczenie OC sprawdzisz w UFG.

UFG to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby sprawdzić w bazie UFG, czy Twoje ubezpieczenie OC lub sprawcy jest ważne, potrzebujesz numeru VIN lub rejestracyjnego pojazdu.

Możesz ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy.

Warunkiem ubezpieczenia samochodu bez prawa jazdy jest wskazanie głównego kierowcy w umowie OC. Główny kierowca może być współwłaścicielem pojazdu, ale nie musi.

Możesz ubezpieczyć samochód ze współwłaścicielem.

Główny właściciel samochodu może korzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Minusem tego rozwiązania jest utrata zniżek przez obie osoby po spowodowaniu szkody.

Zniżki na OC możesz sprawdzić w UFG, ZOPUK lub w ostatniej polisie.

ZOPUK to Zaświadczenie O Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego – dokument jest wystawiany przez każdą firmę ubezpieczeniową. Podaje informacje o szkodach. Jeśli zarejestrujesz się na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, możesz wygenerować zaświadczenie o ostatnich 5 latach ubezpieczenia. Zniżki są wynotowane w Twojej ostatniej polisie. Jeśli masz problemy z jej znalezieniem, zadzwoń do firmy ubezpieczeniowej.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie.

OC przedłuży się automatycznie, jeśli nie wypowiesz pisemnie umowy na dzień przed końcem polisy. W przypadku dwóch umów możesz wypowiedzieć jedną z nich. Ubezpieczyciel naliczy opłatę tylko za wykorzystane dni ochrony.

Wypowiedzenie OC musisz złożyć pisemnie.

Nawet jeśli zadzwonisz na infolinię z pytaniem o wypowiedzenie OC, konsultant poprosi Cię o wypełnienie fomularza i odesłanie go przynajmniej w formie skanu na adres e-mailowy.
Więcej o składaniu wypowiedzenia OC dowiesz się z tego artykułu: Wypowiedzenie OC.

Wypowiedzenie OC możesz wysłać lub dostarczyć osobiście.

Pisemną rezygnację z ubezpieczenia OC możesz wysłać Pocztą Polską w formie listu poleconego, kurierem, e-mailem (musisz załączyć podpisany ręcznie skan) lub dostarczyć osobiście do placówki firmy ubezpieczeniowej.

Po wypowiedzeniu OC z powodu kradzieży samochodu lub szkody całkowitej otrzymasz zwrot składki.

Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za okres od dnia wypowiedzenia OC do końca umowy.

W ciągu 30 dni od zawarcia umowy OC online możesz wypowiedzieć OC.

Po zawarciu umowy ubezpieczenia online lub telefonicznie możesz wypowiedzieć umowę w ciągu 30 dni, jeśli np. znajdziesz tańszą ofertę.

Likwidacja szkody z OC dla sprawców

Odszkodowania z OC są limitowane.

Firma ubezpieczeniowa wypłaci za Ciebie odszkodowanie w wysokości maksymalnie 5,2 mln euro za szkody osobowe (np. rannych w wypadku) i 1,05 mln euro za szkody na mieniu (rozbite auta).

Sprawca bez OC ponosi koszt odszkodowań.

Jeżeli bez ważnego OC spowodujesz wypadek lub kolizję, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, ale będzie żądać od Ciebie zwrotu pieniędzy.

Firma ubezpieczeniowa może żądać od sprawcy zwrotu odszkodowania.

Wyłączenia odpowiedzialności w umowie OC określają sytuacje, w których odszkodowanie wypłaca firma ubezpieczeniowa, ale sprawca musi zwrócić pieniądze TU.

Sprawca wypadku lub kolizji traci zniżki na OC.

Ze względu na spowodowaną szkodę kolejne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy będzie droższe.
Więcej na temat likwidacji szkody z OC przeczytasz w naszym artykule: Likwidacja szkody z OC – przewodnik dla sprawców kolizji i wypadków.

Likwidacja szkody z OC dla poszkodowanych

Szkodę możesz zgłosić telefonicznie, online lub osobiście.

Firmy ubezpieczeniowe przyjmują zgłoszenia szkód na różne sposoby. Np. w PZU możesz zgłosić szkodę: wypełniając formularz online, na czacie wideo, telefonicznie, SMS-owo, w oddziale firmy, spotykając się z agentem, e-mailowo.

Ktoś może zgłosić szkodę za Ciebie.

Szkodę może zgłosić inna osoba – poza właścicielem samochodu czy kierowcą, który ją spowodował. Istotne jest podanie prawdziwych danych.

Dzięki OC z BLS możesz zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi.

Skorzystaj z BLS (bezpośredniej likwidacji szkody), aby zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi zamiast firmie ubezpieczeniowej sprawcy.

Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

W ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody TU musi wypłacić odszkodowanie lub wysłać pisemne uzasadnienie, dlaczego odszkodowanie nie może być wypłacone w części lub całości. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, poszkodowany może domagać się odsetek za zwłokę.

Czas na zgłoszenie szkody z OC to aż 3 lata.

Mimo że poszkodowany może zgłosić szkodę z OC sprawcy w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia, warto zgłosić ją jak najszybciej. Im dłużej będziesz czekać, tym trudniejsze dla ubezpieczyciela będzie przeanalizowanie sprawy.

Jeżeli sprawca kolizji lub wypadku nie ma OC, UFG wypłaci odszkodowanie.

Zgłoś szkodę do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które przekaże roszczenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wypłaci Ci odszkodowanie.

Jeżeli sprawca wypadku zbiegł, UFG wypłaci odszkodowanie za szkody osobowe.

Jeśli sprawca wypadku uciekł, na miejsce zdarzenia powinna przyjechać policja, aby sporządzić notatkę. Jeśli poszkodowane osoby są w stanie, powinny udokumentować zdarzenie np. robiąc zdjęcia smartfonem. Ważni są także świadkowie. Po wypadku zgłoś szkodę do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, która przekaże sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wypłaci odszkodowanie za szkody osobowe w ciągu 30 dni.

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za wrak samochodu z OC sprawcy.

Szkoda całkowita powstaje, kiedy naprawa powypadkowa wynosi więcej niż wartość samochodu z dnia wypadku. Odszkodowanie z OC za wrak pojazdu jest równe różnicy wartości samochodu z dnia zdarzenia i wartości wraku.

Cena ubezpieczenia OC

Najtańsze OC jest najlepsze.

Kupując OC, kieruj się ceną. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany przez ustawę i taki sam w każdej firmie ubezpieczeniowej.

Składkę OC możesz spłacać w ratach.

Firmy ubezpieczeniowe oferują rozłożenie składki OC na raty. Niestety suma rat może dać kwotę większą od jednorazowo opłaconej składki.

Cena ubezpieczenia OC zależy od parametrów samochodu i danych kierowcy.

Na wysokość składki OC ma wpływ m.in. pojemność silnika, marka i model samochodu, wiek kierowcy, liczba wyrządzonych szkód i wiele innych czynników.

Za bezszkodową jazdę dostaniesz do 70% zniżki na cenę OC.

Każdy rok bez szkód to nawet 10% zniżki na OC. Zniżki za ostrożną jazdę sumują się z innymi, np. za staż za kierownicą, wiek, posiadanie dzieci.

Najtańsze OC możesz obliczyć w porównywarce.

Porównywarka OC/AC Mubi.pl porównuje oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Wypełnij prosty formularz, aby dowiedzieć się, który ubezpieczyciel zaoferuje Ci najtańsze OC.

Jest kilka sposobów na tanie OC dla młodego kierowcy.

Młody kierowca może mieć tanie OC, jeśli zamiast np. drogiego BMW wybierze tańszą Skodę. Współwłaścicielem pojazdu powinien być doświadczony kierowca ze zniżkami za brak szkód. Samochód powinien mieć mniej niż 5 lat i małą pojemność silnika.
Więcej na temat taniego OC dla młodego kierowcy przeczytasz w artykule: Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak zapłacić mniej?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Sprzedawca ma 14 dni na powiadomienie TU o sprzedaży samochodu.

Termin liczy się od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, nie otrzymasz zwrotu niewykorzystanej składki. Ponadto będziesz współodpowiedzialny za nieopłaconą część składki OC, jeśli ubezpieczenie jest spłacane ratalnie.

Nowy właściciel pojazdu musi otrzymać polisę OC i umowę kupna-sprzedaży.

Bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży znajdziesz online.

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie pojazdu, który chcesz kupić, sprawdzisz w UFG.

Wpisz numer rejestracyjny samochodu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aby sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Dowiedz się więcej w naszym artykule: UFG: Sprawdź OC, uniknij kary za brak OC, zdobądź odszkodowanie

Sprzedawca pojazdu powinien przekazać kupującemu polisę OC.

Sprzedający pojazd musi przekazać nabywcy dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC samochodu.

Ubezpieczenie OC zbywcy pojazdu nie przedłuży się automatycznie.

Firma ubezpieczeniowa przypomni Ci o zbliżającym się końcu umowy ubezpieczenia OC samochodu. Musisz pamiętać, aby podpisać nową umowę OC, bo już za jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia grożą kary finansowe.

Możesz zrezygnować z OC zbywcy pojazdu w dowolnym momencie.

Pamiętaj, że musisz mieć już podpisaną nową umowę ubezpieczenia OC, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

Firma ubezpieczeniowa może przeliczyć składkę OC dla nabywcy pojazdu.

Ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu. Wtedy weźmie pod uwagę Twój profil kierowcy. Na szczęście rekalkulacja nie jest obowiązkowa, więc może się okazać, że będziesz korzystać z opłaconej już polisy sprzedawcy pojazdu.

Nieopłacone raty OC reguluje nowy właściciel pojazdu.

Sprzedawca pojazdu powinien Ci udostępnić dokumenty potwierdzające opłacenie wcześniejszych rat OC.
Oceń nasze porady

5,00
Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Jak działa porównywarka OC?

Które dane są konieczne do obliczenia ceny OC online?

Na wysokość składki ubezpieczenia OC auta mają wpływ zarówno dane kierowcy, jak i parametry samochodu oraz historia dotychczasowego ubezpieczenia. Dla firm ubezpieczeniowych największe znaczenie ma wiek i doświadczenie właściciela samochodu w prowadzeniu auta, marka, model i wiek samochodu, pojemność silnika pojazdu oraz liczba szkód wyrządzonych w ostatnich kilku latach.

Jak kupić tanie OC?

Najtańsze ubezpieczenie OC znajdziesz w porównywarce Mubi. Współpracujemy z największymi firmami ubezpieczeniowymi na polskim rynku, które oferują konkurencyjne stawki. Dzięki Mubi unikniesz nudnego wypełniania formularzy w kilku kalkulatorach OC różnych firm, aby poznać stawki OC i je porównać. Wypełnienie krótkiego i prostego formularza w naszej porównywarce zajmie Ci nawet 3 minuty, a w efekcie otrzymasz długą listę ubezpieczeń OC z cenami.

Czy ceny OC w porównywarce zmieniają się codziennie?

Za 1,5 miesiąca kończy Ci się umowa OC, sprawdzasz cenę nowego ubezpieczenia i okazuje się, że dziś jest dostępne za korzystną stawkę? Ceny ubezpieczeń OC nie zmieniają się codziennie, ale trudno nam powiedzieć, czy za miesiąc dana firma ubezpieczeniowa zaproponuje Ci taką samą składkę. Mimo wszystko nie powinna być ani horrendalnie wyższa, ani zaniżona o połowę.

tabela wynikowa kalkulatora OC AC Mubi

Przykładowe oferty ubezpieczenia oc

 • Najtańsze ubezpieczenie OC
 • 390 zł/rok
 • Pełna ochrona odpowiedzialności cywilnej
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody
 • Ochrona zniżek
 • -
 • -
 • Oblicz OC/AC
 • Najtańsze ubezpieczenie OC + NNW
 • 420 zł/rok
 • Pełna ochrona odpowiedzialności cywilnej
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody
 • Ochrona zniżek
 • Ubezpieczenie NNW
 • -
 • Oblicz OC/AC
 • Najtańsze ubezpieczenie OC + AC + NNW
 • 692 zł/rok
 • Pełna ochrona odpowiedzialności cywilnej
 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody
 • Ochrona zniżek
 • Ubezpieczenie NNW
 • Ubezpieczenie od kradzieży i szkód własnych
 • Oblicz OC/AC