Ubezpieczenie OC

ubezpieczenie samochodu na mubi

 

Spowodowałeś wypadek samochodowy, w którym ucierpiał inny kierowca. Poza zniszczonym samochodem odniósł także obrażenia cielesne. Aby powrócił do kondycji sprzed zdarzenia, konieczna jest długotrwała rehabilitacja. W takiej sytuacji koszty związane z leczeniem oraz naprawą samochodu poszkodowanego spadłyby na Ciebie, a to dotkliwie odbiłoby się na Twoim domowym budżecie.

Jako kierowca wykupiłeś jednak OC, dzięki któremu wszelkie należności pokrył Twój ubezpieczyciel. Komunikacyjne ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, zapewnia zatem ochronę Twoich finansów w sytuacji, gdy jesteś sprawcą wypadku czy kolizji.

Pieniądze z Twojego ubezpieczenia zostaną wypłacone kierowcy, który poniósł przez Ciebie szkodę. Polisa OC samochodu stanowi realną pomoc dla każdej ze stron zdarzenia. Chroni Twoje finanse, a jednocześnie zapewnia wsparcie dla poszkodowanego.

OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy właściciel samochodu musi mieć ubezpieczenie OC. Nie zapominaj, że ubezpieczeniu podlegają wszystkie zarejestrowane auta – zarówno te poruszające się po drodze regularnie, jak i te nieużywane, stojące na co dzień w garażu, a nawet zepsute.

Za brak polisy OC, a także za zwłokę w jej zakupie, możesz otrzymać wcale nie małą karę. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie terminów i rozpoczęcie poszukiwań ubezpieczenia z wyprzedzeniem. Jeżdżąc bez ważnego OC, narażasz się na straty finansowe. Poza karą wyliczaną od najniższej krajowej ryzykujesz też wydatkami związanymi z wypłatą odszkodowania poszkodowanemu, gdy spowodujesz wypadek drogowy.

Prawo chroni w ten sposób interesy kierowców, którzy przyczynią się do powstania kolizji, jak i tych, którzy w niej ucierpieli. Zazwyczaj OC przedłuża się automatycznie, jeśli nie zrezygnujesz z niego najpóźniej dzień przed końcem umowy. O zakupie nowego ubezpieczenia musisz jednak pamiętać, jeśli nabyłeś używany samochód i zdecydowałeś się wykorzystać OC zakupione przez poprzedniego właściciela. Taka polisa straci ważność wraz z upływem okresu, na który została zawarta.

Czy zakres OC jest ważny?

Ze względu na to, że kwestie związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej reguluje prawo, ubezpieczyciele nie mają zbyt dużego pola do popisu w oferowaniu jego zakresu. Zakres OC będzie podobny we wszystkich TU.

Zakłady ubezpieczeniowe przyciągają kierowców, dołączając do oferty OC bonusy. Najczęściej wraz z obowiązkową polisą otrzymasz ubezpieczenie opon, assistance w podstawowym zakresie lub AC mini, które przyda się początkującemu kierowcy czy właścicielom leciwych już pojazdów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają również możliwość bezpłatnego otrzymania Zielonej Karty przed wyjazdem za granicę lub oferują BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkody dla Twojej wygody.

Oprócz tych dodatków do swojego OC możesz dobrać także szersze warianty ASS czy AC, a także zdecydować się na bardziej rozbudowaną ochronę w postaci ubezpieczenia szyb, NNW, sprzętu elektronicznego lub innego wyposażenia samochodu i wielu innych. Nie martw się o koszty. Ich wysokość wcale nie musi znacznie wzrosnąć. Co więcej, szacuje się, że zakup polisy w pakiecie jest bardziej opłacalny.

W czym pomaga porównywarka ubezpieczeń OC?

Porównanie ubezpieczeń OC sprowadza się do porównania cen – tzw. składek. Do tego celu służy kalkulator OC, w którym na podstawie danych wypełnionych przez użytkownika są obliczane ceny OC. Składki pochodzą od ubezpieczycieli, więc mamy pewność, że porównanie jest rzetelne.