Top 10 najdroższych miast w Polsce pod względem cen nieruchomości

Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Wrocław to czołówka najdroższych miast pod względem cen metra kwadratowego mieszkania i domu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Również w stolicy wynajem mieszkania kosztuje najwięcej. Ile trzeba zapłacić za nieruchomość w tych miastach? Które miejscowości należą do najdroższych pod względem cen mieszkań i domów? Sprawdzamy!

ceny nieruchomości

Top 10 miast z najwyższymi cenami nowych mieszkań

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w IV kwartale 2023 roku średnia cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, który został oddany do użytkowania, wyniosła 6386 zł – było to o 51 zł więcej niż w poprzednim kwartale. Ważne, by pamiętać, że podana kwota dotyczy nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę budynku z wyłączeniem tych jednorodzinnych i zbiorowego zamieszkania (hotel, motel itp.).

Ceny mieszkań systematycznie rosną! Dodatkowo zwróćmy uwagę, że 6386 zł to przeciętna cena dla całego kraju, a koszt zakupy nieruchomości w największych miastach jest wyższy. Gdzie więc płaci się najwięcej za mieszkanie?

Miasto Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego nowego mieszkania w IV kwartale 2023 roku
Warszawa 14 847 zł
Kraków 13 530 zł
Wrocław 12 498 zł
Gdańsk 12 389 zł
Poznań 11 107 zł
Gdynia 10 917 zł
Szczecin 10 467 zł
Katowice 10 348 zł
Lublin 10 034 zł
Opole 9629 zł
Źródło: NBP

Zgodnie z przewidywaniami najdroższym miastem pod względem cen nowych mieszkań jest Warszawa. Na czołowych miejscach znalazły się Kraków, Wrocław i Gdańsk, w których kupuje się dużo mieszkań pod wynajem dla turystów i studentów. Są to też atrakcyjne miasta dla nowych mieszkańców ze względu na miejsca pracy oraz dostęp infrastruktury rozrywkowo-kulturalnej. Ceny jednego metra kwadratowego w wymienionych miastach są zawrotne w porównaniu np. z Bytomiem, gdzie jego koszt to 4498 zł.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym – gdzie płacimy najwięcej?

Rynek nieruchomości to nie tylko nowe mieszkania od dewelopera, ale także rynek wtórny. W tym segmencie ceny różnią się od tych na rynku pierwotnym – w niektórych miastach są one wyższe! Przyjrzyjmy się, jak zmieni się zestawienie najdroższych miast pod względem cen jednego metra kwadratowego dla mieszkań użytkowanych wcześniej.

MiastoŚrednia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w IV kwartale 2023 roku na rynku wtórnym w październiku 2022 roku
Warszawa 13 318 zł
Kraków 12 297 zł
Gdańsk 11 503 zł
Wrocław 11 112 zł
Gdynia 10 171 zł
Poznań 9506 zł
Rzeszów 9381 zł
Lublin 8465 zł
Białystok 8163 zł
Szczecin 8134 zł
Źródło: NBP

Za mieszkanie z rynku wtórnego również najwięcej muszą zapłacić osoby, które chcą zamieszkać w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Trzecie miejsce utrzymał Gdańsk. We wszystkich tych miastach ceny metra kwadratowego lokalu z rynku wtórnego są wyższe niż tego z rynku pierwotnego.

W Top 10 najdroższych miast pod względem cen mieszkań na rynku wtórnym znalazła się Szczecin, który wylądowała na ostatnim miejscu. Okazuje się, że wśród najtańszych miast nowe mieszkania są tańsze niż te na rynku wtórnym. W przytoczonym wcześniej Bytomiu za jeden metr kwadratowy na rynku wtórnym trzeba zapłacić 3974 zł, przy 4498 zł na tym pierwotnym.

Kupno nowego domu – kto płaci najwięcej?

Średnie ceny metra kwadratowego przy zakupie domu jest znacznie niższa niż w przypadku mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, nowe domy budowane są w mniej atrakcyjnych lokalizacjach poza centrami miast. Po drugie, średnią cenę mieszkań w miastach zawyżają najdroższe lokale w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach. W których z nich trzeba zapłacić najwięcej za dom?

Miasto Średnia cena metra kwadratowego nowego domu w grudniu 2023 roku
Kraków 13 255 zł
Warszawa 11 898 zł
Katowice 10 482 zł
Wrocław 9678 zł
Trójmiasto 9476 zł
Poznań 8528 zł
Łódź 8012 zł
Źródło: bigdata.rynekpierwotny.pl

Na liście najdroższych miast zadebiutował Chorzów, plasując się na piątym miejscu. Jedynie w trzech miastach średnie ceny były powyżej 10 tys. złotych (Kraków, Warszawa, Katowice). W Łodzi koszt jednego metra kwadratowego był o ponad 5000 zł niższy niż w pierwszej Warszawie. Wzrost cen budowy nowych domów wynika z gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych, kosztów pracy i popytu na rynku.

Cena metra kwadratowego domu na rynku wtórnym – Warszawa, Gdynia, Kraków najdroższe

Jak kształtowały się średnie ceny metra kwadratowego pod koniec 2023 roku w 10 najdroższych miastach w Polsce?

Miasto Średnia cena metra kwadratowego domu z rynku wtórnego w IV kwartale 2023 roku
Warszawa 10 292 zł
Kraków 9514 zł
Gdańsk 9083 zł
Wrocław 9050 zł
Poznań 7860 zł
Szczecin 7176 zł
Rzeszów 6933 zł
Łódź 6465 zł
Zielona Góra 6437 zł
Katowice 6427 zł
Źródło: otodom.pl.Źródło: nieruchomosci-online.pl

Warto zauważyć, że w czołówce zazwyczaj znajdują się te same miejscowości. Tak więc najdroższymi miastami pod względem cen nieruchomości (domów i mieszkań) są: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. 

Średnie ceny metra kwadratowego w najdroższych 5 miastach są przeważnie dużo wyższe od najczęściej kolejnych w zestawieniu Poznania lub Szczecina. I tak, w przypadku domów z rynku wtórnego różnica ta wynosi ponad 2000 zł, a z rynku pierwotnego ok. 4000 zł.

Podobnie wyglądają różnice w cenach metra kwadratowego mieszkania. W Szczecinie na rynku pierwotnym kosztuje on średnio 450 zł mniej niż w zajmującej jedną pozycję wyżej w zestawieniu Gdyni. Z kolei na rynku wtórnym różnica ta wynosi ponad 2000 zł na korzyść tańszego Szczecina!

Wynajem mieszkania – średnio za 5135 zł w Warszawie!

Część osób nie może pozwolić sobie na mieszkanie lub nie chce brać kredytu na zakup nieruchomości. Studenci wolą razem wynająć coś na czas studiów, tak samo, jak pracownicy kontraktowi, którzy decydują się na lokal tylko dla siebie. Ile muszą zapłacić średnio za wynajem mieszkania? Gdzie jest najdrożej?

Miasto Średnia cena najmu w grudniu 2023 roku
Warszawa 5135 zł
Kraków 3241 zł
Wrocław 3164 zł
Trójmiasto 3111 zł
Szczecin 2766 zł
Rzeszów 2616 zł
Łódź 2512 zł
Poznań 2509 zł
Katowice 2455 zł
Opole 2223 zł
Źródło: otodom.pl

Różnica w średniej cenie wynajmu mieszkania w Warszawie (najdroższa), a Opolem, który zajął 10. miejsce, jest ponad dwukrotna! W stolicy trzeba za całe mieszkanie zapłacić średnio ponad 5 tys. zł, a w stolicy Polskiej Piosenki ponad 2 tys. zł. Pod tym względem Warszawa jest zdecydowanie najdroższym miastem. Dlaczego tak jest?

W Warszawie jest duże zapotrzebowanie na mieszkania pod wynajem. To centrum biznesowe, w którym wynajmuje się wiele miejsc dla pracowników. Jednocześnie Warszawa odwiedzana jest przez wielu turystów. To także ważny ośrodek akademicki, gdzie znajdują się prestiżowe uczelnie. 

FAQ – najważniejsze pytania o Top 10 najdroższych miast w Polsce pod względem cen nieruchomości

W którym mieście trzeba najwięcej zapłacić za nowe mieszkanie?
Warszawa jest najdroższa. A jak jest z innymi miastami pod względem cen mieszkań?
Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?
PODSUMOWANIE
  • Najdroższym miastem pod względem cen nieruchomości jest Warszawa.
  • Droższe od pozostałych miast są także: Trójmiasto, Kraków i Wrocław.
  • Ceny mieszkań systematycznie rosną.
  • Zdecydowanie najwięcej za wynajem całego mieszkania trzeba zapłacić w Warszawie.
Źródła:
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
  • https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ameryki pan nie odkrył. Może lepiej napisać artykuł o przedmieściach dużych miast?
avatar autora komentarza
Kołobrzeżek (,,wioska'' w zachpomie) - ceny za metr kw. między 10K a 11K i nikt o tym nie wspomniał? Rynek pierwotny rzecz jasna.
W artykule wzięto pod uwagę największe miasta w Polsce. Oczywiście w Polsce jest wiele miejscowości turystycznych, w których ceny nieruchomości są bardzo wysokie.
avatar autora komentarza
A gdzie zakopane
avatar autora komentarza
A Sopot staniał?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC