Czarnogóra samochodem – poradnik dla kierowców

Czarnogóra samochodem? Czemu nie! Ten mały kraj nad Adriatykiem powoli staje się coraz popularniejszym wakacyjnym celem Polaków. I to niekoniecznie wyjazdów z biurem podróży. Mimo że pokonanie trasy z Polski do Czarnogóry samochodem zajmuje nawet 18-20 godzin, chętnych na taką przygodę nie brakuje. Czego mogą się tam spodziewać zmotoryzowani i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu – o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czarnogóra - morze

Jak dojechać do Czarnogóry?

Kierowcy wybierający się do Czarnogóry mogą wybrać jedną z kilku popularnych tras. Podróż można zaplanować przez Austrię, Bośnię i Hercegowinę oraz przez Serbię. Na decyzję o wyborze trasy mają dodatkowe koszty (opłaty za autostrady i drogi ekspresowe), a także stan i jakość dróg.

  • Przez Austrię – najbardziej komfortowa trasa, za to dłuższa i droższa ze względu na dodatkowe opłaty (ponad połowa to autostrady). Biegnie ona przez Słowację, Słowenię i Chorwację, więc atrakcyjne turystycznie kraje.
  • Przez Bośnię i Hercegowinę – trasa biegnie także przez Słowację, Węgry i Chorwację. W tym przypadku omija się autostrady i biegnie mniej popularnymi drogami. Minusem jest konieczność jazdy bardzo krętą i niebezpieczną drogą ciągnącą się przy Kanionie Piva.
  • Przez Serbię – trasa wskazywana jako najszybsza. Biegnie przez Słowację, Węgry i Serbię. Należy się na niej spodziewać niewielu odcinków autostrad, za to wielu krętych odcinków dróg. 

W każdej opcji podróż może odbyć się także przez Czechy, co zależy od miejsca wyjazdu w Polsce. Trasa z Warszawy do Podgoricy przez Słowację, Węgry i Serbię liczy ponad 1 500 km.

podróż z Warszawy do Podgoricy

Wyjazd do Czarnogóry w czasie pandemii

Zgodnie z informacjami podawanymi przez stronę MSZ na dzień 22.08.2024 nie ma żadnych ograniczeń w podróżach do Czarnogóry. Nie jest wymagane okazywanie zaświadczeń o zaszczepieniu, negatywnych wyników testów, poddawania się kwarantannie wjazdowej ani wypełniania formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat ograniczeń związanych z pandemią w różnych krajach można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na wakacje w Czarnogórze samochodem – dokumenty, opłaty, przepisy drogowe

Wyjazd do Czarnogóry własnym autem może kojarzyć się z niewygodą i zmęczeniem. O ile sama trasa między Polską a Czarnogórą bywa męcząca, już na miejscu możemy okrążyć cały kraj, odkrywając jego najpiękniejsze zakątki od wybrzeża aż do gór. O czym pamiętać, zanim wyjedziemy na drogi Czarnogóry?

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport?

Dla turystów, którzy zastanawiają się, czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport, mamy dobrą wiadomość: nie musicie stać w kolejkach do urzędu. Polacy mogą wjechać do Czarnogóry z dowodem i przebywać tam do 30 dni bez potrzeby przedstawiania paszportu czy kupna wizy. Paszport przydaje się tylko w przypadku dłuższych pobytów, od 30 do 90 dni i w sytuacji, gdy ktoś musi skorzystać na miejscu z państwowej opieki zdrowotnej. Zaleca się też, żeby paszport miały dzieci poniżej 18. roku życia. Ponadto, osoby niepełnoletnie podróżujące bez swoich rodziców nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry bez ich pisemnej zgody w formie dokumentu potwierdzonego notarialnie i przetłumaczonego na język serbski lub czarnogórski.

Oprócz dowodu, osoby wyjeżdżające na wakacje do Czarnogóry swoim samochodem muszą mieć:

  • ważne prawo jazdy;
  • polisa OC (Zielona Karta nie jest już potrzebna);
  • zgodę właściciela pojazdu w przypadku używania samochodu należącego do innej osoby lub z wypożyczalni (najlepiej jest mieć upoważnienie wydane przez Polski Związek Motorowy).

Jeśli do Czarnogóry postanowimy jechać przez Kosowo, potrzebne będzie nam ubezpieczenie graniczne. Jego koszt to 30 euro na pobyt do 15 dni i 41 euro na pobyt do 30 dni.
Polacy przebywający na terenie Czarnogóry muszą zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy w ciągu 24 godzin po przyjeździe.

Czarnogóra – drogi i lokalni kierowcy

Czarnogóra położona jest na górzystym terenie, a jej drogi bywają dość wąskie, w związku z czym zaleca się ostrożną jazdę. Problemem mogą być też kamienie osypujące się ze skał na drogę oraz zwierzęta wychodzące z pastwisk na jezdnię. Kto nie jest pewny swoich umiejętności, nie powinien ryzykować tam jazdy nocą. Sama nawierzchnia w większości miejsc jest w bardzo dobrym stanie.

Czarnogórscy kierowcy nie są zbyt ostrożni. Mimo trudnego ukształtowania terenu jeżdżą dość brawurowo i nie do końca przejmują się przepisami. Można to zauważyć zwłaszcza na rondach.

Przeczytaj też: Czarnogóra – przewodnik dla turystów

Przepisy drogowe Czarnogóra

Limity prędkości dla samochodów osobowych w Czarnogórze są podobne, jak w wielu innych krajach Europy i wynoszą:

  • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
  • na drogach ekspresowych – 100 km/h,
  • na pozostałych drogach – 80 km/h.

Różnicę widać jednak w karach za złamanie tych przepisów. Mandaty w Czarnogórze od pewnego czasu są bardzo wysokie. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 10 km/h grozi do 150 euro, o 20 km/h – do 200 euro, o 30 km/h – do 450 euro, o  50 km/h – do 1000 euro. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 70 km/h grozi najwyższym mandatem w wysokości 2000 euro lub nawet 60-dniowym aresztem. W terenie niezabudowanym przekroczenie o 30 km/h grozi mandatem do 150 euro, o 40 km/h – do 200 euro, o 50 km/h – do 450 euro, o 70 km/h – do 1000 euro. Przekroczenie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym o 90 km/h grozi mandatem w wysokości 2000 euro lub aresztem do 60 dni.

W Czarnogórze dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila. Kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu zaczynają się do 200 euro, a za jazdę z zawartością powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi wynoszą do 2000 euro. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu są apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, lina holownicza i komplet zapasowych żarówek. Dzieci do 12. roku życia nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, a do 5. roku życia – muszą podróżować w specjalnym foteliku. Wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Światła mijania muszą być włączone przez cały rok.

Za co jeszcze możemy być ukarani podczas kontroli pojazdu w Czarnogórze?

  • Przewożenie osób nietrzeźwych na przednim siedzeniu – mandat do 150 euro.
  • Brak kamizelki odblaskowej – do 80 euro.
  • Posiadanie antyradaru – do 1000 euro.
  • Rozmowa telefoniczna bez użycia zestawu głośnomówiącego podczas jazdy – do 150 euro.
  • Brak opon zimowych od 15 listopada do 30 marca – do 300 euro.
  • Niezatrzymanie się na wezwanie policjanta – do 1000 euro.
grafika

Czarnogóra – opłaty drogowe, ceny paliwa, koszty napraw

W Czarnogórze nie ma żadnych płatnych dróg, opłaty pobiera się jedynie za:

  • przejazd tunelem Sozina, prowadzącym od Podgoricy w stronę morza – koszt dla samochodów osobowych to 2,5 euro, a dla samochodów campingowych – 5 euro;
  • przejazd nowym odcinkiem autostradowym na trasie Podgorica-Kolasin – 3,5 euro;
  • przeprawę promem na trasie Kamenari-Lepetani – 5 euro za samochód osobowy, 9,30 euro za samochód campingowy.

Z dodatkowymi opłatami trzeba się liczyć wcześniej, na drogach dojazdowych. Jak dojechać do Czarnogóry, żeby było najtaniej? Czy opłaca się jechać do Czarnogóry przez Serbię, czy Bośnię? Jeśli pod uwagę bierzemy tylko kwestie finansowe, trasa przez Bośnię, która omija płatne drogi, jest zdecydowanie najtańsza. Jadąc przez Serbię trzeba liczyć się z niewielkimi opłatami za autostrady. Najdroższa trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Chorwację. Koszt samych winiet w jedną stronę to blisko 300 zł. Osoby, które zastanawiają się, ile pieniędzy zabrać do Czarnogóry, powinny uwzględnić ten wydatek w swoim budżecie.

Ile kosztuje paliwo w Czarnogórze?

Aktualne ceny*:

  • enzyna – 6,55 zł/l*;
  • olej napędowy – 6,04 zł/l*.

*stawki za paliwo podane za portalem globalpetrolprices.com (22.08.2024) przeliczone wg. kursu z dn. 22.08.2024.

Po drodze do Czarnogóry ceny są przeważnie podobne, ale na tankowanie warto zatrzymać się na Słowacji, i, jeśli planujemy tamtędy trasę, w Bośni i Hercegowinie, gdzie paliwo jest tańsze niż w Polsce. Uwaga – paliwo na małych przydrożnych stacjach może być kiepskiej jakości. Warto też wymienić trochę pieniędzy, bo nie wszędzie na Bałkanach da się zapłacić kartą. W Czarnogórze nie ma zbyt wielu stacji paliw czynnych całą dobę.

W Czarnogórze niewiele jest autoryzowanych serwisów samochodowych, a w pozostałych punktach często brakuje części do mniej popularnych modeli. Z podstawowymi naprawami nie powinno być problemu.

Ważne numery dla kierowców w Czarnogórze

czarnogóra - ważne numery
Aktualne na dzień 22.08.2024

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Czarnogóry

Każda dłuższa podróż samochodem za granicę to pewne ryzyko. Minimalizuje je odpowiednie ubezpieczenie. Jakie ubezpieczenia komunikacyjne trzeba mieć w Czarnogórze, a które są opcjonalne?

Zielona Karta w Czarnogórze – czy jest potrzebna?

W Czarnogórze honorowane jest ubezpieczenie OC wystawione przez polskie firmy ubezpieczeniowe. Nie ma więc potrzeby nabywania Zielonej Karty na wyjazd do tego kraju. Jednak sąsiadujące z Czarnogórą państwa oraz inne, przez które będzie prowadziła trasa z Polski do Czarnogóry, mogą wymagać od kierowców posiadania Zielonej Karty.

Zapominalscy, którzy nie załatwią tego wcześniej, wybierając się do Czarnogóry przez Albanię czy Macedonię Północną, będą musieli wykupić ubezpieczenie graniczne w każdym z krajów, w których nie wystarczy posiadanie polskiego OC. Ubezpieczenie potrzebne jest również w Kosowie, które nie należy do systemu Zielonej Karty.

Oto ceny ubezpieczeń granicznych w wymienionych państwach:

KrajCena ubezpieczenia
granicznego na 15 dni
Cena ubezpieczenia
granicznego na 30 dni
Albania49 euro65 euro
Kosowo30 euro41 euro
Macedonia Północna50 euro70 euro
Data aktualizacji: 19.01.2024.

Jak widać po cenach, polska Zielona Karta opłaca się dużo bardziej, nawet w swojej najdroższej wersji.

Autocasco na wyjazd do Czarnogóry – warto?

W Czarnogórze występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie). Kierowcom, którzy mają zamiar jeździć po często mokrych i do tego stromych drogach, zaleca się sprawdzić stan opon. Jednak nawet z dobrymi ogumieniem łatwo tam o wypadek lub uszkodzenie samochodu, np. przez spadające z gór kamienie czy dzikie zwierzęta. W związku z tym wykupienie autocasco jest rozsądnym wyjściem.

grafika

Komunikacyjne assistance – na wypadek stłuczki

Osoby, które nie chcą martwić się barierą językową podczas wyjazdu, często decydują się na zakup assistance. Dzięki temu w razie wypadku lub awarii nie muszą się zastanawiać, jak wezwać czarnogórską pomoc drogową i gdzie jest najbliższy serwis, w którym będą niezbędne części. Przedstawiciel ubezpieczyciela robi to za nich, dodatkowo pokrywając koszty naprawy, holowania, a nawet noclegu dla kierowcy i pasażerów.

Jak postępować w razie wypadku w Czarnogórze?

Jeśli jesteśmy sprawcami zdarzenia – szkodę można zgłosić po powrocie do Polski do towarzystwa ubezpieczeń, które wystawiło polisę OC sprawcy.

Jeśli jesteśmy poszkodowani – szkodę możemy zgłosić w Czarnogórze ubezpieczycielowi OC sprawcy. Nie istnieje jednolity system ustalania ubezpieczyciela. Jeżeli dane ubezpieczenia sprawcy nie zostały ustalone bezpośrednio po zdarzeniu, możliwość jego późniejszego zidentyfikowania zależy od procedur dostępnych w państwie wypadku. Jeżeli sprawca nie był ubezpieczony, szkodę można zgłosić do funduszu gwarancyjnego w Czarnogórze.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Czarnogóry?

Sprawdźmy przykładowe stawki ubezpieczenia OC samochodu, które w pakiecie będzie zawierać autocasco i assistance obejmujące zasięgiem terytorialnym wszystkie kraje Europy, w tym Czarnogórę. Kierowcą wybranym do wyliczeń jest 40-letni warszawiak, który jeździ Renault Megane z 2021 roku (pojemność silnika: 1798 cm3). Posiada on prawo jazdy od 2005 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena polisy
mtu24.pl OC + AC Mini + NNW + Assistance1 131,00 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance3 034,03 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + AC + NNW + Assistance8 673,00 zł
BenefiaOC + AC + NNW + Assistance9 371,00 zł
ERGO HestiaOC + AC + Assistance9 699,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (22.08.2024).
PODSUMOWANIE
  • Do Czarnogóry można dojechać z Polski przez Słowację, Węgry i Serbię lub przez Austrię, Słowenię i Chorwację. Możliwa jest także trasa przez Bośnię i Hercegowinę.
  • Podróż samochodem z Polski do Czarnogóry może trwać do ok. 20 godzin.
  • Aby wjechać do Czarnogóry na okres nieprzekraczający 30 dni, wystarczy posiadać dowód osobisty.
  • Kierowcy wjeżdżający na teren Czarnogóry powinni posiadać polisę OC.
  • W Czarnogórze obowiązują ograniczenia prędkości do 50 km/h (w terenie zabudowanym), do 100 km/h na drogach ekspresowych i do 80 km/h na pozostałych drogach.
  • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy w Czarnogórze to 0,3 promila.
  • W Czarnogórze nie ma zastosowania karta EKUZ, dlatego przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Czarnogóry samochodem

Jakie dokumenty przygotować na wyjazd do Czarnogóry?
Czy mandaty w Czarnogórze są wysokie?
Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Czarnogóry?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Zielona karta nie jest już wymagana w Czarnogórze, proszę zweryfikować info
Zgadza się. Dziękujemy za czujność. Artykuł już został poprawiony.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!