Czarnogóra – poradnik dla kierowców

Czarnogóra samochodem? Czemu nie! Ten mały kraj nad Adriatykiem powoli staje się coraz popularniejszym wakacyjnym celem Polaków. I to niekoniecznie wyjazdów z biurem podróży. Mimo że pokonanie trasy z Polski do Czarnogóry samochodem zajmuje nawet 18 – 20 godzin, chętnych na taką przygodę nie brakuje. Czego mogą się tam spodziewać zmotoryzowani i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu – o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czarnogóra wakacje samochodem – dokumenty, opłaty, przepisy drogowe

Wyjazd do Czarnogóry własnym autem może kojarzyć się z niewygodą i zmęczeniem. O ile sama trasa między Polską a Czarnogórą bywa męcząca, już na miejscu możemy okrążyć cały kraj, odkrywając jego najpiękniejsze zakątki od wybrzeża aż do gór. O czym pamiętać zanim wyjedziemy na drogi Czarnogóry?

Czarnogóra samochodem – paszport czy dowód?

Dla turystów, którzy zastanawiają się, czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport, mamy dobrą wiadomość: nie musicie stać w kolejkach do urzędu. Polacy mogą wjechać do Czarnogóry z dowodem i przebywać tam do 30 dni bez potrzeby przedstawiania paszportu czy kupna wizy. Paszport przydaje się tylko w przypadku dłuższych pobytów, od 30 do 90 dni i w sytuacji, gdy ktoś musi skorzystać na miejscu z państwowej opieki zdrowotnej. Zaleca się też, żeby paszport miały dzieci poniżej 18. roku życia.

Aktualne na dzień 14.01.2020

Oprócz dowodu, osoby wyjeżdżające na wakacje do Czarnogóry swoim samochodem muszą mieć:

 • ważne prawo jazdy,
 • Zieloną Kartę, na której widnieje symbol Czarnogóry – MNE, 
 • zgodę właściciela pojazdu w przypadku używania samochodu należącego do innej osoby lub z wypożyczalni (najlepiej jest mieć upoważnienie wydane przez Polski Związek Motorowy).

Jeśli do Czarnogóry postanowimy jechać przez Kosowo, potrzebne będzie nam ubezpieczenie graniczne. Jego koszt to 30 EUR na pobyt do 15 dni i 41 EUR na pobyt do 30 dni.
Polacy przebywający na terenie Czarnogóry muszą zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy w ciągu 24 h po przyjeździe.

Czarnogóra – drogi i lokalni kierowcy

Czarnogóra położona jest na górzystym terenie, a jej drogi bywają dość wąskie, w związku z czym zaleca się ostrożną jazdę. Problemem mogą być też kamienie osypujące się ze skał na drogę oraz zwierzęta wychodzące z pastwisk na jezdnię. Kto nie jest pewny swoich umiejętności, nie powinien ryzykować tam jazdy nocą. Sama nawierzchnia w większości miejsc jest w bardzo dobrym stanie.

Czarnogórscy kierowcy nie są zbyt ostrożni. Mimo trudnego ukształtowania terenu jeżdżą dość brawurowo i nie do końca przejmują się przepisami. Można to zauważyć zwłaszcza na rondach.

Przepisy drogowe Czarnogóra

Limity prędkości dla samochodów osobowych w Czarnogórze są podobne, jak w wielu innych krajach Europy i wynoszą:

 • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • na drogach ekspresowych – 100 km/h,
 • na pozostałych drogach – 80 km/h.

Różnicę widać jednak w karach za złamanie tych przepisów. Mandaty w Czarnogórze od pewnego czasu są bardzo wysokie. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 10 km/h grozi do 150 euro, o 20 km/h – do 200 EUR, o 30 km/h – do 450 EUR, o  50 km/h – do 1000 EUR. W terenie zabudowanym przekroczenie o 30 km/h grozi mandatem do 150 EUR, o 40 km/h – do 200 EUR, o 50 km/h – do 450 EUR, o 70 km/h – do 1000 EUR.

W Czarnogórze dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila, a kary za prowadzenie pod wpływem zaczynają się od 200 EUR. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i komplet zapasowych żarówek. Dzieci do 12. roku życia nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, a do 5. roku życia – muszą podróżować w specjalnym foteliku. Wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Światła mijania muszą być włączone przez cały rok.

Za co jeszcze możemy być ukarani podczas kontroli pojazdu w Czarnogórze?

 • przewożenie osób nietrzeźwych na przednim siedzeniu – mandat do 150 EUR,
 • brak kamizelki odblaskowej – do 80 EUR,
 • posiadanie antyradaru – do 1000 EUR,
 • rozmowa telefoniczna podczas jazdy –  do 150 EUR,
 • brak opon zimowych od 15 listopada do 30 marca – do 300 EUR,
 • niezatrzymanie się na wezwanie policjanta – do 1000 EUR.
czarnogóra widok na góry

Czarnogóra – opłaty drogowe, ceny paliwa, koszty napraw

W Czarnogórze nie ma żadnych płatnych dróg, opłaty pobiera się jedynie za:

 • przejazd tunelem Sozina, prowadzącym od Podgoricy w stronę morza – koszt dla samochodów osobowych to 2,5 EUR, dla samochodów campingowych – 5 EUR,
 • przeprawę promem na trasie Kamenari – Lepetani – 4 EUR za samochód osobowy, 8,5 EUR za samochód campingowy.

Z dodatkowymi opłatami trzeba się liczyć wcześniej, na drogach dojazdowych. Jak dojechać do Czarnogóry, żeby było najtaniej, czy opłaca się jechać do Czarnogóry przez Serbię, czy Bośnię? Jeśli pod uwagę bierzemy tylko kwestie finansowe, trasa przez Bośnię, która omija płatne drogi, jest zdecydowanie najtańsza. Jadąc przez Serbię trzeba liczyć się z niewielkimi opłatami za autostrady. Najdroższa trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Chorwację. Koszt samych winiet w jedną stronę to blisko 300 zł. Osoby, które zastanawiają się, ile pieniędzy zabrać do Czarnogóry, powinny uwzględnić ten wydatek w swoim budżecie.

Ile kosztuje paliwo w Czarnogórze? Aktualna cena benzyny to 5,93 zł, oleju napędowego 5,89 zł. Po drodze do Czarnogóry ceny są przeważnie podobne, ale na tankowanie warto zatrzymać się na Słowacji, i, jeśli planujemy tamtędy trasę, w Bośni i Hercegowinie, gdzie paliwo jest tańsze niż w Polsce. Uwaga – paliwo na małych przydrożnych stacjach może być kiepskiej jakości. Warto też wymienić trochę pieniędzy, bo nie wszędzie na Bałkanach da się zapłacić kartą. W Czarnogórze nie ma zbyt wielu stacji paliw czynnych całą dobę.

W Czarnogórze niewiele jest autoryzowanych serwisów samochodowych, a w pozostałych punktach często brakuje części do mniej popularnych modeli. Z podstawowymi naprawami nie powinno być problemu.

Ważne numery dla kierowców w Czarnogórze

Policja122
Straż pożarna123
Uniwersalny numer alarmowy112
Ambasada RP+382 20 608 320telefon dyżurny ambasady RP w Podgoricy przy ulicy Kozaračka 79
Służba/pomoc drogowa19807AMSCG – Związek Motorowy Czarnogóry
Informacja turystyczna0 800 1300całodobowa infolinia w języku angielskim; można tam uzyskać informacje na temat aktualnych warunków drogowych, pogodowych czy atrakcji turystycznych
Pogoda044800200aktualna prognoza pogody
ważne numery - Czarnogóra
Aktualne na dzień 12.03.2020

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Czarnogóry

Każda dłuższa podróż samochodem za granicę to pewne ryzyko. Minimalizuje je odpowiednie ubezpieczenie. Jakie ubezpieczenia komunikacyjne trzeba mieć w Czarnogórze, a które są opcjonalne?

Zielona Karta Czarnogóra czy może ubezpieczenie graniczne?

Czarnogóra należy do systemu Zielonej Karty, dlatego jeśli tylko mamy ten dokument od polskiego ubezpieczyciela, jesteśmy zabezpieczeni.

Zapominalscy, którzy nie załatwią tego wcześniej, po drodze do Czarnogóry będą musieli wykupić ubezpieczenie graniczne w każdym z krajów. W zależności od wybranej trasy, może to być konieczne w Bośni i Hercegowinie, Serbii, a następnie Czarnogórze. Jeśli ktoś zechce pojechać do sąsiedniej Albanii, zapłaci i tam. Ubezpieczenie potrzebne jest również w Kosowie, które nie należy do systemu Zielonej Karty.

Oto ceny ubezpieczeń granicznych w wymienionych państwach:

KrajCena ubezpieczenia
granicznego na 15 dni
Cena ubezpieczenia
granicznego na 30 dni
Albania49 €65 €
Bośnia i Hercegowina40 €75 €
Czarnogóra15 €28 €
Kosowo30 €41 €
Data aktualizacji: 13.01.2020

Jak widać po cenach, polska Zielona Karta opłaca się dużo bardziej, nawet w swojej najdroższej wersji.

Autocasco na wyjazd do Czarnogóry – warto?

W Czarnogórze występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie). Kierowcom, którzy mają zamiar jeździć po często mokrych i do tego stromych drogach, zaleca się sprawdzić stan opon. Jednak nawet z dobrymi ogumieniem łatwo tam o wypadek lub uszkodzenie samochodu, np. przez spadające z gór kamienie czy dzikie zwierzęta. W związku z tym kupno autocasco jest rozsądnym wyjściem.

Czarnogóra budynki

Komunikacyjne assistance – na wypadek stłuczki

Osoby, które nie chcą martwić się barierą językową podczas wyjazdu, często decydują się na zakup assistance. Dzięki temu, w razie wypadku lub awarii nie muszą się zastanawiać, jak wezwać czarnogórską pomoc drogową i gdzie jest najbliższy serwis, w którym będą niezbędne części. Przedstawiciel ubezpieczyciela robi to za nich, dodatkowo pokrywając koszty naprawy, holowania, a nawet noclegu dla kierowcy i pasażerów.

Jak postępować w razie wypadku w Czarnogórze?

Jeśli jesteśmy sprawcami zdarzenia – szkodę można zgłosić po powrocie do Polski do towarzystwa ubezpieczeń, które wystawiło Zieloną Kartę sprawcy.

Jeśli jesteśmy poszkodowani – szkodę możemy zgłosić w Czarnogórze ubezpieczycielowi OC sprawcy. Nie istnieje jednolity system ustalania ubezpieczyciela. Jeżeli dane ubezpieczenia sprawcy nie zostały ustalone bezpośrednio po zdarzeniu, możliwość jego późniejszego zidentyfikowania zależy od procedur dostępnych w państwie wypadku. Jeżeli sprawca nie był ubezpieczony, szkodę można zgłosić do funduszu gwarancyjnego w Czarnogórze.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Czarnogóry

Idealny wypoczynek to taki, podczas którego nie musimy bać się choroby, kradzieży czy szkód wyrządzonych innym. Jak dobrać polisę, żeby nas przed tym zabezpieczała?

czarnogóra budva
Czarnogóra – widok na miasto Budva

Karta EKUZ – Czarnogóra. Czy obowiązuje?

W Czarnogórze nie ma zastosowania karta EKUZ. Usługi państwowej służby zdrowia są płatne dla obcokrajowców, do tego ich poziom nie jest zbyt wysoki. Koszt wizyty u lekarza to średnio 30-50 euro, dodatkowo płatne są badania i zabiegi. Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje tylko w ramach pierwszej, niezbędnej pomocy np. po wypadku i tylko dla obywateli, którzy okażą paszport i udowodnią fakt posiadania ubezpieczenia w Polsce.

Ubezpieczenie KL – koszty leczenia w Czarnogórze

W związku z panującymi w Czarnogórze przepisami, warto wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia, aby nie musieć samodzielnie płacić za leczenie i usługi medyczne. Minimalna kwota polisy, która pozwoli czuć się pewnie i bezpiecznie na wakacjach, to 20 000 EUR na leczenie. Koszt zakupu ubezpieczenia prawdopodobnie zwróci się już po pierwszej wizycie u lekarza.

OC w życiu prywatnym

Osoby, które jadą na wakacje z dziećmi, psem czy zabierają ze sobą rower, mogą pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki niemu to ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie za stłuczoną przez nasze dziecko szybę, pogryzienie przez naszego psa lub za leczenie kogoś, kogo potrącimy podczas uprawiania sportu.

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie? Pozostałe rozszerzenia polisy turystycznej

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Czarnogórze nie ma obecnie zagrożenia terrorystycznego, jest to kraj przyjazny turystom. Rozszerzenie polisy o ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu można więc uznać za zbędne.

Policja w Czarnogórze dostaje sporo zgłoszeń o zagubionych dokumentach, co jakiś czas na polach namiotowych i w innych słabo strzeżonych miejscach dochodzi też do kradzieży. W związku z tym warto ubezpieczyć swój bagaż, zwłaszcza jeśli przewozimy w nim cenny sprzęt fotograficzny lub sportowy.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!