Większa składka za OC dla kierowców, którzy łamią przepisy!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Infrastruktury prowadzą obecnie prace, których efektem ma być nie tylko zwiększenie wysokości mandatów, ale również uzależnienie ceny ubezpieczenia OC od ilości uzyskanych punktów karnych. Powyższe zmiany mają zmobilizować kierowców do ostrożniejszej jazdy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC

Cena ubezpieczenia OC jest uzależniona od wielu czynników, w toku kalkulacji składki brane są pod uwagę, m.in. wiek kierowcy, marka i parametry pojazdu czy miejsce zamieszkania. Młodsi kierowcy powinni liczyć się z koniecznością uiszczenia wyższej składki, co wynika z krótszego stażu prowadzenia pojazdu. Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma również miejsce zamieszkania, ponieważ zakłady ubezpieczeń dokonując przy kalkulacji biorą pod uwagę statystyki wypadkowe w miejscu zamieszkania kierowcy. Oczywiście to tylko niektóre z czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia, wysokość składki jest uzależniona od wielu zmiennych, które są ustalane na podstawie indywidualnego profilu ubezpieczonego. Dokonując kalkulacji ubezpieczyciele oceniają ryzyko powstania szkody – im wyższe ryzyko tym wyższa składka. Warto w tym miejscu dodać, że ubezpieczyciele premiują bezpieczną jazdę. Osoby, które nie spowodowały żadnej szkody, mogą liczyć na zniżkę za bezszkodową jazdę. Jak to wygląda w praktyce? Nie ma w tym temacie jednolitych rozwiązań, zakłady ubezpieczeń przyznają zniżki według własnych zasad, zazwyczaj opiera się to na tym, że im dłuższa historia bezszkodowej jazdy tym wyższa zniżka na ubezpieczenie OC. Spowodowanie kolizji lub wypadku będzie się natomiast wiązało z utratą zniżki.

Z powyższego wynika zatem, że osoby które jeżdżą ostrożnie, mogą liczyć na korzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC. Jak się okazuje zdaniem MSWiA nie jest to jednak wystarczająca mobilizacja dla kierowców. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem przepisów, które po pierwsze: podniosłyby stawki mandatów, po drugie uzależniłyby cenę ubezpieczenia OC od ilości uzyskanych punktów karnych. Rozwiązanie miałoby pełnić funkcję odstraszającą i prewencyjną – w obecnej sytuacji kierowca, który łamie przepisy traci korzystną ofertę dopiero w sytuacji, gdy doprowadzi do szkody, sam jednak fakt popełnienia wykroczenia nie ma wpływu na wysokość składki OC, dopóki szkoda nie zostanie odnotowana.

Nowe przepisy – im więcej punktów karnych, tym wyższa składka

Szczegóły prac MSWiA oraz Ministerstwa Infrastruktury nie są na razie znane, wiadomo jedynie, że efektem prowadzonych prac ma być podniesienie wysokości mandatów, a także uzależnienie wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od ilości punktów karnych. Nie jest to pierwszy raz kiedy można usłyszeć o propozycji takich zmian – niejednokrotnie postulowano już o obciążenie kierowców, którzy popełniają wykroczenia wyższą składką OC.

Ubezpieczyciele od lat wnioskują o to, aby uzyskać dostęp do informacji o wykroczeniach popełnionych przez kierowców. Do dziś kwestia ta nie została jednak uregulowana, według przeciwników proponowanego rozwiązania, taka zmiana doprowadziłaby do podwójnego karania – kierowca, który popełnił wykroczenie otrzymałby mandat, a dodatkowo musiałby liczyć się z koniecznością uiszczenia wyższej składki. Zdaniem PIU proponowane rozwiązanie mogłoby jednak zmobilizować kierowców do ostrożniejszej jazdy, co skutkowałoby poprawieniem bezpieczeństwa na drogach.

Konsekwencje uzależnienia ceny OC od mandatów

Podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach – w Wielkiej Brytanii czy Irlandii osoby, które jeżdżą przepisowo mogą liczyć na niższe składki ubezpieczenia OC. Jak podkreśla PIU sama wysokość mandatów nakładanych w innych państwach europejskich jest znacznie większa niż w Polsce, co skutecznie odstrasza kierowców od łamania zasad ruchu drogowego.

Założeniem wprowadzenia zmian jest spowodowanie, aby  stosowane kary zaczęły pełnić funkcję prewencyjną. Czy tak się stanie? Dopóki nie pojawi się projekt rządowych zmian, ciężko oceniać czy postulowane zmiany mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach.

Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!