System eSCOR – co to jest i jak działa?
Chciałbyś dowiedzieć się, na jakiej podstawie szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe? Od lutego 2023 roku możesz to zrobić na podstawie swoich danych związanych z ubezpieczeniem OC zebranych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wystarczy skorzystać z usługi eSCOR, by otrzymać ocenę swojego ryzyka. Podpowiadamy, o co w tym chodzi!
Z tego artykułu dowiesz się:
System eSCOR – co to jest?
W lutym 2023 roku ruszył Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka, czyli właśnie eSCOR. Usługa ta dostępna jest na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Pozwala ona na wygenerowanie oceny ryzyka ubezpieczeniowego.
Narzędzie to wykorzystuje zaawansowane metody analizy statystycznej do stworzenia ustandaryzowanej oceny punktowej w skali od 1 do 5, która określa prawdopodobieństwo spowodowania szkody. Dane do analizy pobierane są z UFG, a więc związane są z ubezpieczeniami OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a w przypadku oceny rozszerzonej także autocasco.
System eSCOR – dla kierowców, firm i ubezpieczycieli
Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka dostępny jest nie tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych czy przedsiębiorców, ale także dla osób prywatnych. Każdy kierowca może wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, założyć konto i sprawdzić swoją ocenę eSCOR. Dlaczego UFG udostępnia takie dane?
Celem jest poszerzenie wiedzy na temat czynników wpływających na ryzyko ubezpieczeniowe, a więc na wysokość składek ubezpieczeniowych. Przy okazji kierowca otrzyma indywidualną ocenę swojego ryzyka ubezpieczeniowego, a także pozna szczegóły dotyczące swoich ubezpieczeń z ostatnich lat.
Na portalu obywatel.ufg można sprawdzić poprawność danych zebranych przez UFG na temat swojej historii ubezpieczeniowej, a w razie błędu zgłosić niezgodność.
Działanie systemu eSCOR – ocena ryzyka ubezpieczeniowego
Dzięki analizie statystycznej kierowca może wygenerować indywidualną ocenę eSCOR w skali od 1 do 5 na podstawie historii ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że pod uwagę brany jest także wiek i miejsce zamieszkania danej osoby. Natomiast w przypadku osób prawnych z oczywistych względów znaczenia nie ma wiek, lecz jedynie czynnik geograficzny.
System eSCOR wykonuje ocenę ogólną i szczegółową. Czym one się od siebie różnią. W przypadku tej drugiej trzeba podać dodatkowe dane. Oto zmienne wpływające na ocenę:
- ogólną – wiek, miejsce zamieszkania, historia szkód i przebieg ubezpieczenia,
- szczegółową – powyższe zmienne plus dane pojazdu (rodzaj, marka, moc, pojemność silnika) oraz liczba lat ubezpieczenia OC i AC.
Warto także pamiętać, że ocena eSCOR odnosi się do grupy porównawczej. Oznacza to, że otrzymamy wynik, należy porównywać jedynie ze swoją grupą wiekową i zamieszkującą ten sam obszar. Dlaczego?
Dwaj kierowcy mający taką samą historię ubezpieczenia, ale na przykład mieszkający w innych miastach, mogą otrzymać inną ocenę eSCOR, ponieważ ich grupy porównawcze będą inne. W takim razie jak należy czytać ocenę?
- Ocena 5 – należysz do 20% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
- ocena 4 – należysz do 40% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
- ocena 3 – należysz do 60% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
- ocena 2 – należysz do 80% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej,
- ocena 1 – należysz do 100% kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w Twojej grupie geograficzno-wiekowej.
W skrócie, jeśli ktoś otrzyma ocenę 5, to należy do kierowców w swojej grupie geograficzno-wiekowej o najniższym ryzyku. Z kolei ocena 1 wskazuje, że zdecydowana większość kierowców ma od Ciebie lepszy wynik.
System eSCOR w praktyce – krok po kroku
Aby sprawdzić swoją ocenę eSCOR, trzeba wykonać kilka prostych kroków:
- wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,
- założyć konto na UFG lub się zalogować w przypadku posiadania konta – można to zrobić przez profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, e-Dowód i USE eID,
- przy zakładaniu konta trzeba podać podstawowe dane (e-mail, miejsce zamieszkania),
- przy logowaniu wskazuje się rodzaj konta – np. osoba prywatna.
Po zalogowaniu na portal po lewej stronie znajduje się zakładka “Ocena eSCOR”. Należy ją kliknąć, by na ekranie wyświetliła się strona z historią wniosków oraz z możliwością złożenia nowego wniosku o ocenę eSCOR (na samym dole po prawej stronie).
Na stronie nowego wniosku znajdują się:
- dane składającego wniosek,
- parametry dotyczące podmiotu,
- możliwość dołączenia danych pojazdu.
Aby wygenerować ocenę eSCOR, wszystkie parametry dotyczące podmiotu muszą być wypełnione, a więc typ podmiotu (np. obywatel), wiek oraz województwo i powiat podmiotu. Są one niezbędne do analizy ryzyka ubezpieczeniowego.
W dolnej części strony znajdują się 4 zakładki:
- parametry dotyczące historii polis,
- szczegóły historii polis,
- parametry dotyczące historii szkód,
- szczegóły historii szkód.
Klikając je, można dowiedzieć się między innymi o łącznym czasie ochrony OC dla wszystkich pojazdów danej osoby w ciągu 5 lat czy liczbie zdarzeń szkodowych. Na samym dole strony należy zaakceptować regulamin usługi eSCOR.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o system eSCOR
Do analizy oceny eSCOR ogólnej ryzyka ubezpieczeniowego potrzebny jest wiek, miejsce zamieszkania oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy. Natomiast w przypadku oceny szczegółowej wykorzystuje się dodatkowe informacje na temat pojazdu (rodzaj, marka, moc, pojemność silnika), a także liczbę lat ubezpieczenia OC i AC.
W tym celu należy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Następnie trzeba założyć na niej konto (oczywiście, jeśli dana osoba go nie ma), a potem zalogować na portal. Do tego celu należy skorzystać z profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej, e-Dowodu lub USE eID. Następnie po lewej stronie trzeba kliknąć “Ocena eSCOR”.
Dzięki eSCOR można poznać nie tylko swoją ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, ale także informacje zbierane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na temat historii polis czy historii szkód. Na przykład znajdują się tam dane dotyczące łącznego czasu ochrony OC wszystkich pojazdów w ciągu ostatnich 5 lat.
- Usługa eSCOR to Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka.
- System działa od lutego 2023 roku.
- Ocena eSCOR określa ryzyko ubezpieczeniowe.
- Z eSCOR mogą korzystać osoby prywatne, przedsiębiorstwa i towarzystwa ubezpieczeniowe.
- Oceny eSCOR są w skali od 1 do 5.
- Ocena eSCOR może być ogólna lub szczegółowa.
- Aby skorzystać z usługi eSCOR trzeba mieć konto na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Dołącz do dyskusji