Taryfikator mandatów 2022 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

Przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – nie ulega wątpliwości, że są to przewinienia, które powinny i rzeczywiście podlegają karom, a te są od początku 2022 roku znacznie wyższe niż dotychczas. Funkcjonariusze nie są pobłażliwi wobec kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń na drodze. Z jakimi sankcjami muszą liczyć się osoby korzystające z pojazdów, które naruszyły prawo? I jakie zasady opłacania mandatów obowiązują od 2022 roku?

Jakie zmiany w przepisach dla kierowców pojawiły się w 2022 roku?

Główną zmianą w przepisach dotyczących ruchu drogowego w 2022 roku jest oczywiście wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów. Ten omawiamy bardziej szczegółowo poniżej, ale warto wiedzieć, że na nim nowości dla kierowców się nie kończą. Od września podwyższona zostanła liczba punktów karnych, jakie można otrzymać za pojedyncze wykroczenie – z 10 do 15. Kierowcy nie mogą też już zredukować liczby swoich punktów za pomocą kursu – znikną one dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu.

Ponadto przewidziano kilka ułatwień przy rejestracji samochodu, m.in. nie ma już obowiązku wymiany tablic po zakupie używanego auta (o ile było ono wcześniej rejestrowane w Polsce), zniesione zostały także obowiązkowe naklejki na szybie i karty pojazdu. Zaplanowane na początek 2023 roku są natomiast zmiany w przeglądach rejestracyjnych, podczas których diagności będą musieli przeprowadzić dokumentację fotograficzną pojazdu, a kierowcy, którzy spóźnią się z przeglądem o ponad 30 dni, zapłacą za niego podwójnie.

Więcej na temat nowych przepisów drogowych w 2022 roku przeczytasz w artykule: “Prawo o ruchu drogowym 2022 – droższe mandaty to nie wszystko. Co jeszcze czeka kierowców?”. A teraz przejdźmy już do zmian w taryfikatorze mandatów dla kierowców – o ile wzrosły kary za poszczególne wykroczenia drogowe?

Taryfikator mandatów dla kierowców 2022 – ile zapłacą kierowcy i za co? Wysokości mandatów za przykładowe przewinienia

Zacząć trzeba od podstawowej zmiany, która weszła w życie z początkiem tego roku, czyli aż dziesięciokrotnego wzrostu maksymalnej wysokości mandatu, jaki może wlepić kierowcy policja. Dotychczas najwyższą karą przewidzianą za przewinienie drogowe był mandat w wysokości 500 zł, teraz może on wynieść nawet 5000 zł (przy kilku wykroczeniach 6000 zł). Co więcej, jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywna może wzrosnąć aż do 30 000 zł. Tak wysoka kara dotyczy najpoważniejszych wykroczeń, a więc m.in. jazdy pod wpływem alkoholu, nieudzielenia pomocy ofierze wypadku, czy stworzenia zagrożenia w ruchu.

Jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach od lat jest nadmierna prędkość. Kierowcy jeżdżą zbyt szybko, a do utraty panowania nad pojazdem nie trzeba wiele. Wystarczy kamień lub dziura w jezdni, aby stracić panowanie nad kierownicą i wjechać w drzewo, do rowu lub zderzyć się z samochodem nadjeżdżającym z naprzeciwka. Nic zatem dziwnego, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest surowo karane, a wysokość mandatów za zbyt szybką jazdę zależy od tego, ile kilometrów na liczniku miał nieodpowiedzialny kierowca. Jakie stawki mandatów za przekroczenie prędkości obowiązują od 1 stycznia 2022 roku?

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł.
 • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł / 1600 zł*.
 • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł / 2000 zł*.
 • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł / 3000 zł*.
 • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł / 4000 zł*.
 • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł / 5000 zł*

*podwójna wysokość kary dotyczy tzw. recydywy, czyli ponownego popełnienia wykroczenia tej samej kategorii w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów

UWAGA!

Zaostrzone przepisy dotyczące karania w warunkach recydywy są już obowiązujące — weszły w życie od września 2022 roku.

Przed dotkliwymi skutkami zdrowotnymi, a nawet przed śmiercią, mogą uchronić pasy bezpieczeństwa. Każdy pasażer powinien mieć je zapięte podczas podróżowania samochodem. Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to przede wszystkim zagrożenie uszkodzeniem ciała, ale także ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 100 zł. Również w przypadku kierowcy, który przewozi pasażerów niemających zapiętych pasów.

Podczas jazdy nie tylko od zapiętych pasów zależy bezpieczeństwo pasażerów. Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, powinny podróżować w foteliku. Przewożenie dziecka bez fotelika lub przewożenie go w foteliku w nieprawidłowy sposób może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości 300 zł.

Szybka jazda, brak zapiętych pasów czy fotelika dziecięcego same w sobie są w stanie narazić podróżujących na niebezpieczeństwo podczas wypadku czy gwałtownego hamowania. Ryzyko zwiększa rozkojarzenie kierowcy, chociażby przychodzącymi SMS-ami. Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest kategorycznie zabronione, a za złamanie zakazu grozi 500 zł mandatu.

W zeszłym roku głośno było o zmianach Kodeksu drogowego, które wprowadziły bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściu i przy wchodzeniu na nie. Nowy taryfikator mandatów przewiduje kary w wysokości 1500 zł (3000 zł w warunkach recydywy) za wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych, takie jak m.in.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi poprzecznej, na którą skręca kierujący pojazdem;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania;
 • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
 • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Mandatem w wysokości 1500 zł (3000 zł za recydywę) karane jest również niezachowanie ostrożności lub spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu. Z kolei spowodowanie takiego zagrożenia przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka grozi mandatem w wysokości 2500 zł.

UWAGA!

Pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku wejdą w życie zmiany w Kodeksie karnym dotyczące konfiskaty samochodu. Ma być ona stosowana, gdy kierowca będzie prowadzić pojazd z co najmniej 1,5 promila alkoholu bądź jeśli spowoduje wypadek, a w jego krwi będzie co najmniej 0,5 promila alkoholu!

Nie bez znaczenia na drodze jest także kultura jazdy. Przestrzeganie zasad, ale także ułatwianie poruszania się po drodze innym uczestnikom ruchu i zwyczajna uprzejmość są pożądane. Za niewłaściwe zachowanie także można otrzymać karę w wysokości m.in.:

 • od 500 do 2500 zł za naruszenie przez kierującego zakazu korzystania z “korytarza życia” dla pojazdów uprzywilejowanych,
 • 2000 zł (4000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu objeżdżania zapór/półzapór i wjeżdżania na przejazd, jeśli ich opuszczanie zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, a także zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
 • 2000 zł za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym do dozwolonego;
 • 1000 zł (2000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu (np. określonego znakiem drogowym, na skrzyżowaniu, przejeździe kolejowym/rowerowym);
 • od 300 do 500 zł za złamanie zakazu “jazdy na zderzak” na autostradach i drogach ekspresowych;
 • 300 zł za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu;
 • 200 zł za niewłaściwe sygnalizowanie manewru;
 • 150 zł za zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu.

Mandaty są wystawiane także m.in. za niewłaściwe zaparkowanie samochodu. Od 100 do 300 zł kary zapłacą np. kierowcy zatrzymujący pojazd w sposób stwarzający zagrożenie dla innych czy parkujący w sposób niedozwolony na chodniku. Aż 1200 zł kosztować może nieuprawnione zatrzymywanie się na miejscu dla osoby niepełnosprawnej.

Wreszcie bardzo wysokie kary przewidziano dla tych, którzy wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu nie wskażą osoby, której powierzyli do kierowania auto. W postępowaniu w sprawach o przestępstwo grozi to mandatem w wysokości minimum 4000 zł, przy sprawach o zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym minimum 2000 zł, o przekroczenie prędkości minimum 800 zł, a w pozostałych minimum 500 zł.

Ile czasu ukarani będą mieli na zapłacenie mandatu?

Na zapłacenie mandatu zaocznego kierowca ma 14 dni, natomiast mandat kredytowany powinien zostać opłacony w ciągu 7 dni.

W jaki sposób można zapłacić otrzymany mandat?

Jednym z najbardziej znanych sposobów uregulowania należności za otrzymany na drodze mandat jest udanie się na pocztę i dokonanie przelewu gotówki. Dużo wygodniejszym sposobem jest jednak płatność przez internet. Przelewu można dokonać za pośrednictwem swojego konta bankowego.

Czy zmianie ulegną kary za brak ubezpieczenia OC?

Jedną z kar, jakich mogą spodziewać się zapominalscy kierowcy, jest ta za brak aktualnej polisy OC. Jeśli kierowca nie wykupił ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną (jest ono obowiązkowe dla posiadaczy samochodów), a poprzednia polisa zdążyła już wygasnąć, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę za brak OC.

Wysokość takiej kary zależy od rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, długości przerwy w ochronie, a także od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. Mając na uwadze aż dwie planowane w 2023 roku podwyżki tzw. minimalnej krajowej (najpierw do 3383 zł, potem do 3450 zł), trzeba spodziewać się również wzrostu kar nakładanych na kierowców bez ważnego OC.

Na ten moment można prześledzić, jak wzrosły kary za brak OC samochodu osobowego w 2022 roku. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło w Polsce 2800 zł. W związku z tym właściciel osobówki, który nie wykupił nowego ubezpieczenia, a poprzednie straciło ważność, musiał dotychczas zapłacić 1120 zł za brak ochrony do 3 dni, 2800 zł za nieposiadanie ubezpieczenia w okresie od 4 do 14 dni oraz 5600 zł, gdy przerwa w ochronie OC trwała dłużej niż 14 dni.

W 2022 roku kary te wzrosły do 1200 zł w przypadku przerwy do 3 dni, 3010 zł, gdy przerwa trwała od 4 do 14 dni oraz 6020 zł za jazdę nieubezpieczonym samochodem osobowym dłużej niż 14 dni.

UWAGA!

Kara za brak OC może zostać nałożona również na właściciela nieużywanego samochodu. Gdy auto jest zarejestrowane, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie nawet wówczas, gdy stoi nieużywane w garażu.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2022 roku?

PODSUMOWANIE
 • W 2022 roku wprowadzony został nowy taryfikator mandatów – znacznie zwiększono m.in. kary za przekroczenie prędkości, które mogą wynieść nawet 2500 zł.
 • Maksymalna wysokość mandatu wzrosła z 500 do 5000 zł.
 • Inne zmiany przepisów drogowych w 2022 roku dotyczą m.in. zwiększenia maksymalnej liczby możliwych do otrzymania jednorazowo punktów karnych i ułatwień przy rejestracji pojazdów.
 • Na zapłacenie mandatu kierowcy będą mieli 14 dni.
 • Mandat można zapłacić na poczcie lub przez internet.
 • Wraz ze wzrostem minimalnego krajowego wynagrodzenia w 2022 roku wzrosły również kary za brak OC.
 • Właściciele samochodów osobowych otrzymają 1200 zł kary za brak OC do 3 dni, 3010 zł kary za przerwę w ubezpieczeniu, która trwa od 4 do 14 dni oraz 6020 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu obowiązkowym trwała dłużej niż 14 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty w 2022 roku

Jak opłacić mandat?

Mandat można zapłacić policjantowi gotówką lub kartą (jeśli funkcjonariusz posiada terminal płatniczy). Istnieje też możliwość opłacenia mandatu przez internet lub na poczcie, z tym że ostatnie z tych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz z koniecznością czekania w kolejce.

Czy oprócz mandatu można dostać punkty karne za każde wykroczenie?

Nie. Punkty karne można otrzymać tylko za czyny o charakterze szczególnym (na przykład przestępstwo, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku), wykroczenia przeciw pieszych, przekroczenie prędkości, naruszenie przepisów dotyczących: przecinania się kierunków ruchu, wyprzedzania, świateł zewnętrznych, bezpieczeństwa, przewozu osób, znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.

Czy w 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące mandatów i punktów karnych?

Tak. Od początku 2022 roku obowiązuje już nowy taryfikator mandatów, przewidujący znacznie wyższe kary za wiele wykroczeń, sięgające nawet kwot rzędu 5000 zł. Z kolei we wrześniu 2022 roku weszły w życie przepisy dotyczące recydywy (karania w podwójnej wysokości za wykroczenie tego samego rodzaju), zwiększenia maksymalnej liczby punktów karnych z 10 do 15, kasowania się punktów karnych po 2 latach od opłacenia mandatu i braku możliwości zredukowania ich liczby przez płatny kurs.

Źródła:
 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 • Zmiana rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
64,33
Loading...

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
dlaczego pani redaktur Monika wprowadza ludzi w błąd. Czas na opłacenie mandatu karnego kredytowanego to 7 dni i nic się nie zmieniło.
Mandat kredytowany rzeczywiście należy zapłacić w ciągu 7 dni, natomiast mandat zaoczny - w ciągu 14 dni. Dziękuję za czujność. Doprecyzowałam tę kwestię w artykule.
avatar autora komentarza
Moim zdaniem, rządzący powinni wprowadzić w Polsce trzy rodzaje prędkości: teren zabudowany - 5km/h; drogi krajowe - 10km/h; autostrada 15km/h a kary za nieprzestrzeganie podnieść o 500%. Trzykrotne złapanie kierowcy na przekroczeniu prędkości to recydywa - konfiskata mienia i dożywotni areszt. Oczywiście przepis nie dotyczyłby Służb i rządzących. Z pewnością statystyka wypadków oscylowałaby w granicach 0,0.