Taryfikator mandatów 2021 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

Przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – nie ulega wątpliwości, że są to przewinienia, które powinny i rzeczywiście podlegają karom. Funkcjonariusze nie są pobłażliwi wobec kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń na drodze. Z jakimi sankcjami muszą liczyć się osoby korzystające z pojazdów, które naruszyły prawo? I jakie zasady opłacania mandatów będą obowiązywały w 2021 roku?

Jakie zmiany w przepisach dla kierowców zaplanowano na 2021 rok?

Już w zeszłym roku można było spotkać się z zapowiedziami zmian na polskich drogach. Na początku 2021 roku Sejm przegłosował wprowadzenie nowych przepisów. Wśród nich znalazły się pierwszeństwo pieszych na przejściu czy zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez pasy oraz obniżenie dozwolonej prędkości w nocy (od 23 do 5 rano) w terenie zabudowanym z 60 km/h do 50 km/h. W przepisach pojawi się także zakaz jazdy “na zderzak” na autostradach i drogach ekspresowych. Wszystkie wymienione zmiany weszły już w życie 1 czerwca 2021 roku.

Czy zmieni się także taryfikator mandatów dla kierowców?

Taryfikator mandatów dla kierowców – ile zapłacą kierowcy i za co? Wysokości mandatów za przykładowe przewinienia

Jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach od lat jest nadmierna prędkość. Kierowcy jeżdżą zbyt szybko, a do utraty panowania nad pojazdem nie trzeba wiele. Wystarczy kamień lub dziura w jezdni, aby stracić panowanie nad kierownicą i wjechać w drzewo, do rowu lub zderzyć się z samochodem nadjeżdżającym z naprzeciwka. Nic zatem dziwnego, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest surowo karane, a wysokość mandatów za zbyt szybką jazdę zależy od tego, ile kilometrów na liczniku miał nieodpowiedzialny kierowca.

 • Przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h – max. 50 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 10 km/h i mniej niż 20 km/h – min. 50 zł max. 100 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 20 km/h i mniej niż 30 km/h – min. 100 zł max. 200 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 30km/h i mniej niż 40 km/h – min. 200 zł max. 300 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 40 km/h i mniej niż 50 km/h – min. 300 zł max. 400 zł.
 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h – min. 400 zł max. 500 zł.

Przed dotkliwymi skutkami zdrowotnymi, a nawet przed śmiercią, mogą uchronić pasy bezpieczeństwa. Każdy pasażer powinien mieć je zapięte podczas podróżowania samochodem. Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to przede wszystkim zagrożenie uszkodzeniem ciała, ale także ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 100 zł.

Podczas jazdy nie tylko od zapiętych pasów zależy bezpieczeństwo pasażerów. Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, powinny podróżować w foteliku. Przewożenie dziecka bez fotelika lub przewożenie go w foteliku w nieprawidłowy sposób może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości 150 zł.

Szybka jazda, brak zapiętych pasów czy fotelika dziecięcego same w sobie są w stanie narazić podróżujących na niebezpieczeństwo podczas wypadku czy gwałtownego hamowania. Ryzyko zwiększa rozkojarzenie kierowcy, chociażby przychodzącymi SMS-ami. Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest kategorycznie zabronione, a za złamanie zakazu grozi 200 zł mandatu.

Nie bez znaczenia na drodze jest także kultura jazdy. Przestrzeganie zasad, ale także ułatwianie poruszania się po drodze innym uczestnikom ruchu i zwyczajna uprzejmość są pożądane. Za niewłaściwe zachowanie także można otrzymać karę w wysokości:

 • 300 zł za nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu,
 • 200 zł za niewłaściwe sygnalizowanie manewru.

Mandaty są wystawiane także za niewłaściwe zaparkowanie samochodu. Karane jest np. zatrzymanie pojazdu w sposób, w który stwarza on zagrożenie dla innych kierujących (do 300 zł), a także zatrzymywanie w niedozwolony sposób na chodniku (100 zł). Z grzywną musi się liczyć również kierowca, który nawyk krzywego parkowania przenosi na jezdnię, zajmując więcej niż jeden pas ruchu (150 zł).

W 2021 roku wysokość kar, jakie mogą otrzymać kierowcy za niestosowanie się do przepisów, jest podobna do tych, które obowiązywały w 2020 roku.

Ile czasu ukarani będą mieli na zapłacenie mandatu?

Podobnie jak w zeszłym roku, kierowca będzie miał 14 dni na zapłacenie mandatu.

W jaki sposób można zapłacić otrzymany mandat?

Jednym z najbardziej znanych sposobów uregulowania należności za otrzymany na drodze mandat jest udanie się na pocztę i dokonanie przelewu gotówki. Dużo wygodniejszym sposobem jest jednak płatność przez internet. Przelewu można dokonać za pośrednictwem swojego konta bankowego.

Czy zmianie ulegną kary za brak ubezpieczenia OC?

Jedną z kar, jakich mogą spodziewać się zapominalscy kierowcy, jest ta za brak aktualnej polisy OC. Jeśli kierowca nie wykupił ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną (jest ono obowiązkowe dla posiadaczy samochodów), a poprzednia polisa zdążyła już wygasnąć, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę za brak OC.

Wysokość takiej kary zależy od rodzaju nieubezpieczonego pojazdu, długości przerwy w ochronie, a także od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. Mając na uwadze wzrost tzw. minimalnej krajowej w 2021 roku do 2800 zł, trzeba spodziewać się wzrostu kar nakładanych na kierowców bez ważnego OC.

Jak wzrosły kary za brak OC samochodu osobowego w 2021 roku? W 2020 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło w Polsce 2600 zł. W związku z tym właściciel osobówki, który nie wykupił nowego ubezpieczenia, a poprzednie straciło ważność, musiał dotychczas zapłacić 1040 zł za brak ochrony do 3 dni, 2600 zł za nieposiadanie ubezpieczenia w okresie od 4 do 14 dni oraz 5200 zł, gdy przerwa w ochronie OC trwała dłużej niż 14 dni.

W 2021 roku kary te wzrosły do 1120 zł w przypadku przerwy do 3 dni, 2800 zł, gdy przerwa trwała od 4 do 14 dni oraz 5600 zł za jazdę nieubezpieczonym samochodem osobowym dłużej niż 14 dni.

UWAGA!

Kara za brak OC może zostać nałożona również na właściciela nieużywanego samochodu. Gdy auto jest zarejestrowane, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie nawet wówczas, gdy stoi nieużywane w garażu.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2021 roku?

kary za brak oc
PODSUMOWANIE
 • W 2021 roku wprowadzone zostało pierwszeństwo dla pieszych, którzy zbliżają się do pasów, zakaz jazdy “na zderzak” i ograniczenie prędkości do 50 km/h w nocy w miastach.
 • Taryfikator mandatów w 2021 roku nie ulegnie zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 • Na zapłacenie mandatu kierowcy będą mieli 14 dni.
 • Mandat można zapłacić na poczcie lub przez internet.
 • Wraz ze wzrostem minimalnego krajowego wynagrodzenia w 2021 roku wzrosną również kary za brak OC.
 • Właściciele samochodów osobowych otrzymają 1120 zł kary za brak OC do 3 dni, 2800 zł kary za przerwę w ubezpieczeniu, która trwa od 4 do 14 dni oraz 5600 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu obowiązkowym trwała dłużej niż 14 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty w 2021 roku

Jak opłacić mandat?

Mandat można zapłacić policjantowi gotówką lub kartą (jeśli funkcjonariusz posiada terminal płatniczy). Istnieje też możliwość opłacenia mandatu przez internet lub na poczcie, z tym że ostatnie z tych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz z koniecznością czekania w kolejce.

Czy oprócz mandatu można dostać punkty karne za każde wykroczenie?

Nie. Punkty karne można otrzymać tylko za czyny o charakterze szczególnym (na przykład przestępstwo, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku), wykroczenia przeciw pieszych, przekroczenie prędkości, naruszenie przepisów dotyczących: przecinania się kierunków ruchu, wyprzedzania, świateł zewnętrznych, bezpieczeństwa, przewozu osób, znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.

Czy w 2021 roku zmieniły się przepisy dotyczące mandatów?

W czerwcu 2021 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi będzie można dostać mandat za używanie telefonu w czasie przechodzenia przez jezdnię lub przejazd kolejowy. Zmianie uległy również przepisy o dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym. Od tej pory, niezależnie od godziny, w terenie zabudowanym będzie można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, a przekroczenie jej poskutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości 50-500 zł.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!