Jakie konsekwencje grożą za przejazd na czerwonym świetle?

Przejazd na czerwonym świetle to jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Nie bez powodu kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązku zatrzymania się na czerwonym świetle, otrzymują wysokie kary. W poniższym artykule wskazujemy, co grozi za przejazd na czerwonym świetle, a także jaki wpływ może mieć to wykroczenie, gdy dojdzie do szkody komunikacyjnej.

czerwone światło

Przejazd na czerwonym świetle jako wykroczenie

Sygnalizacja świetlna ma na celu nie tylko uregulować przepływ ruchu na drogach, ale również ma ona za zadanie zapewnić bezpieczeństwo, zarówno uczestnikom kierującym, jak i pieszym. Przejazd na czerwonym świetle stanowi wykroczenie – za jego popełnienie grożą niemałe kary. Pomimo tego, że widmo mandatu i otrzymanie punktów karnych mają za zadanie zmobilizować kierowców do przestrzegania przepisów, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy nie stosują się do zasad. Życie w pośpiechu nie sprzyja bezpiecznej jeździe. Refleksja pojawia się, gdy kierowca faktycznie zostanie ukarany.

Kierowca może popełnić dwa typy wykroczeń w związku z czerwonym światłem.

  • Prowadzący pojazd widzi żółte światło i w związku z tym zaczyna gwałtownie hamować, żeby za wszelką cenę nie przejechać na czerwonym. Należy pamiętać, że kierując, należy dbać zarówno o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Gdy samochód jedzie zbyt szybko, kierowca może spowodować poważne zagrożenie poprzez gwałtowne hamowanie. W tym miejscu trzeba jednocześnie podkreślić, jak ważny jest obowiązek zapinania pasów. Jeśli samochód jest rozpędzony, a światło żółte się dopiero zapaliło, musisz sam ocenić, biorąc pod uwagę prędkość, z jaką się poruszasz oraz sytuację na drodze, czy zdążysz przejechać, czy nie. Jeśli policja uzna, że poprzez gwałtowne hamowanie stworzyłeś zagrożenie na drodze, Twoje zachowanie może zostać uznane za wykroczenie.
  • Drugi typ wykroczenia to sytuacja, w której kierowca miał szansę się zatrzymać na czerwonym, jednak tego nie zrobił. Takie zachowanie kierowcy może wywołać ogromne zagrożenie zarówno dla samochodów przejeżdżających przez skrzyżowanie, jak i dla pieszych, którzy mają zielone światło. Jest to poważne wykroczenie, w związku z tym kara przewidziana dla tego typu zachowania jest dużo wyższa.

Mandat za przejazd na czerwonym

Jak już wcześniej wspomniano, w związku z przejazdem na czerwonym świetle można wyróżnić dwa typy wykroczeń.

Pierwsza sytuacja, w której kierowca przejechał przez skrzyżowanie na żółtym świetle, mimo że mógł się bezpiecznie zatrzymać bez gwałtownego hamowanie, jest zagrożona mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi. Jeżeli natomiast policjant oceni, że przez gwałtowne hamowanie na żółtym świetle kierowca stworzył zagrożenie lub utrudnił ruch innych pojazdów, może otrzymać mandat w wysokości od 1000 zł. Dodatkowo kierowca otrzyma 10 punktów karnych.

Druga sytuacja, w której kierowca całkowicie łamie obowiązujące zasady i pomimo tego, że ma możliwość, aby bezpiecznie zatrzymać się, przejeżdża na czerwonym świetle. Za takie zachowanie kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł oraz aż 15 punktów karnych.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu

Czy z roku na rok będzie więcej kar?

Pamiętaj, że postęp techniki zdecydowanie wpływa na wykrywalność przestępstw i wykroczeń. Tym samym policja nie musi być świadkiem zdarzenia, żeby ukarać kierowcę za przejazd na czerwonym świetle. Od jakiegoś czasu Główny Inspektorat Transportu Drogowego dysponuje rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle. Obecnie jest ich w Polsce ok. 30, jednak z biegiem czasu będzie ich coraz więcej, bowiem wykrycie sprawcy wykroczenia jest dużo łatwiejsze dzięki temu urządzeniu.

Inne konsekwencje związane z przejazdem na czerwonym świetle

Przejazd na czerwonym świetle to wykroczenie, w związku z czym popełnienie go zawsze stawia kierowcę w negatywnym świetle, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Co to znaczy?

  • Załóżmy, że zderzyły się dwa samochody: jeden jechał na zielonym świetle, jednak przekroczył obowiązującą prędkość o 40 km/h, drugi jechał z dozwoloną prędkością, jednak przejechał na czerwonym świetle. W oczach ubezpieczyciela zarówno jeden, jak i drugi mogą zostać uznani za współwinnych. Będzie to oznaczało procentowy podział odszkodowania w zależności od stopnia przyczynienia. Co prawda w tej sytuacji to kierowca, który przejechał na czerwonym, zostanie zapewne uznany za sprawcę kolizji, jednak zachowanie drugiego kierowcy może narazić go na zarzut przyczynienia.
  • Jako drugi przykład podajmy wypadek z udziałem pieszego. Załóżmy, że kierowca poruszał się z dozwoloną prędkością, jednak zignorował czerwone światło. Przed maskę nagle wybiegł mu nietrzeźwy pieszy. Chociaż przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych przed pojazdami zostało niedawno zaostrzone na korzyść pieszych, mają oni zawsze obowiązek zachować ostrożność, ponadto przebieganie przez jezdnię należy uznać obiektywnie za niezgodne z przepisami i niebezpieczne. Mimo tego ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu stosowne zadośćuczynienie z OC kierowcy. Kierowca mógłby uwolnić się od odpowiedzialności tylko w przypadku, gdyby to zachowanie pieszego byłoby wyłączną przyczyną wypadku.
  • Kiedy jeszcze przejazd na czerwonym świetle może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami? Jeśli ubiegasz się o odszkodowanie z AC, ponieważ spowodowałeś kolizję, sprawdź, czy w Twoim OWU nie ma zapisu, że ubezpieczyciel zmniejszy odszkodowanie lub uniknie odpowiedzialności w przypadku rażącego naruszenia przepisów przez ubezpieczonego. W pewnych przypadkach przejazd na czerwonym świetle może zostać uznany za rażące naruszenie przepisów, a także za umyślne działanie kierującego, co może mieć wpływ na możliwość uzyskania odszkodowania z AC.
  • Zarzut naruszenia przepisów będzie miał również znaczenie, jeśli poruszasz się wypożyczonym samochodem. Zazwyczaj w OWU wypożyczalni jest zapis, że w przypadku spowodowania stłuczki przez użytkownika, będzie on musiał pokryć wartość szkody, jeśli poważnie naruszył przepisy ruchu drogowego.
PODSUMOWANIE
  • Jeśli zaczniesz gwałtownie hamować, widząc żółte światło i tym samym stworzysz zagrożenie na drodze lub utrudnisz jazdę pozostałym uczestnikom ruchu, Twoje zachowanie może zostać potraktowane jako wykroczenie. Za takie wykroczenie grozi mandat od 1000 zł oraz 10 punktów karnych.
  • Za przejazd na czerwonym świetle, gdy kierowca miał możliwość się bezpiecznie zatrzymać, grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 15 punktów karnych.
  • Policja nie potrzebuje przyłapać Cię na gorącym uczynku, aby wystawić mandat. Na drogach funkcjonują rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, dzięki którym łatwo wykryć sprawcę wykroczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przejazd na czerwonym świetle

Jakiej wysokości mandat zapłaci kierowca, który przejechał na czerwonym świetle?
Gdzie znajdują się rejestratory przejazdu na czerwonym świetle?
Przejechałem na czerwonym świetle i spowodowałem kolizję. Czy mogę zlikwidować szkodę z mojego AC?
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Moim zdaniem taka fotołupapka powinna się znaleźć na każdym skrzyżowaniu. Nie ma zmiłuj się. Cała masa kierowców lekceważy czerwone i wjeżdża na skrzyżowanie lekceważąc zdrowie i życie innych ludzi. Nie żal mi takiego kretyna. Niech płaci i traci prawo jazdy, bo na nie nie zasługuje.
avatar autora komentarza
Nie raz jest tak że zatrzymanie się może spowodować większą szkodę niż przejechanie , tak że trzeba brać różne aspekty pod uwagę . Jeśli robi to rozmyślnie to oczywiście zgadzam się
avatar autora komentarza
Tylko dlaczego te żółte światła palą się przez 1-3 sekundy? Są takie wyświetlacze pokazujące czas do zmiany świateł ale po co je montować jak jest taki zarobek.
avatar autora komentarza
Też uważam, że powinni najpierw zainstalować licznik sekundowy na żółtym, a już później karać kierowcę mandatem 500 zł i jeszcze punktami karnymi za to, że nie mógł szybko zahamować jak zapaliło się żółte światło i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym.
avatar autora komentarza
Za przejazd na czerwonym świetle od 17 września jest 15 pkt a nie 8 jak podano w artykule :/
Dziękujemy za czujność. Informacja we fragmentach artykułu o tym mówiących już została zmieniona.
avatar autora komentarza
Na Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie dowiedziałam się, ze niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej przyznawane jest 15 punktów karnych, a nie 8 punktów, wg Dz. Ustaw z 15 września 2022, ustęp 1951. W artykule podane są niezaktualizowane informacje w tej kwestii.
Dziękujemy za czujność. Informacja w artykule już została zmieniona.
avatar autora komentarza
wydaje mi sie ze wiekszosc kar w ruchu drogowym jest zbyt rygorystyczna.Polska w wyniku obecnych rzadow stala sie panstwem policyjnym,lecz widocznie wiekszosc godzi sie na taki system tolerujac poczynania obecnego rzadu i dokonujac wyboru w glosowaniu na aktualna partie rzadzaca.
avatar autora komentarza
Przepis jest idiotyczny.Zapaiiło się żółte światło podczas wjeżdżania na skrzyżowanie predkość 10 km /h Podjechalem do linii pasa ruchu jezdni prostopadłej .Zatrzymałem się spojrzałem w lewo i ruszyłem.Po 2 i pól m-cach dostałem mandat i15 pkt karnych. Jeżdżę z pogłębioną refleksją ale debil zza biurka tego nie widzi

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC