Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy 2024

Bezpieczeństwo dziecka zawsze jest dla rodzica najważniejsze. Troska o pociechy powinna przekładać się również na kwestie związane z przewożeniem dzieci w samochodzie. Żeby uchronić je przed przykrymi, a czasem nawet tragicznymi skutkami nagłych manewrów (np. gwałtownego hamowania) czy kolizji, konieczne jest właściwe zabezpieczenie pociechy podczas jazdy.

jak przewozić dziecko w samochodzie

Podstawą jest posiadanie odpowiednio dobranego fotelika samochodowego i zamontowanie go we właściwym miejscu w odpowiedni sposób. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podopiecznych podczas przemieszczania się samochodem?

Czy dziecko powinno podróżować w foteliku? Wiek, waga, wzrost – co o tym decyduje?

Jeszcze do niedawna jednym z wyznaczników tego, czy dziecko powinno podróżować w foteliku, czy już nie, był jego wiek. Do 12. roku życia latorośli prawo obligowało rodziców i opiekunów do zadbania o ten element wyposażenia samochodu. Od pewnego czasu jednak obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie z fotelikiem zależy przede wszystkim od wzrostu malucha.

Prawnik radzi

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do Ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci […] – cytat z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260), art. 39, pkt. 3.

Przewożenie dzieci w samochodzie ciężarowym

Podobnie jak przewożenie dzieci w samochodzie osobowym, tak podczas podróży ciężarówką dziecko powinno jechać w foteliku, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Bez względu na to, czy jest to 10-, czy 17-latek. Wyższe dzieci wystarczy przewozić z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Jak wybrać fotelik dziecięcy?

Zakup fotelika, w którym dziecko mogłoby bezpiecznie przemieszczać się samochodem wraz z rodzicami to niemały wydatek, na który trzeba przeznaczyć przynajmniej kilkaset złotych. Nic dziwnego, że rodzice szukają tańszych rozwiązań, kupując np. używane modele. Cena to jednak nie wszystko. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo najmłodszych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy fotelik pasuje do każdego dziecka. Wśród nowych modeli można trafić na takie, które nie będą przystosowane do budowy ciała pociechy, jego wagi i wzrostu, a co dopiero te, z których już korzystało inne dziecko. Ten element wyposażenia samochodu nie jest też uniwersalny dla każdego modelu auta. Podczas zakupu dobrze dopytać, czy zamontowany w pojeździe, którym będzie przewożone dziecko, spełni swoją funkcję. Poza tym foteliki też się zużywają, zwłaszcza po kolizji.

CZY WIESZ, ŻE …

Kupując fotelik, warto od razu sprawdzić, czy będzie on pasował do dziecka. Dlatego też dobrze jest zabrać pociechę na tego typu zakupy.

Producenci fotelików dzielą je na grupy, z których każda jest przeznaczona dla dziecka z innej kategorii wagowej. Dzięki temu fotelik lepiej chroni malucha.

rodzaje fotelików dla dzieci

Podejmując decyzję o zakupie takiego, a nie innego fotelika, warto zorientować się również w sposobie montażu i zestawić go z możliwościami, jakie daje samochód. Najlepszym rozwiązaniem jest przymocowanie fotelika za pomocą systemu ISOFIX, czyli specjalnych uchwytów, które obecnie są standardem w każdym nowym samochodzie. W autach, które nie dają takiej możliwości, trzeba wybrać fotelik do przymocowania za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Przed dopuszczeniem do użytku foteliki przechodzą szczegółowe testy, które potwierdzają bezpieczeństwo stosowania. Najbardziej wiarygodne i świadczące o bezpieczeństwie są te prowadzone przez niezależne organizacje, np. ADAC.

Gdzie i jak zamontować fotelik, żeby bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie?

Najmłodsze dzieci zaleca się przewozić tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób minimalizuje się ryzyko urazów kręgosłupa, szyi i głowy, bo przeciążenie chociażby podczas hamowania jest mniej odczuwalne niż podczas jazdy przodem. Jeśli rodzice podróżują wspólnie, jeden z nich może usiąść z dzieckiem z tyłu. Gdy jednak z podopiecznymi podróżuje tylko jeden z opiekunów, ma możliwość przewożenia dzieci w samochodzie z przodu.

UWAGA!

Przewożąc dziecko z przodu, trzeba pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, zwłaszcza, jeśli fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Siła, z jaką aktywuje się poduszka powietrzna, mogłaby zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Rodzice najczęściej montują foteliki starszych dzieci na tylnym siedzeniu, za pasażerem. Dzięki temu nawet wtedy, gdy jeden z opiekunów przewozi pociechę samochodem, podczas jazdy widzi malca w lusterku, a w razie potrzeby może bez problemu do niego sięgnąć.

Kiedy przychodzi pora na wymianę fotelika?

Raz zakupiony fotelik nie zawsze będzie mógł zapewnić bezpieczeństwo i niemowlakowi, i starszemu dziecku. Prędzej czy później przyjdzie czas na jego wymianę. Sygnałem do tego powinien być rozwój fizyczny dziecka. O zakupie modelu z kolejnej grupy należy pomyśleć, gdy waga dziecka przekroczy normy przewidziane dla dotychczasowego fotelika. Warto także zwrócić uwagę na to, czy główka dziecka nie wystaje ponad zagłówek.

Dobrym pomysłem nie jest przewożenie dziecka w foteliku, który mógł ulec uszkodzeniu podczas kolizji. Po każdym wypadku należy zadbać o nowy. Jeśli osoba przewożąca dziecko w samochodzie była sprawcą wypadku i posiada ubezpieczenie fotelika dziecięcego (oferują je niektórzy ubezpieczyciele) albo autocasco o odpowiednim zakresie ochrony, może starać się o odszkodowanie z tego tytułu. Z kolei gdy do stłuczki doszło z winy innego uczestnika ruchu drogowego, rodzic ma prawo wystąpić o odszkodowanie za uszkodzony fotelik do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Koszty likwidacji szkód powinny zostać pokryte z jego OC.

Czy przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce jest bezpieczne?

Mogłoby się wydawać, że przewożenie kilkunastoletniego dziecka w foteliku to przesada. Nic bardziej mylnego. Jeśli dziecko nie osiągnęło jeszcze wymaganego wzrostu, żeby podróżować bez urządzenia przytrzymującego, powinno z niego korzystać. Z zabezpieczeniami, jakie oferuje fotelik, nie może konkurować nawet podstawka, którą rodzice niesłusznie uznają za lepsze rozwiązanie dla starszych dzieci. Owszem, podstawka dodaje pociechom kilka centymetrów, dzięki czemu pasy bezpieczeństwa układają się w odpowiedni sposób (przechodzą przez biodra zamiast na wysokości brzucha oraz przez bark i ramię zamiast przy szyi dziecka). Jednak, w przeciwieństwie do fotelika, nie posiada bocznych zabezpieczeń, które w razie uderzenia chronią zwłaszcza głowę młodego pasażera.

Kary za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie

Narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem jest karane mandatem w wysokości 300 zł oraz od 17 września 2022 roku:

 • 15 punktami karnymi – więcej niż dwoje dzieci,
 • 10 punktami karnymi – dwoje dzieci,
 • 5 punktów karnych – jedno dziecko.

Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowców, którzy nie tylko przewożą dzieci bez fotelika, ale także w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo przymocowany.

W jakiej sytuacji możliwe jest przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze brak fotelika musi wiązać się z otrzymaniem mandatu i naliczeniem punktów karnych. Dopuszczane są sytuacje, które zwalniają opiekunów z zabezpieczania dzieci w ten sposób podczas jazdy.

 • Gdy waga i wzrost dziecka nie pozwalają dobrać dla niego odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu).
 • Gdy dziecko jest przewożone karetką, radiowozem lub taksówką.
 • Gdy rodzice podróżują z trójką dzieci i dwoje z nich już używa fotelików, natomiast trzeci fotelik nie mieści się. Wówczas pociecha, która skończyła 3 lata, może być przewożona bez fotelika, ale pod warunkiem, że będzie siedziała na środku, przypięta pasami bezpieczeństwa.
 • Gdy ze względów medycznych lekarz odradza wożenie dziecka w foteliku.
PODSUMOWANIE
 • W foteliku powinny być przewożone dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm.
 • Fotelik powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, które będzie z niego korzystało.
 • Najmłodsze dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy.
 • Najbezpieczniejsze jest przewożenie dzieci na tylnym siedzeniu, ale w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest przymocowanie fotelika z przodu.
 • Jeśli fotelik jest przymocowany na przednim siedzeniu zwłaszcza tyłem do kierunku jazdy, kierowca powinien wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera.
 • Fotelik powinno się wymieniać, gdy dziecko z niego wyrośnie oraz po kolizji.
 • Starsze dzieci można przewozić na podstawce, jednak nie jest ona tak dobrym zabezpieczeniem dla młodego pasażera jak fotelik.
 • Za przewożenie dzieci w samochodzie niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 300 zł i 5 punktów karnych za każde dziecko – powyżej dwójki dzieci kierowca otrzyma 15 punktów.
 • W pewnych sytuacjach dopuszczalne jest przewożenie dziecka bez fotelika, np. ze względów medycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewożenie dzieci w samochodzie

Czy przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe?
Czy dziecko można przewozić w foteliku na przednim siedzeniu samochodu?
Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika?
Jak najbezpieczniej przewozić dziecko w samochodzie?
Czy można ubezpieczyć fotelik samochodowy?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

14 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Przestańcie powielać durne teksty teksty. Nikt ale to nikt nie odpowiedział czy dziecko można przewozić z przodu bez fotelika i na jakich warunkach ( wiek waga , wzrost itd) Zamiast tego farmazony o poduszkach powietrznych...Jeśli tytuł artykułu jest o przepisach regulujących te kwestie to na litość boską udzielcie odpowiedzi
avatar autora komentarza
Właśnie
avatar autora komentarza
Zgadzam się. Nie znalazłam odpowiedzi do kiedy "latorośl" musi być przewożonyle (waga, wzrost). Zamiast tego ustawy.
avatar autora komentarza
Do 150 cm jeśli waży mniej niż 36kg. Jeśli ma powyżej 135 cm i więcej niż 36 kg nie musi, ale w takiej sytuacji wyłącznie z tyłu.
avatar autora komentarza
Nie siada się z dzieckiem z tyłu! Podczas wypadku nasze ciało porusza się bezwładnie i zależnie od kąta pod jakim dojdzie do wypadku możemy uderzyć własnym ciałem w dziecko. Wyobraźcie sobie sytuację silnego zderzenia się głowami. Jeżeli autor to czyta, to zupełnie bez żadnych złośliwości polecam poprawić artykuł, bo powielanie takich informacji stanowi zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. Do niedawna sama nie zdawałam sobie z tego sprawy. Takie samo zagrożenie stanowi karmienie/pojenie dziecka w samochodzie (pomyślcie ile zwykle zajmuje wam zahamowanie, wyjście z auta i wyjęcie dziecka z fotelika, a teraz dodajcie do tego stres związany z zadławieniem i czas na rozpoczęcieudzielenia pomocy), czy podawanie twardych np. plastikowych zabawek. W trakcie wypadku działają jak pocisk.
Dziękujemy za wyjaśnienie. Czy dysponuje Pani jakimiś naukowymi źródłami, które jest Pani w stanie polecić? Chętnie zgłębię temat.
avatar autora komentarza
Minęło już 3 lata i.. z tego co widzę nawet siedzonka nie chronią dzieci przed wypadkami. Każdy wypadek z udziałem 2 samochodów jeśli dziecko było małoletniw w siedzonku ginelo na miejscu. To proszę mi powiedzieć kto jest groźniejszy? Mama z tyłu czy super siedzonko które ktoś kiedyś wymyślił i uchronił może jedno życie. To fakt. Rzeczywiście działa. Sama pierdy pisałaś. I pewnie przez 3 lata się nic nie zmieniło.
avatar autora komentarza
Jak ma się prawo co do regulatorów pasów dla dzieci?
avatar autora komentarza
Dla starszych dzieci takie regulatory są dopuszczalne. Sama używam jednego z nich czyli Smart Kid Belt w momencie gdy nie mam fotelika do dyspozycji i podczas kontroli jaką miałam nie było problemu..
avatar autora komentarza
Polecam obejrzeć filmiki fotelik.info na temat tego badziewia i jak najszybciej je wyrzucić. To jest jeszcze gorsze niż same pasy bezpieczeństwa i nie spełnia żadnych norm.
avatar autora komentarza
Autorowi artykułu polecam się dokształcić i nie powielać szkodliwych rzeczy. Salony, strona jak i YouTube fotelik.info wszystko wyjaśni. Edukują i badają foteliki pod kontem bezpieczeństwa i dobierają do dziecka jak i samochodu. A propos Smart kid belt toczyli sprawę sądową że nie spełnia to żadnych norm i jest jeszcze gorsze niż same pasy bezpieczeństwa i z tego co pamiętam to ją wygrali a mimo wszystko nadal to badziewie jest w sprzedaży i polecane przez nieświadomych ludzi nawet tu w komentarzach.
avatar autora komentarza
Polska i prawo nie bądź pan śmieszny tylko dla biednych i w bloczkach
avatar autora komentarza
W jednym miejscu pisze że do 150 cm musi być fotelik , w następnym , jeżeli ma więcej jak 136 cm to nie musi .
Tutaj znaczenie ma też waga dziecka.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC