Ubezpieczenie fotelika samochodowego

Rodzice, którzy chcą przewozić dzieci samochodem, muszą mieć dla nich foteliki samochodowe. Elementem dbania o bezpieczeństwo dzieci jest również wymiana tych fotelików nawet po niegroźnej kolizji. Skąd wziąć na to środki, biorąc pod uwagę, że ceny dobrych fotelików zaczynają się od 500 zł? Z pomocą może przyjść ubezpieczenie chroniące foteliki jako część wyposażenia samochodu.

fotelik samochodowy

Wymiana fotelika po wypadku to konieczność

Dobry fotelik samochodowy dla noworodka to koszt ok. 500 zł. Budżetowy, ale z niezbędnymi atestami fotelik dla nieco starszego dziecka (do 18 kg wagi) może kosztować 800-1000 zł. Ostatni fotelik, dla dzieci do 12. roku życia, można kupić za ok. 400-500 zł.

Jak widać, jest to spory wydatek, zwłaszcza dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że foteliki należy wymieniać po każdej kolizji, okaże się, że dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych samochodem słono kosztuje. Nie warto jednak na tym oszczędzać!

Każdy fotelik, który znajdował się w samochodzie podczas wypadku lub kolizji, powinien bezwzględnie zostać wymieniony – nawet jeśli wygląda, jakby nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Systemy, w które są wyposażone foteliki dziecięce, pochłaniają energię uderzenia, co powoduje w nich niewidoczne zmiany. To może je osłabiać, przez co nie chronią już dziecka tak skutecznie, jak na początku.

Konieczność wymiany dotyczy nie tylko stłuczek z innymi samochodami, ale również sytuacji, kiedy cofając, uderzymy w latarnię czy drzewo. Dziecka nie musi nawet być przy tym w samochodzie. Producenci fotelików w instrukcjach zalecają zwykle, żeby wymienić je po każdym zdarzeniu, podczas którego auto poruszało się z prędkością wyższą niż 10 km/h.

Ekspert Mubi radzi:

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym zawarte są przepisy, zgodnie z którymi nie wolno przewozić bez fotelika i pasów bezpieczeństwa dziecka poniżej 3. roku życia. Dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu nie mogą być transportowane na przednim siedzeniu bez fotelika. Te, które osiągnęły już 135 cm wzrostu, mogą być przewożone na tylnym siedzeniu zapięte tylko pasami bezpieczeństwa. Jeżeli w samochodzie znajduje się troje dzieci, trzecie z nich, jeśli skończyło przynajmniej 3 lata, może być przewożone poza fotelikiem, o ile dwoje pozostałych siedzi w fotelikach i zabrakło miejsca na zamontowanie kolejnego.

Darmowa wymiana fotelika w ramach gwarancji producenta

Na szczęście niektórzy producenci fotelików oferują klientom darmową wymianę po wypadku. Dotyczy to jednak tylko niektórych, najbardziej znanych marek (m.in. BeSafe, Baby Design, Recaro, Kiddy czy Espiro), a warunki wymiany określone są w specjalnych regulaminach.

Żeby wymiana doszła do skutku, wystarczy zwrócić stary fotelik do sklepu wraz z dowodem zakupu i potwierdzeniem udziału w wypadku wystawionym przez policję. Po zapoznaniu się z tymi dokumentami, producent prześle nowy fotelik na adres klienta albo będzie on do odbioru w sklepie.

Jak uzyskać odszkodowanie za fotelik po wypadku?

Osoby, które mają foteliki innych producentów, mogą skorzystać z wymiany w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego – z polisy OC sprawcy wypadku lub z własnego autocasco, jeśli obejmuje ono ochronę fotelików.

CZY WIESZ, ŻE …

Najbezpieczniej jest przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu chroni się przed urazem jego kręgosłup szyjny, który jest zbudowany inaczej niż u dorosłych i jest bardziej narażony na uszkodzenie w czasie wypadku. Ważne jest to, że nie można montować tyłem fotelików, które nie są do tego przeznaczone. Każdy fotelik powinien być zamocowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Odszkodowanie za uszkodzony fotelik z OC sprawcy

Jeśli do wypadku lub kolizji doszło nie z naszej winy, możemy starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych informują jasno, że poszkodowany powinien otrzymać rekompensatę za wszystkie straty – a więc także za foteliki samochodowe. Żeby jednak do tego doszło, trzeba będzie przedstawić dowód zakupu i instrukcję fotelika, która mówi o konieczności jego wymiany po kolizji. Ubezpieczyciel będzie również wymagał dowodu, że fotelik w momencie zdarzenia znajdował się w samochodzie. Dlatego warto dopilnować, by w notatce policji znajdowała się o tym wzmianka, można też zrobić zdjęcie samochodu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, żeby wysłać do nich fotelik, inne wysyłają swojego przedstawiciela po jego odbiór. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy fotelik kupimy już za pieniądze uzyskane od ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za fotelik z AC

Drugą opcją jest odszkodowanie z polisy autocasco, o ile właściciel samochodu taką posiadał i o ile sama polisa obejmowała odszkodowanie za fotelik. To szansa na wymianę fotelika, nawet jeśli sami byliśmy sprawcami wypadku.

Ubezpieczyciel AC może wypłacić odszkodowanie za fotelik samochodowy po wypadku lub stłuczce, ale także w razie jego utraty z tytułu kradzieży całego samochodu lub włamania i kradzieży wyposażenia. Oczywiście zależy to od zakresu ochrony, jaki zapewnia wykupiony przez nas pakiet. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w dokumencie OWU, z którym powinniśmy zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, na zgłoszenie roszczeń w ramach AC mamy do 3 lat od dnia zdarzenia. Jeśli ubezpieczyciel odrzuci nasze roszczenia, np. twierdząc, że fotelik nie został uszkodzony, możemy odwołać się, powołując na instrukcję i zalecenia producenta.

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Nie wszystkie firmy zapewniają opcję ochrony fotelika w ramach standardowego AC. W niektórych będziemy musieli za to dodatkowo zapłacić. W innych standardowa ochrona obowiązuje tylko do kwoty, która może okazać się niewystarczająca do zakupu nowego fotelika. Oto jak niektórzy ubezpieczyciele podchodzą do kwestii fotelików:

 • Allianzochrona AC obejmuje pojazd z wyposażeniem standardowym i wyposażeniem dodatkowym, do którego zalicza się między innymi fotelik dzieciecy;
 • Beesafe – do 6 miesięcy przed końcem umowy AC można dodatkowo ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe, do którego zalicza się także fotelik;
 • Benefia za dodatkową opłatą i w ramach osobnej sumy ubezpieczenia można ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe pojazdu w tym fotelik;
 • ERGO Hestia – wariant all risk AC zapewnia ochronę fotelika jako część wyposażenia dodatkowego;
 • Generali – fotelik jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia ubezpieczenia AC, za fotelik nie uważa się podstawki samochodowe.
 • Interrisk – ochronie AC podlega pojazd wraz z wyposażeniem, do którego zalicza się sprzęt i urządzenia zamontowane w pojeździe, które służą między innymi bezpieczeństwu jazdy, a więc fotelik (ubezpieczyciel wymaga, by urządzenia i sprzęt inny niż standardowe wyposażenie było wymienione w umowie ubezpieczenia i uwzględnione w wartości pojazdu);
 • LINK4 – w ramach każdego AC oferowany jest zwrot za uszkodzony fotelik bez udziału własnego czy franszyzy integralnej;
 • Proama – fotelik jest traktowany jako element standardowego wyposażenia samochodu i objęty jest pełną ochroną AC i chroniony do kwoty 1 000 zł;
 • TUZ Ubezpieczenia – fotelik jest traktowany jako wyposażenie dodatkowe i można go objąć ochroną po dodatkowej opłacie i dokumentacji zdjęciowej;
 • UNIQA – fotelik jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia wyposażenia dodatkowego pojazdu;
 • Wiener – fotelik jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia wyposażenia dodatkowego pojazdu.

Szczegółowych warunków ubezpieczenia fotelika i sposobu ubiegania się o odszkodowanie należy szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC każdego z ubezpieczycieli.

Na podstawie przykładowej kalkulacji sprawdzimy, ile za pakiet OC + AC musiałby zapłacić tato rocznego urwisa. Jacek ma 32 lata i prawo jazdy od 2013 roku. Mieszka z dziewczyną i małym Jasiem w Płocku. Jeździ 7-letnim Volkswagenem Passatem (benzyna, 1395 cm3), który ma na liczniku 70 tys. km i jest parkowany we wspólnym garażu w bloku. Jacek ubezpiecza samochód od 7 lat (też AC) i nie miał do tej pory stłuczki i wypadku. Ile zapłaci za pakiet OC + AC wraz z ochroną fotelika?

Ubezpieczyciel OC + AC ubezpieczycieli oferujących ochronę fotelika
UNIQA905,00 zł
Wiener1 137,00 zł
LINK41 596,67 zł
Beesafe1 739,07 zł
Benefia1 879,00 zł
Trasti2 047,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [styczeń 2024].

Ceny polisy,  które zapewniają ochronę fotelika dziecięcego zaczynają się dla Jacka od raptem 900 zł za pakiet z AC w UNIQA do nieco ponad 2 000 zł w Trasti. Warto dodać, że wszystkie pakiety OC + AC zawierały także dodatkowe NNW i assistance. 

PODSUMOWANIE
 • Po każdej kolizji lub wypadku konieczna jest wymiana fotelika samochodowego – nawet tego, po którym nie widać uszkodzeń, gdyż mógł on stracić swoje właściwości i nie zapewniać już dłużej dzieciom wystarczającego bezpieczeństwa.
 • Warto sprawdzić, czy producent fotelika nie zapewnia jego darmowej wymiany w ramach gwarancji.
 • Pieniądze na wymianę fotelika można uzyskać z odszkodowania OC sprawcy wypadku.
 • Jeśli do stłuczki doszło z Twojej winy, możesz uzyskać odszkodowanie w ramach zawartej wcześniej polisy AC.
 • Nie każdy ubezpieczyciel oferuje ochronę fotelika w ramach AC w standardzie. Czasami trzeba za to dodatkowo zapłacić. Jeśli zależy Ci na możliwości wymiany fotelika po wypadku, wybierz starannie autocasco, zapoznając się ze szczegółami zawartymi w OWU.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie fotelika samochodowego

Dlaczego należy wymienić fotelik dziecięcy po kolizji lub wypadku?
Co trzeba zrobić, by otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy za fotelik po wypadku lub kolizji?
Czy można ubezpieczyć fotelik na własną rękę?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Szczerze mówiąc wcześniej nawet nie pomyślałam o ubezpieczeniu fotelika samochodowego. Może warto się nad tym zastanowić.
avatar autora komentarza
Compensa odmówiła mi wypłaty odszkodowania z OC sprawcy za fotelik. Przełożyłem dowód zakupu i pismo producenta, traktujące o tym, że fotelik trzeba wymienić po każdym zdarzeniu drogowym, niezależnie od tego czy siedziało w nim dziecko.
avatar autora komentarza
A jak z fotelikiem dla dziecka niepełnosprawnego ktory nie różni sie od zwykłych A kosztuje zamiast 1000 tylko 21000
Ubezpieczyciel określa górną granicę odpowiedzialności. W przypadku ubezpieczenia fotelików zwykle jest to kwota w granicach kilku tysięcy złotych, dlatego odszkodowanie za jego uszkodzenie może wynieść maksymalnie tyle, ile suma ubezpieczenia. Jest ona określana w OWU. Aby nie zostać zaskoczonym zbyt niskim odszkodowaniem, należy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, w tym także z ograniczeniami w ochronie, jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC