Ubezpieczenie fotelika samochodowego

Rodzice, którzy chcą przewozić dzieci samochodem, muszą mieć dla nich foteliki samochodowe. Elementem dbania o bezpieczeństwo dzieci jest również wymiana tych fotelików nawet po niegroźnej kolizji. Skąd wziąć na to środki, biorąc pod uwagę, że ceny dobrych fotelików zaczynają się od 500 zł? Z pomocą może przyjść ubezpieczenie chroniące foteliki jako część wyposażenia samochodu.

Wymiana fotelika po wypadku to konieczność

Dobry fotelik samochodowy dla noworodka to koszt ok. 500 zł. Budżetowy, ale z niezbędnymi atestami fotelik dla nieco starszego dziecka (do 18 kg wagi) może kosztować 800 – 1000 zł. Ostatni fotelik, dla dzieci do 12 roku życia, można kupić za ok. 400 – 500 zł.
Jak widać, jest to spory wydatek, zwłaszcza dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że foteliki należy wymieniać po każdej kolizji, okaże się, że zadbanie o bezpieczeństwo dzieci przewożonych samochodem kosztuje sporo. Nie warto jednak na tym oszczędzać.

Każdy fotelik, który znajdował się w samochodzie podczas wypadku lub kolizji, powinien bezwzględnie zostać wymieniony – nawet jeśli wygląda, jakby nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Systemy, w które są wyposażone foteliki dziecięce, pochłaniają energię uderzenia, co powoduje w nich niewidoczne zmiany. To może je osłabiać, przez co nie chronią już dziecka tak skutecznie, jak na początku.

Konieczność wymiany dotyczy nie tylko stłuczek z innymi samochodami, ale również sytuacji, kiedy cofając uderzymy w latarnię czy drzewo. Dziecka nie musi nawet być przy tym w samochodzie. Producenci fotelików w instrukcjach zalecają zwykle, żeby wymienić je po każdym zdarzeniu, podczas którego auto poruszało się z prędkością wyższą niż 10 km/h.

Darmowa wymiana fotelika w ramach gwarancji producenta

Na szczęście niektórzy producenci fotelików oferują klientom darmową wymianę po wypadku. Dotyczy to jednak tylko niektórych, najbardziej znanych marek (m.in. BeSafe, Baby Design, Recaro, Kiddy czy Espiro), a warunki wymiany określone są w specjalnych regulaminach.

Żeby wymiana doszła do skutku, wystarczy zwrócić stary fotelik do sklepu wraz z dowodem zakupu i potwierdzeniem udziału w wypadku wystawionym przez policję. Po zapoznaniu się z tymi dokumentami, producent prześle nowy fotelik na adres klienta albo będzie on do odbioru w sklepie.

Jak uzyskać odszkodowanie za fotelik po wypadku?

Osoby, które mają foteliki innych producentów, mogą skorzystać z wymiany w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego – z polisy OC sprawcy wypadku lub z własnego autocasco, jeśli obejmuje ono ochronę fotelików.

Odszkodowanie za uszkodzony fotelik z OC sprawcy

Jeśli do wypadku lub kolizji doszło nie z naszej winy, możemy starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych informują jasno, że poszkodowany powinien otrzymać rekompensatę za wszystkie straty – a więc także za foteliki samochodowe. Żeby jednak do tego doszło, trzeba będzie przedstawić dowód zakupu i instrukcję fotelika, która mówi o konieczności jego wymiany po kolizji. Ubezpieczyciel będzie również wymagał dowodu, że fotelik w momencie zdarzenia znajdował się w samochodzie. Dlatego warto dopilnować, by w notatce policji znajdowała się o tym wzmianka, można też zrobić zdjęcie samochodu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, żeby wysłać do nich fotelik, inne wysyłają swojego przedstawiciela po jego odbiór. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy fotelik kupimy już za pieniądze uzyskane od ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za fotelik z AC

Drugą opcją jest odszkodowanie z polisy autocasco, o ile właściciel samochodu taką posiadał i o ile sama polisa obejmowała odszkodowanie za fotelik. To szansa na wymianę fotelika nawet jeśli sami byliśmy sprawcami wypadku.

Ubezpieczyciel AC może wypłacić odszkodowanie za fotelik samochodowy po wypadku lub stłuczce, ale także w razie jego utraty z tytułu kradzieży całego samochodu lub włamania i kradzieży wyposażenia. Oczywiście zależy to od zakresu ochrony, jaki zapewnia wykupiony przez nas pakiet. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w dokumencie OWU, z którym powinniśmy zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, na zgłoszenie roszczeń w ramach AC mamy do 3 lat od dnia zdarzenia. Jeśli ubezpieczyciel odrzuci nasze roszczenia, np. twierdząc, że fotelik nie został uszkodzony, możemy odwołać się, powołując na instrukcję i zalecenia producenta.

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Nie wszystkie firmy zapewniają opcję ochrony fotelika w ramach standardowego AC. W niektórych będziemy musieli za to dodatkowo zapłacić. W innych, standardowa ochrona obowiązuje tylko do kwoty, która może okazać się niewystarczająca do zakupu nowego fotelika. Oto jak niektórzy ubezpieczyciele podchodzą do kwestii fotelików:

 • Allianz – ochrona AC obejmuje wszystkie elementy zamontowane w samochodzie, a więc i fotelik;
 • Axa – aby ubezpieczyć fotelik od uszkodzenia lub zniszczenia, wystarczy posiadać ubezpieczenie AC, natomiast aby ubezpieczyć go na wypadek kradzieży, trzeba wykupić dodatkową polisę;
 • Aviva – w ramach AC można uzyskać do 300 zł za 2 foteliki;
 • Ergo Hestia – wariant all risk AC zapewnia ochronę fotelika, do pozostałych AC można dokupić dodatek Wyposażenie Dodatkowe;
 • Generali – fotelik jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia bagażu;
 • LINK4 – w ramach każdego AC oferowany jest zwrot do 1000 zł za uszkodzony fotelik;
 • Proama – fotelik jest traktowany jako element standardowego wyposażenia samochody i objęty jest pełną ochroną AC.

Szczegółowych warunków ubezpieczenia fotelika i sposobu ubiegania się o odszkodowanie należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC każdego ubezpieczyciela.

PODSUMOWANIE
 • Po każdej kolizji lub wypadku konieczna jest wymiana fotelika samochodowego – nawet tego, na którym nie widać uszkodzeń, może on stracić swoje właściwości i nie zapewniać już dzieciom wystarczającego bezpieczeństwa.
 • Warto sprawdzić, czy producent fotelika nie zapewnia jego darmowej wymiany w ramach gwarancji.
 • Pieniądze na wymianę fotelika można uzyskać z odszkodowania OC sprawcy wypadku.
 • Jeśli do stłuczki doszło z naszej winy, możemy uzyskać odszkodowanie w ramach polisy AC.
 • Nie każdy ubezpieczyciel oferuje ochronę fotelika w ramach AC. Czasami trzeba za to dodatkowo zapłacić. Jeśli zależy nam na możliwości wymiany fotelika po wypadku, powinniśmy starannie wybierać autocasco, zapoznając się ze szczegółami OWU.
Oceń artykuł:
83,75
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Szczerze mówiąc wcześniej nawet nie pomyślałam o ubezpieczeniu fotelika samochodowego. Może warto się nad tym zastanowić.