Czy można przewozić dziecko na motocyklu?

Jesteś zapalonym motocyklistą i chcesz zarazić pasją swoje dziecko? Zastanawiasz się, czy przewożenie pociechy na motocyklu jest zgodne z przepisami? Z pewnością będzie to dla Was niezła przygoda, ale czy narazisz się w ten sposób na mandat? W artykule znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

przewożenie dzieci na motocyklu

Czy przewożenie dziecka na motocyklu jest zgodne z prawem?

Mimo że jazda motocyklem przez wiele osób uważana jest za niebezpieczną, polskie przepisy nie zabraniają przejażdżek jednośladem z dzieckiem. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, o ile kierowca posiada prawo jazdy i stosuje się do przepisów, a motocykl jest przystosowany do jazdy z pasażerem. Nie ulega wątpliwości, że jazda jednośladem jest bardziej ryzykowna niż przejażdżka samochodem, a tym bardziej z dzieckiem. Ważne jest zatem to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i pociechy oraz stosować się do zasad panujących na drodze.

Przeczytaj też: Jakimi pojazdami mogą kierować małoletni?

Co na temat przewożenia dziecka na motocyklu mówią przepisy?

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka na motorze reguluje Prawo o ruchu drogowym. W ustawie nie znajdziesz informacji o ograniczeniu wiekowym dotyczącym przewożenia dziecka na motocyklu. Czyn ten nie jest zabroniony bez względu na wiek pasażera. Dokument mówi natomiast o tym, z jaką prędkością powinieneś się poruszać. 

Z jaką prędkością możesz przewozić dziecko na motocyklu?

Jeśli przewozisz dziecko, które nie ukończyło 7 lat, możesz jechać z prędkością do 40 km/h. W przypadku gdy Twoim pasażerem jest starsza pociecha, obowiązują Cię ogólne przepisy ruchu drogowego:

 • do 50 km/h w obszarze zabudowanym,
 • do 90 km/h w obszarze niezabudowanym,
 • do 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej i na drodze dwujezdniowej składającej się z co najmniej dwóch pasów dla każdego kierunku ruchu,
 • do 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej,
 • do 140 km/h na autostradach.

Prawo o ruchu drogowym mówi także o tym, że zarówno kierowca, jak i pasażer jednośladu, bez względu na wiek, powinni mieć założony kask. Ponadto, mimo że to rozwiązanie wydaje się z pozoru bezpieczne, dziecko nie może siedzieć z przodu. Pasażer zawsze musi zająć miejsce z tyłu jednośladu. Dlaczego? W razie powstania zagrożenia musisz mieć pełną kontrolę nad pojazdem. Siedzące przed Tobą dziecko może Cię rozpraszać, ograniczać Twoje ruchy, a poza tym w chwili wypadku będzie narażone na większe niebezpieczeństwo.

Przeczytaj też: Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy 2024

Jak przewozić dziecko na motocyklu?

Jeśli jedziesz motocyklem z pasażerem, a w szczególności z dzieckiem, jesteś odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo swoje, ale także osób podróżujących z Tobą i innych uczestników ruchu.

Aby jazda motocyklem z dzieckiem była bezpieczna, Twoja pociecha musi:

 • siedzieć z tyłu,
 • mieć kask, kurtkę, buty i rękawice ochronne,
 • dosięgać nogami do podnóżka.
bezpieczne przewożenie dziecka na motocyklu

Jeśli często jeździsz z dzieckiem motocyklem, możesz zaopatrzyć się w specjalne pasy, dzięki którym Twoja pociecha nie spadnie z pojazdu, nawet jeśli nie będzie się trzymać. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także fotelik, który działa na podobnej zasadzie, jak ten mocowany do roweru.

UWAGA!

Mimo że przepisy nie regulują kwestii wieku i wzrostu dziecka dopuszczających go do jazdy na motocyklu w roli pasażera, należy unikać jazdy z małoletnim, który nie sięga nogami do podnóżka. Działanie to jest niebezpieczne i uniemożliwia dziecku stabilną jazdę.

Czy za przewożenie dziecka na motocyklu można dostać mandat?

Przewożenie dziecka na motocyklu nie jest zabronione, więc nie grozi za to żaden mandat. Grzywnę możesz dostać wyłącznie za naruszenie zasad bezpieczeństwa, to znaczy przekroczenie prędkości czy jazdę bez kasku. Ostatnie przewinienie dotyczy także pasażera. Jeśli Ty lub Twoje dziecko będziecie jechać motocyklem bez kasku, grozi Ci mandat w wysokości 100 zł i 5 punktów karnych. Dużo surowszą karę otrzymasz za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Wówczas największa grzywna może Cię wynieść nawet 2500 zł, a w przypadku recydywy – 5000 zł.

Przeczytaj też: Taryfikator mandatów 2024 – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?

O czym pamiętać podczas jazdy motocyklem z dzieckiem?

W punktach poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym jazda motocyklem z małoletnim będzie bezpieczna.

Jeśli planujesz udać się na przejażdżkę motocyklem z dzieckiem:

 • zadbaj o odpowiednio dobraną odzież ochronną i kask dla swojej pociechy,
 • wytłumacz mu, jak zachować się podczas jazdy jednośladem,
 • sprawdź stan techniczny motocykla,
 • pamiętaj o tym, że Twój jednoślad musi być przystosowany do jazdy z pasażerem,
 • pamiętaj o przestrzeganiu przepisów drogowych,
 • jedź spokojnie i nie wykonuj gwałtownych manewrów,
 • na pierwszą jazdę udaj się w spokojną, mało ruchliwą i krótką trasę.
jak się przygotować na wycieczkę motocyklem z dzieckiem

Jeśli często zabierasz swoje dziecko na wspólne przejażdżki motocyklem, zadbaj także o dobre ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego otrzymacie pomoc, gdy dojdzie do awarii lub wypadku.

Przeczytaj też: Kierowcy samochodów a motocykliści – jak dbać o bezpieczeństwo na drodze?

Jazda motocyklem z dzieckiem a ubezpieczenie komunikacyjne

Jeżeli jesteś właścicielem motocykla, wiesz, że objęcie pojazdu ubezpieczeniem OC to Twój obowiązek. Poza ochroną, która jest wymagana przez prawo, możesz kupić także polisę dobrowolną, np. AC, NNW czy assistance. Dodatkowa ochrona przyda Ci się w nieprzewidzianych sytuacjach drogowych, a w szczególności gdy podróżujesz z dzieckiem.

Dzięki autocasco nie będziesz musiał martwić się opłatami związanymi z naprawą zniszczonego motocykla. Ubezpieczyciel zajmie się jego odbudową lub wypłaci Ci należne odszkodowanie, gdy spowodujesz wypadek, do zniszczeń dojdzie przez działanie sił przyrody czy nieznanego sprawcę. Ochrona obejmuje także kradzież motocykla.

W ramach NNW Ty i Twój pasażer możecie liczyć na odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Z kolei w przypadku Waszej śmierci świadczenie otrzymają osoby wskazane w umowie.

Assistance stanowi z kolei ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, takich jak awaria, wypadek i kradzież. Ubezpieczyciel zapewni Ci holowanie, pojazd zastępczy, naprawę na miejscu zdarzenia czy pomoc serwisową.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla motocykla?

Ceny ochrony dla jednośladu sprawdzimy na przykładzie 32-letniego Oskara, który posiada motocykl marki Honda CB 125 F z 2018 roku o pojemności 125 cm³. Właściciel ma prawo jazdy od 10 lat, mieszka w Końskich i posiada 10-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
UNIQA OC + assistance133 zł
Beesafe OC143,52 zł
BeesafeOC + NNW173,52 zł
UNIQAOC + NNW + assistance192 zł
BeesafeOC + AC + assistance652,52 zł
WienerOC + AC + NNW + assistance901 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [kwiecień 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę z dzieckiem na motocyklu

Czy jazda motocyklem z dzieckiem jest zgodna z prawem?
Co na temat jazdy motocyklem z dzieckiem mówią przepisy?
W jaki sposób bezpiecznie przewozić dziecko na motocyklu?
PODSUMOWANIE
 • Przepisy dotyczące przewożenia dzieci motocyklem reguluje Prawo o ruchu drogowym.
 • Kierowca jadący motocyklem z dzieckiem, które nie ukończyło 7. roku życia, może jechać z prędkością do 40 km/h.
 • Kierowcę jadącego motocyklem z dzieckiem, które ma co najmniej 7 lat, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
 • Za jazdę bez kasku kierowca naraża się na mandat w wysokości 100 zł i 5 punktów karnych. Dotyczy to także pasażera jednośladu.
 • Podczas jazdy motocyklem dziecko musi mieć kask i specjalną odzież ochronną. Jednoślad powinien być przystosowany do jazdy w dwie osoby, a małoletni musi sięgać nogami do podnóżka.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC