Opłaty drogowe w Chorwacji 2024 – czy obowiązują winiety?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Dzieląca obydwa kraje stosunkowo niewielka odległość sprawia jednocześnie, że wielu naszych rodaków decyduje się wybrać na wczasy nad Adriatykiem własnym środkiem transportu. Taka podróż wiąże się jednak z różnego rodzaju kosztami – od zakupu benzyny, przez ubezpieczenie, po winiety. W tym artykule zajmiemy się opłatami drogowymi w Chorwacji i sprawdzimy, ile będzie kosztować kierowcę trasa przez ten kraj.

winiety chorwacja

Chorwacja samochodem – czy opłaca się jechać własnym autem?

Prawie 17 godzin – tyle średnio zajmuje podróż samochodem z Warszawy do Dubrownika. Dużo, jednak pamiętajmy, że ten jest najbardziej oddalonym z naszej perspektywy punktem na chorwackim wybrzeżu. Przykładowo, trasa do Zadaru jest już o kilka godzin krótsza, z kolei do Zagrzebia dotrzemy ze stolicy Polski w niespełna 11 godzin. Jeśli natomiast wyruszamy z południa kraju, nasza podróż może się skrócić nawet do kilku godzin. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców decyduje się na jej odbycie.

Jakie są plusy podróżowania własnym samochodem do Chorwacji?

 • Masz pełną swobodę – nie musisz trzymać się godzin odjazdów czy odlotów, sam układasz swoją trasę i planujesz postoje.
 • Możesz zabrać tyle bagażu, ile zmieścisz do auta – istotne zwłaszcza przy podróżowaniu całą rodziną.
 • Czekają Cię atrakcje po drodze – trasa na Chorwację może prowadzić m.in. przez Czechy, Austrię czy Węgry, więc można zaliczyć po drodze dodatkowe ciekawe miejsca.
 • Pojedziesz bardzo malowniczą trasą – w samej Chorwacji droga wzdłuż wybrzeża prowadzi pomiędzy morzem a majestatycznymi górami, niezapomniane widoki gwarantowane.
 • Możesz liczyć na dobrej jakości drogi – przez większość czasu trasa będzie prowadzić dobrze utrzymanymi autostradami i drogami ekspresowymi.
 • Brak kontroli na granicy – zarówno Chorwacja, jak i wszystkie mijane po drodze kraje należą do strefy Schengen.
CZY WIESZ, ŻE …

Zarówno na trasie, jak i w samej Chorwacji nie będziesz potrzebować Zielonej Karty – wystarczy polska polisa ubezpieczenia OC. Od pewnego czasu dotyczy to także sąsiadującej z Chorwacją Bośni i Hercegowiny, której granicę przekracza się na trasie do Dubrownika.

Którędy najlepiej jechać do Chorwacji?

Wybierając się samochodem na wakacje w Chorwacji, można wybrać kilka alternatywnych tras przejazdu. Planując podróż, weźmy pod uwagę przede wszystkim punkt startowy, ale też nasze potrzeby – zależnie od nich możemy wybrać m.in. trasę najkrótszą, najbardziej komfortową lub uwzględniającą różne ciekawe miejsca po drodze.

Kierując się właśnie takimi wytycznymi, wyznaczyliśmy trzy alternatywne trasy z Polski do Chorwacji (Zagrzeb). Uwaga: w planowaniu tras nie uwzględniliśmy drogi z miejsca zamieszkania w kraju do granicy.

Trasa nr 1

 • Dystans: 685 km.
 • Czas: 7 godzin i 10 minut.
 • Przez: Czechy, Austria, Słowenia.

Trasa wcale nie najkrótsza, za to najszybsza, bo prowadząca najbardziej komfortowymi drogami. Granicę polsko-czeską przekraczamy w Gorzyczkach. Następnie jedziemy czeskimi autostradami, mijając Ostrawę, Ołomuniec i Brno, z którego kierujemy się do granicy z Austrią. Tam autostradą A5 kierujemy się do Wiednia, następnie A2 do Grazu i A9 do granicy ze Słowenią. Mijając Maribor, dostaniemy się autostradami A1 i A4 do przejścia granicznego z Chorwacją w Gruškovje, skąd autostradą A2 dojedziemy do Zagrzebia.

trasa 1 polska chorwacja

Trasa nr 2

 • Dystans: 632 km.
 • Czas: 7 godzin i 14 minut.
 • Przez: Czechy, Słowacja, Węgry.

Trasa najkrótsza, ale prowadząca gorszymi drogami, za to omijająca Słowenię i jej drogie winiety. Granicę polsko-czeską przekraczamy w Cieszynie, skąd droga ekspresowa zaprowadzi nas do granicy czesko-słowackiej z przejściem w miejscowości Mosty koło Jabłonkowa. Na Słowacji musimy dojechać do Żyliny, skąd autostrada zaprowadzi nas przez Trenczyn i Trnawę do Bratysławy, za którą wjedziemy na Węgry. Tam przejedziemy drogą M86 przez Szombathely i stamtąd do przejścia granicznego z Chorwacją w Letenye, skąd prowadzi autostrada A4 do Zagrzebia.

grafika

Trasa nr 3

 • Dystans: 735 km.
 • Czas: 8 godzin i 10 minut.
 • Przez: Słowacja, Węgry.

Trasa najdłuższa i najmniej komfortowa, za to najbardziej ekonomiczna, jeśli chodzi o opłaty drogowe, ponieważ prowadzi tylko przez dwa kraje. Granicę polsko-słowacką przekraczamy w Barwinku, skąd kierujemy się na Preszów i Koszyce, oraz dalej w kierunku przejścia granicznego z Węgrami w miejscowości Milhost. Stamtąd jedziemy drogą M30 w stronę Miszkolca i dalej M3 na Budapeszt. Stolicę Węgier można ominąć obwodnicą, a z niej trasą M7 wzdłuż Balatonu, koło Szekesfehervaru i Nagykanizsy dojedziemy do znanego już przejścia w Letenye. Stamtąd zostaje przejazd autostradą A4 do Zagrzebia.

trasa 3 polska chorwacja

Winiety na trasie do Chorwacji – ile zapłacisz za przejazd?

Niezależnie od tego, jaką ostatecznie trasę do Chorwacji wybierzesz, musisz szykować się na opłaty po drodze. Tak się składa, że w każdym z krajów, przez które potencjalnie będziesz przejeżdżać – czyli w Czechach, Austrii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech – obowiązuje system opłat drogowych w postaci winiet. Na czym on polega?

Winieta to nic innego, jak dowód wniesienia opłaty za przejazd płatnymi drogami w danym państwie. Przez wiele lat winiety obowiązywały w wersji fizycznej jako nalepki, które po zakupie naklejało się na przednią szybę samochodu. Dziś już większość krajów odeszło od tego systemu, stawiając na tzw. e-winiety, czyli winiety elektroniczne. Te można nabyć np. online, a system sam rozpoznaje, czy za dany pojazd wniesiono opłatę na podstawie numeru rejestracyjnego.

Ceny i rodzaje winiet w poszczególnych krajach są różne. Zależnie od tego, gdzie jesteś, będziesz mógł kupić winietę np. tylko na 1 dzień lub na 1 tydzień. W tabeli zabraliśmy aktualne koszty zakupu różnych rodzajów winiet dla samochodów osobowych w Czechach, Austrii, Słowenii, Słowacji i na Węgrzech.

KrajCena winiety na 1 dzieńCena winiety na 10 dniCena winiety na miesiącCena winiety na rok
Austria8,60 EUR (37 zł)5150 HUF (57 zł)28,90 EUR (125 zł)*96,40 EUR (415 zł)
Czechy200 CZK (34 zł)270 CZK (47 zł)430 CZK (74 zł)2300 CZK (397 zł)
Słowacja12 EUR (52 zł)17 EUR (73 zł)60 EUR (258 zł)
Słowenia16 EUR (69 zł)32 EUR (138 zł)117,50 EUR (508 zł)
Węgry5150 HUF (57 zł)6400 HUF (71 zł)10 360 HUF (114 zł)57 620 HUF (637 zł)
Ceny w złotówkach podano w przybliżeniu. Dane aktualne na dzień 23.04.2024. *winieta na 2 miesiące

Ekspert Mubi radzi:

Winiety do poszczególnych krajów warto kupić online jeszcze przed planowaną podróżą. W serwisie internetowym zajmującym się ich sprzedażą podaje się wówczas kraj rejestracji samochodu, jego numer rejestracyjny oraz dzień, w którym ma zacząć obowiązywać winieta. Winiety można nabyć w oficjalnych serwisach krajowych (np. węgierskim nemzetiutdij.hu lub czeskim edalnice.cz) lub na polskich stronach – ich ceny są wówczas nieco wyższe, ponieważ trzeba doliczyć koszt przewalutowania i pośrednictwa.

Autostrady w Chorwacji – czy są płatne?

Wiemy już, że wybierając się do Chorwacji samochodem, zapłacisz za przejazd drogami w krajach, które odwiedzisz po drodze. A co z samą Chorwacją? Czy tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe też są płatne?

Mimo że na terytorium Chorwacji nie obowiązują winiety, chorwackie autostrady są płatne. Działa na nich po prostu inny system płatności, który nie będzie obcy dla kierowców z Polski – chodzi bowiem o dobrze nam znane płatności na bramkach. Ułatwia to sprawę o tyle, że przed wjazdem do Chorwacji nie trzeba pamiętać o żadnych opłatach. Te poniesiemy dopiero przy zjeździe z autostrady, a ich wysokość będzie zależeć od przebytej trasy.

A że będziemy musieli zapłacić to niemal pewne, o ile chcemy podróżować przez Chorwację w sposób szybki i komfortowy. To bowiem umożliwiają jedynie autostrady, których sieć, choć nie jest bardzo gęsta, łączy najistotniejsze z punktu widzenia turystów miejsca w tym kraju, na czele z trasą prowadzącą wzdłuż dalmatyńskiego wybrzeża. Ominięcie jej jest wprawdzie możliwe, ale czy warto tak komplikować sobie życie? Z pewnością nie.

CZY WIESZ, ŻE …

W sumie w Chorwacji jest 11 autostrad, których łączna długość wynosi aktualnie ponad 1300 km.

TrasaPrzebieg trasyDługość trasy
A1Zagrzeb – Dubrownik*484 km
A2Zagrzeb – Macelj (granica ze Słowenią)61 km
A3Bregana (granica ze Słowenią) – Lipovac (granica z Serbią)305 km
A4Zagrzeb – Goričan (granica z Węgrami)98 km
A5Branjin Vrh (granica z Węgrami) – Svilaj (granica z Bośnią i Hercegowiną)83 km
A6Bosiljevo – Rijeka82 km
A7Rupa (granica ze Słowenią) – Žuta Lokva*49 km
A8Kanfanar – Rijeka64 km
A9Kaštel (granica ze Słowenią) – Pula77 km
A10Granica z Bośnią i Hercegowiną – Ploče9 km
A11Zagrzeb – Sisak*42 km
Źródło: https://hr.wikipedia.org/wiki/Autoceste_u_Hrvatskoj.
*trasa niedokończona

Autostrady w Chorwacji – mapa

grafika

Źródło: https://hr.wikipedia.org/wiki/Autoceste_u_Hrvatskoj.

Opłaty za autostrady w Chorwacji – porównanie kosztów

Wiemy już, że przejazd autostradami w Chorwacji jest płatny, a ile dokładnie będzie to kosztować? W przeciwieństwie do systemu winiet, opłaty ponoszone na bramkach mogą się różnić dla poszczególnych kierowców. Wszystko zależy bowiem od tego, jak długą trasę pokonają. Wjeżdżając na autostradę, trzeba zatrzymać się na bramce i pobrać bilet, który otwiera szlaban – przy zjeździe z trasy na podstawie tego właśnie biletu kasjer pobierze od nas odpowiednią opłatę.

CZY WIESZ, ŻE …

Na chorwackich autostradach działa system ETC (Electronic toll collection), który jest odpowiednikiem polskiego systemu e-TOLL, jednak dostępnym dla użytkowników każdej kategorii pojazdów. Polega on na tym, że opłaty za przejazd autostradami są pobierane automatycznie za pomocą urządzenia ETC (można je kupić w wybranych punktach, m.in. przy niektórych bramkach, koszt: 15 euro), które umieszcza się na szybie pojazdu. Urządzenie można doładować np. online, a używający go kierowcy mają 21,74% zniżki za przejazd oraz mogą korzystać ze specjalnie wyznaczonych bramek na autostradach.

Oczywiście koszt przejazdu chorwackimi autostradami można poznać wcześniej. W pierwszej kolejności należy ustalić, do jakiej kategorii zalicza się nasz pojazd. Wyróżniamy:

 • kategorię IA obejmującą motocykle,
 • kategorię I obejmującą samochody z dwiema osiami i max. 1,90 m wysokości,
 • kategorię II obejmującą  samochody z dwiema osiami powyżej 1,90 m wysokości i masą do 3,5 t, oraz samochody z dwiema osiami do 1,90 m wysokości z przyczepą,
 • kategorię III obejmującą samochody z dwiema lub trzema osiami i masą do 3,5 t, samochody z dwiema osiami, masą do 3,5 t i z jednoosiową przyczepą, oraz samochody z dwiema osiami powyżej 1,90 m wysokości z przyczepą,
 • kategorię IV obejmującą samochody z czterema lub więcej osiami i masą powyżej 3,5 t, samochody z dwiema osiami i masą powyżej 3,5 t z dwu- lub trzyosiową przyczepą, oraz samochody z trzema osiami i masą powyżej 3,5 t z przyczepą.
grafika

Źródło: https://www.hac.hr/en/toll/toll-rates.

Mając to ustalone, należy przejść na stronę https://www.hac.hr/en/toll/toll-rates, gdzie po lewej stronie można wybrać interesującą nas autostradę. Po kliknięciu w nią wybieramy bramkę, na której wjeżdżamy na autostradę, po czym wyświetlają nam się koszty przejazdu nią aż do bramki, na której zjedziemy z trasy.

UWAGA!

Autostradą A2 od granicy ze Słowenią, oraz autostradami A8 i A9 na półwyspie Istria zarządzają inni operatorzy niż w przypadku pozostałych płatnych dróg w Chorwacji. Ceny przejazdów znajdziesz na stronach: https://www.azm.hr/ i https://bina-istra.com/en/.

Jakie są przykładowe koszty przejazdu chorwackimi autostradami na popularnych trasach? Sprawdźmy to, porównując je na wybranych odcinkach. Wybraliśmy te leżące na trasach prowadzących:

 • od granicy z Węgrami do Dubrownika (Goričan – Sveta Helena i Zagreb  – Vrgorac),
 • od granicy ze Słowenią do Dubrownika (Trakošćan – Zaprešić i Zagreb  – Vrgorac),
 • od granicy z Węgrami do Splitu (Goričan – Sveta Helena i Zagreb – Dugopolje),
 • od granicy ze Słowenią do Splitu (Trakošćan – Zaprešić i Zagreb – Dugopolje),
 • od granicy z Węgrami do Zadaru (Goričan – Sveta Helena i Zagreb – Zadar zapad),
 • od granicy ze Słowenią do Zadaru (Trakošćan – Zaprešić i Zagreb – Zadar zapad),
 • wzdłuż półwyspu Istria (Umag – Pula).
Trasa Kategoria IA Kategoria I Kategoria II Kategoria III Kategoria IV
Goričan – Sveta Helena (A4) 3,40 EUR (15 zł) 5,80 EUR (25 zł) 8,60 EUR (37 zł) 13,00 EUR (56 zł) 19,10 EUR (82 zł)
Zagreb – Vrgorac (A1) 17,70 EUR (76 zł) 29,60 EUR (128 zł) 46,00 EUR (198 zł) 67,60 EUR (291 zł) 102,30 EUR (441 zł)
Trakošćan – Zaprešić (A2) 3,80 EUR (16 zł) 6,40 EUR (28 zł) 9,60 EUR (41 zł) 14,60 EUR (63 zł) 28,50 EUR (123 zł)
Zagreb – Dugopolje (A1) 14,40 EUR (62 zł) 24,00 EUR (103 zł) 37,60 EUR (162 zł) 55,20 EUR (238 zł) 83,70 EUR (361 zł)
Zagreb – Zadar zapad (A1) 9,80 EUR (42 zł) 16,00 EUR (69 zł) 25,60 EUR (110 zł) 37,00 EUR (159 zł) 57,30 EUR (247 zł)
Umag – Pula (A9) 3,70 EUR (16 zł) 6,20 EUR (27 zł) 9,40 EUR (41 zł) 18,10 EUR (78 zł) 30,20 EUR (130 zł)
Źródła: https://www.hac.hr/en/toll/toll-rates, https://www.azm.hr/, https://bina-istra.com/. Ceny w złotówkach podano w przybliżeniu.
Przykład

Maciej wraz z rodziną planuje wybrać się na wakacje samochodem z Warszawy do Zadaru. Zastanawia się, czy wybrać trasę prowadzącą przez Czechy, Austrię i Słowenię, czy może jednak jechać przez Słowację i Węgry. Postanowił sprawdzić, ile wyniosą go opłaty drogowe na każdej z tych tras. Zgodnie z jego obliczeniami okazało się, że korzystniejsza pod względem finansowym będzie ta druga trasa, mimo że jest ona o ok. 2 godziny dłuższa – opłaty drogowe wyniosą na niej 203 zł, czyli o ok. 40 zł mniej niż na alternatywnej trasie.

Ubezpieczenie samochodu do Chorwacji – co warto kupić?

Gdyby winiety i bramki na autostradach były jedynymi niespodziankami, z jakimi mogą się zetknąć kierowcy podróżujący do Chorwacji, ich życie byłoby z pewnością znacznie prostsze. Niestety, los bywa złośliwy i często zwłaszcza podczas długich tras potrafią przydarzyć się różnego rodzaju nieszczęścia – od uniemożliwiających dalszą jazdę awarii począwszy, a skończywszy na mniej czy bardziej groźnych stłuczkach. Przewidzieć i uniknąć ich nie sposób, jednak można się zabezpieczyć na ich wypadek, kupując wcześniej odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Odpowiednie, czyli jakie?

Zacząć trzeba oczywiście od obowiązkowego OC – to musimy mieć bez względu na to, czy jeździmy po Polsce, czy wyjeżdżamy za granicę. Na nim się jednak nie kończy i to właśnie dodatkowe ubezpieczenie może okazać się szczególnie przydatne podczas dalekich wyjazdów. Mowa o ubezpieczeniu AC, które chroni nasz własny samochód w razie wypadku, kolizji lub kradzieży, a także ubezpieczeniu assistance zapewniającym kierowcy m.in.:

 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • pomoc techniczną,
 • holowania auta,
 • wynajęcie pojazdu zastępczego,
 • pomoc prawnika i tłumacza,
 • organizację noclegu po wypadku lub awarii,
 • opiekę medyczną,
 • organizację transportu powrotnego do kraju,
 • dostęp do całodobowej infolinii.

Ile kosztuje tego rodzaju ochrona? Wbrew pozorom, nie musi to być wcale drogi wydatek, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenie w pakiecie, korzystając z kalkulatora OC AC na mubi.pl. Porównując ceny ubezpieczeń, możesz nie tylko zaoszczędzić, ale też wybrać ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, uwzględniając np. planowane przez Ciebie w najbliższym roku zagraniczne wyjazdy.

Sprawdźmy, ile wyniesie koszt ubezpieczenia dla 33-letniego kierowcy ze Stalowej Woli, który jeździ 9-letnią Skodą Octavią (benzyna, 1395 cm3), ma prawo jazdy od 2011 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody. Zależy mu na pakiecie ubezpieczeń z assistance za granicą, ponieważ w najbliższe wakacje planuje wraz z żoną i 6-letnim synem podróż do Chorwacji.

Towarzystwo ubezpieczeniowePakiet ubezpieczeńWarunki assistanceCena polisy
TrastiOC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu.
473 zł
BeesafeOC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
777 zł
LINK4OC + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 500 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
846 zł
TrastiOC + AC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1095 zł
BeesafeOC + AC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1377 zł
LINK4OC + AC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 500 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1406 zł
mtu24.pl OC + AC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 500 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1626 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (23.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o opłaty drogowe w Chorwacji

Czy w Chorwacji obowiązują winiety?
Ile kosztują winiety na drodze do Chorwacji?
Jak zapłacić za autostrady w Chorwacji?
Ile kosztują autostrady w Chorwacji?
PODSUMOWANIE
 • Autostrady w Chorwacji są płatne.
 • W Chorwacji opłat za autostrady dokonuje się na bramkach. Nie obowiązują winiety.
 • Wysokość opłaty za przejazd autostradą w Chorwacji zależy od kategorii pojazdu.
 • Opłata za przejazd chorwackimi autostradami jest tym wyższa, im dłuższy odcinek przejechaliśmy.
 • Zakup winiety będzie konieczny na trasie do Chorwacji – obowiązują one m.in. w Czechach, Austrii, Słowenii czy na Węgrzech.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC