Czy warto kupić sedana? Co charakteryzuje ten rodzaj nadwozia samochodu?

Dla jednych to już przeżytek, który stoi na straconej pozycji w starciu z SUV-em, dla innych w dalszym ciągu synonim samochodowej elegancji, z którym nic nie może się równać. Choć w ostatnich latach sedany straciły na znaczeniu na rzecz innych typów nadwozia, ich charakterystyczne sylwetki wciąż przyciągają wzrok. Sprawdźmy, czym sedany kuszą kierowców i czy warto w nie zainwestować.

sedan

Nie tylko sedan – jakie są inne rodzaje nadwozia?

Zanim zaczniemy się bliżej przyglądać sedanowi, warto nadmienić, że jest to tylko jeden z kilku rodzajów nadwozia samochodowego. Obecnie do jego najpopularniejszych typów należą:

 • sedan – nadwozie charakteryzujące się trzema bryłami z wyraźnie oddzieloną częścią bagażową,
 • kombi – nadwozie charakteryzujące się dużą przestrzenią bagażową w dwubryłowej konstrukcji,
 • hatchback – krótsze od kombi nadwozie z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu, które umożliwiają dostęp do części bagażowej i pasażerskiej,
 • SUV – podwyższone nadwozie łączące pakowność samochodu klasy średniej i terenowe zdolności,
 • liftback – nadwozie łączące cechy sedana i hatchbacka,
 • coupé – sportowe nadwozie z jedną parą drzwi i ograniczonym miejscem z tyłu,
 • van – nadwozie złożone z jednej lub dwóch brył o przeznaczeniu pasażerskim lub towarowym.
CZY WIESZ, ŻE …

Od kilku lat obserwuje się malejący popyt na samochody typu sedan na rynku pierwotnym, które zastępują SUV-y i crossovery. Według danych ACEA w 2023 roku stanowiły one blisko połowę rynku nowych samochodów osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej. Rośnie z kolei sprzedaż sedanów z drugiej ręki.

Samochody typu sedan – wady i zalety

Klasyka i elegancja – tymi dwoma słowami najczęściej opisuje się samochody z nadwoziem typu sedan i nic w tym dziwnego. Ten wciąż popularny, a jeszcze do końca ubiegłego wieku dominujący na drogach typ nadwozia, charakteryzuje się zgrabną, opływową sylwetką, która czyni z niego wprost idealną limuzynę. Co jeszcze wyróżnia sedany?

 • Elegancki kształt,
 • komfortowe wnętrze,
 • trójbryłowa konstrukcja (przestrzeń silnikowa, kabina pasażerska, bagażnik),
 • duży i oddzielony od szyby bagażnik,
 • ograniczony otwór załadunkowy bagażnika,
 • czworo drzwi,
 • spora długość.
CIEKAWOSTKA

Samochody typu sedan są określane różnie w zależności od języka. W brytyjskim angielskim nazywa się je saloon, po francusku – berline, a w języku hiszpańskim, portugalskim i włoskim – berlina.

Wszystko to cechy, które sprawiają, że większość aut z segmentu premium to właśnie sedany. Ale to nie tak, że nie występują inne modele. Wręcz przeciwnie, samochody z wydzielonym bagażnikiem są nadal dostępne w niemal każdej klasie, a ich szeroki wybór na rynku wtórnym sprawia, że nietrudno o znalezienie dobrego modelu w niezłej cenie. A na tym zalety sedana się nie kończą.

Nadwozie typu sedan – zalety

 1. Komfort prowadzenia – sedany to auta przeznaczone przede wszystkim na dłuższe trasy, podczas których zapewniają kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem i łatwo pokonują zakręty, a dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości są łatwe w prowadzeniu i dobrze trzymają się drogi.
 2. Funkcjonalność – choć jest lepszy na długich trasach, sedan jak najbardziej sprawdzi się też w mieście, gdzie przyda się m.in. sporej pojemności bagażnik.
 3. Bezpieczeństwo – sedany są uznawane za bezpieczne samochody ze względu na dużą strefę zgniotu z przodu i z tyłu.
 4. Oddzielony bagażnik – dzięki niemu kabina pasażerska nie nagrzewa się i nie wyziębia od części bagażowej.
 5. Wygląd – jeśli zależy Ci na odpowiedniej prezencji, nie znajdziesz bardziej reprezentatywnego nadwozia, co też sprawia, że sedany to często auta firmowe.

Nadwozie typu sedan – wady

 1. Cena – kupno nowego sedana wiąże się najczęściej z większym wydatkiem niż w przypadku miejskiego czy kompaktowego hatchbacka.
 2. Zwrotność – zwłaszcza w mieście kształt sedana może utrudniać zarówno parkowanie, jak i manewrowanie w ciasnych ulicach.
 3. Ładowność bagażnika – choć ma sporą pojemność, ograniczony otwór bagażowy i nieduża wysokość mogą utrudnić lub uniemożliwić spakowanie większych przedmiotów.
 4. Koszty utrzymania – rosną w zależności od segmentu, w przypadku luksusowych limuzyn będąc już naprawdę wysokie.
zalety i wady sedana
CZY WIESZ, ŻE …

Nie wszystkie sedany oferują możliwość składania tylnej kanapy pojazdu, co pozwala zwiększyć funkcjonalność bagażnika. W niektórych autach z tym rodzajem nadwozia jest to opcja wymagająca dodatkowej opłaty lub całkiem niedostępna.

Najpopularniejsze sedany – którymi autami warto się zainteresować?

Jeśli nie dołączyłeś do większości współczesnych kierowców, którzy masowo rzucają się na SUV-y i crossovery, możesz być spokojny o to, że w przypadku sedanów wyboru Ci nie zabraknie. Co więcej, nie musisz posiadać w tym celu bardzo głębokiego portfela – znalezienie na rynku wtórnym auta tego rodzaju w rozsądnej cenie i dobrym stanie jest jak najbardziej możliwe. Jakimi modelami szczególnie warto się zainteresować?

 • Ford Focus (cena na rynku wtórnym od 6000 zł*) – kompaktowy sedan o sporym bagażniku, dostępny w wielu wersjach, często z bogatym wyposażeniem.
 • Saab 9-3 (od 7000 zł) – sedan z charakterystyczną trzyczęściową maskownicą i indywidualnym, choć nieco ciasnym wnętrzem ze stacyjką na kluczyk między fotelami.
 • BMW Seria 3 (od 8000 zł) – sedan klasy średniej o dobrych właściwościach jezdnych, ergonomicznym kokpicie i ładnej stylistyce, dostępny w różnych wersjach, w tym z napędem na cztery koła.
 • Volkswagen Passat (od 8000 zł) – funkcjonalny i dostępny w ogromnej liczbie wariantów i egzemplarzy, aczkolwiek stan wielu pozostawia dużo do życzenia, dlatego trzeba uważać.
 • Mazda 6 (od 8500 zł) – średniej klasy sedan cechujący się niezawodnością i dobrym prowadzeniem, dużo miejsca w kabinie, napęd tylko przedni.
 • Opel Insignia (od 10 000 zł) – wygodny, dynamiczny i intuicyjny w obsłudze, z dobrym stosunkiem jakości do ceny, dostępny w wielu wersjach wyposażeniowych.
 • Audi A6 (od 11 000 zł) – sedan ze sportowym zacięciem, gwarantujący komfortową i dynamiczną jazdę, występujący w wielu wersjach silnikowych i wyposażeniowych, uwaga na wysokie koszty napraw.
 • Toyota Corolla (od 13 500 zł) – bardzo pojemny jak na sedan bagażnik, ale też przeciętna wielkość wnętrza, niska awaryjność, dostępne wiele modeli pofirmowych.
 • Lexus IS (od 14 500 zł) – oryginalnie wyglądający i wykonany z dobrej jakości materiałów, bogato wyposażony nawet w podstawowej wersji, świetny do prowadzenia i dynamiczny, ale nie ma rozkładanej tylnej kanapy.
 • Mercedes-Benz Klasa C (od 16 000 zł) – samochód klasy średniej z przestronnym i dobrze wykonanym wnętrzem, świetnie się trzyma i jest znany z niezawodności.

*ceny za portalem otomoto.pl (15.01.2024)

Ubezpieczenie sedana – od czego zależy cena OC?

Od niespełna 650 zł do prawie 940 zł kosztowało średnio ubezpieczenie OC popularnych sedanów na Mubi w grudniu 2023 roku. Skąd biorą się takie różnice? Trzeba pamiętać, że wysokość składki ubezpieczeniowej jest dla danego kierowcy wyliczana indywidualnie i zależy od szeregu czynników, poczynając od jego cech indywidualnych (m.in. wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny), a kończąc na parametrach samochodu (m.in. marka, model, pojemność silnika). Stąd różni posiadacze takich samych pojazdów mogą uzyskać skrajnie różne wyniki.

A czy rodzaj nadwozia ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Jest to jeden z parametrów samochodu, które są brane pod uwagę przy kalkulacji, ale nie ma on decydującego znaczenia. O wiele bardziej istotne jest choćby doświadczenie kierowców na drodze, co widać doskonale w poniższej tabeli. Wysoka średnia dla samochodów marki BMW wynika  z tego, że są one często używane przez młodych kierowców, którzy z uwagi na niewielkie doświadczenie i skłonność do brawury są traktowani przez ubezpieczycieli jako klienci podwyższonego ryzyka.

SamochódŚrednia cena OCNajniższa cena OC
Toyota Corolla642 zł202 zł
Ford Focus705 zł295 zł
Volkswagen Passat707 zł170 zł
Opel Insignia726 zł314 zł
Mazda 6770 zł316 zł
Saab 9-3783 zł333 zł
Audi A6794 zł295 zł
Mercedes-Benz Klasa C795 zł279 zł
Lexus IS924 zł332 zł
BMW Seria 3939 zł170 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Warto jednak zauważyć, że w każdym z uwzględnionych przypadków byli kierowcy, którzy znajdowali ubezpieczenie w cenie nawet kilkukrotnie niższej od średniej. Skorzystaj z kalkulatora OC AC Mubi i sprawdź, czy Ty również może tanio ubezpieczyć swojego sedana!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody typu sedan

Czy warto jeszcze kupić sedana?
Co lepsze – sedan czy SUV?
Czy sedan nadaje się do jazdy po mieście?
PODSUMOWANIE
 • Sedan to rodzaj nadwozia samochodowego cechujący się trójbryłową konstrukcją z wydzielonymi przestrzeniami silnikowymi i bagażowymi, oraz kabiną pasażerską.
 • Sedany cechuje elegancki wygląd i komfortowe wnętrze.
 • Sedany nadają się zarówno do jazdy miejskiej, jak i w dłuższe trasy, ale lepiej spisują się na tych drugich.
 • Do zalet sedanów należą komfort prowadzenia, funkcjonalność i bezpieczeństwo, a wśród wad można wymienić wysokie ceny nowych modeli i niewielką ładowność bagażnika.
 • Nowe sedany są dziś mniej popularne do SUV-ów i hatchbacków, za to jest ich szeroki wybór na rynku wtórnym.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC