Samochód z nadwoziem typu hatchback – popularne modele, zalety i średnie ceny OC

Konstrukcję nadwozia typu hatchback stosuje się w samochodach miejskich segmentu A i B, a także niektórych wersjach aut kompaktowych. Ich cechą charakterystyczną jest ścięty tył z drzwiami otwieranymi razem z szybą, co ułatwia dostęp do przestrzeni bagażowej. Czym różni się hatchback od kombi, sedana i liftbacka? Które modele aut to hatchbacki? Ile kosztuje ich ubezpieczenie? To tylko część pytań, na które odpowiadamy!

hatchbacki

Samochód z nadwoziem typu hatchback – jak wygląda?

Hatchback jest rodzajem nadwozia samochodowego, które charakteryzuje się dwubryłową konstrukcją. Oznacza to, że patrząc na auto z boku, zauważymy wyróżniające się dwie części. Pierwszą z nich to przedział silnikowy, a druga to połączona część osobowa z bagażową.

Samochody z nadwoziem typu hatchback mają trzy lub pięć drzwi – parę lub dwie bocznych i jedne tylne. To właśnie od nazwy drzwi bagażnika wzięła się ich nazwa, ponieważ w języku angielski “hatch” oznacza klapę bagażnika, a “back” tył. Terminu hatchback zaczęto używać w latach 70. XX wieku, mimo że auta o takiej konstrukcji pojawiały się już od lat 30. XX wieku.

Hatchbacki są autami kompaktowymi, które ze względu na niewielkie rozmiary, a jednocześnie dużą funkcjonalność świetnie nadają się do jazdy po mieście. Duże drzwi bagażnika otwierane do góry razem z szybą ułatwiają pakowanie bagaży. 

Hatchback a kombi, sedan i liftback – jakie są różnice?

Producenci samochodów oferują modele z różnymi typami nadwozia. Z pewnością nie pomylimy kabrioletu z kombi czy SUV-em. Ale czy różnice między hatchbackiem a kombi lub liftbackiem są takie oczywiste?

Hatchback a kombi

Oba typy nadwozia są dwubryłowe, w których część osobowa i bagażowa stanowi jedną bryłę. W porównaniu z samochodami typu kombi hatchbacki są krótsze i mają mniejszą przestrzeń bagażową. W nadwoziu kombi często oprócz słupków A, B i C znajduje się także słupek D oraz dodatkowa para bocznych okien. Natomiast w hatchbackach są standardowe 3 słupki, a po bokach dwie pary okien.

Kombi są dużo większymi autami rodzinnymi, które mają sporą przestrzeń bagażową. Natomiast hatchbacki to mniejsze samochody miejskie, którymi łatwiej się manewruje i parkuje na ulicach oraz przy zatłoczonych sklepach – świetnie nadają się jako auta, którymi jeździ się na zakupy.

Hatchback a sedan

Przy porównaniu tych dwóch typów nadwozia od razu widać różnicę. Sedany są autami trzybryłowymi, w których część osobowa jest oddzielona od przedziału bagażowego. W sedanach pasażerowie mają więcej miejsca, więc auta tego typu lepiej nadają się na dalsze podróże, zwłaszcza że często mają także mocniejsze silniki i bardziej aerodynamiczną konstrukcję.

W sedanach klapa bagażnika nie otwiera się z szybą, a sama. Dodatkowo z przedziału pasażerskiego nie ma dostępu do części bagażowej. Sedany to przeważnie auta klasy średniej lub wyższej – są oczywiście wyjątki jak Dacia Logan czy Fiat Linea. Natomiast hatchbacki to małe samochody miejskie i kompakty. 

Hatchback a liftback

Nadwozie typu liftback jest konstrukcją pomiędzy hatchbackiem a sedanem. Wyróżnia go pochylona tylna szyba jak w sedanach, lecz unosi się ona z klapą bagażnika jak w hatchbackach – tylne drzwi są wydłużone. Takie rozwiązania pozwala na łatwy dostęp do przestrzeni bagażowej.

Niektóre modele samochodów były lub są oferowane zarówno wersji hatchback, jak i liftback. Najlepszym tego przykładem jest Toyota Corolla VI. 

Samochody typu hatchback – popularne modele

Nadwozie typu hatchback stosuje się w autach z segmentu A, B i C. W końcu to przede wszystkim niewielkie samochody miejskie lub kompakty.

Modele hatchbacków z segmentu A:

 • Chevrolet Spark,
 • Ford Ka
 • Opel Adam,
 • Skoda Citigo,
 • Smart Fortwo,
 • Toyota Aygo,
 • Volkswagen Up!

Modele hatchbacków z segmentu B:

 • Audi A1,
 • Citroen C3,
 • Ford Fiesta,
 • Hyundai i20,
 • Skoda Fabia,
 • Peugeot 207,
 • Renault Clio,
 • Toyota Yaris,
 • Volkswagen Polo.

Modele hatchbacków z segmentu C:

 • Audi A3,
 • BMW Seria 1,
 • Ford Focus,
 • Hyundai i30,
 • Honda Civic,
 • Kia cee’d,
 • Opel Astra,
 • Peugeot 308,
 • Renault Megane,
 • Seat Leon,
 • Toyota Corolla,
 • Volkswagen Golf.

Wymienione powyżej modele to tylko przykłady hatchbacków, ponieważ to popularny typ nadwozia.

Zalety samochodów z nadwoziem hatchback – niewielki rozmiar i duża funkcjonalność

Konstrukcja nadwozia typu hatchback pozwala na łatwe wkładanie i wyciąganie przedmiotów z bagażnika. Z drugiej strony niewielkie rozmiary auta i nieduży bagażnik sprawiają, że są to idealne samochody do jazdy po mieście.

Zalety aut z nadwoziem typu hatchback:

 • funkcjonalność – małe zwrotne auta, które świetnie nadają się do jazdy po mieście, a w przypadku modeli z klasy C również do wyjazdów w dłuższe trasy;
 • ekonomiczne – modele hatchbacków to przeważnie lekkie samochody z niewielkim silnikiem, które charakteryzują się małym spalaniem, coraz częściej to także auta elektryczne;
 • bogata oferta – producenci oferują wiele modeli hatchbacków od aut mini z segmentu A, przez segment małych aut miejskich B po kompakty z segmentu C;
 • niskie ceny ubezpieczenia – zarówno OC, jak i AC, dla wielu modeli, choć to także zależy od indywidualnych danych właściciela.

Ze względu na niewielkie rozmiary, skromną pojemność bagażnika i niewiele miejsca na tylnej kanapie, a do tego małe silniki, hatchbacki zwłaszcza z segmentu A i B nie sprawdzają się dobrze podczas długich podróży. Co innego kompakty z segmentu C, które są nieco większe i zapewniają więcej komfortu.

Samochód typu hatchback – dla kogo?

Bez wątpienia nadwozie hatchback została zaprojektowana z myślą o łatwym dostępie do przestrzeni bagażowej. Z drugiej strony nie jest ona przesadnie duża, więc bardzo dobrze sprawdzi się w codziennych sprawunkach na przykład przy pakowaniu zakupów. Dlatego auta typu hatchback powinny wybierać osoby, które używają samochodu do jazdy po mieście – podwożą dzieci do szkoły, robią zakupy czy dojeżdżają do pracy.

Niewielki rozmiar hatchbacków sprawia, że łatwiej zaparkować nimi na zatłoczonych parkingach przed sklepami czy miejscem pracy. Wprawdzie auta z takim nadwoziem mają niewielkie osiągi, ale w miastach na większości ulic obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Dodatkowo są one tanie w utrzymaniu – niewielkie spalanie (także bogata oferta elektryków), koszt zakupu i cena ubezpieczenia.

Ceny OC hatchbacków – średnie ceny ubezpieczenia popularnych modeli

Średnia cena OC w marcu 2024 roku wyniosła 758 zł. Jak na tym tle przedstawiają się średnie ceny ubezpieczenia dla wybranych modeli samochodów z nadwoziem typu hatchback?

ModelŚrednia cena OC
Audi A3905 zł
BMW Seria 1956 zł
Chevrolet Spark644 zł
Citroen C3643 zł
Ford Ka663 zł
Honda Civic804 zł
Hyundai i30605 zł
Kia Cee’d682 zł
Opel Adam631 zł
Opel Astra783 zł
Peugeot 308711 zł
Renault Clio700 zł
Skoda Citigo623 zł
Skoda Fabia688 zł
Smart Fortwo536 zł
Toyota Aygo604 zł
Toyota Yaris658 zł
Volkswagen Golf797 zł
Źródło: Kalkulacje użytkowników porównywarki Mubi [15.04.2024].

Samochody reprezentujące segment A i B można zazwyczaj ubezpieczyć poniżej średniej dla wszystkich aut. Najtańsze okazało się ubezpieczenie Smarta Fortwo za jedyne 536 zł. Natomiast na popularną Toyotę Yaris użytkownicy Mubi otrzymywali oferty średnio za 658 zł.

Pakiet OC + AC hatchbacka w 2024 roku – ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od wielu zmiennych, które dzieli się na te związane z danymi właściciela, parametrami pojazdu i sposobem jego użytkowania. W przypadku AC duże znaczenie ma także wartość auta. Przeprowadźmy więc przykładową kalkulację, by zobaczyć, na jakie oferty może liczyć posiadaczka hatchbacka.

32-letnia Monika z Wrocławia jest właścicielką Toyoty Yaris z 2019 roku (5 drzwi, silnik 1,0 l). Auto ma na liczniku 24 tys. km i przez kolejne miesiące Monika planuje przejechać do 5 tys. km. Swoją Toyotę Yaris parkuje we wspólnym garażu. Prawo jazdy ma od 10 lat. Ubezpiecza ona pojazdy od 8 lat. AC kupuje od 5 lat i w tym czasie nie miała szkody. 

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
mtu24.pl OC + AC Mini885 zł
LINK4OC + AC Mini + NNW + Assistance1 205 zł
UNIQAOC + AC + Assistance1 271 zł
WienerOC + AC Mini + NNW + Assistance1 290 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1 506 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance3 172 zł
ERGO Hestia OC + AC +Assistance5 210 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + AC + NNW + Assistance5 976 zł
Źródło: Kalkulator OC AC Mubi [15.04.2024].

Już za 885 zł Monika może ubezpieczyć Toyotę Yaris od kradzieży dzięki AC Mini. Z kolej pakiet z pełnym autocasco UNIQA wyceniła na 1 271 zł. Pamiętajmy, że kalkulacja składki zależy od indywidualnych danych, więc zawsze warto wykonać ją samemu.

FAQ – najważniejsze pytania o samochody z nadwoziem typu hatchback

Co wyróżnia samochody typu hatchback?
Czym różni się hatchback od kombi?
Dla kogo są hatchbacki?
PODSUMOWANIE
 • Hatchbacki mają dwubryłową konstrukcję.
 • Samochody typu hatchback to niewielkie auta miejskie z segmentu A i B oraz nieco większe z segmentu C.
 • Hatchbacki są mniejsze niż kombi i sedanów.
 • Nadwozie typu hatchback ma na przykład Toyota Yaris, Ford Ka, Skoda Citigo, Hyundai i20, Peugot 207, Renault Clio, Audi A3, Honda Civic czy Volkswagen Golf.
 • Hatchbacki polecane są osobom, które z auta korzystają w mieście.
 • Hatchbacki są funkcjonalne i ekonomicznie.
 • Ubezpieczenie OC i pakiet OC + AC hatchbacka można kupić w przystępnej cenie.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC