Auta kompaktowe – popularne modele, zalety i średnie ceny OC

Samochody kompaktowe nadają się zarówno do komfortowej jazdy po mieście, jak i sporadycznego wypadu w góry czy nad morze. Są funkcjonalne, ekonomiczne i mają na tyle dużą przestrzeń, że pomieszczą 5 osób oraz bagaż. Które samochody są kompaktami? Ile kosztuje ich ubezpieczenie? I komu polecany jest ten rodzaj aut?

samochód kompaktowy

Auto kompaktowe – co to znaczy?

W słowniku PWN przeczytamy, że słowo “kompaktowy” oznacza produkt, który zawiera kilka elementów w jednej obudowie lub opakowanie. Przekładając to na rynek motoryzacyjny, auto określane tym terminem, będzie nadawać się dobrze do jazdy po mieście i w dłuższe trasy, a do tego będzie spełniać funkcjonalne w różnych sytuacjach. Czym więc są auta kompaktowe?

Najprościej można powiedzieć, że samochody kompaktowe to modele przypisane do segmentu C. Znajdują się więc pomiędzy segmentem A i B, czyli niewielkimi autami miejskimi, a segmentem D, do którego należą pojazdy klasy średniej. Co więc wyróżnia auta kompaktowe?

Modele z segmentu C, a więc kompakty, są uniwersalnymi pojazdami, których konstrukcja i wykonanie sprawia, że są świetnym przykładem kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, wygodną, a ceną. Nie powinno nas więc dziwić, że kompakty są w Polsce popularne.

Pozostaje zadać sobie pytanie – czy kompakty mają jakiś typowy rodzaj nadwozia? Segment C samochodów jest bardzo szeroki. Mieszczą się w nim zarówno auta z nadwoziem kombi, jak i sedany, hatchbacki czy kabriolety. Czy to wszystko?

To zależy! Trendy na rynku motoryzacyjnym sprawiają, że określenie kompaktowy zaczęto używać również do opisu crossoverów i SUV-ów. Na przykład taka Kia Sportage, która nie jest najmniejszym autem, to kompaktowy SUV – tak reklamuje ten model producent na swojej stronie!   

Samochody kompaktowe – przykłady modeli i średnie ceny OC

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, autosegment C jest bardzo szeroki, więc mieści się w nim wiele różnych modeli o różnym nadwoziu. Oto przykłady kompaktów ze średnimi cenami ubezpieczenia OC z marca 2024 roku:

ModelŚrednia cena OC
Audi A3905 zł
BMW Seria 1956 zł
Citroen C4749 zł
Ford Focus740 zł
Honda Civic804 zł
Hyundai i30605 zł
Kia Cee’d682 zł
Mazda 3840 zł
Opel Astra783 zł
Peugeot 308711 zł
Renault Megane728 zł
Skoda Octavia688 zł
Toyota Corolla699 zł
Volkswagen Golf797 zł
Źródło: Kalkulacje użytkowników porównywarki Mubi [10.04.2024].

Zalety aut kompaktowych – wszechstronność i funkcjonalność

Auta kompaktowe cieszą się popularnością zarówno wśród osób, które szukają nowego auta, jak i tych wybierających używane samochody. To nie przypadek, ponieważ kompakty mają wiele atutów.

Zalety aut kompaktowych, to:

  • wszechstronność – nadają się zarówno na jazdę po mieście, jak i dalsze podróże;
  • funkcjonalność – pojedziemy nimi na spore zakupy, z rodziną na wycieczkę czy znajomymi na szybki wypad dzięki stosunkowo dużej przestrzeni bagażowej i miejscu w środku dla 5 osób;
  • bogaty wybór modeli – to najsilniej obsadzony segment samochodów z ofertami od wszystkich największych producentów, w różnych wersjach i rodzajach nadwozia;
  • koszty eksploatacji – w standardowych wersjach z niewielkimi silnikami kompakty mają niskie spalanie i rozsądne koszty serwisowania;
  • wyposażenie – oczywiście w zależności od marki, ale standard wyposażenia kompaktów jest zazwyczaj wyższy niż aut miejskich, a również nadają się dobrze do jazdy po terenie silnie zurbanizowanym;
  • przystępne ceny ubezpieczenia – zarówno OC, jak i AC.
zalety samochodów kompaktowych

Pamiętajmy, że kompakty to jednak auta, które łączą w sobie cechy aut miejskich z cechami aut klasy średniej. Nie są więc idealne i wygodne na regularne podróżowanie na duże odległości – zwłaszcza w większym gronie.

Samochód typu kompakt – dla kogo?

Kompakty są funkcjonalne, więc często wybierają je osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Nie są drogie w utrzymaniu, zapewniają sporą przestrzeń w środku (także tę bagażową), a z drugiej strony większość z nich ma na tyle niewielkie rozmiary, że wygodnie i swobodnie można kompaktem poruszać się po zatłoczonym mieście.

Auta kompaktowe polecane są osobom, które:

  • jeżdżą po mieście, a potrzebują więcej przestrzeni w środku, niż zapewniają auta z segmentu A i B;
  • dojeżdżają do miasta do pracy czy na uczelnię;
  • na co dzień jeżdżą po mieście, ale lubią robić sobie weekendowe wypady na większe odległości;
  • mają dwójkę dzieci, które wożą do szkoły, a nie chcą kupować dużego auta;
  • lubią określony standard, ale nie chcą dużo wydawać na eksploatację pojazdu;
  • potrzebują regularnie przewozić lub dowozić niewielkie rzeczy (np. kierownik na budowie, który po coś podjeżdża do hurtowni);
  • szukają pierwszego samochodu.

Wśród ofert używanych samochodów jest wiele auta kompaktowych, więc nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem modelu, który będzie spełniał oczekiwania.

Najpopularniejsze modele aut kompaktowych w 2024 roku – które nowe kompakty się najlepiej sprzedają?

Z danych PZPM wynika, że od początku 2024 roku sprzedano w Polsce 154 816 samochodów osobowych oraz dostawczych (styczeń – marzec). To dobry wynik dla branży, ponieważ oznacza wzrost o ponad 11% względem roku ubiegłego. Czy wśród najczęściej kupowanych modeli były kompakty?

ModelRejestracje nowych autŚrednia cena OC na Mubi
Toyota Corolla8 051708 zł
Skoda Octavia5 655560 zł
Audi A31 535768 zł
Źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Pod uwagę wzięliśmy klasyczne kompakty, a nie kompaktowe SUV-y, takie jak Kia Sportage, Dacia Duster czy Toyota C-HR, a to jest rodzaj samochodów, który najczęściej pojawia się w zestawieniu nowo rejestrowanych aut.

Pakiet OC + AC auta kompaktowego w 2024 roku – ile kosztuje?

Średnia cena OC w marcu 2024 roku wyniosła 758 zł, a pakietu OC + AC 1 385 zł. Sprawdźmy więc, ile za ubezpieczenie Toyoty Corolli z 2020 roku musiałby zapłacić 36-letni Paweł z Rzeszowa, ojciec dwójki dzieci w wieku 5 i 8 lat. Prawo jazdy ma od 2009 roku i w ostatnich 10-latach nie spowodował szkody.

Jego Toyota Corolla z silnikiem 1,5 l ma na liczniku 49 tys. km i przez kolejne miesiące Paweł zamierza przejechać do 10 tys. km. Auto parkuje w prywatnym garażu. Oto przykładowe oferty pakietów OC + AC:

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
mtu24.pl OC + AC Mini + NNW + Assistance941 zł
WienerOC + AC Mini + NNW + Assistance1 078 zł
UNIQAOC + AC + Assistance1 286 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1 354 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1 448 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1 571 zł
BenefiaOC + AC + NNW3 315 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + AC + NNW + Assistance5 450 zł
ERGO Hestia OC + AC + NNW + Assistance7 140 zł
Źródło: Kalkulator OC AC Mubi [11.04.2024].

Najtańsze oferty pakietów z dodatkowym autocasco dotyczą wariantu mini, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością ubezpieczyciela do wybranych zdarzeń – na przykład szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. 

Przed wyborem konkretnej opcji zawsze warto przyjrzeć się szczegółom oferty, by wybrać tę najlepszą dla własnych potrzeb czy sposobu użytkowania pojazdu. Pamiętajmy, że cena ubezpieczenia zależy od wielu zmiennych, dlatego najlepiej samemu wypełnić prosty formularz, aby otrzymać indywidualne propozycje pakietów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o auta kompaktowe

Jaki jest najlepszy kompakt?
Czy auto kompaktowe nadaje się na długie podróże?
Czy auta kompaktowe są drogie?
PODSUMOWANIE
  • Auta kompaktowe to pojazdy uniwersalne, którymi wygodnie jeździ się po mieście i na dłuższe dystanse.
  • Kompakty to auta z segmentu C.
  • Auta kompaktowe oferowane są w wielu wersjach i z różnymi rodzajami nadwozia.
  • Do kompaktów zalicza się między innymi Audi A3, Hyundaia i30, Opla Astrę czy Volkswagena Golfa.
  • Kompakty mają wiele zalet, są uniwersalne, funkcjonalne i ekonomiczne.
  • Polecane są szczególnie osobom, które jeżdżą dużo zarówno po mieście, jak i w sporadycznie w dłuższe trasy.
  • W 2024 roku najpopularniejszymi kompaktami w Polsce wśród nowo rejestrowanych aut są: Toyota Corolla, Skoda Octavia i Audi A3.
  • Pakiet OC + AC na kompakta można kupić w przystępnej cenie na Mubi.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC