Rodzaje nadwozi samochodowych – czy różnicują ceny ubezpieczenia?

Sedan, kombi czy hatchback? To trzy podstawowe rodzaje nadwozi, które potrafi wymienić nawet laik w dziedzinie motoryzacji. Tymczasem typów nadwozi samochodowych jest o wiele więcej. Jakie można wyróżnić? Czym charakteryzuje się każdy z nich? I czy rodzaj nadwozia ma wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

sedan

Rodzaje nadwozi samochodowych (samochody osobowe)

Pytając o typy nadwozi samochodowych, najczęściej usłyszysz o trzech najbardziej popularnych: sedanie, hatchbacku oraz kombi. Tymczasem rodzajów nadwozi jest o wiele więcej. Jakich? Czym się różnią?

 • Sedan

Sedany uchodzą za auta eleganckie. Są to samochody trójbryłowe, złożone z bryły silnikowej (z przodu), pasażerskiej (pośrodku) oraz bagażowej (z tyłu auta). Charakteryzują je duże, pojemne bagażniki, których klapa otwiera się poniżej tylnej szyby (sama szyba pozostaje nieruchoma). Posiadają możliwość złożenia tylnej kanapy. Pojazdy tego typu występują w wersji dwu- lub czterodrzwiowej.

Przykładowe modele samochodów: Volkswagen Passat, Citroen C5, Opel Vectra.

 • Hatchback

To nadwozie typowe dla małych i średnich pojazdów. Posiadają one o wiele mniejszą przestrzeń w bagażniku. Ten jest jednak otwierany razem z tylną szybą, dlatego klapa bagażowa jest uznawana za kolejne drzwi pojazdu. Hatchbacki występują zatem w wersji trzy- lub pięciodrzwiowej, licząc razem z klapą bagażnika.

Przykładowe modele samochodów: Renault Laguna III, Ford Fiesta, Fiat Punto, Opel Signum.

 • Liftback

Auta z nadwoziem typu liftback są bardzo podobne do wspomnianych wcześniej hatchbacków, ale mają bardziej wysunięty bagażnik o większej pojemności oraz bardziej pochyloną tylną szybę.

Przykładowe modele samochodów: Nissan Primera, Opel Vectra, Skoda Superb II.

 • Kombi

Kombi to nadwozie o wyraźnie oddzielonej bryle silnikowej i połączonych ze sobą bryłach: pasażerskiej i bagażowej. Część bagażnikowa ma właściwie taką samą wysokość, co część pasażerska. Zapewnia jednocześnie dużą przestrzeń na bagaże, a sama klapa jest otwierana wraz z tylną szybą i traktowana jako kolejne drzwi. Pojazdy z nadwoziem typu kombi występują zwykle w części pięciodrzwiowej. Dodatkowo posiadają na dachu relingi, które zapewniają dodatkową przestrzeń bagażową, gdzie można przewozić np. rowery lub inny sprzęt sportowy.

Przykładowe modele samochodów: Fiat Marea, Fiat Palio.

 • Van

Vany są samochodami jednobryłowymi, które mogą służyć zarówno do przewożenia towaru, jak i do transportu ludzi. Pojazdy z tym rodzajem nadwozia charakteryzują się posiadaniem trzech rzędów siedzeń, dzięki czemu może w nich podróżować większa liczba osób. Z powodzeniem zmieści się tam sześcioosobowa rodzina. Jeśli jednak potrzebna jest większa część bagażowa, można zrezygnować z tylnej kanapy.

Przykładowe modele samochodów: Opel Zafira, Volkswagen Sharan.

 • Minivan

Ten samochód osobowy może pomieścić nawet do 9 osób. Posiada trzy rzędy siedzeń oraz przestronną komorę bagażową. Występuje zazwyczaj jako jednobryłowy, ale może mieć też postać pojazdu dwubryłowego.

Przykładowe modele samochodów: Renault Scenic, Opel Zafira II, Citroen C4 Picasso, Renault Espace, Chrysler Voyager.

 • Kabriolet

Kabriolet trudno pomylić z jakimkolwiek innym rodzajem nadwozia. Pojazd ten charakteryzuje bowiem przede wszystkim otwierany lub całkowicie zdejmowany dach. Kabriolety występują z dachem materiałowym, który jest zsuwany i chowany w bagażniku (w tym przypadku trzeba jednak liczyć się z większym poziomem hałasu podczas jazdy) lub z dachem stalowym, który można zdjąć i pozostawić w garażu. Kabriolety mają niewielki bagażnik, a po złożeniu materiałowego dachu jego przestrzeń jest jeszcze mniejsza.

Przykładowe modele samochodów: Opel Astra F Cabrio, Alfa Romeo Spider, Peugeot 206 CC.

 • Roadster

To podtyp kabrioletu, który różni się od wyżej opisanego krótszym tyłem pojazdu i wydłużonym przodem. Są to samochody sportowe. Nie posiadają słupków nad górną częścią nadwozia.

Przykładowe modele samochodów: Porsche Boxster, BMW Z3, Honda S2000, Lotus Seven, Mazda MX-5, Opel Speedster.

 • Coupé

Kolejny typ nadwozia sportowych samochodów. Coupé charakteryzuje opływowa górna część pojazdu. Samochód tego typu występuje zwykle w wersji dwu- lub trzydrzwiowej. Chociaż posiada również tylną kanapę, najczęściej jest samochodem użytkowanym przez dwie osoby ze względu na to, że z tyłu pozostaje niewiele miejsca.

Przykładowe modele samochodów: Opel Tigra, Porsche 911, Audi TT.

 • SUV

SUV-y to kompromis między samochodem rodzinnym a pojazdem terenowym. Zapewniają komfort podróżowania i dużą przestrzeń w środku. Wśród SUV-ów można wyróżnić także tzw. Crossovera.
Przykładowe modele samochodów: Mitsubishi Outlander.

 • Pick-up

Pojazdy z nadwoziem pick-up cieszą się szczególnym zainteresowaniem w USA. Charakteryzuje je dwu- lub czterodrzwiowa kabina pasażerska, w której może pomieścić się nawet sześć osób. Znakiem rozpoznawczym pick-upów jest znajdująca się za bryłą pasażerską otwarta skrzynia służąca do przewożenia różnego rodzaju towarów.

Przykładowe modele samochodów: Nissan Pick-up, Dodge Ram, Volkswagen Caddy, Mercedes-Benz W136, Dacia Logan I.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu terenowego? Ceny OC Suzuki Jimny, Jeepa Wranglera, Mercedesa Klasy G i innych modeli terenówek

Ceny ubezpieczeń samochodów o różnych nadwoziach

Czy rodzaj nadwozia może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego? Jak wynika z przykładowego porównania, którego wyniki przedstawiono w artykule Ubezpieczenie kabrioletu – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia? Czy wszystkie towarzystwa ubezpieczą ten typ pojazdu?, składka ubezpieczeniowa może być nieco inna dla właścicieli pojazdów np. w kabriolecie, a inna dla właściciela auta typu coupé. Różnice widać także w porównaniu średnich cen polis dla aut o różnych nadwoziach.

Rodzaj nadwozia samochodowego Średnia cena ubezpieczenia OC
Pick-up594 zł
Roadster637 zł
Hatchback685 zł
Kombi690 zł
Van728 zł
Sedan776 zł
Coupé862 zł
Źródło: www.mubi.pl [grudzień 2023].

Z powyższego zestawienia wynika, że najtańsze w ubezpieczaniu są samochody z nadwoziem typu pick-up. Koszt ubezpieczenia OC w ich przypadku to średnio 594 zł. Z kolei najdroższe są auta coupé, w przypadku których średnia składka wynosi aż 862 zł. Należy jednak pamiętać, że na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ wiele czynników dotyczących właściciela pojazdu, jego historii wypadkowej oraz samego auta. Roadster, który jest typem nadwozia pojazdów sportowych, ze względu na swoje przeznaczenie, ma najprawdopodobniej wbudowany dosyć duży silnik, który umożliwia kierowcy osiąganie dużych prędkości. To sygnał dla ubezpieczyciela, że objęcie ochroną takiego auta może być bardziej ryzykowne niż ubezpieczenie kombi czy vana, który jest autem typowo rodzinnym.

Przykład

Porównując ceny OC za pomocą kalkulatora Mubi, można zobaczyć, że sam typ nadwozia nie decyduje o kosztach ubezpieczenia. Najtańsza oferta dotycząca nowej Mazdy MX-5 z nadwoziem typu Roadster i silnikiem o pojemności 1998 cm3 obliczona dla 20-letniego kierowcy z Katowic bez historii ubezpieczenia wyniosła 1186 zł. Czy cena uległaby zmianie, gdyby właścicielem tego samego pojazdu został 50-latek posiadający prawo jazdy od 30 lat i przez cały ten czas jeżdżący bezszkodowo? Tak i to znacznie, bo mógłby on ubezpieczyć auto już za 530 zł.

Jak zmienia się cena ubezpieczenia OC w zależności od nadwozia pojazdu?

Analiza średnich cen ubezpieczeń aut o konkretnych nadwoziach wykazała, że kształt samochodu ma znaczenie dla ubezpieczycieli. Na przykładzie 48-letniego właściciela Audi A5 i Audi A4 z powiatu oleśnickiego pokażemy, jak zmienia się cena pakietu ubezpieczeń w przypadku kilku różnych rodzajów nadwozi. Samochód został wyprodukowany w 2012 roku i jest napędzany silnikiem diesla o pojemności 1968 cm3. Stan jego licznika to 160 tys. kilometrów. Dane zamieszczone w poniższej tabeli świadczą o tym, że ceny najtańszych pakietów ubezpieczeń dla samochodów o takim samym przebiegu i identycznej pojemności silnika mogą się różnić ze względu na kształt ich nadwozi.

Model samochoduRodzaj nadwoziaUbezpieczenieCena ubezpieczenia
Audi A4KombiTrasti
OC + Assistance
470 zł
Audi A4SedanTrasti
OC + Assistance
470 zł
Audi A5CoupéTrasti
OC + Assistance
513 zł
Audi A5HatchbackTrasti
OC + Assistance
497 zł
Audi A5KabrioletLINK4
OC + Assistance
461,48 zł

Rodzaje nadwozi historycznych samochodów osobowych

Wygląd pojazdów, podobnie jak zastosowana w nich technologia, zmieniał się dynamicznie na przestrzeni lat. Warto zatem wspomnieć, że rodzajów nadwozi samochodowych można wymienić nieco więcej, jeśli wzięlibyśmy pod uwagę także pojazdy historyczne. Dla zainteresowanych tym tematem przedstawiamy listę przykładowych, historycznych typów nadwozia:

 • baquet,
 • barchetta,
 • convertible,
 • landaulet,
 • runabout,
 • torpedo,
 • tudor,
 • vis-à-vis.

Rodzaje nadwozi samochodowych innych typów pojazdów

Nie tylko auta osobowe różnicuje się według typów nadwozi samochodowych. Różną budowę mają także autobusy i pojazdy ciężarowe.

Typy nadwozi autobusówTypy nadwozi samochodów ciężarowych
autobus przegubowy, mikrobus, trambus, piętrobus, omnibus, autokarnadwozie skrzyniowe, nadwozie furgonowe
Źródło: www.wikipedia.pl.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie kabrioletu – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę OC?

PODSUMOWANIE
 • Nadwozia samochodowe różnią się kształtami i pojemnościami kabiny pasażerskiej i bagażowej oraz liczbą drzwi. Najczęściej spotykane są nadwozia typu sedan, hatchback i kombi.
 • Sedany to samochody trójbryłowe o dużych bagażnikach, które otwierają się poniżej tylnej szyby.
 • Hatchback to rodzaj nadwozia typowy dla mniejszych pojazdów, w których niewielki bagażnik jest otwierany razem z tylną szybą.
 • Samochody o nadwoziu typu kombi mają oddzielną bryłę silnikową i połączone bryły: pasażerską i bagażową. Są zwykle pięciodrzwiowe, bo klapy ich bagażników otwierają się razem z tylną szybą.
 • Ceny ubezpieczenia OC mogą się różnić w zależności od kształtu nadwozia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rodzaje nadwozi samochodowych i ich wpływ na cenę ubezpieczenia

Dlaczego ubezpieczyciele nie chcą objąć niektórych pojazdów ochroną AC?
Dlaczego samochody sportowe są drożej ubezpieczane?
Gdzie kupię OC dla roadstera?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC