Ubezpieczenie OC dla sportowego samochodu

Który kierowca nie marzył o posiadaniu albo chociaż przejażdżce szybkim, sportowym Maserati? Tego typu auta nie są tanie. Ich wartość potrafi sięgać nawet 600 tys. zł. Miłośnicy szybkich samochodów muszą jednak być świadomi tego, że na zakupie sportowego pojazdu wydatki się nie kończą.

Samochody te wymagają odpowiedniej dbałości. Już samo ubezpieczenie w ich przypadku potrafi być sporo wyższe niż ochrona aut rodzinnych i miejskich. Ile kosztuje OC szybkiego auta? I czy łatwo jest je dostać?

Sportowe samochody – charakterystyczne i pożądane cechy

O ile w przypadku samochodów miejskich największe znaczenie ma funkcjonalność i niezbyt wysokie koszty użytkowania, czyli innymi słowy – praktyczność, o tyle przy zakupie samochodu sportowego miłośnicy motoryzacji kierują się przede wszystkim designem i pojemnością silnika, a ta im większa, tym w ich przypadku lepsza. Tutaj szybkość i wyróżniający wygląd zdecydowanie grają pierwsze skrzypce. Producenci takich aut prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach i ulepszają pojazdy, aby sprostać dużym wymaganiom fanów adrenaliny.

Sportowe auta mają o wiele większą moc niż te, służące do jazdy na zakupy czy do pracy. Potrafią rozpędzić się do 100 km/h zaledwie w ciągu kilku sekund. Podczas gdy miejski Hyundai i20 czy Renault Clio charakteryzują się posiadaniem silników o mocy poniżej 100 KM, dużo szybsze BMW M6 czy Jaguar F-Type wyróżnia moc liczona w setkach koni mechanicznych. Wspomniane modele mają odpowiednio 600 KM i 550 KM. Ich silniki wyróżnia zwykle pojemność powyżej 4 l.

CIEKAWOSTKA

W samochodach sportowych skrzynia biegów nie kończy się na pięciu przekładniach. BMW M6 Coupe posiada już siedem biegów, a Lexus LC 500 nawet dziesięć.

Sportowe modele samochodów

Parametry samochodów sportowych są odzwierciedleniem wymagań, jakie stawiają producentom miłośnicy motoryzacji. A ci, jak już wspominałam, stawiają przede wszystkim na szybkość. Wśród jakich modeli szukać tych sportowych?

Mercedes AMG GT:

 • silnik V8 bi-turbo,
 • moc silnika: 476 KM,
 • maksymalny moment obrotowy: 630 Nm,
 • pojemność silnika: 4 l,
 • przyspieszenie: w 4 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Ford Mustang V:

 • moc silnika: 210 – 650 KM,
 • pojemność silnika: 3,7 – 5,8 l,
 • przyspieszenie: w 4,9 – 5,3 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Jaguar F-Type:

 • silnik V8,
 • moc silnika: 550 KM,
 • maksymalny moment obrotowy: 680 Nm,
 • pojemność silnika: 5 l,
 • przyspieszenie: w 4,1 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ubezpieczenie OC samochodów sportowych – czy kierowcy mają problem, żeby je dostać?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, do których należy ubezpieczenie OC kierowców, zobowiązuje ubezpieczycieli do objęcia ochroną każdego, kto zechce wykupić ochronę odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie. Nakaz sprzedaży takiego ubezpieczenia dotyczy oczywiście tych zakładów ubezpieczeń, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie samochodu. Mówi o tym art. 5., ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 5., ust. 2.

Nie może zatem dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel jednego kierowcę ubezpieczy, a innemu po prostu odmówi ochrony.

Nie da się jednak ukryć, że firmie ubezpieczeniowej nie zawsze opłaca się obejmować ochroną ubezpieczeniową kierowcy, który jeździ szybkim autem. Ryzyko kolizji, a tym samym likwidacji szkody z OC sprawcy lub wypłaty odszkodowania z AC jest tu dosyć wysokie. Pojemność silnika jest tutaj jednym z głównych kryteriów, które są brane pod uwagę przez TU podczas wyceny ubezpieczenia.

Biorąc pod uwagę parametry samochodu sportowego, a także informacje o kierowcy (w szybkich samochodach lubują się zazwyczaj młode osoby) i jego historii wypadkowej, ubezpieczyciel może wycenić ryzyko wysoko i wyliczyć składkę, która będzie dla potencjalnego klienta zaporowa, więc ten prawdopodobnie odrzuci mało atrakcyjną ofertę. Ubezpieczenia trzeba będzie wówczas szukać w innych firmach.

Chcesz poznać oferty ubezpieczenia kilku firm? Skorzystaj z kalkulatora OC Mubi!

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu sportowego?

Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z ubezpieczaniem pojazdów o dużej pojemności silnika, a takie mają samochody sportowe, ubezpieczyciele proponują ich właścicielom często dosyć wysokie składki. Średnia cena OC Mazdy MX-5 wyniosła w październiku 2020 roku 910 zł, a Audi TT – 956 zł. To sporo. Jednak w przypadku innych modeli składki bywają jeszcze wyższe: średnia składka OC Forda Mustanga wyniosła 1025 zł, Mercedesa CLS – 1032 zł, a Dodge’a Chargera – 1338 zł.

Samochód sportowyŚrednia cena OC
Ford Mustang 1025 zł
Dodge Charger 1338 zł
Chevrolet Camaro 1224 zł
Mazda MX-5 910 zł
Porsche 911 904 zł
Audi TT 956 zł
Mercedes CLS 1032 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [październik 2020].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Nie oznacza to jednak, że osoby jeżdżące szybkimi autami nie mogą liczyć na przystępną cenę OC. Kierowcy, którzy wcześniej poruszali się samochodem bezszkodowo i mogą pochwalić się większym doświadczeniem na drodze, wzbudzają zaufanie u ubezpieczycieli. A ci są skłonni obniżyć cenę ich polisy.

Sprawdźmy, ile kosztowało najtańsze OC przykładowych sportowych modeli.

SamochódKierowcaNajtańsze OC
samochodu sportowego
Ford Mustang
43-letnia kobieta z powiatu gryfickiego 422 zł
Dodge Charger
54-letni mężczyzna z powiatu wieluńskiego 469 zł
Chevrolet Camaro
43-letni mężczyzna z Łęcznej 539 zł
Mazda MX-5
30-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego 387 zł
Porsche 911
32-letni mężczyzna z powiatu bydgoskiego 444 zł
Audi TT
59-letni mężczyzna z Kamiennej Góry 408 zł
Mercedes-Benz CLS Klasa
44-letni mężczyzna ze Stargardu 475 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [kwiecień 2020].
PODSUMOWANIE
 • Dla miłośników motoryzacji najważniejsza w samochodach sportowych jest osiągana prędkość i design.
 • Objęcie sportowego samochodu ochroną ubezpieczeniową jest dla TU dosyć ryzykowne.
 • Ubezpieczyciel nie może odmówić kierowcy ubezpieczenia samochodu.
 • Ceny OC sportowego auta są zwykle wyższe, dla niektórych nawet zaporowe, co jest spowodowane przede wszystkim większą pojemnością silnika, a co za tym idzie – możliwością osiągania większych prędkości. Od tego już tylko krok do kolizji.
 • Średnie ceny OC większości sportowych samochodów wynoszą około 1000 zł.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.