Ubezpieczenie OC dla sportowego samochodu

Który kierowca nie marzył o posiadaniu albo chociaż przejażdżce szybkim, sportowym Maserati? Tego typu auta nie są niestety tanie. Ich wartość potrafi sięgać nawet 600 tys. zł! A do tego miłośnicy szybkich samochodów muszą być również świadomi, że na horrendalnej cenie zakupu sportowego pojazdu wydatki się nie kończą.

Samochód sportowy - ubezpieczenie

Samochody sportowe wymagają odpowiedniej dbałości. Już samo ubezpieczenie w ich przypadku potrafi być sporo wyższe niż ochrona aut rodzinnych i miejskich. Ile kosztuje OC szybkiego auta? I czy łatwo jest je dostać?

Sportowe samochody – charakterystyczne i pożądane cechy

O ile w przypadku samochodów miejskich największe znaczenie mają funkcjonalność i niezbyt wysokie koszty użytkowania, czyli innymi słowy – praktyczność, o tyle przy zakupie samochodu sportowego miłośnicy motoryzacji kierują się przede wszystkim designem i pojemnością silnika, a ta im większa, tym w ich przypadku lepsza. Tutaj szybkość i wyróżniający wygląd zdecydowanie grają pierwsze skrzypce. Producenci takich aut prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach i ulepszają pojazdy, aby sprostać dużym wymaganiom fanów adrenaliny.

Sportowe auta mają o wiele większą moc, niż te służące do jazdy na zakupy czy do pracy. Potrafią rozpędzić się do 100 km/h zaledwie w ciągu kilku sekund. Podczas gdy miejski Hyundai i20 czy Renault Clio charakteryzują się posiadaniem silników o mocy poniżej 100 KM, dużo szybsze BMW M6 czy Jaguara F-Type wyróżnia moc liczona w setkach koni mechanicznych. Wspomniane modele mają odpowiednio 600 KM i 550 KM. Ich silniki wyróżnia zwykle pojemność powyżej 4 l.

CIEKAWOSTKA

W samochodach sportowych skrzynia biegów nie kończy się na pięciu przekładniach. BMW M6 Coupe posiada już siedem biegów, a Lexus LC 500 nawet dziesięć.

Sportowe modele samochodów

Parametry samochodów sportowych są odzwierciedleniem wymagań, jakie stawiają producentom miłośnicy motoryzacji. A ci, jak już wspominałam, stawiają przede wszystkim na szybkość. Wśród jakich modeli szukać tych sportowych?

Mercedes AMG GT:

  • silnik V8 bi-turbo,
  • moc silnika: 476 KM,
  • maksymalny moment obrotowy: 630 Nm,
  • pojemność silnika: 4 l,
  • przyspieszenie: w 4 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Ford Mustang V:

  • moc silnika: 210 – 650 KM,
  • pojemność silnika: 3,7 – 5,8 l,
  • przyspieszenie: w 4,9 – 5,3 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Jaguar F-Type:

  • silnik V8,
  • moc silnika: 550 KM,
  • maksymalny moment obrotowy: 680 Nm,
  • pojemność silnika: 5 l,
  • przyspieszenie: w 4,1 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Niestety, zwykle bardzo wysokie ceny tych i podobnych modeli samochodów sprawiają, że pozwolić sobie na nie mogą tylko nieliczni. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, od początku 2024 roku najlepiej sprzedającą się marką, która kojarzy się głównie z szybkimi autami sportowymi, jest w Polsce Porsche. Znaczące jednak, że mowa w tym przypadku tylko o nieco ponad 3 tys. pojazdów (dla porównania, w tym samym czasie zarejestrowano ponad 66 tys. modeli Toyoty). Jeśli natomiast chodzi o inne sportowe marki (m.in. Jaguar, Maserati, Ferrari), to ich łączna sprzedaż od początku roku nie przekroczyła kilkuset sztuk.

Ubezpieczenie OC samochodów sportowych – czy kierowcy mają problem, żeby je dostać?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, do których należy ubezpieczenie OC kierowców, zobowiązuje ubezpieczycieli do objęcia ochroną każdego, kto zechce wykupić ochronę odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie. Nakaz sprzedaży takiego ubezpieczenia dotyczy oczywiście tych zakładów ubezpieczeń, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie samochodu. Mówi o tym art. 5., ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia.

Art. 5 ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nie może zatem dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel jednego kierowcę ubezpieczy, a innemu po prostu odmówi ochrony.

Nie da się jednak ukryć, że firmie ubezpieczeniowej nie zawsze opłaca się obejmować ochroną ubezpieczeniową kierowcy, który jeździ szybkim autem. Ryzyko kolizji, a tym samym likwidacji szkody z OC sprawcy lub wypłaty odszkodowania z AC jest tu dosyć wysokie. Pojemność silnika jest tutaj jednym z głównych kryteriów, które są brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny polisy.

Biorąc pod uwagę parametry samochodu sportowego, a także informacje o kierowcy (w szybkich samochodach lubują się zazwyczaj młode osoby) i jego historii wypadkowej, ubezpieczyciel może wysoko wycenić ryzyko i wyliczyć składkę, która będzie dla potencjalnego klienta na tyle zaporowa, że ten prawdopodobnie odrzuci mało atrakcyjną ofertę. Ubezpieczenia trzeba będzie wówczas szukać w innych firmach.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu sportowego?

Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z ubezpieczaniem pojazdów o dużej pojemności silnika, a takie mają samochody sportowe, ubezpieczyciele proponują ich właścicielom często dosyć wysokie składki. Podczas gdy średnia cena OC wszystkich samochodów wyniosła w sierpniu 2024 roku na Mubi 847 zł, to już właściciele luksusowych aut sportowych płacili średnio m.in.:

Oczywiście wymienione wyżej marki kojarzą się głównie ze sportowymi i luksusowymi samochodami, w przypadku których OC jest droższe. Więcej za ubezpieczenie płacili jednak również kierowcy sportowych wozów mniej ekskluzywnych marek.

Samochód sportowyŚrednia cena OC
Mazda MX-5705 zł
Ford Mustang888 zł
Audi TT934 zł
Porsche 9111040 zł
Dodge Charger1062 zł
Mercedes CLS1111 zł
Chevrolet Camaro1224 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi (sierpień 2024).

Nie oznacza to jednak, że osoby jeżdżące szybkimi autami nie mogą liczyć na przystępną cenę OC. Kierowcy, którzy wcześniej poruszali się samochodem bezszkodowo i mogą pochwalić się większym doświadczeniem na drodze, wzbudzają zaufanie u ubezpieczycieli. A ci są skłonni obniżyć cenę ich polisy.

Sprawdźmy, ile kosztowało najtańsze OC przykładowych sportowych modeli.

SamochódKierowcaNajtańsze OC samochodu sportowego
Mazda MX-535-letni mężczyzna z powiatu polickiego270 zł
Audi TT53-letni mężczyzna z Ostrowi Mazowieckiej284 zł
Porsche 91132-letni mężczyzna z powiatu kaliskiego284 zł
Ford Mustang42-letni mężczyzna z Przedcza285 zł
Chevrolet Camaro52-letni mężczyzna z Gliwic299 zł
Dodge Charger42-letni mężczyzna ze Zbąszynia299 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi (sierpień 2024).
PODSUMOWANIE
  • Dla miłośników motoryzacji najważniejsza w samochodach sportowych jest osiągana prędkość i design.
  • Objęcie sportowego samochodu ochroną ubezpieczeniową jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego dosyć ryzykowne.
  • Ubezpieczyciel nie może odmówić kierowcy ubezpieczenia samochodu.
  • Ceny OC sportowego auta są zwykle wyższe, dla niektórych nawet zaporowe, co jest spowodowane przede wszystkim większą pojemnością silnika, a co za tym idzie – możliwością osiągania większych prędkości. Od tego już tylko krok do kolizji.
  • Średnie ceny OC większości sportowych samochodów wynoszą powyżej 900 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC sportowego samochodu

Czy warto dokupić autocasco do polisy OC sportowego samochodu?
Jak mimo wszystko tanio ubezpieczyć sportowy samochód?
Gdzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie sportowego auta?

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC