Ubezpieczenie OC dla sportowego samochodu

Który kierowca nie marzył o posiadaniu albo chociaż przejażdżce szybkim, sportowym Maserati? Tego typu auta nie są niestety tanie. Ich wartość potrafi sięgać nawet 600 tys. zł! A do tego miłośnicy szybkich samochodów muszą być również świadomi, że na horrendalnej cenie zakupu sportowego pojazdu wydatki się nie kończą.

Samochody sportowe wymagają odpowiedniej dbałości. Już samo ubezpieczenie w ich przypadku potrafi być sporo wyższe niż ochrona aut rodzinnych i miejskich. Ile kosztuje OC szybkiego auta? I czy łatwo jest je dostać?

Sportowe samochody – charakterystyczne i pożądane cechy

O ile w przypadku samochodów miejskich największe znaczenie mają funkcjonalność i niezbyt wysokie koszty użytkowania, czyli innymi słowy – praktyczność, o tyle przy zakupie samochodu sportowego miłośnicy motoryzacji kierują się przede wszystkim designem i pojemnością silnika, a ta im większa, tym w ich przypadku lepsza. Tutaj szybkość i wyróżniający wygląd zdecydowanie grają pierwsze skrzypce. Producenci takich aut prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach i ulepszają pojazdy, aby sprostać dużym wymaganiom fanów adrenaliny.

Sportowe auta mają o wiele większą moc, niż te służące do jazdy na zakupy czy do pracy. Potrafią rozpędzić się do 100 km/h zaledwie w ciągu kilku sekund. Podczas gdy miejski Hyundai i20 czy Renault Clio charakteryzują się posiadaniem silników o mocy poniżej 100 KM, dużo szybsze BMW M6 czy Jaguara F-Type wyróżnia moc liczona w setkach koni mechanicznych. Wspomniane modele mają odpowiednio 600 KM i 550 KM. Ich silniki wyróżnia zwykle pojemność powyżej 4 l.

CIEKAWOSTKA

W samochodach sportowych skrzynia biegów nie kończy się na pięciu przekładniach. BMW M6 Coupe posiada już siedem biegów, a Lexus LC 500 nawet dziesięć.

Sportowe modele samochodów

Parametry samochodów sportowych są odzwierciedleniem wymagań, jakie stawiają producentom miłośnicy motoryzacji. A ci, jak już wspominałam, stawiają przede wszystkim na szybkość. Wśród jakich modeli szukać tych sportowych?

Mercedes AMG GT:

 • silnik V8 bi-turbo,
 • moc silnika: 476 KM,
 • maksymalny moment obrotowy: 630 Nm,
 • pojemność silnika: 4 l,
 • przyspieszenie: w 4 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Ford Mustang V:

 • moc silnika: 210 – 650 KM,
 • pojemność silnika: 3,7 – 5,8 l,
 • przyspieszenie: w 4,9 – 5,3 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Jaguar F-Type:

 • silnik V8,
 • moc silnika: 550 KM,
 • maksymalny moment obrotowy: 680 Nm,
 • pojemność silnika: 5 l,
 • przyspieszenie: w 4,1 sekundy rozpędza się do 100 km/h.

Niestety, zwykle bardzo wysokie ceny tych i podobnych modeli samochodów sprawiają, że pozwolić sobie na nie mogą tylko nieliczni. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach. Według sierpniowego raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w sierpniu tego roku zarejestrowano niewiele pojazdów marek, które kojarzą się głównie z szybkimi autami sportowymi. Najlepiej wypadało Porsche (151 zarejestrowanych sztuk), ale już Jaguarów pojawiło się w zestawieniu tylko 59 sztuk, Maserati 4, a Lamborghini 2.

Ubezpieczenie OC samochodów sportowych – czy kierowcy mają problem, żeby je dostać?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, do których należy ubezpieczenie OC kierowców, zobowiązuje ubezpieczycieli do objęcia ochroną każdego, kto zechce wykupić ochronę odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie. Nakaz sprzedaży takiego ubezpieczenia dotyczy oczywiście tych zakładów ubezpieczeń, które w swojej ofercie mają ubezpieczenie samochodu. Mówi o tym art. 5., ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia.

Art. 5 ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nie może zatem dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel jednego kierowcę ubezpieczy, a innemu po prostu odmówi ochrony.

Nie da się jednak ukryć, że firmie ubezpieczeniowej nie zawsze opłaca się obejmować ochroną ubezpieczeniową kierowcy, który jeździ szybkim autem. Ryzyko kolizji, a tym samym likwidacji szkody z OC sprawcy lub wypłaty odszkodowania z AC jest tu dosyć wysokie. Pojemność silnika jest tutaj jednym z głównych kryteriów, które są brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny polisy.

Biorąc pod uwagę parametry samochodu sportowego, a także informacje o kierowcy (w szybkich samochodach lubują się zazwyczaj młode osoby) i jego historii wypadkowej, ubezpieczyciel może wysoko wycenić ryzyko i wyliczyć składkę, która będzie dla potencjalnego klienta na tyle zaporowa, że ten prawdopodobnie odrzuci mało atrakcyjną ofertę. Ubezpieczenia trzeba będzie wówczas szukać w innych firmach.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu sportowego?

Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z ubezpieczaniem pojazdów o dużej pojemności silnika, a takie mają samochody sportowe, ubezpieczyciele proponują ich właścicielom często dosyć wysokie składki. Średnia cena OC Mazdy MX-5 wyniosła w sierpniu 2022 roku 767 zł, a Audi TT – 908 zł. To sporo. Jednak w przypadku innych modeli składki bywają jeszcze wyższe: średnia składka OC Chevroleta Camaro – 1095 zł.

Samochód sportowyŚrednia cena OC
Mazda MX-5767 zł
Porsche 911875 zł
Ford Mustang859 zł
Audi TT908 zł
Chevrolet Camaro1095 zł
Mercedes CLS843 zł
Dodge Charger1116 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022].

Nie oznacza to jednak, że osoby jeżdżące szybkimi autami nie mogą liczyć na przystępną cenę OC. Kierowcy, którzy wcześniej poruszali się samochodem bezszkodowo i mogą pochwalić się większym doświadczeniem na drodze, wzbudzają zaufanie u ubezpieczycieli. A ci są skłonni obniżyć cenę ich polisy.

Sprawdźmy, ile kosztowało najtańsze OC przykładowych sportowych modeli.

SamochódKierowcaNajtańsze OC samochodu sportowego
Mazda MX-531-letni mężczyzna z pow. brzeskiego314 zł
Chevrolet Camaro40-letni mężczyzna z powiatu krakowskiego255 zł
Ford Mustang34-letni mężczyzna ze Słomnik315 zł
Audi TT58-letni mężczyzna z Opola Lubelskiego320 zł
Porsche 91132-letni mężczyzna z Okonka306 zł
Dodge Charger37-letnia kobieta z pow. karkonoskiegio391 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2022].

PODSUMOWANIE
 • Dla miłośników motoryzacji najważniejsza w samochodach sportowych jest osiągana prędkość i design.
 • Objęcie sportowego samochodu ochroną ubezpieczeniową jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego dosyć ryzykowne.
 • Ubezpieczyciel nie może odmówić kierowcy ubezpieczenia samochodu.
 • Ceny OC sportowego auta są zwykle wyższe, dla niektórych nawet zaporowe, co jest spowodowane przede wszystkim większą pojemnością silnika, a co za tym idzie – możliwością osiągania większych prędkości. Od tego już tylko krok do kolizji.
 • Średnie ceny OC większości sportowych samochodów wynoszą około 1000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC sportowego samochodu

Czy warto dokupić autocasco do polisy OC sportowego samochodu?

Tak, szczególnie w wypadku nowego pojazdu. Sportowe auto może stać się obiektem zainteresowania złodzieja, a przed finansowymi konsekwencjami kradzieży częściowo ochroni kierowcę ubezpieczenie autocasco. Sportowy samochód tym bardziej warto ubezpieczyć, jeśli został zakupiony w salonie sprzedaży i wciąż ma wysoką wartość.

Jak mimo wszystko tanio ubezpieczyć sportowy samochód?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie tańszego ubezpieczenia nawet dla sportowego samochodu. Wykupienie OC przez internet czy znalezienie pakietu, w którym ubezpieczenia są tańsze niż pojedynczo, to tylko niektóre z najłatwiejszych dróg do obniżenia ceny ochrony auta. Młodzi kierowcy mogą dodatkowo poprosić bardziej doświadczoną osobę o to, by została współwłaścicielem samochodu. Dzięki zniżkom starszego kierowcy cena ubezpieczenia spadnie.

Gdzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie sportowego auta?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, które towarzystwo ubezpieczeniowe przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę. Jednak bez względu na to, czy poszukujesz najtańszego OC czy autocasco, korzystne propozycje znajdziesz w zestawieniach przygotowywanych w porównywarkach ubezpieczeń.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
24,50
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!