Ubezpieczenie kabrioletu – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia? Czy wszystkie TU ubezpieczą ten typ pojazdu?

Wybierając samochód, kupujący kierują się marką i modelem auta oraz pojemnością jego silnika. To jednak nie wszystko, bo okazuje się, że duże znaczenie ma także rodzaj nadwozia. I nie jest to tylko kwestia upodobań kierowców, ale także cen ubezpieczenia takiego auta.

Zdecydowana większość samochodów poruszających się po polskich drogach to sedany, hatchbacki i kombi. Raz na jakiś czas zdarza się jednak zauważyć auto w kabriolecie. Czy warto je mieć? Jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu? Czy właściciele kabrioletów mają problemy ze znalezieniem polisy dla swojego auta?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Szansa, że syn otrzyma taką samą ofertę ubezpieczenia jak ojciec czy dziadek, jest raczej niewielka. To dlatego, że ubezpieczyciele nie tworzą stałych cenników, obowiązujących każdego kierowcę. Wyliczają za to składkę ubezpieczeniową indywidualnie. Cena nie bierze się znikąd. A na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ wiele czynników. Bez względu na to, jaką drogą właściciel samochodu chce nabyć ubezpieczenie, powinien spodziewać się kilku pytań, które pozwolą agentowi lub porównywarce ubezpieczeń przygotować ofertę i wycenić ochronę.

Co m.in. wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Informacje o samochodzie:

Informacje o użytkowaniu auta:

Informacje o właścicielach i kierowcach:

Dane kontaktowe:

  • numer telefonu,
  • adres mailowy.

Właśnie dlatego, że w kalkulacji składki pod uwagę brane są różne czynniki, kierowcy o podobnych cechach, ale pochodzący z różnych miejscowości, jeżdżący innymi samochodami, posiadający dzieci i bezdzietni otrzymują inne oferty.

Coupe i kabriolet – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia?

Okazuje się, że rodzaj nadwozia samochodu nie jest obojętny dla ubezpieczycieli i również ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zapłaciłby właściciel Audi A5 z 2015 roku z silnikiem o pojemności 2,0 l. Przebieg samochodu to 50 tys. km. Samochód były parkowany we wspólnym garażu. Nie będzie przebywał za granicą dłużej niż miesiąc. Właścicielem kabrioletu tej marki byłby 33-letni kawaler z Opola, który prawo jazdy ma od 2008 roku i od tamtej pory jeździ bezszkodowo. Wyliczmy składkę zarówno dla nadwozia coupe, jak i dla kabrioletu.

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena ubezpieczenia
(coupe)
Zakres ochrony
ubezpieczeniowej
mtu24 568 zł OC
mtu24 614 zł OC + ASS
LINK4 625 zł OC + ASS
mtu24 634 zł OC + NNW
LINK4 662 zł OC + NNW + ASS
Benefia 665 zł OC + NNW
AXA 669 zł OC + ASS
mtu24 680 zł OC + NNW + ASS
AXA 724 zł OC + NNW + ASS
Benefia 797 zł OC + NNW + ASS
Aviva 804 zł OC + ASS
Aviva 817 zł OC + NNW + ASS
Uniqa 934 zł OC + NNW
Uniqa 1015 zł OC + NNW + ASS
AXA 1172 zł OC + AC + ASS
Benefia 1877 zł OC + AC + NNW
Benefia 2325 zł OC + AC + NNW + ASS
LINK4 2498 zł OC + AC + NNW + ASS
Aviva 2578 zł OC + AC + NNW + ASS
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń Mubi [maj 2020].

A jak wyglądałyby ceny ubezpieczenia kabrioletu?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena ubezpieczenia
(kabriolet)
Zakres ochrony
ubezpieczeniowej
mtu24 568 złOC
mtu24 614 zł OC + ASS
LINK4 625 zł OC + ASS
mtu24 634 zł OC + NNW
LINK4 662 zł OC + NNW + ASS
Benefia 665 zł OC + NNW
mtu24 680 zł OC + NNW + ASS
Aviva 766 zł OC + ASS
Aviva 779 zł OC + NNW + ASS
Benefia 797 zł OC + NNW + ASS
AXA 908 zł OC + ASS
AXA 963 zł OC + NNW + ASS
Uniqa 1130 zł OC + NNW
Uniqa 1206 zł OC + NNW + ASS
AXA 1888 zł OC + AC + ASS
Benefia 1990 zł OC + AC + NNW
Benefia 2463 zł OC + AC + NNW + ASS
Aviva 2834 zł OC + AC + NNW + ASS
AXA 3633 zł OC + AC + NNW + ASS
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń Mubi [maj 2020].

Jak pokazuje kalkulacja dokonana w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi, ceny ubezpieczeń dla coupe wydają się nieco niższe niż te zaproponowane właścicielowi kabrioletu. W obu przypadkach składka zaczyna się od całkiem przyzwoitych stawek – 568 zł (mtu24), jednak przy droższych ubezpieczeniach, często z bardziej rozbudowanym zakresem ochrony, ceny te zaczynają się różnicować. Choć w maju 2020 roku zanotowano całkiem sporo ofert poniżej 1000 zł dla tego typu samochodów, trzeba zauważyć, że są to przeważnie wyceny dla pakietów OC z ubezpieczeniami dobrowolnymi: NNW i assistance. Oferta pakietu OC + AC + NNW + assistance pojawia się dopiero przy kwotach2325 zł (coupe) i 2463 zł (kabriolet) zaproponowanych przez Benefię.

Kluczowe jest tu ubezpieczenie autocasco, na którym w szczególności powinno zależeć właścicielom kabrioletów. Gdzie można je dostać?

AC dla kabrioletu – czy łatwo je kupić?

Okazuje się, że nie wszyscy ubezpieczyciele są skłonni objąć ochroną w ramach autocasco takiego samochodu, jak kabriolet. Wiąże się to niejednokrotnie z większym ryzykiem kolizji. Kabriolety często występują z silnikami o dużej pojemności, przez co mogą osiągać większe prędkości. A stąd już tylko krok do stłuczki i konieczności wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Ale z pewnością nie jest to jedyny powód, dla którego ubezpieczyciele nie mają w swojej ofercie ubezpieczenia AC dla kabrioletów.

Nie da się ukryć, że dostęp do samochodów ze składanym dachem jest łatwiejszy niż do innych pojazdów. Ułatwione zadanie będą mieli w ich przypadku zarówno złodzieje i wandale (zwłaszcza podczas postoju ze złożonym dachem). Gdy wnętrze pojazdu jest odsłonięte, dużo łatwiej o zniszczenia nie tylko dokonane przez osobę trzecią, ale także przez siły przyrody: podczas gradu, intensywnych opadów czy przez spadające gałęzie drzew.

Nic zatem dziwnego, że część towarzystw ubezpieczeniowych unika ubezpieczania kabrioletów przed wyżej wymienionymi szkodami. Gdzie dostępne jest AC dla tego typu pojazdów, a gdzie kierowcy będą mieli problem z jego nabyciem?

AvivaTAK
AXA DirectTAK
BenefiaTAK (jeśli model jest w katalogu)
GefionNIE
GeneraliNIE
LINK4NIE
mtu24TAK
ProamaNIE
WienerTAK
You Can DriveTAK
PODSUMOWANIE
  • Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników (informacji o pojeździe, jego użytkowaniu, danych właścicieli i kierowców).
  • Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie AC dla kabrioletów.
  • W przypadku objęcia ochroną w ramach autocasco kabrioletu istnieje dla ubezpieczyciela większe ryzyko wypłaty odszkodowania, bo samochody z tym rodzajem nadwozia są bardziej narażone na szkody (np. grad, ulewne deszcze, spadające gałęzie, a także kradzież pojazdu lub jego części).
  • Ubezpieczenie AC dla kabrioletu oferuje m.in. Aviva, mtu24 i You Can Drive.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *