Ubezpieczenie kabrioletu – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę OC?

Wybierając samochód, kupujący kierują się marką i modelem auta oraz pojemnością jego silnika. To jednak nie wszystko, bo okazuje się, że duże znaczenie ma także rodzaj nadwozia. I nie jest to tylko kwestia upodobań kierowców, ale także cen ubezpieczenia takiego auta.

ubezpieczenie kabriolet

Zdecydowana większość samochodów poruszających się po polskich drogach to sedany, hatchbacki i kombi. Raz na jakiś czas zdarza się jednak zauważyć auto w kabriolecie. Czy warto je mieć? Jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu? Czy właściciele kabrioletów mają problemy ze znalezieniem polisy dla swojego auta?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

Szansa, że syn otrzyma taką samą ofertę ubezpieczenia jak ojciec czy dziadek, jest raczej niewielka. To dlatego, że ubezpieczyciele nie tworzą stałych cenników, obowiązujących każdego kierowcę. Wyliczają za to składkę ubezpieczeniową indywidualnie. Cena nie bierze się znikąd. A na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ wiele czynników. Bez względu na to, jaką drogą właściciel samochodu chce nabyć ubezpieczenie, powinien spodziewać się kilku pytań, które pozwolą agentowi lub porównywarce ubezpieczeń przygotować ofertę i wycenić ochronę.

Co m.in. wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Informacje o samochodzie:

Informacje o użytkowaniu auta:

Informacje o właścicielach i kierowcach:

Dane kontaktowe:

  • numer telefonu,
  • adres mailowy.

Właśnie dlatego, że w kalkulacji składki pod uwagę brane są różne czynniki, kierowcy o podobnych cechach, ale pochodzący z różnych miejscowości, jeżdżący innymi samochodami, posiadający dzieci i bezdzietni otrzymują inne oferty.

CZY WIESZ, ŻE …

W początkach historii motoryzacji pojazdy pozbawione dachu były bardzo popularne. W ostatnich latach XIX wieku rozpoczęto wprowadzanie składanych dachów na przykład do faetonów, czyli pojazdów z nadwoziem wyposażonym w dwa siedzenia i składany dach. Od lat 20. XX wieku rozpoczęła się masowa produkcja samochodów z zamkniętym nadwoziem, co sprawiło, że kabriolety straciły na popularności. Są jednak produkowane do dziś i zaskakują swoją różnorodnością. Idealny kabriolet dla siebie znajdą miłośnicy współczesnej klasyki (Mazda MX-5), sportowych emocji (Porsche 718 Boxster), a nawet pojazdów z nadwoziem typu SUV (Volkswagen T-Roc Cabrio).

Coupe i kabriolet – jak rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia?

Okazuje się, że rodzaj nadwozia samochodu nie jest obojętny dla ubezpieczycieli i również ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zapłaciłby właściciel Audi A5 z 2015 roku z silnikiem o pojemności 2,0 l. Przebieg samochodu to 50 tys. km. Samochód były parkowany we wspólnym garażu. Nie będzie przebywał za granicą dłużej niż miesiąc. Właścicielem kabrioletu tej marki byłby 33-letni kawaler z Opola, który prawo jazdy ma od 2009 roku i od tamtej pory jeździ bezszkodowo. Wyliczmy składkę zarówno dla nadwozia coupe, jak i dla kabrioletu.

Towarzystwo ubezpieczenioweCenaZakres
Trasti 496,00 zł OC, Assistance
UNIQA 521,00 zł OC, Assistance
LINK4 539,06 zł OC, Assistance
mtu24.pl 639,00 złOC
Benefia 725,00 złOC
Beesafe 758,29 złOC
Wiener 1 005,00 zł OC, Assistance
TUZ Ubezpieczenia 3 429,00 zł OC, NNW, Assistance
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2024].

A jak wyglądałyby ceny ubezpieczenia kabrioletu?

Towarzystwo ubezpieczenioweCenaZakres
LINK4 467,59 zł OC, Assistance
Trasti 472,00 złOC
mtu24.pl 639,00 złOC
Benefia 725,00 złOC
Beesafe 758,33 złOC
Wiener 1 056,00 zł OC, Assistance
TUZ Ubezpieczenia 3 429,00 zł OC, NNW, Assistance
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2024].

Jak pokazuje kalkulacja dokonana w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi, ceny ubezpieczeń dla coupe i kabrioletu są często bardzo podobne. W obu przypadkach składka zaczyna się od stawki poniżej 500 zł (Trasti – 496 zł; LINK4 – 467,59 zł), a potem występuje bardzo dużo ofert poniżej 1 000 zł. Trzeba jednak zauważyć, że są to przede wszystkim wyceny dla pakietów OC z ubezpieczeniami dobrowolnymi: NNW i assistance. Oferta pakietu OC + AC + NNW + assistance z pełnym zakresem ochrony autocasco pojawia się dopiero przy kwotach około 1 439 zł dla coupe i 1 466 zł dla kabrioletu (w Trasti).

Kluczowe jest tu ubezpieczenie autocasco, na którym w szczególności powinno zależeć właścicielom kabrioletów. Gdzie można je dostać?

AC dla kabrioletu – czy łatwo je kupić?

Okazuje się, że nie wszyscy ubezpieczyciele są skłonni objąć ochroną w ramach autocasco takiego samochodu, jak kabriolet. Wiąże się to niejednokrotnie z większym ryzykiem kolizji. Kabriolety często występują z silnikami o dużej pojemności, przez co mogą osiągać większe prędkości. A stąd już tylko krok do stłuczki i konieczności wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Ale z pewnością nie jest to jedyny powód, dla którego ubezpieczyciele nie mają w swojej ofercie ubezpieczenia AC dla kabrioletów.

Nie da się ukryć, że dostęp do samochodów ze składanym dachem jest łatwiejszy niż do innych pojazdów. Ułatwione zadanie będą mieli w ich przypadku zarówno złodzieje i wandale (zwłaszcza podczas postoju ze złożonym dachem). Gdy wnętrze pojazdu jest odsłonięte, dużo łatwiej o zniszczenia nie tylko dokonane przez osobę trzecią, ale także przez siły przyrody: podczas gradu, intensywnych opadów czy przez spadające gałęzie drzew.

Przeczytaj też: Rodzaje nadwozi samochodowych – czy są czynnikiem różnicującym ceny ubezpieczenia komunikacyjnego?

Nic zatem dziwnego, że część towarzystw ubezpieczeniowych unika ubezpieczania kabrioletów przed wyżej wymienionymi szkodami. Gdzie dostępne jest AC dla tego typu pojazdów, a gdzie kierowcy będą mieli problem z jego nabyciem?

BeesafeTAK
BenefiaTAK
Generali NIE (jeśli nie postanowiono inaczej podczas zawierania umowy)
LINK4TAK
mtu24.plTAK
ProamaTAK
TUZ UbezpieczeniaNIE (jeśli nie postanowiono inaczej podczas zawierania umowy)
UniqaTAK
WienerTAK
You Can DriveTAK
PODSUMOWANIE
  • Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników (informacji o pojeździe, jego użytkowaniu, danych właścicieli i kierowców).
  • Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie AC dla kabrioletów.
  • W przypadku objęcia ochroną w ramach autocasco kabrioletu istnieje dla ubezpieczyciela większe ryzyko wypłaty odszkodowania, bo samochody z tym rodzajem nadwozia są bardziej narażone na szkody (np. grad, ulewne deszcze, spadające gałęzie, a także kradzież pojazdu lub jego części).
  • Ubezpieczenie AC dla kabrioletu oferuje m.in. mtu24.pl i You Can Drive.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie kabrioletu

Czy rodzaj nadwozia ma wpływ na cenę OC?
Czy warto kupić autocasco dla kabrioletu?
Gdzie można kupić AC dla kabrioletu?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC