Czy spożywanie alkoholu na wakacjach może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania?

Przezorni urlopowicze przed wyjazdem na wakacje zabezpieczają się, wykupując ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu podróżujący czują się bezpieczni. W końcu nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy podczas wyjazdu nic się nie stanie. Wakacyjny urlop to czas odprężenia i ukojenia, a odpoczywający, korzystając z chwili relaksu, często sięgają po mocniejsze trunki. Co jednak w sytuacji, gdy osoba będąca pod wpływem alkoholu złamie np. nogę? Czy wykupione ubezpieczenie zapewni w tym przypadku pokrycie kosztów leczenia? Z poniższego artykułu dowiesz się, czy ubezpieczenie turystyczne chroni w sytuacji, gdy szkoda powstała po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim skupimy się na zasadach działania klauzuli alkoholowej w ubezpieczeniach turystycznych. Zapraszamy do lektury.

spożycie alkoholu na wakacjach

Szkoda na wakacjach po spożyciu alkoholu – czy otrzymam odszkodowanie?

Dla zobrazowania problemu związanego z wypadkiem, do którego dochodzi podczas zagranicznego wyjazdu, gdy ubezpieczony spożywał wcześniej alkohol, posłużmy się przykładem.

Przykład

Pan Andrzej złamał nogę podczas wakacji w Hiszpanii. Nie przejmował się specjalnie kosztami leczenia, ponieważ przed wyjazdem wykupił ubezpieczenie turystyczne. Pan Andrzej zgłosił szkodę do swojego ubezpieczyciela celem odzyskania środków poniesionych w związku z leczeniem. Towarzystwo odmówiło jednak zwrotu kosztów. Jako przyczynę wskazało stan nietrzeźwości podczas zdarzenia szkodowego. Czy ubezpieczyciel postąpił prawidłowo?

Gdyby Pan Andrzej zapoznał się z OWU załączonym do umowy ubezpieczenia, wiedziałby, że odpowiedzialność towarzystwa może być ograniczona, jeśli do szkody dojdzie pod wpływem alkoholu. Niestety problem niezapoznania się z warunkami umowy ubezpieczenia jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Niestosowanie się do warunków wynikających z OWU często jest przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania. Na co więc podróżny powinien zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie? Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać wszystkie paragrafy, które odnoszą się do ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ograniczona odpowiedzialność ubezpieczyciela, gdy do szkody doszło pod wpływem alkoholu

Posłużmy się przykładem ubezpieczenia turystycznego Moja Podróż w Allianz. W rozdziale dotyczącym wyłączeń ogólnych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia turystycznego znajdziemy tam informację, że:

Zakres naszej odpowiedzialności nie obejmuje szkód i kosztów, będących skutkiem (…) działania Ubezpieczonego w stanie pod wpływem alkoholu, chyba że w umowie, za zapłatą dodatkowej składki, rozszerzyliśmy naszą odpowiedzialność o Klauzulę alkoholową.

Przewodnik po ubezpieczeniu Moja Podróż Allianz

Mniej restrykcyjną politykę ma pod tym względem m.in. PZU. W OWU ubezpieczenia turystycznego PZU Wojażer wskazano, że ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance nie obejmuje szkód, do których doszło w następstwie kierowania przez ubezpieczonego pojazdem silnikowym w stanie nietrzeźwości. Podobny zapis znajduje się w rozdziale dotyczącym ograniczenia odpowiedzialności w stosunku do roszczeń objętych ubezpieczeniem NNW, gdzie jednak dodatkowo wyłączenie obejmuje wszystkie wypadki powstałe w wyniku zatrucia spowodowanego spożywaniem alkoholu.

Z odpowiedzialności PZU SA wyłączone są koszty leczenia, które powstały z tytułu lub w następstwie (…) kierowania przez ubezpieczonego pojazdem silnikowym (…) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego.

§ 30 ust. 1 pkt 2b OWU PZU Wojażer

Z odpowiedzialności PZU SA wyłączone są następstwa dotyczące wypadków ubezpieczeniowych powstałych (…) w wyniku zatrucia spowodowanego spożywaniem alkoholu lub używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

§ 4 ust. 1 pkt 4 Klauzuli nr 7 do OWU PZU Wojażer Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Analogiczne informacje można często spotkać w dokumentach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia turystycznego u innych ubezpieczycieli. Dzięki odpowiednim regulacjom odpowiedzialność towarzystwa za zdarzenia objęte ubezpieczeniem zostaje wyłączona, jeśli szkoda powstała po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu, o ile jego stan miał wpływ na zdarzenie.

Ekspert Mubi radzi:

Umieszczanie informacji o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela, gdy do szkody doszło w wyniku znacznego spożycia przez ubezpieczonego alkoholu to standardowy zabieg właściwie w każdym towarzystwie. Niemal we wszystkich OWU znajduje się tego typu zapis ze względu na to, że pod wpływem procentów ludzie zachowują się często nieprzewidywalnie i nie zawsze racjonalnie analizują sytuację, w której się znaleźli. Nadmierne spożywanie alkoholu przez ubezpieczonego to zatem dodatkowe ryzyko, za które towarzystwa nie chcą odpowiadać w ramach standardowej polisy. Warto jednak zwrócić uwagę na zapisy stosowane przez poszczególne firmy — o ile jedni ubezpieczyciele nie dopuszczają spożycia żadnej ilości alkoholu, u innych może być już ustalony wyższy limit, np. zakładający wyłączenie odpowiedzialności przy stanie nietrzeźwości, ale już nie przy stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Ponadto wyłączenie może dotyczyć wszystkich zdarzeń ubezpieczeniowych lub tylko konkretnych, np. prowadzenia pojazdów.

Ilość alkoholu w organizmie ubezpieczonego — czy ma znaczenie?

Wróćmy do zapisów stosowanych przez Allianz. W cytowanym wyżej fragmencie OWU Moja Podróż jest mowa o działaniu ubezpieczonego w “stanie pod wpływem alkoholu”. Co to dokładnie znaczy?

Stan pod wpływem alkoholu — stan, w którym zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia 0,2 promila alkoholu lub więcej, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi lub prowadzi do stężenia 0,1 mg lub więcej.

Przewodnik po ubezpieczeniu Moja Podróż Allianz

Jak widać, Allianz ma dość niski próg tolerancji dla alkoholu w organizmie ubezpieczonego. A jak do sprawy podchodzi PZU? W przypadku ubezpieczenia turystycznego PZU Wojażer, aby prawidłowo określić, czy dochodzi do wyłączenia odpowiedzialności w odniesieniu do konkretnego zdarzenia, należy zapoznać się z definicją stanu nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości – stan organizmu, w którym zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

§ 2 pkt 53 OWU PZU Wojażer

Tego rodzaju rozróżnienia sprawiają, że nie można w ogólny sposób stwierdzić, czy spożywanie alkoholu zawsze wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Wszystko zależy od zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego tak ważne jest, aby się z nimi dokładnie zapoznać.

Jak uzyskać odszkodowanie pomimo spożycia alkoholu?

Wczytując się dokładnie w zapisy OWU ubezpieczycieli, należy sprecyzować, że do wyłączenia odpowiedzialności dochodzi zazwyczaj, gdy ubezpieczony znajdował się pod wypływem alkoholu, o ile ten stan miał wpływ na zdarzenie szkodowe. Takie sformułowanie zostawia ubezpieczonym pewnego rodzaju furtkę. W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania mogą się powoływać bowiem na fakt, że ich stan nie miał wpływu na przebieg zdarzenia.

Pamiętaj, że zawsze w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania przysługuje Ci odwołanie, a w razie gdyby ten krok również nie przyniósł pożądanego skutku, swoich praw możesz dochodzić również przed sądem. Musisz się niestety liczyć z tym, że ta ostatnia opcja wiąże się z długim czasem trwania procesu, a także z jego kosztami, które nie zostaną Ci zwrócone w razie przegranej.

Dobra wiadomość jest taka, że ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tego, że urlopowicze podczas wakacji sięgają po alkohol, dlatego w ramach polis turystycznych oferują tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki niej ochrona obejmuje wskazane ryzyka ubezpieczeniowe, nawet jeśli do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu. Takie rozwiązanie obarczone jest jednak niekiedy dodatkowymi warunkami. Po pierwsze, może być to opcja dodatkowo płatna, a po drugie, ubezpieczyciele wprowadzają w niej limity, jeśli chodzi o ilość alkoholu w organizmie ubezpieczonego.

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym – jak to działa?

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o tzw. klauzulę alkoholową oznacza, że nawet jeśli wypijesz kilka drinków, a następnie poślizgniesz się na basenie i złamiesz nogę, to wciąż możesz uzyskać odszkodowanie, nawet pomimo tego, że spożywałeś wcześniej napoje wysokoprocentowe. Klauzula alkoholowa rozszerza więc ochronę i tym samym daje możliwość uzyskania odszkodowania, nawet jeśli ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu.

Jest to szczególnie pożądana przez podróżnych opcja, zwłaszcza jeśli ubezpieczenie wykupione jest w związku z wyjazdem all inclusive, gdzie dostęp do alkoholu jest nieograniczony. Ubezpieczenie rozszerzone o klauzulę alkoholową jest również popularne wśród narciarzy, o czym pisaliśmy w artykule: “Alkohol na stoku a ubezpieczenie turystyczne”.

Klauzula alkoholowa jest dziś już najczęściej oferowana przez ubezpieczycieli jako standardowy element podstawowego pakietu polisy turystycznej, więc nie trzeba za nią dodatkowo płacić — jest wliczona w cenę polisy. Niektórzy ubezpieczyciele nie oferują jej jednak w podstawowym pakiecie — wówczas, żeby zapewnić sobie ochronę w razie szkód powstałych pod wpływem alkoholu, trzeba wybrać dodatkowo płatne rozszerzenie polisy. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Allianz.

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?

Klauzula alkoholowa proponowana przez zakłady ubezpieczeń jako dodatek obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie w zakresie kosztów leczenia i NNW, nie obejmując ochrony OC w życiu prywatnym. Przed wykupieniem rozszerzenia należy się upewnić, jakie ryzyka ubezpieczeniowe obejmuje.

Ponadto trzeba pamiętać, że klauzula alkoholowa nie wyłącza odpowiedzialności wynikającej z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Klauzula nie obejmuje zdarzenia szkodowego, jeśli spożycie alkoholu przez ubezpieczonego wiązało się ze złamaniem prawa. Rozszerzenie ubezpieczenia nie zapewni więc ochrony, gdy np. ubezpieczony spowodował szkodę, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu. Ochrona nie będzie także przysługiwała, jeśli ubezpieczony pod wpływem alkoholu wda się w bójkę i spowoduje u osoby trzeciej obrażenia ciała.

Ubezpieczenie na wyjazd z klauzulą alkoholową – cena

W zależności od ubezpieczyciela i wybranego wariantu polisy turystycznej klauzula alkoholowa może być uwzględniona w podstawowej wersji ubezpieczenia lub dostępna za dodatkową opłatą. Sprawdźmy, ile za tego rodzaju ochronę zapłaci dorosły turysta, który chce się ubezpieczyć na tygodniowy pobyt na wakacjach w Hiszpanii.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaKlauzula alkoholowaCena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
W cenie22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 382 zł,
NNW: 15 000 zł
W cenie25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
W cenie29 zł
ProamaKL: 100 000 złW cenie30 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
W cenie32 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
W cenie33 zł
WienerKL: 170 764 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 727 zł
W cenie36 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
W cenie50 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
W cenie72 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.09.2024).
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczyciele często w OWU polisy turystycznej zawierają zapis, zgodnie z którym ich odpowiedzialność w zakresie wybranego rodzaju ochrony lub konkretnego zdarzenia jest wyłączona, jeśli do szkody dojdzie pod wpływem alkoholu.
  • Ubezpieczony może wykupić ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o tzw. klauzulę alkoholową, dzięki czemu otrzyma odszkodowanie, nawet jeśli do szkody doszło po spożyciu przez niego alkoholu.
  • Dodatkowa ochrona może wiązać się z wyższą składką ubezpieczeniową, choć większość ubezpieczycieli oferuje dziś klauzulę alkoholową już w ramach podstawowego pakietu.
  • O klauzulę alkoholową można rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne w zakresie kosztów leczenia i NNW. Dodatkowa ochrona nie dotyczy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ spożycia alkoholu na odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego

Jak ubezpieczyciele podchodzą do szkód po alkoholu?
Czy można dostać odszkodowanie, mimo że do szkody doszło po alkoholu?
Czy klauzula alkoholowa całkowicie zwalnia ubezpieczonego z odpowiedzialności?
Źródła:
  • OWU PZU Wojażer: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1538261
  • OWU Allianz Moja Podróż: https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/turystyczne/moja-podroz/08-24/MP-OWU-przewodnik-8-08-24.pdf
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
W PZU nie są potrzebne żadne dodatkowe klauzule bo alkohol nie jest wyłączony tylko podczas kierowania pojazdem silnikowym . Autor cytuje na początku artykułu zapis z nieaktualnych OWU. Taka nieprawdziwa informacja później jest rozpowszechnianiana w internecie i cytowana przez wyszukiwarki internetowe.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd. Treść artykułu została poprawiona.
avatar autora komentarza
Szkoda , że pani Agnieszka nie doczytała w wyłączeniach odpowiedzialności PZU Wojażer w jakich sytuacjach alkohol skutkuje brakiem odpowiedzialności. Przedstawiona przez nią definicja bez wytłumaczenia, wprowadza w błąd.
Dziękujemy za komentarz. Artykuł został uzupełniony o dodatkowe informacje.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!