Szwajcaria – przewodnik dla kierowców

Malownicze górskie krajobrazy, zabytki, w których zamknięto historyczne wydarzenia i stosunkowo niewielka odległość od naszego kraju przekonują polskich turystów do spędzenia urlopu w Szwajcarii. Chociaż najbardziej popularnym sposobem podróży do kraju słynącego z punktualności, wina i sera jest skorzystanie z oferty linii lotniczych, to nie brakuje i tych, którzy decydują się na podróż samochodem.

szwajcarskie krajobrazy

COVID-19 w Szwajcarii

W tym momencie (stan na 23.01.2024) podróżujący z Polski do Szwajcarii nie muszą:

  • wykonywać testów na COVID-19 przed przyjazdem,
  • wykonywać testów na COVID-19 po przyjeździe,
  • poddawać się kwarantannie po przylocie,
  • wypełniać formularza lokalizacyjnego.

W Szwajcarii nie ma również wymogu noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego i placówkach medycznych. W wielu placówkach opieki zdrowotnej nadal wymaga się noszenia maseczek ochronnych, mimo braku administracyjnego nakazu obowiązującego na terenie całego kraju.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Szwajcarii znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podróż do Szwajcarii i w Szwajcarii – co musisz wiedzieć?

Przelot między Polską a Szwajcarią trwa standardowo nieco ponad 2 godziny. Połączenia są realizowane m.in. między Warszawą a Zurychem oraz między Warszawą a Bazyleą. Podróż samochodowa będzie trwała kilkakrotnie dłużej (około 14 godzin) i może przebiegać przez Niemcy oraz Austrię. Jak powinien przygotować się kierowca do podróży do Szwajcarii i przemieszczania się autem po jej terytorium?

podróż z warszawy do zurichu

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC i co jeszcze?

Szwajcarską granicę można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Któryś z tych dokumentów powinni mieć przy sobie wszyscy podróżujący, nie tylko kierowca samochodu. Ten musi jednak zabrać ze sobą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i polisę OC. Takie dokumenty wystarczą także na niemieckich i austriackich drogach, jeśli to przez te kraje zaplanujesz trasę – nie musisz wyrabiać Zielonej Karty.

Wybierając się do Szwajcarii, powinieneś wykupić winietę, która będzie upoważniała do poruszania się po tamtejszych autostradach. Według danych wskazanych w artykule: Szwajcaria – przewodnik dla turystów, koszt takiej winiety to 40 franków szwajcarskich, czyli ok. 200 zł. Winiety można kupić np. na szwajcarskiej granicy.

Jak poruszać się po Szwajcarii? Stan tamtejszych dróg i styl jazdy szwajcarskich kierowców

Szwajcaria dysponuje siecią autostrad i innych dróg, które umożliwiają łatwe i szybkie przemieszczanie się między kluczowymi miastami. Jak już wspominałam wyżej, przejazd autostradami jest możliwy po wykupieniu winiety. Wybierając się autem do Szwajcarii, warto mieć na uwadze to, że kierowcy korzystający z autostrad poruszają się raczej powoli, jeżdżąc przepisowo. Na szybszą jazdę decydują się najczęściej przyjezdni, dla których przekroczenie prędkości może skończyć się otrzymaniem mandatu.

Trzeba pamiętać, że Szwajcaria jest w dużej mierze krajem górzystym, dlatego miejscowości i kurorty górskie łączą tam wąskie i kręte drogi, które często prowadzą przez rozmaite przełęcze lub tunele.

Ograniczenia prędkości, przewożenie dzieci i wyposażenie pojazdu – przepisy drogowe w Szwajcarii

W Szwajcarii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje bezwzględny nakaz jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Zasada ta dotyczy zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów. Całą dobę należy także poruszać się z włączonymi światłami, a w bagażniku trzeba zawsze mieć trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą – dwa trójkąty). Oprócz tego warto wyposażyć się także w gaśnicę i apteczkę, mimo że nie należą one do wyposażenia obowiązkowego.

Dozwolona prędkość na szwajcarskich drogach:

grafika

Szwajcaria – ubezpieczenia komunikacyjne

Bezpieczeństwo podróżujących samochodem to nie tylko przestrzeganie przepisów drogowych. Chociaż – nie da się ukryć – wiele zależy od tego, czy będziesz jechał z dozwoloną prędkością, zapiętymi pasami i włączonymi światłami. Poruszając się po drogach, bierzesz odpowiedzialność za siebie i podróżujących z Tobą bliskich, a także za innych uczestników ruchu. Tym samym Twoje bezpieczeństwo zależy od zachowania pozostałych kierowców. Jak zabezpieczyć się na wypadek stłuczki lub doznania innej szkody związanej z użytkowaniem pojazdu? Wykupując ubezpieczenie komunikacyjne.

Pewnie każdy doświadczony kierowca zdaje sobie sprawę, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Chociaż prawo narzuca Ci taką konieczność, to wykupienie tej polisy leży również w Twoim interesie.

Wyobraź sobie, że jedziesz z Berna do Zurychu. Na jednym ze skrzyżowań nie zauważyłeś, że pojazd jadący przed tobą, rozpoczął hamowanie, aby zatrzymać się przed sygnalizacją świetlną. Z impetem wjechałeś w zatrzymujący się samochód, w efekcie czego wgniotłeś dosyć mocno jego bagażnik. Właściciel pojazdu nie krył zdenerwowania, ale z racji tego, że nikt w stłuczce nie ucierpiał, zdecydował się na spisanie oświadczenia i zweryfikowanie danych w Twojej polisie. Bez niej za spowodowane zniszczenia musiałbyś zapłacić z własnych środków, a oprócz tego z pewnością otrzymałbyś karę za brak OC i musiałbyś odbyć niezbyt przyjemną rozmowę z policjantem.

szwajcaria - ważne numery telefonów
Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć? Jak napisać odwołanie do UFG?

Czy wiesz, że kara za brak ważnego ubezpieczenia OC jest nakładana nawet za 1 dzień przerwy? Sprawdź ile wynoszą!

Czytaj dalej

Nie zapominaj jednak, że w takiej kolizji również Ty możesz być poszkodowany. Nawet jeśli doszłoby do niej z Twojej winy, prawdopodobnie mógłbyś liczyć na wsparcie swojego ubezpieczyciela. Oczywiście, o ile wykupiłeś wcześniej dodatkową polisę (poza ochroną odpowiedzialności cywilnej). Mowa tu przede wszystkim o ubezpieczeniu AC, assistance i NNW. To pierwsze pozwoli odzyskać przynajmniej część pieniędzy za uszkodzenia lub uzyskać pomoc logistyczną i finansową w naprawie auta. NNW to z kolei zabezpieczenie dla Ciebie (jako kierowcy) oraz dla Twoich pasażerów, jeśli w wyniku wypadku doznacie uszczerbku na zdrowiu. Assistance zapewni wsparcie, gdy po awarii lub wypadku nie będziesz mógł kontynuować swojej podróży. Podczas wyjazdu do Szwajcarii może przydać się zwłaszcza:

  • holowanie (ze zwiększonym limitem kilometrów);
  • samochód zastępczy, aby móc kontynuować zwiedzanie kraju, jeśli Twój prywatny pojazd zostanie uszkodzony lub całkowicie zepsuty;
  • pomoc tłumacza, aby móc porozumieć się z tamtejszymi służbami, lekarzem i pozostałymi osobami;
  • pomoc w zakwaterowaniu na czas naprawy auta;
  • pomoc w organizacji powrotu do domu innym środkiem transportu.
PODSUMOWANIE
  • Najszybszym sposobem dotarcia do Szwajcarii jest podróż samolotem – lot trwa nieco ponad 2 godziny. Jazda samochodem zajmie ok. 14 godzin.
  • Aby wjechać do Szwajcarii, wystarczy dowód osobisty lub paszport.
  • Kierowca musi posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.
  • Autostrady w Szwajcarii są płatne – aby z nich korzystać, trzeba kupić winietę.
  • Ograniczenia prędkości w Szwajcarii wynoszą: 50 km/h (teren zabudowany), 80 km/h (poza terenem zabudowanym), 100 km/h (drogi ekspresowe), 120 km/h (autostrady).
  • Wyjeżdżając do Szwajcarii, warto kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (m.in. AC i assistance) oraz ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Szwajcarii

O czym trzeba pamiętać, jadąc samochodem do Szwajcarii?
Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na podróż do Szwajcarii?
Czy w Szwajcarii przyda się ubezpieczenie turystyczne?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!