Ubezpieczenie do Brazylii

Brazylia to kraj w Ameryce Południowej, który jest największym państwem zarówno w tej części kontynentu, jak i w całej Ameryce Łacińskiej. To region pełen atrakcji turystycznych, ale wyjazd tam wiąże się z pewnymi ryzykami związanymi z opieką zdrowotną, bezpieczeństwem czy niespodziewanymi wypadkami. Jak wiele innych krajów tropikalnych, występuje tam ryzyko zakażenia chorobami tropikalnymi (np. malarią i żółtą febrą), więc szybka pomoc medyczna może być kluczowa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie obejmowało pomoc za granicą, a także pokryje koszty transportu medycznego do Polski. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej!

rio de janeiro

Wprowadzenie

Brazylia to kraj, który jest podzielony na 26 stanów i stolicę – Brasília. Jego powierzchnia obejmuje różnorodne krajobrazy, od amazońskich lasów deszczowych, przez góry wschodnie, aż po pustynie i sawanny w centrum i na południu. Granice Brazylii obejmują zarówno górzyste tereny, jak i równiny oraz obszary wzdłuż wielkich rzek, takich jak Amazonka i Parana. Zanim jednak zaczniesz planować swoją podróż, zapewnij sobie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, żeby otrzymać gwarancję spokojnej i bezpiecznej podróży.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Brazylii?

Przed każdą podróżą, tym bardziej zagraniczną, zalecamy zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Niestety nie na wszystkie sytuacje losowe i zagrożenia masz wpływ, ale możesz w pewnym stopniu zapobiegać ich przykrym konsekwencjom.

Brazylia jest krajem o tropikalnym klimacie, w którym występują choroby, takie jak malaria, denga, żółta febra czy zika. Chociaż szczepienia mogą pomóc w ochronie przed niektórymi z nich, ryzyko zakażenia nie jest całkowicie wykluczone. 

W niektórych częściach Brazylii istnieje wysoki stopień przestępczości. Przede wszystkim duże miasta, takie jak Rio de Janeiro czy São Paulo, mogą stanowić ogromne zagrożenia dla turystów. Kradzieże kieszonkowe, rozboje czy napady rabunkowe zdarzają się tam bardzo często. Niektóre firmy uwzględniają w swoich ofertach ubezpieczenie bagażu lub umożliwiają rozszerzenie zakresu polisy za niewielką opłatą. Takie ubezpieczenie obejmuje kradzież walizek i zapewnia pomoc, jeśli ktoś przywłaszczy sobie Twoje rzeczy. Nagła choroba, wypadek, pobyt w szpitalu – usługi medyczne mogą generować duże wydatki, które często przekraczają możliwości finansowe turysty. Dlatego firmy ubezpieczeniowe oferują polisy z wysokimi sumami, które w razie potrzeby sfinansują leczenie. Co ważniejsze, należy zwrócić uwagę, aby wybrana przez nas oferta obejmowała dodatkowo możliwość transportu medycznego do kraju.

Czy ubezpieczenie do Brazylii jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenie do Brazylii nie jest wymagany, ani tym bardziej nie ma żadnego prawnego uregulowania. To państwo nie wymaga od turystów posiadania ubezpieczenia turystycznego lub zdrowotnego w momencie wjazdu. Na szczęście wielu turystów zdaje sobie sprawę, że podróżowanie bez takiego ubezpieczenia do Brazylii może powodować zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela. Dlatego zakup takiej polisy jest rekomendowany.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

Turyści, którzy planują wyjazd do Brazylii, nie muszą ubiegać się o wizę turystyczną, jeśli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Jakie najważniejsze wymogi należy spełnić, żeby przekroczyć granicę tego państwa?

  • Granice tego kraju można przekroczyć na podstawie ważnego paszportu lub paszportu tymczasowego. Minimalna ważność dokumentu musi wynosić minimum 6 miesięcy.
  • Nie istnieje wymóg posiadania wizy, o ile pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni.
  • Jeśli pobyt w Brazylii jest zaplanowany na okres dłuższy niż 90 dni wymagana jest wiza.
  • Jeśli następuje konieczność przedłużenia pobytu w Brazylii, należy skontaktować się przed upływem 90 dni z Policją Federalną w miejscu pobytu podróżującego.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Mimo że zakup ubezpieczenia do Brazylii nie jest obowiązkowy, to jest jak najbardziej rekomendowany. Ministerstwo Spraw Zagranicznych mówi o tym na stronie rządowej.

Zaleca się wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą, w tym także koszty transportu medycznego do Polski. Należy wybrać ubezpieczyciela mającego przedstawicielstwa w Ameryce Południowej – w przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.

https://www.gov.pl/web/brazylia/informacje-dla-podrozujacych

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Brazylii

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy, która zapewnia ochronę finansową w nieprzewidzianych sytuacjach podczas podróży. Zazwyczaj obejmuje takie sytuacje jak wypadki, choroby, zagubienie bagażu czy odwołanie lub przerwanie podróży. Taka polisa zawiera pakiet kilku ubezpieczeń. Przede wszystkim obejmuje koszty leczenia oraz assistance podróżny. W zależności od preferencji kupującego, istnieje możliwość rozszerzenia zakresu oferty o ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

Ubezpieczenie kosztów leczenia to jedno z najważniejszych świadczeń, jakie gwarantują towarzystwa ubezpieczeniowe w zakresie polisy turystycznej. Zapewnia ono pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji oraz innych usług medycznych, które mogą wystąpić podczas podróży za granicą lub w kraju. Nie jest ono obowiązkowe, ale zdecydowanie zalecane. Ważne jest, aby przy wyborze oferty zwracać uwagę na to, jakie kwoty w przypadku leczenia może maksymalnie pokryć ubezpieczyciel. Czasem niewielka doplata i wybór oferty w innej firmie może zapewnić nam nawet kilkukrotnie wyższe kwoty odszkodowania. W razie konieczności skorzystania z takiej polisy, ubezpieczony może liczyć na pomoc przy pokryciu kosztów:

  • hospitalizacji,
  • wizyt lekarskich,
  • koniecznych i pilnych zabiegów i operacji,
  • zabiegów ambulatoryjnych,
  • leków, środków ortopedycznych i opatrunkowych, 
  • leczenia stomatologicznego jeśli było konieczne,
  • napraw lub zakupu okularów korekcyjnych,
  • transportu medycznego,
  • leczenia związanego z ciążą (zazwyczaj do 32. tygodnia) i porodem,
  • badań diagnostycznych.
Przykład

AXA Partners zapewnia transport i pobyt osoby bliskiej, która przyjechała towarzyszyć dziecku podczas pobytu w szpitalu. Ubezpieczyciel zapewnia transport do miejsca miejsca hospitalizacji i z powrotem. Może odbyć się pociągiem lub autobusem, a gdy czas podróży przekraczałby 12 godzin, samolotem w klasie ekonomicznej.

Należy jednak pamiętać, że limity świadczenia takich usług podlegają zwykle ograniczeniu, o czym możemy przeczytać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej firmy ubezpieczeniowej. Zakres polisy zależy od ubezpieczyciela i wariantu oferty.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Ubezpieczenie NNW w ramach ubezpieczenia turystycznego zapewnia ochronę finansową w przypadku zdarzeń, które mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci podróżnego. Ubezpieczenie to jest szczególnie istotne podczas podróży, ponieważ w razie wypadku podróżny może ponieść poważne konsekwencje zdrowotne, a koszty związane z leczeniem, rehabilitacją czy odszkodowaniami mogą być bardzo wysokie.

Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie oraz od tego, jaki stopień i procent uszczerbku na zdrowiu poniósł poszkodowany. Tabelki z rodzajami zdarzeń i przypisanymi im procentami uszczerbku znajdziemy w OWU danej firmy. Bardzo ważne jest, aby decydując się na polisę, wybrać ofertę z wyższą sumą ubezpieczenia NNW, co jednocześnie umożliwi otrzymanie wyższego zadośćuczynienia.

Przykład

SIGNAL IDUNA, oparzenia obejmujące 5-15% powierzchni ciała określa jako stopień uszczerbku w wysokości 10%. Natomiast w firmie UNIQA taki rodzaj uszkodzenia ciała to 8% uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie bagażu

Polisę turystyczną warto rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Decydując się na taki dodatek, zapewniasz ochronę dla swojej walizki czy też plecaka, a co najważniejsze zabezpieczasz w ten sposób także ich zawartość. Ubezpieczeniu podlegają także niektóre sprzęty elektroniczne, są to m.in. przenośne aparaty fotograficzne lub te służące do rejestracji video oraz urządzenia elektroniczne.

Polisa zadziała w przypadku uszkodzenia, całkowitego zniszczenia oraz kradzieży. Bagaż podlega ochronie przede wszystkim, jeśli był pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego.

W przypadku gdy utracisz możliwość sprawowania nadzoru nad swoim ekwipunkiem w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, także może liczyć na pomoc.

Co ważniejsze, będziesz mógł starać się o wypłatę odszkodowania, jeśli w chwili zdarzenia bagaż znajdował się pod opieką przewoźnika, opiekuna przechowalni oraz hotelu.

Przykład

Generali wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie za utratę, zniszczenie albo uszkodzenie bagażu podróżnego, w przypadku gdy ubezpieczony nagle zachoruje, jego choroba przewlekła da o sobie znać lub będzie uczestnikiem wypadku. Konieczne jest, aby poszkodowany zgłosił ten fakt do Centrum Pomocy Generali i potwierdził go diagnozą lekarską.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

W trakcie podróży może dojśc do sytuacji, w której potrącisz kogoś podczas zwiedzania na rowerze albo Twoje dziecko stłucze szybę w czyimś samochodzie, grając w piłkę przy hotelu. Wówczas przyda Ci się OC w życiu prywatnym. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, zazwyczaj dodatkowo płatne.

Taka polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej, która ma miejsce zazwyczaj w wyniku chwilowej nieuwagi lub nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Należy wspomnieć, że to ubezpieczenie dotyczy zarówno szkód na osobie, jak i na mieniu. Ochrona może obowiązywać też, jeśli szkody wyrządzą dzieci czy nawet zwierzęta domowe.

Przykład

Towarzystwo mtu24.pl wypłaci odszkodowanie, gdy Twoje dziecko zniszczy pamiątkę w sklepie.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Polisa turystyczna to zazwyczaj pakiet łączący koszty leczenia i assistance podróżny. W ramach assistance ubezpieczony może liczyć na:

  • zakwaterowanie na czas rekonwalescencji,
  • pokrycie kosztów zakwaterowania rodziny ubezpieczonego,
  • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi ubezpieczonego, jeśli trafi on do szpitala lub umrze,
  • pomoc tłumacza,
  • pomoc prawną,
  • wsparcie w przypadku utraty dokumentów,
  • pomoc w razie opóźnienia lotu.
Przykład

W przypadku opóźnienia lub odwołania środka transportu o co najmniej 5 godzin ERGO Hestia zwróci koszty koniecznych i uzasadnionych wydatków (wyżywienie i nocleg) niepokrywanych przez przewoźnika. Maksymalna wysokość świadczenia, jaką możesz uzyskać wynosi 1000 zł.

Warto mieć na uwadze, że możliwość korzystania z powyższych usług podlega pewnego rodzaju ograniczeniom. Towarzystwa określają takie limity zazwyczaj kwotowo, podając górną granicę ich odpowiedzialności. Dlatego warto przed zawarciem umowy zapoznać się z OWU firmy, której oferta wydaje się dla nas najkorzystniejsza.

Koszty leczenia i opieka medyczna w Brazylii

W ostatnich latach brazylijski system opieki zdrowotnej poczynił znaczne postępy, ale wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami. Usługi świadczone w szpitalach i przychodniach publicznych w Brazylii są wciąż na niskim poziomie. Co prawda dostępne są też świadczenia prywatnych placówek medycznych, które wyróżnia wyższa jakość usług, ale jednocześnie wyższe ceny.

Jakość i dostępność służby zdrowia

Służba zdrowia w Brazylii jest zróżnicowana pod względem jakości i dostępności, co wynika z wielu czynników, w tym rozwoju regionalnego, finansowania, infrastruktury oraz organizacji systemu. Państwo zapewnia zarówno publiczny, jak i prywatny system opieki zdrowotnej. W większych i bardziej rozwiniętych miastach, takich jak São Paulo czy Rio de Janeiro, jakość świadczonych usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Niestety, sytuacja wygląda gorzej w mniej rozwiniętych regionach, np. Amazonii, gdzie dostęp do opieki medycznej bywa ograniczony.

Publiczny system opieki zdrowotnej w Brazylii jest zapewniany przez SUS (Sistema Único de Saúde), który został stworzony w 1988 roku na mocy konstytucji Brazylii. SUS został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł  oferować kompleksową, powszechną opiekę zdrowotną wszystkim obywatelom Brazylii. Ponadto, wspomniany system zapewnia nieodpłatny dostęp do leczenia szpitalnego, leków, szczepionek oraz przeróżnych usług medycznych.

Choć SUS jest fundamentem brazylijskiego systemu opieki zdrowotnej, zapewniając bezpłatny dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki, jego ograniczenia – takie jak niedofinansowanie, długi czas oczekiwania, brak personelu i nierówności regionalne – stanowią poważne wyzwania, które utrudniają zapewnienie wszystkim obywatelom równego dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

Prywatne placówki medyczne w Brazylii charakteryzują się wyższymi kosztami leczenia, ale oferują szybszy dostęp do usług, lepszą jakość opieki oraz krótszy czas oczekiwania.

Koszty leczenia w tym państwie mogą być ogromne. Dlatego specjaliści zalecają zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem.

W Brazylii koszty leczenia i leków są bardzo wysokie. Doba w prywatnym szpitalu może kosztować ok. 100-200 USD (cena nie zawiera badań, analiz i opatrunków). Natomiast koszt leczenia u lekarza ogólnego to ok. 80-130 USD, a za wizytę u lekarza specjalisty trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

Od podróżnych przybywających do Brazylii z Europy nie jest wymaga się, aby przedstawiali na granicy międzynarodową książeczkę szczepień.

Przedstawienie świadectwa szczepienia przeciw żółtej febrze jest wymagane wyłącznie od osób, które w ciągu ostatnich 90 dni przebywały w krajach o wysokim poziomie występowania tej choroby (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru i Wenezueli). Ze względu na rosnąca liczbę przypadków zachorowań, Ministerstwo Zdrowia zaleca to także wszystkim osobom wybierającym się do Brazylii. Szczepienie należy przyjąć co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy.

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych w Brazylii jest istotnym elementem ochrony zdrowia dla turystów i podróżnych planujących wizytę w tym kraju. W Brazylii, podobnie jak w innych krajach tropikalnych, istnieje ryzyko zakażenia chorobami tropikalnymi, takimi jak malaria, denga, żółta febra czy wirus Zika.

Sprawdźmy zatem, jakie rekomendacje wystosowało WHO, co warto wiedzieć o najpopularniejszych w tym regionie chorobach tropikalnych oraz jak działa ubezpieczenie w razie zakażenia nimi przez ubezpieczonego.

Rekomendacje WHO

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz  Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) zalecają, aby osoby planujące wyjazd do Brazylii posiadały szczepienia w razie:

  • chorób, które wymagają rutynowych szczepień. Należą do nich m.in: ospa wietrzna, błonnica, tężec, krztusiec, grypa, odra, świnka, różyczka, paraliż dziecięcy oraz półpasiec;
  • COVID-19;
  • zapalenia płuc;
  • chikungunya;
  • zapalenie wątroby typu A;
  • zapalenie wątroby typu B;
  • malaria;
  • odra;
  • wścieklizna;
  • dur brzuszny;
  • żółta febra.

Malaria, żółta febra, denga – co warto wiedzieć?

Zachorowanie na malarię, żółtą febrę i dengę stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego też, zanim wybierzesz się do tego państwa, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Malaria występuje głównie w Amazonii oraz innych tropikalnych rejonach północnej, północno-wschodniej i centralnej Brazylii. Do jej typowych objawów należą: gorączka, dreszcze, poty, bóle głowy i mięśni oraz nudności i wymioty. CDC zaleca, aby podróżni udający się do niektórych rejonów Brazylii przyjmowali leki na receptę w celu zapobiegania malarii. W zależności od dobranego przez lekarza specyfiku, będziesz musiał zacząć przyjmować je kilka dni przed podróżą, a także w trakcie i po podróży.

Żółta febra należy do chorób wirusowych o ostrym przebiegu. Zakażenie może nastąpić w wyniku ukąszenia przez zarażonego komara, który przenosi wirus z jednej osoby na drugą. 

Chorobę charakteryzuje przebieg w 2 etapach. Pierwszy z nich to okres inkubacji, trwający zazwyczaj od 3 do 6 dni. W tym czasie pojawiają się takie objawy, jak gorączka, dreszcze, silne bóle głowy, pleców i bóle mięśniowe, nudności, uczucie osłabienia i zmęczenia. Taki stan utrzymuje się mniej więcej od 3 do 4 dni, a następnie objawy wyciszają się i ustępują. Po upływie kilku dni symptomy choroby powracają i są bardziej nasilone, w wyniku czego mogą powodować krwotoki, drgawki, śpiączkę, żółtaczkę, splątanie i wstrząs. Blisko 50% przypadków zakażenia z tak ciężkim przebiegiem może zakończyć się zgonem. Osoby, które wyzdrowieją, mają gwarancję ochrony przed chorobą na całe życie.

Denga jest wirusową chorobą przenoszoną przez komary. Choroba występuje w tropikalnych i subtropikalnych regionach, a jej rozprzestrzenianie związane jest z obecnością komarów, które zakażają ludzi podczas ukąszeń.

Główne objawy choroby to m.in: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, wysypka skórna, nudności i wymioty, zmęczenie. Zaleca się stosowanie repelentów, noszenie odzieży chroniącej przed komarami (długie rękawy, spodnie), stosowanie moskitier.

Ubezpieczenie a profilaktyka i leczenie chorób tropikalnych

Podróż do Brazylii wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zapoznać się z wymaganą i zalecaną listą szczepień, a także wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne. Co ważniejsze, posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz przestrzeganie zasad profilaktyki są w tym regionie kluczowe, aby zminimalizować ryzyko i móc szybko reagować w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych.

Ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia choroby tropikalnej. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, które możemy sprawdzić w OWU.

Przede wszystkim koszty leczenia chorób tropikalnych są określone kwotowo i po przekroczeniu górnej granicy odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej ubezpieczony jest zmuszony kontynuować leczenie na własną rękę. Co ważniejsze, chory może skorzystać z polisy, jeśli jego choroba zostanie zdiagnozowana do określonego czasu, np. towarzystwo SIGNAL IDUNA refunduje koszty wizyt lekarskich, badań diagnostycznych oraz leków pomagających w walce z chorobą, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w ciągu 60 dni po powrocie do Polski.

Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty świadczenia, jeśli ubezpieczony nie podda się szczepieniom lub innym działaniom profilaktycznym, wymaganym Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi.

Szczepienia

Turyści przebywający z Europy nie mają obowiązku przedstawiania na granicy międzynarodowej książeczki szczepień. Obowiązek ten dotyczy tylko i wyłącznie osób, które w ciągu ostatnich 90 dni przebywały w krajach o wysokim poziomie występowania żółtej febry. Mimo to, takie szczepienie jest zalecane wszystkim. Wirus wciąż panuje w Brazylii, a jego skutki mogą spowodować nawet śmierć osoby zakażonej.

Chcąc otrzymać szczegółowe i aktualne informację dotyczące szczepień, należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Warto wspomnieć, że obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. W sytuacji gdy podróżny wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać odpowiednie zaświadczenie od polskiego lekarza, a następnie przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Taki dokument należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, jeśli otrzymamy od nich takie żądanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Brazylii?

Wybierając ubezpieczenie podróżne do Brazylii, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę i uniknąć niepotrzebnych problemów podczas pobytu. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze z nich.

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

Dokonując wyboru odpowiedniego dla nas ubezpieczenia, należy zapoznać się z OWU bądź  porozmawiać z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia jakie proponuje ubezpieczyciel. W tym przypadku najlepiej wybierać polisy z najwyższą sumą ubezpieczenia. Kwoty, które widnieją na polisie, stanowią górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Dlatego też, jeśli kwota będzie wyższa, istnieje szansa, że będzie ona wystarczająca na pokrycie np. kosztów leczenia, które, jak już wspomniano, do najniższych nie należą.

Ponadto, warto sprawdzać, czy oferta składa się tylko z ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, a może jest rozszerzona o kilka ważnych dodatków. Należy zadbać o to, aby polisa zawierała kompleksową ochronę, czyli składała się również z ubezpieczenia NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia bagażu.

Można się spodziewać, że wybrana przez ubezpieczonego polisa zawiera pewnego rodzaju ograniczenia i limity, które zazwyczaj są określone kwotowo bądź do wykorzystania sumy ubezpieczenia. Na przykład, towarzystwo UNIQA w przypadku leczenia stomatologicznego w najwyższym wariancie oferty pokrywa koszty nieprzekraczające 2000 zł. W sytuacji gdy podróżny zgubi swój bagaż, może liczyć na odszkodowanie maksymalnie do 6000 zł.Więcej szczegółowych i konkretnych informacji można znaleźć w OWU danej firmy.

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Szukając polisy samodzielnie, korzystając z przeznaczonych do tego kalkulatorów ubezpieczeń online, trzeba przede wszystkim pamiętać, aby poprawnie określić termin, w których będziesz potrzebował ochrony. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, by ubezpieczenie posiadało odpowiednie sumy ubezpieczeń.

Sumy, które gwarantują towarzystwa ubezpieczeniowe, to maksymalne kwoty, jakie możemy uzyskać, gdy wystąpią ku temu przesłanki. Co ważniejsze, dotyczą one wszystkich zdarzeń, które mogą przytrafić się ubezpieczonemu podczas podróży. Na poszczególne zdarzenia przysługują odpowiednie maksymalne kwoty, jednak suma wszystkich świadczeń nie może być wyższa od tej wskazanej w polisie.

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie

Brazylia oferuje szeroki wachlarz sportów ekstremalnych, które można uprawiać w różnych regionach kraju. Dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi – od gór, przez lasy deszczowe, po piękne plaże i wodospady – jest to idealne miejsce dla miłośników adrenaliny.

Ubezpieczenie turystyczne, aby mogło być w pełni skuteczne, musi być wybrane adekwatnie do celów podróży. Wiadomo już, że odkrywanie Brazylii polega nie tylko na zwiedzaniu. To państwo otwiera przed turystami szereg możliwości. Podróżni mogą uprawiać tam sporty ekstremalne takie jak skoki ze spadochronem, rafting i kajakarstwo górskie, nurkowanie, wspinaczki po wodospadach i wiele innych.

Podczas szukania ofert ubezpieczeniowych, należy zaznaczyć jakie są cele podróży ubezpieczonego. Warto także sprawdzić w OWU, czy dany sport podlega ubezpieczeniu lub wyłączeniu odpowiedzialności towarzystwa.

Koszt ubezpieczenia do Brazylii

Koszty polisy mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Należą do nich m.in. czas trwania i cel wyjazdu czy zakres i sumy ubezpieczenia. Jednak jedno jest pewne – ceny ubezpieczenia turystycznego są stosunkowo niskie, a ubezpieczony zapłaci za nie o wiele mniej niż w przypadku OC samochodu!

Przykładowe ceny polis

Oto przykładowe wyliczenie kosztów ubezpieczenia turystycznego za 10 dni ochrony do Brazyli dla 32-letniego podróżnego. Zestawienie obejmuje pełne pakiety ubezpieczeń.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy za 10-dniowy pobyt w Brazylii
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
79,00 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
88,00 zł
WienerKL: 80 000 euro,
NNW: 20 000 zł,
OC: 50 000 euro,
Bagaż: 2000 zł
91,00 zł
mtu24.pl KL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
93,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 40 000 euro,
NNW: 15 000 zł,
OC: 30 000 euro,
Bagaż: 1000 zł
102,04 zł
ERGO Hestia KL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
121,00 zł
AXA Partners KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
131,50 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
187,20 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Ceny polis turystycznych mogą się nieco wahać. To ile będzie kosztowała dana polisa, jest uzależnione od pewnych czynników. Na wysokość składki wpływa:

  • czas trwania wyjazdu,
  • zakres ubezpieczenia,
  • cel wyjazdu,
  • liczba osób ubezpieczonych,
  • miejsce wyjazdu,
  • sumy ubezpieczenia.

Najtaniej można zakupić ubezpieczenie dla osób, które mają na celu tylko i wyłącznie odpoczynek i zwiedzanie. Składki mogą ulec zwiększeniu, jeśli podróżny jest osobą przewlekle chorą, o czym koniecznie należy poinformować ubezpieczyciela w chwili zawierania umowy. Z wyższymi składkami muszą się liczyć osoby, które planują w uprawiać sporty ekstremalne.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Brazylii?

Ubezpieczenie turystyczne, tak jak inne polisy, możesz kupić u agenta stacjonarnego lub w porównywarce ubezpieczeń. Druga opcja jest idealna dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy, a co ważniejsze zależy im na zestawieniu ofert od kilku lub nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

W tym przypadku, doskonałym rozwiązaniem może być skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi, gdzie możesz znaleźć odpowiednią dla siebie polisę dosłownie w kilka minut. Wystarczy uzupełnić krótki formularz, a następnie uzyskasz oferty w atrakcyjnych cenach!

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Ameryki Południowej

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi, możesz uzyskać oferty ubezpieczycieli, do których należą m.in:

  • Generali,
  • Proama,
  • Wiener,
  • mtu24.pl,
  • SIGNAL IDUNA,
  • ERGO Hestia,
  • AXA Partners,
  • UNIQA.

Warto mieć na uwadze, że zakres i wariant polisy, może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego zanim zdecydujesz się na ofertę, zapoznaj się z OWU, które jest dostępne w załączniku przy danej propozycji ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE
  • Granice Brazylii można przekroczyć na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Dokument w dniu wyjazdu musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Podróżni, którzy planują wyjazd do Brazylii, nie mają obowiązku posiadania wizy, o ile ich pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni.
  • W związku z wysokimi kosztami opieki prywatnej w Brazylii, zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
  • Ubezpieczenie turystyczne obejmuje głównie koszty leczenia i assistance podróżny. Warto rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkową polisę NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
  • Publiczna służba zdrowia w Brazylii stoi na niskim poziomie, a czas oczekiwania na wizytę jest wciąż zbyt długi. Alternatywą jest skorzystanie z prywatnej opieki, w ramach której, doba w szpitalu może kosztować 100-200 USD.
  • W tym tropikalnym państwie występują choroby zakaźne takie jak malaria, denga czy żółta febra. Wykonanie szczepień nie jest obowiązkowe, ale zalecane.
  • W Brazylii obowiązuje zakaz wwozu lekarstw. Jeśli podróżny wymaga stałego przyjmowania lekarstw, musi uzyskać odpowiednie zaświadczenie od polskiego lekarza, a następnie przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego.
  • Ubezpieczenia turystyczne obejmują pewne limity i ograniczenia, które należy sprawdzić w OWU.
  • Polisa dla ubezpieczonego, którego celem jest wypoczynek i zwiedzanie, będzie tańsza niż w przypadku, gdyby celem wyjazdu było uprawianie sportów ekstremalnych.
  • Ceny ubezpieczenia mogą różnić się w zależności od czasu trwania i miejsca wyjazdu, celu podróży, zakresu polisy oraz sumy ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne do Brazylii

Czy do Brazylii potrzebny jest paszport?
Czy w Brazylii jest bezpiecznie?
Czego nie wolno wwozić do Brazylii?
Źródła:
  • https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/brazil?s_cid=ncezid-dgmq-travel-single-001
  • https://www.gov.pl/web/gis/dla-osob-podrozujacych-do-brazylii-i-nigerii-informacja-o-zoltej-goraczce
Magda Cichosz
Autor artykułu: Magdalena Cichosz

Z branżą ubezpieczeń jestem związana już od ponad 4 lat. Wcześniej pracowałam jako doradca ubezpieczeniowy, dzięki czemu mogłam poznać bliżej potrzeby klientów i pomóc w wyborze odpowiedniej dla nich polisy. Doświadczenie, które zdobyłam podczas rozmów, pozwala mi jak najlepiej przybliżyć czytelnikom świat ubezpieczeń. W swoich artykułach podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy oraz wyjaśniam skomplikowane i niezrozumiałe na ogół pojęcia. Wolne chwile spędzam na długich spacerach z dobrym podcastem w tle, a gdy warunki za oknem są sprzyjające, wybieram się na wycieczki rowerowe poza miastem. Uwielbiam podróżować, zwłaszcza do Włoch i próbować przysmaków tamtejszej kuchni!

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!