Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży do Brazylii?

Brazylia to kraj, który wyróżnia się na tle innych swoją różnorodnością, klimatem i odmienną kulturą. Nic więc dziwnego, że ten kierunek jest marzeniem wielu turystów. Podróż do Brazylii i w inne regiony świata wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami i ryzykiem. Nie masz możliwości się przed nimi uchronić, ale możesz zadbać o ograniczenie skutków takich wydarzeń. Jak to zrobić?

rio de janeiro

Co warto zobaczyć w Brazylii?

Brazylia to największe i najbardziej zaludnione państwo Ameryki Południowej, a jednocześnie piąty co do wielkości kraj na świecie. Pokrywa prawie połowę kontynentu. Nic więc dziwnego, że jest krajem, który ciekawi turystów. Ze względu na obszar, który zajmuje, Brazylia jest bardzo różnorodna i pełna wielu atrakcji turystycznych, wspaniałych krajobrazów, wielu kultur i grup etnicznych. 

co warto zwiedzić w Brazylii?

W Brazylii warto zobaczyć między innymi:

 • Rio de Janeiro – najpopularniejsze miejsce w Brazylii. To tutaj odbywa się co roku słynny karnawał, który przyciąga tłumy turystów. W 2016 roku miały tu miejsce także Letnie Igrzyska Olimpijskie. W Rio de Janeiro warto zobaczyć figurę Chrystusa Odkupiciela, dzielnicę Santa Teresa, stadion piłkarski Maracana, Park Narodowy Tijuca czy Sugar Loaf – szczyt z panoramą na miasto.
 • Recife – kiedyś port położony nad Atlantykiem. Dziś centrum turystyczne i gospodarcze. Nazywane jest brazylijską Wenecją z uwagi na starówkę położoną na rzecznej wyspie. Prowadzą do niej mosty znajdujące się w różnych częściach miasta. W Recife warto także zobaczyć Plac Pátio de São Pedro i Katedrę São Pedro dos Clérigos.
 • Manaus – największe miasto Amazonii. Leży na łączeniu rzek, które tworzą Amazonkę: Rio Negro i Solimões. Warto odwiedzić tamtejszą operę, ogród zoologiczny i odbyć wycieczkę łódką wzdłuż rzeki Rio Negro. Oprócz tego bliskość Puszczy Amazońskiej sprawia, że największą atrakcją tego miejsca jest flora i fauna.
 • Salvador – tu tak jak i w Rio de Janeiro odbywa się bardzo popularny karnawał, który trwa aż 6 dni. To pierwsza stolica Brazylii i wielokulturowe miasto, które słynie z przepięknych zabytków i ciekawej kuchni. Pierwszą dzielnicę Salvadoru, czyli Pelourinho, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Armação dos Búzios – kurort położony na skalistym półwyspie. Znajduje się w otoczeniu co najmniej 20 plaż. Miejsce to leży z dala od zgiełku i tłumów. Bogate jest w liczne bary, restauracje i luksusowe sklepy usytuowane w otoczeniu oceanu.
 • lasy deszczowe Amazonii – dostaniesz się do nich poprzez rejs statkiem z Manaus i odbyć bliskie spotkanie z amazońskim ekosystemem. Możesz tam zobaczyć Encontro das Aguas, Wyspy Anavilhanas czy park Janauari.
 • muzea sztuki w São Paulo – kolekcje sztuki i budynki, w których się znajdują to słynna atrakcja turystyczna. Muzea te prezentują jedne z najbogatszych zbiorów sztuki. Należą do nich między innymi dzieła Van Gogha czy Picassa. 
 • najpiękniejsze plaże – w Brazylii nie brakuje pięknych plaż. W końcu linia brzegowa tego kraju liczy ponad 7000 kilometrów. Jest ich tu zatem naprawdę mnóstwo. Popularne wśród turystów i osób lubiących uprawianie windsurfingu są Ipanema i Copacabana. Można z nich obserwować wieloryby. Oprócz tego ciekawym miejscem jest wybrzeże stanu Bahia czy Zielone Wybrzeże niedaleko São Paulo.
 • wodospady Iguazú – leżą na terenie dwóch parków narodowych, na granicy między Brazylią i Argentyną. W ich skład wchodzi 275 małych wodospadów, które mierzą prawie 3 kilometry szerokości i ponad 80 metrów wysokości. 
 • Pantanal – rozległa równina aluwialna położona w zachodniej Brazylii. Teren słynie z ogromnej bioróżnorodności. Bogaty jest w dziką florę i faunę. Zajmuje powierzchnię 200 tysięcy km², z czego połowa znajduje się w Brazylii. 

Jak wygląda sytuacja związana z COVID-19 w Brazylii?

Aktualnie w Brazylii zniesiono jakiekolwiek obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa. Nie musisz mieć certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 ani wykonywać testów zarówno przed, jak i po przyjeździe. Brazylia nie stosuje już kwarantanny i nie wymaga, żebyś nosił maseczkę.

Ze względu na dość dynamicznie zmieniającą się sytuację przepisy, zakazy oraz nakazy związane z pandemią koronawirusa i bezpieczeństwem we wszystkich krajach na świecie możesz śledzić poprzez stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ na bieżąco aktualizuje informacje na tej stronie. Odradza podróże do krajów, w których liczba zachorowań jest wyższa niż w Polsce. Regiony, w których sytuacja związana z COVID-19 jest na zbliżonym poziomie do tego, który występuje w naszym kraju, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. Władze stanowe i municypalne mogą wprowadzać lokalne ograniczenia i zmiany w związku z regulacjami sanitarnymi, zatem powinieneś monitorować sytuację panującą w Brazylii.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby udać się w podróż do Brazylii?

Na teren Brazylii możesz wjechać na podstawie paszportu, także tymczasowego. Posługiwanie się dowodem osobistym nie jest akceptowane. Dokument podróży musi być ważny przynajmniej przez okres najbliższych 6 miesięcy

Nie ma wymogu posiadania wizy, chyba że pobyt przekracza liczbę 90 dni w okresie 180 dni. W takim przypadku musisz skontaktować się z konsulatem Federacyjnej Republiki Brazylii. 

Jak przygotować się na wyjazd do Brazylii?

Wiesz już, że monitorowanie bieżącej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Brazylii jest bardzo istotne. Równie ważne są pozostałe zagrożenia zdrowotne, z którymi musisz się liczyć i odpowiednio na nie przygotować. 

Turyści podróżujący do Brazylii są narażeni na choroby tropikalne. Występują tam schorzenia, takie jak żółta febra, malaria, denga, zika czy chikungunya. Zaleca się więc przede wszystkim szczepienie przeciwko żółtej febrze na 10 dni przed przekroczeniem granicy. Warto wybrać się do lekarza medycyny tropikalnej, który wyjaśni, jak uchronić się od zarażenia różnego rodzaju chorobami. Dobierze on także adekwatne szczepienia. W ograniczeniu ryzyka ukąszeń owadów, które przenoszą choroby, pomogą Ci specjalne preparaty odstraszające oraz odpowiednia odzież, okrywająca większą część ciała. 

Ponadto oprócz zagrożeń związanych ze zdrowiem turyści przyjeżdżający do Brazylii narażeni są na niebezpieczeństwo związane z różnego rodzaju przestępstwami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w ośrodkach turystycznych, dyskotekach, w pobliżu banków, bankomatów, hoteli, przystanków autobusowych i w dużych miastach, między innymi w Manaus, Salvador, São Paulo i Rio de Janeiro. 

Zagrożenia występujące w Brazylii sprawiają, że zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego jest bardzo ważny. Istotne jest określenie celu wycieczki, uwzględnienie realnych ryzyk i ujęcie ich w ochronie. Dzięki temu otrzymasz pomoc medyczną i wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach związanych z chorobą czy wypadkiem.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Brazylii?

Podróżowanie zawsze wiąże się z wieloma zagrożeniami. Wypadek i choroba mogą spotkać Cię wszędzie. Ubezpieczenie turystyczne do Brazylii powinno obejmować ochroną sytuacje, kiedy zarazisz się chorobą tropikalną lub padniesz ofiarą przestępstwa. Istotne jest zatem zakupienie rozszerzenia, które zagwarantuje Ci pomoc w sytuacji, kiedy zarazisz się np. malarią. Szczególnie pomocne może okazać się także ubezpieczenie bagażu, jeśli ktoś skradnie Twoje dokumenty.

Ponadto, jeśli wyruszasz do Brazylii, ważny jest zakup polisy z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Opłaty związane z opieką zdrowotną za granicą są bardzo wysokie. Ze względu na odległość Brazylii od Polski równie drogi jest transport medyczny. Odpowiednia suma ubezpieczenia pozwoli na pokrycie wszystkich wymaganych świadczeń.

Rozważ także zakup ubezpieczenia OC oraz NNW. Pierwsze z nich gwarantuje wypłatę zadośćuczynienia za szkody, których jesteś sprawcą – osobowe lub w mieniu. NNW oferuje odszkodowanie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć.

Z kolei jeśli planujesz uprawiać różnego rodzaju sporty podczas pobytu w Brazylii, np. wodne, zadbaj o ochronę dotyczącą aktywności fizycznych.

Ile kosztuje polisa na wyjazd do Brazylii?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od zakresu ochrony, kierunku, okresu i celu wyjazdu, a także liczby ubezpieczonych. Przyjrzymy się ofertom na przykładzie pewnego małżeństwa. 33-letnia Marzena i 35-letni Wojciech szukają polisy na 14-dniową podróż do Brazylii, gdzie planują wypoczywać i zwiedzać. Interesuje ich ochrona dotycząca kosztów leczenia, NNW oraz OC. Ile zapłacą za ubezpieczenie na czas wyjazdu?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy dla dwóch osób na 14-dniowy pobyt w Brazylii
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
195 zł
Wiener KL: 344 744 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 215 465 zł
247 zł
mtu24.pl KL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł
250 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł
288 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
357,50 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł
408 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
436,80 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Powyższe oferty, które Marzena i Wojciech otrzymali od firm ubezpieczeniowych, ukazują różne warianty ochrony. Z uwagi na odległość, jaką muszą pokonać oraz okres wyjazdu w Brazylii, interesuje ich polisa z wysoką sumą ubezpieczenia. Oferta od Generali w kwocie 408 zł zawiera najwyższy zakres ochrony. Jest niewiele ponad 2 razy droższa od najtańszej propozycji w kwocie 195 zł, przy czym ma kilkukrotnie wyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW oraz OC. Warto zatem dopłacić, aby cieszyć się spokojem podczas podróży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne do Brazylii

Czy w Brazylii obowiązują aktualnie obostrzenia związane z COVID-19?
Czy podczas podróży do Brazylii wymagane jest wykonanie szczepień?
Co powinno znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym do Brazylii?
Co zabrać ze sobą w bagażu do Brazylii?
PODSUMOWANIE
 • Brazylia, jako największy i najbardziej zaludniony kraj Ameryki Południowej, posiada wiele atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć między innymi Rio de Janeiro, Recife, Manaus czy Salvador.
 • Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz śledzić informacje dotyczące aktualnego stanu panującego w Brazylii. Mowa tu o pandemii koronawirusa, bezpieczeństwie i zagrożeniach. Informacje te są na bieżąco aktualizowane.
 • Aby wjechać na teren Brazylii musisz mieć paszport lub paszport tymczasowy, który jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy.
 • Jeśli wyruszasz w podróż do Brazylii, jesteś narażony na zarażenie się chorobami tropikalnymi, między innymi żółtą febrą, malarią, ziką, dengą czy chikungunyą. Ponadto w regionie tym panuje wysoka przestępczość.
 • Polisa turystyczna do Brazylii to koszt od około 195 do 408 zł dla 2 osób na okres 14 dni. Cena zależy od zakresu ochrony, kierunku, okresu i celu wyjazdu oraz liczby ubezpieczonych.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!