Ubezpieczenie do Gruzji

Górzysty krajobraz, przyjemne temperatury i wyjątkowa kultura, którą da się poczuć w każdym z miejsc na turystycznej mapie. Gruzja staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem dla miłośników podróży i nowych, niezwykłych doznań. Jak przygotować się na wyjazd do tego kraju? Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie podczas pobytu? I wreszcie jakie miejsca odwiedzić w Gruzji?

ubezpieczenie do gruzji

Co zwiedzić podczas pobytu w Gruzji?

Gruzja to kraj oferujący przepiękne przyrodniczo krajobrazy: zielone, kaukaskie zbocza i ciepłe barwy stepu, mnogość klasztorów i świątyń, a także uroczych wiosek, w których czas się zatrzymał. Którym z nich warto poświęcić trochę więcej czasu?

atrakcje turystyczne w gruzji

Stolica Gruzji – Tbilisi

Chociaż wielu turystów rozpoczyna swoją podróż po Gruzji od Kutaisi, dokąd realizowanych jest z Polski wiele tanich połączeń, to podczas pobytu w Gruzji warto odwiedzić stolicę kraju – Tbilisi. To rozległe miasto jest bardzo różnorodne architektonicznie. Stare Miasto zachwyca wąskimi uliczkami z zabytkową zabudową, natomiast osiedla nieco oddalone od centrum uderzają surowością socrealistycznego budownictwa.

Będąc w Tbilisi, obowiązkowo trzeba zaliczyć spacer po Starym Mieście i dzielnicy Betlemi. Na naszej drodze stanie m.in.: mieszcząca się w niepozornym, XIX-wiecznym budynku Galeria 27, której uroki poznamy dopiero po wejściu do środka, czy ormiański kościół św. Jerzego czy najstarszą świątynie Anczischati z VI wieku. Nad Starym Miastem góruje wzgórze Sololaki z 21-metrowym pomnikiem Matki Gruzji trzymającej w jednej ręce puchar z winem, w drugiej natomiast – miecz. Pod pomnik można dotrzeć przy okazji wyprawy do Narodowego Ogrodu Botanicznego. Nad dzielnicą Betlemi można zauważyć twierdzę Narikala.

W Tbilisi warto odwiedzić też Plac Wolności i wybrać się na spacer odchodzącymi od niego ulicami, a w szczególności ulicą Rustaweli, która jest główną ulicą miasta. Przy liczącym około 1,5 km długości trakcie zobaczymy m.in. budynek parlamentu.

Najstarszą dzielnicą w Tbilisi jest dzielnica Abanotubani, która słynie przede wszystkim z łaźni siarkowych. Tutaj można też odwiedzić znajdujący się w centrum stolicy Gruzji wodospad Leghvtakhevi.

Jeśli zapragniemy odrobiny nowoczesności, możemy zwiedzić wyróżniający się na tle miasta Most Pokoju.

Sweti Cchoweli

W mieście Mccheta, które oddalone jest od Tbilisi o 20 km, znajduje się kościół katedralny Sweti Cchoweli. Zabytek ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W świątyni przez stulecia odbywały się koronacje i pochówki gruzińskich władców. Budynek, który można dzisiaj podziwiać, pochodzi z XI wieku.

Katedra Bagrata

To najsłynniejsza świątynia w mieście Kutaisi, którą wybudowano na wzgórzu Ukimerioni. Jej początki sięgają XI wieku, kiedy władcą był król Bagrata III (stąd nazwa obiektu). Budynek był wielokrotnie niszczony, a jego rekonstrukcję rozpoczęto w 1952 roku, a zakończono w 2012 roku.

Monastyr Gelati

Niedaleko Kutaisi znajduje się kolejny sakralny zabytek. To monastyr z XII wieku, który był przez wieki centrum kulturalnym i intelektualnym Gruzji. W klasztorze przetrwały manuskrypty i freski z XII-XVII wieku. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dawit Garedża

To kompleks monstyrów, który znajduje się we wschodniej Gruzji w Kachetii. Co ciekawe jego część znajduje się w Azerbejdżanie. Jego początki sięgają IX wieku, a potem był stopniowo rozbudowywany. Na terenie obiektu odbywa się festiwal Garedżoba.

Cminda Sameba

Na wzgórzu na wysokości 2170 m n.p.m. w pobliżu miasteczka Stepancminda przy granicy z Rosją wzniesiono cerkiew Cminda Sameba (Święta Trójca). Najprawdopodobniej powstała w XIV wieku. Ze świątyni roztacza się wspaniały widok górskie szczyty i rzekę Terek.

Swanetia – Mestia i wioska Ushguli

To w tym regionie Gruzji znajduje się najwyżej położona, stale zamieszkana wioska – Ushguli, która została umiejscowiona 2100 m n.p.m. Turystów przyciągają do tej osady przepiękne, górskie widoki (Ushguli leży u podnóża Szchary – szczytu, który jest jednym  z najwyższych na Kaukazie). Stolicą Swanetii jest jednak Mestia dysponująca już sporą bazą noclegową i gastronomiczną. To stąd można wyruszyć do wielu okolicznych atrakcji nawet na jednodniowe wyprawy, w tym także do Ushguli lub pod lodowiec Chalaadi.

Wizytówką i znakiem rozpoznawczym regionu są kamienne wieże, które pełniły funkcję obronną. Górują zarówno nad Mestią, jak i nad Ushguli. Pięknie oświetlone budowle nocą sprawiają, że osady te mają niepowtarzalny klimat.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Gruzji na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli w Gruzji poparzysz się rośliną o nazwie barszcz Sosnowskiego, która na tamtejszych łąkach występuje bardzo często.
 • Ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie, jeśli podczas wycieczki w góry złamiesz nogę.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty podczas podróży.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 a wyjazd do Gruzji

Osoby wybierające się do Gruzji z pewnością ucieszy fakt, że nie obowiązują ich żadne obostrzenia wjazdowe. Gruzja, na dzień 28.02.2024, nie wymaga przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19, nie trzeba też wykonywać testów przed przyjazdem ani po przyjeździe. Turyści z Polski nie są poddawani kwarantannie wjazdowej i nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Władze zalecają przyjezdnym wykupienie ubezpieczenia turystycznego, którego zakres obejmuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19.

W Gruzji nie ma już także obowiązku zakrywania ust i nosa.

UWAGA!

Przed wyjazdem należy sprawdzić zasady wjazdu do Gruzji i przebywania w tym kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Gruzji?

Mogłoby się wydawać, że ubezpieczenia opiewające na tak wysokie, bo liczone w setkach tysięcy sumy, będą znacznie zwiększały koszty związane z wyjazdem. Tymczasem polisa turystyczna to koszt zaledwie kilku złotych za dzień ochrony. Podróż, która ma na celu wypoczynek i zwiedzanie, nie będzie dużo bardziej kosztowna, jeśli kupimy ubezpieczenie na wyjazd.

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie podróżne na 10-dniowy wyjazd do Gruzji, jeśli ubezpieczonym turystą będzie 32-latek bez chorób przewlekłych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena
AXA PartnersUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 200 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 20 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
45,29 zł
WienerUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 172 268 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 10 000 zł
OC: 107 667 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 107 667 zł
50,00 zł
GeneraliUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 300 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 50 000 zł
Klauzula alkoholowa
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
70,00 zł
ProamaUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 200 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 50 000 zł
Klauzula alkoholowa
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
70,00 zł
SIGNAL IDUNAUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 129 201 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 15 000 zł
71,92 zł
GeneraliUbezpieczenie kosztów leczenia (w tym ratownictwo): 800 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 60 000 zł
OC: 200 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 200 000 zł
Klauzula alkoholowa
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
146,00 zł
UNIQAUbezpieczenie kosztów leczenia: 750 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
156,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [luty 2024].

Jak zaplanować wyjazd do Gruzji?

Im bardziej odmienna kultura kraju, który wybieramy na urlopowy wyjazd, tym więcej przygotowań wymaga taka wyprawa. Warto sprawdzić kwestie formalne, szczególnie listę dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy i funkcjonowania na miejscu, warunki pogodowe i możliwości dotarcia do celu podróży. Gruzja, chociaż odległy, to coraz bardziej popularny wśród turystów kraj, charakteryzuje się też nieco odmienną kulturą, swoimi zwyczajami i obyczajowością. Powinniśmy je uszanować jako goście. Szczególnie wtedy, gdy zamierzamy zwiedzać obiekty sakralne, które są znakiem religijnej różnorodności tego kraju. Podczas zwiedzania tamtejszych świątyń należy postawić na skromny strój, zakrywający ramiona i kolana. Kobiety dodatkowo powinny posiadać nakrycie głowy. Mężczyzn z kolei będą obowiązywały długie spodnie podczas wizyt w obiektach sakralnych. Co jeszcze należy wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji?

Jakie dokumenty będą potrzebne przy wjeździe do Gruzji?

Chcąc wjechać na terytorium Gruzji, wystarczy okazać dowód osobisty, jeśli lecimy bezpośrednio z Polski lub wjeżdżamy z innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Mimo posiadania dowodu osobistego, warto zabrać ze sobą także paszport, którego okazanie może być konieczne na przykład podczas kupowania biletu kolejowego i podczas wsiadania do pociągu, a także w kilku innych sytuacjach życia codziennego. Na podstawie paszportu także można przekroczyć gruzińską granicę.

UWAGA!

Odradza się wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Abchazję lub Osetię Południową. Przekraczanie tych odcinków granicy jest nielegalne i grozi grzywną lub pozbawieniem wolności.

Jako przyjezdni, możemy być narażeni na kradzieże dokumentów, które, obok przywłaszczenia telefonów i torebek, zdarzają się najczęściej. Ze względu na zagrożenie utraty dowodu i paszportu warto przechowywać każdy dokument w innym miejscu, aby w razie jego utraty, móc posłużyć się drugim i na jego podstawie bezpiecznie wrócić do Polski.

Jak dotrzeć do Gruzji?

Do Gruzji najłatwiej i najszybciej dostać się drogą lotniczą. Z Polski odbywają się połączenia do Tbilisi i Kutaisi obsługiwane w pierwszym przypadku przez PLL LOT, a w drugim przez Wizz Air. W Gruzji funkcjonuje jeszcze lotnisko w Batumi. Więcej możliwości dotarcia do Gruzji drogą lotniczą będziemy mieli, jeśli rozważymy podróż z przesiadką w innych krajach Europy lub Azji. Wiele linii lotniczych ma bowiem w swojej ofercie połączenia do tego kraju.

Kiedy najlepiej jechać do Gruzji?

W zachodniej części Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, co przekłada się na dużą wilgotność, natomiast na wschód od Gór Lichskich obserwuje się klimat kontynentalny.

Gruzja jest dosyć ciepłym krajem – średnie temperatury zimą raczej nie spadają tam poniżej zera w ciągu dnia (w nocy sięgają około -10 stopni), natomiast w lecie panuje przyjemne 25 stopni, chociaż zdarzają się upalne dni z temperaturą powyżej 30 stopni. Przez cały rok zdecydowanie przeważa tam liczba dni słonecznych, co pozwala mieć nadzieję, że w wybranym przez nas terminie będzie panowała pogoda dogodna do zwiedzania.

Najcieplej w Gruzji jest w lipcu i sierpniu, chociaż także czerwiec i wrzesień pozwolą cieszyć się ładną pogodą i pięknymi widokami górskich krajobrazów. Decydując się na wyjazd w porze zimowej, trzeba mieć na uwadze to, że niektóre miejsca mogą być wówczas niedostępne, np. wioska Ushguli, która przez 6 zimowych miesięcy w roku jest odcięta od reszty świata.

Czy w Gruzji jest drogo?

Gruzińską walutą jest lari (dzieli się na 100 tetri), który stoi nieco lepiej niż polski złoty (na dzień 28.02.2024 1 GEL = 1,50 PLN). Miejsca, które w Gruzji są dostępne za opłatą, wymagają zakupu biletu za kilka złotych. Da się znaleźć również nieprzesadnie drogie wyżywienie. W obecnej rzeczywistości jednak, kiedy kursy walut zmieniają się z dnia na dzień, warto śledzić ceny obowiązujące w Gruzji, jeśli planujemy wyjazd w tamte rejony.

Jak zadbać o zdrowie na czas wyjazdu do Gruzji?

Przed wyjazdem do Gruzji nie trzeba poddawać się dodatkowym szczepieniom. Woda z wodociągu jest zdatna do spożycia, jednak zawiera sporo chloru. Należy także ostrożnie podchodzić do zakupu żywności, zwłaszcza na bazarach.

Opieka medyczna w Gruzji jest całkowicie odpłatna. Zatem w razie konieczności skorzystania z pomocy lekarza czekają nas nieplanowane wydatki. Zwłaszcza jeśli będziemy korzystać z placówek prywatnych. Można jednak zabezpieczyć się przed wydaniem bajońskiej sumy na leczenie, wykupując przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Na stronie MSZ widnieje informacja, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Gruzji powinna wynieść przynajmniej 30 000 euro, czyli około 140 000-150 000 zł. Ubezpieczyciele mają w swoich ofertach ubezpieczenia spełniające te kryteria.

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie na wypadek konieczności zorganizowania akcji poszukiwawczej i ratowniczej. W razie doznania poważniejszego uszczerbku na zdrowiu przyda się też ubezpieczenie NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Gruzji

Co ciekawego można zobaczyć w Gruzji?
Czy w Gruzji jest drogo?
Gdzie najlepiej pojechać do Gruzji?
Czy warto odwiedzić Gruzję?
Co zabrać ze sobą do Gruzji?
PODSUMOWANIE
 • Planując zwiedzanie Gruzji, zwłaszcza tamtejszych świątyń, należy zadbać o odpowiedni, skromny ubiór (zakryte kolana i ramiona, kobiety powinny mieć nakrycie głowy, a mężczyźni długie spodnie).
 • Do Gruzji można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Paszport może okazać się przydatny także w wielu sytuacjach życia codziennego, np. przy zakupie biletów kolejowych.
 • Ze względu na możliwość utraty dokumentów w wyniku kradzieży, dowód osobisty i paszport należy przechowywać w różnych miejscach.
 • Z Polski odbywają się liczne połączenia lotnicze do Tbilisi i Kutaisi.
 • Gruzję charakteryzują przyjemne temperatury – w miesiącach letnich zwykle około 25 stopni, a także duża wilgotność powietrza.
 • Walutą w Gruzji jest lari.
 • Wyjeżdżając do Gruzji należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia przynajmniej na poziomie 30 000 euro. Polisa powinna obejmować również koszty przeprowadzenia akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Warto zainwestować też w ubezpieczenie NNW.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia 200 000 zł to koszt od 45,29 zł.
 • Podczas pobytu w Gruzji warto odwiedzić m.in. Tbilisi (stolicę kraju) oraz region Swanetia.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/gruzja/informacje-dla-podrozujacych
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Ushguli
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!