Ubezpieczenie domu i mieszkania podczas wyjazdu na urlop

Wybierasz się na wakacje i chcesz mieć głowę wolną od trosk? Pamiętaj o ubezpieczeniu domu i mieszkania, które zapewni Ci wsparcie w razie szkód spowodowanych przez siły przyrody, zdarzenia losowe czy złodziei. Również niektóre warianty ubezpieczenia turystycznego zapewniają ograniczoną ochronę pozostawionego mienia w domu. Jak to działa?

ubezpieczenie mieszkania - wyjazd

Ubezpieczenie domu i mieszkania na czas wyjazdu – czy to dobry pomysł?

Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku. Wszystkie zmartwienia i problemy należy zostawić w domu, by cieszyć się z lokalnych atrakcji i w pełni czerpać radość z wyjazdu. Część osób zadręcza się myślami. Czy wszystkie okna zostały zamknięte? A może nie zakręciłem kurków z wodą? Zamknąłem drzwi na jeden zamek, czy na dwa? 

Wszystkie te czynności należy zrobić przed wakacyjnym wyjazdem, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko awarii czy kradzieży. Niestety nawet największa przezorność i ostrożność nie uchroni nas od niektórych losowych zdarzeń lub złodziei. Dlatego wsparciem w takich sytuacjach jest ubezpieczenie mieszkania. 

Wyobraźmy sobie, że wyjeżdżasz na 10-dniowe wakacje do Egiptu. To nie wyjazd dookoła świata, więc lodówki z zamrażarką nie wyłączasz z prądu. Podczas Twojej nieobecności dochodzi do zwarcia – kuchnia zostaje spalona, reszta pomieszczeń pokryta sadzą i przesiąknięta gryzącym dymem, a do tego strażacy zalali mieszkanie wodą podczas akcji gaśniczej. Czy mogłeś się na to przygotować? 

Druga sytuacja! Jesteś nad gorącym morzem za granicą. W tym samym czasie w Polsce pogoda się załamała – kilka dni ma być burzowych. Już pierwszego dnia wiatr uszkodził okno połaciowe w Twoim domu. Przez kolejne dni deszcz padał do wnętrza pokoju i zalał pomieszczenia. Gdybyś był na miejscu, to natychmiast zabezpieczyłbyś okno – szkody byłyby o wiele mniejsze. Jednak jesteś na urlopie. 

Wakacje to czas działania złodziei, którzy wybierają cel i obserwują działanie domowników. Gdy Ty wybrałeś się na święta do rodziny na drugi koniec Polski, a wyjazd połączyłeś z krótkim urlopem, to przestępcy w tym czasie szykują się do włamania. Zmrok szybko zapada. Przed świętami łatwiej ocenić, czy dom stoi pusty, czy lokatorzy szykują się do Wigilii. I tym razem ubezpieczeniem mieszkania okaże się pomocne – choć nie wszystkie ruchomości można ubezpieczyć!

Zakres ochrony ubezpieczenia mieszkania i domu – czynniki losowe i włamanie!

Ochrona w ramach ubezpieczenia nieruchomości zależy od wybranego wariantu polisy. Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują kilka opcji do wyboru – podstawowy, rozszerzony i maksymalny (ich nazwy marketingowe bywają różne). To właśnie w tym ostatnim wariancie znajdują się przeważnie zapisy dotyczące ochrony ruchomości od kradzieży. W jakich sytuacjach ubezpieczenie mieszkania będzie pomocne?

Najczęściej zakres ochrony ubezpieczenia mieszkania obejmuje:

 • pożar, 
 • naturalne zdarzenia,
 • zalanie,
 • kradzież z włamaniem,
 • wsparcie po szkodzie, 
 • wandalizm i dewastacja, 
 • przepięcie,
 • stłuczenia przedmiotów szklanych.

Ubezpieczenie mieszkania i domu chroni zarówno nieruchomość, jak i znajdujące się w nim ruchomości. Dodatkowa ochrona wybranych przedmiotów albo opcja ochrony przed kradzieżą samochodu zaparkowanego w garażu jest płatna.

Suma ubezpieczenia i limity odpowiedzialności – ile otrzymasz za utracone lub zniszczone ruchomości?

Doszło do włamania z kradzieżą lub zniszczenia przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu bądź domu (ruchomości). Na jakiej wysokości odszkodowanie możesz liczyć? Pamiętaj, że wysokość sumy ubezpieczenia nie oznacza, że dostaniesz całą kwotę. Ubezpieczyciele w OWU zamieszczają informacje o limitach odpowiedzialności. Przyjrzyjmy się im na przykładzie Allianza, Generali i PZU.

Allianz

Ubezpieczyciel ten oferuje 3 rodzaje ubezpieczenia nieruchomości: Komfort, Plus i Max. To ostatnie zapewnia największy zakres ochrony, w tym to wynikające z ryzyka kradzieży. W dokumencie Przewodnik po ubezpieczeniu Mój Dom zapisano, że to klient deklaruje sumę ubezpieczenia oraz sumę gwarancyjną. Jednak odpowiedzialność Allianz ograniczona jest limitami!

Przedmiot ubezpieczeniaLimit odpowiedzialności ubezpieczyciela
Sprzęt firmowy20% sumy ubezpieczenia dla ruchomości domowych (maksymalnie 20 tys. złotych) na całość sprzętu firmowego
mienie wypożyczonedo 5 000 zł, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia dla ruchomości domowych
rzeczy goścido 5 000 zł, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia dla ruchomości domowych
przedmioty wartościowe10% sumy ubezpieczenia (maksymalnie 10 tys. złotych) – można rozszerzyć o odrębną sumę ubezpieczenia
wartości pieniężne10% sumy ubezpieczenia (maksymalnie 10 tys. złotych)
ruchomości na zabudowanych tarasach, balkonach lub loggiachdo 5 000, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia dla ruchomości domowych
Źródło: Przewodnik po ubezpieczeniu Mój Dom.

Aby ubezpieczyć przedmioty o wartości większej niż 10 tys. złotych należy przedstawić dokumenty świadczące o byciu ich właścicielem i ich wartości – wycena rzeczoznawcy, rachunek zakupu. 

Przykład

Ania ubezpieczyła ruchomości w pakiecie MAX w towarzystwie Allianz na kwotę 20 tys. złotych od zalania i zdarzeń losowych oraz na 10 tys. złotych od kradzieży z włamaniem. Gdyby doszło do zalania mieszkania i uszkodzenia mienia, to Ania trzymałaby 2 tys. złotych, a w przypadku kradzieży odszkodowanie wyniosłoby 1 tys. złotych.

Generali

Ubezpieczyciel oferuje dwa warianty ubezpieczenia mieszkania: Od ryzyk nazwanych i Od wszystkich ryzyk (All Risk). Nas interesuje ta druga opcja, ponieważ ma zdecydowanie większy zakres i mniejsze limity odpowiedzialności.

Suma ubezpieczenia dla opcji od wszystkich ryzyk to wartość odtworzeniowa dla domu i mieszkania, mebli, akcesoriów ogrodowych, ruchomości domowych, a także przedmiotów wartościowych oraz przedmiotów do działalności – stopień zużycia technicznego nie ma znaczenia.

Przedmiot ubezpieczenia od wszystkich ryzykLimit odpowiedzialności ubezpieczyciela
Odzież ze skór naturalnych lub futer, biżuteria, zegarki i wartości pieniężne25% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych; biżuteria i zegarki (maksymalnie 20 tys. złotych), wartości pieniężne (maksymalnie 2 tys. złotych)
Ruchomości domowe i przedmioty do działalności w pomieszczeniach przynależnych, wolnostojących garażach i zabudowanych balkonach, tarasach, loggiach i ogrodach zimowych30% sumy ubezpieczenia
Rzeczy osobiste gościW granicach sumy ubezpieczenia (maksymalnie 10 tys. złotych)
Rośliny doniczkoweW granicach sumy ubezpieczenia (maksymalnie 10 tys. złotych)
Drzewa i krzewy na posesjiW granicach sumy ubezpieczenia (maksymalnie 5 tys. złotych i 500 zł na jeden egzemplarz)
Samochód osobowyW granicach sumy ubezpieczenia (maksymalnie 35 tys. złotych)
Źródło: OWU Generali, z myślą o domu i rodzinie.

Dla wariantu ubezpieczenia Od ryzyk nazwanych część przedmiotów nie podlega ochronie, a dla innych stosuje się większe limity i mniejsze maksymalne kwoty odszkodowania.

PZU

Ten ubezpieczyciel oferuje trzy rodzaje ubezpieczenia mieszkania: Wariat Od Wszystkich Ryzyk, Wariant Uniwersalny i Wariant Standardowy. Oczywiście ten pierwszy zapewnia najpełniejszą ochronę. Dla wszystkich opcji ubezpieczenia ruchomości domowych przewidziane są limity odpowiedzialności.

Przedmiot ubezpieczeniaLimit odpowiedzialności ubezpieczyciela
Przedmioty ze srebra, złota, platyny, palladu, monety i biżuteria40% sumy ubezpieczenia (maksymalnie 50 tys. złotych)
Gotówka10% sumy ubezpieczenia (maksymalnie 10 tys. złotych)
Sprzęt do prowadzenia działalnościmaksymalnie 10 tys. złotych
Ruchomości domowe w pomieszczeniu gospodarczym (bez pomieszczenia gospodarczego w domu jednorodzinnym)30% sumy ubezpieczenia
Ruchomości domowe w garażu bądź budynku niemieszkalnym30% sumy ubezpieczenia
Ruchomości domowe w budowli30% sumy ubezpieczenia
Ruchomości domowe na zewnątrz10% sumy ubezpieczenia
Źródło: OWU PZU Dom.

Przed wyborem wariantu ubezpieczenia mieszkania warto zapoznać się ze szczegółami oferty zawartymi w OWU. Znajdziesz tam informacje o przedmiotach ubezpieczenia, zakresie, sumach i wyłączeniach, a także obowiązkach ubezpieczającego i ubezpieczonego. 

Ubezpieczenie turystyczne – opcja krótkoterminowego ubezpieczenia ruchomości na czas wyjazdu

Wybierając się na wakacje, zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty leczenia i transportu, a także zawiera NNW i OC. Część ubezpieczycieli w ramach takiej polisy zapewniają także ochronę mienia pozostawionego na czas wyjazdu. Opcje te dostępne są w droższych pakietach. Przyjrzyjmy się, jakie warunki oferują wybrani ubezpieczyciele. 

UbezpieczycielSuma ubezpieczenia ruchomości domowych na czas wyjazdu
Generali5000 zł (wszystkie pakiety)
Proama5000 zł (wszystkie pakiety)
UNIQA3500 euro (pakiet Premium)
AXA Partners25 000 zł (pakiet Zdobywca)
Dane na podstawie ofert w kalkulatorze ubezpieczenia podróżnego Mubi i kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych na stronach ubezpieczycieli (08.04.2024).

PZU, SIGNAL IDUNA, Warta, mtu24.pl, You Can Drive i Wiener nie zaoferowały ochrony ruchomości pozostawionych w domu w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Zaletą ubezpieczenia ruchomości w ramach ubezpieczenia turystycznego jest okres ochrony. Nie trzeba wykupywać polisy na cały rok. Niestety przeważnie polisa taka zapewnia niewielką sumę ubezpieczenia i ograniczony zakres, więc zdecydowanie lepiej kupić klasyczne ubezpieczenie mieszkania lub domu na cały rok – będzie niewiele droższe, ale zapewni lepsze warunki ochrony. 

Przeczytaj też: Ubezpieczenie mieszkania i domu bez przepłacania – o czym musisz pamiętać?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu i mieszkania podczas wyjazdu

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie mieszkania lub domu?
Czy w ramach ubezpieczenia turystycznego można wykupić ochronę pozostawionego mienia na czas wyjazdu?
PODSUMOWANIE
 • Mieszkanie lub dom na czas wyjazdu można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia nieruchomości bądź ubezpieczenia turystycznego.
 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu zapewnia ochronę nieruchomości, jak i ruchomości.
 • Ubezpieczyciele określają sumy ubezpieczenia i limity odpowiedzialności.
 • Polisa turystyczna ma ograniczony zakres ochrony i niższe sumy ubezpieczenia.
Źródła: https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/dom/moj-dom-owu-przewodnik.pdfhttps://www.generali.pl/media/230508_OWU_Z_mysla_o_domu_i_rodzinie_473b1b951e.pdfhttps://www.pzu.pl/_fileserver/item/1547349
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC