Gdzie kupić tanie ubezpieczenie murów pod kredyt i jak ono działa?

Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie lub dom o wartości ok. 500 000 zł, nawet za zaledwie 100 zł w skali roku możesz kupić ubezpieczenie murów, którego wymaga bank. Ubezpieczenie murów zapewnia ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych, powstałych zarówno z powodu sił natury, jak i działania człowieka, np. pożaru. Jeżeli ogień strawi Twoje mieszkanie na kredyt, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bankowi, pomagając Ci spłacić pozostałe raty. W przypadku niewielkich szkód wymagających naprawy bank zgodzi się na przekazanie Ci odszkodowania, które pomoże sfinansować remont.

ubezpieczenie murów

Co to są mury w ubezpieczeniu mieszkania?

Mury to zarówno przegrody budowlane, które wydzielają budynek jako zamknięty obiekt z przestrzeni, jak i elewacja, fundament, izolacja cieplna, tarasy, balkony, dach z pokryciem.

Wszelkie instalacje, np. cieplna, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, gazowa, radiowo-telewizyjna, elektryczna itp., a także parapety zewnętrzne, rynny, panele słoneczne i inne przedmioty, które są trwale związane z budynkiem, należą do elementów stałych. 

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości może obejmować wyłącznie mury lub mury z elementami stałymi. Taką polisę możesz kupić zarówno dla nieruchomości oddanych do użytku, jak i domów w trakcie budowy. Również właściciele budynków niemieszkalnych i domków letniskowych mogą skorzystać z ubezpieczenia murów.

Ubezpieczenie domku letniskowego

Czy wiesz, że domek letniskowy również możesz ubezpieczyć? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czym się charakteryzuje ubezpieczenie domku letniskowego.

Czytaj dalej

Gdzie najtaniej kupisz ubezpieczenie murów do kredytu?

Ubezpieczenie nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym jest wymagane przez bank. Absolutne minimum to ubezpieczenie murów na wypadek zdarzeń losowych zależnych zarówno od natury (np. deszczu nawalnego, gradu, silnego wiatru), jak i człowieka (np. pożaru wywołanego podpaleniem, uderzenia samochodu w dom stojący przy ruchliwej ulicy). Bank może oczekiwać również ubezpieczenia elementów stałych. Mogą być chronione – tak samo jak mury – na wypadek zdarzeń losowych, ale również od kradzieży z włamaniem. Rozszerzenie polisy o np. ubezpieczenie ruchomości czy assistance domowe jest zależne od właściciela lokalu. Niektórzy kredytobiorcy decydują się wyłącznie na wymagane minimum, chcąc ograniczyć koszty.

Dane przyjęte do kalkulacji

 • Rodzaj nieruchomości: mieszkanie.
 • Miejscowość: Wrocław.
 • Kondygnacja: ostatnie piętro bloku oddanego do użytku w 2019 roku.
 • Powierzchnia mieszkania: 73 m2.
 • Wartość nieruchomości: 526 000 zł.
 • Wartość elementów stałych: 50 000 zł.
 • Zabezpieczenia antykradzieżowe: drzwi antywłamaniowe.
Firma ubezpieczeniowaCena ubezpieczenia murów na wypadek zdarzeń losowych Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych na wypadek zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniemDodatkowe ubezpieczenia w pakiecie
UNIQA78 zł209 złPomoc Medyczna 24 (+9 zł)
Proamabrak – podstawowa ochrona obejmuje mury z elementami stałymi248 złOgień (w cenie),
Naturalne zdarzenia (w cenie),
Zalanie (w cenie),
Wandalizm (w cenie)
LINK4brak – podstawowa ochrona obejmuje mury z elementami stałymi227,91 złUbezpieczenie od powodzi (w cenie),
Dom Assistance (w cenie),
Pomoc Prawna (w cenie).
Generalibrak – podstawowa polisa obejmuje mury wraz z elementami stałymi297 złOgień (w cenie),
Naturalne zdarzenia (w cenie),
Zalanie (w cenie),
Assistance (w cenie),
Wandalizm (w cenie)
Kalkulacje wykonane za pomocą kalkulatorów ubezpieczeń mieszkań online. Aktualizacja danych 04.08.2023.

Najtańsze ubezpieczenie murów dla mieszkania w centrum Wrocławia oferuje UNIQA – za 78 zł. Dopłacając do blisko 220 zł, można ubezpieczyć mury i elementy stałe mieszkania za wypadek zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem.

Droższe pakiety dla kredytobiorców zainteresowanych ochroną zarówno murów, jak i elementów stałych, przygotowały Proama – 248 zł i Generali – 297 zł.

Składka ubezpieczenia murów i elementów stałych może wynosić niespełna 228 zł w LINK4, jeśli klient zdecyduje się na podstawowy pakiet, czyli ubezpieczenie od powodzi, Dom Assistance i Pomoc Prawną. Ponadto dostępna jest ochrona:

 • mienia ruchomego – od kradzieży z włamaniem, pożaru i innych zdarzeń losowych (suma ubezpieczenia: 5000-110 000 zł),
 • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (suma ubezpieczenia 15 000-500 000 zł),
 • szyb od stłuczenia (suma ubezpieczenia: 1000-5000 zł),
 • ruchomości domowych od przepięcia (suma ubezpieczenia: 1000-20 000 zł).

Pełen pakiet ubezpieczeń w LINK4 kosztowałby co najmniej 380,75 .

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania online – gdzie kupić ubezpieczenie domu?

Chcesz obliczyć ubezpieczenie mieszkania online? Nic trudnego – wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie murów?

Zapewnia ochronę na wypadek szkód wynikłych z działania sił przyrody (np. uderzenia pioruna w dom podczas burzy) i człowieka (np. uderzenia samochodu w mieszkanie na parterze). Firmy ubezpieczeniowe mogą obejmować ochroną kilkanaście wybranych zdarzeń, które są grupowane w różne warianty od najtańszego do najdroższego lub oferowane jako opcje dodatkowe.

Klasyfikacja zdarzeń losowych w ubezpieczeniu murów Generali

Ubezpieczenie na wypadek ogniaUbezpieczenie na wypadek naturalnych zdarzeńDodatkowe opcje do wyboru
Akcja ratownicza
Dym i sadza
Implozja
Katastrofa budowlana
Pożar
Uderzenie fali ponaddźwiękowej Uderzenie pojazdu
Uderzenie pioruna
Upadek statku powietrznego
Wybuch
Deszcz
Grad
Lawina
Lód
Pękanie na skutek mrozu
Silny wiatr
Śnieg
Upadek drzew i budowli
Trzęsienie ziemi
Tąpnięcie
Zapadanie i osuwanie się ziemi
Powódź
Zalanie
Przepięcie
Stłuczenie stałych elementów
Wandalizm
Opracowanie na podstawie kalkulacji. Aktualizacja danych: 04.04.2024.

Klasyfikacja zdarzeń losowych w ubezpieczeniu murów PZU

Ubezpieczenie murów w PZU obejmuje 18 zdarzeń losowych, takich jak:

 • ogień,
 • piorun,
 • dym i sadza,
 • opad,
 • powódź,
 • śnieg i lód,
 • grad,
 • huragan,
 • zalanie,
 • osuwanie się ziemi,
 • zapadanie się ziemi,
 • lawina,
 • uderzenie pojazdu,
 • upadek drzew lub masztów,
 • eksplozja,
 • trzęsienie ziemi,
 • huk ponaddźwiękowy,
 • upadek statku powietrznego.

Ubezpieczenie murów w mieszkaniu spółdzielczym

Lokatorzy, którzy mają spółdzielcze prawo własnościowe do mieszkań, mogą kupić ubezpieczenie murów i elementów stałych na wypadek ognia i zdarzeń losowych. Jest to niezależne od ubezpieczenia budynku przez spółdzielnię.

Ubezpieczenie spółdzielcze zwykle obejmuje części wspólne budynku wielomieszkaniowego i pozwala na jego odbudowanie np. po wybuchu czy pożarze. Nie pokrywa natomiast kosztów napraw szkód wyrządzonych w poszczególnych mieszkaniach. Trudno, aby polisa spółdzielcza spełniała potrzeby wszystkich lokatorów, dlatego powinni być zabezpieczeni na wypadek nagłej utraty mieszkania i innych strat.

Ekspert Mubi radzi:

Spółdzielnia może oferować właścicielom mieszkań dołączenie do ubezpieczenia grupowego. O ile wydaje się to atrakcyjną opcją ze względu na niski koszt i brak wysiłku włożonego w szukanie ofert, o tyle ma sporo wad. Dołączając do ubezpieczenia grupowego, płacisz niewielką składkę, ale nie możesz dopasować ani sumy ubezpieczenia, ani zakresu ochrony do swoich potrzeb. W efekcie może się okazać, że polisa nie obejmuje Twojej szkody lub odszkodowanie nie pokryje jej naprawy.

Ubezpieczenie murów i elementów stałych przydaje się szczególnie, kiedy powstaje szkoda całkowita. Jeśli doszłoby do np. pożaru na klatce schodowej w bloku, wskutek którego Twoje mieszkanie zostałoby doszczętnie zniszczone, ubezpieczyciel wypłaciłby Ci odszkodowanie umożliwiające zakup nowego lokum. Nawet jeśli ubezpieczenie spółdzielcze sfinansowałoby odbudowę budynku wielomieszkaniowego, nie musiałoby pokrywać odtworzenia elementów wykończeniowych. Poza tym indywidualne ubezpieczenie nieruchomości może zapewnić Ci nawet lokal zastępczy na czas odbudowy i remontu mieszkania. Taka opcja może być dostępna w ramach home assistance.

Cena ubezpieczenia murów w mieszkaniu spółdzielczym

Wartość mieszkania spółdzielczo-własnościowegoCena ubezpieczenia murów i elementów stałych
363 000 zł211,77 zł
422 000 zł230,79 zł
485 000 zł248,82 zł
537 000 zł261,71 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości LINK4 dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie z uwzględnieniem różnych wartości murów i elementów stałych. Aktualizacja danych: 04.04.2024.

Czy warto ubezpieczyć mury?

Zdecydowanie tak, bo zaledwie jedno pechowe zdarzenie losowe może wyrządzić szkody, których wartość będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych, a naprawa szkód może trwać tygodniami. Ochrona murów to podstawa w ubezpieczeniu nieruchomości.

Ubezpiecz również elementy stałe, dzięki czemu chroniona będzie zarówno armatura sanitarna, jak i podłogi. Dopełnieniem pakietu jest ubezpieczenie ruchomości, dzięki któremu możesz otrzymać odszkodowanie umożliwiające zakup nowych rzeczy, np. telewizora, laptopa, szaf do garderoby, dywanów, zestawu wypoczynkowego do salonu. Jeżeli masz szczególnie ważne przedmioty wartościowe, a może cenne przedmioty ze szkła i innych łatwo tłukących się materiałów, możesz rozszerzyć polisę o dodatkowe klauzule.

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania już od niespełna 300 złotych? Tak, to możliwe! Poznaj warunki ubezpieczeń nieruchomości – ceny, zakresy i wyłączenia.

Czytaj dalej

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych Generali

Ceny polisy w Generali zaczynają się od kilkuset złotych w zależności od wartości mieszkania w Warszawie i zakresu ochrony. Najtańszy wariant zawiera ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych, wandalizmu oraz assistance. Możesz go rozszerzyć o ubezpieczenie na wypadek powodzi i kradzieży, podobnie jak wariant optymalny, który może zawierać także ubezpieczenie na wypadek przepięcia i stłuczenia stałych elementów. Wariant all risks, czyli maksymalny, zawiera dodatkowo, np. NNW kota lub psa, ubezpieczenie na wypadek rażącego niedbalstwa i chroni nawet na wypadek, tzw. oszustwa na wnuczka, czyli wyłudzenia gotówki.

Wartość murówWartość elementów stałychCena ubezpieczenia Generali – wariant standardowyCena ubezpieczenia Generali – wariant optymalny Cena ubezpieczenia Generali – wariant maksymalny
294 000 zł 40 000 zł305 zł372 zł494 zł
378 600 zł 40 000 zł315 zł382 zł522 zł
457 800 zł 40 000 zł325 zł393 zł531 zł
560 000 zł 40 000 zł342 zł410 zł570 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości. Aktualizacja danych: 04.04.2024.

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych Proama

Za zaledwie 224 zł możesz ubezpieczyć w Proamie mieszkanie o dużej wartości, bo aż 560 000 zł, jeśli wybierzesz najtańszy pakiet. Proama oferuje ubezpieczenie murów i elementów stałych w 2 wariantach:

 • Ekonomicznym – zawiera ubezpieczenie na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, naturalnych zdarzeń, zalania, wandalizmu,
 • Optimum – zawiera dodatkowo ubezpieczenie na wypadek kradzieży i stłuczenia stałych elementów.

Wszystkie można rozszerzyć o ubezpieczenie na wypadek powodzi.

Wartość murówWartość elementów stałychCena ubezpieczenia Proama – wariant EKO-nomicznyCena ubezpieczenia Proama – wariant optimum
294 000 zł40 000 zł260 zł321 zł
378 600 zł40 000 zł272 zł335 zł
457 800 zł40 000 zł285 zł350 zł
560 000 zł40 000 zł300 zł367 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości. Aktualizacja danych: 04.04.2024.

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych w Towarzystwie Ubezpieczeń UNIQA

UNIQA ma zdecydowanie korzystne ceny ubezpieczenia murów. Niezależnie od wartości nieruchomości w Warszawie, możesz ją ubezpieczyć poniżej 100 zł w skali roku. Elementy stałe mogą zostać objęte ochroną zarówno na wypadek zdarzeń losowych, jak i kradzieży z włamaniem oraz rabunku. Jeśli mieszkanie ma być wynajmowane, OC najemcy z sumą gwarancyjną w wysokości 50 000 zł kosztuje zaledwie 20 zł w tej kalkulacji.

Wartość murów Wartość elementów stałychCena ubezpieczenia murów w UNIQACena ubezpieczenia murów i elementów stałych w UNIQA
294 000 zł 40 000 zł69 zł252 zł
378 600 zł 40 000 zł69 zł257 zł
457 800 zł 40 000 zł70 zł261 zł
560 000 zł 40 000 zł70 zł269 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości. Aktualizacja danych: 04.04.2024.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu murów

Wyłączenia odpowiedzialności opisują, kiedy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania za szkodę z ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Wykluczenia dotyczą szkód powstałych wskutek m.in.:

 • wybuchu w związku z prowadzoną w miejscu ubezpieczenia działalnością gospodarczą, którą właściciel mieszkania powinien zgłosić przed podpisaniem umowy,
 • długotrwałego oddziaływania czynnika naturalnego, np. wilgoci, wody, temperatury, czynnika chemicznego, mechanicznego, elektrycznego, elektromagnetycznego,
 • zabrudzenia, osmolenia, przypalenia, które nie jest związane z uderzeniem pioruna, pożarem, przepięciem, wybuchem,
 • zalania wodą z błota pośniegowego, które spowodowało odbarwienie tynków zewnętrznych i elewacji,
 • działania ptaków, kretów, owadów lub zwierząt należących do osób objętych ubezpieczeniem,
 • zalania w związku z nienależytym stanem dachu, ścian, balkonów, tarasów, rynien,
 • czyszczenia powierzchni środkami, które nie są do niej przeznaczone,
 • eksploatacji górniczej podziemnej lub naziemnej,
 • braku bieżącej konserwacji mienia,
 • prowadzenia robót ziemnych,
 • nagromadzenia się osadów,
 • działania pleśni i grzybów,
 • przemarzania ścian,
 • osiadania budynku.
PODSUMOWANIE
 • Jeśli zaciągasz kredyt na mieszkanie, bank może wymagać ubezpieczenia murów lub ubezpieczenia murów z elementami stałymi. Dzięki cesji ubezpieczeniowej bank jest uprawniony jako pierwszy do otrzymania odszkodowania, np. po pożarze mieszkania, które nie nadaje się do zamieszkania. W takiej sytuacji odszkodowanie pomaga spłacić kredyt.
 • Ubezpieczenie murów wraz z elementami stałymi jest droższe. Elementy stałe możesz ubezpieczyć na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych tak samo jak mury, ale także na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku.
 • Zarówno mieszkania spółdzielcze, jak i własnościowe mogą zostać objęte ubezpieczeniem murów.
 • Ubezpieczenie murów nie obejmuje szkód powstałych wskutek, np. zaniedbania konserwacji mienia, nienależytego stanu dachu domu, osiadania budynku, nieprawidłowego czyszczenia powierzchni – np. mycia drewnianych podłóg środkiem, który nie jest od nich przeznaczony, działania pleśni i grzybów, działania zwierząt – zarówno ptaków i owadów, jak i zwierząt domowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie murów

Czym różnią się mury od elementów stałych w nieruchomości?
Gdzie kupić ubezpieczenie murów pod kredyt?
Przed czym chroni ubezpieczenie murów?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC