Gdzie kupić tanie ubezpieczenie murów pod kredyt i jak działa? Porównanie cen i zakresu ochrony

Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie lub dom o wartości ok. 500 000 zł, nawet za zaledwie 100 zł w skali roku możesz kupić ubezpieczenie murów, którego wymaga bank. Ubezpieczenie murów zapewnia ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych, powstałych zarówno z powodu sił natury, jak i działania człowieka, np. pożaru. Jeżeli ogień strawi Twoje mieszkanie na kredyt, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bankowi, pomagając Ci spłacić pozostałe raty. W przypadku niewielkich szkód wymagających naprawy bank zgodzi się na przekazanie Ci odszkodowania, które pomoże sfinansować remont.

Co to są mury w ubezpieczeniu mieszkania?

Mury to zarówno przegrody budowlane, które wydzielają budynek jako zamknięty obiekt z przestrzeni, jak i elewacja, fundament, izolacja cieplna, tarasy, balkony, dach z pokryciem.

Wszelkie instalacje, np. cieplna, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, gazowa, radiowo-telewizyjna, elektryczna itp., a także parapety zewnętrzne, rynny, panele słoneczne i inne przedmioty, które są trwale związane z budynkiem, należą do elementów stałych. 

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości może obejmować wyłącznie mury lub mury z elementami stałymi. Taką polisę możesz kupić zarówno dla nieruchomości oddanych do użytku, jak i domów w trakcie budowy. Również właściciele budynków niemieszkalnych i domków letniskowych mogą skorzystać z ubezpieczenia murów.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie domku letniskowego

Czy wiesz, że domek letniskowy również możesz ubezpieczyć? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czym się charakteryzuje ubezpieczenie domku letniskowego.

Przejdź do artykułu

Gdzie najtaniej kupisz ubezpieczenie murów do kredytu?

Ubezpieczenie nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym jest wymagane przez bank. Absolutne minimum to ubezpieczenie murów na wypadek zdarzeń losowych zależnych od zarówno od natury (np. deszczu nawalnego, gradu, silnego wiatru), jak i człowieka (np. pożaru wywołanego podpaleniem, uderzenia samochodu w dom stojący przy ruchliwej ulicy). Bank może oczekiwać również ubezpieczenia elementów stałych. Mogą być chronione – tak samo jak mury – na wypadek zdarzeń losowych, ale również od kradzieży z włamaniem. Rozszerzenie polisy o np. ubezpieczenie ruchomości czy assistance domowe jest zależne od właściciela lokalu. Niektórzy kredytobiorcy decydują się wyłącznie na wymagane minimum, chcąc ograniczyć koszty. 

Dane przyjęte do kalkulacji

 • Rodzaj nieruchomości: mieszkanie
 • Miejscowość: Wrocław
 • Kondygnacja: ostatnie piętro bloku oddanego do użytku w 2019 roku
 • Powierzchnia mieszkania: 73 m2
 • Wartość nieruchomości: 526 000 zł
 • Wartość elementów stałych: 50 000 zł
 • Zabezpieczenia antykradzieżowe: drzwi antywłamaniowe
Firma ubezpieczeniowaCena ubezpieczenia murów na wypadek zdarzeń losowych Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych na wypadek zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniemDodatkowe ubezpieczenia w pakiecie
Axa 129 zł 241 złPomoc Medyczna 24 – w cenie
Przepięcie, dewastacja, szkody mrozowe – 46 zł
Generali brak – podstawowa polisa obejmuje mury wraz z elementami stałymi 253 złUbezpieczenie na wypadek naturalnych zdarzeń (np. silnego wiatru, śniegu, lodu, deszczu) – 50 zł Ubezpieczenie na wypadek zalania – 57 zł
PZU 275 zł 401 zł PZU Pomoc w Domu w wariancie komfort – w cenie
Proamabrak – podstawowa ochrona obejmuje mury z elementami stałymi 181 złUbezpieczenie na wypadek naturalnych zdarzeń (np. silnego wiatru, śniegu, lodu, deszczu) – 37 zł
Ubezpieczenie na wypadek zalania – 41 zł
LINK4 brak – podstawowa ochrona obejmuje mury z elementami stałymi 338,69 złUbezpieczenie od powodzi – w cenie
Dom Assistance – w cenie
Pomoc Prawna – w cenie
Uniqa105 zł – 9 ryzyk
170 zł – 18 ryzyk
266 zł – 22 ryzyka
152 zł – 9 ryzyk
224 zł – 18 ryzyk
330 zł – 22 ryzyka
Twój Assistance Plus (zakres podstawowy) – w cenie
Kalkulacje wykonane za pomocą kalkulatorów ubezpieczeń mieszkań online. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Najtańsze ubezpieczenie murów dla mieszkania w centrum Wrocławia oferują:

 • Uniqa – 105 zł,
 • Axa – 129 zł.

Kredytobiorcy zainteresowani ochroną zarówno murów, jak i elementów stałych, mogą wybrać atrakcyjny pakiet za 181 zł w Proamie

Składka ubezpieczenia murów i elementów stałych może wynosić 152 zł w Uniqa, jeśli klient wybierze ochronę na wypadek 9 ryzyk:

 • powodzi, 
 • pożaru, 
 • uderzenia pioruna, 
 • wybuchu, 
 • dymu, 
 • sadzy, 
 • huraganu, 
 • upadku statku powietrznego,
 • huku ponaddźwiękowego. 

Takie zdarzenia jak zalanie, śnieg, grad, pękanie mrozowe są objęte ochroną w pakiecie za 224 zł, przepięcie i deszcz nawalny – w pakiecie za 330 zł. Ostatni wariant powinien rozważyć szczególnie właściciel domu przy ruchliwej ulicy. Dlaczego? Istnieje ryzyko uszkodzenia ogrodzenia i budynku przez samochód, który wypadnie z dużą prędkością z drogi. 

Szeroką ochronę oferuje PZU – ubezpieczenie all risks kosztuje 401 zł. Za tę kwotę właściciel nieruchomości otrzyma ochronę na wypadek:

 • 18 zdarzeń losowych, 
 • przepięcia, 
 • dewastacji, 
 • szkód powstałych podczas akcji ratowniczej,
 • innych zdarzeń, które trudno przewidzieć i nazwać w OWU. 
miniaturka wpisu
Kalkulator ubezpieczenia mieszkania online – sprawdź ceny i dowiedz się, gdzie kupić ubezpieczenie domu

Chcesz obliczyć ubezpieczenie mieszkania online? Nic trudnego – wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. W artykule tłumaczymy, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu

Co obejmuje ubezpieczenie murów?

Zapewnia ochronę na wypadek szkód wynikłych z działania sił przyrody (np. uderzenia pioruna w dom podczas burzy) i człowieka (np. uderzenia samochodu w mieszkanie na parterze). Firmy ubezpieczeniowe mogą obejmować ochroną kilkanaście wybranych zdarzeń, które są grupowane w różne warianty od najtańszego do najdroższego lub oferowane jako opcje dodatkowe.

Klasyfikacja zdarzeń losowych w ubezpieczeniu murów Generali

Ubezpieczenie na wypadek ogniaUbezpieczenie na wypadek naturalnych zdarzeńDodatkowe opcje do wyboru
Akcja ratownicza
Dym i sadza
Implozja
Katastrofa budowlana
Pożar
Uderzenie fali ponaddźwiękowej Uderzenie pojazdu
Uderzenie pioruna
Upadek statku powietrznego
Wybuch
Deszcz
Grad
Lawina
Lód
Pękanie na skutek mrozu
Silny wiatr
Śnieg
Upadek drzew i budowli
Trzęsienie ziemi
Tąpnięcie
Zapadanie i osuwanie się ziemi
Powódź
Zalanie
Przepięcie
Opracowanie na podstawie kalkulacji. Aktualizacja danych: 21.05.2020

Klasyfikacja zdarzeń losowych w ubezpieczeniu murów Uniqa

Pakiet MINI Pakiet MAXI Pakiet MEGA
Liczba ryzyk91822
Lista ryzykDym
Huragan
Huk ponaddźwiękowy
Powódź
Pożar
Sadza
Uderzenie pioruna
Upadek statku powietrznego
Wybuch
Pakiet MINI
Grad
Lawina
Koszty poszukiwania i usunięcia przyczyny powstania szkody
Osuwanie się ziemi
Pękanie mrozowe wewnętrznych instalacji
Śnieg
Trzęsienie
Pakiety MAXI
Deszcz nawalny
Przepięcie
Uderzenie pojazdu mechanicznego
Upadek przedmiotów na ubezpieczone mienie
Opracowanie na podstawie kalkulacji. Aktualizacja danych: 21.05.2020

Ubezpieczenie murów w mieszkaniu spółdzielczym

Lokatorzy, którzy mają spółdzielcze prawo własnościowe do mieszkań, mogą kupić ubezpieczenie murów i elementów stałych na wypadek ognia i zdarzeń losowych. Jest to niezależne od ubezpieczenia budynku przez spółdzielnię.

Ubezpieczenie spółdzielcze zwykle obejmuje części wspólne budynku wielomieszkaniowego i pozwala na jego odbudowanie np. po wybuchu czy pożarze. Nie pokrywa napraw szkód wyrządzonych w poszczególnych mieszkaniach. Trudno, aby polisa spółdzielcza spełniała potrzeby wszystkich lokatorów, dlatego powinni być zabezpieczeni na wypadek nagłej utraty mieszkania i innych strat.

Ekspert Mubi radzi

Spółdzielnia może oferować właścicielom mieszkań dołączenie do ubezpieczenia grupowego. O ile wydaje się to atrakcyjną opcją ze względu na niski koszt i brak wysiłku włożonego w szukanie ofert, o tyle ma sporo wad. Dołączając do ubezpieczenia grupowego, płacisz niewielką składkę, ale nie możesz dopasować ani sumy ubezpieczenia, ani zakresu ochrony do swoich potrzeb. W efekcie może się okazać, że polisa nie obejmuje Twojej szkody lub odszkodowanie nie pokryje jej naprawy.

Ubezpieczenie murów i elementów stałych przydaje się szczególnie, kiedy powstaje szkoda całkowita. Jeśli doszłoby do np. pożaru na klatce schodowej w bloku, wskutek którego Twoje mieszkanie zostałoby doszczętnie zniszczone, ubezpieczyciel wypłaciłby Ci odszkodowanie umożliwiające zakup nowego lokum. Nawet jeśli ubezpieczenie spółdzielcze sfinansowałoby odbudowę budynku wielomieszkaniowego, nie musiałoby pokrywać odtworzenia elementów wykończeniowych. Poza tym indywidualne ubezpieczenie nieruchomości może zapewnić Ci nawet lokal zastępczy na czas odbudowy i remontu mieszkania. Taka opcja może być dostępna w ramach home assistance.

Cena ubezpieczenia murów w mieszkaniu spółdzielczym

Wartość mieszkania spółdzielczo-własnościowegoCena ubezpieczenia murów i elementów stałych
363 000 zł147,76 zł
422 000 zł165,59 zł
485 000 zł184,18 zł
537 000 zł199,22 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości Link4 dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie z uwzględnieniem różnych wartości murów i elementów stałych. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Czy warto ubezpieczyć mury?

Zdecydowanie tak, bo zaledwie jedno pechowe zdarzenie losowe może wyrządzić szkody, których wartość będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych, a naprawa szkód może trwać tygodniami. Ochrona murów to podstawa w ubezpieczeniu nieruchomości.

Ubezpiecz również elementy stałe, dzięki czemu chroniona będzie zarówno armatura sanitarna, jak i podłogi. Dopełnieniem pakietu jest ubezpieczenie ruchomości, dzięki któremu możesz otrzymać odszkodowanie umożliwiające zakup nowych rzeczy, np. telewizora, laptopa, szaf do garderoby, dywanów, zestawu wypoczynkowego do salonu. Jeżeli masz szczególnie ważne przedmioty wartościowe, a może cenne przedmioty ze szkła i innych łatwo tłukących się materiałów, możesz rozszerzyć polisę o dodatkowe klauzule.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie mieszkania

Dzięki ubezpieczeniu mieszkania możesz otrzymać odszkodowanie zarówno za drobne szkody, np. pęknięcie lustra wbudowanego w ścianę łazienki, jak i po tragicznych zdarzeniach, np. zniszczeniu lokalu wskutek pożaru w bloku. Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania, co wpływa na jego cenę, a także jak skonfigurować kompletną polisę w darmowym kalkulatorze online.

Przejdź do artykułu

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych Generali

Ceny polisy w Generali wahają się od ok. 200 zł do prawie 500 zł w zależności od wartości mieszkania w Warszawie i zakresu ochrony. Najtańszy wariant zawiera ochronę na wypadek różnych zdarzeń losowych, wandalizmu oraz assistance. Możesz go rozszerzyć o ubezpieczenie na wypadek powodzi i kradzieży, podobnie jak wariant optymalny, który może zawierać także ubezpieczenie na wypadek przepięcia i stłuczenia stałych elementów. Wariant all risks, czyli maksymalny, zawiera dodatkowo np. NNW kota lub psa, ubezpieczenie na wypadek rażącego niedbalstwa i chroni nawet na wypadek tzw. oszustwa na wnuczka, czyli wyłudzenia gotówki.

Wartość murówWartość elementów stałychCena ubezpieczenia Generali – wariant standardowyCena ubezpieczenia Generali – wariant optymalnyCena ubezpieczenia Generali – wariant all risks
294 000 zł 40 000 zł 229 zł 279 zł 409 zł
378 600 zł 40 000 zł 237 zł 288 zł 435 zł
457 800 zł 40 000 zł 247 zł 299 zł 444 zł
560 000 zł 40 000 zł 262 zł 317 zł 482 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości Generali. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych Proama

Za mniej niż 200 zł możesz ubezpieczyć w Proamie mieszkanie o dużej wartości, bo aż 560 000 zł, jeśli wybierzesz najtańszy pakiet. Proama oferuje ubezpieczenie murów i elementów stałych w aż 3 wariantach: 

 • Ekonomicznym – zawiera ubezpieczenie na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, naturalnych zdarzeń, zalania, wandalizmu;
 • Optimum – zawiera dodatkowo ubezpieczenie na wypadek kradzieży i stłuczenia stałych elementów;
 • Premium – to najszerszy zakres ochrony w formule all risks.

Wszystkie można rozszerzyć o ubezpieczenie na wypadek powodzi.

Wartość murówWartość elementów stałychCena ubezpieczenia Proama – wariant ekonomicznyCena ubezpieczenia Proama – wariant optymalnyCena ubezpieczenia Proama – wariant all risks
294 000 zł 40 000 zł 159 zł 185 zł 330 zł
378 600 zł 40 000 zł 170 zł 196 zł 353 zł
457 800 zł 40 000 zł 177 zł 204 zł 361 zł
560 000 zł 40 000 zł 188 zł 217 zł 392 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości Proama. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Cena ubezpieczenia murów mieszkania PZU

Mniej niż 150 zł może kosztować ubezpieczenie murów mieszkania o wartości poniżej 300 000 zł. PZU oferuje ubezpieczenie murów w wariancie all risks. To oznacza, że zapewnia Ci ochronę na wypadek zarówno 18 zdarzeń losowych określonych w umowie, jak i innych, które trudno przewidzieć i nazwać, a które nie są jasno wykluczone w wyłączeniach odpowiedzialności.

Wartość murów Wartość elementów stałych Cena ubezpieczenia murów PZU Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych PZU
294 000 zł 40 000 zł 142 zł218 zł
378 600 zł 40 000 zł 182 zł 252 zł
457 800 zł 40 000 zł 216 zł 290 zł
560 000 zł 40 000 zł 264 zł 338 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości PZU. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych AXA

Axa ma zdecydowanie korzystne ceny ubezpieczenia murów. Nieruchomość o wartości 560 000 zł w Warszawie możesz ubezpieczyć nawet za 110 zł w skali roku. Elementy stałe mogą zostać objęte ochroną zarówno na wypadek zdarzeń losowych, jak i kradzieży z włamaniem oraz rabunku. Jeśli mieszkanie ma być wynajmowane, OC najemcy z sumą gwarancyjną w wysokości 50 000 zł kosztuje zaledwie 10 zł w tej kalkulacji.

Wartość murów Wartość elementów stałych Cena ubezpieczenia murów Axa Cena ubezpieczenia murów i elementów stałych Axa
294 000 zł 40 000 zł 87 zł 126 zł
378 600 zł 40 000 zł 95 zł 136 zł
457 800 zł 40 000 zł 101 zł 145 zł
560 000 zł 40 000 zł 110 zł 157 zł
Kalkulacja wykonana dla mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości Axa. Aktualizacja danych: 20.05.2020

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu murów

Wyłączenia odpowiedzialności opisują, kiedy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania za szkodę z ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Wykluczenia dotyczą szkód powstałych wskutek m.in.:

 • wybuchu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w miejscu ubezpieczenia, którą właściciel mieszkania powinien zgłosić przed podpisaniem umowy;
 • długotrwałego oddziaływania czynnika naturalnego, np. wilgoci, wody, temperatury, czynnika chemicznego, mechanicznego, elektrycznego, elektromagnetycznego;
 • zabrudzenia, osmolenia, przypalenia, które nie jest związane z uderzeniem pioruna, pożarem, przepięciem, wybuchem;
 • zalania wodą z błota pośniegowego, które spowodowało odbarwienie tynków zewnętrznych i elewacji;
 • działania ptaków, kretów, owadów lub zwierząt należących do osób objętych ubezpieczeniem;
 • zalania w związku z nienależytym stanem dachu, ścian, balkonów, tarasów, rynien;
 • czyszczenia powierzchni środkami, które nie są do niej przeznaczone;
 • eksploatacji górniczej podziemnej lub naziemnej;
 • braku bieżącej konserwacji mienia;
 • prowadzenia robót ziemnych;
 • nagromadzenia się osadów;
 • działania pleśni i grzybów;
 • przemarzania ścian;
 • osiadania budynku.
PODSUMOWANIE
 • Jeśli zaciągasz kredyt na mieszkanie, bank może wymagać ubezpieczenia murów lub ubezpieczenia murów z elementami stałymi. Dzięki cesji ubezpieczeniowej bank jest uprawniony jako pierwszy do otrzymania odszkodowania np. po pożarze mieszkania, które nie nadaje się do zamieszkania. W takiej sytuacji odszkodowanie pomaga spłacić kredyt.
 • Cena ubezpieczenia murów może wynosić nawet mniej niż 100 zł rocznie. Jest zależna przede wszystkim od ich wartości i lokalizacji nieruchomości. Składka wzrośnie, jeśli zechcesz ubezpieczyć również elementy stałe na wypadek zdarzeń losowych. Niektórzy ubezpieczyciele, np. Generali i Proama, ubezpieczają mury wyłącznie z elementami stałymi. Jedno z najtańszych ubezpieczeń murów pod kredyt oferuje Axa, z kolei podstawowa oferta PZU jest w formule all risks.
 • Ubezpieczenie murów wraz z elementami stałymi jest droższe. Elementy stałe możesz ubezpieczyć na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych tak samo jak mury, ale także na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku.
 • Zarówno mieszkania spółdzielcze, jak i własnościowe mogą zostać objęte ubezpieczeniem murów.
 • Ubezpieczenie murów nie obejmuje szkód powstałych wskutek np. zaniedbania konserwacji mienia, nienależytego stanu dachu domu, osiadania budynku, nieprawidłowego czyszczenia powierzchni – np. mycia drewnianych podłóg środkiem, który nie jest od nich przeznaczony, działania pleśni i grzybów, działania zwierząt – zarówno ptaków i owadów, jak i zwierząt domowych.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!