Ubezpieczenie do Cabo Verde – odwiedź rajskie Wyspy Zielonego Przylądka!

Podróż do zachodniego wybrzeża Afryki to spełnienie marzeń niejednego obieżyświata. Wyprawa może wydać się z początku wymagająca, ale dobry plan i przygotowanie dają gwarancję powodzenia. Pewność wsparcia w każdej sytuacji zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne.

wyspy zielonego przylądka

Zastanawiasz się, gdzie leży Republika Zielonego Przylądka? Ile leci się na te afrykańskie wyspy? Sprawdź, jaką polisę zabrać ze sobą, aby na miejscu cieszyć się nieskrępowanym poczuciem bezpieczeństwa! Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu zebraliśmy w niniejszym przewodniku turystycznym.

Podróż do Cabo Verde – potrzebna jest wiza?

Wielu wybierających się do Republiki Zielonego Przylądka, zastanawia się, czy potrzebna jest wiza. Mamy dla nich dobrą informację. Otóż, wiza na wyspy nie jest potrzebna, jeśli pobyt trwa nie dłużej niż 30 dni. Polacy mogą wjechać na teren Cabo Verde i przebywać tam legalnie na podstawie paszportu ważnego co najmniej pół roku do przodu (licząc 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu).

Czy szczepienia do Republiki Zielonego Przylądka są wymagane?

Kolejna pozytywna wiadomość dla osób podróżujących z Polski na Wyspy Zielonego Przylądka jest taka, że szczepienia nie są obowiązkowe przy wjeździe do kraju. Wyjątek stanowią podróżnicy z krajów, gdzie występuje żółta gorączka – w ich przypadku wymagany jest wpis w książeczce zdrowia dot. szczepienia przeciw febrze. Zalecane jest jedynie szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B.

CZY WIESZ, ŻE …

W porównaniu do innych krajów sąsiednich Afryki Zachodniej standardy higieniczne na Wyspach Zielonego Przylądka są na znacznie wyższym poziomie. Niewskazane jest tylko spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców z niepewnego źródła, a także surowych warzyw, ryb i mięsa niepoddanych obróbce termicznej.

Wyspy Zielonego Przylądka – jak dotrzeć?

W podróż do Afryki najlepiej wybrać się samolotem. Ile trwa lot? Podróż statkiem powietrznym z Polski zajmuje od blisko 13 (z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa) do blisko 18 godzin (z Katowic). Nie ma lotów bezpośrednich, więc przesiadki (1–2) są nieuniknione. Bilety lotnicze są dostępne w cenie już od ok. 2 910 zł (w obie strony).

Gdzie leży Republika Zielonego Przylądka?

Republika Zielonego Przylądka to państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, wysunięte ponad 450 km na zachód od zachodniego brzegu kontynentalnej Afryki. Kraj geograficznie obejmuje Wyspy Zielonego Przylądka i tak też często jest potocznie nazywany.

CIEKAWOSTKA

W języku portugalskim, który jest urzędowym w tym państwie, nazwa kraju brzmi: Cabo Verde (port. República de Cabo Verde). Zielony Przylądek (ang. Cape Verde) w nazwie wziął się od uważanego za najbardziej wysunięty na zachód punkt Czarnego Lądu (Przylądek Zielony w Senegalu), od którego miały oderwać się wyspy, ale tak naprawdę jest nim przylądek Almandi, leżący bardziej na północnym zachodzie.

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka składa się z:

 • 10 głównych wysp podzielonych na 2 grupy:
  • Wyspy Zawietrzne (na północy):
   • Santo Antão,
   • São Vicente,
   • Santa Luzia,
   • São Nicolau,
   • Sal,
   • Boa Vista,
  • Wyspy Podwietrzne (na południu):
   • Maio,
   • Santiago,
   • Fogo,
   • Brava.
 • 16 mniejszych wysepek.

Wyspy są na ogół górzyste. Mają powierzchnię ponad 4 tys. km², ale przed przybyciem Europejczyków były bezludne. Teraz wszystkie oprócz jednej (Santa Luzia) są zamieszkałe, a największe miasta to: Praia z liczbą 130 tys. mieszkańców i Mindelo – 70 tys. ludności.

CZY WIESZ, ŻE …

Wyspy Zielonego Przylądka przypadkiem odkrył w 1456 r. Alvise Cadamosto. Wenecki żeglarz w służbie portugalskiej rok wcześniej został wysłany przez księcia Henryka Żeglarza na wyprawę w celu poszukiwania legendarnego chrześcijańskiego państwa arcykapłana Jana. Dotarł do ujścia Gambii do oceanu i został zepchnięty z kursu przez sztorm, przez co trafił na niezamieszkały ląd na Atlantyku.

Skąd wzięli się mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka?

Już kilka lat po odkryciu na wyspach osiedlili się pierwsi osadnicy z Portugalii, a w 1532 r. ustanowiono na wyspie pierwsze biskupstwo. Kolonia stała się bazą wypadową Portugalczyków do Afryki i punktem przystankowym w drodze pomiędzy ojczyzną a Indiami.

CIEKAWOSTKA

Wyspa Santiago w latach 1500–1620 r. była światowym centrum handlu niewolnikami z Afryki. Część z nich trafiała do niewolniczej pracy na miejscowych plantacjach. Na początku XVIII w. nastąpił ponowny rozkwit handlu żywym towarem i był związany z zamówieniami angielskich kolonii w Ameryce Północnej. Ostatecznie w 1878 r. na wyspach ostatecznie zakazano niewolnictwa.

Dzisiejszą republikę zamieszkują Kabowerdeńczycy – potomkowie niegdysiejszych niewolników, sprowadzonych na wyspy siłą. Są to większości mulaci o korzeniach senegalsko-portugalskich.

Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Zielonego Przylądka – jakie wybrać?

Daleka podróż na inny kontynent, zwłaszcza na wyspy znacznie oddalone od stałego lądu, obarczona jest pewnym ryzykiem. Aby mu zaradzić, wystarczy nabyć odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które w sytuacji nagłej zapewni niezbędne wsparcie.

Co powinna obejmować polisa do Cabo Verde?

Ubezpieczenie turystyczne egzotycznego wyjazdu na Wyspy Zielonego Przylądka powinno mieć jak najszerszy zakres. Zgodnie z zaleceniami polskiego MSZ, polisa podróżna do tego kraju, musi zawierać ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), akcji ratunkowej i transportu medycznego do innego kraju.

UWAGA!

Na niektórych wyspach Republiki Zielonego Przylądka otrzymanie fachowej pomocy lekarskiej jest utrudnione. O ile wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest możliwa, o tym dostęp do specjalistów i skomplikowanych form hospitalizacji jest mocno ograniczony.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Wyspy Zielonego Przylądka? (wyliczenie)

Koszt polisy turystycznej zależy m.in. od wybranego zakresu, długości pobytu, rodzaju podejmowanych na wyjeździe aktywności czy wyjściowego stanu zdrowia uczestników wyprawy. Osoby chore przewlekle płacą przeważnie więcej od podróżników nie borykającymi się na co dzień z problemami zdrowotnymi. Sportowcy lub amatorzy uprawiający sporty ryzykowne lub ekstremalne, także muszą liczyć się z wyższą składką.

Sprawdźmy, ile za polisę turystyczną do Republiki Zielonego Przylądka zapłaci 26-letnia Maja, która wybiera się na 12-dniowe wczasy na wyspie. W ich trakcie będzie nurkować w jaskini Blue Eye Cave i uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę sportu – kitesurfing (sport ekstremalny). Oto najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli, jakie uzyskała z wyliczenia Maja w porównywarce ubezpieczeń Mubi:

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł bagaż: 2 000 zł114,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł NNW: 10 000 zł OC: 50 000 zł114,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł179,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł NNW: 20 000 zł216,96 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł NNW: 15 000 zł OC: 50 000 zł bagaż: 1 000 zł236,00 zł
Signal IdunaKoszty leczenia: 129 698 zł NNW: 15 000 zł388,06 zł
UNIQAKoszty leczenia: 250 000 zł NNW: 30 000 zł bagaż: 2 000 zł460,80 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [grudzień 2023].

Zielony Przylądek – co warto zwiedzić na wyspach?

Stolicą wyspy jest Praia – najludniejsze miasto archipelagu (w 2015 r. liczba mieszkańców przekroczyła 151 tys.). Ona razem z Mindelo stanowią główne punkty na mapie kraju. W nich też mieści 75% bazy hotelowej kraju.

wyspy zielonego przylądka
CIEKAWOSTKA

Sal co roku odwiedza ok. 200 tys. turystów, zaś Boa Vistę niewiele mniej przybyszów – 180 tys. Zdecydowana większość obcokrajowców stanowią Europejczycy (głownie Brytyjczycy, Włosi, Niemcy i obywatele Beneluksu).

Największe atrakcje turystyczne Cape Verde:

 • Praia:
  • Biblioteka Narodowa Republiki Zielonego Przylądka (por. Instituto da Biblioteca Nacional e do Livro),
  • historyczne centrum miasta,
  • Muzeum Etnograficzne (por. Museu Etnográfico),
  • Latarnia morska Dona Maria Pia,
 • Mindelo (port, stocznia)
 • wyspa Sal (plaże i słone jezioro Pedra de Lume),
 • Boa Vista (plaże, żółwie i pustynia Viana),
 • São Vicente,
 • Pico do Fogo
 • Buracona (ze znaną jaskinią Blue Eye Cave)
 • plaże:
  • Praia da Chave,
  • Praia da Atlanta,
  • Lejinha Beach,
 • The Pier of Santa Maria,
 • saliny Oasis Salinas Sea,
 • zatoka Baía da Murdeira.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż na Wyspy Zielonego Przylądka 

Kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka?
Jakie sporty można uprawiać na Cabo Verde?
Która wyspa Zielonego Przylądka jest najpiękniejsza?
Co zabrać ze sobą na Wyspy Zielonego Przylądka?
PODSUMOWANIE
 • W podróż do Republiki Zielonego Przylądka wybierz się samolotem. Lot z dwoma przesiadkami trwa prawie 13 godzin, a ceny biletów lotniczych w obie strony startują od niespełna 3 tys. zł.
 • Wyspy Zielonego Przylądka znajdują się ponad 450 km na zachód od zachodniego wybrzeżą Afryki (m.in. Senegalu) na Oceanie Atlantyckim. Archipelag stanowi 10 większych wysp (6 Wysp Zawietrznych i 4 Wyspy Podwietrzne) oraz 16 mniejszych wysepek.
 • Ubezpiecz się na egzotyczny wyjazd do Cabo Verde. Wybierz polisę z szerokim zakresem i wysokimi kwotami ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW czy bagażu. Postaw na polisę obejmującą wszystkie wybrane przez Ciebie aktywności sportowe – jej składka zaczyna się już od 9,50 zł/dzień!
Źródła:
 • wikipedia.org
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!